PDA

View Full Version : Edhe kete vit po vije 28 Nentori!


GURI SYLAJ
21-11-08, 09:01
Vlora -nuse shkruan nje leter
per Prishtine e paska nise
fal me shnet moj motra e vogel
nje flamur t'a kam qendise!

Do t'a sjell ne Festen e Madhe
qe po e presim njeqind vjet
ka ardhe dita me e mbajt fjalen
me e qu ne vend nje amanet.

Me i ba bashk trojet kah jan
Presheve -Durrs Tivar -Janine
me i kthy krenarine Nanes
me e bashku njehere Shqipnine!

Por kujdese moter e mira
larg nga duart hileqare
mos te mashtrojne me lek e lecka
mbaju fort se je Shqiptare.

Mua me dogjen dej ne temel
do ftyre zi e do te lige,

une e pash cka te ban tradhtia
po per Ty tash po kam frige!

Mbaju moter sikur moti
se keto vite jan per ne
te jehoj kenga e te shterroj loti
nje Shqipni te shendris mbi dhe!

Te bahemi bashk se na therret Trolli
gjaku ,gjuha e Flamuri
te behemi bashk si kombet tjera
qe Shqipnise t'i qeshet nuri!


Keto vargje le te sherbejn edhe si nje URIM me rastin e 28 Nentorit!

Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret t\'i njohin, ata, duhet t\'a njohin realisht-veteveten.
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_invisible.gif

Idila
21-11-09, 14:55
Po, po, edhe kėtė vit po afrohet 28 Nėntori.
Dėgjo, veē mos mė thoni se nuk do ta kremtoni ju vėllezėr Kosovarė!

panta_rhei
21-11-09, 15:32
Po, po, edhe kėtė vit po afrohet 28 Nėntori.
Dėgjo, veē mos mė thoni se nuk do ta kremtoni ju vėllezėr Kosovarė!
Sa pėr mua, sinqerisht: Rrnoftė 4 Korriku Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!!!
Rrnoftė 17 Shkurti Dita e Pavarėsisė sė Kosovės!!!

E sa pėr datat e tjera le ti festojnė qata qė i kanė gėzu e qata qė ua kanė pa hajrin.

p.s. ishalla nuk e keni ndėrmend me na shty me zor me festu... gjithsesi nėse dojmė edhe e festojmė 28 Nėntorin, pse jo, s'ka asgjė tė keqe.

roadrunner
21-11-09, 16:07
Jo dilni festone bozhiqin e shkive edhe shpallni dit pushimi naper institucione shtetnore

Idila
21-11-09, 16:24
Sa pėr mua, sinqerisht: Rrnoftė 4 Korriku Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!!!
Rrnoftė 17 Shkurti Dita e Pavarėsisė sė Kosovės!!!

E sa pėr datat e tjera le ti festojnė qata qė i kanė gėzu e qata qė ua kanė pa hajrin.

p.s. ishalla nuk e keni ndėrmend me na shty me zor me festu... gjithsesi nėse dojmė edhe e festojmė 28 Nėntorin, pse jo, s'ka asgjė tė keqe.
Jo, jo, askush nuk ju detyron, por tė paktėn mos harroni Flamurin pėr tė cilin flijuan jetėn shumė trima, Flamurin pėr tė cilin u lanė rrugėt nga gjaku, Flamurin pėr tė cilin ..........................., ėshtė i vetmi Flamur qė na mbanė Shqipėtar, Flamuri Kuq e Zi qė simbolizon gjakun e trimave dhe nėnat shamizeza.

GURI SYLAJ
21-11-09, 17:04
Gjithesesi do te festojme edhe kete vit e edhe vitet tjera ,deri atehere kur te kete shqiptare e gjuhe shqipe mbi dhe!!
Eshte Feste kur shqiptaret festojne (duhet te festojene) te gjithe se bashku.Pa kufij qe na i vun te tjeret e edhe pa kufi qe neve, jo rralle, ia qesim vetevetes!
Te gjitha kombet e botes e kan nje feste kur festojn se bashku ,e kan nje dite kur kendojn e vallzojn se bashku ,e kan nje Flamur rreth te cilit bashkohen!
.....Veq QYQET nuk kan fole...!

