PDA

View Full Version : Flokėt dhe kujdesi pėr to


rilinda
14-11-07, 13:47
6 looks mė modern tė flokėve

Si tė ngjaj me perėndeshat e sfilatave? Si tė realizoni formėn e dėshiruar tė flokėve, qė propozojnė pėr kėtė verė stilistėt botėror? Shumė thjesht. Pėr tė mėsuar tė gjitha kėto ndiqni kėshillat tona.Valbona Duga
Nė ritmin e viteve gjashtėdhjetė
E rėndėsishme ėshtė qė flokėt tuaj tė jenė tė jenė tė gjata dhe tė keni bal¬luke. Ndani balluket nė mes, ndėrsa tė gjithė flokėt e tjera i mbėshtillni prapa, pak mbi qafėn, pa i krehur. I kapni me njė llastik dhe nė vazhdim rrotulloheni bishtin derisa tė krijohet njė si topuz pas qafės. E lidhni qė tė mos hapet. Disa minuta mė pas, lironi pak nga flokėt e lidhur, pikėrisht nė pjesėn e parme tė fytyrės. Rregulloni ndarjen nė mes tė ballukeve dhe i lyeni flokėt me llak me qėllim qė kjo formė tė mbajė sa mė shumė orė.

Vajzėror dhe praktik

Ky look ėshtė njė zgjidhje e zgjuar nė rast se flokėt tuaj janė as shumė tė shkurtėr por as tė gjatė dhe njėkohė¬sisht kėrkoni tė duken tė natyrshėm dhe tė kenė onde. Pasi t’i keni larė dhe kanė kulluar, i lidhni me bikutina dhe i thani me tharėsen e flokėve. I lini tė ftohen pėr disa minuta dhe mė pas hiqni bikutinat. Nė fund, me ndihmėn e shkumės i jepni fryrje dhe valėzim. Pėrdorni pėrsėri tharėsen ose thjesht gishtat.

I thjeshtė dhe elegant
Ideal dhe i thjeshtė pėr punė zyre (nėse flokėt tuaj janė tė drejta). I lani dhe mė pas vendosni nė to njė produkt ushqyes. I ndani me vizė nė anė. I thani duke pėrdorur furēė dhe nėse dėshironi i kaloni pas veshit.

Femėror dhe seksi
Rikthim tek feminiliteti. Pėr kėtė look do tė keni nevojė patjetėr pėr xhel. E fėrkoni atė nė pėllėmbėt e duarve dhe e kaloni nėpėr tė gjithė flokėt. I thani me tharėsen e flokėve duke pėrdour gishtat. I drejtoni pėr nga prapa dhe i kapni pas kokės.

Stil i “fortė” i flokėve
Ėshtė njė look qė thekson shumė sytė. Duke pėrdorur tharėsen e flokėve dhe njė krehėr tė rrumbullakėt, pak pas lar¬jes sė flokėve, filloni t’i drejtoni ato tek rrėnjėt. Ndėrsa kur tė vini nė fund tė flokve iu jepni drejtim pėr nga jashtė. Tė njėjtėn gjė bėni edhe me balluket. Me qėllim qė tė mbajė forma i lyeni flokėt me llak pėr mbajtje tė fortė.

Nė ritėm sportiv
Nė palestėr ose nė shėtitjen paradite mund tė pėrdorni kėtė look. Veēse ėshtė e domosdoshme ekzistenca e njė lastiku qė zakonisht vendoset nė kokė, por kalon nėpėr pjesėn e ballit. Ndėrkaq, do tė lini balluket qė tė biejnė mbi tė. Mė pas, do tė keni nevojė pėr xhel me qėllim qė tė theksoni fundet e flokėve dhe formėn e prerjes sė tyre.

rilinda
14-11-07, 13:58
20 kėshilla pėr flokė tė bukura dhe tė shėndosha!

Dėshiron qė tė tė shkėlqejnė flokėt, fillo tė kujdesesh pėr to qė tani!http://www.telegrafi.com/fo/keshillae/f.1027073424897_m.jpg


1. Sa mė shumė qė t'i lash flokėt, ato do tė jenė mė tė shėndetshme. Ajri i ndotur, yndyra dhe djersitja ndikojnė nė flokėt tuaja mė shumė seē mendon. Flokėt laji sė paku dy herė nė javė.

