PDA

View Full Version : Pėr njė bark tė sheshtė!


rilinda
23-04-08, 14:22
Njė bark i sheshtė arrihet kėshtu


Le ta pranojmė: kur barku ėshtė i sheshtė ėshtė i lėmuar dhe na bėn tė ndihemi sensuale dhe joshėse. Ta demonstrojmė atė atėherė, ka pėr tė qenė njė kėnaqėsi e vėrtetė: ėshtė momenti magjik kur pantallonat pėrshtaten si njė lėkurė e dytė dhe rrinė pak mbi kėrthizė pėr tė na lejuar t'ju tregojmė tė gjithėve sesa tė bukura jemi.
Por pėr tė veshur llojet e ndryshme tė veshjeve elegante duhet mė parė tė modelojmė trupin tonė. Dhe pėr tė realizuar kėtė duhen pėrdorur tė gjitha mjetet qė kemi nė dispozicion, qė nga ushqimi e deri tek gjimnastika, qė nga kurat e ėmbla e deri tek masazhet. Atėherė mos humb kohė, por fillo tė "punosh" me barkun.
Ē'duhet tė bėni? Dhurojini barkut momente tė kėndshme relaksimi, servojeni pjatėn e duhur pėr tė. Pėrkėdheleni me produktet qė ia keni vėnė syrin, por mos harroni ushtrimet qė i japin ton. Ja disa djallėzi tė vogla dhe tė mėdha pėr tė pasur barkun mė tė bukur. Zgjidh ato qė bėjnė nė rastin tėnd.

Je e dobėt, por shpesh e ke barkun e fryrė
Ndodh edhe me ato qė nuk kanė probleme me peshėn: njė pamje e thatė e kompensuar nga barku. Nuk bėhet fjalė pėr "dhjam", por pėr ajėr qė mund tė hiqet qafe me ushqime tė pasura me fibra dhe me ndonjė truk tė vogėl.
http://img98.imageshack.us/img98/8219/barku1dm8.jpg (http://imageshack.us)


Efekti balonė?
Ke masėn trupore 40 dhe aktivizohesh lehtė nė veprimtari. Vesh gjithmonė pantallona, mini top tė modės sė fundit, pra gjithēka elegante. Por ka edhe ditė kur barku yt fryhet. Ngrihesh nga tryeza me njė ndjenjė peshe tė rėndė dhe pse ke ngrėnė duke pickuar tek-tuk. Nė raste tė tjera pėrkundrazi tė kthehet koliti, dhimbjet e barkut dhe kapsllėku ose ndihesh shumė problematike dhe vrapon vazhdimisht nė banjo. Ėshtė pėr faj tė stresit: nervozizėm, ankth, ndrydhje, inat. Nėse nuk e shfryen kėtė stres mund tė kalojė nė aktivitetin e zorrėve. Kėshtu tretja ngadalėsohet dhe ushqimet fermentohen nė stomak dhe ai mbushet me ajėr.

Ja ushqimet e duhura
Nėse je e dobėt nuk ke nevojė tė ulėsh kaloritė. Por pėr tė luftuar fryrjet e barkut duhet tė kufizosh dhjamėrat e kafshėve (mishit): janė tė rėndė pėr t'u tretur, qėndrojnė gjatė nė stomak, ngadalėsojnė zbrazjen. Jepu shije pjatave me spec tė kuq: nė doza tė vogla lehtėson tretjen. Rrit shtimin e fibrave tė cilat favorizojnė transportimin brenda zorrėve, duhet tė paktėn 25-30 gram fibra nė ditė. Ėshtė ideale ta fillosh ditėn me njė tas me drithėra. Ha njė kos nė mėngjes dhe njė nė darkė: ėshtė i pasur me fermentues laktikė, e domosdoshme pėr tė riekuilibruar formėn bakteriale tė zorrėve.

http://img214.imageshack.us/img214/6972/barku3ei1.jpg (http://imageshack.us)


