PDA

View Full Version : Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės


Pupi
05-05-08, 16:57
Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.

Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.

DEA
06-05-08, 07:15
Miremengjesi Pupi, ti e ke me shume te drejt , nese flet per nje pjese te mergimtareve ( ndoshta e vogel e ndoshta edhe e madhe) po asesi te futen krejt ne thesin e quajtur koprrac! Kthehem dhe flas vetem per veten time pa e futur asnje tjeter ketu, gjithesecili ka te drejten e fjales dhe mund shkruaj ate qe e mendon, une ju jap atyre qe skan, ska pyetje ketu, sic ke cek me larte bujkut e atyre qe vertet kane nevoje, te varferve ne rruge gjithsesi. Nese dikush me drejtohet dhe me thot te lutem me ndihmo se keshtu e keshtu e kam punen, patjeter. Po kurrsesi atyre qe te ndalin ne rruge e nuk te leshojne pa ta gjet ndonje defekt ne auto, vetem e vetem qe te gjobisin, asesi atyre tek pasaportat qe presin me te kry pune vetem e vetem nese jep diqka.............asesi atyre qe mundohen te perfitojne nga ti, dhe si ta kthejne shpinen thojn " ja lshova" dhe zgerdhihen pas shpine......andaj mergimtare jepni aty ku duhet te jepet, se nese jepni pa vend edhe njersa jote behet armik i juaj........
DEA

gjini
06-05-08, 10:10
Miremengjesi Pupi, ti e ke me shume te drejt , nese flet per nje pjese te mergimtareve ( ndoshta e vogel e ndoshta edhe e madhe) po asesi te futen krejt ne thesin e quajtur koprrac! Kthehem dhe flas vetem per veten time pa e futur asnje tjeter ketu, gjithesecili ka te drejten e fjales dhe mund shkruaj ate qe e mendon, une ju jap atyre qe skan, ska pyetje ketu, sic ke cek me larte bujkut e atyre qe vertet kane nevoje, te varferve ne rruge gjithsesi. Nese dikush me drejtohet dhe me thot te lutem me ndihmo se keshtu e keshtu e kam punen, patjeter. Po kurrsesi atyre qe te ndalin ne rruge e nuk te leshojne pa ta gjet ndonje defekt ne auto, vetem e vetem qe te gjobisin, asesi atyre tek pasaportat qe presin me te kry pune vetem e vetem nese jep diqka.............asesi atyre qe mundohen te perfitojne nga ti, dhe si ta kthejne shpinen thojn " ja lshova" dhe zgerdhihen pas shpine......andaj mergimtare jepni aty ku duhet te jepet, se nese jepni pa vend edhe njersa jote behet armik i juaj........
DEA

DEA, te pershendes dhe shpesh lexoj shkrimet tua dhe me pelqejn shum se i shkruan nga vetja jote.
e kam fjalen tani ketu per kopracine e mergimtarve ne vendlindje.
Shum mire e ke ceke se njeriu duhet te dij se kut dhe ku po e ban pazarin.
Ne te shumten e rasteve kam hasur ne keqkuptim .
Vitin qe shkova me mundin tim fillova me e ndertue nje shpi qe te kem ku te hyj kur te shkoj ne vendlindje.
Ne te shumten e rasteve kur e hetojshin qe je jasht te lujshin shum mire ne qmime e kur shkojke vellau i merrte per gjys ma lire. ketu une mbeta pa koment dhe nuk jam fare koprac por tash e tutje kur dua diqka me ble e la vellaun apo dikend tjeter qe e njof te ban pazar.
gjerat nga hallegjinjet, si per shembull perimet dhe pemet atje nga tregu nuk i pyes kurr sa kushtojne por me duhen kaq e kaq gjera apo kilogram e ne fund jau jepi lekun.

Ne nje rast para do vitesh isha tuj u kthye ne gjermani nga kosova dhe ne fashtin krushe ndalem dhe blej te gjitha qe me duhen per rruge,
Aty , me ndodhi te mos kisha para te imta e keshtu lash nje shum simbolike prej disa eurove dhe aj djali ishte ken shum fisnik dhe donte te mi kompenzoj me gjera tjera por un refuzova se nuk me duhet dhe ato leke ma tepr ndali se dua vete me ti lan e ska asgje te keqe.
Ai mu drejtue athere merre kete nga une e me dha nje pocerk si shej te falenderimit e keshtu kemi ngel miq me te .
Kete qe e ceka se une kam mjaft mundesi ti marr ne peje por ne krushe kam deshire ti ndihmoj ato familje qe e di qe kan nevoj per shitjen e produkteve te tyre. dhe sa here qe kaloj aty pari aty ndalem e blej gjerat qe me duhen.-

kete shembull e ceka se ne duhte ma shum ti ndihmojme ata qe derrdin djersen ne produktet vendore ejo nga ato te importit

Pupi
06-05-08, 17:39
Miremengjesi Pupi, ti e ke me shume te drejt , nese flet per nje pjese te mergimtareve ( ndoshta e vogel e ndoshta edhe e madhe) po asesi te futen krejt ne thesin e quajtur koprrac! Kthehem dhe flas vetem per veten time pa e futur asnje tjeter ketu, gjithesecili ka te drejten e fjales dhe mund shkruaj ate qe e mendon, une ju jap atyre qe skan, ska pyetje ketu, sic ke cek me larte bujkut e atyre qe vertet kane nevoje, te varferve ne rruge gjithsesi. Nese dikush me drejtohet dhe me thot te lutem me ndihmo se keshtu e keshtu e kam punen, patjeter. Po kurrsesi atyre qe te ndalin ne rruge e nuk te leshojne pa ta gjet ndonje defekt ne auto, vetem e vetem qe te gjobisin, asesi atyre tek pasaportat qe presin me te kry pune vetem e vetem nese jep diqka.............asesi atyre qe mundohen te perfitojne nga ti, dhe si ta kthejne shpinen thojn " ja lshova" dhe zgerdhihen pas shpine......andaj mergimtare jepni aty ku duhet te jepet, se nese jepni pa vend edhe njersa jote behet armik i juaj........
DEA

Mirėdita gjithashtu DEA.

E kam parasysh qė kam mundur padashje dikė ta ngatrrojė me koprraci e gjėra tė tilla, por "faktet" flasin mjerisht pėr tė keq.
Por asesi tė gjithė tė futėn nė njė thes!

Derisa unė kam hapur njė Temė tė tillė (Anonim) unė mesiguri nuk kam pėr qėllim tė njollos askėnd personalisht, dhe mė vie shumė keq po tė ndodhte kjo. Por e vėrteta e hidhur ėshtė bėrė e padurueshme, e nė disa raste tė vie tė vjellėsh nga 'persona' tė tillė.
Edhe nė vendlindje, por edhe jashtė saj situata gjason tė jetė shumė e njėjt me "disa gurbe(k)qinjė", dhe po tė tėrheqėsh njė paralele mes neve shqiptarėve dhe popujve tė tjerė neve ju ofrohemi diku magjup've (mos dhasht zoti me i diskriminu romėt, nuk na lejon kushtetuta e shtetit tė ri multietnik). Por arsye mė e madhe pse mora DEA-n pėr citim, ėshtė mu kjo e nėnvizuar me tė kuqe!
Kjo asesi nuk guxon tė ndodhė, pėrkundrazi neve qė me njė fjalė jemi tė integruar aq mirė nė sistemet ligjore evropiane (besoj s'paku), neve edhe duhet tė jemi shembull pėr mos abuzime, dhe nxitje mitėsh e korrupcioni. Dhe as njė metelik 2 eurosh nuk guxon tė rrjedhė nė mėnyrė jo tė ligjshme tek organet e rendit nė Kosovė apo edhe nė Shqipri. sepse po e bėmė ne njė gjė tė tillė, jo qė nuk i kemi bėrė askujt nderė, pėrkundrazi kemi marrė n'qaf ata tė cilėt nuk kanė pėr tė paguar.
Sa mė erdhi mirė, kur njė ditė Kryeministri i ri "qortonte" drejtorin e shėndetėsis sė Kosovės, dhe ky i dyti as i bėrė ngėrk tė pėrgjigjej.
Ka gjithashtu paqartėsi tė mėdhaja nė dogana, si nga ana e neve mėrgimtarėve qė nuk deklarojm mallin, poashtu edhe nga ana e doganierėve.
Edhe kėtu mė shumė i bie peshė (morale) qytetarit, ndėrsa zyrtarit i bie obligim qė konform ligjit tė jetė i arsyeshėm nė zhdoganimin e mallrave, si dhe pėr gjithėēka qė ka tė bėjė me mėrgimtarėt (sepse mėrgimtarėt janė paksa tė ndieshėm nė "padrejtėsit" e mundshme).

>>{SpOnGeBoB}<<
06-05-08, 18:57
Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.
Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.

ev shoq ti ja nise apet me kallezu qirkuz ketu a. Po ti fshijshin opangat atje edhe po te lejshin dath ky ka shkru mu shty ne qmim. Ti halo nuk ki pa shkova shoq vjet e dolem deri ne Prishtine me nja dy qe i njofta, amo qe vijne edhe nja 10-15 tjere qe kurre pa nuk i kam e as njoft nuk me ka shku mendja. Edhe ka fundi shkoj njani e shkoj tjetri e tjetra e tjetri me tjetren dikur mbeta me keto dy ftyrat qe i njofta edhe dikur kur deshtem me shku erdh kamarjeri shoq me kry pazarin. Qfare te ngushtumit po me thane hajde hapu portofole edhe atyne evrave qe jane ne portofole dilni se po ju thirr kamarjeri me shkue dikund.

Qfare tuxhari hajde del qe e njef dikend, amo se vjen shoki i shokit shokut me shoqen e shokit edhe kja masnej edhe me ni shoqe ev shoq thash kush i thirri qeta ne Meeting.

Te kishin lyp perime, tybe ne kisha lane pa ja pas ble edhe ka dy shporta perime e peme vendore po vodka e do tjere jasht vendit i porositshin.

vjeshta
08-05-08, 15:00
O Pupi ,mos ke dert ,se ata edhe te "shtymen" po ta llogariteshin perpara ne qmimė.

jadore
08-05-08, 15:28
valla pup , une u fika tu lone bakshishe ..cfare te shtyme more ..!
inati qe atje duhet me ju lone , leju edhe une ketynve ketu , ( te ngrat shifen qe nuk jane mesu shume here ma kthejin bakshishin , duhet me ju thone, ne rregull ... per ju ke )
.. garant deri tash nje kerr e kisha ble ....te ketuhit ,qisi mo firme te shtrejte e cmim te lire .. ..

Naki
08-05-08, 19:07
Anomalitė etike egzistojnė nė tė gjitha shoqėrit,nė kontekstin ekonomik tė tregtisė sė lirė ēmimet diktohen nė toleranca tė pėrballueshėme pėr shoqėrin vendore.
Ngritja e qmimeve nė fazat e Turizmit ėshtė lakmi tė pėrfitohet vlera max ēė mbulon bugjetin e deshiruar vjetor.

-Nė disa shoqėri morali nė tregti nuk ka parime,valla veq mos tė mujtė se 1000 % ta shetė ma shtrejtė,ani mė ba vaki mos me pas konkurrencė ku qmimi diktohet nga tregu maronė krejtė.
Blerėsi nga nevoja pėr ta blerė ėshtė i detyruar me qdo kusht ta paguan.
Para dy viteve isha i konfrontuar tė bleja njė produkt mjekėsor pėr njė mikė timin,duke ditur qmimet krahasuese nė gjermani dhe ajo qė mė ofrohej nė vendlindje ishte vertetė njė mashtrim 500%,hajt se ky ska qare pa e ble po ja lėshojė mjekrren.
Kur nuk ka ligjė dhe kontroll institucionale rreth qmimeve dhe qulitetit tė produktit ke mbetė nė mėshiren e tugjarllėkut.

Bakshishi ėshtė njė simbol i mirėpritjes dhe sherbimit optimal qė blerėsi,shfrytėzusi ndahet i knaqur dhe nė mėnyrė simbolike e shpėrblenė, e kursesi nga mendje madhėsia tė ju ofrojmė bakshishė me vlera tė mėdha qė nga njė herė i mshajm vetit shuplakė

PipeX
09-05-08, 10:34
Ketu qenka vetėm pėr tė gurbetit atėhere unė nuk pasna tė drejtė tė shkruaj por nga ajo qė pash kishte shumė tė vėrteta dhe tė pa vėrteta!

Pupi
09-05-08, 11:37
valla pup , une u fika tu lone bakshishe ..cfare te shtyme more ..!
inati qe atje duhet me ju lone , leju edhe une ketynve ketu , ( te ngrat shifen qe nuk jane mesu shume here ma kthejin bakshishin , duhet me ju thone, ne rregull ... per ju ke )
.. garant deri tash nje kerr e kisha ble ....te ketuhit ,qisi mo firme te shtrejte e cmim te lire .. ..

