PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
16-09-08, 21:24
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
16-09-08, 21:25
Deshta ta menquroj kohen
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
DESHTA TA MENQUROJ KOHEN dikurė
i dhash kėshilla me pi
ajo mė bėri gurė
nuk isha i kohes gjeni
-----
deshta ta menquroj kohen kopile

ajo mė dha rrudha
un i dhash menquri pa hile
ajo mė dha shekuj tė zi tė vulosur
nuk di tash kah ėsht e menqura shtegdalja shpėtimtare udha
-----------
Autori xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 21:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Haraqi
------------
haraqin ma tė madh bijve tu ua qet ti kosovė e mjerė
tagri pėr tė hy nė token tonė
paguajm me gjak e djersė qfar zhvatje e pa nderė
nė kufi plaqkits e demon
-------------
zhvatje vetėm zhvatje mėrgimtarit
paguaj gjithqka me gjak
mohim mosmirnjohje paska qenė toka e shqiptarit
dredhi mashtrim e lak
-----------
zhvatje lypsare zullum mėrgimtarit
mosmirnjohje kudo e poshtrim
ju tė bijtė e haraqit rrogtarė tė dollarit
na doni gjithmonė nė mėrgim
-----------
motet me zhvatje na i mendoni
pėr plaqka e haraqe tė reja
kuleten tonė gjithmonė tė hapur e ėndrroni
kjo ėsht e juaja feja
----------
plaqkitje nė doganė plaqkitje nė kufi
kahdo po rjepet mėrgimtari
na doni si shkrumb na doni si hi
se kshtu ju urdhron gospodari
-------------
sytė nė mundin e djersen tonė i mbani
nė token tonė jemi tė huaj
dashurinė kanarė e kuletė me sy kah ne si falltorė e ndani
qielli nuk i zen tė ligat pėr ju qka mund tė shkruaj
-------------
qeveria as koken nuk e kthen kah mėrgimtari
pshtynė mbi mallėngjimet tona
se zoti i tyre qenka veq dollari
e kulte kuletat tona
------------
na zvarrisin na vyshkun na tėrheqin zvarrė
na bjerrin kahdo neper mote
pagesė duhet edhe kur hyjm nė varr
mėrgimtarė kshtu tė don toka jote
-------------
kufijt na i kan qitė haraqet me plaqkitė
kahdo tagėr rrugve kahdo me na zhvatė
kahdo mėrgimtarit po i bėhet pritė
atdhe ti je nji mėkatė
----------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
16-09-08, 21:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse mbi shpirtin knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalet
stilzimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetėm joshja mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenja lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith engjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI TREGONI SHOQES SHOKUT
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 21:28
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Do tė vdisni nga mendjemadhėsia
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
prandaj ju poshtroj zoti
ju jeni vet harbutėria
prandaj rrėke ju shkon loti
------------
dėnim qiellorė ky
shekujt pėr shkak tė mendjemadhėsisė tuaj ua kan shkruar
mėkatarė ju qė diellin e keni pshty
mendjemdhej o hiqa tė truar
----------
megalomania ėsht ara juaj toka buka
mbi zotin sa her keni dashtė me dalė
ju qė doni tė dukeni ma tė lartė se bjeshka kodra e suka
harroni se zoti u ka falė
----------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
loti nuk do tė ju ndalet e dėnimi
nė qiell ėsht vetėm perendia
atje nuk ka vendė vogėlsimi
------------
ndaluni ku doni
nė tokė prekni o fodull mistreca
thjeshtėsisht duhet tė vloni
e jo mbi fron si karkaleca
----------
Autori xhelal ferizi
----------------------


Sponsored Links

lirik
16-09-08, 21:28
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik
16-09-08, 21:29
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje
nga poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
---------------------

lirik
16-09-08, 21:30
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajnė fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet
---------------------
besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do tė pėlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
kėto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetės
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretės
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
16-09-08, 21:31
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

HAPNI RRUGė MENDJES S ė NDRITUR
TRURIT Tė PRIRUR MARGARITARė
MOS LENI MENQURINė Nė HIJE
DUAM Nė KRYE DIJETARė
-----------
MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHė MBI KARRIGA
MOS RRxONI ETNINė SHAKULL
MOS ShTYNI ME BRRYLA E INTRIGA
-----------
HAPNI RRUGė MENQURISė
KAHDO NE DIJE E SHKENCė
MOS ecni nga pas cektesisė
se s njihni te jetes esencė
----------
shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
-------------------------------------

lirik
16-09-08, 21:31
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po Dridhen
--------------

Shkruan Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mėrgimatarė
Nė Gjermani
------------------

-------------------
Po Dridhen Po Dridhen Qelizat
Po Bien Kėmbanat Mbi Dhe
Po Qajnė Mbi Fletė Puhizat
Po Dridhen Kombe E Fe
---------
O Dilni O Pjesė Qiellore
Edhe Tė Vogla Ju Grima
O Dhe Me Bėrthamė E Kore
Dhe e Lashta Rrėnja e Bima
---------
Dhe Qani Se Po Ndryshon Etika
Po Humbet Kuptimi Nė Jetė
Mendja I Thot Shekujve Ika
Gjinitė Do Tė Mbeten Shkret
----------
Sa Keq O Shekuj Tė Zhvillimit
Po Sjellni Qthurje Ndėr Ne
Yjet Po Vjellin Trazimit
Dielli Nuk Ka Me Nxe
-----------
Po Vjen Njė Modė Bizare
Qė Rrėxon Kuptimin Mbi Glob
Gjinitė I Bėn Barbare
Do Tė Sjellė Sa Lot E Kob
--------
Po Vritet Po Vritet Dashuria
Po Bien Sa Penda Poeti
Motivet Po I Vret e keqe Mendėsia
Qė Vjen' e po Pėrlotet toka e Deti

Pėrlotet edhe Zogu e Stina
Pranvera Nuk Don Me Adrdhė
Do Tė Qajė Edhe Kanarina
Currili i Vales sė Badrhė
------------
Kujtė Do Ti Dhurohen Fjalė
E Lulet e Dashurisė
Dhe Gjaku I Dehur Valė
E Ndjenja Pėrjetsisė
----------
Motivi Do Tė Vdes O Fe
O Kombe Kahdo Mbi Zalle
Logjika Ka Nis Me u Bre
Do Tė Vdes Njerzija n’ kto Halle
---------
Dhe Dita Do Tė vijė e Gjykimit
Kur Nė Dysh Do tė Ndahen Animet
T’ Shėndetshmit Do Tė Turren n' gjak t' Vlimit
Ti Vrasin Degjenerimet
-----------
A e Shihni Si Rėnkon Ylberi
Kur Pin Nė Mundim E Lot
Se Vyshkė Jan Shija E Nderi
Gjyko O I Madhi Zot

Shkruar Nga Xhelal Ferizi Mergimtar Shumvjeqarė

--------------------

lirik
16-09-08, 21:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė gjitha pse'het do ti gjykoj
-----------
Autori xhelal ferizi
---------------
tė gjitha pse'het do ti gjykoj
kur tė pėrfundoj tė gjitha gjykimet e pėrfundimet
psehet do ti dėnoj
pėrse psehet na i krijuan mundimet
-------
mundohu dhe pėrse
jeto dhe pse
vdis dhe pse
gjithqka fund dhe pse
---------
pse'het do ti analizoj
pse'het do ti shuaj
do ti ringjalli kur ti gjykoj
me pse'het gjykueshėm gjithmonė do tė vuaj
--------
pse'heve fundin nuk do tė ua di
as fillimin
as arsyeve tė tyre qė nė materje kan mbi
psehet ku e kan pėrfundimin
------
o pse' he edhe gjykimin me pse e keni
pse nė pse dhe pse ėsht e juaja formula
pse nė nismė e pse nė hiq ėsht e juaja vula
pse'ėsht i juaj refreni
--------
autori xhelal ferizi
----------------

lirik
16-09-08, 21:34
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mo vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
16-09-08, 21:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vetėm njė curril lumturije
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
vetėm njė curril lumturije ta pi
jo sa tė tjerėt me valė
mė leni o muza mė ndihmo o perendi
se qiellin e mbusha me fjalė
---------
nuk dua si tė tjerėt tė pi det lumturije
e tė pafundme oqeane
un knaqem me njė curril a valė dashurije
por e dua tė pastėr si nji kullim rane
--------------
autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
16-09-08, 21:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-09-08, 21:36
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nga tė gjitha bukuritė
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
nga tė gjitha bukuritė
qė zemren time e kishin pushtuar
mė mbeti njė kujtesė si e magjikshme dritė
gazi yt i djallėzuar
-------
si mund tė ket qeshje tė tillė mbi dhe e nė qiell
qė ja kalon seciles qehre estetike
qehreja jote me gaz ja kalonte seciles qehre luleje nė prillė
qfar buzqeshje artistike
---------
rob i asaj buzqeshje kam mbetur
dua tė shkundem nga kjo e bukur robėri
sa her nėpėr ėndrra jam tretur
nga ky art me pranga mė zgjidh o perėndi
----------
qeshje tė tilla vrasin
kur nuk e kan besnikrinė nė zemer
qelizat e mia bėrtasin
si quhet kjo buzqeshje me emer
----------
muzat e mi mos rrini rob tė kėti gazi djallėzorė
bukuri qė vret me vizllimė
ky gaz tash ėsht akull borė
un dhe zemer hapi im nga ky gaz u ngrimė
-----------
gazi i bukurisė artistikisht vret
ikni o ndjenjat e pafajshme nga ky grep i pa besė
si mund tė rri pran kti gazi shkret
kur shekulli im nė mua tash dėnesė
----------------
autori xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 21:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tue rrymue shpirtin kah era
-------------------------------
autori xhelal ferizi
---------------------------
tue shpernda kah karajfili
tu i kujtue ledinat t' blera
mua me lot mu mbush mindili
------
se kujtimet mė jan shpėrnda
gjithkah mallit tue m'pėrvlue
te dy syt pėr ty m' jan tha
pėr ty nanė qė' m'linde mue
------
se armiku nė dhe t'huaj m'shporri
e kosova mė ka harrue
kush do tė vjen me tė kja te vorri
tė isha zog me fluturue
-------
tė isha zog me krah shqiptari
me flutrue n' male e ledina
mu te vorri ku tė rrin bari
me t 'vajtue si kanarina
-------
me ti shprush po ato barishte
me i perkdhelė gurėt kah balli
me i largue ferra e djerishte
me ti falė po do lot malli
---------
me tė njomsue vorrin me bimė
lule e bari me i pėrgdhelė
me ti kndue do vargje n' rimė
zemres porten me ja qelė
-----------
e le tė shihet aty malli
e tė bie me shpirtė mbi vorr pėrkulė
le tė shprushen dheu e zalli
le tė bie loti i dhimbjes vulė
----------
vulė le tė bie dhimbja te vorri
vulė le tė bie malli mbi dhe
se mua shpresat keq mi korri
koha e ligė qė t'gjallė m'ka bre
--------------
Autori xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 21:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O vargu im i lirė
---------------
o vargu im i lirė
mbi dhe shqip tė vlon dėshira
pėrse tė mbajnė nė zingjirė
tė mohuan mosmirnjohjet e pshtira
---
sa kohrat tė kan shkelur e akuj'hije
e pėrbuzjet shkelse shpirt'ftofta satanike
ti u shkrive pėr halle etnije
ndėr motet mohuese ironike
---
Autori xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 21:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un ti dhe dhimbja kosovė
---------
Autori xhelal ferizi
---------------
Un ti e dhimbja kosovė nji shpirtė jemi
jemi nji fis nji gjak
un jam loti nji dėnesjen bashk e kemi
tė dy jemi tė pafajshėm nė tė pėrthururin e kohrave lak
---------
tė dy tė njejten dėnesje e kemi shqip
tė dy jemi njė degė
un jam i yti i pėrndjekuri pip
ti je e pėrgjakur shegė
--------
dhimbjen bashk e kemi
lėngimet i kemi tė kohes racion
un vuaj nga ikjet absurd ky lloj veremi
ti vuan nga i larmi e i ziu demon
-------
tė dy nga nji lot e kemi qerpikun
ti dridhesh nga masakrimi
tė dy tė njejt e kemi armikun
un vuaj nga rriskziu e mallkimi
-----------
vuajtjet i kemi nga i njejti burim
nga shekujt qė burojnė zi
ti je dhimbja vet o vatani im
un jam sizifi yt nė mėrgim e varfri
-------
Autori xhelal ferizi liriku mergimtarė
-----------------

lirik
16-09-08, 21:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dikurė Motit Nė Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorė
----------------
Fort Kam qa Pėr Gjuhė Shqiptare
Sjellu Poshtė Sjellu Pėrpjetė
Zymt Tu u Tha Nėpėr Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rėnkue
deri nė diell d'nesja m' ka shkue
dėnesja e loti mė kan ra nė zemer
nanė kosovė tue thirrė me emer
------------
i kam thye sa stinė me lotin
mu nė palcė e kam thye motin
e kam dėnesė mendjen ilire
pėr kosoven gjevahire
---------
veq nji her tė ja shoh lirinė
kam lut qiell e perėndinė
i kam shpalosė tė dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
nė fluturim kam nxitė dėshirat
fjalė lirike ma tė mirat
-----------
pėr kosovė kam nisė pėr fusha
emėrmirat ėngjėllusha
pėrkushtimet nė dritė safiri
varg e rimė prej gjevahiri
--------
e i kam thanė oj nanė dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalė dielli e rreze ari
me gjuhė tė lashtė qė ma la i pari
--------
i kam thanė me zemer loti
ty tė kndofshin stina e moti
e nga e mėrguara dhimbshuria
ja kam falė vargjet e mia
---------
i kam kndue pėr ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
qė del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e tė dua un i kam thanė
e kam thirrė kosovė oj nanė
nė rrezani e kam qėndisė
dhuratė diellin ja kam nisė
---------
ja kam falė un moshen lule
rrnofsh i thash qė su pėrkule
i kam thanė ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisė seciles fije
kahdo i rrijnė bari me hije
ledhatimet e mallėngjimit
ndjenjen shqip tė pėrmallimit
--------
e qendisė i kam kurorė
sa ylbera ngjyrė harkorė
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falė pėr fushė t' flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue pėr fusha e pyje
me aq ngjyrė sa faqja e detit
ia kam falė shpirtin t' poetit
-------
ia kam falė edhe dashurinė
edhe tė majave bukurinė
nė maje tė artit ku rrin vlera
i kam falė gaz si pranvera
---------
i kam falė un vargje e rimė
porsi zogu me cicėrimė
kėngė e lavde i kam thurė
i kam kndue pėr dhe e gurė
-----------
i kam k'ndue pėr abetare
pėr liri e gjuhė shqiptare
pėr kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallė t' kurbetit
-----------
I KAM KNDUE GJITHMONė ME ZEMER
e kam quajtė mahni me emer
kosovė nanė i thash magjike
mė kan kja vargjet elegjike
--------
mė kan kja e mė kan dėnesė
me kullimin lot si vesė
porsi ujrat mbi ujvare
e kam ujitė me kangė shqiptare
------------
Autori kėnges artistike lirike shqiptareXhelal Ferizi
------------------------------------


lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik tek lista e kontakteve

lirik
16-09-08, 21:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zhduku nga faqja dheut o pseudo rendė fundrrinė
------------------------
Autori xhelal ferizi n' mėrgim
----------------------------
zhduku o pseudorendė mjerim, ti nuk je as vlerė mbi dhe as rendė
zhduku o kafshri e llojit o i pėrzier sadizėm mjeran bizarė
ti tė gjitha qenjet e gjalla po i detyron tė stėr vuajn nė shpirtė e mendė
zhduku o rendė botrorė mashtrues ndėrkombtarė
ju me rruletat tuaja tallėse keni vra secilin rendė botrorė e themel
askund nuk keni lėnė shoqėri me shėndet
nga ju nuk ka ma mbi dhe as lulja e ndershme kah del
se ju e kani mbuluar dheun me mashtrim kahdo vet
ti nuk je kapitalizėm i ndershėm as rendė as sistem i ndershmėrisė
ti je karakter bishe i pėrzier me gjak e shpirtė krokodili
ti nuk je human e perspektiv as nė shėrbim tė njerzisė
zhduku se po qanė nga myku yt gongjja e karajfili
zhduku se po qajnė tė gjitha dhelet e gjakut njerzorė e qelizat
zhduku o manjak bizarė i pėrjargur nė vet diktatin e pseudolumturisė
o i harbuar nga psikopatia o pseudo rendė i pseudosuksesit ik se i vyshke puhizat
i thave pėr sė gjalli zemrat e pafajshme tė varfrisė
ik nga skena botrore o pervers o bizarė ik nga podiumi e froni
ik nga bina plot mashtrime o pjellė e demagogjisė
ik se ti nuk je rendė botrorė i joni
ti je i biri i kazinove je vet maska sadiste vet shpirti i diankrisė
ti je mashtrues nė secilen pore dinak kombinim krokodil gjarpėr
dhelper tiran i lyer me kozmetiken e modernisė
nė parapaskenė me buzqeshje pėr koka tė pafajshme mbanė pas shpine thikė e draper
kombinim je i ma tė pėrsosurave metodave tė tradhtisė
ik o armik qė i merr shpirtin sadistqe varfanjakut
qė veshken ja blenė e tė bardhėt e syrit pėr pak pare
qė e detyron me e shitė edhe piken e fundit tė gjakut
ik o pseudorendė i biri i kurvrisė bizare
ik me tė zhgjyruarat tua metoda e me zemren qorre
ik pėrtej fundit tė fundit shko nė ndonjė blozė tė zezė pėrtej planeti
ti don vetėm gjamė dhimbje varfri pėr tė varfrin vetėm vorre
pallatet e kurvrisė e hiles me vizllimė e maskime i ndėrton pėr veti
ti vret e pret e grinė me metodė tinzare me shpirtri perverse
ti nuk len kund fjalė nderi mbi dhe
ti nuk len kund mbi dhe ndonjė laborator nderi as bese
ti vret me qindra metoda gllabruese dinake! kombe e fise e fe
ti me hingirizqen tėnde gjuhė e masken e bukur kravatė
pikturė nė mbrendi zhgjyrane je art i krimit
ti i shtynė shtresat njerzore nė vaujtje mundim e krajatė
ti je njė shkollė luftrash djalli me kulm tė maskuar tė mashtrimit
veshka shet e zorrė e lėkurė e organe varfanjaku
dikush nga varfria shet tė birin e dikush shet tė bi
dikujt nga damari i blehet edhe e fundit pikė gjaku
vetėm pse ju etje keni si gjarpijt me pi
ju nuk jeni kapitalist tė ndershėm as ky rend nuk ėsht aspak moral
kjo ėsht pseudo demokraci
ju i rrėnqethni hanė e diell e fushė e dhe e mal
ju detin nė lukse bizare shfrenuese doni me e pi
per pak para bleni tė virgjra tė mitura vagina
dhe talleni nėpėr laboratoret e rruspihaneve me orgji
ju shkon bėrtima’lezetare deri nė qiell nga shfrenimet orgjiake dehė nė mot e stina
tradhtarė ligjvėnės pseudo paqsorė demokrat kalemgji
turpin me buk e hani lotin u derdhni me krime shtresave dit e nat
fėmijt e varfanjakve i bleni pėr riparimin e defektegjijve tuaj tė pasur
thue pjesė kėmbimi jan pėr bijtė e tu qė me rrospija defektologjike i keni pjellur nė shtrat
nji dit sharra nė gozhdė ka pėr tė ju hasur
fėmijtė mafiozisht humbin pa gjurmė pėr eksperimentet tuaja shpirt terre
ju merret nga bebzat e syve mafiozisht pjesė
ju jeni shpirtė varre kėmbė e krye me sherre
edhe botaniken e materjen doni ta bėni tė pa besė
poshtė he tradhtarė ju shplaftė kahdo murtaja
-----------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI

----------------------------

VAZHDON
-----------------------

lirik
16-09-08, 21:43
vetėm ju ju pėrqafoftė infuzionisht nė secilin organ tuajin maskė kolera
-------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------
ju pseudokapitalist me rrenacakri fjalė tė mėdhaja
skllavrues qė pjerdhni poshtroni boten me pseudorendė e pseudoligje tė mjera
ju barkun tuaj e barkun e rrospijave pėrdredhare si brengė e mbani
e barkun e foristradave pėr ti mbushur benzinė prore pėr rrugėt tuaja zhgjyrtare aty ju rrin halli
ju globin nė etikė e princip duke derdhė jargė mashtrimesh po e thani
po thyhet edhe guri prej kti stėrmundimi po vyshket nė secilen qelizė dheu e zalli
q’ keni ore ju delengji egoist qė mbi tė pafajshme zemra mbjellni vuajtri
grabitja ėsht shkolla juaj’ rrena pjerdhat tuaja tė pėrziera me parfume
dashuria ideali i juaj ushqehet vetem nė tė pa ligjshme pasurime e kurvri
shtresat tjera botrore nga ju nuk kan dit t’ lume
pse a vetėm pėr ju qenka ndėrtuar pėr ta grabitur ju planeti
qė ju me shijen grabitqare e jargve tuaja ta gllabroni
vetėm pėr ju qenka mbi dhe pishina liqeni e deti
qė ju me lukset tuaja plaqkitse ti gėzoni
qakaj tė nates bij tė kazinove e hoteleve tė pa farė
shijues tė pijeve tė markave botrore
kur me miliona njerz gra burra e fėmijė vdesin si lypsarė
ju gajaseni duke shkuar nė shtrat me ndrrim laviresh pėr dore
ky kapitalizėm real nuk ėsht por shfrytzim i marrė
ekstreme mizore e paskurpullt skllavo pronarii
rend moderno feudal mashtrues qė shpirtrtat tjerė i qelė nė gjak lot e varrė
fjalė nuk gjejė pėr ju pshtymtare nė asnji arkiv as librari
do tė ngriten nji dit tė gjitha shtresat kundėr kėtij llumi
do tė ngritet nė kėmbė arsyeja e humanitetit
kundėr jushė o grabitqarė o ju lloj i veqant ma i ligu qė pat ndonėjeher brumi
o fytyra tė maskuara me shpirtė e zemėr tė lanetit
me maskė nė koncerne me maskė nėpėr fabrika
kahdo shkėlqeni me grabitse hajnisht gjuhė e vizlloni
ju ndrroni zogza tė reja tė pa qelura vagina vasha e qika
nga mbėrėmja nė mbrėmje me shum gra vallzoni
maskurina fytyrash maskarej maskagji maska
sa kreme i ndrroni nė dit’ pėr efekete e rrena hileqare
ju jeni kopila tė pėrzier shpirtra qenėsh krokodilash gjarpijsh e laraska
qė vrisni kafshoni shtresa njerzore e varfanjare
tė gjith e gjithqka qė ka mbi dhe etikė
doni tė shėndrroni nė mashtrim
tokėe glob e dhe yje diell hanė e galaktikė
ti veshni detyrushėm me buzqeshje fallso e krim
kush jua dha tė drejten pėr ta prishė planetin
pėr ta thithė vetėm ju me thinin tuaj tė ksaj bote nektarin
a nuk shihni qorra s e me lot dhimbje e vuajtje njerzore keni mbushė dhe e detin
shkaktarė jeni ju me at ligj tuaj bizarin
shtrejtėsi nė buk shtrejtėsi nė oriz nė biber
shtrejtsi nė naftė shtrejtėsi nė benzinė e tekstil
dredhi nė fjalė mashtrim shfrytzim rrenė stėrshitje e pa nderė
ju keni tmerruar secilen degė pip shegė secilin bilbil
ju urrenė dielli ju urrejnė meteort planetet e yjet
ju keni lidhė fatin e njerzisė me mashtrime
nuk ju duan as krojet currilat as pyjet
se ju pastertitė e fatet e njerzisė i keni lidhė me nyje
ju nuk leni krue tė sinqertė mbi dhe
as me burue nė gurgullimė etika
ju prishni karaktere fise e kombe e fe
ju para fytyre buzqeshni e mbrapa ngulni thika
ju i detyroni shtresat e njerzisė me veprimiet tuaja jasht logjike
ti ndrrojnė fis e farė e babė e nėnė me para
tė shesin gjithqka e normat etike
nji kafshore buke nė gojė pėr me i ra
ju doni njeriun ta shėndrroni nė armik
nė armik tė normes nė armik tė jetes
ju pseudo rendė i ashtuquajtur demokratik
tė paskurpull mashtrues munafik
ikni zhdukuni as nė varre nuk duam tė ju shohim mbi glob
ikni nga globi e dheu o brryltarė
gėlltitės tė rriskut e tė fatit tė varfanjarit ikni se ju sjellni vetėm kob
ikni me at zhgjyr kremin tuaj vizllues mashtrimtarė
ju qmimin e naftes e mbani nė stratosferėe qmimin e benzines
ju jeni klane qakajsh lobe tė pa mėshirė
nė dukje tė lėmueshėm tė qetė si zė i kanarines
por shpirtin e zi grabits dinake vampir
si mund tė silleni kėshtu ju me boten
tė ja imopnoni njeriut luften e nė zgrip ekzistencen mbi dhe
ju kah tė doni me tallje e sjellni rroten
nuk leni knaqsi kund ndėr kombe e fe
me veprimet tuaja luftra impononi
gjak e revolucione
ju nji dit shpirtin njerzorė do e coptoni
me lojen tuaj demone
gjithqka nji dit do tė shembni pėr dhe
me tuajat tė qmendura qmime
varfri duke derdhė nėpėr shtresa si rrke
me pseudo rendin tuaj plot mashtrime
tradhtarė tradhti ėsht kjo fund e krye
mashtrim e stėrmashtrim
falso vizllima qe nji dit globin kan pėr ta thye
nuk duron ma ky njerzim
imponim me qmim te krypa e sheqeri
imponim me qmim me fallco t’ kualitetit
papunsi ku pėr pare shitet besa e nderi
e lotėt derdhen porsi ujt e detit
jo jo nuk duam ksi rendi pseudo rend
nuk ėsht ky aspak demokratik
njerzia nga varfria po luajn me mend
njeri tjetrin po e qujn armik
ka humbė edhe ndjenja sociale ka humbė edhe dashuria
ka humbė edhe kuptimi mbi dhe
kėrdi pėrmbi glob po bėn papunsia
varfria po shemb shum vlera ndėr ne
nė vetvrasje shkon tash kahdo varfanjari
pin helm e vetvritet len fėmijtė jetim
varet e vdes lidhur pėr litari
vetėm pse j u shkruani n’kushtetutė imponuese nėnshtrim
rrogtarė pėr ju jan duart e prodhimet puntore
sasinė pėr tu a nxjerrė pordhuese pėr ju pėr qejfe e teka tė hajnisė tuaj me hile
kta miliarda njerz skllevėr globi pėr normat e spermave dhe jargve tua bizare
punojnė nat e dit pėr dhelpra aktore e skile
e ju ne masazhe trupin nė qdo pjesė
her ne dubai e nė detin egje
nė floridė e kahdo ju e pasura shtresė
me rreze solare o haremgji duke u nxe
rrogtarėt i keni nda eunuk pėr secilen pjesė tė trupit n’ profesione tė aftėsuar zanatli
disa i keni specialist pėr larje tė organeve intime
disa prapanicat me u a la mirė e me ua fshi
disa pėr pjesė tuli bythe e pėr pjesė vagine
mandej edhe lėmuarje tė ngadalshme pėr secilin muskul intim
i keni edhe pėr secilen vezė rrogtarė keni edhe pėr penis
tė veqant rrogtarin e keni edhe pėr pseudoligj e mashtrim
nuk dihet nga ju rrogtarė e orgji se cili po del ma zhgjyr se tjetri e pis
ju luani me buken e gojes t’ varfanjakut
kjo nuk quhet vlerė as nuk ėsht qytetni
ju doni me i prishė tė gjitha vlerat etikat e gjakut
tė mos ket mbi dhe ma njerzi
jo jo ky ėsht mashtrim pseudo gjithqka qė shihet
vizllimė perde rrenacare prapa se ciles mshifen zhgjyrat
nė palcė e nė asht tė tė ndershmit njeri kjo dramė po ndihet
kjo maskė e aktrimit qė don mbi glob me i prishė tė gjitha fytyrat
pishinat kahdo i keni nėpėr botė
nė havaji nė tunizi nė kretė nė dubai e kėrkyrė
vilat nėpėr male nė liqej e kahdo shkoni me plot para mbi rrotė
o zot sa jeni tė paskurpullt sa tė pa ngishėm e tė pa fytyrė
ju jeni mbjellsit e prodhuesit mė tė mėdhej tė shtrejtėsisė
ju jeni pėr ne pjellsit e mjerimit
ju jeni simboli mbi dhe i pabesisė
ju jeni kulmi i mashtrimit
pse vrisni varfanjakun
pse e ndėrtoni kėt metodė barbare
pėrse globit qiellit gjithsisė jetės ardhmėrisė ia prishni gjakun
me kto lojna lavirosėse bizare
punė nuk ka ka pėr ne vetėm mbijetesė e krizė
e kėta privat mbajnė helikoptera e kompani
grabitsa jan jeta e tė tjerve ju duket sa njė mizė
nuk njohin nė shpirtė humanii
me vjedhė vjedhin nė secilin hap
me laps e me fletore
me shifra dhe askush nuk guxon me i kapė
me fakt e ligj pėr dore
paratė ju derdhen nė konto e nė knaqsi goje kokteje
nuk njohin princip tjeter dinjitet
nuk kan pikė mėshire as ideali as feje
para duan sa fije bari e degė pyjesh me pip
paraja ėsht vesi i tyre
paraja ėsht dhimbja kurė dhe pse qajnė
kur humbin qajnė pa kurfar fytyre
me lot krokodili gurė e dhe i ndajnė
e dalin pastaj nėpėr qejfe aerobike
e nė tjera akrobacione
flasin edhe pėr bukuritė e natyres me dhelpri idilike
me fjalė mashtruese demone
varfanjaku qanė nė dridhje ethe skamje e lot
buk nuk i ka pėr tė ngrėnė fėmia
i pasuri nė reklama propaganda e spot
del me vizllimė thua se ėsht ingjija
rrogtarė kan edhe pėr kuaj e pastrues pėr stallė
edhe nė plazhe rrogtari ju rrin pėrulė
kėta nganjiher nėpėr akte me mallė
e vejnė tė turpit nga njė vulė
----------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi mėrgimtarė shum vite nė mėrgim
----------------

lirik
16-09-08, 21:46
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Fjalen do ta shpalli kult
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
do ta shpalli kult fjalen
do ta ndertoj tė shejtrueshėm kult
do ta vendosi mu nė mes tė ndėrlidhjeve tė zemrave tė materjeve
nė mes tė lėvizjeve dhe betejave
nė mes tė marrėveshjeve dhe zezonave
nė mes tė vjetrave fenomene dhe tė rejave
nė mes tė apokalipsave
nė mes tė shekujve
nė mes tė beses dhe gjenetikes sė quajtures jetė
nė mes tė artit
nė mes tė qendrave e shqisave
nė mes tė ndejnjave e hapit
nė mes tė nismėtarve jetsorė ide prijsave
mu nė mes tė lėizjeve e joshjeve e zapit
nė mes tė hamendjeve e premisave
mu nė mes tė vrapit
nė mes tė thėnjeve
nė mes tė shpikjes magjike e vulave njerzore
nė mes tė zbulimit dėshirorė ma tė zjarrtit
nė mes tė kafkes mendore
mu nė mes tė lotit
nė mes tė dhimbjeve
nė mes tė gjinive rracore
nė mes tė thėnjeve e tė menduarit
mu nė mes tė gjenialiteteve njerzore
kult do ta ngris aty
fjalen
kur thuhet nė sy
nė te do tė ndalen
ndoshta dikush me qa
dikush me qeshė
dikush me pshty
tė gjith aty
tė gjith shekujt aty kan me u kthy
me shikim rrespekti
ndoshta diksuh shanė
dikush pendueshem ka me shfry
para kti kulti do tė pėrkulen tė gjitha gjuhėt
tė gojes tė syve tė zemrave
trajtat do ta shquajn emroret
rrespektin do tia bėjnė ndjenjat
ujitjen
zanoret
bashktinglloret
rregulloret
kult do ta ngris
me material tė veqant nė qender tė tė gjitha vetėdijeve
token pėr ndėrtim do ta marr nė mahninė e vet sajė
fjalen do ta ndėrtoj si kult kahdo
nė qendra mendore botrore njerzore
mbi dhe mbi dete
mbi amanete
nė shkolla nė universitete
fjalen do ta skalis si kult nė memore
mu nė shpirtin e kohrave shekujve dijeve
nė secilen pore
nė secilen domethėnje ,mendore
kult ku do do ta bėj fjalen
le ta dijnė qenjet
para sajė tė gjith do tė pėrkulen do tė ndalen
edhe vet fenomenet
fjalen do ta bėj kult ndėrtim
kahdo nė sfera nė dije nė vlera
ndėr kombe kult e kult te kombi im
fjala do tė jet mbretreshė si pėrhera
do tė jet kult nė gjuhė e nė shkrim
kahdo mbi dhe do tė jet kult vlim
nė lot nė dashuri nė art
nė dhurim lules qė i qelė pranvera
nė bukuri
nė amanete e secilin flijim
nė shprehje nė thėnje nė thellsi tė shpirtit
do tė jet kulti vet i ndėrtuar nė spjegim
kult do ta bėj fjalen
kult
ma tė magjikshmin ma tė pėrjetshmin lapidarė ndėrtim
--------------------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

lirik
16-09-08, 21:47
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Askush nuk ėsht si vdekja
----------------------
xhelal ferizi
-----------------
...........................
Nga tė gjitha heshtjet
nga tė gjitha qetsitė
nga tė gjitha tretjet
e shuarjet qė i ka materje qenja vetvetja
asnjė nga hiqė'sitė
nuk ėsht mė hiq
mė heshtje
mė shuarje
se vdekja
---------
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
16-09-08, 21:47
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Psherėtima e njė nate
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

gurėt e kishin ndėgjuar
plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se erėrat i ka pėrthurė
-----------
Nga autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
16-09-08, 21:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e enderres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik
16-09-08, 21:49
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Deshta tė ndėrtoj pėr miqsi kala
---------------------
Xhelal Ferizi autori
-----------------------
me optimizmin tim
u turra pėr tė ndėrtuar kala marrveshjesh nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka mė than njė punė e kotė
-----------