Finokėri tė vogla ditore
Ha katėr ose pesė vakte nė ditė, me intervale tė rregullta. Ha ulur nė tavolinė, pėrtypu ngadalė dhe mos fol gjatė ngrėnies pėr tė mos gėlltitur ajėr. Lufto stresin me kėtė ushtrim tė thjeshtė: ulu, ēliroje veten nga mendimet, merr frymė thellė. Pastaj shtyp me gishtin e madh vijat horizontale tė pėllėmbės sė dorės tjetėr. Masazho pėllėmbėn e majtė nga e majta nė tė djathtė. Pėrsėrite masazhin nė dorėn tjetėr nga e djathta nė tė majtė sipas principeve tė refleksologjisė, kėto lėvizje stimulojnė zorrėn e trashė.

Provo ēajrat
Kundėr fryrjeve sė stomakut, nė mėngjes dhe nė darkė, pėrgatit njė ēaj kamomili dhe portokallieje tė ėmbėl, qė mund ta ėmbėlsosh me njė lugė me mjaltė dhe lėreni tė vakėt. Nėse pasi ke ngrėnė ndihesh e fryrė pi njė lėng ananasi qė ėshtė perfekt pėr tė thithur gazrat e zorrėve ose ēaj me kopėr, sepse favorizon tretjen. Ndėrsa pėr tė mbajtur nėn kontroll stresin, optimale ėshtė bari i bletės.

http://img217.imageshack.us/img217/6815/barku4mu5.jpg (http://imageshack.us)

10 kėshilla antibark

1. Pi mė pak duhan: nikotina rrit nivelin e kortizolit, hormonit tė stresit, qė favorizon grumbullimin e dhjamit nė bark.
2. Mos pi alkool: sjellin shumė kalori pijet alkoolike. Pėr mė tepėr qė ashtu si nikotina, shton kortizolin dhe dhjamin nė bark.
3. Qėndro drejt: kėshtu barku del mė pak. Kur je nė kėmbė imagjino se ke njė litar nė kokė qė tė tėrheq drejt ēatisė.
4. Qėndro ulur dhe pozicionuar mirė: Kur je ulur nė karrige pozicionoje shpinėn mirė. Barkun brenda dhe kėmbėt tė mbėshtetura tė dyja nė tokė. Nėse karrigia ėshtė shumė e lartė, pėrdorni njė mbėshtetėse pėr kėmbėt.
5. Forcojeni shpinėn me anė tė peshave, nė kėtė mėnyrė nuk do ta harkosh pėrpara duke e nxjerrė mė nė pah barkun e madh.
6. Provo kėrcimin e barkut: ėshtė i kėndshėm dhe tė forcon muskujt e barkut. Veē tė tjerash nuk dobėson tensionin dhe tė sjell nė humor.
7. Bėni punėt e shtėpisė: kalojeni fshesėn e rrymės para dhe parapa nė shtėpi, sepse ndihmon nė uljen e barkut. I njėjti efekt vjen dhe nga ushtrimi i kopshtarisė: tė ulesh dhe tė ngrihesh shpeshherė pėr tė pastruar barėrat p.sh. tė kontrakton dhe ē'kontrakton muskujt e barkut.
8. Vishu nė mėnyrė komode. Kur e ke barkun e fryrė ose kur je shėndoshur, evitoji pantallonat dhe fundet e ngushta qė nxjerrin nė pah defektin. Derisa tė fitosh linjat syno pėr kėmisha tė gjata qė fshehin format e trupit.
9. Ha shumė fibra vegjetalė: tė cilat i gjen nė frutat e perime: ato ngopin dhe largojnė kapsllėkun.
10. Pi shumė ujė: tė paktėn 8 gota pak e nga pak gjithė ditėn. Ndihmon zorrėt tė funksionojnė me mirė, sepse zbut jashtėqitjet. Kundėrshton shtimin e lėngjeve nė bark tė cilat sjellin fryrje.

telegrafi.com