2. Nė qoftė se flokėt i lan pothuajse ēdo ditė, pėrmbaju kėshillės sė ekspertėve tė cilėt thonė se shamponin duhet qitur nė zverk, nė tėmth dhe nė ballė: tri pikat mė tė rėndėsishme tė cilat ndėr tė parat krijojnė yndyrė. Pastaj ngadalė formo shkumėn me ujė tė vakėt nė qoftė se ke flokė normale apo tė yndyrshme, pėrkatėsisht me ujė tė ftohtė nė qoftė se flokėt i ke tė thata. Shamponin lėre tė veprojė disa minuta dhe pastaj flokėt krihi me krehėr me dhėmbė sa mė tė gjerė. Vetėm pasi t'i kesh bėrė kėto veprime laji flokėt.

3. Harroje shprehinė e vjetėr tė fėrkimit tė tepėrt tė flokėve me peshqir pas larjes. Do tė ndjehesh mė komode, por edhe pėr flokėt do tė jetė mė mirė nė qoftė se i mbėshtjell vetėm me njė peshqir tė tharė. Peshqiri i mbledh pjesėn mė tė madhe tė lagėshtisė nga flokėt. Pas njė kohe merr edhe njė peshqir tė tharė dhe fėrkoji me tė butė flokėt.

4. Intervali kohor pėr tharjen e flokėve me fen ėshtė midis 25 dhe 30 minutash. Nė kėtė mėnyrė majat e flokėve nuk do tė pėsojnė.

5. Flokėt me minival thaji me fen vetėm pjesėrisht. Pjesėn tjetėr tė tharjes lėrja ajrit. Vetėm pas tharjes mund t'i krehėsh dhe tė bėsh frizurėn.

6. Kundėr pėlcitjes sė majave tė flokėve ilaēi mė i thjeshtė ėshtė regjeneratori shtėpiak nga tė kuqtė e vezės dhe vaji i ricinės. Qė tė bėsh regjeneratorin tė nevojitet vetėm njė vezė dhe vaji i ricinės. Vajin ngrohe pak dhe pėrzieje pikė pėr pike me vezėn, deri sa tė krijohet si majonezė e vėrtetė. Flokėt mos i laj, por me regjenerator fėrkoji majat e flokėve dhe mbėshtilli nė njė foli alumini, nė kokė vėr njė kapelė plastike dhe mbaji sa mė gjatė tė jetė e mundshme. Pastaj flokėt laji mirė!

7. Nė qoftė se flokėt i ke tė ndara nė mes, kij kujdes qė kohė pas kohe vijėn ta lėvizėsh pėr njė centimetėr majtas apo djathtas, nė mėnyrė qė tė mos bėhet njė vijė e theksueshme pa flokė.

8. Nė qoftė se flokėt tė "shprishen", mos provo t'i rregullosh duke i krehur nga rrėnja por nga majat, sepse nė atė mėnyrė mė pak dėmtohen.

9. Nė qoftė se shfrytėzon llakun pėr flokė, para se tė shkosh nė gjumė pėrherė duhet ta eliminosh nga flokėt, duke i krehur mirė.

10. Nė qoftė se dėshiron qė frizura tė jetė e shkėlqyeshme dhe natyrore, mos qit llak drejtpėrdrejt nė flokė, por nė krehėr apo nė duar dhe me to spėrkati flokėt.

11. Nė qoftė se nuk mundesh apo nuk arrin qė t'i lash flokėt, ndėrkaq nuk dėshiron qė tė duken tė yndyrshme, qitu flokėve beby pudėr dhe pastaj krihi mirė. Gjithsesi kjo kėshillė vlen vetėm pėr ato qė kanė flokė tė shkėlqyeshme.

12. Nė qoftė se dėshiron qė flokėt tuaja ngjyrė gėshtenje tė duken mė tė shkėlqyeshme dhe mė tė bujshme, laji nė ujė nė tė cilin mė parė ke zier lėvore arre (jo lėvozhga). Lėvoret ziej gjysmė ore dhe pastaj kulloji. Nga sasia e lėvoreve tė cilat i ke pėrdorur varet nuanca e ngjyrės sė flokėve.