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak
---------------
ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirėsije
pėr tė gjith ju pėr njerzi e paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe
-----------------
jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim
-------------
sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjetėr
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugetėr
---------------

mandej u ngrit nji tjetėr i zi e nji tjetėr i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė e tė kuq e tė zi
--------------
nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė
---------------------
po pse ore thash un dua mir'sinė
tė gjith qė tė rrini'nė paqe tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qė kohen ta keni drit'mirė
------------------
jo tha nji tjetėr sherrnxitės shoven pėr kah gjeni
me lėkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė miqsije e bedeni
priti luftėnxitsi e foli


---------------------
dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nėnat e vashat pėr sė gjalli i i kishte tha
----------
ndalu ti shqiptarė mė tha paqsorė i ballkanit
gojėn e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil
-------------
pse don ti kala kėtu miqsije
pėr kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam ta shembim ne
------------
po jo thash jo se tė bukurin globin
si lėmsh mahnits me dhe e ujė
e fali zoti pėr jetė e paqe e pse ju kobin
ja doni............! mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

---------------------------
qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
---------------
ore un dua thash dua kala dhe besė e paqe pėr breza
mė leni tė lirė tė ndėrtoj mirsi mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qe ju priu me sherre luftnxitėse gjithfar lloj demoni
----------------
mė leni tash e kėrkon qytetrimi modernija
e koha e menquria e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr shije jete e liri
--------------
jeta nuk ėsht pėr luftra e lot
pėr masakra e tmerre e vujtėri
pėr gjėmime dhimbje e flakė e barot
por pėr jetė e argtime e liri
------------

jo mė than do tjer me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė me katran klanorė
dhe dolėn disa tjerė qė pėrzienin intriga e sherr qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė
--------------
kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin nė mua e nė skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrėke
mos e nis mė than disa se nuk ja vlenė
---------------
dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
me kėmbngulje paqsore nė punėkur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė
------------
mė than morėm vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė pėr paqe kombe e miqsi tė renditur varg
por kėtu servili as dhelpri nuk ka
----------
e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat servile adete
------------
pse ju kėrkoni nė kala servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit e nė themel
jo jo se gurėt nė servili nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė
-----------
un me gurė nėpėr mure vazhdoja me ideal nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė
---------
kishin marrė vesh se kala miqsije botrore po ndėrton poeti
kishin ardhė pėr rrėnim e shkatrrim
dinake sarhosh e servil e gjithfar soj naleti
donin ta ndalnin hovin tim
----------
po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti tė zezat plane
se nuk don askush ndėrtim tė sinqert tė miqsisė
se bota po mbahet me luftra padrejtesi e klane
---------------
po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė miqsije me themel kam nisė
kjo kala pėrmbanė paqe e njerzore dashuri
ndėrtuar nga peni i pa hile i drejtsisė
------------

qeshen edhe kta dhe mė than mos e nis
se natėn do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabartė
-----------


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt nė latim
me njė kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi nder kombe e vllazrim
------------
o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua shqiptarė akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė
----------
ndėrton kala jo pėr trinitrinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e panhelene me fe
-----------
un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash ju lutem kuptoni
kala po dua pėr paqe mqisi e liri
ku vend nuk ka luftnxitsi e demoni
---------------
lej ato prralla me than ata me akuzė
ne duam heken pansllavian dhe vetėm tradhti
qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
me sllav sė bashku nė njė trinitri
-------------
un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe
-------------
e duart mė dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė pikėn lot
-----------
e nė qiell tė gjith paqsorėt kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje
---------
tė gjith edhe era e puhiza me dashuri mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jonė ėsht nė rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik
----------
e un pėr hirė te yjeve pėr hirė tė dheut luleve e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
gurve po ju flisja nė gjuhen shqip tė nanes
-------------
secilit nė palcė nė rudhė e nė qendresė
secilit nė kala nė gdhendje e latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė gurė e me besė
pėr pe pa u lėkundė nė lakim

Xhelal Ferizi AUTORI
------------------------

lirik
16-09-08, 21:50
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me sy kah shpėtimi
----------
me sy shikoj kah shpėtimi
digjem me lakminė
dėshira ime peshė sa njė glob njerzimi
pėr tė dalė nė rigjallėrinė
nė ripėrtrim
o gjaku i djegur i im
ndoshta tė vjen shtegu
ndoshta
pėr
nė liri

rishpirtėrim nė shpėtim
-----------------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
16-09-08, 22:01
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Tremijė vjet
***************

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
me vargje shqiptare
-------------------------------------


tremijė vjet ah lot e gjamė
tremijė vjet brezat u thanė
tremijė vjet qyqet tue kja
tremijė vjet nuset tu u tha
tremijė vjet tu u tallė me ne
tremijė vjet qajnė gurė e dhe
tremijė vjet tė gjallė me shpresė
tremijė vjet pa u thye me besė
tremijė vjet tue kja pranverat
tremijė vjet tue dnesė ylberat
tremijė vjet tue pre armiku
tremijė vjet vringlloj qeliku
tremijė vjet u tha zambaku
tremijė vjet u derdh loti e gjaku
tremijė vjet veshur me tė zi
tremijė vjet t' huaja ushtri
tremijė vjet qė na kan shkelė
tremij vjet lidhur me tel
tremij' vjet kjan' shqipni nana
tremij' vjet lidhur nė pranga
tremij 'vjet nuset me t' zi
tremij vjet vorre djemsh t 'ri
tremij vjet tue na hapė vorre
tremijė vjet msyn shum taborre
tremij vjet me hasem pre
tremij vjet n' halle tu u bre
tremij vjet tue na shkelė rrota
tremij vjet na harroj bota
tremij vjet nen bajoneta
tremij vjet n' gjak na u la jeta
tremij vjet n' burgje e syrgjyne
tremij vjet pushtues na msyne
pa lanė vend tue djegė me zhari
lule as fjerė as fije bari
pa e lanė kund ndoj kokėrr dhe
pa lanė kund rreze me nxe
tremijė vjet me duar nė gji
tremij vjet jan lshue orgji
nuk na lan kund gurė as dhe
pa gjėmim e pa lot rrke
nuk na lan kund gzim e dritė
nuk lan djep kund n 'paqė me u rritė
tremij vjet kan gri kan pre
tremij vjet kan nda me fe
tremij vjet vllezer tue nxitė
tremij vjet pa e lanė ndoj ditė
kund tė bardhė pėrmbi t' lashtė voter
tremij vjet n' t 'zi nanė e moter
tremij vjet tu u ndrru barbari
her pushtuesi e gospodari
romė latin e helenija
tremij vjet po qanė etnija


tremijė vjet pa e lanė nė voter
n' festė as gzime nanė e moter
kan kja vashat me shamija
tė bardhė ndoj dit se pat etnija
shkel me thunder gjakatari
vraj e prej digj n' flakė e zhari
tremij vjet na dogj baroti
n' lot e gjak shkuen stina e moti

nuk u gzuem nė kangė e valle
tremij vjet kjajnė dhe e zalle
tremij vjet shqipja me halle
tremij vjet s' na lan qetsi
tremij vjet me armiqsi
kaluan shekujt pa ja nda
gjamė nėn turk e gjamė nėn shkja
gjamė nėn grek e nėn latin
tremij vjet kush gjak po pin
tremij vjet pushtuesi i zi
na i ka veshė motet me t'zi
n'kohra t' vjetra n' kohra t' reja
shum e nuset i la t' veja
shum e djepat i la shkret
pa i mbushė fmija pes gjasht vjet
e ka therrė me bajonetė
her me shpatė e her me thikė
tremij vjet mbi djalė e qikė
tremij vjet rracen na e qthure
tremij vjet tue kputė ushkure
tremij vjet m' dogje mbi tokė
tremij vjet na preve n' kokė
mi ke tha mbi tremij fise
na i ke marrė po det e hise
n' gjak mi qele qiell e hanen
na e shkrumbove ilirianen
detin token ara e gurra
na i ke prishė shum gra e burra
na ke lanė t'varfėr pa punė
na ke shtrue me gjak e dhunė
na i ke prishur mendt e holla
na i ke prish fabrika e shkolla
ke prishė gjurmt e vjetersisė
edhe kulturen e lahtsisė
emra e fise ke shtrembrue
rrugė e ara ke shkretue
edhe fjalore e qytete
germa e shkrime e shenja jete
tremij vjet prishe kulturė
na i ke prishė germat mbi gurė
na e shkatrrove qytetninė
n'zanafillė shkrime e lashtsinė
nuk le vuajtje per mbi dhe
pėr pa e mbjellė me gjak nder ne
por tash koha o armiq
s' ėsht per ju se sot kam miq
kam shum miq e dashamirė
qė e duan shqipen n' qiell tė lirė
kot po i mbrehni armė e thiken
e kam mike ameriken
kam shum miq qe qesin flakė
kot e ke oj kudra shakė
kot e ke oj skilja plakė
se pėr t'gjallė se shtron shqipninė
sot me shkollė e kem djelmninė
si me laps si me martinė
kemi miq kemi kumbarė
anė e mbanė mbi dheun me farė
se nuk jam ma ai shqiptarė
si dikurė n' mote i shkretė
tash shum miq pėr mua lanė jetė
amerika e europa
prandaj ma ti nuk merr copa
me e grabitė si te duash ballkanin
per me i knaq shkja e junanin
se kam miq si qehlibari
qė t' mbulojn me flakė e zhari
e i kam djemt trima me fletė
mjaft psuhtues qe tremij vjet
koha tash ka ndrrue e favore
sot ka miq toka arbnore
edhe djem kam porsi zana
kur ti thrret kjo shqipni nana
bien mbi ushtri mbi kapetana
nė thumb e marrin nė ballė armikun
se zanatė e kan qelikun
dijnė me vdekė pėr t' lashta troje
per ta lufta ėsht nji lloj loje
nuk i trmemben ata barotit
se jan djemt e kastriotit
edhe vashat si gjeraqina
besa fort ndezin martina
kan me t' zi me pshtjellė shum shkina
tash martina ka shum zjarmtare
ėsht ushtrija qlirimtare
qė gjak n 'vetull i merr armikut
kur t' shtrėngohen nė armė t'qelikut

i kem djemt qe marrin n' sy
n' thumb martine pe kan thy
me plumb penin e kan kputė
i lindi shqipja sqepekrrutė
kan kputė pe e fije tė hollė
sot shqipnija i ka me shkollė
sot edhe shkronja me gjith leter
e vret n' ballė hasmin e vjeter
biblioteka e dituria
si dikurė nuk ėsht shqipnija
kur me lecka ecej prore
s' kishte shkollė n 'troje arbnore
sot po flet akademija
po flet shkenca e diturija

tremij vjet shkolla u ndalua
tremij vjet qė kan kalua
sot me shkollė lulzon etnija
rrnoftė e lirė mbi dhe shqipnija
kahdo i thonė e lashtė etnike
kahdo e ka mbrojtjen qelike
---------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:02
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr uren e ferrit
*******************

Shkruan Xhelal Ferizi
=========================
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim
*******************************

nėpėr uren e ferrit me njė pendė nė dorė baraspeshė
kalova sa e hollė qė ishte
at'her nuk isha me kaq shum burime veshė
as penda kaq themele nuk kishte
***

gjYqtarėt e huaj mė prisnin kurreshtarė
kur po humbisja drejtpeshimin
por un isha ndėr breza i lindur shqiptarė
e pendė e kisha besimin
***
poshtė ure zjarre tė armikut
helme e katrane e kurthime
por fjala e ime e germa e qelikut
mė mbante dhe penda ime
***
sa do qė e hollė ishte sikur fije
e ferrit urė holllake
unė edhe ma holl kah fjala me dije
mbahesha mbi botė rrumbullake
***

armiqt u tmerruan dhe tėholluan uren
edhe ma holl per ta kėputė
edhe un t'hollova ngjyren fjalė biluren
qė tigrat e uritur i kam zbutė
***
kalova me penden e mendjen atletike
me shprehjen plot art e aktrim
me gojė hapur bishat e ardhura siberike
i la baraspesha ime nė kalim
***

gojen hapė e mbanin tė ftoftit krokodila
me shekuj tė uritur pėr gjak
por un nė ndihmė thirra me mija bilbila
qė ndeznin qdo qiell me kapak
***

dhe me kėngėn shqipe kalova uren
ku flakėt arrinin me prekė
nuk ma prishi ferri as mish as strukturen
as besa nuk mė ka vdekė
***

dhe mbeten gojė hapur arijt e sibirit
me krahėt e mi t' lehtė e pendė
qė i kisha n' dy krah un shqipja e ilirit
me kalu ura ferri mjeshtrisht e me mend
***

mbeten gojė hapur gjarpij e krokodila
e pezhgvja mbeti duke vlue
tigra arijė qakaj e kopila
qė mė priten pėr tė mė gllabėruar
*****************************

Shkruan Xhelal Ferizi
/titullin nė vargje nėpėr uren e ferrit/

lirik
16-09-08, 22:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
*******************************
Autori Xhelal Ferizi
******************
l i r i k u
===================================
nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
edhe vlon porsi sherbeti
dilni e shihni o kombe e fe
nė zemren time tė gjerė sa deti
***
zemra ime ngazllimtare
qė po e vlon n'valė dashurija
po ngarendė me shpresė shqiptare
nisė n'flutrim ėsht kah qamėria
***
se prej qiellit mora fjalen
se jan qelė do dyer prej drite
prandaj frejt t' zemres s' po ndalen
dil qamėri o zemren prite
***
dil e prite se u l'shu qiellit
drejt kah ti me krah mbi erė
porsi e bukura qehreja e diellit
vjen si zogza nė pranverė
***
ka marr krah zemra dardane
ka me vete gurra e kroje
shend e dritė prej dielli e hane
e ka shqipen cicrimė goje
***
dil e prite oj qamėri
o shpirtė dielli o shpirtė malli
se po tė vjen pėrmbi ajri
me lot gzimi si kullim zalli
***
diell e hana po e pėrcjellin
yjt shqiptarė po e mbajnė me fletė
mu nė barkusha po ja mbjellin
qamėrinė ėngjėllushen vet
***
dil qamėri prite o janinė
dil me ngjyrė porsi sheqeri
mbi fole kjo nė follorinė
me shum yj t' vjen pėrnjiheri
***
shum mbas sajė jan nisė krahlehtė
shum bilbila e kėngatarė
shqipe e zana e trima n' fletė
qė me gjak quhen shqiptarė
***
qielli u mbush po fluturojnė
mbi fole tė arbėrisė
zemrat shqipe se q' po vlojnė
kan marr krah drejt qamėrisė
***
qielli i kaltėr i etnisė
kah fillon prej albaniku
pėrmbi fusha tė dardanisė
deri nė grykė te kaqaniku
***
mbushė ėsht edhe qielli i prizrenit
edhe e bardha mitrovica
ana e brigjeve tė erzenit
qielli i shqipes kah drenica
***
thonė po vlon edhe dukagjini
si nė ara si nė malsi
e kah valbona i kthjellti drini
ku flet dheu me bukuri
***
e mbi qiellė n'pukė e iballe
zemra shqipesh me krah ari
po flutrojnė e hjedhin valle
me art t' shejt qė i ka shqiptari
***
rrotullohen mbi ajri
thue se nė gjak ju rrin rrymimi
e gjallė malsija me bukuri
i bardhi mati e kurbini
***
shkodra korqa tepelena
durrsi kruja me delvinė
si kalaja me bedena
vjen gjakova me prishtinė
***
zemrat tjera gjeraqina
nė krah e flatra me tė bardhen dritė
vlora ballshi e kanina
pėrmbi qiell thonė lart jan ngritė
***
nė qiell me sharm thonė shqipe e zana
me re tė bardha e bukuri
mbarė etnike shqipni nana
po i nisė shqipet n' qamėri
***
si ilirida si kosova
gostivar strugė manastir
nė kambė que plava e rugova
edhe ulqini i lashtė ilir
***
por edhe e bukura zemer tirana
edhe gusia e libohova
strugė dy dibrat e viciana
n 'rrezatim shkupi e tetova
***
zemra mbushė me dashuri
shqipe jan kto t' fluturimit
kan msy rrugėn pėr qamėri
porsi i bardhi art i gzimit
***
ohri e struga e dangllija
vlora e arit me kaninė
zemėrmadhja ajo malsija
tė gjith jan msy sot pėr janinė
***
edhe saranda e ksamili
kruja e bukur me flamur
shkdodra e bardhė si karajfili
tė gjith jan nisė me dalė n' kostur
***
edhe tanusha e kumanova
pogradeci e gucia
edhe tivari e kėrqova
struga lule e mbarė etnija
***
peja e bukur e gollaku
me gilan e karadak
me tropojė porsi bajraku
t' gjith kah jan shqiptarė me gjak
***
me ta u nis zemra e lirikut
por si niset drita e yllit
pėrmbas sajė adriatikut
shum jan nisė si zana t 'pyllit
***
lezhė e klinė e suharekė
edhe burreli me rubik
kah qamerija kėrkojnė shtek
kah berati albanik
***
tė gjith me i pa si gjeraqina
ka dal qielli i bukurisė
me pa zemra mbi ajrina
si flutrojnė shqipet t' lirisė
***
thon kto zemra jan t' dukatit
gjirokastra e libohova
edhe zemra e lazaratit
krah per krah peja e rugova
***
paskan dalė thonė tė gjith me pa
porsi retė n' qiell topa topa topa
e gjith azija thonė kah ka
e kureshtarė tjerė kah europa
***
thonė edhe andej tej oqeanit
e kah afrika me zallina
kan dalė t'shohin tė ilirianit
si flutrojnė shum gjeraqina
***
e gjith bota kureshtare
thonė mbi qiell doli edhe liria
po i sheh shqipet ngazllimtare
si flutrojnė kah qamėria
***
lezha kruja e kopliku
e bardhė besianė edhe delvina
me himarė adriatiku
kan msy sot kah follorina
***
hije u paska fluturimi
po u prinė zemra e nanė shqipnisė
thue flutron qiellori gzimi
shkojn mbi qiell zemrat t' etnisė
***
Autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
***************************************
l i r i k u
---------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam shkuar deri ne thellsi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

xhelal ferizi shkruan titullin
*************************
!kam shkuar deri ne thellsi/
************************

Kam hy njiher deri nė ftoftėsitė nė akull
nė palcen e tij tė ftoftėsisė
pėr tė pa pse ranė tė gjith shakull
tė bijtė e nėnė shqipėrisė
***

dhe nuk gjeta arsye
askund nė analizė
sa akuj i kam thye
me penden duke levizė
***

kėrkimeve kėrkoja me pendė e qiri nė dorė
me dritė tė qiri pendes e vlimeve tė shpirtit
pėrvlova shkriva akuj e borė
arsyen se gjeta t'pendimit
pse ? u ngrinė ! tė gjith 'krushqit arbnorė!
********************************

Autori mergimtarė xhelal ferizi
==================================

.................................................. .....................

lirik
16-09-08, 22:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

GJenetika vajton shqip
---------------------------------

xhelal ferizi autori i titullit gjenetika vajton shqip
--------------------------------------------------------


Me na e prishė gjenetiken kan dalė te bijtė e sadomazohizmit
Tė bijt e sanksioneve dhe moteve shekuj'zi
Te bijt shekullorė tė politikave me qekane
secili shekull ma pedofil ma zemerzi
ma prodhimtarė ma djep vrastarė
mėshirė tash po quhet katrani i zi
drejtėsi po quhet me vra ma shum shqiptarė
o sa shekuj kohra prodhim 'zeza mjerane
nuk dihet se nga cila anė erdhen e u shtuan,pa masė
kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
fjaltregtarė puthagjijė tė pshtymave lpisatarė
diplomat hendeqesh vorrtarė
krymbfarė se jo mahi
sa pijet sa gotat kemi cakrruar me ta
njimend diplomaci
ata mbi tė gjitha dijnė shum mirė me rrasė
ndoshta qiellin e diellin shakull pėr dhe kan me e plasė
ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje tė satanit
se ku i marrin ato lėkura gjithkah nėpėr ferre tė pėrvlmit
na jepin ngjyrė per zemėr direkt prej gjentikes sė katranit
Na ushqejnė si foshnje me do far ujė t' pelimit
Na vijnė mysafir t' paftuar e tė ftuar me qeshje venerike
Lėkurė duket vėrtetė njerzore
Nuk dihet se nė cilin laborator vneri ėsht prodhue
Me maska tė pėrsosura me dofar zgėrdheshjesh cinike
Na ftojnė tė uritur tė leckosur djallzisht me vallzue
Aheng i pėrzier leckash e zotėrijsh' vėrrtetė kombinore
Valle ciganėsh shartojnė gajasur cinikisht tue aktrue
Artist tallavash na u mbush ah toka jonė arbnore
ėsht varė dielli pėrvajshėm e driten don me e shue
Yjet nuk flasin ma me dhe
e hana ma nė buzqeshje nuk don me vizllue
terri vetėm terri i don ata kalemgji
loja po shkon kurriz lak
na japin ujė moqalik e na marrin gjak
me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli tė krimit fajdegji
kompozitorė kanibaloid qė nė mes tė zhurmes sė ballkanit
qetsisht thinin e ngulin nė qdo sferė gjenetike e qelizore
shesin e blejnė lirė e tregtojnė me nipa tė car dushanit
e i shtrojnė but nėn bark mandej do lavire tonat puthadore

epshin akulltarė pėr tė ua ngritė mediteranet nxeht vegla trupore
qė lojnat ti luajn' sipas modelit lakadredha
hamshorqe kta duke kaliruar sipas vesit tė orgjisė
tregje tė mėdha e tė vogla akrobacionesh
mallra s a tė duash tė skadim anarkisė
dhe varje gjithfare nėpėr qafa hajdutėsh varje medaljonesh
merita i mbetet gjithmonė dhunshėm etnike shqiperisė
ngreh e mos kėput shekujt nėpėr rruleta
dhe fjalen perdredhė rruspisht me mjeshtri me kuleta
lojrat e zotėrijtė ndrrohen sipas kohes e rrethanes
edhe valle kan aq shum kiq e shund sa shekujt moshatarė
sa tė gellltitura i dhan shqipnisė kosovė dardanes
tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptarė
kurrizin po duan tė na e bėjnė model shtėpi publike
ndėgjueshmėrinė skllave e pėrjetshme e padronit
me na e prishė duan gjuhė e gjenet e lashta antike
me do far pėrzierjesh prodhim qė e kan t' zhargonit
zhargon paskan pasė vėrrtetė se jo mahi
moj nanė shqiptare etnike gjith kah je n' qdo skutė
ushqim pėr venash me zdrol tė kan dhėnė me pi
me ja pėrlye gjakun shqipes sqepekrrutė


xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
-------------------------------------------------
i titullit
--------------------------------
gjenetika vajton shqip
----------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:05
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė fjalen e shekullit
****************

Autori Xhelal Ferizi
********************
nė fjalen e shekullit vulosa pohimin vulė 'lot
pohimi im nuk paska qenė vulė fati
para diellit ishte ai pohim betim at mot
pse u betova vetmashtrueshėm un krah'thati
***
betohu nė tė'rrėshqitshmen dhelpri tė kėsajė jete
ku vulat e fatit nuk i ke vet nė dorė
sa qesharak ky iluzion them tash vet me vete
njeri o kukull e teatrit tė gjorė
***
pse a nuk je nė teater
jeta a nuk ėsht vetėm njė lojė skenė
njeri pėr tė kujt hirė e hater
mbi dhe nėpėr shekuj shkon e vjen
***
betohesh nė vulen e lumturisė e ajo venitet
betohesh nė jetė e ajo shuhet
betohesh nė diten qė shn'dritet
nė fatin qė zhgėnjimi i shkruhet
***
ja pra un jam ai vet
qė jam betuar
nė secilen vulė tė dashurisė ,secilen vulė tė gjerė e kisha sa njė det
e tash po vdes duke dyshuar
***
po vdes nga e pėrgjithshmja e pėrjetuar
***

se gjithqka qenka kalimtare
gjithqka nė botė ėsht e shkruar
sa kushtetutė mashtrimtare
..............................................
.................................................. .
---------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
****************
---------------------------------

lirik
16-09-08, 22:05
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ju qė ndėrtoni gjithqka mbi baza krahinore
*********************************

Autori Xhelal Ferizi
*******************
------------------------------
ju qė mbi baza tė zhurmave me fjalė aktore e falltore
pėshpėritsa fjalėsh si kurvat e liga lavire
nuk ndahet nė krahina jo toka arbrore
shqipnija etnike ėsht njė zemer e lashtė ilire
***
ju qė hasmit i rrinit gati deri dje he legena
kur ai villte vrerin antishqiptarė
sot mbi kalanė shqiptare dukeni si dyftyrsha bedena
por jeni grryersa krahinarė tradhtarė mashtrimtarė
***
sytė e kohes ua dijnė juve djallzinė
stina nga afėr ju ka vrojtuar
kur ju bashk me hasmin keni ngritur dollinė
e sot mbi pjerdhat tuaja rrini tė lartsuar
***
por kot e keni se secila kokėrr dhe
e tokes tonė etnike
e ka shqip njė zemer e kan shqip njė fe
nuk ndahen pse ju doni o hiena armike
***
mbi baza krahinore e ndėrtoni partinė
mbi pėshpėrimat djallzore pa meritė
ju doni ta coptoni etninė
uritha jeni naten e lavire pėr qdo ditė
***
atdheu nuk njeh krahinė
atdheu njeh tokė e dhe shqip
secili pip nėnė e ka etnike shqipėrinė
vatani nga ju ėsht nė zgrip
***
a thua cilat kurva ju linden ju o krahinorė
ju tė pa ndjenja kombtare
pse ju dha gji etnija e gjorė
o grryesa nėn dhe dalshi fare
***
po thonė s e numri i juaj nuk ėsht i vogel
nė rrezik nga ju ėsht etnija
edhe pse ju mendjen e keni tė errt sa njė gogel
nė rrezik nga ju ėsht lirija
***
mbi baza krahinash flisni po ju a jeni bijė shkine
nga erdhėt ju nga cila bretkosė
qė me gjuhė tė sajė nėpėr kneta krahine
atdheun doni me e sakatosė
***
ikni zuzarė tė bijtė e katranit
tė zier kurvrisht nėpėr orgji tė vjellave spermash kopile
ju nuk jeni as gjaku as damarė i vatanit
shqipėria etnike ėsht njė karajfile
***
mos e prekni nėnen etnike shqipni mos e flliqni ju flliqarė
ju nuk e njihini fare konceptin atdhe
ju jeni tė bijt' e jargve tė ndasive krahinarė
tradhtinė e ndasinė hilen e keni kult e fe
***
shqipėria etnike njė shpirtė e ka
nji gjak njė gjen njė qelizė
ikni zuzarė ikni shkoni te kumara shkja
na e leni tė qetė eren atdhetare flladin me puhizė
***
se zemrat tuaja nuk jan shqiptare
ju flet ju vet ndasija
se kombinim i keni nga ndasitė gjithfare
nga e ndyra mbarsuesja e juaj kafshrija
***
ikni primitiv humbni nė shkretira
larg duart nga e bukura e dheut shqipėri etnike
toka e jonė mėmė ėsht mbi dhe ma e mira
e ju e ndani me hile armike
***
e gruponi me krahinė partiake me ndasi e fe
e gruponi me banda grabitqare
shqipnija etnike ėsht nėn diell e qiell nji dhe
njė zemer e lashtė shqiptare
***
ikni ju qena primitiv krahinarė
e pandashme ėsht etnike shqipėria
deri sa tė ket diell e mbi dhe atdhetarė
me rreze do tė gjallroj shqiptaria
***
ikni he qena tė bijtė e qenit he bėrlloga
shqipėrija etnike nuk ėsht e juaj pronė
coptues krahinarė parazit llafolloga
ikni nga shqipni nana e jonė
***
se ne tė gjith tė barkut tė saj jemi
me nji gjak na ushqeu ajo me mundim
e ju me ndasi o virusa veremi
mundohni ta ndani me hile e aktrim
***
qeni e kudra u ka pjellė ju jeni tė pa ndjenja kombtare
shqipnia etnike ėsht gjaku qė nuk falet
e ju me myk zemre e katarane krahinare
po i coptoni me dhimbja fusha etnike e malet
***
ndasi klanore ju vetėm nė ndasi vraponi
ndasija ju intreson coptimet shqiptare
ju jeni zagarė tė mbarsuar nga demoni
me gjuhen tuaj tė gjarprit fund e krye tradhtare
***
por pa u shemb yjet nuk shembet shqipnija
se vllezer e motra jan krahinat
e feja e jonė shqiptare ėsht atdhetdashurija
ikni se ju vesin ua kan pjellur shkinat
***
tė ligj jeni sa tė duash mbi dhe
atdhe ju nuk ndjeni nė zemer
pėr ju ndasitė jan ėmbėlsirė e fe
shqipėri etnike tė mos ket me emer
***
po ju mij' a uritha a qka dreqin jeni
ikni he dalshi fare
pse mbledhė jan me pėrqa jeni ju gjithfar legeni
kala ėsht e pathyeshme ėsht shqipnija etnike tokė e lashtė shqiptare
================================================== ======

Autori xhelal ferizi poeti mėrgimtarė i mohuar
nga ish regjimi komunist i ndaluar ne ish jugosllavi
gjat viteve dhe i lanun nė harresė edhe nga vet populli i vet
---------------------------------------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse nuk pėlcet guri
.......................................