Jo me u fik!
Apo mė mirė tė them jo edhe ashtu me ta lėnė pėr "budall". Siq e paska thėnė edhe Vjeshta, nė shumė raste (Na njohkan nė krye kishe neve) disa matrapaz e dallavergjinjė tė rastit, posa na shihkan neve ("duke na njohur nė krye") ata dhjetėfishojnė ēmimin, pėr tė ardhė prap nė atė nivel, sa tė jetė edhe pėr nja 50% si zakonisht.
Por, ata duhet tė jenė tė pakt, e kryesisht shitės tė rrugėve, apo kiosqeve (qyshkeve) tė vogla.
Jador, ti e din qė sado ta n'shosh dorėn, aq mė tepėr ta jep zoti! Hajt qik mos u bo edhe ti tash.........
Tjetėr, A nuk ju bjen tė vėreni ato fytyra, nė tė shumtėn e rastėve rini,se sa shumė gėzohėn nė brendi kur i lė njė "bakshish" tė vogėl, apo edhe kur ka arritur tė bind ta blesh njė rrobė apo ēfardo tjetėr

Hajt ta gjėjm njė mes tė art

Njė kerr mė shumė a mė pak (tė ri, apo edhe mė tė ri:wink: ), eiiii, thuja se ti po ecėn kėmbė.
Hajt pak pa hajgare,
Pėr zotėn janė disa blersa, o me ta dhan dyfishin sa e ka vleren, nė fund nuk ta vyen (mė ka rėnė ta dėgjoja nga disa shitės-e).
Prandaj hajt mos u bėni edhe aq "tahmaqar", ku e di njeri, hydhė njė tė mirė nė det, se ndoshta valėt ta kthejn njė ditė nė breg.

Murgesha
09-05-08, 12:46
Ndihmė tė nevojshme gjithsesi.
Blerje tė prodhimit vendor patjetėr.

Bakshishe normal, na vijnė porosit nė email, sms a ndoj thirrje telefonike posa marrin vesh qė do tė shkojmė atje.


Nejse nuk e qes tė mirėn nė deti pėr me e gjet nė bregdet se me ba mos me qėllu afėr bregut ma merr tjetėr kush http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Por e di qė edhe nėse e qes n`deti e gjej nė kripė. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

lyra2
09-05-08, 12:52
.................................................. ...............................

Murgesha
09-05-08, 13:10
beje te mire hudhe ne dete po nuk ta di peshku ta di deti vete..:)

Ani de se edhe ne nuk u kthejme duar thate varesisht nga sezona ,e din ti ne cka e shendrroni aeroportin :P:P.

Hajt pra edhe mua "hudhma"nje dhurate :)

Duhesh sė pari me e ba porosinė http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Po kam ndėgjuar se si po shėndrrohet aeroporti i Prishtinės gjatė sezonave tė ndryshme.

Qata edhe u inkuadrova nė kėtė temė pėr me e dhanė njė ndihmė simbolike nė mbarėvajtjen e temės.
Po kontribojmė edhe ne tek prodhuesit vendor mvarėsisht prej sezonės, bile me kufera po bajmė eksportin, e nuk po di ēka ka Pupi qė po na quan gyrbet(k)qinjė hahahahahahahahahahahahahah.

Nejse nė vendet ku ne jetojmė jan pak mė shtrenjtė perimet e i kemi ra nė fije si me kursy. Edhe po marrim prodhime vendore, edhe po ju ndihmojmė vendasve, e ma sė shumti po "dėmtojmė" vendin ku jetojmė qė gjatė sezonave tė ndryshme nuk po ju blejmė perimet.

Njėmend nuk e kuptova ende pse duhet me dhėnė bakshish edhe kur pijmė njė kafe apo hajmė nė ndoj restorant njė drekė a darkė???

Paradox_13
09-05-08, 13:15
Duhesh sė pari me e ba porosinė http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Po kam ndėgjuar se si po shėndrrohet aeroporti i Prishtinės gjatė sezonave tė ndryshme.

Qata edhe u inkuadrova nė kėtė temė pėr me e dhanė njė ndihmė simbolike nė mbarėvajtjen e temės.
Po kontribojmė edhe ne tek prodhuesit vendor mvarėsisht prej sezonės, bile me kufera po bajmė eksportin, e nuk po di ēka ka Pupi qė po na quan gyrbet(k)qinjė hahahahahahahahahahahahahah.

Nejse nė vendet ku ne jetojmė jan pak mė shtrenjtė perimet e i kemi ra nė fije si me kursy. Edhe po marrim prodhime vendore, edhe po ju ndihmojmė vendasve, e ma sė shumti po "dėmtojmė" vendin ku jetojmė qė gjatė sezonave tė ndryshme nuk po ju blejmė perimet.

Njėmend nuk e kuptova ende pse duhet me dhėnė bakshish edhe kur pijmė njė kafe apo hajmė nė ndoj restorant njė drekė a darkė???

Per me deshmu identitetin .................

lyra2
09-05-08, 13:29
Duhesh sė pari me e ba porosinė http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Po kam ndėgjuar se si po shėndrrohet aeroporti i Prishtinės gjatė sezonave tė ndryshme.

Qata edhe u inkuadrova nė kėtė temė pėr me e dhanė njė ndihmė simbolike nė mbarėvajtjen e temės.
Po kontribojmė edhe ne tek prodhuesit vendor mvarėsisht prej sezonės, bile me kufera po bajmė eksportin, e nuk po di ēka ka Pupi qė po na quan gyrbet(k)qinjė hahahahahahahahahahahahahah.

Nejse nė vendet ku ne jetojmė jan pak mė shtrenjtė perimet e i kemi ra nė fije si me kursy. Edhe po marrim prodhime vendore, edhe po ju ndihmojmė vendasve, e ma sė shumti po "dėmtojmė" vendin ku jetojmė qė gjatė sezonave tė ndryshme nuk po ju blejmė perimet.

Njėmend nuk e kuptova ende pse duhet me dhėnė bakshish edhe kur pijmė njė kafe apo hajmė nė ndoj restorant njė drekė a darkė???
..do ta kisha bere porosine por me kusht te mos me quash te "ngarte "sikur jadore ata pranuesit e e bakshisheve te saje,ok :eek: .More tek e fundit ne u kemi atje edhe si ambasadote ,na e perfaqesoni vlerat tona me kulturen dhe aftesite punuese qe keni,ne mos me shume disa tregojne sa shpejte "integrohen" edhe jane transmetues shume te mire te kulturave te tyre ketu.
Murgeshe hajt qik se te i lesh pak atij qe te sherben me aq elegance dhe pedanteri nami nuk bahet,i knaq syte pak ,pse a mos deshte me kqyr pa pare bukuri aa ahahhahah

LABI
09-05-08, 14:04
Ne fillim mu duke qe e kapa qellimin e temes! Mirepo, tuj kalu postim pas postimi , disi krijova pershtypje qe tema eshte pervertu/deviju ne nje objekt katarsisi, ekspozite dhe satisfaksion epshi dhe egoje ; duke vet-afirmu vlerat, cilesit virtytet afirmative "humane" !!

Cdo ofertim cofte ne form malli apo sherbimi ne treg ka nje cmimi te percaktuar ne saje te rregullave qe percakton tregu i lire (oferta & kerkesa ).

Shtyrja e ofertuesit dhe kerkusit (blersit) ka qene me shume karakteristike e nje ekonomie -tradicionale-feudale-familjare . Ku me pare mallrat dhe sherbimet nuk jane shkembyer , nuk kane qarkulluar ne saje te nje rendi ekonomik dh juridik . POR , ne baze te nje ekonomie tradicionale (te pa normuar).

Ceshtja e zbiritjeve ne produkt cofte te mallit apo sherbimit , APO dhe bakshisheve , eshte qeshtje DISPOZITIVE e VULLNETIT te pales (subjektit) qe eshte ne MARDHENIE - KONTRAKTUESE - CIVILE- JURIDIKE , e JO ceshtje FAKULTATIVE .

Eshte thjesht qeshtje SATISFAKIONI qe arrihet me PALEN KONTRAKTUESE (nga ana shitesit , apo bleresit ) ...POR mund te jet dhe pjese e STRATEGJISE MENAGJUESE e TREGTARIT (shitesit) per T'terhequr , apo STIMULUAR , MBAJUTUR KLIENTELEN , apo edhe e bleresit te produktit , sherbimit .

Murgesha
09-05-08, 14:11
..do ta kisha bere porosine por me kusht te mos me quash te "ngarte "sikur jadore ata pranuesit e e bakshisheve te saje,ok :eek: .More tek e fundit ne u kemi atje edhe si ambasadote ,na e perfaqesoni vlerat tona me kulturen dhe aftesite punuese qe keni,ne mos me shume disa tregojne sa shpejte "integrohen" edhe jane transmetues shume te mire te kulturave te tyre ketu.
Murgeshe hajt qik se te i lesh pak atij qe te sherben me aq elegance dhe pedanteri nami nuk bahet,i knaq syte pak ,pse a mos deshte me kqyr pa pare bukuri aa ahahhahahHajt bre Lyrė mos mė vno kusht si me tė quajt, njė dhuratė "simbolike" e ke meritu qė po mi sqaron gjėrat.
E nėse disa gyrbet(k)qinjė po "integrojkan" me dhėnė bakshishe sa herė pijnė kafe a blejnė ndoj send diku kur janė nė vendlindje po mė duket shumė e ēuditshme qė unė skam ndėgju ende pėr kurse tė tilla integruese kėtu ku po jetoj. Ndoshta edhe nga shkaku se danezėt si popull identifikohen si shtrydhqa qė as 25 ųre (njėsia mė e vogėl monetare) nuk ti jep as si bakshish e as hua.
Lyrė mos mė ik pa m`u pėrgjigj edhe nė njė pyetje.
Si po ndiheni allahile kur ne tė diasporės ju japim bakshishe edhe pėr njė kafe??

Murgesha
09-05-08, 14:13
Per me deshmu identitetin .................


Qė jemi tė integruar apo si po mendon o lum miku??

LABI
09-05-08, 14:19
Hajt bre Lyrė mos mė vno kusht si me tė quajt, njė dhuratė "simbolike" e ke meritu qė po mi sqaron gjėrat.
E nėse disa gyrbet(k)qinjė po "integrojkan" me dhėnė bakshishe sa herė pijnė kafe a blejnė ndoj send diku kur janė nė vendlindje po mė duket shumė e ēuditshme qė unė skam ndėgju ende pėr kurse tė tilla integruese kėtu ku po jetoj. Ndoshta edhe nga shkaku se danezėt si popull identifikohen si shtrydhqa qė as 25 ųre (njėsia mė e vogėl monetare) nuk ti jep as si bakshish e as hua.
Lyrė mos mė ik pa m`u pėrgjigj edhe nė njė pyetje.
Si po ndiheni allahile kur ne tė diasporės ju japim bakshishe edhe pėr njė kafe??


E ke keqkuptu shkrimin e Lyres , Murgesha . Menjefare menyre apo tjeter Lyra deshi ta shpreh ate qe ju diaspora jeni avokues, ambasadore te kultures kombetare . Dhe se sjelljet e juaja , perkushtimi juaj ne pune, perqafimi i vlerave dhe suksesi konform atyre vlerave ku jetoni eshte pasqyre kombit , shtetit prej nga vini .

Tani vrigohna qe edhe lyra duhet mem lan mua nje bakshish per nje perfaqesim, prokure , avokim pa pare :biggrin:

Njeriu e pine nje kafe per qef , dhe se qefi eshte ajo qe shtyne qe njeriu t'len bakshishe :rolleyes:(pst Murgesha baksishet e juve mergimetareve nuk dallojne fort prej tonave jo dhe pse te ardhunat tona jane me te vogla) .

Murgesha
09-05-08, 14:25
E ke keqkuptu shkrimin e Lyres , Murgesha . Menjefare menyre apo tjeter Lyra deshi ta shpreh ate qe ju diaspora jeni avokues, ambasadore te kultures kombetare . Dhe se sjelljet e juaja , perkushtimi juaj ne pune, perqafimi i vlerave dhe suksesi konform atyre vlerave ku jetoni eshte pasqyre kombit , shtetit prej nga vini .

Tani vrigohna qe edhe lyra duhet mem lan mua nje bakshish per nje perfaqesim, prokure , avokim pa pare :biggrin:

Njeriu e pine nje kafe per qef , dhe se qefi eshte ajo qe shtyne qe njeriu t'len bakshishe :rolleyes:(pst Murgesha baksishet e juve mergimetareve nuk dallojne fort prej tonave jo dhe pse te ardhunat tona jane me te vogla) .

Valla more Labi ne jo ambasador por budallenj atje e budallenj kha. Atje japim bakshish dhe fitojmė buzėqeshjen e shtirė e pas shpine n**** e budallait si mi la gjithė kėto para bakshish, e me qenė ambasador tė "bakshisheve" nė vendet ku jetojmė prap na quajnė budallenj qė shpenzojmė para pa nevoj.

Hyp se tė vrava zhdryp se tė mbyta jemi mbetė....

LABI
09-05-08, 14:33
Valla more Labi ne jo ambasador por budallenj atje e budallenj kha. Atje japim bakshish dhe fitojmė buzėqeshjen e shtirė e pas shpine n**** e budallait si mi la gjithė kėto para bakshish, e me qenė ambasador tė "bakshisheve" nė vendet ku jetojmė prap na quajnė budallenj qė shpenzojmė para pa nevoj.