13. Nė qoftė se dėshiron ta ndėrrosh ngjyrėn e flokėve vetė nė shtėpi, pėrherė me pėrpikėri pėrmbaju udhėzimeve. Sasinė e pashfrytėzuar tė ngjyrės hidhe, sepse atė nuk do tė mund ta shfrytėzosh herėn tjetėr.

14. Nė qoftė se tashmė ke pėrdorur kėnė, flokėve mundesh vetėm t'u japėsh njė ngjyrė mė tė errėt, por jo edhe t'i shkėlqesh. Derisa tė mos rriten flokėt, mos mendo pėr zbardhjen e zylyfeve.

15. Kurrė mos e tepro me prodhimet tė cilat i qet nė flokė - qoftė fjala pėr shamponėt, regjeneratorėt, shkumėn apo xhelin. Njė herė qit njė sasi mė tė vogėl, dhe nė qoftė se tė duket se ke qitur pak, mund ta shtosh pjesėn tjetėr.

16. Ngjyrėn e flokėve mos e qit nė dhomė tepėr tė ngrohtė. Preparati mund tė shkrihet dhe tė rrjedhė nė lėkurė.

17. Nė qoftė se ke flokė bionde qė anojnė nga ngjyra e zezė, shmangiu shamponėve tė cilėt mund t'i shkėlqejnė flokėt. Ata, flokėve ngjyrė tė errėt, u japin ngjyrė tė kuqėrremtė.

18. Ushtrimi i rregullt, fitnesi, vozitja e biēikletės apo shėtia ndikojnė mirė nė rritjen dhe shėndetin e flokėve.

19. Nė qoftė se frizurėn e formėson me brushė, shfrytėzoje atė qė i pėrshtatet mė mirė flokėve tuaja: pėr karfica tė buta janė tė pėrshtatshme brushat e holla, tė rrumbullakėta, ndėrkaq pėr flokė tė gjatė brushat mė tė mira janė ato tė gjera.

20. Provo qė sa mė pak t'i ngarkosh flokėt me karfica dhe me llastikė, sepse kur janė tė lira, mė lehtė marrin frymė dhe janė mė tė shėndosha.

Miqtė e flokėve

• Krehrit me dhėmbė tė mėdhenj
• Brushat e buta pėr flokė
• Balsamet dhe regjeneratorėt
• Mbrojtėsit nga nxehtėsia
• Nėnqethja e rregullt.

Armiqtė e flokėve

• Ekspozimi ndaj rrezeve tė diellit
• Ajri i ndotur
• Ngjyrosja
• Feni i papėrshtatshėm
• Llastikėt elastikė pėr flokė
• Dietat e papėrshtatshme, posaēėrisht ato nė tė cilat shmanget ushqimi i pasur me vitaminėn B, qė ėshtė mė se e domosdoshme pėr flokė.

KĖSHILLĖ + USHQIMI PĖR FLOKĖT

Menyja pėr flokėt tė shėndoshė

Sa herė ke pasur rast tė dėgjosh fjalėn e urtė: "Bukuria buron nga brenda!? Kjo vlen edhe pėr bukurinė flokėve, sepse atė qė e hamė (apo nuk e hamė) ndikon nė pamjen e flokėve. Flokėt patjetėr duhet tė furnizohem me sasi tė mjaftueshme tė materieve ushqyese dhe ndėrtuese qė janė tepėr tė domosdoshme pėr rritjen dhe cilėsinė e tyre. Burimet mė tė mėdha tė elementeve tė tilla tė rėndėsishme gjenden nė vitaminat dhe mineralet. Andaj, kujdes tė plotė kushtoji ushqimit tėnd!

Cilat vitamina dhe minerale ndikojnė nė shėndetin dhe bukurinė e flokėve:

• Vitamina B5: vezėt, mishi, mish peshku, drithėrat, tharmi
• Vitamina H: tė kuqtė e vezės, kėrpudhat
• Vitamina A: mėlēia, gjalpi, vezėt, karota, spinaqi, kajsia
• Vitamina C: magdanazi, lule lakra, patatja, molla, spinaqi, domatja, limoni, portokalli
• Sulfuri: peshqit e detit dhe guacat, bizelja, spinaqi
• Zinku: guacat, peshqit, mishi
• Bakri: bananet, dardhėt, kumbullat, tharma e birrės, kakaoja
• Hekuri: pemėt e thara, spinaqi, vezėt.

