PDA

View Full Version : Njerėzit tė cilėt flasin dy gjuhė nė moshė tė shtyrė, mund ta ruajnė mė gjatė mendjen


~AnnA~
13-11-08, 14:32
Flisni vetėm shqip? Gjasat qė truri juaj tė mbetet i kthjellėt edhe nė pleqėri, nuk janė shumė tė kėnaqshme.

“Njerėzit tė cilėt flasin dy gjuhė nė moshė tė shtyrė, mund ta ruajnė mė gjatė mendjen e mprehtė”, shkruan gazeta Toronto Star.

Psikologia Ellen Bialystok ka testuar aftėsitė e tė menduarit tė 104 personave tė moshės nga 30 deri nė 59 vjeēare, dhe 50 personave tė moshės nga 60 deri nė 88 vjeēe.

Tė gjithė tė pyeturit kanė pasur nivel tė njėjtė tė arsimit dhe gjendje tė njėjtė ekonomike. Nė tė dyja grupet, gjysma e tė pyeturve ka folur rrjedhshėm dy gjuhė.

Secilit person i ėshtė dhėnė njė detyrė e thjeshtė, tė cilėn ka mundur ka realizojė nė dy mėnyra, ndėrsa gjatė kėsaj periudhe studiuesit kanė matur shpejtėsinė e reagimit.

“Testimet kanė treguar se personat qė kanė folur dy gjuhė kanė reaguar mė shpejt se ata qė kanė folur njė gjuhė”, shkruan gazeta.

Sipas Bialystok, njerėzit qė flasin dy gjuhė, gjithmonė mund tė zgjedhin se me cilėn gjuhė do tė shėrbehen, ashtu qė nė komunikimin e pėrditshėm truri i tyre duhet tė vendosė se me cilėn gjuhė do t’i drejtohen bashkėbiseduesit, qė qė e lehtėson tė menduarit.

“Kjo gjimnastikė trunore, shfrytėzon trurin dhe parandalon ngadalėsimin e proceseve tė lidhura me planifikimin dhe koncentrimin, qė ėshtė shumė e shpeshtė nė moshė tė shtyrė”, ka thėnė studiuesja kryesore.

ideologu
13-11-08, 23:43
Po si duhet tė qėndron puna me ata qė as shqip nuk flasin oj moderatore e re?!
Katastrofė a! Shaka vetėm natyrisht! Hulumtimi nė fjalė mė duket mjaft interesant. E tillė ėshtė kuptohet edhe tema e hapur kėtu!

nderime!

Amina
14-11-08, 22:06
Flisni vetėm shqip? Gjasat qė truri juaj tė mbetet i kthjellėt edhe nė pleqėri, nuk janė shumė tė kėnaqshme.

“Njerėzit tė cilėt flasin dy gjuhė nė moshė tė shtyrė, mund ta ruajnė mė gjatė mendjen e mprehtė”, shkruan gazeta Toronto Star.

Psikologia Ellen Bialystok ka testuar aftėsitė e tė menduarit tė 104 personave tė moshės nga 30 deri nė 59 vjeēare, dhe 50 personave tė moshės nga 60 deri nė 88 vjeēe.

Tė gjithė tė pyeturit kanė pasur nivel tė njėjtė tė arsimit dhe gjendje tė njėjtė ekonomike. Nė tė dyja grupet, gjysma e tė pyeturve ka folur rrjedhshėm dy gjuhė.

Secilit person i ėshtė dhėnė njė detyrė e thjeshtė, tė cilėn ka mundur ka realizojė nė dy mėnyra, ndėrsa gjatė kėsaj periudhe studiuesit kanė matur shpejtėsinė e reagimit.

“Testimet kanė treguar se personat qė kanė folur dy gjuhė kanė reaguar mė shpejt se ata qė kanė folur njė gjuhė”, shkruan gazeta.

Sipas Bialystok, njerėzit qė flasin dy gjuhė, gjithmonė mund tė zgjedhin se me cilėn gjuhė do tė shėrbehen, ashtu qė nė komunikimin e pėrditshėm truri i tyre duhet tė vendosė se me cilėn gjuhė do t’i drejtohen bashkėbiseduesit, qė qė e lehtėson tė menduarit.