Hyp se tė vrava zhdryp se tė mbyta jemi mbetė....


Jo bre ! Mos thuj ashtu . Personalisht mburem me diasporen shqiptare . Kam nje pershtypje qe pas jevrejeve asnje disaspore nuk eshte me e organizuar dhe me e fuqishme se e shqiptareve , poashtu me mire e integruar ... Dhe se ne cdo vend kudo qe gjenden shqiptaret kultivojne , perfaqesojne , reflektojne gjerat me te mira te kultures dhe identitetit (kombetar) shqiptare.... Rastet e devijimeve dhe delikuences individuale i vleresoj si qeshtje te izouluara. ...

Puna e bakshishit nuk eshte qeshtje qe duhet vleresuar nga vetedija kolektive, po thjesht qeshtje e vetedijes individuale ....

Kete e vleresoj me shume "teke, vese" , VIRTYT , qeshtje bindjesh personale !

lirik
12-05-08, 09:45
I nderuar pupi
sa i perket kosoves e koprracisė me qindra raste me ka ra pervoja me pa ne kosovė me vjen keq
por jam i zhgenjyer mbas lufte me sjelljen ndaj mergimtarve
U NDALA NJIHER TE NJI POMP BENZINE
dhe ishte ai llafazani aty qe rrinte ndersa vllezrit e kishin ndertuar at pomp benzine
un isha ne shoqeri me vllaun tim dhe vllau im ka marak ne humor filloj te na shpotis ne mergimtarve
kur filloj ai i pompes se benzines me disa shpoti qe shum me therren dhe u nxeva keq nga mosmirnjohja
i thash si nuk ke ftyrė e flet kshtu vllezerit tu nga diaspora ta kan ndertu ket popmp benzine e ti ndoshta edhe vjedh ktu paranė por siq po dukesh qenke i pa ftyr moosmirnjohs
ata kan dhanė mund e kafshata ekurbetit esht gjak e lot e merzi e mallė per vendlindje ne jemi deshmorė te gjallė e ju flisni kunder nesh.
MUNDOHEJ TE GENJENTE SE GJOJA MERGIMTART NUK TA JAPIN NJI KAFE E KU DI UN POR NE SHUM RASTE KSHTU FLISNIN KEQ KUNDER NESH
Kan harruar se qfar te mira ju kemi bė e sa kemi sakrfikuar e sa shtepit i ndertoj mergimi
uN JAM DESHMITARė VET NE DIASPORė DHE DI ME QINDRA RASTE

lirik
12-05-08, 09:48
uN E DI RASTIN KTU NE RRETHINEN TONė NJI MERGIMTARė PUNOJ GJITH JETEN DHE UA NDERTOJ SHTAT VLLEZERVE SHTAT SHTEPIA DUKE SHERBYER EDHE ME PARA E SHPENZIME TJERA EDHE PER TJER TE AFERM
ME VJEN KEQ QE PO SHPREHEM KSHTU POR NUK DUHET TE KRIJOHET VETEM IMAZHI JENI Tė MIRė KUR NA JEPNI VETEM ATHER E MANDEJ SA PO E KTHEJN SHPINEN SILLEN NDRYSHE KJO ESHT SJELLJE JO NORMALE DHE TEJET ZHGENJYESE

Preshevar
12-05-08, 09:48
"Eko-Sistemi" ...... s'ka tjeter spjegim :biggrin:

lirik
12-05-08, 09:49
Ne Rrethinen Ku Jetoj Ktu Prap Nji Rast I Cili E Di Se Personi Punoj Gjith Jeten Per Vllezrit Ju Dergoj Para Sakrifikoj Ma Ne Fund I Than Ti Shko Kah Te Duash Nuk Ke Hise Ktu Dhe Ai Nga Zhgenjimi Mbrenda Vitit U Smu Dhe Vdiq Nga Smundja

lirik
12-05-08, 10:00
E DI NJI RAST TJETER ME KUJTOHET
kur ktu ne gjermani nji bashkatdhetar u dogj vdiq duke kursyer me banu ne nji banesė te lirė u dogj me gjith familje me gruan dhe vajzen 9 vjeqare sepse kursente gjith jeten
me kujtohet kur fliste ne telefon ather flsite me teper me vllaun dhe femijt e vllaut e kur vinte puna me fol me fmijt e vet e megruan nuk donte me hargju ma teper ne telefon
gjith jeten nuk bleu kurr kmsih as pantallona ne dyqan vetem e vetem qe te ju blente atje ne kosov atyre ju ndertoj shtepia ju bleu traktor e qka jo gjith jeten ishte rob i gjith farefisti dhe dhanjes pa kursim dhe ne fund vdiq tragjikisht se nuk donte te banonte ne banim te shtrejt per shkka se donte te kursente gjithqka me ju dergu atyre ne kosovė mbajti me vite vllaun dhe femijt e vllaut
dhe vdiq u doqgj ktu i la femijt jetima
njerz si ky me javė e llenin ushqimin patatet i nxenin e qorbat vetem e vetem te kursenin e te ju dergonin para atje ne kosovė kjo ka zgjat me vite perveq obligimeve tjera etre perqindshit e hajnave qe endeshin kdnej me kekru kontribute si mua qe mi rruan njimij e pesqind marka nen parollen
njimij e pesqind marka per pamvarsin e kosoves dhe i vodhen askund nuk ma kan shenuar emrin
ka shum kso kontribute ku nuk ke eshtn shenuar emri ishalla ma din zoti por nejse
ne sjellje jam shum i zhgenjyer dhe duhet te permirsohen e te edukohen ndryshe
tash ekan shpikė edhe kohen propgandistike kunder nesh dhe na quajn ardhacak emuaji i budallve
me kekru tokė a hise te shkyejn si bishat
ma grrtihen kerrrin e ri nga inati pse jam gjallė tinza e ne sy te paraqiten ndryshe jan dyftyrsu disa andej pa masė kam shum raste zhgenjimi qe kam perjetuar sa per ne mergimtarve ata as gojen nuk kan qka e qelin asnjiher dhe kurr ne i kontribuam ne ditet ma te veshtira qe po te mos ishim ne ata mbaronin me gjithqka ndihmat tona jan qiellore ne te gjitha aspektet ata duhet te pekrulen deri ne tokė nga rrespekti para nesh dhe ne jet te jetve duhet te jen falenderues e jo te silen si mosmirnjohsa

Pupi
12-05-08, 11:17
Na ke myt Lirik me kėto shembuj.

Po nejse edhe kėto e kan vendin e vet, pse jo tė mos tregohen e diskutohėn.

Por unė e kam paksa ma shumė, tė mos bėhemi "tahmaqar" t'mdhenjė ashtu, mos me teprue.

E dijė Lirik qė prej nesh ėshtė kėrkuar e pamunduara, askujt si ka "interesuar" si fitohėn lekėt, por ato duhet tė fitohėn!

Kjo e "interesuar" zaten kam bindjen qė shumė tė rinjė i ka quar nė rrugė tė kqija, duke menduar qė larg atdheut (tė njofshmėve) s'ėshtė mė rėndėsi se ēfar "punohet", kryesore tė punohėt dhe tė sigurohėn lekėt. kjo ėshtė pėr tė ardhur keq se ėshtė bėrė nė mėnyrė indirekte trusni nė gurbetqarėt.

Por ja qė tashė fatmirėsisht kohėrat kan ndryshuar, dhe sė ėshtė bėrė njė lloj balansi edhe nė vendlindje, nga dhe nuk kemi nevoj tė shtrydhemi edhe aq.
MA MERR MENJA MUA!

lirik
12-05-08, 15:45
Po ti ke te drejt i nderuari Pupi
por un gjith jeten kahdo qe shkoj inqizoj dmethanė kontaktoj
jam si nji kamerė inqizuese
te gjitha dukuritė i pervjedhi dhe i fus ne memorie
pastaj i krijoj si pervojė
njerzit qe me njohin e dijn mirė
se si un qka do q e me kap syri apo veshi pastaj vaj halli sepse un vetem faktin e gjallė shembullin per qka jam i sigurt njiqind per qind e shkruaj
pikrisht per kto fakte njerzit disi i ruheshihn syrit tim
e veshi t tim
edhe nga burgu per ket shkak nuk donin te me leshonin qetnikt jugosllav
sepse ishin te bindur se un do te shkruaja kunder tyre te gjitha faktet
e sjelljet shtazarake te tyre me te burgosurit shqiptarė si dhe dinakritė e tyre te veprimimeve
sa per mergaten dhe ata ne atdhe nuk them se nuk ka gabime ne te ty anėt por un po te the gjithqka inqizoj eshoh njerzve menjiher ua qes ne sheh dinakrinė dhe padrejtesinė e dyftyrsinė
shembuj un kam kahdo me mija sepse intresohem per rastet jam njeri i tillė qe kur te stdudjoj diqka e dua ne imtsi dhe thellsi faktin dhe zberthimin qe pa siguri te plot te mos flas
shpesher nese kam dyshuar ne diqka qe nuk ka qen esigurt kam heshtur sepse kam dyshuar a mund te jet e sigurt apo jo por kur esht diqka e sigurt ather jam ma i guximshem me folė me faktin me te verteten
KE TE DREJT SA I PERKET KOPRRACISė KA EDHE RASTE TE TILLA por sa i perket mergimit emergimtarve shumica e mergimtarve kan dhanė shum kan dhanė dhe ne mergimtart meritojm shum jashtzakonisht shum konsideratė dhe rrespekt ne kosovė shum jashtzakonisht shum dhe ata deri ne tokė duhet ti perkulen veprave dhe kontributit qe ka dhanė mergata sidomos ne aspektin financiarė
UN JAM I INFORMUAR PER SHUM RASTE DHE KET E DI SHUM MIRė SEPSE TE GJITH PUNTORT MI BESONIN TREGIMET DHE DETALET E HALLET MUA
ME PERJASHTIM TE NDONJE IDIOTI QE NUK ISHA NE RAPORTE TE MIRA ME TE
PRANDAJ JAM MIR I INFORMUAR SE SI E QKA ESHT VEPRUAR
KA SHUM NJERZ QE MI THONIN E MI BESONIN TE FSHEHTAT E JETES
QANIN HALL ME MUA PRANDAJ E NJOH SITUATEN JAM MIR I INFORMUAR
PER SHUM RASTE NE SHUM KOMUNA TE KOSOVES SE SI E KUSH QKA VEPROI
NE NJI RAST ME KUJTOHET PIKRISHT KTU NGA GJERMANI A NJERIU I CILI SHKOJ ATJE NE TOKEN E TIJ NE KOSOVė AKOMA ISHTE PA DAL NE PENSION
SEPSE AI KISHTE KONTRIBUAR SHUM PER ATA NE KOSOVė MBI TRIDHJET VJET FINANCA DUKE I MBAJT SI QORRAT
VLLAUN DHE DJEMT E VLLAUT
dhe kur kishte shkuar kosovė per ti nda tokat hiset arat djali i vllaut ja kishe vu revolen ne fyt ndersy vllaut e ksihte sha agjen dhe poshtruar e pyeta se si kishte reaguar vllau ndaj djalit ky tha vllau nuk kishte qka bente vetem rrinte heshtur
un jam vet deshmitarė qe ky njeri ka derguar shum para vllaut dhe djemve te vllaut ky i ka rrit ata parazita bandita rrugaqa pisa ma ne fund ja kishin shpreblyer mundin tridhjet vjeqarė per ta
kjo flet per nji lloj magjupie dhe mosmirnjohje per nji llok kajtje e lakmije interesi egoizmi dhe grabitje
detalet tjera qe i kam ndegjuar jan shum zhgenjyese shum ka raste qe un i di qe habiteni
Jan mesuar parazit jan mesuar vetem nga mergimtart gjithqka nuk ekapin as lopaten me dal me mbjell ndonji qepė spec a patate sepse prisnin vetem paranė nga jasht
ne edijm se sa evlefshme esht toka e kosoves atje nuk esht arabi shkrtir por secila pllamb eben pemen e perimen qka benin ata ne kosovė pse kekrojn makina me dal neper kafe me shetit posht e lart jo jo nuk esht aspak e drejt kjo sjellje kan pa mjaft syt emia kan ndegjuar mjaft vesht e mi
ne kosovė na shohin me nji sy tjeter ne diasporen dhe kjo vrehej mendojn se ne kemi ktu jet prrallore kemi para dhe bejm kokrren e qejfit dhe nuk ju dhimbsemi se qka vuajm ne na quajn koprrac
nuk ta japin njė kafe thonė per ne MERGIMTART JO JO KJO FARE NUK QENDRON NUK ESHT ASHTU mjaft ma nuk them se edhe nga mergimtart nuk ka asi njerz se njerz ka te lloj llojshem
por duhet ta dijn se ne kemi ba te pamunduren per ta kemi bė shum per ta ata duhet te sillen krejt ndryshe me ne me mirnjohje e kulturė me shum rrespekt dhe duhet te ken dhimbje per diasporen ete na presin si mbreter kur te shkojm atje sepse kemi kontribuar jashtzaknisht shum
un e di dhe jane rrjedha te ngjarjeve kam informime jan dhanė ndihma per shkolla per minatorė treperqindshi e sa e sa raste te evqanta e ndihma humanitare e kontribute e shum e shum e shum
po kosova qka po ben per ne qka bėri kosova per mergimtarin nese ne do te na ndiqnin shtete perendimore a do te benin ata per ne siq kemi bė ne per ta shtrohet pyetja
un jam mergimtarė kam ndejt edhe ne burg politikisht dhe u munduan te ma marrin edhe at cop oborr dhe shtepi qe ekam ne kosov e murin na e kishin rrezuar ju lutem mergimtarė mos u nenshtroni por rrini krenarė per veprat tuaja dhe kontributin tuaj sepse jan dhanė para me thasė e ndihma ne kosovė jann dhanė tesha makineri ju kan derguar vetura traktora e gjithqka ju kan ndertu shtepi kan derguar tesha ndihma ushqimore e kontribute tjera kan financuar ldk n uqk n e te gjith kan prit nga kosova kush do qe ka ardh ktu me te gjitha te mirat jan ofruar ndihma operacione raste te veqanta e kan bė mjaft ata jan njerzit tanė ne jemi te tyre por duhet te mesohemi me rrespektin dhe mirnjohjen