A E DINI SE?
- Flokėt tona pėrmbajnė mesatarisht 120 mijė qime, ndėrkaq ėshtė e natyrshme qė nė ditė tė bien deri nė 100 sosh.

- Brenda njė muaji flokėt rriten mesatarisht gjysmė centimetri - mė shpejt rriten verės sesa dimrit.

- Flokėt ngjyrė tė errėt pėrherė duken mė tė shkėlqyeshme, nga ato ngjyrė tė ēelėt, sepse ngjyra e errėt ėshtė mė e dendur dhe thith mė shumė dritė.

- Frizeri nga distanca prej njė kilometri mund tė zbulojė femrėn qė pi shumė duhan, jo vetėm nga aroma e flokėve por edhe nga pamja e tyre. Pirja e duhanit i than flokėt dhe i bėn mė pak tė shkėlqyeshme.Pėrgatiti: Valbona Duga

rilinda
14-11-07, 14:00
5 fshehtėsi tė tharjes sė flokėve me fen

http://www.telegrafi.com/fo/keshillae/f.0928154757563_m.jpg

Disa kėshilla si kujdeseni pėr flokun tuaj

1. Me krehėr ndajeni shkumėn

Pas larjes, thajini flokėt duke i fėrkuar lehtė me peshqir, ndėrlikojini me krehėr qė ka dhėmbė tė rrallė dhe flokėt shpėrndajini nė mėnyrė tė barabartė, gjithashtu me ndihmėn e krehrit, shkumės dhe gelit pėr forcimin e flokėve.

2. Kokėn mbajeni tė pėrkulur anash

Flokėt thajini me kokė tė ulur derisa tė bėhen vetėm pak tė njomura.
E rėndėsishme ėshtė qė fenin me rastin e tharjes ta rregulloni nė temperaturė tė "vakėt". Nė qoftė se nuk veproni kėshtu, flokėt do tė bėhen tė dobėt dhe shpejtė do tė ēahen.

3. Krihini tufat e gjata

Ndajini flokėt nė pesė-gjashtė pjesė dhe ngrini lart. Tash rregullojeni fenin nė temperaturė tė "nxehtė" dhe thajini tufat njėrėn pas tjetrės nė tėrė gjatėsinė me ndihmėn e brushės sė rrafshėt, duke e lėvizur brushėn nga rrėnja nė drejtim tė majave tė flokėve.

4. Tė gjitha tufat ngrini lart

Tash ju nevojiten dy brusha tė mėdha tė rrumbullakėta. Secilėn tufė thajeni deri nė fund me rrymat e ajrit nga rrėnja deri te maja tė flokėve, mbėshtillini dhe lėrini tė ftohen nė brushė derisa tė mos jetė e gatshme edhe tufa tjetėr.

5. Ftohini me kujdes

Tė gjitha tufat duhet tė forcohen menjėherė me karfica nė mėnyrė qė tė jenė tė forta kur tė ftohen tėrėsisht. Nė kėtė mėnyrė flokėt e bujshme do tė qėndrojmė mė shumė. Nė fund krihini dhe forcojini me llak pėr flokė.Shkruan: Valbona Duga

Prishtinasja_
12-05-08, 13:26
Ja disa modele flokesh qe jane "Trend" kohen e fundit ! :smile:

http://www.frisurenbilder.net/data/media/11/halblange%20haare_bob_2008_frisur.jpgJa, per shembull edhe ky lloje model flokesh i kengetares Rihanna eshte shume i preferuar kohen e fundit ! Sidomos edhe nga une....:biggrin:

http://www.musicbeat.de/pics/press/r/rihanna.jpg

Prishtinasja_
12-05-08, 13:29
http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/2315-gross.jpg

Prishtinasja_
12-05-08, 13:30
http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/2220-gross.jpg

