PDA

View Full Version : Deshmori-Gasper Karaqi


Psikologu
06-11-08, 08:40
Ėshtė mbajtur akademi pėrkujtimore nė nėntė vjetorin e rėnies tė dėshmorit Gaspėr Karaqi. Pėr kujtimin e veprės dhe kontributin e dėshmorit Gaspėr Karaqi , nė luftė pėr lirin e Kosovės, nė pallatin e kulturės “Asim Vokshi”, kanė fol bashkėluftėtarė tė ti, personalitete tė larta politike e institucionale.“ Dėshmori Gaspėr, ra nė altarin e lirisė pėr tė mos vdekur kurrė. La pendėn e rroku pushkėn pėr lirin e Kosovės, pėr nxėnėsit e ti qė tė jetojnė tė lirė”, ka thėnė kryetari i KK-sė sė Dr. Pal Lekaj. “ Tashti ku edhe pak ditė pritet tė shpallet pavarėsia e Kosovės, vepra dhe flijimi i dėshmorit Karaqi, do tė jetė edhe mė madhėshtore”, ka thėnė Lekaj. “Liria vejnė kur nuk i frikohesh vdekjes, sikur nuk u frikua as dėshmori Karaqi. Dhe jeta nuk ėshtė jetė aty ku mungon liria”, ka thėnė pėr dėshmorin Gasper Karaqi, bashkėluftėtari nėnkoloneli nė TMK, Fehta Bekolli, nė akademinė pėrkujtimore qė ėshtė mbajtur sot nė nėntė vjetorin e rėnies sė dėshmorit Karqit nė luftėn e UĒK-sė. Bekoli, ndėrkohė para shumė pjesėmarrėsve nė akademinė pėrkujtimore nė Gjakovė, ka thėnė se “ Gaspri nuk kishte rrugė tė mbyllura. Ai ishte ndėr dhjetė luftėtarėt e parė nė Zonėn e Pashtrakut, qė ju bashkuar luftės pėr lirin e Kosovės. Ndėrsa ka shtuar se Karaqi ishte i dashur pėr tė gjithė por mė sė shumti e deshi lirin pėr tė cilėn edhe flijoi jetėn. “ Karaqi e flijoj jetėn pėr tė pas jetė tė tjerėt nė Kosovėn e lirė”, ka thėnė Bekolli. Nė kėtė akademi pėrkujtimore tė dėshmorit Gaspėr Karaqit, merrnin pjesė bashkėluftėtar, prestar tė TMK-sė, SHPK-sė, KFOR-it, dhe qytetarė nga gjithė rajoni i Gjakovės. Ndėrsa ėshtė shfaqė edhe njė program kulturo-artistikė nė shenjė nderimi tė veprės sė dėshmorit Gaspėr Karaqi.