panta_rhei
21-11-09, 17:38
Jo, jo, askush nuk ju detyron, por tė paktėn mos harroni Flamurin pėr tė cilin flijuan jetėn shumė trima, Flamurin pėr tė cilin u lanė rrugėt nga gjaku, Flamurin pėr tė cilin ..........................., ėshtė i vetmi Flamur qė na mbanė Shqipėtar, Flamuri Kuq e Zi qė simbolizon gjakun e trimave dhe nėnat shamizeza.
Pėr Liri, shoqe!!! Pėr Liri!!!
Deri nė momentin e shpalljes sė Pavarėsisė, 28 Nėntor 1912, vetėm Ismail Qemaili e ka ditur se si do tė duket flamuri, e ēfarė ngjyre do tė ketė, shtrohet pyetja: "Qysh luftuan shqiptarėt deri nė atė moment pa flamur???".
Prandaj, jemi nė shek. 21, romantizmat nuk bėjnė punė.
Mėso, lufto, puno e jepi zor pėrparo... ēdo ditė do ta kesh festė kombėtare.
Pjesa tjetėr e jona, shteti Shqiptar, nuk e ka arsyetuar vetveten KURRĖ. Kurrė nuk ka treguar se ėshtė shtet i tė gjithė shqiptarėve, bile nuk e ka arsyetuar vetveten as pėr ata qė ishin brenda kufinjėve londinezė.

Pavarėsisht nėse kjo qė po shkruaj unė godet nė ndjenja, unė do tė shkruaj pa ndjenja por me fakte historike dhe me arsye tė shėndoshė.
Arsyeja thotė qė pėr shqiptarėt e maqedonisė, pėr shqiptarėt e greqisė, pėr shqiptarėt e malit tė zi, pėr shqiptarėt e Kosovės, 28 Nėntori ėshtė dhe do tė mbetet pėrgjithmonė dita mė e zezė nė histori... dita e tradhėtisė dhe tragjedisė mė tė madhe kombėtare... dita tė cilėn e gėzuan e ia panė hajrin vetėm 20% e popullit shqiptarė dhe dita tė cilės ia pa hajrin serbia, greqia, maqedonia e mali i zi sepse fituan trojet mė tė mira dhe pjesėn mė tė madhe qė do tė duhej t'i takonte shtetit shqiptar. Ėshtė dita qė ndau padrejtėsisht kombin shqiptar.
Kėtė ditė normal duhet ta festonin sllavėt dhe grekėt, e duhet ta vajtonin shqiptarėt brenda e jashtė Shqipėrisė.
Festė kombėtare pėr shqiptarėt do tė duhej tė ishte vetėm dita e bashkimit tė trojeve etnike shqiptare. E deri atėherė Lidhja e Prizrenit.

jadore
21-11-09, 17:57
Sa pėr mua, sinqerisht: Rrnoftė 4 Korriku Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!!!
Rrnoftė 17 Shkurti Dita e Pavarėsisė sė Kosovės!!!

E sa pėr datat e tjera le ti festojnė qata qė i kanė gėzu e qata qė ua kanė pa hajrin.

p.s. ishalla nuk e keni ndėrmend me na shty me zor me festu... gjithsesi nėse dojmė edhe e festojmė 28 Nėntorin, pse jo, s'ka asgjė tė keqe.

sa per mua te rroj e para 28 Nentori , ditelindja e babes tim , dhe e dyta 17 shkurti dita e pavarsise se Kosoves ..

e pabesueshme por e vertet ... 18 vjet te plota une , (tjerat me shume ) kemi besuar qe me te vertet baba e ka ditelindjen me 28 Nentore , urimet e dyfishta nuk i kursyem ,(besa edhe serbes gjitheve si njeri mo qe te pyet kur e ka ditetilindjen baba , ne me 28 Nentore ..kemi thene )
tek me vdekjen e tij kur certifikata e lindjes dhe leternjoftimi na ra ne duar per procedur e kuptuam qe kishte lindur ne shkurt ... ende quditem qysh mama kurr nuk ka reagu kur ne trubetonim...?

prandaj per mua i pari eshte 28 Nentori .

GURI SYLAJ
21-11-09, 17:59
Per hire te kesaj Feste te Madhe une do te festoj me ndjenja e nuk do te debatoj PA NDJENJA se mos po flliqna!!

Por , me te vertete, jan ba shume festa "Kombtare" !Ec e hiqe Bozhiqin e me e shti 28 Netorin !Cka do te thonin vllezerit MU(L)TIETNIK ???

jadore
21-11-09, 18:02
Per hire te kesaj Feste te Madhe une do te festoj me ndjenja e nuk do te debatoj PA NDJENJA se mos po flliqna!!

e une i besoj kesaj qe thua .. vetem patriotet e mirefillte e ndjejne kete dite ....

panta_rhei
21-11-09, 18:12
Per hire te kesaj Feste te Madhe une do te festoj me ndjenja e nuk do te debatoj PA NDJENJA se mos po flliqna!!