Prishtinasja_
12-05-08, 13:31
http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/2216-gross.jpg

http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/2138-gross.jpg

Prishtinasja_
12-05-08, 13:32
http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/1546-gross.jpg

Prishtinasja_
12-05-08, 13:33
http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/2021-gross.jpg

http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/2022-gross.jpg

Prishtinasja_
12-05-08, 13:37
http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/1991-gross.jpg

Prishtinasja_
12-05-08, 13:38
http://static.cosmoty.de/images/frisuren-bilder/2011-gross.jpg

Jana
28-05-08, 00:24
Demtimet dhe faktoret qe shkaktojne demtimin e flokut si dhe kujdesi, trajtimi estetik i pershtatshem.

Floket jane qeliza te caktuara te organizmit te njeriut dhe quhen Keratine. Cdo fije floku eshte e mbeshtjelle me shtresa ne formen e luspave dhe te gjitha keto japin pamjen e zakonshme te fijes se flokut, shendetin dhe bukurine e tij. Gjithashtu, floku “dashuron ujin”. Nje flok i bukur eshte floku me lageshtire. Nuk duhet te kemi nje flok te thate, ndaj dhe tregohet kujdes per te pasi edhe kushtet atmosferike ndikojne jashte mase ne shendetin dhe mirerritjen e tij. Edhe floket pesojne semundje dhe crregullime organike, kimike te cilat lidhen me organizmin apo trajtimin estetik dhe mirembajtes qe aplikojme mbi to. Disa nga keto semundje jane:

1.Yndyra. Nje nga semundjet me te rendesishme te lekures se kokes e cila ne qofte se nuk luftohet menjehere, con ne nje moment te caktuar ne renien e flokut. Per te eleminuar renien e tyre keshillohet perdorimi i shampos kundra yndyres ne menyre qe te pengohet sekretimi i herepashershem i yndyres. Per personat qe kane flok me shume yndyre, larja e flokut nuk duhet bere me mollezat e gishterinjve por me gjithe siperfaqen e pellembes se duarve.

2. Zbokthi eshte shtrese e qelizave te vdekura te cilat paraqiten mbi epiderme ne forme pllakash dhe qendrojne mbi fijen e flokut, njekohesisht bien mbi veshje. Keto s’jane tjeter vecse qeliza te vdekura, zbokth i thate.

3. Ekziston edhe nje tjeter lloji zbokthi, zbokth me yndyre.
Zbokthi me yndyre jane copeza te medha te cilat qendrojne mbi lekure dhe kur largohen nepermjet larjes se kokes, terheqin edhe fije te flokut, shkaktojne renie te flokut. Ne kete rast duhet te tregohet me teper vemendje, trajtim i kujdesshem dhe terapi e vecante. Zbokthi me yndyre konsiston si nje nga semundjet me te rrezikshme sepse nder te tjera krijon nje ere te rende te lekures se kokes dhe nje pamje jo te kendshme te flokut. Produktet kerastase kane ne perberjen e tyre substanca per eleminimin e ketyre semundjeve. Shfaqja e ketyre semundjeve kryesisht konsiston ne crregullimet hormonale, karakteristikat e organizmit te individit, si dhe substancat ushqyese ne te ngrene luajne nje rol te rendesishem ne perhapjen e tyre.
Per te gjitha tipet dhe gjendjet e flokut, asnjehere nuk behet larje me thonj sepse shkaktohet acarim i epidermes.

4. Kur maja e flokut eshte e dobesuar, e ndare me dysh, eshte nje tjeter semundje e tyre, djegia (gr. Psolidha).
Zakonisht shfaqet ne floke te holle dhe te thate. Shkaktohet nga perdorimi i shpeshte i thareses dhe nga nje krehje “ agresive” qe ushtrohet mbi flokun. Ne trajtimin e tyre hapi i pare eshte prerja, heqja e te djegurave dhe me pas te tregohet kujdes ne ushqimin e flokut, trajtimin e tij.
Per ata qe nuk duan te bejne nje prerje te tyre dhe floku peson nje djegie kronike, ne menyre te vazhdueshme gjate gjithe kohes, atehere behen trajtime specifike, me produkte mbrojtese, duke filluar nga ampulat Aqua, shampo, kremra, deri tek maska e flokeve. Perdorimi i ketyre produkteve gjithmone behet nen keshillimin e estetistit pasi cdo semundje, demtim apo crregullim i flokut percaktohet vetem nga ky i fundit, per nje trajtim specifik.


