PDA

View Full Version : Humbja e flokeve!


Jana
10-10-08, 02:27
Alopecia ėshtė shprehje e pėrgjithshme medicinale qė nėnkupton rėnien apo humbjen e flokėve dhe kjo gjė ndodhė pėr shumė shkaqe. Anagjeni ėshtė
ėshtė faze e rritjes sė folikulave (apo tė fijeve) tė flokėve, ndėrsa telogjeni ėshtė fazė e fjetjes sė flokėve. Rreth 80% tė flokėve tė lėkurės sė kokės (skalpit) tė qenies njerėzore janė fije flokėsh qė rriten , ndėrsa rreth 20% fije flokėsh qė flejnė. Ėshtė vlerėsuar se skalpi (lėkura e kokės) pėrmban rreth 100 mijė fije flokėsh. Andaj numri mesatar i fijeve tė flokėve qė mund tė humbin nė ditė ėshtė rreth 100. Nė kundėrshtim me bindjen e njohur, se as
ska ndėrrime nė rroje e as ndėrrim hormonesh, si
menstruacioni, nuk ka kurrėfar efekti nė rritjen e
flokėve.

Humbja e flokėve mund tė ndahet nė disa
grupe-lloje, duke pėrfshirė alopecia areata ( humbje e pėrkohėshme e flokėve nė trajtė tė metalikut- tė hollave tė metalit)dhe avullimi telogjenik (humbje e pėrkohėshme e flokėve)e dyta me radhė e „stresorit tė sistemit) dhe
alopecia androgjenetike ( lloj i humbjes sė flokėve te meshkujt). Pėr qėllim tė diskutimit tonė ne do tė pėrqėndrohemi nė humbjen e flokėve tė meshkujt.
Pėrgjithėsisht vihet nė dukje se nė vitet e
njėzeta apo tridhjeta tė hershme me humbjen graduale tė flokėve, kryesisht nė maje tė kokės dhe kėndeve nė ballė .Ka disa lloje tė ndryshme tė humbjes sė flokėve tė ndryshėm me kėtė humbje tė flokėve, mirėpo lloji i humbjes sė flokėve te meshkujt ėshtė tipi mė i shpesht qė mund ta hasim. Mekanizmet e sakt ende nuk dihen. Ne nuk dyshojmė se ,megjithatė, se faktorėt trashėgues dhe efekti i androgjeneve (hormoneve tė meshkujve) janė mė tė rėndėsishmit.

A thua ėshtė faktori i stresit prezent nė rėnien-humbjen e flokėve?
Stresi nuk shkakton humbjen e flokėve. Ky thjesht e bėn situatėn e keqe edhe mė tė rėndė. Avullimi telogjenik, p.sh., paraqitet pas njė sulmi nė sistem. Shkaku mė pėrgjithshėm pėr kėtė ėshtė shtatzania. Kjo mund tė shkaktojė humbje tė gjėrė she shqetėsuese tė flokėve te femrat nė muajt e parė pas lindjes sė foshnjės. Natyrisht kjo ėshtė e pėrkohshme dhe kthehet tėrėsisht (siē ka qenė).
A thua ē'ėshtė raporti mes humbjes sė gjenetikės dhe humbjes sė flokėve?

Anipse nuk ėshtė shkaku i drejtpėrdrejt i humbjes se flokėve, gjenetika (faktorėt e trashėgėmisė) luan rol tė shkėlqyeshėm ne humbjen e flokėve te meshkujt.
Megjithatė „poligjenia ėshtė mė tepėr se njė faktor nė punė. Nuk ėshtė e qartė se ndonjė nėnė e infektuar apo babė i infektuar mund tė ndikojnė nė pasardhėsit e tyre qė tė pėrjetojnė a vuajnė njė rrezik mė tė madh.

A thua mund tė paraqitet nė fėmijėrinė e hershme?
Humbja e flokėve te meshkujt mund tė paraqitet qysh nė moshėn 15 vjeēare, mgjithėse fillon nė mėnyrė tipike kudo nė vitet e njėzeta dhe tridhjeta tė hershme. Historiku i familjes mund tė ndihmojė nė pėrcaktimin se a do tė ngjajė kjo, pasi prindėt me njė historik tė
humbjes sė flokėve mund tė rrisin rrezikun qė e njėjta gjė t'ju ndodhė edhe pasardhėsve.
Alopecia areata dhe avullimi telogjen, 2 forma
tjera tė humbjes sė pėrkohshme tė flokėve, mund tė
paraqitet te fėmijėt qysh nė vitin e parė tė lindjes sė tyre. Mund tė ketė edhe faktorė tjerė pjesėmarrės nė kėtė proces.

Ēka mund tė shkaktojė humbjen e befasishme tė
flokėve nė njė masė tė madhe?

Stresorėt nė sistemin tėndė, siē ėshtė sėmundja,
ethet e mėdha, shtatėzania, humbja ekstreme e peshės apo fitimi i madh nė tė dhe pėrdorimi i drogės ,mund tė shkaktojnė humbjen e pėrkoėshme tė flokėve. Kjo ndodhė atėherė kur pėrpjesa e flokėve qė rriten me ato qė flejnė ėshtė e ērregulluar dhe njė sasi e madhe e flokėve qė rriten shkon nė fazėn e pushimit. Njė
kualitet i madh i flokėve normale qė flejnė bien dhe nxisin vizitėn te dermatologu. Kjo lloj humbje e flokėve ėshtė e pėrkohėshme dhe dhe pritet se do tė rriten prapė.
A thua shamponat dhe prodhimet tjera ndikojnė nė rėnien-humbjen e flokėve?
Reagimi alergjik nė ēdo pjesė pėrbėrėse nė shampon mund tė shkaktojė rėnien-humbjen e flokėve. Shamponėt janė tė dizajnuar qė tė jenė mjete tė sigurta higjienike, megjithatė mund tė ketė gjithnjė dikush qė do tė ndikonte nė to.Lėnda gėrryese e flokėve , drejtuesit dhe prodhimet tjera me siguri mund tė shkaktojnė pezmatimin e lėkures sė kokes dhe shkaktojnė humbjen/rėnien e flokėve.

A mund te shkaktoj frizura renien e flokėve?
Disa frizura mund te kontribuojne ne renien e
flokeve, ato me te vrejtura jane „gėrshetat e
shtrėnguara ose „terheqja prapa. Kjo formė e
rėnies/humbjes sė flokėve quhet „traction alopecia.

Kjo paraqitet kur flokėt tėrhiqen prapa shtėrngueshėm dhe lidhen nė maje tė kokės, ose kur ndahen nė bishtaleca tė shtrėnguar ose nė radhė. Mbajtja e flokėve nė kėtė stil pėr njė periudhė tė gjatė mund tė shpie nė alopecinė dhėmbėzore po mundesi te rritjes se sėrishme.

emine
18-12-10, 18:12
Kush ka nevoje per floke te lajmrohet se 50% tyne me mujte i rralloi:P