PDA

View Full Version : Elbasan, zbulohet mozaiku dhe kisha paleokristiane


Psikologu
18-12-08, 17:49
Zbulimet e njėpasnjėshme arkeologjike nė qendėr tė qytetit tė Elbasanit, cudisin arkeologėt qė po punojnė prej kohėsh aty. Gjurmėt e gjetura flasin pėr njė histori tė kėtij qyteti mė tė lashtė nga ajo qė njihet

ELBASAN- Zbulimet e shumta dhe tepėr tė rėndėsishme arkeologjike nė qendėr tė Elbasanit pritet ti japin kėtij qyteti njė nga parqet me tė rėndėsishme arkeologjike nė vend. Arkeologėt kanė zbuluar njė pjesė tė bazilikės pranė rrapit tė Bezistanit ku janė gjetur thesare tė ēmuara arkeolegjike tė cilat sipas studiuesve mund tė pėrbysin edhe historinė e kėtij qyteti tė lashtė.
Bashkia e qytetit nisur nga kėto zbulime ka nisur tė konkurojė nė Kėshillin e Europės me njė projekt pėr rehabilitimin e qendrės historike e arkeologjike tė qytetit duke shpresuar tė pėrfitojė financime nga KE.
Zbulimi i pjesshėm i mozaikut,dhe sidomos i kishės paleokristiane me tė gjithė elementėt pėrbėrės tė saj si dhe i afreskeve, zbukurimeve tė natyrave tė shumėllojshme, kolonat e bukura tė mermerta, enėt prej balte qeramikat dhe i gurėve tė gdhendur me teknika tė pėrsosura flasin pėr lashtėsinė mė tė herėshme sesa ajo qė njihet aktualisht pėr Elbasanin Arkitektura e pasur e monumenteve arkeologjike do tė ndihmojė nė njohjen e periudhės iliro romake nė qendėr tė Elbasanit ku dyshohet se kėtu ka ekzistuar njė lagje e tėrė. Zbulimi i plotė i kėsaj pasurie pritet tė shndėrojė qendrėn e Elbasanit nė njė park tė madh arkeologjik qė do tė synojė thithjen e turistėve.

(M.Ngjela-news24/balkanweb)