Normalisht floket prishen nga tharesja, ajri i ndotur ne pergjithesi i ambienteve dhe mikrobet e ndryshme qe gjenden ne te, larja jo shume e kujdesshme, lyerja, dekolorimi, permanenti, pra faktoret kimike. Disa nga keta faktore ndikojne me shume ne demtimin e flokut e disa me pak, dhe per t’u kujdesur per mbrojtjen e flokut nga keta demtues, duhet qe te keni kontakte me parukier specialist pasi floku eshte i vacant per secilin nga ne.

a) Floku i lyer i demtuar. Nje flok i lyer eshte gjithmone i demtuar dhe per ta sjell ne gjendjen normale natyrale do te na duhet se pari te perdorim shampon e duhur ne pershtatje me cilesite e fijes se flokut dhe pas shampos te perdorim krem ushqyes i cili te kete vecori dhe te depertoje me thelle ne perberjen e flokut, jo thjesht nje balsam i zakonshem. Mund te perdoren edhe vitamina ushqyese. Kjo nuk do te thote qe te ndalohet lyerja. Ne qofte se bojrat e demtojne flokun, thjesht duhet te jemi me te kujdesshem ne zgjedhjen e cilesise se bojrave qe perdorim dhe keto bojra ne perberjen e tyre duhet te kene substanca trajtuese per flokun.

b) Gjithashtu edhe floku natyral mund te shkaterrohet nga faktoret e mesiperm duke perjashtuar proceset kimike.
Sigurisht qe edhe ky flok ka nevoje per nje trajtim per te mbetur akoma i shendetshem dhe me shkelqim. Ekzistojne produkte te posacme per trajtimin e flokut natyral si dhe keshillohet qe te mos krihet shume here, vecanerisht nje flok natyral dhe i thate. Furca per krehjen e flokut do te preferohej te ishin me fije natyrore bishtkali, ose me dhembeza plastike ne majen e te cilave kane disa kokrriza (si gjelpera me koke).

Jana
28-05-08, 00:25
Kėshilla pėr te ndaluar rėnien e flokeve !Flokėt kanė njė rėndėsi shumė tė madhe pėr estetikėn e njeriut. Rėnia e tyre ėshtė e dukshme tek femrat dhe tek meshkujt, por mė e theksuar ėshtė tek meshkujt. Por, pėrse bien flokėt? A ėshtė i mundur parandalimi i kėtij fenomeni? Si mund tė trajtohet rėnia e tyre?