lirik
12-05-08, 15:58
gazi i botės

--------------------------------------------------------------------------------

E DI NJI RAST TJETER ME KUJTOHET
kur ktu ne gjermani
nji bashkatdhetarė u dogj ne nji banim te lanuin pas dore me shkall druri
vdiq duke kursyer
me banu ne nji banesė tė lirė
u dogj me gjith familje me gruan dhe vajzen 9 vjeqare
sepse kursente gjith jeten per ti mbajt vllaun me femij te tij e farefisin
me kujtohet kur fliste ne telefon at'her
flsite me teper me vllaun dhe femijt e vllaut
e kur vinte puna me fol me fmijt e vet e me gruan nuk donte me hargju ma teper ne telefon.
Gjith jeten nuk bleu kurr kmishė as pantallona ne dyqan
vetem e vetem qe te ju blente atje ne kosovė atyre
ju ndertoj shtepia ju bleu traktor e qka jo
gjith jeten ishte rob i gjith farefisit dhe dhanjes pa kursim
dhe ne fund vdiq tragjikisht u dogj ne nji shtepi me shkallė druri
se nuk donte te banonte ne banim te shtrejt
per shkak se donte te kursente
gjithqka me ju dergu atyre ne kosovė
mbajti me vite vllaun dhe femijt e vllaut
dhe vdiq u dogj ktu ne gjermani i la femijt jetima
njerz si ky me javė e lenin ushqimin patatet i nxenin e qorbat her pas here ne shporet ushqimet e nji jave
vetem e vetem te kursenin e te ju dergonin para atje ne kosovė
kjo ka zgjat me vite
perveq obligimeve tjera e tre perqindshit
e hajnave qe endeshin kndej me kėrku kontribute duke manipuluar me ndjenjat e puntorve dhe mergimtarve te mjerė
si mua qe mi rruan njimij e pesqind marka nėn parollen
njimij e pesqind marka pėr pamvarsinė e kosoves sepse i kerkonte bujar bukoshi kush nuk i jep esht tradhtar i kombit ishte parolla
dhe i vodhen askund nuk ma kan shenuar emrin e dijn ata qe i mblodhen se ku i kan lanė shyqyr qe nuk me fali i madhi allah perendi as hajn e as tradhtarė
Ka shum kso kontribute ku nuk ke ėsht shėnuar fare emri i kontribuesit
ishalla ma din zoti por nejse le te mbetet kshtu nuk po shkoj ma andej
Ne sjellje jam shum i zhgenjyer
dhe duhet te permirsohen e te edukohen NJERZIT ndryshe:::::::::::

tash e kan shpikė
edhe kohen propgandistike
kunder nesh
dhe na quajn ardhacak e muaji i budallve KUR MERGIMTART VIJN NE PUSHIM
me kėrkru tokė a hise tė shkyejn si bishat
ma grrithen kerrrin e ri nga inati pse jam gjallė kur shkova ne pushim
tinza ma grrithen
e ne sy te paraqiten ndryshe
jan dyftyrsu disa andej
pa masė
kam shum raste zhgenjimi
qe kam perjetuar
sa per ne mergimtarve ata as gojen nuk kan qka e qelin asnjiher
dhe kurr
ne mergimtart kontribuam ne ditet ma te veshtira
qe po te mos ishim ne ata mbaronin me gjithqka
ndihmat tona jan qiellore
ne te gjitha aspektet
ata duhet te perkulen deri ne tokė nga rrespekti para nesh
dhe ne jet te jetve duhet te jen falenderues e jo te sillen si mosmirnjohsa

permirsim i artikullit

lyra2
13-05-08, 10:11
E ke keqkuptu shkrimin e Lyres , Murgesha . Menjefare menyre apo tjeter Lyra deshi ta shpreh ate qe ju diaspora jeni avokues, ambasadore te kultures kombetare . Dhe se sjelljet e juaja , perkushtimi juaj ne pune, perqafimi i vlerave dhe suksesi konform atyre vlerave ku jetoni eshte pasqyre kombit , shtetit prej nga vini .
Tani vrigohna qe edhe lyra duhet mem lan mua nje bakshish per nje perfaqesim, prokure , avokim pa pare :biggrin:

Njeriu e pine nje kafe per qef , dhe se qefi eshte ajo qe shtyne qe njeriu t'len bakshishe :rolleyes:(pst Murgesha baksishet e juve mergimetareve nuk dallojne fort prej tonave jo dhe pse te ardhunat tona jane me te vogla) .

More Labi,le se Murgeshes qenka bere vertete tahmaqare e madhe bree.. iiihhhhh.Ne per nje qef aaaa,nuk mendojme bre si i fitojme a sa i fitojme aa,me rendesi bakshishet nuk i harrojme .
Hajde se tash po afrohet sezona e "shacave tahmaqare" dhe te mendojme nje gjarper nga kuleta si t'ua largojme . :P:P:P:P:wink:

DEA
13-05-08, 12:59
Ka Gurbet(L)inje, Gurbet(K)qinje e besa edhe Gurbet(z)inje, po nese flasim ne shumicen e gurbetzinjeve e kqinjeve kam frike qe do te lendoheshin Gurbetlinjet. Andaj flisni vetem per raste konkrete per hater te Gurbetlinjeve...

lirik
14-05-08, 22:35
Mendoj personalisht se at qė ka bė mėrgata per kosoven ėsht e jashtzakonshme diqka e vertet e jashtzakonshme.
Mė kujtohen vitet 1989 1990 1991 kur vinin njerzit ne klub dhe gjithfar lloj kalimtari dikush thsohte mu ka djeg stalla tjetri me e esht djeg kashta tjetri me ka ngordh lopa e gjithfar lloj rastesh
smundje mjerime varfri te peprshkrueshme vet i kam pa njerzt gjithmon duke hapė kuletat
gjithnji dhe vazhdimisht.
U ndihmua e qka nuk u ndihmua gjithqka dergohej ne kosovė .
Dilin parfa stacionit te autobusve per te ja dhanė dikujt paratė ishte edhe problem ishte ne fuqi regjimi i millosheviqit qe vrisnin e plaqkisnin familjet tona nga komunat e ndryshme detyroheshin te shkonin nėpėr komuna ti merrnin paratė shkko ne gjakovė shko ne deqan shko ne gjilan shko ne kaqanik shko ne ferizaj e kahdo qe ishin njerzit qe shkon in n ne kosovė ua jepnim dhe ua dergonim familjeve.
Mė kujtohet ne jeten time nji rast kur shkova per te punuar te disa gjerman privat ishte problem edhe pėr tė gjet punė por disi gjindej puna dhe me dergoj ne nji kulm fabrike per ti montuar disa tjegulla te bargja te gjata qe montoheshin me vida , dhe meqense ishte rreeshqitze dhe kulmi i fabrikes rreshqits kam ra poshtė nga kulmi i parė ne kulmin edyt me bri dhe mbeta pa frymė gati dhash shpirtė kam pas dhimbje te brive sa kohė PRA DUHEJ Bė qmos per te gjet punė ku do e kah do nganjiher nuk gjednej ishte shum veshtirė por mbi te gjitha qellimin e kishim te ju dergonim para familjes ta paguanim tre perqindshim dhe te merrnim pjes neper aksione ndihmash
turp dhe faqe ezezė ėsht ligsi e poshtersi e pa shembullt mbi dhe ėsht te ju thuash mergimtarve diqka shpotitse sepse ata dhan maksimumin qe edhe sikur te shkruhen me qidnra emija libra nuk arrin te perfshihet ndihma e madhe q e e dhan financiare mergimtart e kan kry obligimin kan dhanė mjaft vetemm qytetit ku jetoj edhe pse i vogel ka pas rast i ka mbledh treqindmij marka per kosovė
por ne mergimtart nuk kemi faj nese hajnat i kan keqperdorė mergimtart i kan dhanė me zemer shqiptare kan kontribuar aq shum sa qe nuk di ma qysh le te na thot ne kosova sot qka po bejn ata per mergimtarin poshtrime fyerje shpoti mohim perbuzje lėnje pas dore anashkalim harres interes .
Mė kujtohet hyra ne nji dyqan ne kosovė sa isha ne pushim shkoja ne nji vend ne vizitė isha pa kerr ather sepse shkova me aeroplan ne kosovė ne pik te dites prita afro tri or ne at far fshati por askush nuk ma ndali kerrin as me te kqyr me sy mu dasht me shku me porosit taksin sepse duhej te shkoja ne at fshat kaluan sa e sa kerre por asnji nuk ndalej ky fakt flet per shpirtvogelsi
LE TE THONė PER MERGIMTART SHACAT E QKA TE DOJNė LE Tė THONė POR MERGIMTARI DHA SHUM SHUM BILE PERVEQ PARASė DERGOJ EDHE VULLNETARė NE LUFTė NGA MERGIMI KISHTE EDHE ASI Q E DHAN JETEN PRANDAJ KUR FLITET PER MERGIMTARIN GJITHSESI DUHET TE FLITET ME ADMIRIM DHE RRESPEKT TE MADH PER KONTRIBUTIN DHE NDIHMEN
KISHE PLOT MERGIMTAR QE KAN MBAJT FAMLIJE NE KOSOVė QE NUK I KAN NJOFT FARE VETEM JU KAN DERGUAR PARA PER SHKAK TE NDJENJAVE KOMBTARE E SOLIDARE PRANDAJ PER MERGIMTARIN QDO RRESPEKT SEPSE DHA NDIHMA PER MINATORT PER STUDENTAT
PER SHKOLLAT PLUS QE MBANIN ENDUIHMONIN FAMILJET KISHTE RASTE KUR NDIHMONIN EDHE TJER TE AFERM EDHE KUSHERIJ E MA GJERė ME KUJTOHET NJ RAST KUR RREGULLISHT NJI PERSON KTU I DERGONTE TE HOLLA NJI BASHKFSHATARI
KONTRIBUTET E MERGIMTARVE NUK KAN TE NUMRUAR EDHE ROMANE ME SHKRU
POR TE GJITHA KETO JAN Bė NE SHERBIM TE POPULLIT TE HUMANITETIT SOLIDARITETIT
EDHE SOT MERGIMI JEP KONTRIBUT DERGON PARA VEPRON NDIHMON PRANDAJ PER MERGIMTART VETEM NJERZT E LIG MUND TE FLASIN VETEM I LIGU MOSMIRNJOHSI MUND TE FLET DIQKA KEQ PER MERGIMTARIN SEPSE SHUM PARA E NDIHMA KA SHKRUAR NGA MERGIMI MANDEJ MAKINERI TE NDRYSHME E QKA JO PER NEVOJA SHTEPIAKE TESHA QE BLEHESHIN NEPER DYQANE JU KAN DERGUAR EDHE VETURA VLELZERVE TRAKTORA KAMIONA SKAVATORA ZETORA KOMBAJA E QKA JO TELEVIZORA E KASETOFONA E VESHMBATHJE E SHUM E SHUM KONTRIBUTE TJERA DHE VETEM ATA QE JAN TE PANDERGJEGJSHEM FLASIN PER MERGIMTART DHE JU VEJN EPITETE BASHKATDHETARVE NE MERGIM VLELZERVE TE NJI GJAKU QE U SAKRIFIKUAN
LAN ATDHEUN PER TI NDIHMUAR SHTEPISė E VATANIT
TE GJITH ATA QE SHPIFIN EMRA E EPITETE PER MERGIMTARIN JAN NJERZ TE LIGJ E TE GOJKQI MOSMIRNJOHSA SEPSE MERGIMTARI SHUMKUJT I HAPI DYQANE E POMPA BENZINE E ATJE E BIZNESE PRANDAJ MERGIMTARI MERITON TJETER TRAJTIM NE ATDHE SE MJAFT KA KONTRIBUAR
ME QENė BURRNIA SI DUHET E FISNIKRIA DUHET TE ORGANIZOHEN NE ATDHE DITET E MERGIMTARVE KU PER NDERė TE TYRE TE ORGANIZOHEN PRITJE E MUZIKė QDO VIT TE SHENDRROHET KJO NE TRADICION NE SHENJ RRESPEKTI SEPSE NUK ISHTE LEHT PERVEQ MALLIT DHE DHIMBJEVE E VUAJTJEVE NE DHE TE HUAJ ISHTE EDHE BARRRA E MBAJTJES SE SE SHUM ANTARVE TE FAMILJES E OBLIGIMEVE TJERA EDHE FONDI VENDLINDJA THRRET
EDHE TE GJITHA FONDET NGA MERGIMTART U FINANCUAN S ENUK U FINANCUAN NGA BANGLLADESHI AS NGA ZIMBABVEJA SA PER MIRNJOHJE NUK KA VEPRUAR ASKUSH POR SITUATA ISHTE TEJET E JASHTZAKONSHME E RėNDė DHE NDJENJA ISHTE AJO QE I DREJTONTE NJERZIT I OBLIGONTE PRANDAJ QDO LLOJ PERQESHJE SOT QE I BėHET MERGIMTARIT PER TA ZVOGLUAR APO PERBUZUR ESHT VETEM POSHTERSI DHE LIGSI
MOSMIRNJOHJE DHE KARAKTER I LIG SJELLJE BARBARE NDAJ GJAKUT E PJESES SE VET NE MERGIM SEPSE PO E THEM MJAFT KONTRIBUAN
LE TE JAPIN ATA NE KOSOVė KONTRIBUT AQ SA KA DHANė MERGIMTARI

