PDA

View Full Version : Aforizma


modestja
27-05-05, 23:26
Disa vuajn nga pagjumsia,te tjeret nga ata qe i zgjojne
Nese e shihni dikend duke ndejtur ndihmoni,e nese e shihni duke punuar,ikni sa nuk ju ka hetuar
Po nuk e punove ti ta punojne te tjeret
Mund ti hedhesh fjalet ne ere,kur ajo fryn ne drejtim te duhur
Nje punon ushqehen dhjete,paj edhe kesaj i thone jete :?: :!:
Kur miku te thote te verteten ne sy,ti vetem mbylli veshet dhe cdo gje do te jete ne rregull,miqesia nuk do te prishet :!:

LEDHATIMI
13-10-05, 05:52
Nuk e di a ka dikun tjeter teme per aforizma nese ka kerkoj ndjese.

Per arsye se dikush ceket mendon, ne po fundosemi.

LEDHATIMI
13-10-05, 05:54
Kuptimi i luftes nuk eshte te vdesish per atdhe, por ta obligosh armikun te vdese per atdheun e vet.

LEDHATIMI
13-10-05, 05:56
Jeta eshte si nje tak-e-tuke kur eshte e zbrazet dhe e paster, atehere mbetet e zbrazet dhe pa kuptim.

LEDHATIMI
13-10-05, 05:57
Vetem ne revolucionin seksual arma i bashkon palet ne konflikt.

LEDHATIMI
13-10-05, 06:00
Femer elegante eshte ajo qe vishet me kredi dhe xhvishet me kesh.

LEDHATIMI
13-10-05, 06:01
Sadidti me i madh eshte ai qe i shpreh butesi mazohistit.

Manqa
13-10-05, 06:02
Jeta eshte si nje tak-e-tuke kur eshte e zbrazet dhe e paster, atehere mbetet e zbrazet dhe pa kuptim.
Take tukja e rrjedhon Jeten, fakt por jo vleren e jetes, at e ka secili ne duart e veta dhe mun ta shfrytezoj qe mos te ler te zbrazet :!:

LEDHATIMI
13-10-05, 06:10
Kush kendon keq s`mendon ..... nuk vlen e anasjellta. :lol:

LEDHATIMI
13-10-05, 06:14
Do ta kuptosh se je mplak atehere kur qirinjte e tortes festive te kushtojne me shtrenjte se vet torta.

LEDHATIMI
13-10-05, 06:16
Totalisht i paafte----nuk ishte i afte as per ta kryer vetvrasjen.

pokeri
02-01-06, 15:12
XXL aforizma

In vino veritas!
NĖSE NĖ VERĖ (VENĖ) QENKA E VĖRTETA,
ATĖHERĖ POLITIKANĖT TANĖ PIJNĖ UJĖ TĖ PASTĖR!


MĖ MIRĖ TĖ DĖSHIROSH ASGJĖ,
SE SA ASGJĖ TĖ MOS DĖSHIROSH!


MĖ MIRĖ NJĖ FUND I TMERRSHĖM,
SE SA TMERR I PAFUND.BUKURIA HYN NĖPĖR LĖKURĖ,
SHĖMTIA DEPĖRTON DERI NĖ ESHTRA!


SHYQYR ZOTIT, JAM ATEIST!


NJERIU ĖSHTĖ KRIJESĖ E Ē…,
SIDOMOS NĖSE ĖSHTĖ FEMĖR!


KUSH KĖNDON, NUK MENDON KEQ,
E KUSH MENDON- S’I BIE NĖ MEND TĖ KĖNDOJ!


KUPTIMI I JETĖS ĖSHTĖ, SI TA VRASĖSH
MONOTONINĖ MES DY ORAGZMAVE.


KAM PROVUAR TĖ JETOJ PA FEMRA, CIGARE, ALKOOL!
- ISHIN PESĖ MINUTAT MĖ TĖ TMERRSHME NĖ JETĖ.


MĖ MIRĖ FEMRA NĖ SHKRETĖTIRĖ,
SE SA RĖRA(ZALLI) NĖ KREVAT!


