PDA

View Full Version : SHBA: Besim Murati kampioni i parė i shtetit tė Kosovės ...


Jana
31-05-08, 18:23
http://www.shkoder.net/images/fjala/2008/besim_murati.jpg

Dy vėllezėrit nga Kosova, me banim nė SHBA-sė, janė sot, sipas medies shqiptare nga mė tė kėrkueshmit nė mbarė botėn, dhe sidomos nė vendin ku jetojnė Amerikėn.
Ata thuhet se i kėrkojn tė pėrfaqėsojnė nė karate SHBA-tė nė garat botėrore dhe garat olimpike. Bashkimi pasi u shpall kampioni i parė i shtetit mė tė ri tė botės, ka treguar pėr karrieren e tyre mjaft tė sukseshme duke i bėrė thirrje nė njėfarė mėnyrė dhe burokratėve dhe tė paaftėve, siē ėshtė shprehur ai, tė federatės sė Karates, duke u treguar sipas tij se ka shqiptare "Me zėmėr Shqiptare", qė duan ta ngrejnė flamurin shqiptar nė podiumin e nderit e shtizat e fituesve tė kampioneve nė Botė.

Rezultatet e Besim Muratit janė tė shumta. Rradha e tyre e solli tė ndalemi tek titulli mė i fundit Karatisti kosovar, Besim Murati, kampion i Kosovės si dhe kampionė i shumė garave tė ndryshme, u bė edhe kampion i parė i shtetit tė ri tė Kosovės, nė arenėn ndėrkombėtare. Karatisti kosovar Besim Murati, kėtė titull e ka quajtur" fundin e njė ėndrrė tė tij e cila u bė realitet". Gjithnjė thotė ai kam deklaruar se unė do tė jem ai qė do ta pėrfaqėsojė Kosovėn nė Botė, nė sportin e Karates, Dhe ja nė momentin mė tė duhur duket se u realizua ėndrra e tij - nė garėn ndėrkombėtare tė Karates "Atlanta Cup" "Internashional Championship Karate" Atlanta Cup". Garė kjo e cila mbahet ēdo vit nė kėtė shtet dhe ka nisur prej vitit 2000.

http://www.shkoder.net/images/fjala/2008/murati1.jpg

Jana
31-05-08, 18:25
http://www.shkoder.net/images/fjala/2008/murati2.jpg

Nė kėtė garė morėn pjesė pėrfaqėsues nga 17 shtete tė ndryshme tė Botės, Mes garuesve pėrfaqėsoheshin edhe SHBA-sė dhe disa shtete federale, si dhe Kanadaja, Franca, Uzbekistani, Franca, Egjypti, Korea, Japonia,India , Pakistani, Meksika, Uruguai, e disa shtete tė tjera. Ajo qė ka tėrhequr vėmendjen e tė gjithė pjesmarrėsve, garues e specilaistė tė karates, ishte se nė mesin e tė gjithėve, pėr herė tė parė prej kur edhe Kosova u shpall shtet sovran dhe i pavarur,"NeėBorn Kosova" me flamurin e ri u pėrfaqėsua karateja kosovare.

Kampioni i Karates nė garat "Atlanta Cup", tregon emocionet qė ka pėrjetuar kur ėshtė bėrė ngritja e flamurit tė Kosovės. Ai thotė se medaljet dhe kupat e kampionatit, i kanė shkatuar tė "rrahura tė forta tė zėmrės, dhe pėrlotje kur nė duart tija pa tė valvitej flamuri i Kosovės. "Unė, thotė ai nė kėtė garė erdha me njė pergjegjėsi tė madhe, dhe kisha bėrė pėrgaditje tė mėdha, pėr kėtė "turnament", sepse, nuk dėshiroja kurrė qė duke pėrfaqėsuar Kosovėn, pėr herė tė parė si shtet mėveti, tė fillohej me zėnjen e ndonjė vendi jo tė kėnaqėshėm. Isha i bindur dhe i vendosur qė duhej vetėm titulli i kampionit, dhe ngritja e flamurit tė Kosovės".