lirik
14-05-08, 22:38
Un jam vetem nji person qe i kam disa informata por ka njerz qe te habisin me shenime qe i kan mbajt
bile disa kan botuar edhe libra per kontributin qė kan dhėnė sespe kan shkuar edhe kamiona me mallra e tesha e artikuj por keto ndihma mergimtari i ndjennte si obligim dhe nuk pendohet asnjiher perse te pendohet ka vepruar dhe ka kontribuar per njerzt e vet dhe per atdheun e vet por kur po vjen puna te disa shpotitje emohime qe po fliten koht e fundit mendoj se kto jan tendenca
te dikujt per ta lenduar mergimtarin

Urata
25-05-08, 20:45
Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.


Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.

Kam 14 vite qe jam ne gurbet, dhe asnjehere nuk jetova per veten time...! E kisha dhe kam punen, qe do jetoja per qejfi(luks) per veten time, kalamajt e mi e te shoqin!
Akoma jetoj me qira, sepse mendoj dhe kontribuaoj atje...! Sa here t'shkoj ne Kosove, kthehem me xhepa bosh, duke u mundua mi hatrue te gjithe familjaret e farefis, sa skamoret e rrugeve te qytetit e sa n'pazare kur t'shkoj duke shiquar se si duken shitesit, gjithemon blej peme e perime tek ata qe vertet duken te lodhur/shendetlige...!

Isha ne Shkup ne vitin 2006, dhe mikesha ime duke e ditur se kam malle per pjepėr te atjehit, u afrue dhe po don te bej pazar tek nje shites i shendosh dhe kthjellur...! I afrohem tek veshi dhe ia them: lum mikja shihe ate ēunin me poshte atje sa i dermuar duket, ikim tek ai e blejm pjeper se po ma keputka shpirtin...!

Edhe kesaj i thone Jetė...! Jemi ne gurbet dhe ndjehemi si te obliguar/detyruar se duhet barte dertet e hallet e te gjitheve atje, na takon ti lehtesojme te gjithe ne momente veshtersie...!


Jo po, jeta gjitheqysh...!

Pupi
25-05-08, 22:42
Po Urata!
E dijė qė kam mundur ti ˝Hyj˝ dikujt n'hak, dhe mė vjen keqė nėse padashur dikė kam "Pėrfshirė" me titullin.

Nė fakt neve edhepse dukemi nė pamje ndoshta "Tigėr e Luan" neve jemi nė brendi ˝Zemėr˝.

lirik
26-05-08, 22:36
Ja pra un flas tė vėrteten si urata ka me mija e mija mėrgimtarė ne kurr nuk jetuam jeten tonė gjithqka
plus brengen e kishim nė kosovė
Nuk dua tė them vetė fjalė por po e them hapur se vertet mergata ka kontribuar jan dhėnė shum para pa hesapė shum se jo mahi plus treperqindshit dhe aksioneve te herpashershme
do tė mė intresonte njė gjė dhe jam shu kureshtarė ta di DHE PYETJA ėSHT

SI DO Tė VEPRONTE KOSOVA ME NE MERGIMTART SI SILLET AJO DHE SI NDJEHET AJO NE RAPORT ME NE A DO TE SAKRIFIKOHEJ AJO PER NE DERI NE AT MASė PO MENDOJ MATERIALISHT SIQ U SAKRIFIKUAN MERGIMTART DHAN AQ SHUM MATERIALISHT JO VETEM PARA POR EDHE MJETE TJERA NDIHMA :
KTU DUHET SHTRUAR PYETJA E JO TE TESTOHEN MERGIMTART SE MERGIMTART E KAN DHėNė PROVIMIN NE DUHET TI TESTOJM ATA NE ATDHE ATA DUHET TE NA PERGJIGJEN NE JO NE ATYRE
PRA SA BėJN ATA PėR NE SOT QE JAN Tė LIRė KUSH E NGRITė ZėRIN PėR NE DHE PROBLEMET TONA KUSH INTRESOHET PėR NE Nė KOSOVė DHE SI NDJEHEN ATA NDAJ NESH
KJO DO Tė ISHTE INTRESANT TA DI SE SA PER MERGIMTART E DI SE SA KAN BėRė VERTET MREKULLI ISHTE KONTRIBUTI MJAFTON AJO QKA VET EKAM PA ME SYT E MI JAM DESHMITARė KISHA KTU NJERIUN QE UA NDERTOJ SHTAT VLELZERVE SHTAT SHTEPIA
NE KOSVė DHE I MBAJTI SE BASHKU ME FEMIJT ETYRE PLUS KONTRIBUTETVE TJERA
A DO TE BENIN ATA NE KOSOV KSO VEPRASH PER NE KTU DUHET SHTRUAR PYETJA ANKETA

Brahim Pit
31-05-08, 20:24
tash e ka radhen kosova e ketu i mendoj sidomos ato institucionet shteterore injorante qe te angazhohen per mergate. Une para disa kohesh mezi qe e mora pasaportin e kosoves (jo se me duhet dicka po vetem per qejf) dhe nje zonje e mbrapshte qe ishte aty nuk donte ne fillim se i dukej shume pune me plotesu formularin.

nese dojne ata qe te kthehet mergata e shkolluar e te angazhohet diaspora edhe ne te ardhmen, duhet ta kryjene edhe ata detyren e tyre

Shpat
31-05-08, 20:52
..do ta kisha bere porosine por me kusht te mos me quash te "ngarte "sikur jadore ata pranuesit e e bakshisheve te saje,ok :eek: .More tek e fundit ne u kemi atje edhe si ambasadote ,na e perfaqesoni vlerat tona me kulturen dhe aftesite punuese qe keni,ne mos me shume disa tregojne sa shpejte "integrohen" edhe jane transmetues shume te mire te kulturave te tyre ketu.
Murgeshe hajt qik se te i lesh pak atij qe te sherben me aq elegance dhe pedanteri nami nuk bahet,i knaq syte pak ,pse a mos deshte me kqyr pa pare bukuri aa ahahhahah

A edhe kjo me rrotlla a:biggrin: ani ambasadorė:biggrin:

lirik
01-06-08, 14:07
Nuk kam qėllim ta arsyetoj mėrgaten por po e them me pėrgjegjsi s emėrgata dha shum etregoj veten edhe heroj e luftar dha per para te mos flasim po ata ne kosov a jan kshtu si ne
te shohim
Mendoj se institucionet ekosoves duhet te ua kthejn te mriat mergates dhe mergimtarve
te na krijojn lehetesira sa ma shum hyrja ne kosovė per ne vetem po rritet u bė 70 euro per dy jav te hyjm ne vend tonin kjo ėsht plaqkitje e paskurpullt dhe kshtu nuk shkon sepse veshtirsophet turizmi dhe investimet ne kosovė rrallohet ardhja e mergimtarve
vetvetiu paraqitet nji far neverie ndaj ksj sjellje
iNSTITUCIONET TONA TE KOSOVES DUHET SA MA PARė TE HYJN NE BISEDIME ME KROACINė
PER SISTEMIN E VIZAVE DHE TE NDERPREHET MALTRETIMI I MERGIMTARVE ME VIZA TRANZITE QE PA TE DREJT KROACIA USHTRON MALTRETIM MBI SHQIPTAR MÉ LLOJ LLOJ TALLJE ME VIZA Nė KALIM TRANZITI:

lirik
01-06-08, 14:08
Edhe Sot E Ksaj Dite Vesetrn Unioni Esht Ma I Madhi Investim Ne Trojet Shqiptare Pra Parat E Mergimtarve Qe Ju Dergohen Te Afermve

lirik
01-06-08, 14:12
Edhe Sot E Ksaj Dite Vestern Unioni Esht Ma I Madhi Investim Ne Trojet Shqiptare Pra Paratė E Mergimtarve Qe Ju Dergohen Te Afermve
kto para po menagjohen si deviza ne kosovė
e sa i perket vizave kroate nes e kjo dukuri vazhdon jam optimist dhe besoj do te ket demsotrata te mergimtarve para ambasadave kroate dhe para institucioneve tona ne prishtin dhe ne tiranė
per ket lloj maltretimi qe bėn kroacia per viza dhe kto lloj maltretimesh
sigurisht dikush do te organizoj protesta besoj se nuk do te durohet ma ky trajtim ndaj nesh

>>{SpOnGeBoB}<<
02-08-08, 10:51
kqyrne se deri qetash qatje me fushate i nxanun jam kane e nuk kam mund me shkrue gjithkah.

Qetu Pupi qe hupi e nuk po lajmrohet ma n`forum e pat qelen qete teme, bile edhe qaj artisti u pata ankue qe ja paten vjedhen paret me qokollada.

Qe po ju tregoj qetu nji vaki kur isha tu Kosova ne fillim te Korrikut, nejse ma kisha mu kthye me ballon edhe po priti te Prishtina international airporti. Prit e prit e prit dukr mu desht me shkue ne tualet. Kur dola qaty nji grue qe punojke edhe pe pys a duhet me pagujten diqka? Tha si dush me pagu mire, si mos dush s`ka gajle. Nejse ma e nxorra nji euro e paguva. Vetum kur e kam pa qe ju rrokullisen lotet faqeve edhe po kallezon qe e ka nji vajze te smute e ja blej dy soka. Ev shoq mu ka sjelle Prishtina airporti si centrifuge kur ja pava lotin, se qikjo gru nuk kane per 1 Evro... qetash t`kuptomi a. Nuk u kane lypse as prej minoritetave po gru shqiptare, nane shqiptare qe ka shkue me djerse me punue edhe me mbajten familjen.

Belivalla qaq shume jam ngushtue kur e kam pa ne qat gjendje, qfrap e kom nxjerren kuleten edhe ja kom japen 50 evro edhe pak mu doken, amo mu deshke mi pasen do per bilete kur t`kthena prej ajroportit ne Zvicer me shkue deri te banesa. O qeky Spongbobi nuk ka pasen pare me ble shpija, traktora e kamiona e toka qysh blejne tane shqiptaret, amo belivalla nuk kom lane njeri pa i ndihmue. Nuk guxon be njeri me lane dikend me vujten per pare, qata po du me ju thane qe mi ndihmue be njerzve tane hej ani qe nuk i njofim, jena tu i ndihmue popullit tone. Kena kur kane tane, amo une kam e per ate tjetrin kush po merzitet nuk oshte be qashtu. Tana kqyrne be edhe ju shaca, po jo vetum shacat po edhe qata tjeret kqyrne be mos blej be ni akullore, ani be leje mos shko edhe ni pice me hanger se nuk vdes njeri, amo ndihmoni pernime njerezve qe kane nevoje. Na pernime nuk mund bami tane Nana Tereza. Bile as ajo nuk kish pas qysh mi ndihmue tane qata qe kane nevoje, amo secili me ndihmue kapak valla po ju garantoj qe ndihmon shume.