“Kjo gjimnastikė trunore, shfrytėzon trurin dhe parandalon ngadalėsimin e proceseve tė lidhura me planifikimin dhe koncentrimin, qė ėshtė shumė e shpeshtė nė moshė tė shtyrė”, ka thėnė studiuesja kryesore.

:smile: Shpresoje te jet ashtu.
Cfare eshte me ata qe flasin me shume se dy gjuhe atehere? Athere mbeten gjeni heheheh:biggrin:

~AnnA~
16-11-08, 21:34
Po si duhet tė qėndron puna me ata qė as shqip nuk flasin oj moderatore e re?!
Katastrofė a! Shaka vetėm natyrisht! Hulumtimi nė fjalė mė duket mjaft interesant. E tillė ėshtė kuptohet edhe tema e hapur kėtu!

nderime!

Ideologu,ato qe nuk flasin,as shqip dhe as gjuhe tjeter i del te jene "memece" :D por,dhe per ato ekziston ajo gjuha e gishtave apo mimikave :)...


Amina,ato qe flasin me shume se sa dy gjuhe,i bien qe te kene mendje me te kthjellte...:)

ideologu
17-11-08, 13:27
Mirė e ki Anna qebesa! Memeca!
Qashtu diqysh si keta qė po na e ngrehin pėr kėrpeshi politikėn! E qė po folin me gishta. Miremo prap sun po kuptohen. Se edhe gjuha e shenjave kur "njeri nuk di me fol" asht shumė e komplikume! Pėr ate pra pėrveq emnit memec atyne duhet me jau vnu edhe emnin qyqan. Edhe tana bahet qyqanomemec! Apo memecoqyqan. Vet le ta zgjedhin cilėn tdojnė vet!

Sa i pėrket temės nė vazhdim, me siguri qė projekti nė fjalė pėr bazė primare ka patur esencialisht pėrdorimin e dygjuhėsisė! Dhe nė atė rast sipas mendimt tim rezultati i prokuruar nga testimet e bėra do tė ishte ishte nė pėrputhje optimale me konkluzionet e sajuara tė psikologut! Ngaqėse kur flitet pėr shumėgjuhėsi atėherė aty pak raportet nė cdo aspekt ndryshojnė! Njeriu i detyruar tė sqarohet nė mė shumė se dy gjuhė tė huaja, evidentėrisht posedon edhe vėshtirėsi reale tė orientimit tė kapacitetit tė trurit nė kahje tė dėshiruar. Andaj ky efekt edhe vetėm cka e rėndon veprimtarinė reflektuese tė tij, dhe nė atė mėnyrė e vė nė njė disbalans relativisht kritik tė tėrė motorikėn funksionale tė tij!
Unė ndo hulumtim mbi kėtė teori nuk kam bėrė natyrisht, mirėpo principet e mia konkretizuese i mbėshtes nė pėrditshmėrinė time tė jetės ku shpesh ndodhė tė pėrballem me oportunitete ku mė duhet patjetėr tė manovroj me mė shumė se dy gjuhė. E nė shumė raste edhe nga katėr a pesė soshė nė njė situatė tė njėjtė madje! Mundė tė them se nga ajo praktikė gjuhėsore ndjej njė lodhje psikike, e cila me padyshim ndonjėherė nė jetė patjetėr do tė ketė edhe konsekuencat e saja gjegjėse mbi gradėn e performancės sė trurit!
Vetkuptohet se kėto bindje tė formuara pėr momentin aktual akoma nuk janė tė pėrforcuara nga ndonjė teori shkencore adekuate, megjithatė idea qenėsore mbi saktėsinė e tyre nė ndonjė tė ardhme tė afėrt njerėzore nuk ėshtė edhe aq larg imagjinatės sė pėrgjithėshme tė realizimit!

nderime!

Urata
21-12-08, 02:06
Flisni vetėm shqip? Gjasat qė truri juaj tė mbetet i kthjellėt edhe nė pleqėri, nuk janė shumė tė kėnaqshme.

“Njerėzit tė cilėt flasin dy gjuhė nė moshė tė shtyrė, mund ta ruajnė mė gjatė mendjen e mprehtė”, shkruan gazeta Toronto Star.

Psikologia Ellen Bialystok ka testuar aftėsitė e tė menduarit tė 104 personave tė moshės nga 30 deri nė 59 vjeēare, dhe 50 personave tė moshės nga 60 deri nė 88 vjeēe.