Shkaqet e rėnies
Trashėgimia dhe faktorėt gjenetike. Rėnia e flokėve ashtu si ngjyra e syve, ėshtė njė tipar i trashėgueshėm. Me kalimin e kohės floku bėhet i hollė dhe bie kur folikulat vdesin. Gjenet qė provokojnė rėnien e flokut janė tė transmetueshme nga tė dy prindėrit. Ėshtė i kotė rriti qė ndiqet shpesh nga prindėrit pėr tė qethur fėmijėt e vegjėl, nė mėnyrė qė tė rritet dhe shtohet floku. Nėse njeri nga prindėrit vuan rėnien e flokut, ajo do transmetohet tek fėmija nėse ai ka marrė gjenet e tij. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė e thėnė qė prindi vuan rėnien e flokut dhe patjetėr duhet ta ketė dhe fėmija. Kjo ėshtė nė varėsi se nga cili prind i janė transmetuar gjenet fėmijės. Pikėrisht me kėtė fakt shpjegohen dhe rastet e shumta qė ndodhin brenda njė familjeje, ku njėri vėlla ėshtė tullac, ndėrsa tjetri ka njė dendėsi tė madhe tė flokėve. Rėnia e flokėve fillon qė 20 vjeē, por ajo vihet re vetėm kur personi arrin nė tė 30-t. Rėnia e flokėve nga trashėgimia ėshtė tipike nė pjesėn ballore dhe anash ballit.
Stresi
Stresi ėshtė njė faktor shumė rėndues nė rėnien e flokut. Nė ndryshim me faktorin gjenetik, rėnia e flokėve, pėr arsye stresi, ėshtė e shpėrndarė nė tė gjithė zonėn ku ka flokė ose e lokalizuar nė formė rrethore. Sipas specialistėve, dietat e keqbalancuara sjellin si rezultat njė keqekuilibrim tė ushqimeve tė nevojshme pėr organizmin. Mungesa e proteinave mund tė ndryshojė prodhimin normal tė flokėve dhe tė bėjnė qė flokėt tė hyjnė nė njė fazė pushimi dhe pėr dy apo tre muaj do tė shfaqet humbja e flokėve nė masė.
Sėmundjet
Ndodh shpesh qė shfaqet dukuria e humbjes sė flokėve pas kalimit tė ndonjė infeksioni, si ethe tė forta, operacione, etj. Gjithashtu dhe pas ērregullimeve tė funksionimit tė gjėndrave tiroide ndodh rėnia e flokėve. Nė kėto raste ėshtė e nevojshme t’i jepet fund me trajtim pėr t’i normalizuar. Gjithashtu, shfaqet ky fenomen kur ka mosfunksionim tė hormoneve mashkullore tė njohura si androgjene ose femėrore tė njohura si estrogjene. Nė kėto raste korrigjimi i disekuilibrit eviton rėnien e flokut. Gjithashtu, disa sėmundje shoqėrohen nga rėnia e flokėve, siē ėshtė rasti i diabetit dhe e kundėrta. Rėnia e flokėve ėshtė njė paralajmėrim se ndonjė sėmundje serioze po fillon tė shfaqet. Medikamentet qė pėrdorim pėr shėrimin e sėmundjeve ndikojnė nė rėnien e flokut. Nė kėto raste lind si domosdoshmėri shtyrja e kurės sė sėmundjes ose duhen marrė parasysh mė parė pasojat e marrjes sė kėtyre medikamenteve. Rėnia e flokėve nga marrja e medikamenteve zakonisht ėshtė e kthyeshme dhe pėrgjithėsisht pa probleme.
Pakujdesia
Veset e kėqija dhe pakujdesia. Abuzimi me trajtimet kozmetike me cilėsi tė keqe, agresive dhe pėrdorimi i vazhdueshėm i tyre besojnė dhe thyejnė kapilarėt e flokut duke bėrė tė mundur rėnien e tyre. Njė armik i flokut ėshtė edhe larja e tyre shumė e shpeshtė dhe krehja me avuj tė nxehtė qė bėjnė tė mundur kėputjen e tyre dhe provokojnė disekuilibėr nė shtresėn e yndyrshme tė lėkurės.

Kujdes

1-Kontrolloni stresin
2-Mbani njė dietė tė pėrshtatshme
3-Pini tė paktėn dy kg ujė nė ditė
4-Konsumoni fruta, perime dhe proteina, me anė tė tė cilave marrim vitaminat, minerale dhe materiale strukturale thelbėsore nė rikonstruktimin kapilar.
5-Evitoni sa mė shumė konsumimin e yndyrave shtazore, duke i zėvendėsuar me vajra natyrale, veēanėrisht me vajin e ullirit.
6-Evitoni ushqimet e skuqura.
7-Pėrdorni sallata tė ndryshme.
8-Dielli i pishinės dhe i detit ėshtė i dėmshėm pėr flokėt.
9-Mos e ndėrroni shpesh shampon.

Si tė kujdesemi pėr flokėt

Njė njeri i shėndetshėm ka nga 100 000 deri 130 000 qime flokėsh. Floku i njeriut zgjatet me rreth 2 milimetra nė javė. Ushqimi i keq dhe sėmundjet e ndėrpresin procesin e rritjes sė flokėve. Ėshtė thelbėsore mbajtja e higjienės pėr flokun. Me kėtė duhet tė kuptohet zgjedhja e shampos sė pėrshtatshme pėr tipin e flokut. Nuk ėshtė e kėshillueshme ndėrrimi i shpeshtė i llojit e shampos. Nėse flokėt i lyeni, boja duhet aplikuar sė pari nė njė tufė tė vogėl flokėsh pėr shmangien e efekteve anėsore. Shtatėdhjetė pėr qind e meshkujve nė botė, sipas studimeve, vuajnė nga rėnia e flokėve. Sipas specialistėve, pėrveē trashėgimisė, fajin pėr kėtė e ka edhe hormone testosterone, i cili ėshtė armiku numėr njė pėr rėnien e flokėve.