Edhe diqka, kqyrne pernime u kapercye e qysh u kapercy edhe heu, heu erdhe kjo dite qe osht prite, amo banu te kujdeshem se na denon fati kolektivisht, ta ndihmojna kojshine a kane kena mundsi. Tana jo po bahen kriminella e hajna. Po bahen kriminella e hajna se qaj prindi i qatina osht dasht me luftue shume me ja sigurue buken atij femijes e nuk ka pas kohe me qata mu maren, e qeta tjeret jane frye tu kallezue. Qe edhe diqka po ju kallezoj a dini sa i urrej qata kur ja nis me kallezue qysh e ka hanger ni pice dikun a o shkue qka ka hanger, e mos hangte histori te kallezojne qysh jane shkue qetu e kur ja kom ngul pirunin e jo qeshtu e qeshtu. E qka ke bo be ke hanger edhe hajt.

egi
07-08-08, 16:10
Po ju tregoj se qka me ka ndodh sivjet ne Kosove...hyra ne nje shitore me tesha me qiken e mixhes (e cila jeton ne Kosove) dhe fjalet e para te shitsit kan qen: "Uh keto jan te jashtit, kan shum pare edhe blejn shum sene." Per inat nuk bleva asgje, as qe ia kom leshu syrin teshave.
:rolleyes: Nuk jan te gjith gurbetqar te pasur dhe me te vertet nervozohem kur ma ngritin qmimin per 50% sepse fill e dijn qe jam e jashtit...

jadore
07-08-08, 19:43
Po ju tregoj se qka me ka ndodh sivjet ne Kosove...hyra ne nje shitore me tesha me qiken e mixhes (e cila jeton ne Kosove) dhe fjalet e para te shitsit kan qen: "Uh keto jan te jashtit, kan shum pare edhe blejn shum sene." Per inat nuk bleva asgje, as qe ia kom leshu syrin teshave.
:rolleyes: Nuk jan te gjith gurbetqar te pasur dhe me te vertet nervozohem kur ma ngritin qmimin per 50% sepse fill e dijn qe jam e jashtit...

shume keq valla egi ,
ti ne vend se mi kontribu vatanit , me i lone paret ne Kosove , hiq mos te paqin pelqy ty me ja ble baram dhurate qikes se mixhes , shkone e ju lene paret slloveneve ,
nuk thirret patriotizem valla qikjo sjellje e jote ..
a e dine qe vendi ka nevoje per ju te jashtimit...

Pupi
07-08-08, 19:57
EgiPo ju tregoj se qka me ka ndodh sivjet ne Kosove...hyra ne nje shitore me tesha me qiken e mixhes (e cila jeton ne Kosove) dhe fjalet e para te shitsit kan qen: "Uh keto jan te jashtit, kan shum pare edhe blejn shum sene." Per inat nuk bleva asgje, as qe ia kom leshu syrin teshave.
:rolleyes: Nuk jan te gjith gurbetqar te pasur dhe me te vertet nervozohem kur ma ngritin qmimin per 50% sepse fill e dijn qe jam e jashtit...

Shyqyr qė ra kjo mortje e u pamė

Shkrimin e Egi-t unė e kuptova mė shumė si "hall" nė mbrojtje tė matrapazėve e dilingjive qė janė kahdo qė njeriu shkon.

Pėr tė vazhduar mė tej me cinizmin e Jador-it :
shume keq valla egi ,
ti ne vend se mi kontribu vatanit , me i lone paret ne Kosove , hiq mos te paqin pelqy ty me ja ble baram dhurate qikes se mixhes , shkone e ju lene paret slloveneve ,
nuk thirret patriotizem valla qikjo sjellje e jote ..
a e dine qe vendi ka nevoje per ju te jashtimit...

kjo s'don asnjė koment !


kliko:#42 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1431967&postcount=42)

O pasha plisin tone te bardhe, oh pasha qiellin tone shqiptare vetum nji shkrole me ma rotllue, nuk e la tash e tutje toke e qiell pa ja flakrue...

Edhe unė po baj be me kėto shkronja (kėtė citat) qe Pupi kurrė nuk ik prej ktuhit.

jadore
07-08-08, 20:22
Egi

Shyqyr qė ra kjo mortje e u pamė


Shkrimin e Egi-t unė e kuptova mė shumė si "hall" nė mbrojtje tė matrapazėve e dilingjive qė janė kahdo qė njeriu shkon.

Pėr tė vazhduar mė tej me cinizmin e Jador-it :


kjo s'don asnjė koment !


kliko:#42 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1431967&postcount=42)Edhe unė po baj be me kėto shkronja (kėtė citat) qe Pupi kurrė nuk ik prej ktuhit.


Pup bre , ne Gjakove e thone nje shprehje , edhe shendet nese ju them; po ju duket qe ju thash plaq....
shtete te tera te botes mbushin kassat dhe buxhetin nga dyndjet e popullates , qofte permes turizmit apo formave tjera te levizjes ,
pasi ne nuk kemi si shtet i ri keto resurse pse mos te kemi te pakten kete forme te qarkullimit dhe ndalimit te monetes ne vendin tone, pse kete mos ta praktikojme ..cofte dhe permes vendoreve qe jetojne jashte dhe i kalone pushimet ketu..

qe e mira , une psh sot as nijet nuk e pata hyra ne nje butik ketu dhe vetem pse mu dhimt shitesja se me priti aq mire i bleva nje pare pantollona , ketu paguva 59 ojro , po ti kisha ble ne Frankfut te garantoj qe i kisha pagu 159.ojro per te njejtin kualitet dhe model se te dy shtetet sa kam vrejte po mbajne vetem .. made in tyrkai... kohen e fundit ..
keshtu edhe po i kontriboj vendit tim ne sferen ekkonomike me veper patriotike edhe ja kam nis me shparit..(qe per kete te fundit jam shume krenare me vetveten)

Pupi
07-08-08, 20:47
Pup bre , ne Gjakove e thone nje shprehje , edhe shendet nese ju them; po ju duket qe ju thash plaq....
shtete te tera te botes mbushin kassat dhe buxhetin nga dyndjet e popullates , qofte permes turizmit apo formave tjera te levizjes ,
pasi ne nuk kemi si shtet i ri keto resurse pse mos te kemi te pakten kete forme te qarkullimit dhe ndalimit te monetes ne vendin tone, pse kete mos ta praktikojme ..cofte dhe permes vendoreve qe jetojne jashte dhe i kalone pushimet ketu..

qe e mira , une psh sot as nijet nuk e pata hyra ne nje butik ketu dhe vetem pse mu dhimt shitesja se me priti aq mire i bleva nje pare pantollona , ketu paguva 59 ojro , po ti kisha ble ne Frankfut te garantoj qe i kisha pagu 159.ojro per te njejtin kualitet dhe model se te dy shtetet sa kam vrejte po mbajne vetem .. made in tyrkai... kohen e fundit ..
keshtu edhe po i kontriboj vendit tim ne sferen ekkonomike me veper patriotike edhe ja kam nis me shparit..(qe per kete te fundit jam shume krenare me vetveten)

Mo bre te ju n'gjakovė po thojkan qashtu a ?

Ani, une nuk kam me ble me nga 59 "ojro" kur jam n'Kosovė, edhe n'Nünberg nuk m'ka bo vaki me pa asi ēmimi pėr njė par pantolla. mė tė shtrenjtit qė kam bler unė jan ata qė vijnė nė Aldi e Netto pas Metros.

jadore
07-08-08, 20:52
Mo bre te ju n'gjakovė po thojkan qashtu a ?

Ani, une nuk kam me ble me nga 59 "ojro" kur jam n'Kosovė, edhe n'Nünberg nuk m'ka bo vaki me pa asi ēmimi pėr njė par pantolla. mė tė shtrenjtit qė kam bler unė jan ata qė vijnė nė Aldi e Netto pas Metros.

qy bre Pupi , ti veq lajmerohu vullnetar ne akcionin me motin , ti kontribojme vendit ... se te qone ty j'adore ne butika begen-begen ..
p.s.
ani per ju cka i pash nje pare kepuce ishin 230 ojro , veq i kishin hak...

Pupi
07-08-08, 21:08
Nejse, se mundet njerzia me kujtue po pėrlahen Jador me Pupin, u mosozot .
Bile bile pasi qė tė dy kemi qėlluar tė anes sė Drinit, na veq i biejm njiher anembanė not dhe flladitemi sa ora.
Qy 230 qese thotė, ti a po shkon tu e hyp ēmimin a ?
A ka ajo Butika jote PayBack poena, se une gjithmonė ja falė njė shoqate humanitare!

Pėrralla n'shkallė-Dukati n'ballė

Pėrnime mos bani hajgare, ku nuk e keni patjetėr.

jadore
07-08-08, 21:25
Nejse, se mundet njerzia me kujtue po pėrlahen Jador me Pupin, u mosozot .
Bile bile pasi qė tė dy kemi qėlluar tė anes sė Drinit, na veq i biejm njiher anembanė not dhe flladitemi sa ora.
Qy 230 qese thotė, ti a po shkon tu e hyp ēmimin a ?

Pėrralla n'shkallė-Dukati n'ballė

Pėrnime mos bani hajgare, ku nuk e keni patjetėr.

o pup ti a nima nuk po done me me kuptu-a, prit ta sqaroj , ne Frankfurt e ke normale 1m2 te baneses me e ble per 1.300 euro , edhe kurr nuk ke ndi per pronarin bile , edhe ne mes te Prishtines gjene sa te duash banesa me 1.300 ojro m2, plus asaj ke cka tregon , prej filon ministri qe e ka pas prone e kam ble , edhe bile bile ke qka mburresh si frankfurti si Prishtina thirren metropole ,
keshtu qe hiq mos u qudit per cmimet qe po ti them , se krejt nisoj shkojne ,
ngom ketu (mos te me ndin tjeret ,) nima une si ti e anes drinit veq jam ka provoj me e invazu edhe rafshin e metropolit kendej drinit,
edhe ta pa jadore nje breg ne kete ane po e thirrshin veternik , hajt hec hec nje objekt te madh ''grande...'' po u thirrke ,aty kishe vallahi kepuca sa te duash me keso cmime , e mira mes ketuhit e atjehit eshte se cmimi nisoj qe nisoj , po kur atje i blen nje here edhe per 10 vjet sa here qe i shef ato kepuce ja merr vetit inatin pse i dha ato pare se rrugte e mira , ketu ne vatan veq nje vjet te dhemb zemra pse i gjujta paret e pas nje vjeti harron qe i ke pas bile , se t kane prish .. puna e rrugeve .. a po e shef qe ka hajr edhe prej kesaj pune , edhe ke ble , edhe i ke kontribu vatanit , edhe hiq nuk e peqat kete pune se te ndihmojne rruget e vendlindjes ..

egi
08-08-08, 14:33
shume keq valla egi ,
ti ne vend se mi kontribu vatanit , me i lone paret ne Kosove , hiq mos te paqin pelqy ty me ja ble baram dhurate qikes se mixhes , shkone e ju lene paret slloveneve ,
nuk thirret patriotizem valla qikjo sjellje e jote ..
a e dine qe vendi ka nevoje per ju te jashtimit...

Oj moter...ti shum leht e ki me mi than keto fjal se s'ma din gjendjen ekonomike qe e kam..te kisha pas pare njeher ia kisha dhan xhaxhit tim me maru shpi te mire e jo me jetu ne kete qe momentalisht jeton me tavan te qam...Edhe sa per ate shitesin, u doke me i pasur se sa babi jem qe jeton ne Slloveni edhe menxi po kalon prej nje muajit ne tjetrin me nje rroge te vogel....keshtu qe para se te me gjykosh dhe te me sundosh patriotizmin tim, mendohu dy here, sepse nuk din asgje per jeten time...

Dhe te gjith qe jetojne ne Kosove gabim e kan kur mendojne se te gjtih gurbetqaret kan shum para...shumica e Kosovareve te jashtit punojn me torrokop dhe kaci ne dor, dimrit ne bor dhe veres ne diell dhe ne fund e marrin nje rroge te vogel sa me ble buke dhe mi pagu fakturat e baneses private e cila kushton sa nje dreq e gjys....Gjith vitin te shkretit i ruajn kapak paret per me mujt mi ba pushimet ne Kosove dhe me pa familjen...
Nuk jemi tu e ba kokrren e sefas!

jadore
08-08-08, 18:52
Oj moter...ti shum leht e ki me mi than keto fjal se s'ma din gjendjen ekonomike qe e kam..te kisha pas pare njeher ia kisha dhan xhaxhit tim me maru shpi te mire e jo me jetu ne kete qe momentalisht jeton me tavan te qam...Edhe sa per ate shitesin, u doke me i pasur se sa babi jem qe jeton ne Slloveni edhe menxi po kalon prej nje muajit ne tjetrin me nje rroge te vogel....keshtu qe para se te me gjykosh dhe te me sundosh patriotizmin tim, mendohu dy here, sepse nuk din asgje per jeten time...

Dhe te gjith qe jetojne ne Kosove gabim e kan kur mendojne se te gjtih gurbetqaret kan shum para...shumica e Kosovareve te jashtit punojn me torrokop dhe kaci ne dor, dimrit ne bor dhe veres ne diell dhe ne fund e marrin nje rroge te vogel sa me ble buke dhe mi pagu fakturat e baneses private e cila kushton sa nje dreq e gjys....Gjith vitin te shkretit i ruajn kapak paret per me mujt mi ba pushimet ne Kosove dhe me pa familjen...
Nuk jemi tu e ba kokrren e sefas!

qe thote egi, spongebobi , ''e cka hamamin pra po na shesin mand'' jemi prej se jashtmi e po na ofendojne neve ketu qe as edhe nje vend pune nuk kemi si e sigurojme ,
(asgje nuk ishte personale me ty kjo )
eh tash per ty ..
valla ai dosti i butikit tuk te paska dallu qe je nga jashte (se e dij qe as geg as mek asnje fjal te huaj nuk e ke perdore ti apo injoru ato qe ke pa cka te ka ofru butiku) po del qe ato sende qe i blen per vesh nje here ne vite , blej ne Kosove , edhe mire edhe lire edhe boll patriotizem ..se edhe pa vesh e dij qe nuk rrine de as ti e as kush ..
ja une kam bo me be , edhe me me lute kish cka po done me te pru prej se jashtimi edhe dhurate ne qofte nuk i lo , i them merri paret e kur te vish te tregoj ... mu ka tek me bo veper patriotike edhe pike , mbasi akt nuk na ka mbet pasi e fitum pamvarsine , tash ta ndertojme bile shtetin e forte financiarishte..