Autori Xhelal ferizi
-----------------------------
pėrse nuk pėlcet guri e fjala nuk i del
kur e sheh se kėrdi bėn padrejtėsia
kur fjalen e lidhin me pranga gjemba e tel
satani hajduti e mizoria
"""
guri nė heshtje bluan mendimin
palca i dėnesė nė mbrendi
tė heshtur e mbanė pėrjetimin
heshtur vuan pėr drejtėsi
''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
16-09-08, 22:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush jam un....nėse kam pi
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
---------------
kush jam un nėse kam pi kupen e djallit
nė dolli.......edhe kupen ėnngjėllore
edhe kupen e hallit
nėse e kam pi detin e kullimet zallinore
---------


kush jam un atherė
qfar larmije mbi dhe
nėse e kam pi kupen e flladit me erė
besprerjen nė besė qė m 'ka pre
--------
kush jam un nėse kam pi
qka kam gjetė pa hile
nėse kam pi shkrumb e lot e hi
nėse kam pi skile e karajfile
------------

Titulli i i vargjeve tė Autorit Xhelal Ferizi,
kush jam un nese kam pi
shkruar nga Xhelal Ferizi autori i vargjeve
-------------

lirik
16-09-08, 22:07
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mora nė vargje art prej hane
------------------------------

Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------

germa drite nė gjuhė nane
mora vesen pėrmbi bari
edhe shkėlqimin qė e ka ari
edhe pingulet rreze'hana
me t' pėrshkrua ty moj diana
qė at gaz ma ke si ylli
qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirtė ylberi
gazin tė qelė si ngjyrė sheqeri
gjith tue mbajtė doren nėn faqe
siq mbanė fleten ajo manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje f'tyre
si shtresė'holla qė e mbanė biluren
punim drite e paske l'kuren
edhe fijet tė atij flokut
si pejzhollat t' borzilokut
mė fal se arti po mė nxitė
ti pėrshkruaj ty bukuritė
me sy t e mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin nder zana
e un kangen ta vargisi
me cicėrimė t' zogut n' majė lisi
Me shpirtėqiell' tė gjerė t'poetit
ty qė m' je si lulja e detit
un kur tė shoh dikund hjeshi
e lshoj penden sikur shi
gurrė as art s' mundem me i lanė
as hjeshisė ndoj vlerė pa i dhanė
prandaj ti mos m' gjuaj me fjalė
ps e me pendė un ktu kam dalė
se jam mallė un fund e kokė
pėr me shkrue pėr miq e shokė
penden time nė yje e vesha
me shkrua bardh un pėr mikesha
motra tė mija sokolesha
ju qė jeni bija hane
shqipe nė flatra n' tokė dardane
Ju pėrshndetė kjo penda ime
me fjalė dielli e rreze'shkrime
mos ma shihni ju pėr t' madhe
Se qdo lulė qė shoh n' livadhe
Nė art e shndritje e mbajė mbshtjellė
n' kopsht magjije nė tė bardhen vellė
nė vello tė lules bardha'flete
marr tė bukura vargje jete
edhe e lmoj hjshinė tue shkrue
nuk la qikė un posht me shkue
djalė as burrė as qun as grue
kur e ka hjeshinė prej zoti
ja lshoj penden si shi loti
me ja shkri stilin n' punime
bukurisė me i thurė lavdrime
pse me shkue hjeshija kot
kur e fali i madhi Zot
---------------------------
Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare
me titull :mora nė vargje art prej hane :
------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:18
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Loti i njė fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:19
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ninela
-------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
---------------------------------------
Kushtuar vashes shqiptare
------------------------------
mė thuaj o det me tė bardha valė
e ti anije me shum vela
mė thuaj o e bardha e kthjellt ujvarė
nga qfar ylli vjen ninela
---------
a mos vjen prej meteori
qė pėrmbanė at ngjyrė si ari
a prej dheut atijė arbnori
qė ligjron me gjuhė shqiptari
---------
mė thuaj o era e trėndafilit
qė nė pejza tė lule fletes
dehė damarė' porsi e bilbilit
kėnga e ėmbėl art i jetes
-----------
mė thuaj me fjalėt artistike
mė thuaj oj hanė qė sheh mbi krela
pėrmbi brusha albanike
kush qerpik ka si ninela
---------
kush e ka si ajo ballin
cila copė mbi dhe e dukatit
cila lule qė e shndritė allin
cili ylber ngjyrė kthye prej shtatit
--------
cili gurė diamantik
cila vlerė qė shndritė mbi dhe
cili sharm kund qiellorik
si ninela vashė e re
---------
kush si ajo ma ka krahnorin
kush si ari ma ka flokun
porsi fije nė diell qiellorin
qė bjen leht mbi borzilokun
------
ashtu e ka ajo tė hollė
fijen tė flokut t' bukurisė
si aroma nė dredhzė e mollė
i ka ernat e shpirtsisė
---------
po ajo ėsht si art vere
porsi e zogut ajo larmija
karajfil n qehre pranvere
mi rrin prore bukurija
----------
ndėgjo botė kahdo me fe
ku rrin nė jetė me gjuhė e fise
si shqiptarja s' ka mbi dhe
kah shkon drita ksaj elipse
---------
ksaj elipse glob qė quhet
e lėmsh dheu n' bimė aromtare
nuk ka art qė mund t'pėrshkruhet

si ai sharmi i qik's shqiptare
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Lexoni autorin xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
l-i-r-i-k-u- i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------
rini burra gra mosha djem e vasha lexoni vargje shqiptare
falas pėr ju nga i mėrguari shqiptarė
l-i-r-i-k-u- tridhjet vjet me pendė nė dorė lexoni
ju uroj argtim
tė kėndshėm
liria e komentimit e hapur lexoni shijoni vargje shqiptare
tregoni shoqes shokut faqen e forumit
-------------------------
-----------------------------

lirik
16-09-08, 22:20
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse tė ndanė
-----------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Kushtuar poetit tė vrarė Havzi Nela
------------------------
Havzi Nela poet i vrarė nga regjimi komunist Enverian
dikatatorial nė Shqipėri
--------------------------------------
Pse tė lidhen pa dalė n' cak
pse t'mbuluan me kob e gjak
pse ti mbshtjellen,rrug't me lak
pse tė thyen kafken mendtare
pse nuk tė lan me pendė shqiptare
---------

pse ta thyen at pendė pėr dhe
pse ta prenė moshen e re

pse tė ndanė prej diell e hane
pse t' larguan prej shqipni nane
--------
pse tė martuan me tokė tė zezė
pse tė ndanė nga i yti brez
pse nga vargu i poezisė
tė kan nda n'lule t'rinisė
--------
pse tė ndanė nga moti e stina
pse tė ndanė nga gjeraqina
pse tė ndanė nga bankė shkollore
pse ti thanė vargjet arbnore
-----------
pse tė shkelen pse tė kan mbytė
pse poemes ia thanė sytė
pse nuk tė lan me dalė nė binė
si bilbil me cicėrimė
-------
tė kan lidhė me pranga e tela
por ti ishe havzi Nela
ishe yllė mbi dhe poeti
shum ma i gjerė se qielli e deti
---------
ti kan vra vargjet shqiptare
fjalen tė lirė e atdhetare
ti kan vra rrokjet me rima
por ti ishe si vetima
---------
se ti ishe si ligjėrimi
urragan prej vargu e shkrimi
fjalen tė zjarrt ma kishe trime
por ti vyshken kėngė e shkrime
-----------
si vetima fjala jote
pėr ty qanė shqipnija loke
kahdo i thonė ksajė albanike
nė gurė e dhe ku i thonė etnike
-----------


Xhelal ferizi nga Mitrovica kosoves shqiperi etnike verilindore
i kendon poetit Havzi Nela poet kuksjan i vrarė nga regjimi komunist
pėr shkak tė fjales sė lirė nė at kohė qė rrallė kush kishte guxim ta shprehte
si trimi poet kuksjan Havzi NELA Kuksian
-----------------------------------

--------------------------

lirik
16-09-08, 22:22
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un nuk deshta ta derdhi helmin tim tė mllefosur
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
un nuk deshta ta hedhi me vrull shpėrnda helmin tim tė mllefosur
e dija se me derdhje stėrpiku edhe mėndafshin
por un isha aq shum nga neveritsat i tugosur
sa qė mbi dhe i derdha bashk helmin e afshin
-------
nuk deshta ta derdhi revolten time ku do me vrull
por shtytsi ishte shekullorė hasmi grumbullimi
un edhe lulet nga mėrija i bėra qull
vjellshėm kur mė shpėrtheu i shekujve pelimi
--------
un nuk deshta tė derdhė revolten time
por djajt e zi shpėrthyen ngushticen time si hidrocentral
ku ishte grumbulluar shekujvuajtja padrejtesitė me mjerime
i huaj i pėrbuzur u ndjeva e shpėrtheva si valė
-----------
un nuk deshta tė shperthej tugshėm vjellatarė
por mė shpėrhteu koha mizoria
un shpėrtheva pėr tradhtarė
nuk rrija dot si robėria
------
un shpėrtheva papritur
si e rrėmbyeshmja stihija
por cicrima mė mbet e sqep'itur
tash jam vet melodija
----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-09-08, 22:23
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me fat
---------------

Shkruan Xhelal Ferizi
------------------------
me fat qofsh oj e martu'me
nėpėr mote nė jetė e gzu'me
qofsh me besė yllė meteor
porsi dritė rri nė kunorė
por nji ligj duhet me e,ditė
qka e mbanė token e yjt me dritė
qka e mban zemren lidh me zemer
ajo ėsht i vetmi emėr
ku rrin shtylla e bukuria
ėsht e bardha besnikria
dashurinė e mbanė edhe shpresa
por mbi tė gjitha e mbanė besa
aji lidhet pėr damari
nėse besa s' luen binari
nėse mendja nuk shkon n' gjeti
dashurija ėsht si deti
ėsht gjithmonė si lule erė
ėsht si diell e ėsht si verė
as nuk shterret as nuk shuhet
gjithnji nė art si rrreze shkruhet
ajo ėsht kopsht q ė kurr nuk djerret
ėsht nji det qė s, din tė shterret
ate e mbanė ajo pastėrtija
por mbi tė gjitha besnikrija
ate e mbanė edhe kujdesi
e jo hilja e interesi
---------------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
16-09-08, 22:25
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė FENOMENINE GJAKUT
--------------------------------

*Titullin e vargjeve- nė fenomenin e gjakut*
--------
*e shkruan xhelal ferizi autori ne mergim*

*Shkruan Xhelal Ferizi*
--------------------------
*nėpėr tė gjitha kokrrat qė ishin njė planet me fjalė*
*duheshin miliona penda ,me i pėrshkrue*
*nė tė gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė*
*kokrrat e gjakut me i spjegue*
*ore ,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet*
*nėse don merr lėng nga tė gjitha qerrshitė,e shegė*
*merr fjalė sa,tė gjith ,oqeanet ,e lėngje qielli me det*
*nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė*
*por fenomenin gjak kurr s' ke pėr ta pėrshkru*
*as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim*
*pėrmbajtjen domethėnse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu*
*se zoti vetėm zoti e din kėt burim *
*gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė*
*pse me ujė damari nuk mbahet*
*pse me gjak nuk mbahen kokėrr dhe e zallė*
*prej ujit ujė si gjak si rrol pėrse gjaku ndahet
*se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna*
*e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim , n' gjithsi
*si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
*gjaku ėsht thellsija e fjalės qe ėsht shkri
*gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
*gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
*e mbanė,t,gjallė,tė natyres njeriun fenomen
*ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
*ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
*por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
*ėsht lėng pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
*ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
*ai e mbanė at tru qeliza e gjene
*ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
*pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
*gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
*e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
*gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
*gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
*gjaku ėsht roman qe shkruhet n' pėr deje
*ai ecė mendjes Sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
----------------------------------------------------
*xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves*
------------------------------------------
*vazhdon me shkrimet vargje shqiptare ne mergim
-----------------------------------------------
lexoni vargje
nga autori
xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
--------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:26
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė FENOMENINE GJAKUT
--------------------------------

*Titullin e vargjeve- nė fenomenin e gjakut*
--------
*e shkruan xhelal ferizi autori ne mergim*

*Shkruan Xhelal Ferizi*
--------------------------
*nėpėr tė gjitha kokrrat qė ishin njė planet me fjalė*
*duheshin miliona penda ,me i pėrshkrue*
*nė tė gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė*
*kokrrat e gjakut me i spjegue*
*ore ,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet*
*nėse don merr lėng nga tė gjitha qerrshitė,e shegė*
*merr fjalė sa,tė gjith ,oqeanet ,e lėngje qielli me det*
*nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė*
*por fenomenin gjak kurr s' ke pėr ta pėrshkru*
*as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim*
*pėrmbajtjen domethėnse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu*
*se zoti vetėm zoti e din kėt burim *
*gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė*
*pse me ujė damari nuk mbahet*
*pse me gjak nuk mbahen kokėrr dhe e zallė*
*prej ujit ujė si gjak si rrol pėrse gjaku ndahet
*se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna*
*e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim , n' gjithsi
*si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
*gjaku ėsht thellsija e fjalės qe ėsht shkri
*gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
*gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
*e mbanė,t,gjallė,tė natyres njeriun fenomen
*ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
*ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
*por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
*ėsht lėng pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
*ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
*ai e mbanė at tru qeliza e gjene
*ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
*pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
*gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
*e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
*gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
*gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
*gjaku ėsht roman qe shkruhet n' pėr deje
*ai ecė mendjes Sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
----------------------------------------------------
*xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves*
------------------------------------------
*vazhdon me shkrimet vargje shqiptare ne mergim
-----------------------------------------------
lexoni vargje
nga autori
xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
--------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sytė e pendimit
----------------
****************
Shkruan Xhelal Ferizi
*******************

kush don tė lexoj zhgėnjime pendime
ejani dhe shihni sytė e pendimit
kudo mund ti lexoni
nė dashuri ne zhgėnime
nėpėr mashtrimet e njerzimit
ne viktima e nė dheun me mashtrime
lexoni edhe nė sy tė hėnės shihen
edhe nė diell
edhe nė yje shihen
nė det nė tokė e nė qiell
--------------------------
******************
Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
-----------------------------------

lirik
16-09-08, 22:28
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vullkanet rafshin mbi ta
----------------------------------

Xhelal Ferizi autori i vargjeve lirike shqiptare
nė mėrgim
---------------------------------------------
mbi ta rafshin vullkane
kushdo qė ėsht antishqiptarė
edhe ata qė tradhtojnė! nė vendė tė dheut balte e rane
ecshin mbi prush e zjarrė
-----------

tė huajt na ushqejnė sabotimin
ta pėrkrahun vyshkjen
ata na e mbollen mjerimin
dhe na e duan gjak ndryshkjen
------------

ata na i pėrkrahin mercenart
ata na djegun pėr sė gjalli
ata ata ndėrkombtartė
ata pėrjetsisht na lidhin pėr brenge vuajtje e halli
-------------

ata favorizojnė tardhtarin
po kurrė jo patriotin
ata e ngrisin zuzarin

e ulin gjeniun e ngrisin tė kotin
----------------------

ata vetėm ata
paguajnė pėr tė zezat tona
ata pra grek e shkja
e tjerė satan e demona
------------

kush tjetėr pėrveq ata vampir djaj
ata tė pa shpirtė e zemer
nji komb e duan vetėm me lot e vaj
deri sa tė ket glob me emer
----------------

ata he dalshin fare
ata u shofshin me fise
ata token shqiptare
tė djerrė e duan me drize
--------------

me therra me shkreti me varfri me lot
me anarki e pshtjellim e ngecje nė qdo sferė
ata na duan nė kurvri nė shekuj e sot
pa nam pa punė e pa nderė
--------------

at qė me ne jan tallė
nė shekuj me ndjenjat tona
mos mbetshin nė breza pa u kallė
vendet i paqin zezona
--------------

ata dhe vetėm ata
na zien nė kazanin e ferrit
ata pra ata jan e zeza hata
jan pjella e hiles e territ
-------------

ata na e ndalin diellin
ata nė shuajnė nėpėr breza
ata na mbushin tokes e qiellit
me lot e pusi tė zeza
----------

ata na rrijnė nė prita
ata na quajn me fjalorė
hjdut na quajn e bandita
por vet mshefin thikė e dorė
----------

ata e mshefin helmin
nė plane i kan dy ftyra
ata na e vejnė gjithmonė shkelmin
me rrena na mbajnė e mėnyra
-------------

ata na shkatrruan fabrika
duke na i premtuar tė reja
ata na futen me ndarje e thika
na ndanė kah krahina e feja
-------------

ata he ditė mos tė g'zojnė
ata na qthuren me lojė
ata gjithmonė na dėnojnė
he mbetshin nė shkrumb e rrėnojė
---------------

ata vatan mos paqin mbi dhe
mbetshin tu u gri nė mes vete
ata u ndafshin me fise e me fe
e gjaku ju derdhtė si dete
-----------

ata nė shekuj na varfruan ata na rrėnuan
themele fabrika e shkolla
nga ata sot etnikja shqiperi po vuan
nga planet e tyre tė holla
-------------

ata nuk na lėshojnė nga kthetra dora
paguajn sabotatorė
ata jan qakaj e hora
ata na kan nė dorė
---------

dhe zoti i sheh pėr qudi
nuk i shuan me tokė e me dhe
ata jan kulqedra e lubi
ata nuk lan diellė shqip me nxe
-----------

jo jo askush tjeter
vetėm ata na mbajnė
me fre me fjalė e me leter
nga shekujt e fatit na ndajnė
-------------

ata e kan poshtėrsinė
ushqim dhe ushujza jan
atyre nuk ua sheh tinzrinė
se maskat engjull i kan
--------------

ata jan rrethi i dante aligerit
i nėnti rrathė pėrmbi dhe
ata jan gjarpijt e fjerit
qė pijnė gjithmonė gjak nga ne
---------------

ata nuk e lėshojnė nga kthetrat
shqipėrinė etnike shqiptare
ata na i vulosin fatet e letrat
me shputen e tyre barbare
-------------

ata nuk na lėshojnė me ecė
as nė progres e nė zhvillim
ata jan shkaktarė pse kem ngecė
ata pra o kombi im
------------------------------------

Autori xhelal ferizi mėrgimtari me vargje shqiptare
----------------------------------------------------
Tė ri pleq plaka gra nuse motra tė reja vasha djem burra e gra shqiptare
tė shqipėrisė etnike
lexoni vargje nga poeti lirik nė mėrgim Xhelal Ferizi autorė i shum vargjeve shqiptare
lexoni dhe krijoni knaqsi ndjehuni gjat leximit analizoni komentoni
----------------------------------------------------------------------
Pėrshėndetje kombit tim nga mėrgimi autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:29
Arti im
----------------------
shkruan xhelal ferizi
----------------------------------
o arti im qiellorė
arti im o art qė mė erdhe nė kopshtin qiell tė shpirtit tim
dhe i dhe pendes time germa e varg ėngjellorė
dhe indet e gjersisė mi mbushe me shkrim
---------------

o arti im i bukuri i pashterrshmi vlim
bateri magjike e pashterrshme qiellore
qė shprehjet mi mbjellė nė imagjinim
e vargun nėpėr gjene mahnitore
-------------

o arti im tė dua o art'shpirtė i pafundsisė
i lindur nga loti i luleve aromtare
i shpėrndarė gjithkah q ė me vjen prej gjithsisė
nėpėr botrat e mia shpirtė krijimtare
----------------


ti i dahsuri art qė endesh i paprekur
qė tė krijoj qiellore perėndia
dhe ringjallė edhe tė vdekur
kur te shkrepė nėpėr shpirtė'caqe dritėsia
----------------

ti o art qė nė pėr mbrendi tė mahnisė
miliarda emra gurėsh mbanė ingji tė pa emruara
dhe akoma nuk e din gjuha e njerzisė
se mua vet shprehėsisht shprehje'dritat mi ke dhuruar
-------------

ti o art o dhuratė menqurore
o vlera mbi vlerė o miliarda larmi
secila me emėr nėpėr rasa lakore
nė mua tė eturin mjeshtrisht jeni shkri
------------

ju nuk me lat tė bėhem munafik
as i kombit tradhtarė
ju mė mėsuat si duhet ndejtė me armik
me tė ndyrė me armiq e bizarė
--------------
ju me edukuat tė dua qiell e dhe
tė dua at gjuhė tė lokes
tė dua komb vlerė e norma e fe
dhe qdo kokėrr zallė e dhe tė shqiptare tokes
-------------

vazhdo o arti i im bukurosh
se ti mė mbushe me besė
ti mė do mua e un ty e kot e ka qdo sarhosh
ti je nė secilen rreze nė grimca nė shi e nė vesė
----------------

kudo je ti je imuniteti im tė dua dhe ti mė don o art
dhe ti vjen kahdo i mbėshtjellur me nji ajr qudije
nuk prekesh nga asnji mikrob as poshtė as lart
mė mbushe me dashuri tė njerzores me pėrkushtim etnije
----------------


dhe prandaj un ty nė secilen germė tė shpirtit tim
o mahni qė flet
nė secilin ingji tė dheleve tė gjakut tim
tė shėndrroj nė shprehje nė jetė
---------------

tė dua o arti im tė dua nė pėrjetsi
sa i pafund qė je
ti nuk don qė qielli e materja tė kenė shterrėsi
as shpirtrat gurė e ujė e dhe
-------------------------------

Shkruar nga xhelal ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:32
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pran nji guri
--------------
un pran nji guri ulur
shekujt po i shpalosja me meditim
me sy nė qiell tė ngulur
sferave i thelluar nė mendim
------
kahdo me mendė nėpėr kėrkim
spjegimeve tė kohrave me mund
dikund me ndėrgjegje dikund me pendim
thelbin e arsyeve e kėrkoja qdo kund
----------
sa botė e quditshme mizore
sa luftė e pamėshirshme nė qdo hap
ekzistenca tė pa fundme kohore
kohė qė tė nxisin nė lėvizje nofullash e hap
-----------
kohė qė tė nxisin enigmatike mbi dhe
sa tė quditshme imponuese motive
diellit kėrkoja me dy sy lut'shėm si fe
pėrse o zot nė mes vape mė ngrive
--------
dhe vazhdoja kėshtu kėrkueshėm nėpėr tė jetes fenomene
pseheve me qudira nėpėr menquri kėrkim fusha e logjikė
kėrkoja kahdo nėpėr materje e gjene
dikund duke u joshė e dikund duke ikė
----------
kėrkimeve kur delja nė secilen mikro ndjenjė e fakt
sa i quditshėm mė dukej ky mish me tru
njeriu nė secilin hap e akt
e vet jeta qė krijimsia aq shum eka filozofu
---------
vrapet kahdo pėr buk e pėr dije
i stdujoja mandej edhe veset
shkeljet e pa mėshirė e gjithfar mėrije
gėzimet hidhrimet e streset
-----------
tė gjitha mė dilnin shkencė arsye nė vete
tė gjitha mė dilnin psehe plot qudira
edhe vet vdekja si njė fund jete
nė kėt garė mė dukej nga njėher ma emira
-------
vrap e mbijetesė nė secilin cak
vrap nė grabitje vrap si nė kafshėri
njeriu mė dukej mister nė mish e gjak
e jeta njė pleim si ujė qė duhet pi
----------
e lotin e dhimbjen sa shum i studjova
kėrkova edhe nė laboratoret e fateve tė zeza
formulė shkencora mandej definova
jeta ėsht njė pikė lot nė mashtrim o breza
-----
sa garė jetese kjo e pa mėshirė jetė
sa e pafundme dije
i dobti nė rrugė dikund mund me mbetė
a ka fund kjo lakmi njerzije
-------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Tė dashur lexues bashkatdhetarė
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
ish i pėrndjekur politik njė jetė
edhe pėr tė komente jeni tė lirė
komentoni sipas shijeve tuaja
tregoni shokut shoqes
-------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe ethet e ikjes
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nė secilen dridhje “vuajtėse nofullash nė pyllė
dridheshin vuajtjet nė dhėmballė
qante bashkvuajtės secili yllė
dėnesnin dhe pysnin kush je ti vallė
-------
kush je ti i huaj maleve tė huaja qė habitė qdo bimė
nė kėto ethe nuk qėndron dot akulli i ngrirė
ti qė nė kto net mendon pėr vargun me rimė
ėndrron kombin tėnd tė lirė
-------
dridhjet nga tė ftoftit preknin deri nė zemer
krrusur nėn do pisha e druj pa ushqim
si tė quajn ty o djalosh me emer
mė tha qielli i huaj me shikim
---------
mė quajn xhelal ferizi poet
mė quajn shqiptaro dardan me komb e fe
un mund tė shkruaj vargje si det
liri nuk kam as atdhe
------
po maleve kėtu pse je mė tha qielli i habitur
nė kto troje kaq larg katandisur nė hata
un jam i burgosur nga prangat i ikur
se duan armiqt me mė vra
----------
dhe mė shikonin me habi koha e druj e gurė e stina
mė shikonin me habi gjethet e malit tė huaj
mė shikonte dushku e ahu e qetina
e qielli nisi tė shkruaj
----------
lagshtija mė kishte hy nė palcė tė mjerimit
ftoftėsia uria nė asht e nė gjak
vuajtja mė kishte hy nė thelb tė lėngimit
kėmbėt mė bėni lak
-------------
tė gjith habitshėm mi shikonin vuajtjet e mia
kalitjen si tė gurit ma shihnin e qėndresen
errsira kur binte mbi dhe nata e llahtaria
tė atdheut nė gji e mbaja besen
-----------
e mbaja vargun poetik nė adhurim
e mbaja fjalen duke dashur ta shkruaj
o zot si ecte hapi i cakut tim
nuk di dhimbsurisht ta pėrshkruaj
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
16-09-08, 22:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher nė trotoare
---------------------------

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
---------------------------------------

njiher mė kujtohet nga shum her nė ilegalitet
me sy nėpėr disa ecje udhė tė vėshtira
un i gjallė quhesha por isha askundi vet
nėpėr tė pa fundme humbėtira
---------

un isha hiqi gati njė pikė mjerani i gjorė
ikja ishte perspektiva ime
dyshek e kulm i kisha shi e borė
dhe kahdo pėr rreth zhgėnjime
---------

nganjiher e vloja ashtu mu nė mes tė akullit shpresen
ėndėrrimtarisht me sy hapur
doja tė mbahesha pėr fije kashte e shikoja lot' vesen
si rrėshqiste si loti im mbi lulen e hapur
-------


nėpėr tokė tė huaj i strukur i ndjekur
konak qiellin me dhe
her nė nji far kome e her gjysėm vdekur
nė ikje ilegale si zogu i pa fole
-------

fytżrat e huaja mospėrfillse qehre
ftoftėsi e tokės mė ngrinte nė gjak
kaloja me muaj tė huaja fshatra e shehre
me hapin e cvilitur me lak
------

i shpronsuar i ndjekur i mbetur pa atdhe
lotin nė vend tė ujit e kisha me e pi
pėrveq diellit t' huaj tjetėr zjarrė nuk kisha pėr tu nxe
lahesha nė tė ftoften borė tė huaj e shi
-----


dridhjet ethet mėrdhirjet i kisha pėrher besnike
s' mė ndahej as dridhja nė nofull
sa her me ka pa hana rrezanike
nė mal duke kėrkuar si kafsha ndoj strofull
-----

tė gjith drujt me habi mė shikonin
e un i shikoja nė secilen rrudhė
fatet askund mbi dhe s' mė ndihmonin
nuk gjeja dot shteg as udhė
-----

vetmi llahtare nė mal
dushk i pėrzier me fletė
habija mbi qiell u ndal
habitshėm shikonte vet
-----

ecja me nji ideal qė mundohesha ta ruaj
nė vuajtjen time tė uritur
sa her i thash zotit pse kėshtu tė vuaj
me fjalorin tim tė ngrirė mbi dhe i rraskapitur
-----

ku shkon mė pyeste vetvetja
ku ėsht caku yt
mė pyeste n' depresionim uria e etja
e tė lodhurit pėr gjumė tė dy sytė
-----

vetmija llahtare ma e tmershme se vorri
kahdo mė ndiqte nga prapa
shtegu kishte humbur i malkuari qorri
e jeta mė nxiste me instikt e hapa
-------

terror ėsht ky i thash o perėndi
cilat sadiste satane na e caktojnė kėt rrisk
un ėndrroja dhomė me nxemje e orendi
mendjen e kisha brisk
-----

nė mal nuk kisha laps as leter
vuajtjen e kisha rimė
varg nuk kisha tjeter
pėrveq pasthirrmė e bėrtimė
------
sa flokt mėrisht ua kam nxjerrė drujve
sa shum grushta i kam sjellė tokes
krandeve dushkut e drujve tė huajve
mėrisht kam shikuar drejt lokes
---------

fillova ti urrej yjet
netėt mė dukeshin llahtare
i urreja edhe pyjet
e rrugėt me trotoare
-----

buken e ėndrroja
nė ėndrra me sy hapur plot koken
nji fjalė me askend nuk e ndrroja
nuk e doja as qiellin as token
-------

ftoftėsija ecte damarit
nė palcė hynte nė zemer
larg nga toka e shqiptarit
si quhej kjo vuajtje me emėr
-------

shushurima e nates monotone
uji i ftoft i prronit
nata si nji sterrė zezone
hijet e huaja porsi tė' demonit
--------

po ecja me ikė n' perėndim
buken nuk e njihte qenja ime
nė gjak nuk kisha vlim
si ngrirjet e vuajtjet mė sjellnin pendime
-----

vuajtėri qė nuk spjegohet
edhe sikur ta ringjallim shpiksin e fjalės njerzore
nė asnji gjuhė dot nuk thohet
si quhet kjo krajatė mizore
-------

her dilja nė fusha e ledina
her nė ligje tė pa fund
nga un ikte moti e stina
besnik i imi ishte i quajturi mund
---------

nga pylli nė pyllė fshat mė fshat
kalim vorresh errsira
i krrusur nė shpirtė e nė shtat
pėrqartė me do vargje tė lira
-----------

kujt ti recitoja nė at ferr
pyllit tė huaj llahtarė
netve pyjore tė frikshme plot terr
un i pėrndjekuri shqiptarė
---------


malet nuk mbaronin
as lugje lumej e dete
kėmbėt e mia hapėronin
qudija i shtynte drejt jete
--------

i ngrirė i uritur pa pare
i strukur i ndjekur i huaj
shikimet mbi tė huaja trotoare
jam shqiptari qė vuaj
---------

europen e kisha nė sy
dhimbjen pėr tė robruarin dhe
besen qė s' mė lente me u thy
lirinė si zjarrė me u nxe
---------

ik nėper trojet sllavianee dridhu qerpiku
nė tė huaja net plot katrane
ik sa ma larg nga armiku
me veten duke folė shqip mjerė at gjuhė nane
--------

netėt kur vinin e binte errsira
gėrmuqesha nė qoshe e skuta llahtare
nė netėt e frikshme nė agime tė' ngrira
shum larg nga toka shqiptare
-----------
kėrkim nėpėr male qė se gjente as busolla
kėrkim nėpėr shpresa qė instikti i mbante
mė drejtonin rrugėve e udhėve tė malit tė holla
joshjet lakmiqare caku qė mi ndante
----------

un naten e bėja nė ankthe e nė fletė
nuk dija a ėsht gjumė a vdekje
me thoj mbijetese jam mbajtur nė jetė
vuajtjen mu nė palcė e kam mbrri me shpirtė prekje
--------

edhe koha vet edhe gurė e lisa
e gjithqka qė ishte nėn qiell me kapak
gjenin konakt t' vet gurėt druj e qiparisa
qė llahtari i nates tė mos ju hyn nė gjak
----------edhe guri kishte strehim
lulet futeshin nė mbulesė tė vet
pėrveq meje e nates n'ė llahhtarė e rrethim
qė rrinim si dy qyqe shkret
-------

kėshtu m' kaluan muaj duke kaluar brigje
nė net tė rrėnqethshme nėpėr pyje e druj
duke kėrku jetė e shpėtim e shtigje
lllahtarshėm me vetminė nėpėr dheun e huaj
-------------

uria s' mė ndahej e terri
heshtja e vorreve e kobė kėnga e secilit karcell
pamja si vorri e ferri
nata nė dhe t' huaj vuajtėri qė mbjell
------------

hapi i im nė vetmi qė ngjethė
trishtim qė rrėnqethte nė mish
nė secilen krande tė pyllit e gjeth
e thente qėndresen dy fish
---------

nuk durohej heshtja errsira nuk durohej mundi
e tmershmja pa fundėsia
i llahtarshmi terr qė si dukej fundi
as ankthet e uritjet e mia
-------------

udhėt nuk i dija ecja pa busollė
i varfėr atdheun si ėndėrr nė gji
sa vuajtjet mė brenin si krimbi nė mollė
e palcen ma dridhte dėnesja nė elegji
------------

nė ethe pėr trojet shqiptare
nė ethe pėr njerzit e mi
ikje kahdo n“' trotoare
qrrėnjosu prap pėr me mbi
-----------------------------

Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------

lirik
16-09-08, 22:36
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mbini mbi pleh
---------------------
Mos mbini mbi pleh
---------------------
mos mbini mbi pleh se pleh ju mbetet vesi
mbini mbi mirėsinė
mos u bėni bimė interesi
ushqehuni me bujarinė
---------
mos mbini mbi ujitjet jargė demagogjike e tė vjella
mbini mbi bukurinė
mbi stinė tė diellit rritnu rreze'mbjella
ushqim ta keni lirinė
---------------
mbjelluni lart nė vetėdije
mbjelluni nė etikė
mbjelluni nė arte mirėsije
nė ma tė bukuren vlerė n' gjenetikė
--------------
mos u mbjellni nė tė keqin ves
mbjelluni nė punė
mos u mbjellni nė vesin e pa besė
as nė krim e vrasje e dhunė
---------
e mos mbini mbi vesin bizarė
mos mbini nė fliqėsirė
mos mbini mbi mėsimin tinzarė
mbi nė artin shpirtmirė
------
mos mbini mbi qyqarin minut
mos mbini mbi joshje sadist grabitqarė
mos mbini mbi shekullin hut
mbini mbi shekujt argjnentarė
-----------
mos mbini mbi zemra tė zeza
mos mbini mbi vese gėnjeshtare
por mbini nder shekuj me breza
mbi nė punė vlerė e besė shqiptare
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
16-09-08, 22:36
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam pa njerz me vese
--------------
Kam pa njerz me vese zhapini e skilje
kam pa njerz me zemer drapri
kam pa njerz me blozė hilje
me mbshtjellje bolle e gjarpri
--------
kam pa njerz qė e pinin si dolli tradhėtinė
kam pa njerz me vese si tė miut nė nevojtore
kam pa njerz qė e shkelin lirinė
kam pa njerz pa fije nervore
-----------
kam pa njerz si akulli e tigri
kam pa njerz me vese qakalli
kam pa aq vese sa nuk mi pėrfshinė libri
as deti as dheu e zalli
-----------
kam pa njerz si gomari
si pelat si bushtrat si pula
kam pa gjithfar lloj vesi qyqari
kam pa vese porsi thundra e vula
-----------
kam pa vese ushujza si njala
kam pa vese si ariu
kam pa vese si hala
qė fjalen nė fyt ma ngriu
------------
kam pa vese me laskuci e teveqeli
kam pa vese rrencari
kam pa vese hajduti e krimineli
kam pa edhe vese vrastari e tradhtari
-----------
gjithfar vesesh kam pa
qė toka me dhe i mbanė
prandaj penda ime ligjron pa ja nda
pėrjetsueshėm me varg po qanė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi

lirik
16-09-08, 22:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shuhem nė harresė
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju tė bijtė e vogėlsisė
ju shpirtrat e pluhurit makabėr hijanet
ju tė bijtė i mikroshpirtėsisė
qė tė gjerė dukeni gėnjyeshėm si det
----------
nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju o tė pa farė
tė bijtė e lakmive taksidare
ju qė nuk jeni bujarė as njė pikė shqiptarė
ju tė bijtė e lavires pare
-----------
nėse shuhem nė harresė
jeni ju fajtorė o tė bijtė e rrenes e mashtrimit
ju qė u polli i paskurpullti interes
ju o tė bijtė e mallkimit
-------------
ju jeni fajtorė me parollat qė duken qelike
por qė jan jargė nė mbrendi
ju qė dukeni pamje heroike
ju qė shqipėrinė etnike e leni me krye nė hi
--------
ju pra ju o karagjozat e dollarit
ju o i shpirtrat e veseve tregtare
ju tė bijt e blozes e blozatarit
tė bijtė e smundjeve bizare
-----------
ju pra ju e kush tjetėr mbi dhe
ju tė bijtė e gjelozisė
ju tė pa komb tė pa fe e atdhe
tė bijtė e shpirtngushtėsisė
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Lexoni vargje nga i pėrndjekuri politik i persekutuar njė jetė nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shoqes shokut
--------------------------------------
Shqipėria etnike nji komb nji dhe njė gjuhė nji flamur nji atdhe
----------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk dua tė jem me njerzinė
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nuk dua tė jem me njerzinė
as sot as nė mot as neper kohra e breze
dua tė jem me pėrjetėsinė
si e pavdekshmja rreze
---------
nuk dua tė je me njerzinė
dua tė jem si qielli
ta ndjejė vetėm dashurinė
diellorisht ashtui si e ndjenė dielli
----------
nuk dua tė jem me njerzinė
dua tė jem mirėsia
dua tė jem nji me bukurinė
tė jetoj pėrher si gjithsia
-------
num dua tė jem me njerinė
pėrse tė jem vdeksia
dua tė ndjejė rrezaninė
dua tė jem pa vdeksia
--------
dua tė jem gjith'i e jo hiqi mbi dhe
dua tė jem arti prore
dua gjithmonė me u nxe
nuk dua tė jem ngrirje e shkrirje si nji akull bore
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------

lirik
16-09-08, 22:39
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

RRiqnat mbi token tonė
-----------
O toka jonė rriqnat na mbuluan
ata po pijnė tėndin gjak
o toka jonė ata na vėrrshuan
shkundu o toka jonė pak
--------
dridhu e qit flakė
rriqnat tė digjen nė barot
ata u pollen nga bushtra shakė
na pijnė gjak ena derdhin lot
-----------
mbledhi fuqitė tua o e bekuar
o toka ime e lashtėsisė
me gjakun tėnd tė vluar
e me flaken e lirisė
----------
rriqnat shtypi kalli shkrumboi njė her e mirė
shtypi mandej ec krenare
tė dua o toka ime tė dua shum tė lirė
pa rriqna e ushujza barbare
---------------
tė dua me flamurė nė dy krena gjeraqinė
tė dua si diell me rreze
tė dua si bilbil porsi kanarinė
shqip tė kėndosh nder breze
----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria verilindore(kosova dardane =Mitrovica
tregoni shoqes shokut
----------------------------------

lirik
16-09-08, 22:39
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ahtisari

-----------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
qajnė mbi dhe shqip bimė e bari
qajnė shqip prore stintė e motit
se na erdhi ahtisari
hoq flamurin e kastriotit
-------
ja hoq shqipen me dy krena
na e rrėnoi kalanė dardane
me gjith gurė edhe bedena
na e hoq shqipen iliriane
----------
e pse tė mos qajė gjithkah bilbili
e pse tė mos vyshken degė e pipe
pse tė mos dėnesė gjithkah currili
kur s' valon nė erė ajo shqipe
--------
pse tė mos thahen shegė e narė
pse tė mos vyshket gjithkah ylli
kur flamur nuk ka shqiptarė
mbi dardanė qajnė fusha e pylli
-----
veq pse deshti ahtisari
edhe do tjerė tė pa mirkuptim
pa flamur me mbetė shqiptari
nė europė gjithmonė jetim
---------
nėpėr shekuj dhe i joni
shqip nė flamur ka ndejtė si shpresa
sot pse e hoq i zi demoni
me e shkėmbye me interesa
--------
sot kosova njė harren ka
qė si dihet fis as farė
pėrfaqson ai jevg e shkja
por s' valon dot per shqiptarė
-----------
ky shpėrblim i ahtisarit
qoftė mallkue qė na theu n' copa
pėr me u tha kraht e shqiptarit
siq e desht gjithmonė europa
------------
porse besė un kam te zoti
njė di tė bukur kah lirija
shqipja jonė si i bukuri moti
do tė valoj ku i rrin etnija
-------
e ku i thonė shqipni etnike
ku e shkrijnė artin t' bukurįt stina
nė fusha e maja albanike
do tė valoj prap gjeraqina

--------------------------------
Xhelal Ferizi Autori shqiptarė nė mėrgim
autori xhelal ferizi nga Mitrovica e Shqiperisė
verilindore etnike
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
JU UROJ LEXIM DHE ARGTIM Tė KėNDSHėM GJAT LEXIMIT Tė VARGJEVE
Tregoni shoqes shokut
-----------------------------------------------------------------------
Shqipėria e bashkuar etnike njė gjuhė nji atdhe njė fe nji dhe me gurė njė
shqipe nji flamurė,ideal o autorit tė vargjeve shqiptare xhelal ferizit nga Mitrovica e Kosoves
-----------------------------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:41
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Jan disa epshegji
-----------------------------

Shkruan liriku Xhelal Ferizi (xhela i Mitrovices)
----------------------------------------------------


Jan disa epshegji qė nuk ndalen
ata! sikur tė shpallej ndonjė konkurs edhe pėr zot konkurojnė!
ata me maska karrieriste e fetare edhe falen
zotin rrejshėm e lavdrojnė
---


ata edhe sikur nė majat mė tė larta tė ishte lavdija
mbi re synojnė e ma lart te posti mbi qiellorė
do tė kėrcenin atje nga lakmija
atje lart ta arrijnė me dorė
---


ata marrin maska tė llojeve gjithfare
i vejnė nė zemra e nė fytyrė
ata shesin fjalė tė mėdha hiqi nėpėr pazare
ata jan demagog tė ndyrė
---

postit i falen nga pesė her nė ditė
synin e kan te karriga
ata edhe nga qielli zotin do ta kishin zbritė
vendin pėr t'ia zanė aq larg i shtynė e liga
---

posti ėsht e tyre dashuria
ata qajnė pėr fron
ata me sy kah karriga vdesin e kah lakmija
ata duan tė vdesin nė post pozicion
---

ata shkrihen pėr ti lavdruar dikush pa mbulesė
merita e tyre brryli ėsht pa radhė me u shty
ata nuk kan kurriz as besė
mbi vlerat gjith kan pshty
---

komb nuk njohin ata krymba jan
sa tė mjerė jan zvarranik
ata asht as kurriz nė trup as shpirtė nuk kan
jan mish lakmiqarė pėr karrigė
---
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare nga mėrgimi
--- --- --- --- --- --- ---
l-i-r-i-k-u-*** i*** -v-a-r-gj-e-v-e sh-q-i-p-t-a-r-e-
tridhjet vjet mbi dhe i mohuar
--------------------------------------
lexoni vargje
nga Shqiptari Xhelal Ferizi nga shqėpėria verilindore (Kosova***dardania ***
e flamurit tė kastriotit Mitrovica e bukur iliroshqipertare
nga Mitrovica e shqipėrisė verilindore
Tregoni shoqes shokut
----------------------------------

lirik
16-09-08, 22:41
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Gjamė kombtare

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Gjamė kombtare
shkruan autori Xhelal Ferizi nga shqipėria verilindore
(kosova=Mitrovica e Kosoves shqiptare dardania ilire SHQIPėRI ETNIKE
---------------------------------------------------
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
demoni po quhet engjull mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet
hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt’sija
i madh po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet vigu
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
k’tu buka hahet me hile
k’tu rrena ecė pėrpara
k’tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n’ maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė
k’tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k’tu i varfėr mbetet profesori
k’tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
o k’tu vdes ati e atkija
k’tu e para del pela qorre
k’tu vdes e pa fjalė burrėrija
k’tu trimat kan shteg veq nė vorre
k’tu i ligu ka shtigje rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k’tu hajni quhet i matur
k’tu kneta quhet valė
k’tu kurr drejtėsi nuk ka
k’tu vallen e udhheqė shtrembatari
k’tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
----------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
16-09-08, 22:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi kujtime e mallė
sa qė kur u deha lot' e sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
16-09-08, 22:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kan dalė disa rrencarė
----------------------------

Nga autori xhelal ferizi liriku
--------------------------------

po shesin prralla gėnjeshtare
varfrisht atdheut po i nxihet jeta
rėnkojnė nga tradhtarėt trojet gjithshqiptare
---
me llafe boshe po bėjnė zhurmė pengesa
dinakrisht si urithat mbi dhe e nėn dhe
ata shesin komb pėr pak interesa
nuk njohin tokė mėmė as atdhe
---
ata fjalen nėpėr bisht e pėrdredhin maskė madhėshtore
paguajn tė shitur llafatorė pėr kėt qėllim
premtojnė mirqenje nė trojet arbnore
por zemren e kan si pelim
---
mashtrojnė gėnjejnė popullin pa mėshirė
jan tė zi si satani me ngjyrė
ata jan do akuj me do gjak tė ngrirė
nuk kan as besė as fytyrė
---
mashtrimtari kahdo kėrdi po bėn prore
gjėmojnė e rėnkojnė male e kodra
ata luajn e tallen me do fjalė madhore
por luajn me popullin si me lodra
---
ata premtojnė gėnjejnė gjithqka qė flasin
llomotisin pėr progres vajtojnė pėr elektoratin
ata thua atdhetarisht mbi dhe po pėlcasin
kutiat e mashtrimit pėr vota kur i hapin
---
kutiat i kan e planet mashtrimtare
ata jan ma tė zi se bloza e katrani
mashtrojnė me tė lehura qenėrisht lehatare
vajtojnė me maska satani
---
mjerė toka e arbrit qė i pjelli
ata jan rrenacak
djalli me maska mashtruesi i mbėshtjelli
gėnjeshtren e kan nė gjak
---
etnia vuan e ata prrallisin
pėllasin e zhurmojnė e mbllaqiten
ata punė tė mirė pėr atdhe nuk nisin
me lajka e premtime kalojnė mot e diten
---
ata jan pėr vota e jan pėr karrigė
popullit kurfar tė mire nuk i sjellin mbi dhe
ata jan dyftyrsha jan vet ora e ligė
pa dinė etikė e t'pa fe
-----------------------------------


Nga autori Xhelal Ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
----------------------------------------------------
lexoni vargjet eautorit shqiptarė tė shqipėrisė etnike
verilindore (kosova)
tregoni shoqes shokut
-------------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:43
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vraponi mbas dashurisė
--------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
vraponi mbas dashurisė
por kodin ta keni nė zemer
lidhuni pas kti fenomeni tė mahnisė
dashuria ėsht vula e jetes emer
------------
vraponi pas dashurisė
kėrkojeni ate nė qdo pjesė
por armen shpirtrore t' besnikrisė
mbajeni deri sa trupi tė vdes
----------
pas dashurisė vraponi
dashurinė kult ta keni prore
rrugėt mos i lakoni
labirinteve tė kurthave jetsore
--------
mos bini nė kurtha tė mjera
shkoni kah rruga e aromes lule'fletė
shkoni andej besnikrisht kah qon era
artit mė tė bukur nė jetė
--------
e arti mė i bukur ėsht dashuria
andej mbani sy por besen asnjė qast mos harroni
mos u dredhni nė kahjet kah mashtron tradhtia
kah gjaku i luleve vloni
---------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
lexoni nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------

lirik
16-09-08, 22:44
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vraponi mbas dashurisė
--------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
vraponi mbas dashurisė
por kodin ta keni nė zemer
lidhuni pas kti fenomeni tė mahnisė
dashuria ėsht vula e jetes emer
------------
vraponi pas dashurisė
kėrkojeni ate nė qdo pjesė
por armen shpirtrore t' besnikrisė
mbajeni deri sa trupi tė vdes
----------
pas dashurisė vraponi
dashurinė kult ta keni prore
rrugėt mos i lakoni
labirinteve tė kurthave jetsore
--------
mos bini nė kurtha tė mjera
shkoni kah rruga e aromes lule'fletė
shkoni andej besnikrisht kah qon era
artit mė tė bukur nė jetė
--------
e arti mė i bukur ėsht dashuria
andej mbani sy por besen asnjė qast mos harroni
mos u dredhni nė kahjet kah mashtron tradhtia
kah gjaku i luleve vloni
---------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
lexoni nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------

lirik
16-09-08, 22:45
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Toka flet
----------------
Toka flet por ju vesh nuk keni
ju nuk e ndėgjoni
ju nuk keni shpirtė qė ta ndjeni
se shurdhuar ju ka demoni
---------
toka flet gjėmon
ajo duron padrejtėsi
por askush gjuhen nuk ja don
tė gjith duan para e lakmi
-------------------
toka flet gjuhė qė askush nga ju nuk e kupton
toka flet zemėrsisht
ju nuk doni ta dini pėrse ajo lėngon
se egoja ju ka vu bisht
------------
toka flet gjėmon ashiqare
por ju nuk e ndjeni se keni pi mashtrim opium
ju ndjenjat nė treg interesi i keni qitė nė pazare
me i shit pėr njė qast me llokum
-----------------
toka flet e qanė e dėnesė pa hile
ju nuk doni fare tė ja dini o sy me mish
gjėmimet e sajė mi pėrktheu lulja karajfile
me lotin qė hjeshinė ja kishte prishė
-----------------
toka flet ajo gjakoset loti shkon te vullkani
e ju nuk e kutponi nė asnjė pėrkthim
se ju mendoni tė pini e tė hani
mbi gjak tė jetoni tė lumtur mbi gjėmim
--------------
toka flet ajo kėrkon nderė me pi
por ju ujė tė tillė nuk po mbani
ju po i thani lutjet e sajė se ujitje mosperfillse jeni ngi
nuk ndjeni etje vatani
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
Lexoni dhe shijoni vargje nga autori xhelal ferizi
bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes dhe shokut
ju deshiroj lexim tė k♪ndshėm tė nderuar bashkatdhtarė
kontakti
me autorin
[email protected]

lirik
16-09-08, 22:46
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mė leni tė flas vet me vete
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
mos mė leni tė flas vet me vete
o kohra tė pa kuptim
nuk dua tė jem rob pėr sekrete
mė leni tė mbijė nė lulzim
------------
mė leni nė shpirtė gzim det tė gjerė
tė notoj pa hile
mė leni tė fluturoj si i dehur nė erė
nė boten me karajfile
------------
mos ma largoni mėshiren e zotin
o kohra montim zeza
ma leni fushen artin fatin dashurinė e motin
tė kndoj cicėrushėm nė breza
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
Lexoni vargje nga mergimtari
Xhelal Ferizi bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes shokut-----------
--------------------------
---------------------------

lirik
16-09-08, 22:46
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr udhėt e shpirtit tim
--------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Nėpėr udhėt e shpirtit tim
me plagė qė qesin gjak
lotin tė vetmin ngushllim
i mėrguar rrugėve tė huaja me lak
-----------
barkun ushqim tė huaj
zemren tė uritur pėr atdhe
udhve tė mia jetime udhė qė po i stėr'vuaj
as qiell nuk jam as dhe
-----------
nuk jam as krua lotėsh se jam shterrė
nuk jam as sizif se as punė nuk kam
nuk jam as shtet se jam i harruar therrė
lule as bimė nuk jam
----------
nuk jam as qenje as cak
nuk jam as mjegull as kjartsi
shqip nuk mė duan me gjak
mė duan si hiq nė mvartėsi
---------------------
nuk kam flamur se ma moren
nuk kam simbol se mė shkombtarizuan
nuk kam etni se nga duart ma nxoren
mė njė emer tė pa njohur mė quajn
---------
njė shtet tallava ma njohen multi etnik
mė lan tė varur nė mėrgim
mė quajn me emer zhduku ik
mos u duk mbi dhe o harrim
----------
nuk jam askundi mė thonė
mos trokit nė asnjė derė
vuajtje mė thonė gjithmonė
zog i pa fole nė erė
----.---------
ndoshta as statusin as emrin nuk do tė ma njohin
as identitet mėrgimtarė
se ata vetėm nė errsirė shohin
vetė quhen qlirimtarė
-----------------
udhėve tė mia vuajtėrisht po tretem
nuk jam ma fuqi as pėr udhkryqe
ndoshta nė shkretira nji dit do tė mbetem
me i kja hallet me qyqe
----------
po po se kshtu e don koha satanike
tė eci si i huaj pa adresė e pa fis e farė
tė mos kem fole as shqipni etnike
tė mos quhem mbi dhe shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Lexoni vargje nga bashkatdhetari
juaj Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k.-u nė mėrgim tregoni shoqes shokut
------------------------------

lirik
16-09-08, 22:47
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E di njė her si gjėmonte njė zog
----------------------------------

Autori xhelal ferizi
-----------------------
e di njėher si gjėmonte njė zog
ciu ciu dhimbshėm
syri i ishte tha kishte mbetur pa strofullog
shikonte pėr rreth vuajtur e mundimshėm
-----
shtegtarėt tjerė zogj kishin fluturuar
me krah mbi erė nėpėr shtigje
ky sėmundjes i ishte nėnshtruar
s' kalonte dot male e brigje
-----------
as me qa nuk kishte fuqi
i mbetur ishte ligė e tha
nuk kėndonte gjėmonte me pi
etshėm pėr shtegtim duke qa
------------
ai donte fluturim
tė kalonte male e dete
ai donte cicėrim
jo nė lėngim e dergjė jete
------------
as zemren nuk ja ndėgjoja duke i rrahur aspak
tik tak thue nuk kishte ishte stėrmekė
nuk i kishte mbetur thua as mish as gjak
a thua thash ky mundet me vdekė
-------------
o zot leht e pėrkgdhelja mirėsisht
flatrat i ishin tha
dhe qaja un si fėmi dėnes'tarisht
nga ai nuk deshta me u nda
--------
ciu ciu ishte gjuha e tij ankimore
shikimi lutės tė shtinte gjallė nė dhe
un leht e lėmoja me pėrgdhelje dore
me lotin tim e laja rrėke
-------
e mora mandej te zjarri pran te ogjaku
sqepin ja laga me ujė
deshta qė ti nxehet sa do pak shpresa e gjaku
nuk di si ta pėrshkruaj
--------------
e ai mė shikonte shpresė'risht
i lodhur si njė skelet
mė fliste nga njiher ciu ciu cicėrimsisht
sikur e ndjente se jam poet
-----------
nga pėrkdheljet e mia prehje sikur gjet
sqepin ja hapa i kam dhėnė me pi
me ujė tė kulluar ja kam lagė at sqep
dhe ndjeu dashurinė pėr njeri
------------
ne ishim pėrkatsi tė ndryshme grupore
un njeri ai zog qenje me ndryshim
por dhimbjet na bashkonin mirkuptimet qenėsore
gjallesa me dhimbje nė tė natyrshmin kuptim
-------------
e kundroja dhimbshėm me gjak tė syve tė mi
si dridhej i tėri nė vuajtėri
nėpėr lot tė mi shekujdhimbje ndjeja
pėr zogun moshė 'njomė tė ri
------------
ah smundje kobzezė pėrse e lėngon
i thash qiellit e vet me vete
pėrse nuk e len tė lirė qė tė fluturon
tė kaloj me zogj tjerė fuisha e male e dete
------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
lexoni nė vazhdim vargje nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------

lirik
16-09-08, 22:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po hanin po pinin bastardėt

------------------------
bastardėt po hanin po pinin
pasi gjith naten gratė i kishin tradhtuar
me laviret e pėrziera qejf shfrenin thonė se toka ishte trishtuar
ata mbi luks dėfryeshėm po rrinin
-----------
me laviret kishinė bė qejfet nė hotele luksoze
kishin dalė gjithkah me makina landrovera
ndihej kakarizja e gajasur rruspi'sht e zemrave bloze
qė nuk dinin q'ėsht etika e ndera
------------
tė gjith ishin vjedhacarė
kishin vjedhur djersen e popullit ata mjeran
shqipfolsa ishin mundoheshin tė quheshin shqiptarė
sa rrolėgji ishin politikan
--------------
ata kishin vjedhur nga arka e shtetit
smundja e tyre tėrrpi ua kėrkonte
ata ishin tė gjith fyti i detit
askush nė orgjinė e tyre nuk i ndalonte
-----------
tė qeshurat e tyre ngjanin nė qen' e krokodila
disa nė nji far kombinim hungurie
disa ngjanin nė lavire tė shartuar nė kopila
pse i mbanė o tokė etnije
--------
disa gratė i mbanin nė shtėpi
si mjet shėrbimi e skllavrie
disa idealin e kishin vetėm nė rruspi
nė masken pseudoatdhetarie
------
gojen e kishin plot atdhe
barkun ushqime luksoze
laviret i mbanin pran epshet me i mbajtė nxe
veset i kishin bigjoze
-----------
popullin si turmė e shikonin
varfanjakun me pėrbuzje nga pozita
ata model e kishin demonin
arkave tė popullit ju rrinin nė prita
--------------
kurthat ishin besa e tyre
prodhimi i tyre gazrat e pjerdhave parazite
stėrngopja me ushqime e zgėrdheshja pa kurfar fytyre
ishin puna e fryti i asaj elite
------------
me vjedhė djersen e popullit pa mėshirė
fytyren me pėrshtatė sipas teatrit kombtarė
fjalen tė kurvruar tė pėshtirė
vjedhjen ikonė kult tė parė
------------
rrotat e mdha foristrade
karnevalle qorodije manifestet politike
mitingjet hungurimė maskarade
rruspi'sht gjuhėt taktike
--------
q' lezet po ndjenin mbasi ishin relaksuar
disa kishin ndrruar partneret
tė ngopur duke gogėsuar
po flisnin tash pėr karakteret
------------
kishin mėsuar pėrmendsh tė gjitha hajmalitė
dinin tė bėheshin edhe hogjė e prift
po qe se shprehej nevoja flisnin pėr traditė
disa ishin pjellė e katranit me zift
---------------
disave goja ju hapej
laviret e nates parazite nė gushė i gudulisnin
barku parazitve vetėm sa s'po u hapej
laviret nė vesh kur ju pėshpėrisnin
-----------
e shpesh kėrkonin toalete
se pijet luksoze urinueshėm ndikonin
lakminė e kishin si dete
thesarin e kombit synonin
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
------------------------

lirik
16-09-08, 22:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shekulli qanė me lot
--------------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------
Nėse shekulli qanė me lot e ju dėfreheni
ju jeni tė bijtė e mohimit
nėse ju nga loti i shekullit dhimbje nuk ndjeheni
ju qenkeni tė bijtė e krimit
----------
nėse shekulli qanė me lot e ju lodroni
ju qenkeni vet akulli i zi
ju qenkenipjellė demoni
qė shekullin e mbani zili
------
nėse shekulli qanė me lot e ju hani e pini
ju qenkeni pa zemer
kur shekulli qanė me lot ju a e dini
se dhimbja e tijė ka emer
--------
kur shekulli qanė me lot e ju vallzoni pa ja nda
ju qenkeni egoizmi vet
shekulli u shterr u tha
e ju me ego pasuroheni si det
----------------
nėse shekulli qanė e me lot dėnesė
e ju tinzrisht qeshni
ju nuk paski aspak fe as besė
ma mirė katranet shpirt'ėrisht veshni
---------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------

lirik
16-09-08, 22:51
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi mallė
sa qė kur u deha sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
16-09-08, 22:51
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un me stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran njė prroni shkum bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshem ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
-----------------------------------------------

lirik
16-09-08, 22:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u bėra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bėra vlla me gurin se mė bashkoj detyrimi
shartimi gurėsisht mė shartoj
trurin ma dha rrezistimi
si guri tash qėndroj
------------------------
e zemren ma gurėsoi shtytsi greminė tarė
kalitja mė dha gurė me pi
rrokullisja mė bėri gurė qėndrestarė
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahė si gurė
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urė
-----------------------------
Autori xhelal ferizi --------------------------

lirik
16-09-08, 22:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
16-09-08, 22:53
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrvojen nuk e kam ble
--------------------------
Pėrvojen nuk e kam ble
e kam mbjellė vet nė shekujt e mundimit
pėrvoja qė blehet kurr nuk ka vle
e mbjellura qė korret ėsht pėrvojė e vulė msimit
------------------------
autori Xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 22:54
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Symbyllurazi luajta me rriskun
----------------
un dhe rrisku luanim symbyllurazi
qfar loje nė dukje e pa djallzim
un kisha mbyllur sytė dryra'zi
ai po gatuante pelim
--------------
nuk luaj ma symbyllurazi asnjėher
edhe pse mbas shembjes po premtoj
symbylluraz kush luan ėsht i mjerė
tash me sy qelė po mėsoj e lotoj
--------------

Autori xhelal ferizi
vargje shqiptare tregoni shokutr shoqes
------------------------
----------------------

lirik
16-09-08, 22:54
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dola ta vloj dėshiren
-----------------------
XHELAL FERIZI

dola njėher ta vloj lakmueshėm nė gjak dėshiren por mė pėrvloj lakmia
kėrkova akull pastaj nė gjak
por lakmues vlimi i kishte pėrvluar menquritė e mia
dhe mbeta i pėrvluari nė lak
---------------
Autori Xhelal Ferizi

lirik
16-09-08, 22:55
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dėshira dhe hapi
--------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
Sa her mė ka shty dėshira hapi mė ka ndalė
sa her mė ka shty hapi nuk mė lente dėshira
nė mes tyre qėndronė njė botė nė vete me fjalė
cila ėsht ajo ma e mira
-----------
mė e mira ėsht menquria
ajo vendosė pėr qdo hap
qėllimi ėsht maturia
dėshira duhet t' ket zap
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
16-09-08, 22:56
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mė ka pagzuar fati kur linda
----------
kur linda fati nuk mė ka pagzuar
at ditė fati kishte dalė nė pazarė
kishte harruar mirsi pėr tė mė uruar
prandaj mė pagzuan qyqet mėrgimtarė
----------
fati im i ardhur nga fabrika mospėrfillse
e kishin prodhuar qendrat projektuese pothuejse kot
ai harronte qastet ma vendimtare nė cak nuk mbante lidhse
nuk bashkpunonte me qiell as me zot
----------
nuk e di se q' indiferencė e kishte prodhuar
thonė nji far qendre e batakut
kur e prodhuan nuk e kishin shpirtzuar
qė ai tė veshte me fat secilen rruzė time tė gjakut
---------------
dembel ishte dhe ikte nė momentet vendimtare
her her shihej dikund
por nė qastet mė tė rėdėsishme tė vendimarrjeve rrisk'tare
ai nuk gjendej pėr mua askund
-----------
dhe sa her e kam mallkuar
e kam akuzuar pėr dembeli
sa her e kam akuzuar
se nuk njeh gadishmėri
---------
ai nuk mė ndejti gati mu nė shekullin madhorė
kur vendim pėr mua u mor me vulė djalli
aty ai nuk nuk ishte i pranishėm kohorė
prandaj mua mė pagzoj halli
------------
fati mė vjen nganjėher
pikrisht kur nuk duhej tė jetoja ma teper
ai mė lente tė jetoj i mjerė
poet i pėrlotur nė veper
--------
prandaj un me fatin kacafytem
grindem deri nė flakė
ai nuk mė la tė zhytem
me not dashurie nė gjak
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------

lirik
16-09-08, 22:57
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur ' nuk m' shihni as s' m' ndėgjoni
-------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
--------------------

penden time ta vėshtroni
ajo flet pėr rrudha t' mija
pėr qdo hall qė e ka shqipnija
kur nuk m' shihni nė mesin tuaj
dijeni mir se shum po vuaj
edhe vdekur e nėn dhe
bashK me ndejt lidhur n' tri fe

kurr prej hasmit mos me u ble
por me ndejt kombi qelik
deri nė det adriatik
e ku fillon ajo merdare
e ma poshtė pėrtej himare
ku e ka fundin qamėria
si njė shpatė me ndejtė etnia
shqip me u ndezė e shqip me nxe
gjeraqina me tri fe
me dy krah e me nji zemer
gjith shqipni ku i thonė me emer
plot me gaz me paqe e punė
pa ndoj t' keqe krim e dhunė
tue pasė zemren plot liri
doren hasmit mos me i shtri
dijeni se i vdekur ne errsirė t' varrit
kam me luejt flet t' bung e qarrit
kam me luajt edhe fletė n'pėr lisa
kam me nxitė gjubleta e plisa
n'pėr bashkime e nė hare
kurr kushtrimet pa i ndėrpre
edhe i vdekur nė at jetė
pendė pėr ju un kam me mbetė
kam me i lvizė lulet n'Pėr fletė
kam me lvizė siq lvizė puhiza
varg' me dalė mbi ferra e driza
pėr me e zbutė pėr ju natyren
si mehlem tue krye detyren
--------------------------------


Shkruar nga autori nė mergim
Xhelal Ferizi

lirik
16-09-08, 22:57
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Arsyes i kam thirrė nga e mundshmja
---
Nga e mundshmja i kam thirrė arsyes
tė mundshmes i kam thirrė nga arsyeja
u bėra logjikė u bėra gjykim i tė mundshme pasqyres
qė ti thrras nė qendėr tė vetdėdijes tė dyja
---
kur mbjellja kėt farė nė cak
mbihej arsyeja nė tė mundshmen lulzonte
dhe lėmueshėm e mundshmja ecte nėpėr gjak
arsyeja nė tė mundshmen ligjėronte
-----
por kur i thirra tė mundshmes mbi arsyse
e arsyen mbi tė mundshmen ndoj her
kam mbetė si caku i pėrthye
qėllim i munduar i mjerė
---
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
16-09-08, 23:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

-----------------------------
Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara
--------------------------

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare
.................................................. .....................................