E KUPTON QĖ JE PLAKUR, KUR QIRINJTĖ NĖ
TORTE, KUSHTOJNĖ MĖ SHTRENJTĖ SE VETĖ TORTA!


E KEQJA MĖ E MADHE E LIRISĖ, ĖSHTĖ KUR
ASAJ IA KANĖ FRIKĖN ĒLIRIMTARĖT!


I MENĒURI KURRĖ NUK MUND TĖ LĖSHOJ PE,
AQ SA BUDALLAI MUND TA SHTĖRNGOJ.


ISHTE PLOTĖSISHT I PAAFTĖ.
AS VETĖVRASJE NUK KISHTE MUNDUR TĖ BĖNTE VETĖ.KUR NJĖ ĒIFT NDAHET, BUDALLAI QANĖ, FATLUMI E
GJENĖ NJĖ TJETĖR, NDĖRSA I MENĒURI E KA REZERVĖN.KURRĖ S’DO TA HARROJ ĒASTIN KUR TĖ TAKOVA TY,
MEGJITHĖSE DO TĖ PĖRPIQEM GJITHNJĖ!SHQIPTARĖT JANĖ UNIK SIKUR TĖ ISHIN NJĖ!
VEĒ AI NJĖSHI, ĖSHTĖ NĖ KONFLIKT ME VETVETĖN!NJERIU ĖSHTĖ KRIJESA MĖ E PĖRSOSUR NĖ BOTĖ,
NDĖRSA MUND TA BĖJ SECILI BUDALLA!PĖR TĖ VDEKURIN VETĖM FJALĖ TĖ MIRA,
SEPSE NUK KA MUNDĖSI TĖ REPLIKOJ!FEMRAT JANĖ DĖSHMI,
QĖ ZOTI KA SENS PĖR HUMOR!HISTORINĖ E KISHIM MĖSUESE TĖ JETĖS!
MIRĖPO ERDHĖN MANIAKĖT DHE E DHUNUAN MĖSUESEN!

KUSH THOTĖ QĖ K… ĖSHTĖ BUDALLA?
- PO AI, TĖ GJITHA I BĖN ME KOKĖ!KUPTIMI I JETĖS NUK ĖSHTĖ TĖ VDESĖSH PĖR ATDHEUN TĖND,
POR TA DETYROSH ARMIKUN, QĖ AI TĖ VDES PĖR ATDHEUN E TIJ!NĖ REVOLUCIONIN SEKSUAL,
JANĖ “ARMĖT” QĖ I AFROJNĖ ARMIQTĖ!GRUA ELEGANTE ĖSHTĖ AJO, QĖ VISHET ME KREDI,
E ZHVISHET PĖR PARA TĖ GATSHME!SADISTI MĖ I MADH, ĖSHTĖ AI QĖ TREGOHET
I BUTĖ NDAJ MAZOHISTIT!

prishtinasi
15-05-07, 03:32
Unė kam lind kėshtu, cili ėshtė arsyetimi ytė.

prishtinasi
15-05-07, 03:47
Fama ėshtė helm qė duhet marrė me doza tė vogla.

prishtinasi
15-05-07, 03:57
Nuk ka dashuri me te sinqerte, se ajo per ushqimin!

Linka_pz
06-08-08, 13:30
Aforizma


-Me duket se dashuria eshte I vetmi shpjegim I vuajtjes se madhe qe ekziston sot ne bote
-Martesa eshte nje lloj serre,ku piqen mekatet e vuajtje te cuditshme
-Burri mund te kete nje mentalitet femeror,ashtu sikurse gruaja mund te kete nje mendesi
mashkullore
-Dashuria eshte shume me e larte se arti
-Indiferenca e burrit e largon gruan drejt marrezise
-Kujtesa e gruas?Fundi I rinise se saj