http://www.shkoder.net/images/fjala/2008/murati_kupa.jpg

Jana
31-05-08, 18:26
Nė finalet e kėtyre garave dolėn 13 veta. Mes tyre kishte prej atyre tė cilėt mbajnė edhe" Breza tė zi" ,ku asnjėri prej tyre" nga Brezat e zi" nuk ishte mė poshtė se klasifikimi" 2 danė". Besim Murati ," luftėn" e parė ka nisur me bindjen e fitores dhe ia arriti qėllimit. Ndėrsa nė dyluftimin dytė garuesi kosovar, ėshtė "pėrleshur" me njė karatistė tė ri nga Egjypti, Besim Murati i Kosovės, fitoj me pik tė bindshme 9 me 1 . Karatisti kosovar Besim Murati, nė finale ėshtė takuar me njė karatistė amerikan ka arritur pėrsėri fitore tė bindshme me pikė 11 me 1. Duke arritur edhe suksesin e parė nė sportine Karates pėr shtetin e Kosovėsdhe duke u bėrė kampion Botrorė pėr vitin 2008, nė kampionatine Karates - Atlanta Cup.

http://www.shkoder.net/images/fjala/2008/murati3.jpg

Besim Murat ka fitur shumė medalje, kupa, ēertifikata dhe stimuj tė ndryshėm. Me fitoren e fundit numėri i medaljve tė fituara ėshtė 86. Medalje kėto prej kur nisi garat nė Kosovė e anė e mbanė Botės. Besim Murati (Cheff Instructore nė Neė York) prej vitit 2003 eshtė Presidenti National Karate Fedaretion of Kosova, organizat joqeveritare qė Besim Murati mė vėllanė e tij Bashkim Murati, kan bėrė edhe STATUTIN e Federatės sė Karates sė Kosovės, duke pasė si qėllim t'i japi njė emėr tjetėr nė kėtė lloj sporti Kosovės, nė Evropė e nė Botė. Por ata kėrkojnė ndihmėn e pėrkrahjen e klubeve tė Kosovės Pėr fitoren e fundit, Bashkim Murati thotė se dėshiron tė falemnderoi babanė dhe mamėn e tij Muhamet dhe Emine Muratin. Ai thotė sepse pa mbėshtetjen dhe pėrkrahjen e tyre edhe keto suksese nuk kishin sesi tė arriheshin. Gjithashtu, edhe sponzorėt e parė dhe sponzorin e ri Nikolle Gazivoda. I cili ėshtė edhe sposori zyrtar i garės ne Atlanta Cup dhe sposorizimin e emrit "National Karate Fedaretion of Kosova". Sposor edhe pėr shkollėn karates nė New York.

Besim Murat ka fitur shumė medalje, kupa, ēertifikata dhe stimuj tė ndryshėm. Me fitoren e fundit numėri i medaljve tė fituara ėshtė 86. Medalje kėto prej kur nisi garat nė Kosovė e anė e mbanė Botės. Besim Murati (Cheff Instructore nė Neė York) prej vitit 2003 eshtė Presidenti National Karate Fedaretion of Kosova, organizat joqeveritare qė Besim Murati mė vėllanė e tij Bashkim Murati, kan bėrė edhe STATUTIN e Federatės sė Karates sė Kosovės, duke pasė si qėllim t'i japi njė emėr tjetėr nė kėtė lloj sporti Kosovės, nė Evropė e nė Botė. Por ata kėrkojnė ndihmėn e pėrkrahjen e klubeve tė Kosovės Pėr fitoren e fundit, Bashkim Murati thotė se dėshiron tė falemnderoi babanė dhe mamėn e tij Muhamet dhe Emine Muratin. Ai thotė sepse pa mbėshtetjen dhe pėrkrahjen e tyre edhe keto suksese nuk kishin sesi tė arriheshin. Gjithashtu, edhe sponzorėt e parė dhe sponzorin e ri Nikolle Gazivoda. I cili ėshtė edhe sposori zyrtar i garės ne Atlanta Cup dhe sposorizimin e emrit "National Karate Fedaretion of Kosova". Sposor edhe pėr shkollėn karates nė New York.

