PDA

View Full Version : Supat!


Jana
14-10-08, 01:08
Supe orizi me veze dhe limon

Ne lengun e mishit ose ne uje te valuar hidhet orizi i lare e i pastruar dhe kripa, e lihen te ziejne ne zjarr te ngadalte rreth 30 minuta. Ne fund, super i shtohet pak lekure limoni e grire me rende; i jepet nje vale, hiqet nga zjarri dhe pas 5-6 minutash rregullohet me te verdhen e vezes. Per kete, ne nje ene porcelani hidhet e verdhae vezes, rrihet mire dhe, duke e rrahur, i shtohet leng limoni ose limontoz i tretur ne uje dhe pak e nga pak leng supe. Ne fund, sipas deshires rregullohet me majdanoz te grire holle dhe piper te zi.

Per 4-5 persona duhen:

Leng mishi 1.5 litra
Oriz 4 luge gjelle
Gjalpe 50g ose 1 luge gjelle
E verdhe veze 1
Limon 1/2 kokerr
Majdanoz, kripe dhe piper i zi

Jana
14-10-08, 01:09
Supe me perime

Patatet, karotat, kungulleshkat, selinoja dhe mashurkat e njoma pastrohen dhe priten ne copa kubike mesatare; vec pastrohen bizelet e njoma kokerr.
Ne tenxhere me yndyre kaurdisen qepa, shtohen karotat, kungulleshkat, selinoja. Pas kaurdisjes shtohen domatet e fresketa te grira holle ose pak salce. Ne perimet e kaurdisura hidhet leng mishi ose uje i valuar (uji me mire per mendimin tim) dhe sa te marin valen, shtohen zarzavatet e tjera sipas kohes se zierjes, ne fillim mashurkat e bizelet, pastaj patatet. Supa lihet te zieje 15-20 minuta dhe rregullohet me kripe, piper e gjethe dafine, majdanoz te grire holle. Ne rast se bizelet e mashurkat nuk jane shume te njoma, ato me pare duhet te ziejne ne uje te valuar per disa minuta dhe pastaj t'i hidhen supes.

Per 4-5 persona duhen:
Leng mishi ose Uje 1.5 litra
Patate 2-3 kokrra mesatare
Karota 3-4 cope
Kungullesshka 1 cope
Bizele kokerr 1/2 gote
Mashurka 8 cope
Selino 1 kokerr
Yndyre 1 filxhan kafeje
Qepe 1 kokerr
Domate 2-3 kokrra ose salce 1/2 luge
Kripe, piper, majdanoz, dafine.

Jana
14-10-08, 01:10
Supe me Laker Turshi

Lakra turshi selektohet, lahet dhe po te jet sjume e tharet, mbahet 1-2 ore ne uje te ftohet, shtrydhen dhe grihen holle. Pastaj vendoset ne nje tenxhere te vogel, shtohet pak leng mishi ose uje, pak yndyre, mbulohet me kapak dhe lihet te zieje. Ne nje tenxhere tjeter kaudisen qepet, karotat, selinoja, i shtohen domatet dhe pak salce, lengu i mishit sa te marre vale, patate te prera ne kubike te vegjel dhe pas 10 minutash zierje, hidhet lakra s sufuar. Duhet te kihet parasysh se patatet nuk zihen ne lengun e lakres turshi, prandaj duhet te ziejne vec. Ne rast se supa zihet pa patete, atehere zarzavatet e kaudisura hidhen drejtperdrejt ne laker se bashku me sasine e lengut te mishit ose ujit te nevojshem per supe. Ne fund te zierjes supa rregullohet me kripe, piper, dafine dhe majdanoz e koper te grire holle.
Per 4-5 persona duhen: laker turshi 500g, patate 2-3 kokrra, karota 2-3 cope, selino 1 kokerr, domate 2 kokrra ose 1/2 luge salce, yndyr 1 filxhan kafeje, kripe, piper, flete dafine e majdanoz i grire holle.Supe me Laker te Fresket

Lakra e bardhe pritet ne fije te holla ose ne copa katrore. Zarzavatet e tjera priten ne fije ose rripa, ndersa patatet ne kubike mesatar. Ne lengun e mishit ose ne ujin e valuar hidhet lakra e prere dhe pas 5 minutash valimi i shtohen patatet. Ne tigan me yndyre kaudisen qepet, karotat, selinoja e grire holle dhe pak miell. Pas kaudisjes shtohen domate ose salce dhe sebashku hidhen ne supe. Zarzavatet e kaudisura hidhen 10 minuta para perfundimit te zierjes se supes. Ne fund shtohet kripe, piper i zi, dafine dhe majdanoz i grire holle. Kjo lloj supe eshte me e shijshme kur rri 4-5 ore (por jo ne zjarr)

Per 4-5 persona duhen: leng mishi ose uje 1.5 litra, laker e fresket 500g, yndyre 1 filxhan kafeje, patate 2-3 kokrra, karota 2 cope, qepe 1 kokerr, selino 1 kokerr, domate 2-3 kokrra, miell 1 luge kafeje, krip, piper, majdanoz, flete dafine