Por , me te vertete, jan ba shume festa "Kombtare" !Ec e hiqe Bozhiqin e me e shti 28 Netorin !Cka do te thonin vllezerit MU(L)TIETNIK ???
Nuk mendoj se kėtu ka rėndėsi shumė tė madhe pėremri "Unė", pėrveq rasteve kur dikush mendon se ėshtė patrioti i vetėm dhe i fundit i botės.
Mendoj se pėr ty shuuuumė mė e rėndėsishme do tė ishte qė tė kujdesesh fort mos me ta vjedhė dikush edhe qit poezi, sikur atė tjetrėn, e pastaj kėrset kiameti!

GURI SYLAJ
21-11-09, 18:22
Nuk mendoj se kėtu ka rėndėsi shumė tė madhe pėremri "Unė", pėrveq rasteve kur dikush mendon se ėshtė patrioti i vetėm dhe i fundit i botės.
Mendoj se pėr ty shuuuumė mė e rėndėsishme do tė ishte qė tė kujdesesh fort mos me ta vjedhė dikush edhe qit poezi, sikur atė tjetrėn, e pastaj kėrset kiameti!

Jo ,pasht ty ,hiqe kete gajle se njezete vjet kush kurr te madhe kete pune nuk e ka ba!!
Bash po me vjen keq qe te paskem qite telashe me u kujdese edhe per keso imtesishe!!
Te pershendes dhe te falenderoj shume per kujdesin!!

murrizi
21-11-09, 18:25
Shqiptarėt kanė vetėm njė 28 Nėntor

Edhepse dikujt ia ka ėndja ti kufizoj tė drejtat e Shqiptari edhe nė shekullin 21, e duke pėrdorur njė gjuhė tė kuptueshme pėr lexuesin e rėndomt, prapa kėtyre rreshtave fshihet njė djallėzi e pabes ndaj atyre qė e ndiejn vehten Shiptarė, e pėrseėris e ndiejn vehten Shqiptar.
Shiptarė nuk je automatikisht vetėm pėr faktin se i ke baba e nėnė shqiptare, Shqiptarė tė jesh ka rregulla, dhe dlirėsi shpirtėrore.
Nė shumė tema kėtu ne jemi pėrplasur shpeshėherė lidhur me tė qenurit shqiptar, dhe pėr pėrfundim kemi patur qė Shqiptarė tė jesh, nujk ėshtė e patjetėr tė jetosh vetėm nė Tiranė. Por shqiptarė janė edhe ata tė Arktikut, Kandas e Amerikės, kuptohet po deshen ta ndiejn vehten Shiptarė.
Pėrcjellja njė dite njė dokumentar lidhur me luften 6 ditėshe tė Izraelit me vendet Arabe pėr rreth e edhe mė gjerė. Pėr ato 6 ditė flitej tė kishin punuar aq gjatė populli Izraelit nėpėr tėrė rruzullin tokėsor, saqė lufta, dhe fitorja e asaj kohe i kishte dhėnė dritėn mė tė shndritshme kėtij populli, pėr tė mundur ti vė themelet e qė edhe sot i gėzon. Quditėrisht populli Izraelit ėshtė shumė mė shumė mė modern se neve dhe nuk ka pėrfunduar ende me rrethin e shtetit tė tijė, dhe motoja e tyre ėshtė: Hebre je gjithkah kah je !
Po Shiptari, pse Shiptari u deshka tė jetė mė i modern se tjetri (fqinjėt e tijė).
Pra derisa Shqiptarėt nuk e festojn 10 Qershorin ( e qė do tė ishte mė mirė) atėher mund(jemi tė detyruar) ta festojm 28 Nėntorin.
Urime Shpallja e parė e, Shetit tė parė, Shqiptar ! (kemi mundur tė mbetemi edhe pa tė fare a !)

murrizi
21-11-09, 18:27
sa per mua te rroj e para 28 Nentori , ditelindja e babes tim , dhe e dyta 17 shkurti dita e pavarsise se Kosoves ..

e pabesueshme por e vertet ... 18 vjet te plota une , (tjerat me shume ) kemi besuar qe me te vertet baba e ka ditelindjen me 28 Nentore , urimet e dyfishta nuk i kursyem ,(besa edhe serbes gjitheve si njeri mo qe te pyet kur e ka ditetilindjen baba , ne me 28 Nentore ..kemi thene )
tek me vdekjen e tij kur certifikata e lindjes dhe leternjoftimi na ra ne duar per procedur e kuptuam qe kishte lindur ne shkurt ... ende quditem qysh mama kurr nuk ka reagu kur ne trubetonim...?

prandaj per mua i pari eshte 28 Nentori .

