PDA

View Full Version : Qeliza


~AnnA~
13-11-08, 15:17
Qeliza ėshtė njėsia thelbsore, funksionale strukturale e tė gjitha organizmave tė gjalla, bartėse e jetės, sepse nė tė zhvillohen tė gjitha proceset jetėsore (http://sq.wikipedia.org/wiki/Jeta) (funksionet).
Qeliza ėshtė trupthi i cili ėshtė i mbėshtjellur me mbėshtjellės qelizor. Ajo ėshtė e mbushur me lėngun e dendur qelizor – citoplazmėm. Nė tė janė tė vendosura pjeset e imėta qelizore – organelet, tė cilat kryejnė funksione tė ndryshme jetėsore.
Qelizat sipas formės janė tė ndryshme. Qelizat shtazore mund tė kenė formė tė drejtkėndėshit, pllakore dhe cilindrike (qelizat epiteliale), zgjatore (q. Muskulore), yjore (q. Eshtrore), tė degėzuara (q. Nervore) etj.

http://1.1.1.5/bmi/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Epithelial-cells.jpg


Historiku
Nė vitin 1873 para sė tė shpallej teoria qelizore, shkenctari ēek Jan Evangelista Purkyně (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Jan_Evangelista_Purkyn%C4%9B&action=edit&redlink=1) vėshtroi grimca tė vogla tė indeve tė gjethes ndėpėrmjet mikroskopit. Kjo teori u krijua nė vitin 1839 nga Matthias Jakob Schleiden (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Matthias_Jakob_Schleiden&action=edit&redlink=1) dhe Theodor Schwann (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Theodor_Schwann&action=edit&redlink=1) tė cilėt thanė se ēdo qenie e gjallė e organizėm pėrbehej nga njė ose mė shumė qeliza.

~AnnA~
13-11-08, 15:18
Llojet e qelizave
Qelizat ndahen nė:

Eukariote
Prokariote
Qeliza ėshtė njėsia baze ndertimore dhe funksionale e organizmit. Organizmat e gjallė ndėrtohen (trupi i njeriut rreth 100 trilion) nga disa llojė qelizash tė cilat biologėt dhe kimistėt i klasifikojne nė disa grupe:

Qelizat dhjamore janė si fluska shumė tė vogla ku secila mban njė rruazė tė vetme tė vyer si rezerve energjie.
Qelizat e gjakut pėrbėjnė thuaj se gjysmėn e qelizave tė trupit tė njeriut. Qelizat e kuqe tė gjakut shpėrndajnė oksigjenin nė organizėm. Organizmi i njeriut prodhon nė ēdo sekondė rreth 2 milion qeliza tė reja.
Qelizat nervore janė telat e trupit, d.m.th nėpėrmjet tyre bėhet shpėrndarja e sinjaleve elektrike me njė shpejtėsi prej qindra kilometrave nė orė. Truri i njeriut ka rreth 100 milliardė qeliza nervore.
Qelizat kockore. Edhe pse nė shikim tė parė kocka duket e vdekur dhe ėshtė e fortė si shkėmbi ajo ndėrtohet nga qėliza tė gjalla. Qelizat e rrethojnė veten me minerale nė mėnyrė qė ta bėjnė kockėn tė fortė.
Po ashtu janė edhe disa grupe tjera mė tė vogla si p.sh.: Qelizat e syrit tė cilat nė pjesėne syrit tė njeriut kapin dritėn me tė cilen i mundėsojnė atij qė tė shohin; Qelizat gjėndėrore pėrbėjn mukusin e hollė nė hundė dhe zorrėt; Qelizat e spermės, kur njė qelizė sperme e burrit bashkohet me njė qelizė vezė tė femrės, ato formonjnė njė jetė (organizem) tė ri.; Qeizat e lėkurės, nė sipėrfaqe mbronė pjesėt delkate tė organizmit nga ngacmimet e jashtme; Qelizat e bardha tė gjakut janė si njė lloj ushtartrie lėvizėshe dhe i gjuajnė mikrobet.

Si qelizat e para padyshim merren qelizat prokariote- greq. pro-para, kayro-berthame , te cilat kanė njė ndėrtim relativisht mjaft tė thjeshtė. Ato nuk kanė bėrthamė tė diferencuar dhe tė vetmen bazė qėkanė atė ADN nuk ėshtė e diferencuar pra nuk ka membranė. Qelizat qė kanė formė, funksion dhe ndėrtim tė njejtė e pėrbėjnė njė ind.


Vetitė
Ēdo qelizė ka veti tė ndryshme, disa nga kėto veti janė:

- Riprodhimi - me anė tė ndarjes binare, mitozės ose mejozės
- Metabolizmi -
- Reagimi ndaj ngacmimeve tė jashtme, si ndryshimi i tempėraturės apo pH-sė

GURI SYLAJ
17-11-08, 09:57
Ju falenderoj per punen qe po beni ne kete pjes te kesaj faqeje.
Kam nje pyetje krejt te thjeshte!
A dallojn qelizat e njeriut dhe qelizat e majmunit dhe deri ku kan shku njohurite shkencore ne kete drejtim????

~AnnA~
17-11-08, 12:53
Ju falenderoj per punen qe po beni ne kete pjes te kesaj faqeje.
Kam nje pyetje krejt te thjeshte!
A dallojn qelizat e njeriut dhe qelizat e majmunit dhe deri ku kan shku njohurite shkencore ne kete drejtim????

Guri,pershendetje!
qe nga teoria e Darvinit e dime se, njeriu evulon nga kafsha(majmuni)...
meqe jemi tek qeliza mund te them se,qelizat e majmunit dhe te njeriut jan identike(pra,te njejta ne baze te kompartimenteve qe permbajne)...pra,qelizat e kafshve nuk dallohen nga ato te njeriut...permbajne kompartimente te njejta ne brendi te qelizes(qe te dyja hyne ne grupin e Eukarioteve) dhe ajo qe dallon nje qelize te njeriut nga ajo e kafshes,eshte vetem muri qelizor,qe tek njerezit eshte i perbere nga nje shtrese dopjo e Lipideve dhe tek kafshet eshte Kolesterina....
Ne menyre te dukshme,qelizat e njeriut (edhe te kafshve) dallohen nga qelizat bimore(keto edhe pse eukariote,por si qendra energjie kan Chloroplastet dhe jo Mitochondriet) dhe dallim te dukshem kan nga Prokariotet(bakteriet)

dhe,sa per ate,se deri ku kan arrite shkenctaret ne kete drejtim,rruga drejt arritjes se klonimit te njeriut, ose te pakten te terheqjes se disa qelizave te padiferencuara nga nje embrion i klonuar duke u nisur nga qeliza njerezore po behet gjithnje e me e shkurter.....