Shkenca, nė ditė njerėzve u bien 150 qime

Flokėt rriten pėr dy deri tre vjet pėrpara se tė bien. Rėnia e flokėve tė vjetėr ėshtė krejt natyrale. Nga pori prej tė cilit ra floku i vjetėr zakonisht pas njė farė kohe del njė qime e re floku. Nė njė ditė njerėzve mund t“u bien 150 qime flokėsh. Ka shkaqe tė ndryshme qė shkaktojnė rėnien e flokėve, si ndonjė sėmundje infektoze, pėrdorimi i njė ilaēi tė caktuar etj. Kur rėnia e flokėve nuk ėshtė gjenetike ose e lidhur me sėmundje, parandalimi i kėtij fenomeni ėshtė i mundur duke ndjekur disa kėshilla. Fenomeni fillon nė moshėn nė mes 20 deri 30-vjeēėve. Flokėt bėhen mė tė dobėt, bien nė mėnyrė masive dhe nuk dalin mė tė rinj. Mbi 70 % e burrave vuajnė nga rėnia e flokėve. Fajin pėr kėtė e ka kryesisht hormoni seksual mashkullor testosteron.

Mjekėt: Rėnia e flokėve, e trashėguar

Rėnia e flokėve mund tė shkaktohet edhe nga trashėgimia gjenetike. Hormoni seksual testosteron krijon lidhje me njė enzimė tė caktuar dhe shndėrrohet nė njė dihidrotestosteron, apo siē emėrohet ndryshe DHT. Kjo futet nėpėrmjet gjakut qė riqarkullon nė rrėnjėt e flokėve dhe ngujohet aty. DHT jo vetėm pengon rritjen e flokėve, por edhe ndalon daljen e flokėve tė rinj. Me kalimin e kohės, poret mbyllen krejt. Rreth 20 pėr qind e femrave nė botė vuajnė nga rėnia e flokėve, zakonisht njė femėr mund tė humbasė flokė vetėm nėse kalon stres, pėrdor bojė tė keqe, nuk i ushqen flokėt ose dhe nėse pėrdor drogėra tė ndryshme. Kurse 30 vjeē ėshtė mosha mesatare kur nis fenomeni i rėnies sė flokėve. Specialistėt tregojnė se, realisht fenomeni nis qė nė moshėn 20-vjeēare, kohė kjo kur nė kokėn e njeriut fillojnė tė pėrdoren produkte tė ndryshme kozmetike.

Propecia, njė mjet kundėr rėnies sė flokėve

Propecia ėshtė njė lloj medikamenti i zbuluar kohėt e fundit. Ai bėn tė mundur bllokimin e enzimės qė lidhet me testosteronin, duke e penguar kėshtu kėtė lidhje. Numri i DHT nė lėkurėn e kokės pakėsohet kėshtu me dy tė tretat. Kjo bėn qė tė ndalojė rėnia e flokėve nė pjesėn mė tė madhe tė burrave dhe nė shumė raste arrijnė rrėnjėt e flokėve tė rigjenerohen dhe tė prodhojnė flokė tė fuqishėm si mė parė. Jo pak, por 150 fije floku, ėshtė sasia qė u bie tė gjithė njerėzve nga koka thuajse ēdo ditė, dhe nė pranverė dhe nė vjeshtė ky numėr ėshtė edhe mė i lart. Nėse kjo shihėr shtohet atėherė tė gjithė personat duhet tė shqetėsohen. Ndėrkohė qė 2 milimetra nė javė zgjatet floku i njeriut, nėse ai dėmtohet me produkte jo tė pėrshtatshme kozmetike (si pėr meshkuj ashtu edhe pėr femra), atėherė ai kėputet po kaq milimetra gjatė javės.