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri
.................................................. ............................

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga ata sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit
----------------------------------

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi

lirik
18-09-08, 19:13
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u shkollova nėpėr dhimbje
-----------
Autori xhelal ferizi
--------------------
nėpėr dhimbje u shkollova me praktikė
kur idilitė mi rrėmbente moti mė i pa mėshiri
un bėrtisja dhimbsurisht deri nė galaktikė
kur gjakun tim e pinte vampiri
----------
vampiri mė pinte rininė
un kalitesha nė pėrvojė
dhimbja mė mbjellte pamvarsinė
nė qeliza mė ringjallej qdo plojė
--------
kėshtu vdisja e ringjallesha nga hiri
kalitjet u bėn si bukė si rutinė
lojen nuk e la vampiri
vampiret ishin kohrat me stinė
-------------
Autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
18-09-08, 19:14
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Te vendi i lotit
--------------
Xhelal ferizi autorė
---------------------
te vendi i lotit i solla tė gjitha mjeshtritė dėnestare shfryrėset e mia
pėr tė kujtuar kohrat mallėngjimin
aty u shkri arti im i pėrsosur kujtesa vuajtėria
aty e kam shkri gjakun e pėrkushtimin
----------
si altarė mė dukej qfar shejtrie
aty kisha dėshirė me dėnesė
dikur ishte vend bukurie
tash vend i lotit pa shpresė
---------
aty erdhe vetėm pėr lotin
askund tjetėr nuk mund ta derdhi lotin si aty
aty erdha mė dukej sikur shoh zotin
vetėm aty loti im kėputė qdo dry
-----------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
18-09-08, 19:15
Do tė vdisni nga mendjemadhėsia
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
prandaj ju poshtroj zoti
ju jeni vet harbutėria
prandaj rrėke ju shkon loti
------------
dėnim qiellorė ky
shekujt pėr shkak tė mendjemadhėsisė tuaj ua kan shkruar
mėkatarė ju qė diellin e keni pshty
mendjemdhej o hiqa tė truar
----------
megalomania ėsht ara juaj toka buka
mbi zotin sa her keni dashtė me dalė
ju qė doni tė dukeni ma tė lartė se bjeshka kodra e suka
harroni se zoti u ka falė
----------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
loti nuk do tė ju ndalet e dėnimi
nė qiell ėsht vetėm perendia
atje nuk ka vendė vogėlsimi
------------
ndaluni ku doni
nė tokė prekni o fodull mistreca
thjeshtėsisht duhet tė vloni
e jo mbi fron si karkaleca
----------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
18-09-08, 19:15
Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik
18-09-08, 19:16
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje
nga poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
---------------------

lirik
18-09-08, 19:16
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajnė fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet
---------------------
besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do tė pėlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
kėto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetės
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretės
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
18-09-08, 19:17
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

HAPNI RRUGė MENDJES S ė NDRITUR
TRURIT Tė PRIRUR MARGARITARė
MOS LENI MENQURINė Nė HIJE
DUAM Nė KRYE DIJETARė
-----------
MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHė MBI KARRIGA
MOS RRxONI ETNINė SHAKULL
MOS ShTYNI ME BRRYLA E INTRIGA
-----------
HAPNI RRUGė MENQURISė
KAHDO NE DIJE E SHKENCė
MOS ecni nga pas cektesisė
se s njihni te jetes esencė
----------
shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
-------------------------------------

lirik
18-09-08, 19:18
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po Dridhen
--------------

Shkruan Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mėrgimatarė
Nė Gjermani
------------------

-------------------
Po Dridhen Po Dridhen Qelizat
Po Bien Kėmbanat Mbi Dhe
Po Qajnė Mbi Fletė Puhizat
Po Dridhen Kombe E Fe
---------
O Dilni O Pjesė Qiellore
Edhe Tė Vogla Ju Grima
O Dhe Me Bėrthamė E Kore
Dhe e Lashta Rrėnja e Bima
---------
Dhe Qani Se Po Ndryshon Etika
Po Humbet Kuptimi Nė Jetė
Mendja I Thot Shekujve Ika
Gjinitė Do Tė Mbeten Shkret
----------
Sa Keq O Shekuj Tė Zhvillimit
Po Sjellni Qthurje Ndėr Ne
Yjet Po Vjellin Trazimit
Dielli Nuk Ka Me Nxe
-----------
Po Vjen Njė Modė Bizare
Qė Rrėxon Kuptimin Mbi Glob
Gjinitė I Bėn Barbare
Do Tė Sjellė Sa Lot E Kob
--------
Po Vritet Po Vritet Dashuria
Po Bien Sa Penda Poeti
Motivet Po I Vret e keqe Mendėsia
Qė Vjen' e po Pėrlotet toka e Deti

Pėrlotet edhe Zogu e Stina
Pranvera Nuk Don Me Adrdhė
Do Tė Qajė Edhe Kanarina
Currili i Vales sė Badrhė
------------
Kujtė Do Ti Dhurohen Fjalė
E Lulet e Dashurisė
Dhe Gjaku I Dehur Valė
E Ndjenja Pėrjetsisė
----------
Motivi Do Tė Vdes O Fe
O Kombe Kahdo Mbi Zalle
Logjika Ka Nis Me u Bre
Do Tė Vdes Njerzija n’ kto Halle
---------
Dhe Dita Do Tė vijė e Gjykimit
Kur Nė Dysh Do tė Ndahen Animet
T’ Shėndetshmit Do Tė Turren n' gjak t' Vlimit
Ti Vrasin Degjenerimet
-----------
A e Shihni Si Rėnkon Ylberi
Kur Pin Nė Mundim E Lot
Se Vyshkė Jan Shija E Nderi
Gjyko O I Madhi Zot

Shkruar Nga Xhelal Ferizi Mergimtar Shumvjeqarė

--------------------

lirik
18-09-08, 19:19
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė gjitha pse'het do ti gjykoj
-----------
Autori xhelal ferizi
---------------
tė gjitha pse'het do ti gjykoj
kur tė pėrfundoj tė gjitha gjykimet e pėrfundimet
psehet do ti dėnoj
pėrse psehet na i krijuan mundimet
-------
mundohu dhe pėrse
jeto dhe pse
vdis dhe pse
gjithqka fund dhe pse
---------
pse'het do ti analizoj
pse'het do ti shuaj
do ti ringjalli kur ti gjykoj
me pse'het gjykueshėm gjithmonė do tė vuaj
--------
pse'heve fundin nuk do tė ua di
as fillimin
as arsyeve tė tyre qė nė materje kan mbi
psehet ku e kan pėrfundimin
------
o pse' he edhe gjykimin me pse e keni
pse nė pse dhe pse ėsht e juaja formula
pse nė nismė e pse nė hiq ėsht e juaja vula
pse'ėsht i juaj refreni
--------
autori xhelal ferizi
----------------

lirik
18-09-08, 19:19
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mo vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

xhelal ferizi autori
--------------------

lirik
18-09-08, 19:20
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un u vetvrava
-------------
un u vetvrava se deshta tė bėhem ti
nuk ndejta i vetvetes
deshta dashuri nė vend tė ujit me pi
un i biri i kohė mendjelehtes
-------------
nuk e dita se trupat e mishi jan tė ndarė
mendova se jemi nji
prandaj loti im shkon tash si ujvarė
asnjė mėshirė kalimtare nuk don pėr ta pi
-----------
nuk e dita se zemrat jan dy
ndjenjat jan tė ndara me hendek
nė ballė nuk rrijnė tė njejtit sy
e ndjenjat munden me vdekė
------------
paguhet shtrejtė mos dija thonė
dy zemra kur rrahin ndryshe
un jam zog qė dimrat mė robrojnė
shtegtarė i mbetur humbur strehve
ciu ciu dhimbjet mė lotojnė
me mua tallen tė vona llastare
tradhtare tė papjekura dallėndyshe
----------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
18-09-08, 19:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vetėm njė curril lumturije
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
vetėm njė curril lumturije ta pi
jo sa tė tjerėt me valė
mė leni o muza mė ndihmo o perendi
se qiellin e mbusha me fjalė
---------
nuk dua si tė tjerėt tė pi det lumturije
e tė pafundme oqeane
un knaqem me njė curril a valė dashurije
por e dua tė pastėr si nji kullim rane
--------------
autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
18-09-08, 19:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
18-09-08, 19:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nga tė gjitha bukuritė
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
nga tė gjitha bukuritė
qė zemren time e kishin pushtuar
mė mbeti njė kujtesė si e magjikshme dritė
gazi yt i djallėzuar
-------
si mund tė ket qeshje tė tillė mbi dhe e nė qiell
qė ja kalon seciles qehre estetike
qehreja jote me gaz ja kalonte seciles qehre luleje nė prillė
qfar buzqeshje artistike
---------
rob i asaj buzqeshje kam mbetur
dua tė shkundem nga kjo e bukur robėri
sa her nėpėr ėndrra jam tretur
nga ky art me pranga mė zgjidh o perėndi
----------
qeshje tė tilla vrasin
kur nuk e kan besnikrinė nė zemer
qelizat e mia bėrtasin
si quhet kjo buzqeshje me emer
----------
muzat e mi mos rrini rob tė kėti gazi djallėzorė
bukuri qė vret me vizllimė
ky gaz tash ėsht akull borė
un dhe zemer hapi im nga ky gaz u ngrimė
-----------
gazi i bukurisė artistikisht vret
ikni o ndjenjat e pafajshme nga ky grep i pa besė
si mund tė rri pran kti gazi shkret
kur shekulli im nė mua tash dėnesė
----------------
autori xhelal ferizi

lirik
18-09-08, 19:28
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O vargu im i lirė
---------------
o vargu im i lirė
mbi dhe shqip tė vlon dėshira
pėrse tė mbajnė nė zingjirė
tė mohuan mosmirnjohjet e pshtira
---
sa kohrat tė kan shkelur e akuj'hije
e pėrbuzjet shkelse shpirt'ftofta satanike
ti u shkrive pėr halle etnije
ndėr motet mohuese ironike
---
Autori xhelal ferizi

lirik
18-09-08, 19:34
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Fjalen do ta shpalli kult
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
do ta shpalli kult fjalen
do ta ndertoj tė shejtrueshėm kult
do ta vendosi mu nė mes tė ndėrlidhjeve tė zemrave tė materjeve
nė mes tė lėvizjeve dhe betejave
nė mes tė marrėveshjeve dhe zezonave
nė mes tė vjetrave fenomene dhe tė rejave
nė mes tė apokalipsave
nė mes tė shekujve
nė mes tė beses dhe gjenetikes sė quajtures jetė
nė mes tė artit
nė mes tė qendrave e shqisave
nė mes tė ndejnjave e hapit
nė mes tė nismėtarve jetsorė ide prijsave
mu nė mes tė lėizjeve e joshjeve e zapit
nė mes tė hamendjeve e premisave
mu nė mes tė vrapit
nė mes tė thėnjeve
nė mes tė shpikjes magjike e vulave njerzore
nė mes tė zbulimit dėshirorė ma tė zjarrtit
nė mes tė kafkes mendore
mu nė mes tė lotit
nė mes tė dhimbjeve
nė mes tė gjinive rracore
nė mes tė thėnjeve e tė menduarit
mu nė mes tė gjenialiteteve njerzore
kult do ta ngris aty
fjalen
kur thuhet nė sy
nė te do tė ndalen
ndoshta dikush me qa
dikush me qeshė
dikush me pshty
tė gjith aty
tė gjith shekujt aty kan me u kthy
me shikim rrespekti
ndoshta diksuh shanė
dikush pendueshem ka me shfry
para kti kulti do tė pėrkulen tė gjitha gjuhėt
tė gojes tė syve tė zemrave
trajtat do ta shquajn emroret
rrespektin do tia bėjnė ndjenjat
ujitjen
zanoret
bashktinglloret
rregulloret
kult do ta ngris
me material tė veqant nė qender tė tė gjitha vetėdijeve
token pėr ndėrtim do ta marr nė mahninė e vet sajė
fjalen do ta ndėrtoj si kult kahdo
nė qendra mendore botrore njerzore
mbi dhe mbi dete
mbi amanete
nė shkolla nė universitete
fjalen do ta skalis si kult nė memore
mu nė shpirtin e kohrave shekujve dijeve
nė secilen pore
nė secilen domethėnje ,mendore
kult ku do do ta bėj fjalen
le ta dijnė qenjet
para sajė tė gjith do tė pėrkulen do tė ndalen
edhe vet fenomenet
fjalen do ta bėj kult ndėrtim
kahdo nė sfera nė dije nė vlera
ndėr kombe kult e kult te kombi im
fjala do tė jet mbretreshė si pėrhera
do tė jet kult nė gjuhė e nė shkrim
kahdo mbi dhe do tė jet kult vlim
nė lot nė dashuri nė art
nė dhurim lules qė i qelė pranvera
nė bukuri
nė amanete e secilin flijim
nė shprehje nė thėnje nė thellsi tė shpirtit
do tė jet kulti vet i ndėrtuar nė spjegim
kult do ta bėj fjalen
kult
ma tė magjikshmin ma tė pėrjetshmin lapidarė ndėrtim
--------------------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

lirik
18-09-08, 19:34
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Psherėtima e njė nate
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

gurėt e kishin ndėgjuar
plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se erėrat i ka pėrthurė
-----------
Nga autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
18-09-08, 19:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e enderres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik
18-09-08, 19:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kohė me gremina
-----------
autori xhelal ferizi
----------------
ti mė bė bėre zarė rokullisės
me zarin mallkim
i gjallė
mbi dhe e zallė pendim
mė bėre zgjedhės
votė vullnetare
lojtarė llotosh
ku vdekja ėsht numri im
mė i dashur
fituesi mė i preferuari im
pushimorja mė pėrfundimtare
llotoja mė e gėzueshme fituese vdekja
zgjedhsi i problemit tim
mė i dashuri
ti mė bėre
qė mė i dashuri
pėrqafim
tė jet
i ziu
varri im
------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
18-09-08, 19:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------

lirik
18-09-08, 19:39
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Veprimi i pa matur

Xhelal ferizi autorė
--------------------------

hapin e qet ma parė
por lotin mė pas
me matė thonė ėsht ma mbarė
se zemra veshet me gas
-----------
hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je ma trim
--------------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
18-09-08, 19:40
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Fjala nė gurė
-------------

Shkruan xhelal ferizi
-------------------
ma kishin mbyllė nji kohė fjalėn nė gurė
e vrapova pėr ta lirurar me shekkullin e quajtur shpėtim
fjala pastaj mu bė gur mbi gurė
mu bė liri
lulzim ringjallje bukuri
mė bė atdhe
rignjallje dashuri
mu bėbė art
besė qelik
therrė pėr armik
lule pėr mik
mu bė murė
pastaj lidhse nga ylli nė yllė si urė
nga jeta nė jetė
fjala e ime me lot dhimbje
me ngjyrė nė pėrbuzje shtegtim e kėshilla
do tė bėhet vulė lulzimi e ere
do tė bėhet urė
shtizė shqip pėr atdhe e flamurė
----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
19-09-08, 09:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė shėmtuarit flasin pėr estetiken
----------------
xhelal ferizi autorė
---------------
tė shėmtuarit flasin pė estetiken
tė pa diturit shesin dije
tė degjeneruarit flasin pėr etiken
diellorėt po mbesin nėn hije
----------
tė prishurit flasin pėr ndreqje
tė zhyturit flasin per pastėrti
o shekull sa kohė e keqe
tė bardhėt po veshen me tė zi
----------
po struket gjithkund menquria
gomari mbi dije po prinė
po flet pėr nderė rruspija
engjujt nė heshtje po rrijnė
-------------
po bėhet mbret hajduti
po shitet gjithkund tregtari
i pari mbi dhe po del huti
po vyshket i shkelur dijetari
-----------
jargėt po shpallen ėmbėlsira
e zeza po bėhet e bardhė
kurva po quhet ma e mira
demoni nė fron ka ardhė
------------
dembelėt fitojnė sot vrapin
i djersituri mbytet nė mundim
qorrat fatin e kapin
vajto o kombi im
------------
mirsia pa buk po vdes
dredhija po bėhet lulė
e hapi interes
e hilja po bėhet vulė
--------------
pėr fe po flet i pa besi
tradhtari pėr besnikri ligjėron
shėndet tash po quhet vesi
i drejti po quhet demon
-------------
po flet mashtruesi pėr drejtsi e falltori
bindshėm llafazani shejntrohet
po del hero puthadori
kurvari me medalje nderohet
-------
varroset e gjallė merita
kurtha del ma e drejta nė skenė
maska lavdrohet e prita
fundi i globit po vjen
----------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
19-09-08, 09:53
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
19-09-08, 10:01
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vrapimet e mia nėpėr erė
----------------
Autori xhelal ferizi
------------------
vrapimet e mia nėpėr erė
un as nuk di ti spjegoj
edhe shekujt sikur ti mbushi ndjenja e sheqer
ndoshta nė zbėrthime ndjenjash spjegimet i dėshtoj
----------
un eren e kam si dashurinė
kur kam ra me vrap nė pėrgdheljet e sajė tatpjetė
jam bė njish me mahninė
nė flladin e sajė bėhesha si zogu vet
---------
un jam habitė me ato ndjenja magjike
eres duke vrapuar mbi ledina
kah lugjet me gjelbrime idilike
sa her jam bė cicėrimė
----------
oh flladi i tatpjetes e vrapi i padjallzuar
brushat mi bėnin hjeshi
as dielli si un nuk ishte i gėzuar
sa bukur tė jeshė fėmi
---------
atdheu plot gjelbrim ishte e drita
lulet harlisnin nė erė
mua nė tatpjeta e ledina nė fllad mė shtohej rrita
atdheu mė ushqente me pranverė
-----------
edhe sikur nė shijet ma tė famshme tė pėrsoset mjalta
edhe sikur gazi tė vloj sheqer me miliona her nė gji
nuk ndjehej aq ėmbėl siq ndjehej era e balta
nė adhurimin tim e vrapin si magji
----------
atdhe ledinė tatpjeta lojra lugina
ujra me bilure plot
vala me tinguj nota e art gurgullima
currili qė era e shperndante kulluar si lot
---------
era ishte vet qelsi i zemres time
gjelbrimi e vrapi e tatpjeta
kosova shqiptare e shqipnija trime
mė t'ė bukura ishin se vet jeta
-------------
Atori xhelal ferizi
------------------

lirik
21-09-08, 09:41
Atdhe
------------
Autori xhelal ferizi
--------------
atdhe ėsht kur punohet me ndergjegje e pėrkushtim
atdhe ėsht kur bėhesh njish me dhe
atdhe ėsht loti i sinqerti i dhimbjes pėr vend tim
atdheu ėsht ma e bukura fe
---------------
atdhe ėsht kur vdekjen e bėn si me le
atdhe ėsht kur vdes pėr atdhe e ringjallesh pėrsėri
e vdes prap e ringjallesh po tė jet nevoja mbi dhe
atdhe ėsht kur atdheun e quan dashuri
-------------------
atdhe ėsht kur sakrificė pėr te ndjehesh
atdheu esht kur ri'vdes pėr te me mija her
atdhe ėsht kur nga bukuria e tij dehesh
atdhe ėsht kur e ndjenė se i yti ėsht e ti je pėrher
----------------
atdhe ėsht kur ti ai bėhesh e ai ti
kur ndjeheni nji mish e gjak
kur dhimbjet e ndjenjat i keni nji
kur vdes duke e dashur nė mbrojtje e prak
---------------
atdhe ėsht mė e bukura dashuri shejtėria
atdhe ėsht ushqimi ma shpirtėrorė
atdhe nuk ėsht demagogjija
e aktrimi me fjalė o tė gjorė
----------
atdhe ėsht vetėm puna veper
por jo vajtimi qyqarė
atdheu nuk ėsht leckė as leter
puno pėr atdhe o shqiptarė
-----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
21-09-08, 10:32
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

SABOTATORė
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
Sabotatorė ju jeni pjella e vorrit
ju nuk jeni pėr progres pėr atdhe as pėr dritė
ju jeni tė urithave qorra sherbėtorė tė qorrit
qė mbi glob nuk doni ditė
---------------
ju jeni prodhues tė qorrave prodhoni verbri
ju prodhoni terr furnizoheni nga nėndheu
ju jeni pėr zvarritje pshtjellime e vakarri
ju merrni sy hasmi kur tė verbrohet atdheu
----------
oh ju jeni vet nėnė toka errsira
urithat e shartuar kopila jan kan mbarsuar
tė ethur jeni nga tė zi vampira
nė veprim mbi dhe ata ju kan lėshuar
----------
zingjiri e lagshtija e jargve nėpėr kėmbė ju shihet
nė bishtin pėrpjetė ju shihen gjurmėt e palara tė padronit
nga zhurma nė zhurmė i vogli i pa vlerė i ju ju lėpihet
ju vdisni me e pėrflliqė majen e fronit
----------------
atje doni ju nėpėr leqe e krryla
dredhanisht me pallė me fjalė pa mbulesa
verbrisht tė mėsuar nga urithat qorra shtyheni me brryla
sabotimi ėsht e e juaja besa
----------------
ngatrresa e errsira pėrthurja nėpėr mote
ndalja e ecjeve vyshkja e zemres kombtare
urithėria o i zi kjo pra ėsht shkolla jote
dhe medaljet e mirnjohjeve tė huaja o lavire mercenare
--------------
arti juaj ėsht errsira e sabotimi
kotsija e fjales e zhurma pėr padronin
ju jeni shum mė tė zi se krimi
dashnorė e keni nėn tokė demonin
--------------
dinakri nė vesh ju pėshpėritė urdhėrore
urdhėdhėnsat prostitucionalisht ua caktojnė edhe kohen shtratin
nga dheu e toka nuk keni asgjė arbrore
djajt po ua rrisin shtatin
--------------
o ju nuk gjak i ksaj toke
ju jeni zhgjyri mbi pare
ju bushtrat i keni loke
e jo mėmė token shqiptare

--------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------

lirik
21-09-08, 10:39
--------------------------------------------------------------------------------

Nėse qiellit vjen mbi dhe
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------
Nėse qiellit vjen mbi dhe
ndonji fat i bardhė pėr shpresė
do ta marr nji rreze tė re
qė s' mė len n# pendim tė vdes
---------
do ta marr si aortė qielli
tė gjerė me e lidhė n' zemer shqiptare
si dhuratė ari prej dielli
me e nisė jeten ngazllimtare
---------
me art tė ri mu nė gjak t'haresė
do ta vloj si vrull shpirtė gjerė
do tė dal me tė re nji besė
porsi lulja mbi pranverė
------------
do tė qelem nė ledina
nė gjelbrime do tė harlisem
kur t'mė shohin moti e stina
nė ag me yllin nė cak do t' nisem
---------

do tė nisem nė kosovė tė re
bardh si drita diellatare
me fat tė ri se mjaft jam bre
nė t' huaja udhė e trotoare
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------

lirik
22-09-08, 02:36
Kėrkojnė malet vargjet tė mia
----------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
kėrkon dheu kėrkon etnia
kėrkon toka etja e motit
kėrkon dheu i kastriotit
kekrojnė gurrat kerkojnė krojet
fusha e ara e lugje e prrojet
kėrkojnė fjerat e i kėrkon bari
kėrkon gjuha e gjak shqiptari
po i kėrkojnė edhe kanarinat
motet shekujt muaj e stinat
po i kėrkon kahdo kullimi
gurra e vala e gurgullimi
po i kėrkon zogu e bilbili
gongjja e shega e karajfili
e lule shtrydhja e kokrrat t' ranes
gurė e dhe tė tokė dardanes
po i kėrkon vet dashurija
i kėrkon e shtrejt liria
vargjet tė bardha mėrgimtare
po i kėrkon toka shqiptare
rima e strofa e kangė lirike
i don shqipnija nanė etnike
kahdo flitet shqip nė gjuhė goje
ku ligjron shqipja nė troje
vargjet t' mia i kėrkon ara
fusha e deti e ujvara
mali suka e lugu e pylli
i kėrkon sharkija e fyelli
edhe e bukura violina
i kėrkon shkolla e uzina
i kėrkojnė po djem e qika
e puntorėt n'pėr fabrika
nxėns student e profesor
kahdo dhe ku i thonė arbrorė
i kėrkon kombi me fe
i kėrkon toka me dhe
veq me i pa nuk don tradhtari
edhe armiku e mercenari
i pa shpirti e puthadori
zemėr zhgjyri e shėrbtori
ai shėrbtori i armikut
e hileqari i metelikut
e tregtari shpirtė qė shet
edhe shitsi i dheut tė vet
e ai legeni e intrigani
qė nuk din s q'ėsht vatani
as nuk ka kund emocion
qė e ka pjellė i ziu demon
qė e ka zemren si katrani
zot mbi krye i rrin pansllaviani
edhe tjer qė jan kurvarė
shum sarhosh e hileqarė
karrierist e rrenacak
qė nuk kan dy ndjenja n# gjak
vargjet t mia i kėrkon nderi
shiu e e drita edhe ylberi
edhe e bukura tokė lirije
kahdo shqip me gjuhė etnije
i don etja e lashtė shqiptare
i don rrezja gjithkombtare
i don e lashta anė e mbanė
gjuha ilire e vjetra nanė
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------

lirik
22-09-08, 03:23
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:23
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:23
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:24
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:24
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:25
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:26
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:27
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:27
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:27
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:28
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:34
KURR S ' U Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
22-09-08, 03:35
KURR S ' U pa Ma e ZEZė ZI N' PėR MOTE
-----------------------------------------

AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
kurr su pa ma E ZEZė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
23-09-08, 19:09
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
---------------------------------------
Po si moj arkza e harrimit
----------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
po si moj arkza e harrimit
nuk re n' dehje t' mallėngjimit
as ai shpirtė ty s' t'ėsht trazue
mikun tėnd ti me e kujtue
-----------
veq si lule m' je harlisė
qelur shendit t'bukurisė
e nuk mbanė as brengė as rrudhė
nuk kujton as varg as udhė
-----------
as nuk t'lvizė fjalė as qerpik
as nder mend nuk t'bjen pėr mik
as pėr kohra as pėr mote
a thue k'shtu rrnon ndjenja jote
------------
a thue kshtu rrnon ftoft mbi dhe
a thue shqip kund din me nxe
me e kujtue ndoj her lirikun
me i pa lotėt si po i pikun
-------------
si po i pikun lott si shi
pėr dhe t'parve e pėr etni
e po i shkojnė si va e krue
se etnija e ka harrue
----------
e harroj peja e gjakova
llap drenica e rugova
edhe bjeshkėt e gollakut
dėnesja i shkon tash dejve t'gjakut
-----------
kah po vuan ky pėr flamurė
e ju e mbani zemren gurė
njė kurreshtje kund pa e ndalė
pa ja que ndoj varg a fjalė
-------------
a thue rrnoni nė interesa
se i pik lot s'ju rrjedh sa vesa
pėr lirikun por si krue
qė buron shqip tu ligjrue
-----
-------
kahdo nė vargje artsitike
kah do i thonė shqipni etnike
e ti arkza e ju tjerė
pse e la't si i zog tė mjerė
----------------
vet me vete tue cicrue
kush mbi dhe zemren pa i gzue
e harroj sharri e pashtriku
kjanė me varg i mjerė liriku
--------
se e harroj edhe mitrovica
shala e rrafshi edhe drenica
dukagjini e karadaku
prandaj nė dhimbje po i ecė gjaku
---------
se edhe shkodra me tropojė
nuk e zanė ndoj her nė gojė
prandaj shkrumbi i rrin nė zemer
se e kan shlye me gjurmė e emer
-----------
e kan shlye thue se s 'ka fe
thue nuk lindi nė at dhe
thue nuk pat kurr gjurmė as dokė
thue nuk pat kurr miq as shokė
-------------
thue se toka ka mbetė shkret
as nji fjalė kush nuk ja flet
as si flet shqipja e lirija
as e lashta dardanija
--------
e kan lanė si shkrumb e shpuzė
tue mohue e tue pėrbuzė
veq pse ky me e shpėtue koken
dikurė motit e la token
-----------
e tash rrin n' dhe t 'toft mėrgimit
tue kja n'vargje t'mallėngjimit
as nuk ka qerdhe as fole
thue se komb nuk ka mbi dhe
-------
edhe vuan asnjan's askund
thue s' ka derdhė as djersė as mund
thue se tokė as trollė nuk ka
thue mbi dhe qiellit ka ra
----------
thue nuk ka tokė as ledinė
hise as dhe sa i hije qetinė
as ndoj pllambė as hisedarė
thue me gjak nuk ėsht shqiptarė
------------
thue se u lind mbi dhe kopil
e jo i vargut karajfil
e jo zog qė ka cicrue
shqip me vargje tue ligjrue
-------------
Xelal ferizi nga nga Mitrovica
autori i vargjeve shqiptare liriku
pėrshėndes mikeshen time arkzen me vargje shqiptare
--------------------

lirik
24-09-08, 08:08
Tė zhgėnjyerit
-----------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
tė zhgėnjyerit tė zhgėnjyer po jetojnė e po vdesin
dhimbjet duke i pasė produkt ushqim
ata me zymtėsi e lot e pijnė mėngjesin
dhe jeten e pijnė me pelim
-----------
tė zhgėnjeyrit vdesin nga befasia
as syve tė vet nuk ju besojnė
kur i kaplon shfrenuesheėm zhgėnjimsia
ata qdo gjė mallkojnė
---------
tė zhgėnjyerit e kafshojnė terrin
shekujt i quajn tradhtarė
ata nuk e njoften sherrin
prandaj mbeten mbi glob zvarrė
----------
tė zhgėnyjerit edhe kur ikun nga kjo botė
nė varr e marrin zhgėnjimin
ata nuk besojnė ma nė gzim as nė lot
kult e kan mosbesimin
-----------
besa ju duket prrallė
premtimi ju duket teater
ata vdesin me mallė
tradhtisė ja duan kokėn nė sater
---------
ata lotojnė si det
nga heshtja vdekja ju vjen
mbrendėsinė e kan shkret
djerrinė qė zhgėnjyeshėm nė emocion ju flet
---------
tė zhgėnjyerit vuajn nga njė art i zi tundimi
i zi esht ai art mashtrim i pėrsosur
ata vyshken thell se i ndryshkė pendimi
kohen e mbajnė nė jetė si instikt tė sakatosur
--------
ata mbajnė zi nė shpirtin e pėrjetėsisė
ata rimėkėmbjet nė shpirtė i mikroskopojnė
ata malkojnė hapin e vet tė pa djallėzisė
e secilin qast tė rrokullisjes e rikujtojnė
--------
ata vdesin duke ofsha
kujdesin e mbajnė si busollė
ata nga entuziazmi jan nda
therrjet ju jan bė shkollė
--------
ata i njohin psherėtimat
ringjalljet disa nuk njohin
disa vdesin nga bėrtimat
shkullin duke e pshty e mohin
----------
disa vdesin nga gabimi
disa nga qarku i pa shteg
sa keq vret zhgenjimi
njė jetė ai mund ta djeg
-------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
24-09-08, 08:41
MBRETERIJA PREJ LETRE
-------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------------
kam jetuar njėher nė njė mbretėri prej letre tė lehtė
aty mbret ishte mendjelehtėsia
shpirti i vogėl e mbante njė tė tallav'shme jetė
ku nė mohime punonte njerzia
-----------
qfar mbretėrie pagane
i ligu aty pshtynte diellin
mashtruesi pshtynte nė art hane
jargėtari e pikte qiellin
-----------
jargėt demagogve ju shkonin pėrpjetė
aty shum sanqo panqo kishte
ligjėronin do mendjelehtė
vulen e mbretėrisė askush nuk e prishte
-----------
e disa aty pshtynin poet
disa pshtynin trimėrinė
mbreti aty ishte trim me fletė
se mburojė e kish mjegullsinė
----------
mbretėri me shum mjegullnaja
aty ndėrtohej hiqi
e fjalėt pseudo progres ishin tė mdhaja
kult ishte shundi e kiqi
---------
i pari ishte mbas mbreti
i zbrazti bajraktari
e tjerė llafollog hileti
qė quanin veten prej ari
--------
un qesha me at mbretėri
se mė dukej shum mendjelehtė
por sa e famshme kjo qudi
zhurmen e mbante si pluhur pėrpjetė
------------
dhe mbeta rob kureshtarė
me kokė kthye kah e sajė qudija
me vargun tim rob' varė
kah mendjelehta mbretėrija
--------
po pres tash kurė po rrėnohet
kjo loder e ndertuar nga pseudombreter
koha ngadal po zgjohet
pėr dhe do tė bie kjo leter
----------
AUTORI XHELAL FERIZI Nė MėRGIM
-----------------------------------------

lirik
24-09-08, 23:26
--------------------------------------------------------------------------------

Pse pshtyni mbi hjeshi
-------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------
pse pshtyni mbi hjeshi
pse ju shtynė gjelozija
pse doni gjithqka n' shkrumb e hi
pse nuk bėheni mirėsija
------
pėrse vritni progres
pėrse pshtyni mbi vlerė
pėrse zotin e quani interes
e pshtyni mbi mshirė e nderė
---------
pse pshtyni mbi fe
mbi qdo degė e lule e pip
pse pshtyni gurė e dhe
kah flitet gjuha shqip
--------
pse pshtyni dijetarė
pse pshtyni biznesmen
poet pshtyni shkrimtarė
kah kjo blozė ju vjen
---------
pse pshtyni mbi etikė
e pshtyni mbi moral
nuk leni qiri pa fikė
as dritė mbi dhe me dalė
-------

pse pshtyni mbi shhkollė
pshtyni mbi heroj
nuk leni mendjehollė
me ecė me shkrim e gojė
-----------
pse pshtyni mbi qdo lulė
pse pshtyni nė liri
ju pshtyni mbi qdo vulė
qė mbahet n' dashuri
-----

po pshtyni mbi progres
po pshtyni mbi zhvillim
pse rrnoni nga ky ves
pse pshtyhet kombi im
--------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------

lirik
24-09-08, 23:27
Nji dit as qentė nuk do tė ju hanė
------------------
Nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

-------------------------------------
vrasje kahdo zhgėnjime
vrasje nė farefis
befasira lot gjak trishtime
pse k'shtu o i lashti plis
--------
shum me tė meta mentale
vrau edhe babė e nanė
po tunden fusha e male
po dridhen diell e hanė
-------
po vret nė farė e fis
po vret tė vetin gjak
q'po ndodhė o i lashti plis
tė kjartė se kam aspak
---------
si vritet kunata e motra
vritet vllau me vlla
etni po tė shuhet votra
shekujt kan me tu tha
---------
a vritet fėmija i djepit
krimi ka prekė nė qiell
po kjajnė edhe qyqet n' majė t' shkrepit
atdheu ka mbetė pa diell
---------
mendja duket e sėmurė
shėmtia mbi kulme bizare
po qajnė tash dhe e gurė
etika po vdes shqiptare
---------

e shekujt tash se q' na than
nėse ecni mbi krim e gjak
as qent nji dit s' do t' na hanė
koha do tė na varė nė lak
------------------
na than engjujt me fjalė
ndryshoni shqiptarė ėsht ma mirė
i thuaj tė keqes ndal
mbjell logjikė e mėshirė
-----------
shteti duhet tė prijė
mendja tė kthjellėt ndėr ne
shqipėrija etnike ta dijė
se jeta duhet me vle
-----------

po vdes edhe parimi
po vdes mėshira mbi dhe
e mbret po bėhet krimi
s' na duan ma kombe e fe

--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
24-09-08, 23:28
Katrani

nga autori xhelal ferizi
------------
----------------

katrani po bėhet buka e njerzimit
katrani po bėhet ushqim
katrani kult ideal po bėhet pordukti i mashtrimit
kult po bėhet arti hajdut e shkolla e quajtur krim
--------------
katrani do tė ecė nėpėr damarė
jo gjaku e etika e nderi
qiellorė adhurim do tė bėhet bizari i pa farė
i urryer do tė bėhet i padjallzuari i mjeri
-------------
kohrat po sjellin llahtare
pjellat e zeza do tė triumfojnė
katrani do tė jet diell i adhuruar me pare
mirsitė do tė lėngojnė
-------------
katrani do tė jet infuzion
shpresa do tė vdes
dheu do tė mbushet demon
materja do tė quhet interes
-----------
urdhėroni kėt pseudo idilizėm gėnjeshtarė

dhuratė nga djallėzia e qujtur moderno 'feudalizėm
urdhroni kėt ferr o tė pa faj mėkatarė
urdhroni masken sadisto kapitalizėm

-------------
komunizmi ishte vet djalli
satane ėsht pseudomekracia
populli po vdes nga halli
askund nuk po mbjellet liria
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------------

lirik
24-09-08, 23:31
Malet ku e shijojnė bukurinė
------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
i kndon atdheut
---------------------
e bari e fusha veren
lulet ku e shijojnė freskinė
bilbili me lpenra ku e shijon eren
-----
brushat ku qelen shqip tė lehta
ylberat ku pijnė me shije
atdhe nė ty ėsht jeta
aty ka vrull dashurije
-----------
aty ku hana detit i jepė melankoli
aty ku yjet naten e valėt i nanurisin
aty ku flladin e shijojnė fletėt shqip nėn bli
etnike shqip fletėt e maleve ku pėshpėrisin
--------
aty dua ta kem gjakun shqip duke mė qarkullue
aty dua ta kem penden e zemren shqip me rimė
aty e dua gjuhen shqip gjith me burue
aty dua tė mbetem rrėnjė e fletė e bimė
---------
shqipni ku i thonė me art adet e fe
shqipni ku i thonė mahni e lashtė etnike
shqipni ku i thonė me druj e gurė e dhe
aty i dua kohrat e gjuhen shqip magjike
--------
aty ku rrjedhshėm gjuha flitet si e bilbilit
aty ku ka valbardha porsi bora nė maja
ku qeshet ėmbel stina e fleta e karajfilit
ku gjethet si melosi pėshprijnė nėpėr duashkaja
-----------
aty o aty vetėm aty ku i thonė shqip dhe
aty ku vet zemra si lule tė harlisė
aty o aty ku shqipja e shejtė si fe
aty ku filizat me krah i kam nisė
------------
aty ku zanat rrijn virgjine kahdo neper curra
aty ku gji pin gjeraqina e motit
aty ku diamantshėm shqiprojnė valė gurra
aty ku shqip'ron tokė e kastriotit
---------
aty dua ti kem nė mes yjesh shikimet
aty dua gjithkah ta harlisi lirinė
neper fusha e ara ku mahnisin gjelbrimet
dua ta shtrijė lirshėm si sharm dashurinė
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------------

lirik
25-09-08, 09:36
Tue kėrkue nder viset tona
---------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
tue kerkue nder viset tona
kahdo shtrihen bukuritė
kur qe i vajzė me emrin lona
nder lulkuqe ish tu u rritė
-------------
thonė se lulet me erė magjike
e ushqenin kėt bujare
thonė se dritat qiellorike
e shpirtzuan kėt vashė shqiptare
------------
thonė lakmi ja ka ylberi
e ngjyra e tij e estetika
edhe i ėmbli shend sheqeri
edhe yjt e galaktika
-----------
ajo thonė ka lindė si era
qė del hapur karajfilit
i shtrin shpresat kah pranvera
porsi kraht e larm t' bilbilit
-------------
porsi mjalta e qelė si ari
ma kish qehren magjistare
si ma e bukura lulė mbi bari
me shum fletė mbi tokė shqiptare
------------
thonė kjo vashė me emrin lona
rrallė ka pa kshtu hana e ylli
karajfile nė viset tona
nuk e ka kshtu fusha as pylli
-------------
art ma kishte bukurinė
nuk kish sharm askund mbi dhe
si kjo qehre n'shpirtė qė t'shkrinė
qė s' len shoqe n kombe e fe
--------------
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė
kėngė kushtuar vashave shqiptare shkruan poeti
i mallengjyer
nga mergimi
kėngė shqiptare
--------------------

lirik
25-09-08, 09:40
DILNI O VARGJE ARTISTIKE

-----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU NE MERGIM
---------------------
Dilni o vargje artistike
ta pershkruajm njė vajzė magjike
qė na e sollen ktu nder ne
rrezet tė para kur jan le
-------------
a nuk e shihni ju ne qdo pore
si e flet rrezja pikturore
thue pikturė ka mbrri prej dielli
thue ndoj art ka zbrit prej qielli
---------
a thue emrin si ja thonė
mos ėsht sharmi i dheut tonė
qė nuk len shoqe nder zana
e m JA thonė emrin luana
-----------
ajo vret me bukuri
kahdo sytė nė rrokulli
e perqark kah rrin qdo fe
thonė si e sajė qehre s ka vle
-------------
as s' ka vle kund as S'ėsht shprehė
thonė shum yje nė qiell jan dehė
kur shpalosė ka kjo si fletė
lvizjen n ftyrė si lulja vet
---------
porsi lulen qė e lvizė era
kur nė sharm qėndisė pranvera
nė ma tė bukuren stinė mahnije
tu i shartue rrezet me hije
-----------
nė ma tė kėndshmen e ma tė qetė
nė ma tė flladshmen eren vet
mu nė kulmin e knaqsisė
lozje ere e sharm t ' harlisė
----------
ashtu leht si ato ndrrime
qė i lvizė lulja nė ledhatime
kur shum erna leht rrymue
i lvizin fleten tue shpalue
----
tu i shpalue nji art esteti
si me u ndrrue ngjyrat mbi deti
si me u ba bashk shtresė behari
me ngjyrė t diellit n# qehre ari
---------
ashtu del kjo vajzė shqiptare
qė i kndojn hymnin shpezt shtegtare
per kah arti e bukurija
i kėndojn zogza ekumrija
-------
i kndon vargu ma idili
e ma i bukuri zog bilbili
dallendyshe e tė larm shpend tjerė
kahdo kraht i shtrijn mbi erė
---------
kahdo shkojn e cep me cep
kah flutrojn mbi mal e shkrep
mbi dhe shqip tė lashtė tė nanens
tue cicrue per sharm t luanes
----------------
tue cicrue e tue lavdrue
shkojn nder shtigje tue kėndue
thue se sqepi u pikon rima
thue diamant po u pikė cicrima
-------------
autori xhelal ferizi
kushtuar luanes vash shqiptare kėngė lirike artistike
liriku ne sherbim te vargut e artit shqiptar
-----------------

lirik
25-09-08, 09:54
EDHE ZOTI LE TA DIN ----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
edhe zoti le ta din
se ka mbetė nė pluhur liriku
lotin shekujve ua pin
se kshtu shkret e la armiku
-------
e pėrbuzi edhe tregtari
e koha e mjerė e cekt mizore
tre miljon vargje shqiptari
ja ka lanė t' shkreta mbas dore
-----------
aty kndue ėsht historia
aty kndohet komb e fe
aty nė varg flet dashuria
nė qdo varg nga i diell tu i nxe
-----------
ato vargje jan si shi ari
qė kan rrjedhė zemres qiellore
vlerė mbi vlerė nė gjuhė shqiptari
mi mohuan kohrat djallzore
---------
prandaj qanė qerpiku i motit
prandaj qanė nė art galeria
qanė i gjeri qielli i zotit
se u vyshk vlera nga mos dija
--------
edhe mbet pa dalė nder fe
e nder kombe vlerė safire
me shėndritė ikonė mbi dhe
nė krenari me gjuhė ilire
-----------
eh medet sa rrokje e rima
aty jan si n' lahutė malsija
epope nder mot e stina
por vetėdije s' ka etnija
-----------
se mbi dhe porsi armiku
u la shpuzė e hi mbi dhe
nė tre miljon vargje liriku
nuk e lan si diell me nxe
---------
e ja kan vyshkė shqipen amtare
e ja kan kputė dy kraht debilat
si homer mbet nė kohė verbtare
degė mė degė jan tha bilbilat
--------
e pret varguan nė vlerė magjike
toka nanė etnike e jonė
tre miljon vargje lirike
edhe epika po gjėmon
---------
edhe baladat e poemat
e tjera vargje lahutare
rrijnė tue kja qyqet kah rremat
se jan mykė vargjet shqiptare
------------
se po rrijnė pėr nji sponzor
tre miljon margaritare
qoftė mallkue tregtari i jonė
qė s po ka ndjenja kombtare
--------------
ato rrijnė qe tridhjet vjet
se kan hasė nė zemra tė vogla
nė kaptina qė jan shkret
nė mendje tė cekta porsi gogla
--------
se nuk din as instituti

as kultura e ministrija
nuk e njeh homerin huti
e tregtari s' din q'ėsht dija
---------
sot mbi dhe po flet paraja
prandaj kjanė gjith vargu im
po bien mykut vlerat t' mdhaja
tridhjet vjet me sabotim
----------
turp me buk po han tregtari
ai tallavat financon
po ku e din ai zgjyr pazari
se q' ėsht vlera e vargut tonė
----------
se q' do tė thot tė jeshė i parė
mu nė ginis nder kombe e fe
nė glob me numrin vargatarė
ari i parė qė shndritė mbi dhe
-----------
se ai buken e ka nė spote
e nė pa vlera pėrdredhare
e shpenzon paranė nder mote
nė antivlerė antishqiptare
--------------------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU I HARRUAR NGA KOMBI I VET
----------------
-------------------

lirik
25-09-08, 09:56
Sikur ta kem nji det sheqeri
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
Sikur ta kem nji det sheqeri
e mija shprehje pernjiheri
siq i kan gurė e zallina
vala e ibrit nder lugina
----------
sqi i kan tinguj rimue
kah shkojn gurve tue shkumbzue
bardh me rimė tė vales sė lumit
porsi gjaku i agrumit
-----
porsi gjaku ne shegenare
nė fiq e mollė a dardhė shqiptare
bardh e ėbėl si mahnija
qė dehė ndjejat e tyre shija
-----------
e ti marr ato si ujavre
per me u shprehė me kangė shqiptare
si art yjesh me burue
n' gjuhė bilbnili tu e ligjrue
-------------------
e ti shkrijė n' repertoare
nė sherbet 'me gjuhė shqiptare
e tė JA shkrijė atdheut nė zemer
kah i thonė shqipni me emer
-------------
kahdo i thonė mbi dhe etnike
ku shndritė gjuha albanike
ku qdo yllė joshet me nxe
me shndritė art mbi gurė e dhe
--------------
Tė JA SHKRIJė KTO ėMBėLSIRA
SE TOKė SHQIPTARE ėSHT Mė MIRA
AS NE EUROPė ASKUND MBI NDER VISE
SI Tė SHQIPNISė NUK KA KUND HISE
----------
AS NDER KOKRRA RANė ME DHE
AS KU SHTRIHEN KOMBE E FE
AS KAH ENDEN DIELL E HANA
NUK KA DRITė SI SHQIPNI NANA
-----------
SI E BUKURA PERLė ANTIKE
KAHDO I THONė SHQIPNI ETNIKE
Qė NGA IBRI DERI N' PREVEZė
SI NJI YLLė ME SHEND RRIN NDEZė
------------------
ah ta kisha un at art
nė shpirtė tė pendes andej nga lart
me ma sjellė engjujt me fjalė
si shkumbardhat ne det me valė
-----------
un pėr besė n' rreeze ' qerpike
do ta lmoja nė kėngė lirike
siq e lmon syri kapakun
un atdheut do i lmoja gjakun
----------
si me fjalė e si me fe
n' pėrkushtim ME ARTIN RRKE
si diamant kisha qendisė
me fjalė ylli tė bukurisė
-----------
do tė qėndisja si natyra
si nji lule ku i qelė ftyra
permbi tokė ku i shtrihet fleta
veq etnisė ti lulzoj jeta
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė i vargjeve shqiptare
--------------------------

lirik
25-09-08, 20:13
DILNI O VARGJE ARTISTIKE

-----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU NE MERGIM
---------------------
Dilni o vargje artistike
ta pershkruajm njė vajzė magjike
qė na e sollen ktu nder ne
rrezet tė para kur jan le
-------------
a nuk e shihni ju ne qdo pore
si e flet rrezja pikturore
thue pikturė ka mbrri prej dielli
thue ndoj art ka zbrit prej qielli
---------
a thue emrin si ja thonė
mos ėsht sharmi i dheut tonė
qė nuk len shoqe nder zana
e m JA thonė emrin luana
-----------
ajo vret me bukuri
kahdo sytė nė rrokulli
e perqark kah rrin qdo fe
thonė si e sajė qehre s ka vle
-------------
as s' ka vle kund as S'ėsht shprehė
thonė shum yje nė qiell jan dehė
kur shpalosė ka kjo si fletė
lvizjen n ftyrė si lulja vet
---------
porsi lulen qė e lvizė era
kur nė sharm qėndisė pranvera
nė ma tė bukuren stinė mahnije
tu i shartue rrezet me hije
-----------
nė ma tė kėndshmen e ma tė qetė
nė ma tė flladshmen eren vet
mu nė kulmin e knaqsisė
lozje ere e sharm t ' harlisė
----------
ashtu leht si ato ndrrime
qė i lvizė lulja nė ledhatime
kur shum erna leht rrymue
i lvizin fleten tue shpalue
----
tu i shpalue nji art esteti
si me u ndrrue ngjyrat mbi deti
si me u ba bashk shtresė behari
me ngjyrė t diellit n# qehre ari
---------
ashtu del kjo vajzė shqiptare
qė i kndojn hymnin shpezt shtegtare
per kah arti e bukurija
i kėndojn zogza ekumrija
-------
i kndon vargu ma idili
e ma i bukuri zog bilbili
dallendyshe e tė larm shpend tjerė
kahdo kraht i shtrijn mbi erė
---------
kahdo shkojn e cep mė cep
kah flutrojn mbi mal e shkrep
mbi dhe shqip tė lashtė tė nanens
tue cicrue per sharm t luanes
----------------
tue cicrue e tue lavdrue
shkojnė nder shtigje tue kėndue
thue se sqepi u pikon rima
thue diamant po u pikė cicrima
-------------
autori xhelal ferizi
kushtuar luanes vash shqiptare kėngė lirike artistike
liriku ne sherbim te vargut e artit shqiptar
-----------------

lirik
25-09-08, 20:24
Sikur ta kem nji det sheqeri
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
Sikur ta kem nji det sheqeri
e mija shprehje pernjiheri
siq i kan gurė e zallina
vala e ibrit nder lugina
----------
siq i kan tingujt rimue
kah shkojnė gurve tue shkumbzue
bardh me rimė tė vales sė lumit
porsi gjaku i agrumit
-----
porsi gjaku nė shegė'e nare
nė fiq e mollė a dardhė shqiptare
bardh e ėmbėl si mahnija
qė dehė ndjenjat e tyre shija
-----------
e ti marr ato si ujavre
pėr me u shprehė me kangė shqiptare
si art yjesh me burue
n' gjuhė bilbili tu e ligjrue
-------------------
e ti shkrijė n' repertoare
nė sherbet 'me gjuhė shqiptare
e tė JA shkrijė atdheut nė zemer
kah i thonė shqipni me emer
-------------
kahdo i thonė mbi dhe etnike
ku shndritė gjuha albanike
ku qdo yllė joshet me nxe
me shndritė art mbi gurė e dhe
--------------
Tė JA SHKRIJė KTO ėMBėLSIRA
SE TOKė SHQIPTARE ėSHT Mė e MIRA
AS NE EUROPė ASKUND NDER VISE
SI Tė SHQIPNISė NUK KA KUND HISE
----------
AS NDER KOKRRA RANė ME DHE
AS KU SHTRIHEN KOMBE E FE
AS KAH ENDEN DIELL E HANA
NUK KA DRITė SI SHQIPNI NANA
-----------
SI E BUKURA PERLė ANTIKE
KAHDO I THONė SHQIPNI ETNIKE
Qė NGA IBRI DERI N' PREVEZė
SI NJI YLLė ME SHEND RRIN NDEZė
------------------
ah ta kisha un at art
nė shpirtė tė pendes andej nga lart
me ma sjellė engjujt me fjalė
si shkumbardhat ne det me valė
-----------
un pėr besė n' rreze ' qerpike
do ta lmoja nė kėngė lirike
siq e lmon syri kapakun
un atdheut do i lmoja gjakun
----------
si me fjalė e si me fe
n' pėrkushtim ME ARTIN RRKE
si diamant kisha qėndisė
me fjalė ylli tė bukurisė
-----------
do tė qėndisja si natyra
si njė lule ku i qelė ftyra
pėrmbi tokė ku i shtrihet fleta
veq etnisė ti lulzoj jeta
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė i vargjeve shqiptare
--------------------------

lirik
25-09-08, 20:26
Sikur ta kem nji det sheqeri
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
Sikur ta kem nji det sheqeri
e mija shprehje pernjiheri
siq i kan gurė e zallina
vala e ibrit nder lugina
----------
siq i kan tingujt rimue
kah shkojnė gurve tue shkumbzue
bardh me rimė tė vales sė lumit
porsi gjaku i agrumit
-----
porsi gjaku nė shegė'e nare
nė fiq e mollė a dardhė shqiptare
bardh e ėmbėl si mahnija
qė dehė ndjenjat e tyre shija
-----------
e ti marr ato si ujvare
pėr me u shprehė me kangė shqiptare
si art yjesh me burue
n' gjuhė bilbili tu e ligjrue
-------------------
e ti shkrijė n' repertoare
nė sherbet 'me gjuhė shqiptare
e tė JA shkrijė atdheut nė zemer
kah i thonė shqipni me emer
-------------
kahdo i thonė mbi dhe etnike
ku shndritė gjuha albanike
ku qdo yllė joshet me nxe
me shndritė art mbi gurė e dhe
--------------
Tė JA SHKRIJė KTO ėMBėLSIRA
SE TOKė SHQIPTARE ėSHT Mė e MIRA
AS NE EUROPė ASKUND NDER VISE
SI Tė SHQIPNISė NUK KA KUND HISE
----------
AS NDER KOKRRA RANė ME DHE
AS KU SHTRIHEN KOMBE E FE
AS KAH ENDEN DIELL E HANA
NUK KA DRITė SI SHQIPNI NANA
-----------
SI E BUKURA PERLė ANTIKE
KAHDO I THONė SHQIPNI ETNIKE
Qė NGA IBRI DERI N' PREVEZė
SI NJI YLLė ME SHEND RRIN NDEZė
------------------
ah ta kisha un at art
nė shpirtė tė pendes andej nga lart
me ma sjellė engjujt me fjalė
si shkumbardhat ne det me valė
-----------
un pėr besė n' rreze ' qerpike
do ta lmoja nė kėngė lirike
siq e lmon syri kapakun
un atdheut do i lmoja gjakun
----------
si me fjalė e si me fe
n' pėrkushtim ME ARTIN RRKE
si diamant kisha qėndisė
me fjalė ylli tė bukurisė
-----------
do tė qėndisja si natyra
si njė lule ku i qelė ftyra
pėrmbi tokė ku i shtrihet fleta
veq etnisė ti lulzoj jeta
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė i vargjeve shqiptare
--------------------------

lirik
25-09-08, 20:30
Dil o diell e dil o hanė
---------------------
AUTORI XHELAL FERIZI Nė MėRGIM
---------------------------

DIL O DIELL E DIL O HANė
ME AT ZEMER RREZATORE
NDėGJO DHIMBJET N' GJUHEN NANė
SI I SHPALOSė ZEMRA ARBNORE
------
E SHIHE LOTIN E QERPIKUT
SI ROKLLISET NEPER FAQE
KAH PO I SHKONė ME VARG LIRIKUT
NXEJA SHPRESEN MANUSHAQE
----------
NXEJA I HER O DIELL I SHEJT
ZEMREN Nė RIMė KU MBANė ATDHE
QE SA VJET KTI ėSHT TU I NDEJTė
NJI MOHIM Qė RRIN TUE BRE
---------
SE MOHUE E KA EPOKA
EDHE SHEKULLI E MOT E STINA
AJO DARDANE E LASHTA TOKA
Nė FUSHA Tė GJERA E LEDINA
----------