Jana
31-05-08, 18:28
http://www.shkoder.net/images/fjala/2008/murati4.jpg

Karriera e dy vėllezėrve, Bashkim dhe Besim Muratit

Vėllezėrit janė tė lindur nė nė fshtatin "Bresalc" komuna e Gjilanit. Bashkim Murati ėshtė 23 vjeēar ndėrsa vėllai tij Besim Murati ėshtė 25 vjeēar. Tė dy si fėmijė e kanė adhuruar shumė sportin luftarak ashtu si dhe babai i tyre. Ata thonė se kan pasur si idhuj tė tyre ish-boksier si p.sh. Aziz Salihun, Gjevdet Pecin dhe shumė tė tjerė. Kėshtu qė babai tyrei dėrgoi tė ushtrojnė boks. Mė vonė ( viti 87 ) ata ndryshua mendje dhe filluam tė merren me Karate nė stilin Shotokan . Pjesemarrja e tyre nė gara ka filluar nė vitin 1990, nė Kampionatin Karates nė Kosovė. Nė Karate dhe sukseset e tyre kan qėnė tė mira. Nė ēdo vit ata kan marrė pjesė nė garat e Kosovės. Dhe nė vitin 1998 kan filluar pjesemarrjen nė gara botėrore. Garėn e parė ndėrkombėtare e kan zhvilluar nė Mishkolc tė Hungarisė, ku janė bėrė kampion nė kategoritė pėrkatėse duke zėnė dhe vendin e parė si ekip, si ekipi i Kosovės. Nė Hungari kan qėnė tė dy vėllezėrit Bashkim dhe Besim Murati si dhe karatisti tjetėr kosovar Femi Mahalla.

http://www.shkoder.net/images/fjala/2008/murati5.jpg

Me vone ata kan marrur pjese ne garat ne Tirane - Shqiperi, ku edhe aty ne kategorine 65-70k.g, (Bashkim Murati) zuri vendin e pare. Gjithashtu kan marrur pjese dhe ne Maqedoni dhe ne shume gara te tjera dhe sukseset e tyre jane evidente. Ne vitin 2002 arriten nje nga sukseset me te medha ku Bashkimi dhe Besim Murati per here te pare morem pjese ne Kampionatin Boteror ne Karate ne SHBA ne "Atlanta Cup". Ne kete kampionat ata kishin duele te forta me kundershtaret dhe suksesi i tyre ka qene per fat te keq medaljet te Bronxta te vendit te trete. Duke marrur parasysh nivelin boteror mund te quhet dhe ai sukses i mire i cili u dhe atyre dhe disa shanse per ta vazhduar karrieren. Ne SHBA kan marrur pjese ne 6 kampionate. Ku ne North Carolina kan zene vendet e para dhe te dyte me medalje te arta. Ne Sorth Carolina(SHBA) u mbajt kampionati absolut dhe ka qene nje rast shume i bukur per te dy vellezerit, Murati, ku pas 4 luftrave (Bashkimi) dhe te (Besimit) u takuan ne finale dhe bene nje ndeshje shume te mire. Bashkimi si me i vogel e leshoj luften dhe mori medalje te argjende. Ndersa medaljen e arte Besimi.

Ne Virginia ata kan dalur kampione. Bashkimi ne kategorine 75-80 kg dhe Besimi mbi 80 kg. Gjithashtu dhe ne kampionatin e Goergias9SHBA) ata kan dalur kampione. Me vone moren pjese ne Sent Lake City ne Karaten Olimpike, ku kampionati ka zgjatur 8 dite rresht dhe aty kan pasur suksese te mira. Aty si ekip kan zene vendin e pare, ndersa ne kategorine perkatese njeri prejt yre ze vendin e trete e Besimi te parin.

Ne fund te vitit 2002 ishin pjesmarres ne kampionatin e Hawait, ku edhe ketu si ekip kan zene vendin e pare ne finale me Kinen dhe ate invidual Besimi zuri vendin e pare ndersa Bashkimi zuri te dytin.
Ne vitin 2003 kan marrur pjese ne dy kampionate, i pari ishte boterori "Atlanta Cup" ku Bashkimi, zura vendin e pare, mbas 4 luftrave te forta qe pati ne gjysemfinale duke u takuar me nje Egjiptian dhe ne finale me nje amerikan. Besimi zuri vendin e dyte ne kategorin e rende pas 3 luftrave te sukseshme.
Ndeshjen e katert e humbi me teper per faj te gjyqtarit.