Tė gjithė tė pyeturit kanė pasur nivel tė njėjtė tė arsimit dhe gjendje tė njėjtė ekonomike. Nė tė dyja grupet, gjysma e tė pyeturve ka folur rrjedhshėm dy gjuhė.

Secilit person i ėshtė dhėnė njė detyrė e thjeshtė, tė cilėn ka mundur ka realizojė nė dy mėnyra, ndėrsa gjatė kėsaj periudhe studiuesit kanė matur shpejtėsinė e reagimit.

“Testimet kanė treguar se personat qė kanė folur dy gjuhė kanė reaguar mė shpejt se ata qė kanė folur njė gjuhė”, shkruan gazeta.

Sipas Bialystok, njerėzit qė flasin dy gjuhė, gjithmonė mund tė zgjedhin se me cilėn gjuhė do tė shėrbehen, ashtu qė nė komunikimin e pėrditshėm truri i tyre duhet tė vendosė se me cilėn gjuhė do t’i drejtohen bashkėbiseduesit, qė qė e lehtėson tė menduarit.

“Kjo gjimnastikė trunore, shfrytėzon trurin dhe parandalon ngadalėsimin e proceseve tė lidhura me planifikimin dhe koncentrimin, qė ėshtė shumė e shpeshtė nė moshė tė shtyrė”, ka thėnė studiuesja kryesore.


...interesant, une kam lexuar te kunderten nga ajo ē'thote Ellen Bialystok !... njerezit qe flasin shume gjuhe ngaterrohen ne mendim/pergjigje/reagim...!

turisti
21-12-08, 14:33
...interesant, une kam lexuar te kunderten nga ajo ē'thote Ellen Bialystok !... njerezit qe flasin shume gjuhe ngaterrohen ne mendim/pergjigje/reagim...!

Mendoj se njerzit qe i flasin 2 a me shume gjuhe,- reagojne me shpejte,pergjigjen me shpejte etj,etj,a sa i perket gabimeve,po normal qe edhe kompjuterin kur ta klikoni 10 here gaterrohet dhe i perzihen kabllot,ashtu qe njeriu gabon edhe ne gjuhe amtare e leje me kur i perdor me shume gjuhe,e me ne fend,jane disa te ashtuquajtura -grupe fjalesh- te cilat nuk i perdorim ne komunikimin e perditshem,ashtu qe eshe shume veshtire qe te na kujtohen ne momentin e duhur,a jo ralle as nuk i dijme...........

Ristartimi behet me 1 kafe te mire.:smile:

Shqiptare_ne_Turqi
26-12-08, 11:43
Mendoj se njerzit qe i flasin 2 a me shume gjuhe,- reagojne me shpejte,pergjigjen me shpejte etj,etj,a sa i perket gabimeve,po normal qe edhe kompjuterin kur ta klikoni 10 here gaterrohet dhe i perzihen kabllot,ashtu qe njeriu gabon edhe ne gjuhe amtare e leje me kur i perdor me shume gjuhe,e me ne fend,jane disa te ashtuquajtura -grupe fjalesh- te cilat nuk i perdorim ne komunikimin e perditshem,ashtu qe eshe shume veshtire qe te na kujtohen ne momentin e duhur,a jo ralle as nuk i dijme...........

Ristartimi behet me 1 kafe te mire.:smile:http://www.kahvekeyf.com/images/resimler/buyuk_kahvenin_gelisimi.jpg

Turist kafja tekokon kysmet prej meje sot,me mujt e me i gjet do qiso pérgjegjéje si té gaqme uné ju kisha qite kafe me qef :biggrin: mendoj dhe uné qishtu si ti,sidomos pér aty ku e ngjyrosa ...

turisti
26-12-08, 16:00
http://www.kahvekeyf.com/images/resimler/buyuk_kahvenin_gelisimi.jpg

Turist kafja tekokon kysmet prej meje sot,me mujt e me i gjet do qiso pérgjegjéje si té gaqme uné ju kisha qite kafe me qef :biggrin: mendoj dhe uné qishtu si ti,sidomos pér aty ku e ngjyrosa ...

Faleminderit shume e nderuara per kafe,shifet se ke stil dhe me vjen mire qe mendon dhe ti si une.Nese kam mundesi me te ndihmue najqysh,lajmerohu.....:smile:

http://www.pauljg.nl/home/WorkImages/060113-Tulp-06.jpg