------- E MOHOJ EDHE BIBLOTEKA
GJITHKAH KOMBI E GAZETA
E PO DRIDHET SI PURTEKA
Nė EMOCIONE TU I SHKUE JETA
--------
JO PER TJETER VEQ PER VARG
TRE MILJON QE I RRIJNė MėRGUE
PORSI QYQE KNDON NGA LARG
ME LIRIKė SHQIP TUE LIGJRUE
---------------
AUTORI XHELAL FERIZI
VARGJE ARTISTIKE SHQIPTARE

lirik
26-09-08, 06:42
I THEM VARGU Tė ARTISTIKES
------------------- XHELAL FERIZI AUTORI
i them vargut tė artistikes
ti mos kjajė e mos vajto
edhe pse ty maja e thikes
tė ka therrė ti mos gjėmo
---------
injranti therrė ty tė ka
e pjella e zezė e injorimit
thue se je ti grek a shkja
tė ka vra terri i mohimit
-------
e mos qajė o vargu im
se ty yjet kan me tė pa
nuk do tė mbetesh kurr jetim
drita kurr s' ka me tu nda
----------
se kokė trashi i dhjamosur
nuk mendon pėr tjetėr fe
veq me e lanė artin t' plagosur
e me shue artist mbi dhe
-----------
ai mendon pėr luks tė gllabrimit
me pėrbi din e me vjellė
nuk din tjeter ai fyt i krimit
pėrveq egos nė shpirtė me mbjellė
--------
egoja e tij edhe grykėsia
ferr katrani emocioni
e mallkumja dyftyrsija
prandaj qanė sot dhe i joni
--------
qanė se u shtruan porsi dhjam terri
pėrmbi dhe e pėrmbi vlera
kta lloj kafshėsh pjella terri
mbi etni s po del pranvera
-----------
edhe vargu im po kjanė
mu nė germa i mshefet loti
gurė e dhe n' lirikė po i ndanė
POR NJI DIT DO E NDIHMON ZOTI
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
-----------------------------------

lirik
26-09-08, 08:10
-----------------------------

NėSE FJALA KA VLERė

Autorė xhelal ferizi
----------------------
nėse fjala ka vlerė ather mbjelle nė saksi
nėse ka lot mbjelle nė emocion
nėse ka erė mbjelle nė puhi
nėse ka urrejtje mbjelle nė demon
nėse ka shpirtė mbjelle nė dashuri
nėse ka mort mbjelle nė zezonė
nėse ka dhimbje mbjelle nė qėndresė
nėse ka zhgjyr mbjelle nė pleh
nėse ka aromė mbjelle nė ndjesi
nėse ka opium mos e le me tė dehė
nėse ėsht me dritė mbjelle nė ingji
mbjelle fjalen nė art nėse ėsht pikturė
mbjelle nė themel nėse ėsht si gurė
mbjelle nė bukuri nėse ėsht si sharm
mbjele nė dije nxėnje nėse pėrmbanė t'tharm
nėse fjala ėsht si i vlefshmi fryt
mbjelle mu nė dritė le ti hapė dy sytė
mbjelle mu nė thelb nėse ėsht pemtare
mbjelle nė etni nėse ėsht kombtare
mbjelle nė aromė nėse ėsht si lulė
mbjelle nė dashuri nėse besė ka nė vulė
mbjelle nė tipare nėse ėsht me vlerė
mbjelel nė tokė shqiptare nėse ėsht me nderė
mbjelle kahdo fjalen nėse ėsht uri
pėr art e pėr sharm mbjelle n' bukuri
mbjelle nė famė e normė e mbjelle nė trimri
mbjelle fjalen trime nė palacė pėr liri
mbjelle fjalen nėse ajo pėrmbanė besnikri
mu nė art tė jetes ku ka kuptimsi
mbjelle fjalen mbjele nėse ėsht gjeniale
nė zhvillim te tokes kahdo nė fusha e male
mbjele fjalen mbjelle nėse ėsht formulė
asnji shekull kohe tė mos mund e shkulė
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht e qelikut
si kala e beden ti qendron armikut
mbjelle fjalen tende nese ėsht uratė
qė nė zemra tė mira le tė qėndroj gjat
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht dije e gjerė si det
mu nė rrugė te shkences universitet
mbjelle fjalen tende nėse ėsht pajtuese
nė zemrate lėnduara le tė jet qetsuese
mbjelle fjalen tėnde mu nė pleqėri tė hollė
tė ju sherbej shekujve si ma e mira shkollė
mbjelle fjalen tėnde mu nė filozofi
le ta zgjedhė enigmen si ilaq gjeni
mbjelle fjalen tėnde porsi nji magjikė
mu nė tru t njeriut le tė kthjellė logjikė
le tė jet e bardhė porsi valė kullue
mbjelle fjalen tėnde gėzim me burue
mbjelle fjalen tėnde nė rriskun e gjatė
le tė mbij nė shekuj gjithmon gaz e fat
mbjelle fjalen tzende nese ėsht urtsi
aty mu nė paqe le tė jet pėrjetsi

mbjelle nė fuqi nėse ėsht lirike
mbjelle kahdo i thonė shqipėri etnike
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------
lexoni vargje shqiptare shijoni komentoni
nga autori i mohuar i perndjekur politikisht
i mohuar i harruar neper mergime
poeti i ndaluar nga regjimi dikurė
tri her i burgosur politik i denuar
autori xhelal ferizi liriku ne mergim
tregoni shoqes dhe shokut
------------------------------------

lirik
26-09-08, 08:11
Lexoni

lirik
26-09-08, 08:12
Tregoni shoqes shokut lexoni vargje nga autori ne mergim

lirik
26-09-08, 08:46
NėSE FJALA KA VLERė

Autorė xhelal ferizi
----------------------
nėse fjala ka vlerė ather mbjelle nė saksi
nėse ka lot mbjelle nė emocion
nėse ka erė mbjelle nė puhi
nėse ka urrejtje mbjelle nė demon
nėse ka shpirtė mbjelle nė dashuri
nėse ka mort mbjelle nė zezonė
nėse ka dhimbje mbjelle nė qėndresė
nėse ka zhgjyr mbjelle nė pleh
nėse ka aromė mbjelle nė ndjesi
nėse ka opium mos e le me tė dehė
nėse ėsht me dritė mbjelle nė ingji
mbjelle fjalen nė art nėse ėsht pikturė
mbjelle nė themel nėse ėsht si gurė
mbjelle nė bukuri nėse ėsht si sharm
mbjelle nė dije nxėnje nėse pėrmbanė t'tharm
nėse fjala ėsht si i vlefshmi fryt
mbjelle mu nė dritė le ti hapė dy sytė
mbjelle mu nė thelb nėse ėsht pemtare
mbjelle nė etni nėse ėsht kombtare
mbjelle nė aromė nėse ėsht si lulė
mbjelle nė dashuri nėse besė ka nė vulė
mbjelle nė tipare nėse ėsht me vlerė
mbjelel nė tokė shqiptare nėse ėsht me nderė
mbjelle kahdo fjalen nėse ėsht uri
pėr art e pėr sharm mbjelle n' bukuri
mbjelle nė famė e normė e mbjelle nė trimri
mbjelle fjalen trime nė palcė pėr liri
mbjelle fjalen nėse ajo pėrmbanė besnikri
mu nė art tė jetes ku ka kuptimsi
mbjelle fjalen mbjelle nėse ėsht gjeniale
nė zhvillim tė tokes kahdo nė fusha e male
mbjelle fjalen mbjelle nėse ėsht formulė
asnji shekull kohe tė mos mund e shkulė
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht e qelikut
si kala e beden ti qėndron armikut
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht uratė
qė nė zemra tė mira le tė qėndroj gjat
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht dije e gjerė si det
mu nė rrugė te shkences universitet
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht pajtuese
nė zemrat e lėnduara le tė jet qetsuese
mbjelle fjalen tėnde mu nė pleqėri tė hollė
tė ju shėrbej shekujve si ma e mira shkollė
mbjelle fjalen tėnde mu nė filozofi
le ta zgjedhė enigmen si ilaq gjeni
mbjelle fjalen tėnde porsi nji magjikė
mu nė tru t' njeriut le tė kthjellė logjikė
le tė jet e bardhė porsi valė kullue
mbjelle fjalen tėnde gėzim me burue
mbjelle fjalen tėnde nė rriskun e gjatė
le tė mbijė nė shekuj gjithmonė gaz e fat
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht urtsi
aty mu nė paqe le tė jet pėrjetsi

mbjelle nė fuqi nėse ėsht lirike
mbjelle kahdo i thonė shqipėri etnike
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------
lexoni vargje shqiptare shijoni komentoni
nga autori i mohuar i perndjekur politikisht
i mohuar i harruar neper mergime
poeti i ndaluar nga regjimi dikurė
tri her i burgosur politik i denuar
autori xhelal ferizi liriku ne mergim
tregoni shoqes dhe shokut
------------------------------------

lirik
26-09-08, 09:41
Hajn dhe pseudo patriot
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
Hajn dhe patriot pseudopatriot
mashtrues quhet ky o populli im
mos i besoni as dje as ne tė ardhmen as sot
ky ėsht demagog i shartuar me krim
-----------
ky buken e han me rrenacakėri
ky qumshtin e pin nga gjiri i lavireve plot zhgjyr
ky ėsht palaqo e nuk ka asnjė pikė burrėri
ku nuk ka besė as fytyrė
------------
ky e tradhton gruan fėmijtė gjirin familjarė
shkon nė shtėpija publike
ky nuk e ka asnji pikė gjak shqiptarė
ky ėsht si bushtra lpisagjike
---------------
hajn uffffffff hajn sa titull katran
sa titull qelb i zi
hajn uffffff .....qfar rrėnqethje ky titull mjeran
demagog i mbarsuar me kopilo satan i pa burrėri
-----------
kohė vajto nxjerri flokt
hajnat po bėjnė kėrrdi
natyrė nxjerri karajfilat nxjerri borzilokt
flokt nxjerri me elegji
-----------
ufffff hajn a ka kund titull ma pleh
vjedhės i popullit hajdut
hajn ma mirė qenė qė lehė
ma mirė qyqe a hut
---------
hajn vjedhacak
mė mirė i ha gjujt e mi se kėt titull pis
ufffffff hajn q'po rrėnqethem nė mish e gjak
qajė e vajto o plis
---------
sa shum paska pas hajna medet o shqiptarė
u ndėrtuan aq shum hotele e pompa me benzina
u gjendet paratė e vjedhura edhe nė gjibraltarė
qani o zogj e kanarina
---------
ufffffffff hajn sa titull i zi
qfar soji ky pjellė bastarde e tė mjerė miletit
ky vjedh atdhe nėnė babė e shtėpi
qajė o vala e detit
---------
hajn hajdut vjedhacarė
ti ndalohet tė jet pjestarė i kombit ndėr ne
ti merret e drejta e etnisė kėta nuk jan shqiptarė
o diell mos dil hajdutėt me i nxe
-----------
uffffffff hajn mashtrues q' po rėnqethem nga ky titull bizarė
paratė edhe nga posta u vodhen edhe nga elektrika
u gjenden paratė e vjedhura nė banka nė gjibraltarė
po qanė mbi dhe etika
--------------
hajn titulli ma i poshtėr mbi dhe
shyqyr qė nuk mė lindi hajn nėna ime
ma mirė ha mishin tėnd o njeri e pije gjakund tėnd rrė ke
se hajn me tituj hajn tė jesh me mashtrime
--------------
uffffffff hajn sa shum hajna dolen me mbi
u vodh edhe enti social
u gjet hajni me nga tridhjet rroga duke i pėrbi
vajto atdhe qajė o fushė e mal
--------------
hajn uffffff q'po rrėnqethem nga ky titull mizer
ky ėsht ma i zi ma i ndyrė se ujrat e zeza
ky nuk ka as besė as ftyrė as nderė
qani vajtoni o breza
------------
demagog dhe hajn mandej pseudopatriot
llafazani e perzier ma hajni
qajė o atdhe qajė me lot
se hajni po bėn kėrdi
-----------
hajndi po del me atdhetare fjalė
pasi ėsht ngopur duke zhvatė me hajdutėri
qajė o lumit valė
ndaj hajnit mbani mėri
-------------
hajni nė burg e ka vendin nė qelija

e jo nė lartsi me kravatė
kuvendė tė udheqė hajdutėria
qajė o shekull i gjatė
------------
hajduti na mbyti me llafe
na mbyti me mashtrim
duke pi raki e kafe
nga kolltulu pasurohet me krim
------------
hajn pshtyni mbi hajna pėrbuzne at qelb
ikni se se mos ju prekun e ju ndyjnė
hajni ėsht krym nė thelb
ata vjedhin edhe at qė pshtyjnė
-------------
hajduti nuk ka karakter
qajė o bilbil mbi fole
qajė mbi shqipni etnike oj pranverė
se hajnat si kėpurdhat kan mbi
----------------
pasi ngopen haram mbi bina dalin e na shesin mendė
edhe kur vjedhin dalin mashtrueshėm me folė pėr etikė
qajė o poetit e pendė
deri sa ngjyra shtershėm tė ikė
---------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
27-09-08, 09:06
Nga syri yt
-----------
Autori xhelal ferizi
------------------
nga syri yt secila qerpik shprehje fije
qė mund ta pėrshkruaj vetėm qielli plot me mirėsi
nga dielli vet nga esncė e tij mbrendėsiije
do tė marr zbėrthyes spjegimtarė pėr secilen kahje tė qerpikut plot kuptimsi
----------
se qerpiku yt flet e kombinimi i syrit syrit e kaltrija
aty secila larmi ka shekuj domethėns madhorė
pse nuk mė lėnė tė flas heshtje shtigjet e mia
pėr shprehjet e syrit tėnd nė secilin hark kohorė
-------
un i njoh kahjet e ti e larminė
e di edhe heshtjen e ti nė tė tej larg'shmet shikime
ai cak tė shikimit e ka rrezaninė
qfar sfere tė gjerė pėrmbanė shekuj ndjenjash nė shikim kėrkime
--------
vetulla i jep pamje shikimngulėse madhėshtore
kėshtu as shekulli plot mendje tė mbrehta nuk din me u shprehė
sa larg i shihen nė intelekt shikues caqet kohore
ai me larminė e kaltrinė e tijė kurreshtjet shtegtare i dehė
--------
rreth tij thue se tė gjith qerpikt flasin
qfar arti mahnits fotogjenik dhuratė zoti e pėrsosmėrije
un as qiellin ashtu nuk e kam pa kureshtarė as yjet kur i plasin
nga dėshira me ra nė cak tė kėrkimit nė prehėr dashurije
--------
vetulla rrethuese duket si hana rreth qielli
me rriskun e sajė plot pikturale mahni
kthyer rreth rreze'hanes nė natė tė kthjellt prilli
nė qiell nate tė kthjellt romansa duke shkri
------------
jo jo nuk i bėj dot ballė thot penda ime e vargu
kti shikimi qė domethėnshėm shpon
as kurreshtarėt mė tė mbreht shekuj qėndrueshmit qė vrojtojnė sė largu
shikimin e tij e tė nguliturin emocion
----------
thue se vėrtetė qielli emocion duket misionarė
nė kėrkime qė nguliten sulmueshėm nė hapsira e cak
ky shikim qė shpon qdo objekt qėndrestarė
qfar force shtytse magnet shpuese pask nė bazė e nė gjak
-----------
kush e mjeshtroi kshtu kė shikim
qė shqetson objektivat e galaktiken
qė shpohet e bjen edhe ylli ma trim
kush e krijoj kaq sy shpuese shqiptare qiken
--------------
e kush tjeter veq i madhi zot
qė i dha shqiptares sy zane
nga ai shikim i sajė secili shekull e mot
robrohet sy yjet nė bukuri hane
-------------
o zot se kah del kshtu ky shikim prej kaltrije
qfar drite paska ngulitje kureshtare qė yjet i rrėzon
nė thellsitė e tij qfar e gjeniale kėrkimsije
nėpėr shtigje epshesh shpirtėrore qė qdo gjė e shpirtzon
---------
qerpiku secili thue se ėsht rreze magjike
syri thue se ėsht qiell i ri teleskop qė tej pėrshkon
mahnija e ngulitjes si shpirtzime enigmatike
qė thot shum por vetėm arti i pėrsosur e kupton
-------------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------

lirik
27-09-08, 10:02
O MENDJE Tė VARFRA MBI DHE
.........................................
Autori xhelal ferizi
....................................
o mendje tė varfra mbi dhe
sa cekt po dukeni gjveshė
ju prishni komb e fe
se hiq jeni tė pa peshė
-----------
ju hiqa jeni nė kandarė
nė damarė ju mbani ujė
njė pikė gjak nuk jeni shqiptarė
ju jeni qorra tė padronėve tė huaj
-----------
nėpėr frej tė huaj mbani gojen
nė shėrbim tė huaj mbani sytė
tė hasmit e luani lojen
hasmi ju don tė ndytė

-----------
gojen nė frej hasmi shekullorė ua mbanė
pėr dhe tuaj nuk ju rrehė qerpiku
turpin as deti nuk ua lanė
se zhgjyrin ua mbjellė armiku
--------------
fulqitė me komandė i lėvizni
si pulat mbarsoheni nė pleh
kur gjeli armik ju hypė ju kakarizni
pjellni pėr rus e shqeh
-------------

ju jeni tė zeza lavire
ju jeni tė flliqur kopila
nuk jeni tė tokes ilire
as shqi nder karajfila
-------------
ju jeni vegel armike
ju jeni bastard e flliqarė
e mjerė shqipnija etnike
nga ju o shqipfolsa rrogtarė
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------

lirik
27-09-08, 10:30
UFFFFFF SA FTOFT
-------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
uff sa ftoft paskam lindur nė vise tė akullta me borė
nder dordoleca qė nuk qeshin
un me penden e diellit nė dorė
ata zemra akujsh po veshin
---------
pse o diell mė linde nė kėt shkretirė
un ty nuk tė kam pshty
dua tė jem rreze poetike e lirė
njeriun e jo akullin ta shof nė sy
------------
sa i gjorė jam kur poetikisht i pėrqafoj
kta akullsisht ngrirė rrijnė
un me lot rrezesh poetike lotoj
e kė ta vdekurisht heshturak mėrdhijnė
----------
un flas nė gjuhė progresi
e qajė pėr vetminė time
kėta rrijnė nė njė akull interesi
qfar dordolecash prej bore nuk qenka njeri kjo far bime
-----------
sa e heshtur gjuha e tyre akulltare
edhe syt e mendjen e paskan tė ngrirė
kėta nuk njifkan poemė vargėtare
qenkan dordolec tė mėrdhirė
---------
gjuhen po e dijkan vetėm tė mėrdhirė
tė bardhė po duken nė lėkurė
kta nuk qajnė pėr vargun e lirė
qenkan akull e gurė
------------
Autori xhelal ferizi
shqiptari nė mėrgi m
------------------------

Honesty^uk.
27-09-08, 18:23
XHelal Ferizi= lirik
gjithmone mendja te prodhofte dhe dora tė shkrofte
germa te tilla, frymezuese per jeten dhe brezat ne vazhdim

Pershendetje te sinqerta;
Honesty

lirik
27-09-08, 19:13
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

XHelal Ferizi= lirik
gjithmone mendja te prodhofte dhe dora tė shkrofte
germa te tilla, frymezuese per jeten dhe brezat ne vazhdim

Pershendetje te sinqerta;
Honesty
__________________
Do te DUA dikur,
do te DUA dikend
por KURRE askend
si dikur dikend.Ju falėnderoj pėr fjalėt dhe pėrshėndetjen Honesty
kur njerzit nuk mė harrojnė pikrisht kjo qenka knaqsija e jetes
kur njerzit tė harrojnė qenka mėrzi jeta jeta qenka vetėm me njerz intresant
pa njerz ajo qenka skėterrė
kot

lirik
28-09-08, 00:17
Mė fal
-----------
Autori xhelal ferizi
--------------------------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


pėrshėndes mikeshen time te shtrejt uraten
---------------------------------------------------

lirik
28-09-08, 09:07

KULT DO Tė BėJA TY ADHURIM DASHURIJE
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
nga lulet un do ti kisha nxjerrė tė gjitha esencat aromtare
lėngun e tyre dehės do ta kisha bėrė det
zemren time do ta kisha bėrė lum lulesh ndjenjėtare
artin do ta kisha bėrė pėr ty dhuratė qiell dashurije nė jetė
----------
pėr ty do ti kisha shkri tė gjitha mjeshtritė e bukurive nė fjalė
do tė isha bėrė cicėrima mė e bukur qė mund tė ket ndonjė shekull bilbil
do tė isha bė ma e bardha e shkumbzuara lumturi bardh valė
do tė kisha thithė nektarė etshėm nė dashuri si bleta nė karajfil
------------
pėr ty tė gjith shekujt i kisha mbushė me art
me fjaloret mė tė bukura mbi dhe
pėr ty do tė kisha shkuar nė yllin mė tė lartė
dashurinė atje me ndjenja me e nxe
--------------
nė ma tė kulluarin shekull do tė kisha marrė idili magjike
dashurisė do i a kisha dhuruar si burim
do ti kisha shėndrruar ndjenjė shprehjet nė rreze artistike
vetėm qė ti tė bėhesh i adhuruari kulti im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
28-09-08, 09:20
DERI SA Tė SHTERRET DIELLI E BURIMET
--------------------
XHELAL FERIZI AUTORė Nė MėRGIM
-----------------------------
Deri sa tė shterret dielli un do tė kem varg poetik burimi
deri sa tė shterret botanika e lulja e fundit e fletes
deri sa tė ket dritė hana do tė mė ndriqoj mua shkrimi
deri sa tė jet mbi dhe e nė qiell arti i jetes
---------------
nuk do tė shterrem deri sa tė mė shterret gjaku
nuk do tė shterrem sa tė jetė penda ime gjallė
deri sa tė jetoj currili i fundit qė pėrmbanė ujė mė sė paku
deri sa tė ecin shkumbardhat valė mbi gurė e zallė
----------
nuk do tė shterrem deri sa te ken shekujt emer
e y jet sa tė ken bukuri
poet jam zgjedhur nga e qiellit zemer
nuk do te shterrem sa tė ket mbi dhe dukuri
-------------------
nuk do te shterrem deri sa tė jet mbi dhe mėrija
e shėmtimi e tė kėqijat me varg ti godas
nuk do tė shterrem derisa sa tė goditet per vdekje tradhtija
nuk do tė shterrem armiku le tė pėlcas
------------
nuk do tė shterrem deri sa nė materje tė mbretroj mahnija
deri sa tė jet dashurija mbretėreshė
nuk do tė shterrem deri sa tė jet bukurija
me vargje zemrate yjet kam me i veshė
---------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
---------------------------------

lirik
28-09-08, 09:38
PSE QANė TI ZEMER UN E DI
--------------------

NGA AUTORI XHELAL FERIZI POETI Nė MėRGIM
---------------------------------------------------
Pse qanė zemer ti un e di
yjet nuk tė dhuruan fat
kur linde ti epoka ishte hi
nga dielli nuk pate uratė
--------------
nė kohen kur ti linde nėn diell
kobi ishte farė mbi dhe
gjembat e prangat arrinin deri nė qiell
nuk kishe aty zot as fe
------------
prandaj nuk u gjet kujdestarė
rriskun ta ndėrtoj ndryshe pėr ty
ty nuk ta njeh dėnesjen asnji shqiptarė
lotin ta bėjnė tallje nė sy
-----------------
e kohrat ishin tė liga
veprat ishin mallkim
dheu si kopsht me intriga
dėnimi gjuetari im
----------
veprat nuk shkruheshin nė kohė
arti ishte debil
gjithqka ishte moh
mos qajė o i shpirtit o i gjakut bilbil
----------

ty hallin nuk ta njeh tregtari
as koha qė ecė me hile
as hallegjiu e shtetgtari
as motet e ditėt kopile
---------
prandaj un e di pse ti qanė
se ujvaren e lumturisė ta drodhen
mbi ty ėmbėlsinė nuk e lan
sa keq demont e fateve te liga ta hodhen
-------------------
ti qanė se mbi dhe nuk harlisė dashurija
se linde nė globin e zi
ti qanė se me gjak tu ka la etnija
ti qanė se tė dhan hijenat lot me pi
---------
nė goten ku rrisku lotsjellės ishte
kishte mjeshter tė hileve ndėrtimtarė
zemra mburojė nuk kishte
se rritė pa djallzi ishe nė farė
----------
prandaj qanė ti nga i tillė i zi ndertimtari
prandaj qanė nga koha e gabuar nė shekullin me hap
ti qanė nga zaptuesi e tradhtari
se tlljaet e kohes t' mbajnė zap
--------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------

lirik
29-09-08, 10:36
Ata po mė nxisin
----------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i ankimeve shqiptare nė vargje
poeti nė mėrgim
----------------------
oh ata po mė nxisinė ata tė pa fe
ata qė mbi atdhe kan pshty
ankimet shikimet e rėnkimeve mbi gurė e dhe
ajo tokė qė sa her nga rėnkimet u thy
----------
mos ma nxen pėr tė madhe o uratė e mirė
se un bėrtas deri nė qiellė
se vargu im i lirė
kėrkon drejtėsi e diell
----------
ata vetėm ata po mė detyrojnė
tė bėrtas deri nė shekullin mė tė largėt nė mjegullimė
ata tradhtarėt qė sot sot po pseudoligjėrojnė
lotin po ma derdhin gurgullimė
----------
un i njoh ata dyftyrsha zagarė
ata kan pallė gjithmonė pėr armikun
ata ishin antishqiptarė
ata shqipėrisė etnike ja kan lotuar qerpikun
----------
e sot kan dalė si hero madhėshtorė
ata jan ushkuri i i hasmit lakuriqa
ata jan lavire tė armikut shėrbėtorė puthadorė
tė regjimeve pjella dobiqe e dobiqa
-------------
prandaj sot kur pallin mbi karriga
e shtihohen me famė pėr atdhe
o zot na ruaj nga e liga
si nuk del vullkani mbi dhe
----------
mė fal o populli im qė nuk mund tė pėrmbahem
se po dalin mbi dhe ujrat e zeza
pėr sė gjalli mbi tokė po thahem
qė i vėrteti tė lulzoj ndėr breza
-----------
e jo prostitutat e regjimeve dje e sot
gjithmonė mbi frone duke kthyer dyftyrsisht astare
jo se deti toka qielli na u mbush me lot
e gjak po pikojnė dhimbjet shqiptare
-----------
nuk durohet nuk i gjėmohet ma kėsajė padrejtėsie
prandaj fjala rrėmbyeshėm po mė zgjidhet
zbrit nga karriga o qen bir qeni o bir tradhtije rruspije
se vargu im i gjallė nuk lidhet
-------------
deri sa tė jet e gjallė penda ime
edhe at'her kur nė kthetra mė kishit ju kam thanė
do tė nxej pėr drejtesi pėr atdhe me drita kombėtare e shkrime
si dielli me yj e hanė
--------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
29-09-08, 11:59
Kjo vjerrshė me titull / Ata Po Mė Nxisin / i kushtohet tipave si kapllan baruti ish prokurorė
kryetar prokurorie i ish regjimit titist njeri qė na dėnoi grupin tonė nė vitin 1981
si dhe shum grupe tjera patriotike e individ patriot shqiptarė.
KY SOT Nė VITIN 2008 nė kėt kohė ėsht kryetar gjygji ky millosheviqist ky rankoviqist titist
pansllavo komnunist edhe sot paraqitet demokrate patriot atdhetarė e kthen pllaken kah te don
se bashku me sylejman arifin nji prej inspektorve ma tė poshter qė kishte mitrovica
ky sylejmani ose syla i zaselles siq quhej ne popull sepse ishte nga nji fshat zasellė aty afer Mitrovoces ISHTE SHEF I seksionit te sherbimit te sigurimit titist edhe ne kohen e rankoviqit rrjedhte nga nji familje munafikgjijsh dhe njerz te perbetuar te regjimeve anti shqiptare
ky si shef se bashku me kryeshefin faruk mehmeti nė Mitrovicė faruk mehmeti ishte kryeshef i sigzrimit te shtetit ne kohen titiste nji njeri i pa ndjenja qe flsite turqisht ne familje por nuk ja di prejardhjen vetem e di s ene mitrovic ka punuar gjat si kryeshef i sigurimit njeri pis i ndyrė antishqiptar i perbetuar zullumqarė qe s e bashku me sylejman arifin shefin e seksionit te punve te mbrendshme inpsektor tradhtarė antishqiptarė njerz te ndyrė element proserb bashkpunotor te armikut bashkpuntor te serbit bashkpuntor te beogradit kan rrrahur dhe torturuar shum patriot shqiptarė nder ata viktimė isha edhe un poeti Xhelal Ferizi NGA MITROVICA familje nga babai shqiptarė tė ardhur
nga Drenica nė Mitrovicė
ndėrsa nėna shqiptare e poetit xhelal ferizi ishte nga mitrovica
ndersa poeti xhelal ferizi ėsht i lindur nė Mitrovicė
POETI XHELAL FERIZI ishte ne duart e ktyre inspektorve gjakpirs si i denuar poltik
nder hetime gjat hetimeve nga kta u keqtrajtua
dhe i njeh shum bukur nga afer fytyrat e tyre sepse nga kta flliqsira u torturua nėn hetime
ne vitin 1981
nga kta u burgos u denua
ndersa kryetari i gjygjit ismet emra prokurori famkeq i asaj kohe qe sot esht kryetar gjygji kapllan baruti dhe jusuf mejzini gjygjtarė nė mitrovicė kan thėnė tekstualisht kshtu:
jo shqiptarė por edhe gomė traktori shqiptare nėse mė sjellni nė gjygj do ta dėnoj
kėto fjalė i kan thėnė para qetnikve serb te beogradit vet jusuf mejzini e ismet emra e kapllan baruti
te gjith njerz te poshter te asaj kohe se bashku me shum inspektor te sigurimit ne mitrovic ather
ne ato kohrat kur shqiptarėt patriot vuanun nen kthetrat e tyre ne tortura e keqtrajtime
Para disa ditesh e kam pa ne televizion kapllan barutin dhe mu nxe gjaku prandaj po i shkruaj kto vargje proteste sepse kapllan baruti punon tash kryetarė gjygji nė MITROVICė AI fundrrinė
antishqiptare ndersa sylejman arifi inspektori pis ndytsirė punon ne zyra ne komunen e mitrovices
sot ne vitin 2008 dhe jam i bindur se luan rrol te rendeishem aty per agjenturat e huaja
KUSH I PUNSOJ KTA SERBOFILA gjakpisrsa te popullit dhe nipat e kusherijt e tyre rrjetin agjenturesk
shoket e tyre dhe komplet rrjetin e tyre neper mitrovicė
Kėta dhe tipat e tillė dhe shum farefis e shokė te tyre qe sot po luajn rrol, ne komunė e disa sektore tjera e dikur dihej shum mir se kush ishin e kujt i sherbenin populli nuk ha bari e din dhe e dinte shum bukur per secilin
Duke u bazuar ne kto fakte i lutem qeveris sė kosoves ne krye me President Fatmir Sejdiun
dhe Kryeminister Hashim Thaqin qė ti ndihmojn ma shum familjet patriotike qe vuajten gjat gjith kohrave dhe regjimeve antishqiptare antipopullore me nga tre breza qe dihet e ti pstrojn nga vendet e uzurpuara ish sherbtort e ndyrė dhe nipate kushewrijt e shoket e miqt e dhe bashkpuntort e tyre ku ata i punsuan si rrjet per ta sakatosur kosoven nga ky pozicion duke sabotuar shqiptarizmin dhe qeshtjen kombtare
Ma mir do te ishte qe ne atdhe te punojn njerzt e paster te deshmuar kombtarisht familjet e stervuajtura e luftarėt e uqks te burgosurit politik familjet e deshmorve dhe veprimtarve patriotik se sa
kto fundrrina qe edhe ne at regjim edhe ne ket regjim e ne te gjitha kohrat e kthejn astarin si te duan e
paraqesin rrejshem fytyren e tyre si gjithmonė sepse poeti xhelal ferizi e din i ka pa per se afermia ata kur gjveshnin dhembet e ujkut si sherbtor te shkjaut
Sot nė kto kohra ėsht turp qė tė lejohen ata zagarė te regjimeve antishqiptare shjerbtor te shovenistve serb e qe ua kan zanė vendin epunes ndoje patrioti familje e ushtarve te uqka s ose te deshmorve
Per shkak te tipave te tillė mbet dhe u pasivizua Mitrovica nji nder qytetet ma te bukura dhe te rendeishme te kosoves sepse nipat dhe kusherijt e bashkpuntort e tyre e shiten dhe e sabotuan
Sot ne mitrovic nuk guxon te mbahet kurfar manifestimi as tubimi as perkujtimi as pervjetori as proteste per kthimin e shqiptarve matan ures se ibrit sepse njerzit si kta sabotojn ne qytet
THUE SE NE AT QYTET NUK PAT KURR HISTORI AS NGJARJE THUE SE ATY NUK LINDI E NUK VEPROI IS BOLETINI XHAFER DEVA REGJEP MITROVICA AZEM GALICA SHOTE GALICA UKSHIN KOVAQICA ADEM VOCA ALI RRUSTEMI E SHUM E SHUM TJER HEROJ TE POPULLIT
E NGJARJE HISTORIKE SI NGJARJET E VITIT 1981 NGJARJET HEROIKE TE MINATORVE E SHUM DOEMSTRATA E VEPRIME TE USHTRIS QLIRIMTARE SINDIKATA E SA E SA VEPRIME TJERA QE KAN BA PATRIOTET DHE HEROJT E KOMBIT ATY
Kush i saboton te gjitha perpjekjet per shpetimin e qytetit dhe rrethines si dhe veriut te mitrovices kthimin e shqiptarve te shperngulur nga andej kush? kush tjeter perveq veglat ezeza tradhtare qe duan ta lėnė Mitrovicen nė harres ne pluhurin e harreses
KTHIMI I SHQIPTARVE NE VERI NEPER SHTEPIT E TYRE DHE PRONAT QE UA MOREN SWERBET ME DHUNė KA MUNDUR TE BEHET SHUM LEHT NEN MBIKQYRJEN E FORCAVE NDERKOMBTARE POR TIPAT SI KTA DHE ISH BASHKPUNTORT E KTYRE I PENGOJN KTO PROCESE
Mitrovica ka mbet sot vendi ma i varfer dhe ma i lanun pas dore dikur qytet me shum famė dhe balli i kosoves .
Prandaj ftoj dhe protestoj qė kta tipa te njerzve kto lloje kafshesh idiotike si kapllan baruti sylejman arifi ramadan kelmendi ismet emra faruk mehmeti e shum tjer perqars e sabotatorė tė kombit
te pastrohen nga institucionet e shtetit te pavarur te kosoves dhe vebndet e tyre te ju jepen atdhetarve
te deshmuar neper familjeve patriotike neper shekuj
PRAKTIKA E HARRESES DHE E PERBUZJES E SHKELJES SE FAMILJEVE ATDHETARE TE DESHMUARA DO TI KUSHTOJ SHUM SHTREJT E NE PALCė KOSOVES KY GABIM DHE SJELLJE INDEFERENTE E QEVERISė
KJO PRAKTIK NE PERGJITHSI E SHQIPTARVE
KU NE FAKT MA TEPER PO ARRIN KRIMINELI SABOTATORI SE SA AI QE KA DHANė KONTRIBUT TE DESHMUAR KA PER TA DEMTUAR NE PALCė KOMBIN SHQIPTAR NEPER SHEKUJ
'
Ftoj antarėt e forumit dardania kush ka gjak patriotik e gjak shqiptari ti bashkangjiten protestes time me nenshkrim ktu ne temen time dhe te apeloj per largimin e
elementve sabotator tradhtar te deshmuar nga vendet e qe jan uzurpuar nga vendet ku me hile jan punsuar dhe kan depertuar agjent te ish sigurimit jugosllav dhe miqve kusherijve e shokve te tyre qe kan bashkvepruar
AUTORI I KTI APELI PRESIDENTIT TE REPUBLIKES SE KOSOVES FATMIR SEJDIU KRYEMINSITRIT HASHIM THAQI KRYETARIT TE KUVENDIT JAKUP KRASNIQI
SI DHE TE GJITHA INSTITUCIONEVE ENJERZVE QE NDJEHEN TE NDERSHEM ATDHETAR E PATRIIOT TE NANES KOSOVė
ME RRESPEKT AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
ISH STUDENTI I LEVBIZJEVE ILEGALE DHE ORGANIZATORI I DEMOSTRATAVE TE VITEVE 1981 NE KOSOVė DHE VITEVE 1989 NE SLLOVENI NE LUBLJANė SI DHE DISA DEMOSTRATAVE TJERA SHQIPTARE NE GJERMANI
AUTORė I SHUM VARGJEVE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES ME BANIM TE PERKOHSHEM NE GJERMANI
ME RRESPEKT POETI LIRIK I VARGJEVE SHQIPTARE
PRES REAGIM SOLIDARITET DHE NENSHKRIM TE KTI PETICIONI NGA TE GJITH SHQIPTART KU DO QE JAN