Amina
08-08-08, 19:51
Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.


Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.

Mendoj se te gjitha keto vijn si shkas i pergjigjesise qe e ka njeriu si mergimtar ne nje vend te huaj.
Ne e dim se ne nje vite duhet te jemi ne gjendje; ti perthekojm te gjitha ato gjera qe duhen, edhe besa mos te harrojm edhe at pergjigjesin qe kemi per familje edhe ne Kosove.
Ndoshta ankimet jan bere tani me te perditshme, te shumta edhe ndoshta edhe te neveritshme, po kerksuh prej te mirave nuk ankohet jo.
Nuk po them qe duhet te behemi "tahmaqar",veqse na duhet gjithmone nifar plani, edhe si te kursejm para, e ketu perfshihet edhe shtyrja per qmime ne pazar, natyrisht!
Normal edhe ekonomia qe eshte duke bere probleme ne tere boten, e ben at te vehten.
Edhe nga nje an eshte edhe shprehi e njeriut per ti zmadhu gjerat, e ndoshta edhe ne kete rast eshte ashtu.?!

egi
08-08-08, 20:12
qe thote egi, spongebobi , ''e cka hamamin pra po na shesin mand'' jemi prej se jashtmi e po na ofendojne neve ketu qe as edhe nje vend pune nuk kemi si e sigurojme ,
(asgje nuk ishte personale me ty kjo )
eh tash per ty ..
valla ai dosti i butikit tuk te paska dallu qe je nga jashte (se e dij qe as geg as mek asnje fjal te huaj nuk e ke perdore ti apo injoru ato qe ke pa cka te ka ofru butiku) po del qe ato sende qe i blen per vesh nje here ne vite , blej ne Kosove , edhe mire edhe lire edhe boll patriotizem ..se edhe pa vesh e dij qe nuk rrine de as ti e as kush ..
ja une kam bo me be , edhe me me lute kish cka po done me te pru prej se jashtimi edhe dhurate ne qofte nuk i lo , i them merri paret e kur te vish te tregoj ... mu ka tek me bo veper patriotike edhe pike , mbasi akt nuk na ka mbet pasi e fitum pamvarsine , tash ta ndertojme bile shtetin e forte financiarishte..

Eh po une nuk po them se nuk blej asgje ne Kosove...ne daq me dit saksisht sivjet dy par pantolla i kom ble, me shum s'kam pas koh..por sigurisht qe blejm kur shkojm ne Kosove sepse aty ka sene me te lira se ketu...por une deshta te them se me pengon shum kur Kosovaret mendojn se te gjith gurbetqaret i kan kushtet me te mira...kjo nuk eshte e vertet..se ne Ks ka njerzi me gjendje me te mire ekonomike se sa ndonje gurbetqar...

Sa per ekonomik te Kosoves...Kosovaret nuk ben te mbeshteten gjith ne gurbetqaret...duhet te mundohen me punu edhe najsen vet e jo me than: Oh..hajt se mi qon vellau paret, ai jeton ne Gjermoni dhe ka pare llom...Sa te kan kete mentalitet nuk mund te arritin asgje...

Llapjani_HH
09-08-08, 18:33
Pėrshėndetje

Jadore Ju shumė patriotike a?
Vetėm se po bleni nėpėr shitore tė Kosovės dmth.patriote a?
Jadore qato sende qė po i blen a jan prodhim i Kosovės apo vijnė nga shtetet tjera si: serbia, maqedonia, mali i zi, kina etj. qė Kosovėn ende nuk e kan pranuar e disa edhe betohen se nuk do ta pranojn kurrė.
Dmth. ktyre vendeve qė nuk na njohin me ja u ble mallin qenka patriotizėm a?
Ju lumtė o patriota atėher, edhe tregoni hale qesi patriotizmi nė 'tardhmen.

Ishalla mbushemi najher mend :rolleyes:

jadore
10-08-08, 20:04
Pėrshėndetje

Jadore Ju shumė patriotike a?
Vetėm se po bleni nėpėr shitore tė Kosovės dmth.patriote a?
Jadore qato sende qė po i blen a jan prodhim i Kosovės apo vijnė nga shtetet tjera si: serbia, maqedonia, mali i zi, kina etj. qė Kosovėn ende nuk e kan pranuar e disa edhe betohen se nuk do ta pranojn kurrė.
Dmth. ktyre vendeve qė nuk na njohin me ja u ble mallin qenka patriotizėm a?
Ju lumtė o patriota atėher, edhe tregoni hale qesi patriotizmi nė 'tardhmen.

Ishalla mbushemi najher mend :rolleyes:

po Llapjani i HH-se ;
nuk u mbet gjo tjeter jo ,
patriotizmit me pushke i shkoj koha
patriotizmit me pene i shkoj vlera ne kete kohe ..
u mbet veq patriotizem ne monete..TA NGRISIM MIRQENJEN E POPULLIT

p.s.
qe kjo shacja jeme si i ka zhdryp koma prej ballonit i kish bo 100 ojro krejt 5-she edhe veq shperndajke ..
qka u bo i thash ..
tha e kom pas bo nijet prej atjehit ,nuk e dine ti cka eshte evladi e secili ketu qe po lyp kan femi ne shtepi ,none jam vet e e di cka done me thone ..

Llapjone nima kur zhdryp ti prej ballonit ne HH a ke pa lypsa atje bre qe te shtine ne gjyhnah duke tu anku ...bash kisha pas qef me e dite a ka atje ..!!!!

hasanmehmeti
11-08-08, 14:36
Ev gurbeti , gurbeti.

Nuk e di pse mund te quhen gyrbetqaret ne pergjithesi Gyrbetkqinje, perderisa deri para pak kohesh shumica e gurbetqareve kan ndihmuar te familjes qe nga ajo e ngusht e deri familja e farefisi i gjere.
Neve e dime per Punesimet ne Kosove sidomos prej viteve 1989 e mbrapa si ka shkuar gjendja.
Tani gjerat jane me ndryshe , mandej edhe Humanizmi ende nuk mungon nga Gurbetqaret edhe pse eshte zbehur.
Kjo zbehje ka shume faktore qe vlene te permendim per ta arsyetuar ate.
Neve ne vendet jashte Kosoves kemi te bejme me gjeneraten e 3 ne pergjithesi te atyre qe jetojne jashte.
Shumica prej tyre kane familje tani, nuk eshte si me heret kur vetem nje person ka punu atje e ka ushqyer familjen krejt ne kosove , ndersa vetem pak ka shpenzuar per vete , ngase ka qene i vetem dhe ndoshta femijet e gruan i ka pas te babai.
Pas berjes se shume bashkimeve familjare vijne edhe obligimet tjera per ata qe jetojne jashte.
Ndryshimet Ekonomike ne Evrope pas hyrjes se Euros kane ber qe te ardhurat te zbresin ndersa te dalurat nga gjepi te rriten per shkak te ngritejes se qmimeve.
Te gjithe ata qe kane hyre ne rangun e bashkimeve familjare kane shpenzime te medha qe eshte e kote me nje rroge normale ta zeme gjermane te perthekohet.Kjo per vete faktin se femijet kerkojne shpenzime te mjaftushme per te mos u ndare nga shoqeria qe i rrethone.
Ke e fundit te gjithe edhe atje ne Kosove edhe ne Shqiperi , prinderit deri centin e fundit e japin qe femijet e tyre perveq shkolles se obligueshme te vizitojne kurse gjuhe dhe avancime tjera qofte informatike apo diq tjeter.

Keto avancime nese behen ne vendet e huaja per femijet e tyre kane kosto me te larte se ne Kosove, gje qe edhe vendasit duhet te kuptojne.

Te japesh para atyre qe shef ne rruge nuk e preferoj aspak , pasi shume prej tyre skan qka me bon e dalin ne sheher edhe e zgjatin doren , apo jane prej atyre qe punojne per dike per te mbushur rruget e qyteteve gjoja se jane te varfer e ne realitet ata po kryejne pune.(kete e lexova ne nje gazete kosovare para ca ditesh ,pas nje prognoze te Shpk-se)
Me mire do ishte qe ato para qe e ke ber njet tia dhurosh dikujt te dish edhe ku po i dergon, a po e largon nje njeri nga brenga e ushqimit ,veshmbathjes,banimit apo po ia jep nje pijaneci te rruges qe pasi te largohesh futet ne kafe(kjo qe me ka ndodhe mua,ngase ai mi kerkoj per ushqimin e femijeve qe e presin te shpija).


Te bejme nje rezyme ne ekonomin gjermane sot nje njeri quhet i pasur nese ka te ardhura 3500 euro , me thuani sa shqiptar hyne ne kete range , sidomos ata me familje qe jane?
Shumica e shqiptareve jane puntore krahu, ose me se shumti kane hapur biznese te vogla dhe te mesme qe nuk jane shume ne numer.
Numri i te shkolluarve sidomos gjenerata e pare dhe e dyte eshte shume e vogel , gjenerata e trete eshte ne shkollim e siper qe per fate te keqe shume nga ta ndalen me nje shkolle te mesme te orientuar qe te ardhurat e tyre jane mese te uleta, nje pjese tjeter kane filluar studimet qe pritet te kene nje te ardhme me te mire.
Nje familje qe financon femijun e vet te kryej shkolle ka shpenzimet vjetore mesatare nga 7 deri 10 mije euro ,me pak apo me shume mvaret nga insituti qe meson dhe vendi qe jeton.
ateher shumica e shqiptareve marrin nje rroge 1500-2500 ne muaj qe te futet ndoj laps do te del njeri i varfer pas financimit te femijes se tyre.
Kjo sigurisht se eshte nje faze kalimtare qe shpresojme te ndryshoj ,por nuk eshte ne rregull qe ata qe e kane kaluar kete faze ,kane studiuar , jane te vetem puna i ofron te ardhura te larta mvarsisht nga niveli i shkollimit , te bejne shaka me gurbetqaret tjere pse ju nuk po jepni para , pasi ata kane kete mundesi.
Ata duhet gezuar faktit qe Zoti ia mundesoj te jene ne ate gjendje qe jane te mos nenqmojne tjeret dhe nese japin te mos e bejne te madhe te shesin patriotizem, sepse nje humanizem qe behet per emer eshte nenqmim i te ndihmuarit dhe humanizmit te personit.

Ne Kosove fale Zotit pas shume peripecive qe kaloj ky populle kane filluar njerezit te ecin para, shume gurbetqare kane investuar dhe kane futur ne pune ate fuqi puntore(familjare apo me gjere) parazitore per shume kohe ne kosove , dhe ata ate qe e fitojne i gezon se e bejne me djeresen e tyre dhe nuk ka nevoj me te kape telefonin e te thirre vellain , axhen etj dergom aman ca para.

Nuk duhet harruar se orientimi i shtetit tone eshte i perfshire nga fryma e kapitalizmit,e jo asaj te nje sistemi social qe e kishin deri ne vitet 2000 shume shtete evropiane, dhe kjo ka ber qe egocentrizmi i nje pjese te caktuar indivitesh ti largohet humanizmit , dhe si pasoj kemi diferenca te ndryshme ne shoqeri sa i perket te ardhurave.

Llapjani_HH
11-08-08, 19:56
po Llapjani i HH-se ;
nuk u mbet gjo tjeter jo ,
patriotizmit me pushke i shkoj koha
patriotizmit me pene i shkoj vlera ne kete kohe ..
u mbet veq patriotizem ne monete..TA NGRISIM MIRQENJEN E POPULLIT

p.s.
qe kjo shacja jeme si i ka zhdryp koma prej ballonit i kish bo 100 ojro krejt 5-she edhe veq shperndajke ..
qka u bo i thash ..
tha e kom pas bo nijet prej atjehit ,nuk e dine ti cka eshte evladi e secili ketu qe po lyp kan femi ne shtepi ,none jam vet e e di cka done me thone ..

Llapjone nima kur zhdryp ti prej ballonit ne HH a ke pa lypsa atje bre qe te shtine ne gjyhnah duke tu anku ...bash kisha pas qef me e dite a ka atje ..!!!!

Jo Jadore je gabim se asaj nuk mund ti thuhet patriotizėm.
Nuk ėshtė patriotizėm nėse armiqve dhe atyre qė deri dje na vran sot na t'ja u blejm mallin e ata pasurohen ose pėrparojn ekonomikisht me parat tona.

Patriotizėm ėshtė nėse na Shqiptarėt i bojkotojm mallrat e serrbis, malit tė zi, maqedonis, kinės e disa shteteve tjera derisa tė na pranojn neve si Shtet.

Patriotizėm ėshtė edhe sikur ne Shqiptarėt ti blenim vetėm prodhimet vendase ( tė Kosovės dhe Shqipėris)

Mirpo nuk mundet tė quhet patriotizėm nėse tregtarėt blejn mallin nė sėrrbi, mal tė zi, maqedoni, kinė e ja u shesin vendasve t'vet me qmime tė larta vetėm qė vet ata tė fitojn sa ma shumė.


