PDA

View Full Version : Perballimi i problemeve...!


Urata
29-12-08, 08:04
Jeta na perball me probleme nga me te ndryshmet...!Cilat jane menyrat tuaja per perballje dhe gjetje prehje shpirti/pajtimi dhe kontinuitet jete...!

emine
29-12-08, 10:31
Jeta na perball me probleme nga me te ndryshmet...!Cilat jane menyrat tuaja per perballje dhe gjetje prehje shpirti/pajtimi dhe kontinuitet jete...!


Si mi perballu,apo ske rruge tjeter ja mi perballu ja mos me jetu hiq,kshtuqe tu e dite se jeta e cdo kujte oshte me probleme ,si marre se pari askujte lakmi,dhe kure kam diqka problem nje te keqe e kam gjithmone i dal problemit e Vetme perball,nuke kerkoi ndihmen te askush,dhe kjo me ban te ndihem mire s ene problemt e mia nuke fus askend kurr,,,,,,,Dhe jam nag natyra shum e fort ,pajtohem me gjithqka ne jete ne perjashtim nuke pajtohem me mundu tjeret me ma mshel gojen ,apo me ma imponu Lirin,,,,,nganjeher jam une ajo qe baj problem ,baj shum ndryshime aty ku une jam ne njerzit qe me rrethojne.
Nuke ka problem qe nuke mund te sgjidhet dikure,,,pra shpres dhe besim sgjidhet cdo problem!

~AnnA~
29-12-08, 16:34
Eshte normale qe ne jete perballemi me probleme te natyrave te ndryshme.Sic tha dhe eminja,qe cdo problem ka dhe nje zgjidhje,mjafton qe te jemi optimiste,qe te mos e zgjerojme me tej problemin,sepse :
-aty ku nuk ka probleme,nuk ka dhe nevoj per zgjidhje,por shpeshhere lindin problemet dhe pa vulnetin tone dhe ne kete rast,personalisht nuk do e beja nje "liber" problemesh,por do mundohesha te gjej "celesin" per zgjedhjen e tyre....
-mundohem te gjej fjalet me qetesuese dhe mundohem mos bie ne panik(pra,nuk harxhoj energjine ne panik,nderkohe qe do me duhet per zgjedhjen e problemit)-sepse ne kete rast jam si ato ushtaret qe harxhojne plumbat pa mberri armiku...
-asnjehere nuk kthehem mbrapa dhe te them: "ah sikur te kisha vepruar ndryshe...apo te kisha menduar ndryshe.." etj...ajo qe ndodhi i takon te kaluares,,,
-qendroj larg gjykimeve dhe ofendimeve:nuk sillem si nje engjell qe nuk gabon kurre,sepse njerez jemi dhe gabimet jan per njerez.Tani,ka raste kur dhe nuk kemi faj,por ne gjendje qe shfaqet nje problem,nuk duhet gjykuar tjeterin me"po une te thash,,,,po pse s'e bere keshtu...etj.." sepse ne kete rast kemi perballe nje njeri qe nuk duhet t'a gjuajm me fjale,por nje qe duam t'a fitojme(qoft ai nje mik,i afert,apo bashkeshort/e)
-rri larg ndjenjave te inatit
-fal,nese me kerkon te falur...sepse,fajtori cdohere (heret apo vone) e kupton fajin...fal,pa i kerkuar llogari pse e bere..."kush fal eshte gjithemon fitues"..

Murgesha
30-12-08, 01:05
Edhe ato qė nė dukje janė mė tė vėshtirat e nuk mund tė pėrballohen njeriu i pėrballon.
Kryesorja ėshtė tė ruhet mendja se me mendje asgjė nuk ka.

lovely
30-12-08, 02:51
njeriu eshte me i forte se guri- kan thane, edhe me siguri prej eksperience kan fol...

une mendoj se me fol me diken t besushem - ndihmon... me u marrr me gjithqka mos me pas kohe shume me mendu per ate problem, Koha eshte sheruesi me i mire i te gjitha plageve / problemeve.. Nuk po them se eshte lehte... mvaret qfare problemi eshte por; gjithqka eshte e kalueshme a me i kalueshmi eshte njeriu! :smile:

ToNjiTo
25-01-09, 01:59
Probleme kane te gjith , por te natyrave te ndryshme. Pa marre parasysh se a jan probleme te medha apo te vogla duhet ti perballojme, tju bejme ball sepse jeta eshte batica e zbatica.

Arkza
25-01-09, 14:24
Eh si a !?
Me mir te Pergjegjem sa me shkrut ketu , Shpeht i them Veti e fort e fort je Ose qdo dite e me shume po bohem me e fort se Guri !!!!
Veshtir eshte me Pershkru se si e tek ! :frown:

gazi-de
25-01-09, 14:32
Duke i besu vetes,e duke e kuptu e dashte jeten...

Linka_pz
25-01-09, 17:17
Jeta na perball me probleme nga me te ndryshmet...!Cilat jane menyrat tuaja per perballje dhe gjetje prehje shpirti/pajtimi dhe kontinuitet jete...!


Cdo njeri ne Jete perballet me probleme te ndryshme duke fillu nga ato te voglat e deri tek ato me te medha,
.............ne Jete deri me tani s`jam provu me ndonje problem te madh, te pa perballueshem ,por problemet e vogla mendoj se tejkalohen me lehte ,
duke u ballafaqu me to .
Jeta vazhdon ,me probleme te ndryshme (te vogla te medha),mos me pas probleme edhe jeta s`ka kuptim qe ka tani.

Dhasht Zoti qe probleme te kemi sa me pak ,
.....edhe perkunder Jeta vazhdon ,dikush eshte me i forte e dikush me i dobet ne perballimin e tyre .

Psikologu
03-02-09, 08:15
Cka klasifikohet si problem jetsorė???!!
Cka klasifikohet si veshtirėsi e jetes???!!!
Cka klasifikohet si mungesė suksesi??!!
Cka klasifikohet si mungesė talenti???!!