Eu ku kona shkru me ta shtri doren edhe ata bash me 28 Nėntor, sepse paskemi diēka tė pėrbashkėt (nė kėtė ditė sė paku) po edhe baba jem e ka ditlindjen me kėtė datė moj.

panta_rhei
21-11-09, 18:31
Jo ,pasht ty ,hiqe kete gajle se njezete vjet kush kurr te madhe kete pune nuk e ka ba!!
Bash po me vjen keq qe te paskem qite telashe me u kujdese edhe per keso imtesishe!!
Te pershendes dhe te falenderoj shume per kujdesin!!
Para nji kohe jo fort tė largėt, qitu pari dikush ka nemė e ka mallku pse ia kishin pas vjedhė demek nji vjershė... m'doket rrahman pagarushėn... po nejse, nashta s'ka lidhje me ty kjo, m'fal.

p.s. le ta ndjejė e le ta kremtojė festėn kombėtare secili nė ndėrgjegjen e vet... do ta quaja dobėsi tė shitet patriotizėm me vjersha e prralla nėpėr forume interneti nė tė cilat, normal do tė duhej tė ipej kontribut pėr identifikimin e problemeve qė kemi, dhe mundėsisht tė ipeshin mendime dhe ide pėr zgjidhjet e tyre.
Sa pėr mua, nisjani sonte e mos u ndalni kurrė duke festuar... edhe humbje nėse doni. Ju kuptoj shumė mirė, te bishti i sharkisė ju ka mbetė shiriti.

GURI SYLAJ
21-11-09, 20:13
Para nji kohe jo fort tė largėt, qitu pari dikush ka nemė e ka mallku pse ia kishin pas vjedhė demek nji vjershė... m'doket rrahman pagarushėn... po nejse, nashta s'ka lidhje me ty kjo, m'fal.

p.s. le ta ndjejė e le ta kremtojė festėn kombėtare secili nė ndėrgjegjen e vet... do ta quaja dobėsi tė shitet patriotizėm me vjersha e prralla nėpėr forume interneti nė tė cilat, normal do tė duhej tė ipej kontribut pėr identifikimin e problemeve qė kemi, dhe mundėsisht tė ipeshin mendime dhe ide pėr zgjidhjet e tyre.
Sa pėr mua, nisjani sonte e mos u ndalni kurrė duke festuar... edhe humbje nėse doni. Ju kuptoj shumė mirė, te bishti i sharkisė ju ka mbetė shiriti.

Jo ka lidhje edhe shume po nuk dij si do te kishit reagu ju ?? A, ajo , njezete vite qendron se ky tekst eshte shkru dhe ka qen ne valet e R.Tiranes para gati njezete viteve!!
Po, megjitheate, edhe per kete te falenderoj !!
Mos e bvet se te kallxon vet!!

panta_rhei
21-11-09, 20:22
Unė, nuk kisha reagu kurrė nė njė forum nofkash virtual. As nuk kisha rrehė kurrė gjyks pėr patriotizėm nė njė ambient tė tillė. Pikė.

GURI SYLAJ
21-11-09, 20:36
Unė, nuk kisha reagu kurrė nė njė forum nofkash virtual. As nuk kisha rrehė kurrė gjyks pėr patriotizėm nė njė ambient tė tillė. Pikė.
E ku eshte arsyeja e keti buqkurishi per "delet e huja" ketu ne kete teme !Kush po te pengon ?Poezia ,antari apo 28 Nentori??
Apo vetevetja??????

Idila
21-11-09, 20:59
Ka ngjarje nė jetėn e popujve, tė cilat pėr nga detyrat qė shtrojnė pėr zgjidhje, pėr nga pėrmasat dhe forca e qėndresės popullore, mbeten pėrgjithmonė nė histori, si udhėrrėfyes pėr kohėn e vet dhe tė ardhmen. Njė ngjarje e tillė e kombit shqiptar ėshtė edhe 28 Nėntori. Ndaj nuk mund ta anashkalojmė dhe tė mbetet pothuajse nė harresė nė historiografinė shqiptare.
Tė kremtojmė, edhe pse jetojmė nė Kosovė, Maqedoni dhe gjetkė, tė gjithė sė bashku i pėrkasim vetėm njė kombi - shqipėtar!

pranveruesi
21-11-09, 22:56
...Per Shqipetare po afrojne dy festa te bukura ajo e Kurban Bajramit dhe festa e 28 Nentorit, une ju Uroj qe te dyja nga Zemra dhe per shume mote,
Allahu e meshirof e udhezofte dhe e forcofte popullin e shume vuajture Shqipetare...