Jadore n'aeroport nė HH nuk ka edhe nuk lanė lypsa, por nėse edhe nė HH del nė qytet ka sa tė duash.
Lypsa ka gjithkund, dikund dalin prej qefi e dikund prej zori.
Ka lypsa qė gjith ditėn lypin rrugėve e nė mbrėmje hypin nė Mercedes e shkojn te shpia, mka ra rasti edhe vet ti shoh.

E pėr tė varfėrit nė Kosovė duhet tė interesohet edhe qeveria e jo tė akuzohen bashkėvendasit qė jetojn nė vende tjera.
Secili nga ne qė jetojm jashtė Kosovės kemi edhe familje atje qė mundohemi tė ju ndihmojm.

Kalofsh mirė Jadore

Arkza
14-08-08, 13:40
Eh po une nuk po them se nuk blej asgje ne Kosove...ne daq me dit saksisht sivjet dy par pantolla i kom ble, me shum s'kam pas koh..por sigurisht qe blejm kur shkojm ne Kosove sepse aty ka sene me te lira se ketu...por une deshta te them se me pengon shum kur Kosovaret mendojn se te gjith gurbetqaret i kan kushtet me te mira...kjo nuk eshte e vertet..se ne Ks ka njerzi me gjendje me te mire ekonomike se sa ndonje gurbetqar...

Sa per ekonomik te Kosoves...Kosovaret nuk ben te mbeshteten gjith ne gurbetqaret...duhet te mundohen me punu edhe najsen vet e jo me than: Oh..hajt se mi qon vellau paret, ai jeton ne Gjermoni dhe ka pare llom...Sa te kan kete mentalitet nuk mund te arritin asgje...Ketu Pajtohem Plotsisht me Egi ... Nuk e di se qfare po ndodhe keshtu me te gjithe .. qdo kusht veq keqyr per Interes , veq nje gje me befasoj Egi.. qe tha si po vim na po shtrejtohen te gjitha mallet !! Ne fakt ne Kosove u shtrejtu qysh moti ne Pranvere dhe n'dashit me dit Flaka me ka dal kur i kam pa qmimet se jan Dy fisht ... jo qe me ka dal flaka per veti dhe as qe them valla une kam pare llom , as une si kam aq Kushtet dhe ketu ku punoj varem krejt familja ime 7 antar bile bile po me vjen marre me kallxu se dikun ne Mujin Mars s'kam pas Pare me ble nje thes Miell !!!!!!!!!!! deri pas 3-4diteshe por kurr se harroj ate dit , bile edhe pata Kajt aq shume u merzita thash vet me veti po ata qe s'kan hiq e qe nuk punojne !!!!
Siq Tha Egi se Kosovaret nuk Bon te mbseshteten GJITHE ne Gurbetqaret ... edhe ata boll i kan Hallet e veta dhe kan bo boll !!!
Une per veti kur i shoh qe vin nga Vetura ose Njerzit i dalloj shume mir nga te veshurit ose ne diqkaje, une per veti gezohem shume dhe mundohem te jem me mir me ata sesa me te tjtre !!! Kete msime emorra nga Baba ime ... Nje dit po vozit dhe e nal kerrin po i jep Perparsi nje kerr te jashtit me kalu !! dhe o i them Hajte hajte Bab , qka eshte tash keshtu me ty , i jep perparasi Kforit . TMK-es e tash edhe te Jashtit he qka u bo tash me ty !?
Me tha Eh moj Qika jeme Mos me kan Keta te jashtit Kish Maru moti Kosova !!! Nje i ka Ndihmu shume UQK-es , e dyta jan Bashkangjit shume prej tyreve ne UQK, e Treta e din ti mir se nje Kohe se si jan Ike nga Ushtria te rijt Kosovar dhe kan kalu shume Vite s'kan Guxu me shkel Vendin te tyre !!! :mad: e 4-ta eshte se gysma Kosoves po jetojne me Xhepat e tyreve , e 5 tha se e Meritojne nje Respekt te Veqant ne Vendin e tyre.. e per kete duhet te ju jepim Perparsi ... Per Kforin me tha si Ushtar qe jan duhet te Respektojme , Ndresa Per TMK-en Koptohet se pse !
Nejse se Hyra pak si shume , desha te shkruj edhe diqka po me mir po e lo me kaq ...

LaCoStA
15-08-08, 01:18
Eh po une nuk po them se nuk blej asgje ne Kosove...ne daq me dit saksisht sivjet dy par pantolla i kom ble, me shum s'kam pas koh..por sigurisht qe blejm kur shkojm ne Kosove sepse aty ka sene me te lira se ketu...por une deshta te them se me pengon shum kur Kosovaret mendojn se te gjith gurbetqaret i kan kushtet me te mira...kjo nuk eshte e vertet..se ne Ks ka njerzi me gjendje me te mire ekonomike se sa ndonje gurbetqar...

Sa per ekonomik te Kosoves...Kosovaret nuk ben te mbeshteten gjith ne gurbetqaret...duhet te mundohen me punu edhe najsen vet e jo me than: Oh..hajt se mi qon vellau paret, ai jeton ne Gjermoni dhe ka pare llom...Sa te kan kete mentalitet nuk mund te arritin asgje...

Ama numrin e kontos se po ta qoj nje rroge http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Tybe mire e ki bre xinxilushe po cka me bo, hajt se ishalla po mushem men najher edhe na.

lirik
16-09-09, 09:32
Eh po une nuk po them se nuk blej asgje ne Kosove...ne daq me dit saksisht sivjet dy par pantolla i kom ble, me shum s'kam pas koh..por sigurisht qe blejm kur shkojm ne Kosove sepse aty ka sene me te lira se ketu...por une deshta te them se me pengon shum kur Kosovaret mendojn se te gjith gurbetqaret i kan kushtet me te mira...kjo nuk eshte e vertet..se ne Ks ka njerzi me gjendje me te mire ekonomike se sa ndonje gurbetqar...

Sa per ekonomik te Kosoves...Kosovaret nuk ben te mbeshteten gjith ne gurbetqaret...duhet te mundohen me punu edhe najsen vet e jo me than: Oh..hajt se mi qon vellau paret, ai jeton ne Gjermoni dhe ka pare llom...Sa te kan kete mentalitet nuk mund te arritin asgje...Ketu Pajtohem Plotsisht me Egi ... Nuk e di se qfare po ndodhe keshtu me te gjithe .. qdo kusht veq keqyr per Interes , veq nje gje me befasoj Egi.. qe tha si po vim na po shtrejtohen te gjitha mallet !! Ne fakt ne Kosove u shtrejtu qysh moti ne Pranvere dhe n'dashit me dit Flaka me ka dal kur i kam pa qmimet se jan Dy fisht ... jo qe me ka dal flaka per veti dhe as qe them valla une kam pare llom , as une si kam aq Kushtet dhe ketu ku punoj varem krejt familja ime 7 antar bile bile po me vjen marre me kallxu se dikun ne Mujin Mars s'kam pas Pare me ble nje thes Miell !!!!!!!!!!! deri pas 3-4diteshe por kurr se harroj ate dit , bile edhe pata Kajt aq shume u merzita thash vet me veti po ata qe s'kan hiq e qe nuk punojne !!!!
Siq Tha Egi se Kosovaret nuk Bon te mbseshteten GJITHE ne Gurbetqaret ... edhe ata boll i kan Hallet e veta dhe kan bo boll !!!
Une per veti kur i shoh qe vin nga Vetura ose Njerzit i dalloj shume mir nga te veshurit ose ne diqkaje, une per veti gezohem shume dhe mundohem te jem me mir me ata sesa me te tjtre !!! Kete msime emorra nga Baba ime ... Nje dit po vozit dhe e nal kerrin po i jep Perparsi nje kerr te jashtit me kalu !! dhe o i them Hajte hajte Bab , qka eshte tash keshtu me ty , i jep perparasi Kforit . TMK-es e tash edhe te Jashtit he qka u bo tash me ty !?
Me tha Eh moj Qika jeme Mos me kan Keta te jashtit Kish Maru moti Kosova !!! Nje i ka Ndihmu shume UQK-es , e dyta jan Bashkangjit shume prej tyreve ne UQK, e Treta e din ti mir se nje Kohe se si jan Ike nga Ushtria te rijt Kosovar dhe kan kalu shume Vite s'kan Guxu me shkel Vendin te tyre !!! :mad: e 4-ta eshte se gysma Kosoves po jetojne me Xhepat e tyreve , e 5 tha se e Meritojne nje Respekt te Veqant ne Vendin e tyre.. e per kete duhet te ju jepim Perparsi ... Per Kforin me tha si Ushtar qe jan duhet te Respektojme , Ndresa Per TMK-en Koptohet se pse !
Nejse se Hyra pak si shume , desha te shkruj edhe diqka po me mir po e lo me kaq ...te disa njerz ne kosovq ka humbė arsyeaja te disa jo

por edhe ne duhet ti kuptojm ata skamja dhe mjerimi e lufta i ka ndryshu njerzit
jeta u bė mbijetesė dhe egersi dhe nuk jan ne gjendje te stabilizohen edhe pse ne fakt disa enjohin gjendjen situata i ben tjeter
dhe sillen me ndryshime

Arb
16-09-09, 13:49
bohet mire...

shfletuesi_
16-09-09, 14:11
Nji far tipi me BM dabelllju qe po i thon u sillke u pshtillke ju kish ba kerri pa la i afrohet nje djali te fshatit qe ka autolarje edhe e vet sa eshte me la brenda jasht valla 2 euro e 50 cent i thot ky Ju dok shtrejt ati far Kredi Shytesit shkoj diku tjeter me kqyr ja kish pas lyp 3 euro erdh te ky tha a ban bre burr per 2 euro me la o jo i tha qy qfar kerri e spo i ke 2 euro e gjys shkoj pa e la kerrin Nime u bat Gazi Botes pasha ty o pupi hahahahah

uck_aksh
17-09-09, 11:04
Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.

Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.

Pupi un e kisha dhan nje pergjegje shum te shkurt un kur shkoj me ble pem apo perime apo qka do tjeter ketu ne zvicerr i ke qmimet ndaq merre ndaq mos e merr e ne e shfrytzojm rastin kur te shkojm ne vendlindje dhe i demtojm mundin dhe djersen e tyre

halla e madhe
17-09-09, 17:51
Ndoshta jame rast specifik apo thone te tjeret per mua sepse 30 vjet gurbet kane lene gjurme ne mua.Sa here shkoje ne vendlindje e me bie te dale n'pazar apo ne dyqane per t'ble,kurr nuk pyes per cmime,me pelqen dicka e blej ,paska vrejte nje shites(djal i mahalles) dhe i ka thene vllaut tim;_more kjo motra yte thua se nuk asht e jona,kurr nuk pyet per pazar veq i merr gjanat dhe largohet,athua eshte mendjemadhe apo s'po na njef...hahahahhaaa,sa me keqardhje qe gjeneratat e reja nuk i njof:frown:
Hajt te beje nje te mire,vendosa t'i prej floket tek nje vajze e kojshive,mendova qe pasi te paguaj do t'ja fali disa euro me teper besa me mendime qe do t'me kuptoj se cfar te preme preferoj kur ajo fitozja me la pa mend kur me tha; per juve qe jeni jasht kushton dyfish!!!
Eh, keshtu na veshen shume gjeste gyrbetgjijve dhe anasjelltas,po njeriu sa jeton aq perjeton!!:wink:

Peja-Boy
17-09-09, 19:32
Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.


Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.

Bash en Kosove shesin ma shume Frajerllak nuk e besoj se Shtyhen ne qmime...ndoshta por akoma skam degju ndonje rast te Till ...
Per nje gje qe me Pelqen apo qe dua ta Blej nese nuk me konvenon qmimi ateher e Lo nuk e marr e mu shty sme ka ndodh akoma ne qmime !!
E Per me i dhon ma shume mundet me ndodh Bakshishe sikur tek Kamarieri... Amo qmimet Reale duhet edhe vet me i dijt pak a shume e jo njeri 1 euro e tjetri 5 Keto jon te rritune en Rahovec e keto en Mamush !!

lirik
23-09-09, 08:43
Nese doni te shihni kontributin e mergates shqiptare -

lexoni librin e autorit Hysne Ibrahimi me titull mergata shqiptare-

aty do te shihni se si e sa ka kontribuar mergata shqiptare ne suedi -

por kjo nuk esht KONTRIBUTI I QDO SHQIPTARI NE MERGATė as per se afermi-

megjithat mund te shihet se qka do te thot kontributi e sa ka kontribuar mergata shqiptare-

po sikur te shkruhen libra per secilin veprim qe esht be ne sherbim te atdheut -

te kosoves-

mergata duhet te shkruaj libra qe nuk ka vend as per biblioteka ne kosovė duhet te vijn libra me vagona

ndersa un mendoj se per momentin kosova dhe shqiperia me sjelljet e tyre e kan humbur krahun e fort te mergates-
ky esht gabimi ma madhor kombtar qe u bė ne historin e shqiptarve