PDA

View Full Version : Kosovėn e DUA mbi tė gjitha


Psikologu
06-11-08, 08:08
Kosovėn e DUA mbi tė gjitha!Lufta e Koshares ishte njė nga betejat e rendsishme nė historinė e shqiptarėve. Ajo hynė nė radhėn e betejave mė tė veqanta tė historisė sonė, jo vetem lidhur me pėrmasat qė ka pasur, por edhe me mėnyren e organizimit, me sukseset e arritura dhe me vetė synimet e saja. Meritat pėr suksesin e asaj beteje bein mbi tė gjithė eprorėt dhe ushtarėt qė muren pjesė dhe dhanė kontributin e tyre. Kjo betej shquhet ndėr tė tjerat edhe pėr atė qė njėsia kishte komandėn profesionaliste me Akademi ushtareke tė kryera, si Rrustem Berisha, Musa Gjakova, Fadil Hadergjonaj, Skender Rexhahmetaj, Skender Hasangjekaj, Hysen Berisha etj.

http://www.ereniku.net/meantoninehysenin%5B1%5D.jpg
Anton Quni, autori shkrimit Islam Sadiku dhe Hysen Berisha nė Nashec

Kėsaj radhe nuk do tė ndalem te dėshmoret e rėnė, nuk do tė ndalem te dėshmorėt Agim Ramadani, Sali Ēeku dhe 16 dėshmorėt e tjerė qė ranė aty, sepse pėr ta edhe po tė shkruhet me vite e shekuj, nuk do i dalim hakut. Kėsaj radhe do tė pėrqendrohem te njėr nga heronjėt e gjallė tė kesaj beteje. Nė mesin e shumė eprorėve qė komanduan nė atė njėsi, me moton „pas meje trima" ishte edhe Anton Quni, i cili ėshtė njėri nga mė tė merituarit pėr suksesin e arritur.

Kush ėshtė Anton Quni?

Psikologu
06-11-08, 08:11
Kush ėshtė Anton Quni?Antoni lindi nė fshatin Fshej tė Hasit, ku e kreu shkollėn fillore. U regjistrua nė shkollen e mesme ushtarake nė Beograd, ku pas kryrjes i vazhdoi studimet nė Akademin ushtareke, nė tė cilėn u specializua nė kėmsori. Antoni u caktua tė punoi nė Shibenik tė Kroacisė, ku edhe e gjeti lufta ndėrmjet Kroatėve dhe APJ-sė. Ai si dhe shumė ushtarak kosovar, pa u hamendur fare, kaloj nė krahun e Kroatėve. Vitet e paraluftės sė Kosovės Antoni i kaloj nė Zvicėr. Aty ai pati rastin tė njpftohet me shumė ushrtarak kosovar qė vepronin nė kaudėr tė Grupit tė ushtarakėve kosovar. Nė tubimet e eprorėve Antoni ishte i qetė. Shumė rrallė fliste dhe ishte si disa tė tjere qė zjarr qitėshin nga goja, e nė realitet asgjė nuk bėnin. Masakrat e marsit nė Kosovė, prekėn shumė nė zemėn e tij bujare, ashtu sikurse sikurse prekėn edhe zemrat e tjera tė ndershme shqiptare.

Psikologu
06-11-08, 08:12
Ne tubimin e fundit me eprorė nė Zvicer , Antoni ishte gjitnjė i qetė me fjalė fare por i mbushur me mėllef ndaj forcave serbe. Ne kėt tubim u muren detyrat konkrete se si dhe kurt ė shkohet pėr Kosovė. Duke parė se punet shkoishin ngadalė, Antoni pa kurrefarė thirrje zyrtare u nis drejt Shqipėrisė. Me tė arritur atje, nė bisedėn qė pati me tė ndjerin Ahmet Krasniqi, insiatoj qė sa mė parė tė lejohet hyrja e tij nė Kosovė.

Psikologu
06-11-08, 08:13
Kur i kryhen formalitetet e regjistrimit ky me nji zė tė but dhe ashtu tė qetė si qdo here e pytė pėrgjegjsin.

-A thua kur mundem tė futem nė Kosovė
-Shiqoni ėshtė duke u kompletuar njesiti e pasi tė kompletohet njesiti do niseni.
-Por a mundeni tė mė thoni se sa zgjatė kjo pėrafersishtė. Pyet prap Antoni.
-Besoi se sipas parashikimeve shum shpejtė,dy apo tri javėsh.
-Shum gjat. Shum gjat po shkoika.
-Unė mendova menjiherė, sotė apo neser.

Psikologu
06-11-08, 08:15
Kjo ishte kėrkesa e parė dhe e vetme e nji eprori i cili kėrkonte qė sa mė parė tė futej nė Kosovė. Ishte guximi, trmėria, atdhedashuria, patriotizmi i tė urtit Anton Qunit.

Antoni nė Shqipėr, qendrat servitore u bashkangjit me Agim Ramadanin, Sali Qekun, Rrustem Berishen, Hysen Berishen, Fadil Hadergjonin, Musa Gjakoven e shum e shum tė tjerė ku sė bashku bėnin GOP-3. Antoni u caktua tė komandoi forcat speciale "DELTA" detyrė tė cilen e kreu me sukses dhe profesionalizėm tė madhė deri nė fund.
Detyrė e keti njesiti ishte qė tė futen nė mbrendi tė forcave tė armikut, tė mbledhė tė dhena pėr tė, pėr numrin e ushtarėve tė armikut, tekniken dhe drejtimin e tyre. Nuk munguan asė aksionet e shpejta dhe tė befasishme qė kjo njesitė i ndermuar nė bjeshkė te Junikut , Botushės e Zharre e Zakup, ku forcat serbe paten humbje tė mėdha. Nė tė gjitha keto arsione muar pjesė Antoni sė bashku me Agim Ramadanin.

Beteja e lavdishme e thyrjes sė kufirit nė Koshare u planifikua dhe u udhheqė nga Ushtarak profesionalistė ku njeri ndėr ta ishte edhe Antoni. Ishte aty ku e kėrkonte nevoja.


"Vdis qė tė njofim se kush je" thuhet nji proverb Gjerman. Fati deshi qė Antoni i gjallė ta pres lirin e Kosoves.
Antoni sot ėshtė nji hero i gjallė. Nji njeri me tė kaluar tė ndritur. Me nji meritė tė pa kontestushme pėr lirinė e Kosovės. Lumė ai popull qė ka kėsi njrezish tė mėdhenjė ku njėri nder ta ėshtė edhe Anton Quni. (Islam SADIKI, Zvicerr, Gusht 2002)