Jana
14-10-08, 01:10
Supe me Spinaq

http://i166.photobucket.com/albums/u105/gone2007/aa-1.jpg

Kjo supe eshte shume e lehte dhe e ushqyeshme .
Per 4-6 persona

1/2 kg spinaq
6 gota uje
3 gota qumesht
3 luge miell
gjalpe sipas deshires dhe syrit tuaj
kripe
piper i zi

Pergatitja:
Grijeni spinaqin holle, ne te njejten kohe ne tenxhere hidhni ujin dhe qumeshtin .Miellin perzijeni me qumesht para se ta hidhni ne tenxhere ne menyre qe te mos mblidhet .Pasi ta perzjeni per njefare kohe sa ta ndieni se eshte krijuar nje fare lengu si i trashur hidhni spinaqin .Perzijeni pak dhe pastaj lereni te zjeje ne uje te vaket dhe ne fund shtojini gjalpin , kripen.Sipas deshires gjate ngrenies mund te sperkatni pak piper te zi.

P.S: Nese doni ta pergatisni si tip supe dietike ne vend te miellit te grurit mund te perdorni miell dritherash te tjera apo miell me lif , gjalpe dietik dhe qumesht te skremuar.Gjithashtu kete supe mund ta beni dhe me brokoli ne vend te spinaqit.

Jana
14-10-08, 01:11
Supe me presh dhe qepe te njoma

Per 4 veta:

-1 qepe mesatare
-1 filiz preshi i fresket
-4 gota uje
-1 gote leng mishi pule
-3 luge gjelle vaj ulliri

Per salcen qe do ti hidhet siper:

-2 qepe te njoma te prera holle
-1 filxhan kafeje krem qumeshti
-2 luge gjelle leng limoni
-lekura e grire e nje limoni
-nenexhik i fresket per zbukurim

Pergatitja:Qepet dhe preshi priten shume holle dhe vihen te skuqen pak ne tenxhere.Me pas shtohet lengu i pules dhe uji , perzihen mire dhe i lejme pak te zihen sa te zbutet qepa dhe preshi.Ne anen tjeter pergatisim te tera asortimentet e duhura per salcen ne nje tas duke i perzjere te tera. Pasi ta fikni soben hidhjani supes siper salcen e pergatitur si me lart.Servireni te nxehte dhe mundesisht me buke te thekur ose shkopinj me susam.

Jana
28-02-09, 15:55
Supė me mish, vezė dhe limon
Pėrbėrėsit

* mish tul; sa tė dėshironi
* 2 karota
* majdanoz sipas dėshirės
* njė filxhan me oriz supe
* kripė (sipas nevojės)
* piper i zi
* 1 kokėrr vezė
* 1 gjysmė limoni

Udhėzime pėr pėrgatitje

E marrim mishin dhe e hedhim nė tenxhere tė ziej. Pasi tė jetė zier mirė e nxjerrim nga tenxherja dhe me duar e thėrrmojmė nė copa shumė tė vogla. Mė pas marrim tiganin dhe i hedhim vajin.

Qėrojmė karotėn, e presim hollė, e vėmė tė skuqet nė tigan dhe bashkė me karotėn e vėmė mishin tė skuqet.

Pasi t’i kemi skuqur i hedhim nė tenxheren qė e ziejmė mishin. Hedhim orizin e majdanozin dhe i lėmė tė ziejnė. Mė pas marrim vezėn, e hedhin nė pjatė, shtrydhim gjysmėn e limonit. Ndėrkohė duhet tė trazojmė supėn deri sa tė bėhet gati.

Oqeani
17-08-11, 19:09
Me presh

5-6 - patate
1- qepe
1- presh- vetem fletat
krip
I zien - me pas i bluan ... nje supe e mire sidomos ne kohet e ftoheta !

LuLjaa
19-10-11, 15:18
Me presh

5-6 - patate
1- qepe
1- presh- vetem fletat
krip
I zien - me pas i bluan ... nje supe e mire sidomos ne kohet e ftoheta !


Ani edhe ti po dishe me ba supe a :biggrin:
duhet me kan e shishme masi ke than ti :tongue:

jadore
31-10-11, 22:17
si pregatitet zwiebel suppe..?

p.s.
mos me vononi per pergjigje , aman..kept ne zjarr i kam ..

lovely
31-10-11, 22:38
si pregatitet zwiebel suppe..?

p.s.
mos me vononi per pergjigje , aman..kept ne zjarr i kam ..qka po sillesh ti veq kah kuzhina diqka? hahahahaha

jadore
31-10-11, 22:43
qka po sillesh ti veq kah kuzhina diqka? hahahahaha

o jam untu qik , krejte diten me caffe veq jam ..

p.s.
ngutu moj ,une keshe ma prune receptin qysh e bojne gjermant , ..mos me shtin se e boj qysh paska shku Janna . mandej mos thuni ,jo qe nuk e ditem qe u vonum ..hahahah

lovely
31-10-11, 22:45
o jam untu qik , krejte diten me caffe veq jam ..

p.s.
ngutu moj ,une keshe ma prune receptin qysh e bojne gjermant , ..mos me shtin se e boj qysh paska shku Janna . mandej mos thuni ,jo qe nuk e ditem qe u vonum ..hahahahooo vallahin maro qka dush e ama edhe mu do se diqa uni hahahahahahahahahahahaa