PDA

View Full Version : Riparo defektet e lėkurės...


Jana
28-05-08, 00:22
Pėr tė riparuar defektet e lėkurės dhe sa herė qė jemi nė krizė pėr pamjen tonė tė jashtme ndiqni recetat e specialistėve. Para sė gjithash fjala ēelės ėshtė peeling...


Eliminimi i qelizave tė vdekura i dhuron lėkurės njė ngjyrė tė bukur dhe mbi tė gjitha i lehtėson ajrosjen. Fillojmė nga trupi, duke kujtuar qė sidoqoftė peeling ėshtė njė veprim agresiv ndaj lėkurės ndaj dhe duhet tė bėhet nė mėnyrė tė butė dhe delikate. Pėrsėriteni pėrsėri nė qoftė se e shikoni tė arsyeshme por me njė distancė prej 8-10 ditėsh. Nė qoftė se keni pak probleme ėshtė i kėshillueshėm njė pastrues i lehtė qė ėshtė dhe zbutės. Pėrdoreni kėtė solucion duke e hedhur nė njė shami teli tė cilėn pasi tė keni lagur trupin ta pėrdorni nė vend tė fėrkueses sė zakonshme.

Nė qoftė se lėkura juaj ėshtė shumė e tharė, ėshtė e nevojshme njė kurė mė e fortė qė tė largojė tė gjitha qelizat e vdekura. Pėr kėtė rast nė fėrkuesen prej teli tė butė duhet tė hidhni njė tas tė vogėl miell misri integral dhe njė tas tė vogėl me miell bajamesh tė ėmbla. Mė pas vazhdojmė si herėn e parė duke e fėrkuar lėkurėn pėr njė kohė tė gjatė por nė mėnyrė delikate. Do tė shikoni qė lėkura do tė bėhet e butė dhe elastike si kurrė ndonjėherė.

Nė qoftė se bėni pjesė tek ato fatlume tė pakta tė cilat e kanė lėkurėn e padėmtuar, i lejoni vetes njė banjė tė kėnaqshme pėr tė pasur njė lėkurė kompakte dhe elastike. Hidhni 3 litra qumėsht nė ujin e ngrohtė tė vaskės dhe qėndroni pėr 20 minuta. Do tė shikoni qė lėkura juaj do tė jetė e butė dhe e kėndshme ashtu siē keni ėndėrruar gjithmonė.Njė sallatė si dekolte

Qafa ėshtė njė pikė qė lihet disi pas dore pėr sa i pėrket kujdesit tė lėkurės. Atėherė, ja njė maskė e jashtėzakonshme: Merrni njė sallatė tė tėrė, lajeni me kujdes dhe grijeni. Mė pas aplikojeni sallatėn e grirė nė tė gjithė qafėn dhe nė pjesėn e kraharorit. Mbajeni pėr 20 minuta. Sallata pėrmban shumė vitamina dhe ėshtė efikase pėr tė gjitha llojet e lėkurės.

Duart nė plan tė parė

Mos i harroni kurrė. Janė gjithmonė nė plan tė parė tė ēdo lloj gjesti qė ju mund tė bėni. Merrni njė patate tė patrajtuar, qėrojeni, grijeni dhe pėrdoreni pėr tė mbuluar sipėrfaqen e duarve tuaja pėr tė paktėn 20 minuta. Ditėn tjetėr nė njė enė tė gjerė dhe tė thellė hidhni njė litėr qumėsht tė cilės do ti shtoni gjysmė limoni tė shtrydhur. Futini duart nė kėtė pėrbėrje dhe mbajini 20 minuta duke i masazhuar butėsisht gjatė kėsaj kohe. Nė qoftė se i keni nė gjendje tė rėndė merrni argjilė pėrziejeni me pak ujė tė pastėr pėr tė pėrfituar njė pėrbėrje nė formė kremi dhe lyejini duart me tė. Mos lani duart tuaja deri kur argjila tė jetė thithur krejtėsisht nga lėkura.

Nė fytyrė bajame dhe ananas

Nė qoftė se do tė bėjmė peeling nė fytyrė ky duhet tė jetė shumė i lehtė. Sigurisht qė gjithēka varet nga gjendja e lėkurės suaj dhe nga dėshira juaj. Nė qoftė se pėlqeni qė tė reagoni me njė farė energjie merrni bajame tė ėmbla tė grira hollė dhe pastaj bashkojini me aq ujė sa mjafton pėr tė krijuar njė maskė kremi. Pėrbėrjen aplikojeni nė fytyrė duke e masazhuar lėkurėn por jo pėr njė kohė mė tė gjatė se sa dy minuta. Mė pas lajeni. Nė qoftė se lėkura e fytyrės suaj ka vetėm njė shtresė mjaft tė lehtė qelizash tė vdekura, pėrdorni lėngun e ananasit i cili ka aftėsi tė mira pėr tė zhvilluar peeling. Kėshtu pasi tė keni shtrydhur njė gjysmė ananasi shpėrndajeni nė tė gjithė fytyrėn. Mbajeni jo mė tepėr se 5-6 minuta dhe lajeni fytyrėn. Pėrsėriteni tė njėjtėn gjė tre javė me radhė duke e aplikuar njė herė nė javė. Nė kėtė pikė jeni gati pėr tė pėrballuar stinėn me njė lėkurė tė bukur dhe tė rigjeneruar mirė.