OSCAR WILDE
(AFORIZMA)
.................................................. ...................................
- Dinakėrinė, vazhdimisht e pėrsosė i dobėti dhe i paafti profesionalisht, deri nė mishėrim total!
- Aty ku arsyeja mbizotėron, pak vend ka pėr fjalė!
- Ēfarėdo qė ndodhė pa fajin tėnd, aspak mos e merr si tragjike!
- Ai qė kėrkon shfajėsime, humb edhe kohėn e mbetur!
- Nėse fajin vazhdimisht e kėrkon jasht vetes, do tė mbetesh i vetmi fajtor!
- Njeriu i pjekur, i cili gėnjeshtrėn e pėrdorė si mjet normal bisede, ėshtė njeriu mė i dėmshėm i shoqėrisė!
- Ikja nė vėshtrim tė parė, sjell ēlirim, por nė thelb, tė okupon tėrėsisht!
- Serioziteti dhe banaliteti, barazohen me pasojat!
- Serioziteti i tepruar, e hibridizon personin!
- Konfuziteti, nė momente ėshtė normal, nėse pėrsėritet e bėhet i pėrditshėm, atėherė ka punė neuropsikiatri!


Agim Metbala

eRta
06-08-08, 15:31
-Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atij qė i godasin.

-I varfri kerkon diēka,krenari i do tė gjitha.

-Jeta ėshtė njė libėr i hapur,ku ēdo ditė lexon njė fletė.

-Ati im qė je nė qiell,mshelma gojėn kur s'kam asgjė pėr tė thėnė.

-Mė intereson mė shumė ndėrgjegjja se sa opinioni i tė tjerve.

-Buzeqesh,ndonėse buzėqeshja jote mund tė jetė e trishtuar,sepse mė e trishtuar se buzėqeshja e njė njeriu tė trishtuar ėshtė trishtimi i atij qė nuk buzėqesh kurrė

-Dashuria nė largėsi,si jetimi pa shtėpi.

-Tė qash do tė thot tė sjkrihet akulli qė ke nė zemėr.

-Mė ruaj kur tė mė gjesh,qė tė mė kesh kur tė mė duash.

-mė mirė njė fund i dhimbshėm sesa njė dhimbje pa fun

-Tė gjithė tė mėdhenjt janė modset.

-Balta mund t'i pėrlyej diamantet,por nuk mund t'i kthej nė baltė.

-Njerėzit qė qeshin rendom janė ata,zemra e tė cilėve vuan gjithnjė.

-Dashuria ėshtė e verbėr por shihet prej sė largu.

-dashuria e bėn njeriun tė lirė por jo edhe tė lumtur.

-Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.

-Ai qė tė detyron tė qasht,ai tė don.

-Dashuria dyshon dhe beson me tė njejtėn forcė..

-Dashuria fitohet me dashuri.

Estella
06-08-08, 16:21
Nje Aforizem shqip-turqisht


LDK - Saberli Parti
PDK - Belaxhi Parti
AAk - Axhami Parti
PLK - Dilinxhi Parti
USD - Merakli Parti
PQLK - Pishmanli Parti
LBD - Rametli Parti

:D

Estella
06-08-08, 16:35
Tė falėsh nuk do tė thotė tė harrosh.........
Vendose dorėn mbi furrė pėr njė minutė dhe tė duket si njė orė. Ulu pranė njė vajzė tė bukur pėr njė orė dhe tė duket si njė minutė. Ky ėshtė relativitet...............

Estella
06-08-08, 16:42
Femra ėshtė si hija.Sa do qe t'i shkosh pas,nuk e ze dot.
Po ia ktheve shpinen,te ndjek ajo.

Estella
06-08-08, 16:57
Mos lejo qe njė diskusion i vogėl te prish njė shoqeri te vėrtetė.


p.s mendoj se kjo tem se ka vendin te humori po nesje ju dini me mire

Skyfter
06-08-08, 21:45
Mbasi qenka kjo teme tek humori ateher:

Askush nuk ka vdekur i-e virgjer, heret apo vone do ta q** jeta :biggrin: :biggrin:

LABI
06-08-08, 22:42
Cdo gje cka nuk pagun qera, duhet t'hudhet jasht !

aaaaa
08-08-08, 12:43
Nuk mund asnjehere te jesh i sigurt se je normal, andaj vazhdo te besh ate qe te pelqen.

Skyfter
01-10-08, 15:16
Shko mer n'lesh!

Uka

Murgesha
05-11-08, 15:21
Nuk jam e sigurtė nėse gratė gėnjejnė mė shumė se burrat, por e kanė njė qikė mė tė vėshtirė ta thonė tė vėrtetėn.