...Ismail Beu Qemaili ai qe shpalli Pavaresine e Shqiperis dhe Pavaresin e Flamurit do te shprehej se fatet e popujve te vegjel dalin nga dyerte e tragjedive te medhe...

ne i perjetuam shume tragjedi dhe ende nuk u mesuam sa duhet, ndoshta brezat tjere do te dine edhe ma mire Inshallah...tungiii

shfletuesi_
22-11-09, 09:07
Me padurim po i pres filmat shqiptar.. Nentorin e dyte.

GURI SYLAJ
22-11-09, 11:30
http://www.youtube.com/watch?v=Ub_jY7p2gsM

Ne shenje pershendetje e URIMI per Diten e Flamurit!!

panta_rhei
22-11-09, 11:53
:biggrin:
hejjj urime more nime edhe prej meje kjo ditė e shenjt... se ju t'baushtellave tė shenjtė e keni ditėn e Diel!

murrizi
22-11-09, 12:45
(http://www.dardania.de/user/niki3377)niki3377 (http://www.dardania.de/user/niki3377)
(http://www.dardania.de/user/niki3377)

te lumt o i Madhi Qerm Sula. shum e bukur per te ruajt kombin dhe per te shtuar krenarin ton kombetare. ma i miri je te lumt


(http://www.dardania.de/user/niki3377)

(http://www.dardania.de/user/djaldrenica)djaldrenica (http://www.dardania.de/user/djaldrenica)

kur e degjoi kete kenge nga qerim sula me ben qe ti urrej edhe me shum te gjith armiqt e kombit shqiptar, vertet te ben edhe pa arm te hysh ne luft. ALDIBRAUK faliminderit qe me dhe kete infomacion per ket burr te madh, vertet me vjen mir qe akoma qenka ne jet i deshiroi fat,shendet mbarsi, pershendes gjith dibren te jeni krenar me qerim sulen.(http://www.dardania.de/user/djaldrenica)
aldibrauk O trim jam Dibran dhe doja me te tregu per Qerim Sulen, desha te shtoj sapo pash ngritjen e shtatores se heroit tone Skenderbeut ne Diber, Peshkopi me 9 Qershor 2009 ku marrin pjes shume te ftuar si Naim Plaku qe ka shkruajt textin e kesaj kenge edhe Qerim Sula vet.


Ja edhe kėnga : V5fVkvR6D5g

Makresh
23-11-09, 11:54
http://3.bp.blogspot.com/_CHErAX3ksX8/R0zA3wkNa9I/AAAAAAAAAMw/U_P0y0Tr1Yk/s400/dita_flam.jpg

Edhe per shume vite qe do te vijn, Rrnoft kjo dat e dedikuar per Shqiptarin dhe vetem per SHQIPTARIN !

Llapjani_HH
23-11-09, 18:56
Tirana, Shkupi dhe Prishtina festojnė bashkė Ditėn e Pavarėsisė


http://www.mesazhi.com/images/news/14416.jpg


Zyrtarė tė Rrjetit tė Organizatave Shqiptare, ku bėjnė pjesė 18 organizata shoqėrore nga trevat shqiptare theksojnė se aktivitetet qė do ti organizojnė me rastin e 28 Nėntorit do tė jenė manifestime tė veēanta tė kulturės, traditės dhe vlerave shqiptare.

Mė qėllim tė shėnimit tė 28 Nėntorit, ditės sė shpalljes sė pavarėsisė dhe njėherėsh Dita e Flamurit, Rrjeti i Organizatave Shqiptare, qė ėshtė njė mekanizėm i bashkėpunimit tė organizatave tė shoqėrisė civile i pėrbėrė nga organizata anembanė trojeve shqiptare planifikon tė organizojė Festimin e 28 Nėntorit nė tė gjitha qendrat e shqiptarėve, Tiranė, Prishtinė, Shkup etj.

Nė kuadėr tė kėtij manifestimi ėshtė planifikuar organizimi i shumė aktiviteteve si: panaire me prodhime dhe artizanate shqiptare me prodhues nga tė gjitha trojet shqiptare, ekspozita me fotografi nga historia dhe kultura shqiptare, kėngė dhe valle nga ansamblet dhe grupet e muzikės dhe valleve popullore nga Kosova dhe trojet tjera shqiptare, etj.

Zyrtarė tė Rrjetit tė Organizatave Shqiptare, ku bėjnė pjesė 18 organizata shoqėrore nga trevat shqiptare theksojnė se aktivitetet qė do ti organizojnė me rastin e 28 Nėntorit do tė jenė manifestime tė veēanta tė kulturės, traditės dhe vlerave shqiptare.
Mesazhi.com