lirik
01-10-08, 22:32
Shekulli i pa dashuri
-----
AUTORI XHELAL FERIZI
------------
OH SHEKULLI I PA DASHURI
I MALLKUAR JE NGA STINėT E NGA QELIZAT
TI QUHESH MėRI
TI RRITė VETėM FERRAT E DRIZAT
---------
TI VETėM VARRE QELE E MėRZI
TI VETėM GJAK E LOT KE BURUE
TI JE SHEKULLI MA I ZI
ATDHEUN Qė MA KE SHėMTUE
---------
MUA Mė DHE ME PI HILE
TOKES MI DHE ME PI LOT
Nė VOTER Mė SOLLE KOHRA KOPILE
DJALLIN MA SOLLE SI ZOT
--------
TI NUK Mė LE Tė PI DASHURI
Nė KROJET Mė Tė KULLUARA PėR TIME ZEMER
TI Mė DHE SHKRUMB E HI
SHEKULL I ZI DO Tė QUAJ ME EMER
----------
PLOT TRADHTI I MBUSHUR KE DALė
KE SHKELė MBI SHPIRTA BUJARė
TY NUK Tė SPJEGOJ DOOT ME FJALė
TI JE SHEKULLI MA TRADHTARė
------------
TI NUK Mė LE MUA AS ATDHEUT DASHURI
AS MBėSHTETJE ASKUND Nė QIELL E MBI DHE
UN Qė VDISJA PėR NJI PIKė LIRI
MI VUNE PRANGAT MBI DHE
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------------

lirik
02-10-08, 10:24
Pėrshendetjet moj mikeshė
********
autori xhelal ferizi
------------------------
me lang lulesh t i kam veshė
ti kam veshė me shum safire
kan me e shndritė token ilire
kan me shndritė si yllė e hanė
mbi shqipni e mbi dardanė
kahdo i thonė e bardhė etnike
kahdo i ka trojet antike
kan me shndritė mbi gurė e zalle
porsi ngjyra portokalle
deri te shkrihen nga knaqsija
gjithkah shqip ku rrin etnija
se un do i veshi edhe me diell
kahdo gjerė do i shtrijė mbi qiell
veq me u dukė si argjentare
me shėndritė mbi tokė shqiptare
me hjeshi artin me e veshė
veq pse ty un tė kam mikeshė
se ti shqip po flet si zana
tė falsha yje pėr nishana
tė falsha rreze e dekorata
qielli e dheu tė falshin urata
se ti je mbi dhe madhore
art ma ke hjeshinė arbnore
ma ke artin karajfile
buza e gazit nuk tė njeh hile
veq se qelė si ngjyrė mahnije
si pikturė prej bukurije
ti shkon qelur si lulė flete
me nisė nė ag si ndoj dritė jete
si'q 'nisė yllė mbi freski
mbi mėngjes nė mal e vrri
por se tash ku mė je a thue
penda ime tė ka kėrkue
n'pėr kullime e gurgullimė
edhe naten n'pėr vetimė
nėpėr shi e n' pėr rrebeshe
se ti je soj sokoleshe
se je shqipe e gjeraqinė
tė kam kėrku n' pėr mot e stinė
n'pėr natė tė errt e n'pėr dritė hane
se ti je lule dardane
kam dasht vleren me ta pa
nė art t' mirnjohjes me ta nda
kam dasht nė maja e piedestale
me tė ngritė si zanė nder male
por nuk dukesh kund mbi dhe
hanė e diell ka rrijn tue nxe
as ku ndizen ato yje
as ku rrijnė qetina e pyje
as ku derdhen ato prroje
as ku ndjehet cicėrimė goje
ndoj kangė sqepi a shpendė shtetgtarė
as ku rrin bjeshka me barė
as me fleta e dushkaja
as mbi kodra e suka e maja
prandaj penda po mė loton
malli i sajė gjithkah pėrvlon
nėpėr ngjyra e nėpėr vija
thue se u vyshk mbi dhe miqsija
thue se s' mbet ma gjurmė sa i fletė
mbasi ti dikah je tretė
nuk mbet gjurmė askund vullneti
thue se tha jan toka deti
thue se tha jan shum liqej
ujra e vija jaze e prrej
edhe vulė s' mbet kund hjeshije
pėrmbi lule bukurije
se ti s' le as lamtumirė
as nuk tė pa ndoj fllanxė krahlirė
as ndoj zog as soj skyfteri
as nuk tė pau jugu as veri
as nuk te pa kund stina e moti
prandaj pendes mi shkon loti
se ti askund nuk po bėn hije
as ndoj fjalė s' po tė del me shije
si dikurė porsi sheqeri
qė tė dilte drejt nga nderi
nga e bardha zemra jote
fjala e ėmbėl qė s' la shoqe
as nder vargje as nder fjalore
po ku je moj zanė arbnore
qė nuk del si diell me nxe
me i ringjallė zakone e fe
me i ringjallė ti ngjyrė e pendė
si dikurė me dalė n' kuvend
e me vlue si sherbeti
gjerė e kalter por si deti
me ja falė fjalen mirsisė
porsi arti i bukurisė
dil se tė thrrasin tokė e dhe
dil e derdhe penden rrke
si me varg e me ato rima
si ma e bukura kanarina
mos ja thajė damarėt hanes
dil ligjro me gjuhė tė nanes
shqip e bukur si shend ari
ligjėro me varg shqiptari
se mu tha penda e poetit
po i dridhė valė e brigjet t' detit
po dridhė lugje tue t' kėrkue
SHQIP ME GJAMė KJO TUE GJėMUE
dil ndėgjoje oj zemėr mirė
si po qanė me varg tė lirė
veq pėr ty tu u pėrkushtue
ka nisė zogj me pėrmallue
ka nisė eren me e thye e lisa
degė e rrema e qiparisa
se ti mshefė je nė ndoj degė
e nuk del me ngjyrė si shegė
me dhanė fryte gjithkombtare
me lirikat vargatare
me ato strofa rima rima
si bilblbili me cicėrima
me at gjuhė aq magjistare
shqip me kndue si zanė shqiptare
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------------
kushtuar Mikeshes time natyres
e cila dikund esht ndry e nuk del
ndoshta e zhgenjyer nga hallet dhe jeta
ka kohė qe nuk duket ne forume shqiptare
e ftoj tash me anė te miqsisė se sinqert e vargut te duket ne skenė
autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
02-10-08, 19:42
E BARDHA DOGZONa
************
AUTORI XHELAL FERIZI POETI Nė MėRGIM
-------------------
TI E BARDHė QENKE DOGZONA
Qenke yllė mbi trojet tona
paske dalė mbi qiell me nxe
shqip me i lidhė nė etni tri fe
gegė e toskė e gjak shqiptarė
prej kosove e nė himarė
me i lidhė fijet kahdo prore
gjith ku i thonė etni arbnore
pėrmbi plavė e mbi guci
deri nė artė e qamėri
mos me u kputė ato pėr jetė
e nji zemer shqip me mbetė
pa dallim krahine a feje
porsi zemra me shum deje
me ato lidhje prej damari
kahdo kuq ecė gjak shqiptari
ah dogzona oj bi dardane
qenke e qelė porsi ftyrė hane
qė i qelė yllit gzim e dritė
a thue zogzė ti ku mė je rritė
mos je rritė si shpendė i lirė
a thue vashė ti ke dėshirė
qė mbi qiell ku rrijnė larmitė
me ja zbritė poshtė bukuritė
si tė arit diellorinė
si tė qiellit at kaltrinė
e me e veshė shqipninė mbi dhe
porsi diell me ndejtė n' tri fe
e kahdo fusha e krahina
shqip me u rrahė zemra n' pėr stina
NėPėR SHEKUJ NėPėR MOTE
me pulsue n' tokė kastriote
si nji zemer e lashtė antike
me shqiprue si forcė qelike
me i mbajt bashk tė bijtė e nanes
porsi yjt qe rijn rreth hanes
ZOTI TY BI Tė PAST BEKUE
TI SA BUKUR M' JE KUJTUE
se nuk ka tjeter hjeshija
fe ma tė bukur se etnija
se nji fe me e pasė shqiptare
e nji gjuhė tė bardhė bujare
siq e ka deri nė breg e guri
shqipja jonė me fushė flamuri
gjaku jonė rrin mbi qdo fe
si mbi qiell dielli tue nxe
ashti nji jan mishi e fisi
e gjibleta tirqi e plisi
me shum vija e gajtana
me tė larmishmit gjamadana
arti jonė e ka nji zemer
gjith ku i thonė shqipni me emer
ajo shpirtė mban shqip etnike
e nuk bjen n' kthetra armike
AS N MASHTRIME E AS ME FE
Shqip rrnon lule pėr mbi dhe
shqip i don tė bijtė etnija
nuk i ndanė jo trinitrija
se ai gjak e gjuhė madhore
bashk i mbanė fijet arbnore
nuk e len forca e damarit
per me u vyshk gjuha e shqiptarit
as e fortė mbi dhe dėshira
e joshė gjuha nė glob ma e mira
edhe tingujt shqip tė muzikes
qė i zbret yjt e galaktikes
kur perhapen nė qiell tė gjerė
me gjuh shqipe nė art me vlerė
**********************
AUTORI I KėNGES LIRIKE ARTISTIKE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
------------------------------------------

lirik
02-10-08, 20:06
Eh po dita dites me pendė n' dorė nder mote
**********************************
Nga autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE NE DHE Tė HUAJ
NėPėR STINė E MOTE T' MALLėNGJIMIT
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''

hjeshisė t' diellit e nėpėr visare
kah Po ecja kur 'qė'! qehrja jote
aq miqsisht mė' doli n' ftyrė shqiptare
---
at'her un pėrmllashėm ndalė shikimin
mu nė t' gzueshmen pamje qė ma ke
porsi rrezet nisa me e derdhė shkrimin
porsi dielli me t' pėrhshkrue mbi dhe
---
po pse malli besa m' paska marrė
n'miqsi doren ty me ta shtrėngue
e nė shpirtė po e pate ndoj plagė a ndoj varrė
me currila arti me t' shėrue
---
mu nė zemer kronin e kullimit
me ta derdhė deshta n' germa ari
se dikurė ti me do lot t' kujtimit
ke gjėmua shum nė gjuhė shqiptari
---
o pashė zotin sot ti m' thuej si je
plagėt tua a jan mbushė mehlem
porsi ylli qė shėndritė mbi dhe
ndojkah gzim zemres ashtu a ti vjen
---

se n kujtesė dikurė ke mbajtė doren
mu nėn mjekėrr e n' pėr faqe t' lotit
sa nji shekull ti ma kishe oren
kshtu i kalojshe dikurė stin't e motit
---
e plagt tua kan tronditė shum kroje
loti yt ka pas ra mbi fletė
kahdo luleve nder etnike troje
ku kėrcyjet i mbanin lulet n' jetė
---
sot a thua loti ty tė ėsht ndalė
njiqnd vjet nji lot ka mallėngjye
sa her yjet pėrmbi qiell kan dalė
shpresen n' zemer me gaz me ta kthye
---
e un e di kur ti nė at gjuhė shqiptare
kahdo mallin e ke shtri mbi dhe
edhe hana ajo argjentare
disi dridhshėm dnesshėm n' ty ka nxe
---
e tash qe prap jam duke pa hjeshi
edhe gazin e vrejta t' gjallrisė
nji ringjallje n 'tėnden bukuri
qė rikthye ju paska dashurisė
---
e un krue zemres t' time pendė
veq pėr ty ju bėra sot oj jetė
se ato kohra ma kan sjellė ndėr mendė
at miqsi qė e patem t' vėrtetė

---
e prandaj dora ime bujare
ta kerkon shtrėngimin me urime
ku do qofsh ti mori bi shqiptare
e paq fatin si ari n' shkėlqime
---
se ty tė duan vet dielli e hana
ta ndėgjoj ty zemren tue t 'rrahė era
mu nė fole ku tė ka lindė dardana
shum bilbilat ku i sjell pranvera
---
e t'kan ndje ty e tė kan ndegjua
germa tė bardha si sharmi i safirit
sa her ndjenja e diellit n' ty ka vlua
edhe sharmi i yllit ma te mirit
---
veq pse ti fjalen nė art ke shkri
ma ke shkri n' pėr rreshta t 'mallengjimit
AQ SA YLLBARDHI ME VET AT MAGJI
shtrue ėsht n' deje tua tė vajtimit
---
edhe nė vijat tua n' pėr damare
apelimet tua kan kthye ylbera
kur ti dnesshėm me at gjuhė shqiptare
me pi lot i ke kthye kah vera
---
pse secili varg qė ti ke shkrua
deri nė qiell ka shpue ndėrmjetsimit
kupa e qiellit nga thirrjet ėsht shpua
kur t 'ka rrrahė ty zemra e apelimit
---
aq sa qiellin prej vendi e ke lue
edhe re tė zeza e grummbullsi mizore
ti me zemren qė din me t' burue
pastėrti e mirsi arbnore
---
pra un fjalen ty sot qė ta nisa
nė udhė miqsije porsi letra e mallit
ty moj zanė miqsisht ta qendisa
porsi gurrat qė dalin prej zallit
---
Si ato gurrat me vija rreztare
kur her nė hije her nė diell fort larmohen
e lakohen vijat vizllimtare
nė ujė kullimi rrathas kur vijohen
---
ashtu un ty ti lidhi me art vlimi
rrezanisht ti lidhi per bese
me plot vargje qe shkelqejn n' pend shkrimi
PO TI NISi SI NJI KULLIM VESE
---
E TY TE GJETSHIN MIRė ATJE KU JE
porsi e gjejnė mirė rrezet qelė lul' fleten
qofsh me fat kahdo oj zanė e re
neper stin ė e mote ma gzofsh jeten
*****************************
---
NGA AUTORI XHELAL FERIZI PJESė E PANDASHME E MėRGIMIT
************************************************** **

lirik
02-10-08, 20:53
Nė kėt shekull
------------
AUTORI XHELAL FERIZI MėRGIMATRė SHQIPTARė
----------------------------
Nė kėt shekull kalova edhe nėpėr njerz si gurė
edhe nėpėr asi si hekur
edhe nėpėrmes tė at tyre qė ishin si kufoma nė qivurė
edhe neper ata qė ishin tė gjallė tė vdekur
---------
kalova edhe ne mes te atyre qe hanin qelik
edhe neper mes te atyre qe trembeshin nga hieja e vet
takova edhe ata qė ishin ma tė kqi se qdo armik
kam pa edhe njerz tė gjerė si det
------------
kam pa edhe shum qyqarė
kam pa edhe tė heshtur si varre
kam pa edhe hyzmeqarė
qė lindnin e vdisnin me marre
-------------
kam pa edhe tė heshtur
kam pa trima mbi trima
kam pa edhe tė gjveshur
kam pa te rrept si vetima
----------
kam pa edhe uritha e kopila
kam pa tė zi demonian
kam pa tė bardhė me zemer porsi karajfila
kam pa edhe djaj e satan
--------
kam pa gjithfar njerzish me soje e me gjak
kam pa gjithfra pjelle me hile
kam pa dinak dredharak
kam pa bijė dhelprash e skile
------------
kam pa edhe azgana
kam pa poet prozatorė
artista e djem si zana
trima mbi trima arbnorė
---------------
kam pa te ngrirė si akull
kam pa edhe shum dijetarė
kam pa qė binin shakull
se ishin me kokė trutharė
---------
kam pa gjithfar soje
kam pa te heshtur si nata
kam lloje e lloje
me fjalė tė shkurta e te gjata
--------
kam pa hekur qė hanė
nė vetull qė marrin gjak
kam pa si shqipe e si zanė
qe vdesin per atdhe e bajrak
-----------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
02-10-08, 23:42
Dheun e mbajė nė gji
***************
autori xhelal ferizi
***************
Dheun e mbajė nė gji
eren ja mbajė nė shpirtė
toka mė jep energji
gjakun ma bėn tė dlirtė
--------
kosovė quhet ai dhe
gurėt ja puthi magjik
ujrat i shkojnė rrėke
ky vend ėsht antik
----------
ky vend mahnitė diell e hanė
lulet i ka me shum ngjyra
emrin e ka dardanė
si arit i shėndritė fytyra
--------
e dua qdo pllėmbė tė ksaj lokje
e dua se un jam i biri i sajė
rrėnjėt i kam tė ksaj toke
me varg lirik po qajė
---------
e dua se nėnė e kam diellore
e dua se ėsht ėngjėllushė
e dua se ėsht arbnore
mbi dhe ma e bukura fushė
------------
e dua se ėsht antike
e dua se ėsht perlė hjeshije
e dua shqiptare etnike
se ėsht e bukura bi shqipnije
--------

e dua se ėsht si ari
e dua se ėsht me grunaja
e dua se ėsht dhe shqiptari
me kodra e male e pllaja
--------------
e dua e do ta dua
e dua se ka gurgullimė
se valėt nė lum e prrua
ja shtojnė tė kthjellt bukurinė
--
e dua se ka dashuri si magnet
e dua se e veqant ėsht fushė
e dua se ka bereqet
e dua se ėsht ėngjėllushė
--------------
e dua se quhet kosovė
se rrin nė zemer tė europes
e dua nxehtesisht e me hov
e dua se e kam shpirtė tė lokes
------
e dua se diellit i ngjanė
e dua se ėsht shqiptare
e dua se kam nanė
se gjuhen ma msoj amtare
-----------------
nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
03-10-08, 09:46
Serbija e zezė
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
Simbol i mishngrėnjes njerzore
simbol kanibalizmi
simbol i masakrave toksore
simbol i zi fashizmi
--------
simbol i sė keqes mbi dhe
simbol antinjerzorė
e pa mshirė e pa zot e pa fe
simbol i thelbit djallėzorė
------------
identitet i krimit adresė
pasaportė e djallit vet
e zezė gjaksore e pa besė
belatė nė europė e gjak bėn si det
---------
mjerė europa qė e ka
i mjeri i lashti glob
planeti me shkinėe shkja
ėsht gjak e lot e kob
----------
bishti gjaksorė i rusisė
qė sa her e qon pėrpjetė
nė shėrbim tė pansllavisė
ballkanin e len pa jetė
---------
europen e len pa gėzim
dheun e mbushė me gjak
sa djepat i len jetim
mėshirė nuk ka aspak
------------
thika ėsht lapsi i sajė e fletore
gjaku ėsht uji i sajė qė e pin
buka e sajė ėsht mishi i pa faj i njerzisė arbnore
e polli gjarprima i zi me thin
-----------
gjamėt e foshnjeve jan e sajė knaqsija
bėrtima e djepave i duket muzikė
krimi ėsht arti i sajė e tradhtija
mashtrimi i duket etikė
------------
rrena ėsht kulti i sajė
grabitja e syri i pangopur nė tė huaja hise
nė vallle vallzon kur tė tjerė bėjnė vajė
barbare karpatiane jan kto fise
---------

boten e don pansllaviane
zanatė e ka kasaphanen mizore
drejtesi nuk njeh kjo satane
kokat i prenė foshnjore
--------------
nga dhimbjet e femijve asnjiher nuk ėsht thy
trimri shet me gra
voglushve e bebave u nxjerr sy
djalli nuk do t'bėhet shkja
-----------------
gjithqka bėn kur guxon
shpirtin e ka vampir
mishin njerzor e copton
e rrenė gjth boten elirė
----------
djepat permby i kthen
varret i ka piktura
mbi dhe kund lule nuk len
rrezeve ju kėputė ura
----------
paqe nuk don mbi dhe
hanė e diell i shanė e i pshtynė e yjt zi e ma zi
secilin komb e fe
mbi glob e don shkrumb e hi
----------
o zot sa njerzngranse ėsht serbia
pervers ėsht shkjau shoven
pėr krim i vlon lakmija
karpatian ardhacak shizofren
--------------
kujdesė nga kjo jashttoksore oj botė
kujdes nga kjo e zezė hata
ndigjo shqiptarin qka thot
mos rrini me shkinė e shkja
------------------

Autori nė mėrgim
xhelal ferizi
-------------------------

lirik
03-10-08, 12:59
Mė BESONI
**********
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

Mė besoni se diellin vet poetikisht e kam shkri
me vargje e kam pėrkdhelė hanen
nėpėr dhimbjet shkrumb e hi
kam vrapuar shqip pėr dardanen
---------------

mė besoni se me dashurinė lulė'tarisht'kam folė vet
aromėtarisht lumturisht dehur me tė sajė secilen fije
mė besoni nuk jam mbret
por jam shpirtėndjenjė i gjerė poezije
-----------

mė besoni se pendė tarsiht vet i kam zbritė engjujt qiellorė
nė prehrin tim kan qeshė
secilin e kam pėrgdhelė me dorė
me vargje vet i kam veshė
-------------

un nuk jam ai qė vetėm i kam shikuar kalimthi
trupat qiellorė
apo vetimthi nė ego vrap
indiferentisht kalimthi nė formalitetin kohorė

--------------
jo jo un vet i shpirtrisht i kam zbritė
yjet shpirtė rrezanisht i kam sjellė mbi dhe
kam folė nė zbėrthim me secilen dritė
ata magjikshėm mahnitshėm mė kan ndje
----------------

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
--------------------------------

lirik
03-10-08, 13:47
Kush e lindi robėrinė-
-------------------

Nga autori Xhelal Ferizi NE MėRGIM
------------------------------

----------------------------------


*Shekujt nji ditė ke me i ngranė
*edhe driten pa mėshirė
*ndoshta edhe diell e hanė
*edhe eren e lirė
*edhe boren e bardhė
*edhe qiellin e pa anė
*edhe diten e tė bukuren stinė
*edhe det e oqean
*idetė ke me i gri
*progreset me i nxi
*dhe tė bukuren liri
*fjalen e lirė
*dashurinė
*njeriun e mirė
*dhe drejtesinė
bukurinė
*qytetrinė
*mirsinė
*edhe harmoni
*nder popuj miqsinė
*te gjitha ke me i ngranė
*e me tė prangave robri
*kund nuk ke me lanė
*mbi dhe mirkuptimin
*argtimin mirbesimin
*bashkpunimin
*dashurinė
*edh e tė jetes bukurinė
*ah kush e mendoj kush e lindi
*mbi dhe
*robėrinė
ajo vret nder popuj lirinė
ajo i kėputė tėgjitha fijet e jetes
nder popuj harmoninė
kush pra kush cila pjellė e zezė
e
lindi robėrinė
*shkruar nga autori xhelal ferizi
*****************************

lirik
03-10-08, 16:59
Pse qanė bilbili
***********
AUTORI Xhelal Ferizi
************

pse,qanė,bilbili,kur,ikė,pranvera
kur,stina,niset,nė,rrudha,me,u,plakė
kur,ikė mallėngjyshėm,e,lumja,vera
zemra,e,bilbilit,se,q'ndizet,me,flakė
kur,shihen,tu u tha,male,e,shpatije
kur fleta bjen,shkrumbun e tha pėrmbi dhe
kur toka s' merrr rreze e mbulohet,me hije
prej,tė zymtit qiell qė bie mbi ne
e,vjen,e,shkymun e ftoft drita e diellit
shkrihet gjelbrimi n 'pėr pyje me fletė
shiu i shtatorit si lot vjen prej qiellit
e vjeshta e ftoft kur shtrihet mbi jetė
fillon bilbili me,kja pėr pranveren
pėr t ė ėmbla lule me fleta n'larmi
shkon nė,pėr pullaze duke e vajtue,veren
edhe,lotin,sqepit n'vend t'ujit tue pi
me qerdhe tė,prishur me zemer t'lėndueme
me,krah tė ftofun mbi ajrin me mjegull
pa cak tu flutrue nėpėr,rrugė t' pa ftueme
kur bjen nė ndonji,qati vajtueshėm mbi tjegull
qerdhen e shprishur e bilbilat shpėrnda
pa cak,tue flutrue syri i sheh thatsi
nuk,i bėn zemra e as loti tha
me,u,nisė ndonji,rruge por qanė nėn qati
me,mallė,pranveren,e,kėndon pėrvajshėm
krojet e kullueme e t'blerta ledina
dy sytė e lotit drejt qiellit t 'paskajshėm,
pėrmallshėm,pėrmallshėm i kujtohet stina
------------------------------------------------------

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------

lirik
03-10-08, 19:18
Deshta tė qajė
**************
Shkruan autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
--------------------------------------

kur deshta tė qajė nganjiherė kur mė nxiste moti
ndalesha tė mos qajė
dhe sikur me ndalte diqka ndoshta zoti
nuk mė lente me shpėrthye nė vaj
-----------
***

pse nuk qaja dot
nuk e di psehen as nėpėr shekuj kėrkimtarė
as sot
ndoshta loti mė ishte tharė

*****
------------------------------------------ndoshta loti mė ishte shėndrruar nė gurė
ndoshta ishte bė akull
sido qė tė jet 'un nuk jam ma kullim as bilur
ndoshta ndjenja u vyshk mė ra pėr dhe shakull
-----------
si mund tė mos qajė nji poet
pse tė qajė mė thot zhgėnjyeshėm vet thot'i
edhe sikur tė keshė nė sy e lot'shpirtė nji det
kuptimin e ka humbė loti
---------------
****************
kėshtu mė than shekujt sot edhe ata qė vijnė
mos qajė mė than ironisht' kot
ndoshta botėt tjera e kthejnė harmoninė
dhe un qava i gjori pa lot
-----------------
**********

deshta tė qajė nji titull vargjesh i shkruar nga
Xhelal Ferizi
autori nė mėrgim
*************
----------------------------

lirik
03-10-08, 19:27
--------------------------------------------------------------------------------

E kam sha padrejtsinė
--------------------
**************
Titulli e kam sha padrejetėsinė
------------------------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi
--------------------
******************

e kam sha gjithmonė padrejtsinė
dhe e kam pshty e kam shkelė pa mėshirė

Me vrau njė ditė drejtėsija
Mė vrau edhe fjala e lirė
-----------
***************

Padrejetėsinė tash si ta shajė
As falje nuk mund ti kėrkoj
Mėkatin dot nuk po e lajė
Drejetėsisht pse fola me gojė

-------------------
******************

Dhe qenka padrejtėsia
Qudi qė vret e nuk vret
A thua e namur drejtėsia
Qenka mbi tokė e d et
---------------------
************************
Titullin e kam sha padrejtesinė
E shkruan Xhelal Ferizi ne mergim
********************************

lirik
03-10-08, 22:50
Xhelal ferizi Autorė i vargjeve shqiptare

12/06/2007 ne oren 12:44

39
Kushtuar koco kokėdhmes
redaktorit te gazetes shekulli
nė shqipėri qė shpėtoj shqiperinė nga plehrat qe donte italia ti
zbrazte neper shqiperi per ta helmuar natyren shqiptare
por koqoja kundershtoj me kembngulje ky atdhetar biri i vertet shqiptari
-----------------------------------------
Koqo kokėdhima
---------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
kėto vargje plot me rima
ti kushtoj koqo kokėdhima
qė e shpėtove dheun e zallin
tokėn tė lashtė qė ma nxitė mallin
kahdo me erė qė e ka magjike
kahdo e lashtė ėsht ilirike
na e shpėtove prej romaku
qė me pleh t’ mos prishet gjaku
me ato grimca e mbeturina
me helmueset hjedhurina
ti ma i pari si hanė m,e vetull
rrezatove nė geztė shekull
dhe alarm porsi vetima
je si yll koqo kokėdhima
ndritshėm germat i radhite
pėr kėt plan sa mirė e dite
se me klane pėrtej deti
ka nėnshkrua marrveshje shteti
disa tė mjerė ah pushtetarė
lakuriqa e mercenarė
me na e mbushė plehra shqipėrinė
te lashten mėmė ’ lulėbukurinė
me e shkatrru ekologjinė
e me u prish ma bukura toka
qė s’ka shoqe kah europa
qė e kan nda armiqt me copa
e ti stėrnipi i kastriotit
mirė e mbrojte dheun , e zotit
vepra jote ,ėsht lavdi
ti je det me dashuri
dashurinė e ke sa i deti
per kto troje bereqeti
qė ju dole me shkronja para
tė mos qajnė,as bari e fara
as kėrcylli e bimė e fjera
as ajo jongja e furagjera
tė mos qajnė as klorofilat
tė mos qajnė nė degė bilbilat
ty o koqo o birė shqiptari
jam tue derdhė kto pika ari
drejt nga penda pėr ty nė leter
ty qė je nji asht i vjeter
nji ilir qė tė dhimbet toka
edhe shqipja me dy koka
si ushtarė i skenderbeut
ti me pendė i dole atdheut
ah nė mbrojtje nga hjedhurinat
tė ,mos qajnė fjera e ledinat
tė mos qajė qeleshja e plisi
tė mos qajė fleta e qdo lisi
prej shum plehrave italiane
tė mos vdes toka iliriane
se ata jan bij t’ romakut
qė na derdhen rrėketė e gjakut
nė token tonė nė shekuj dikurė
nė qdo hap nė dhe e gurė
bėre mirė qė i dole zot
ty tė qeshtė ai diell e mot
edhe yjet e buza e ylberit
se ti je simbol i nderit
ti luftove pėr qdo pip
pėr qdo bimė qė qelet shqip
per qdo kokerr gurė e dhe
shih kto germa qe i kam nxe
atje ne diell e i kam ndrique
ne ingji i kam perpunue
neper qeill i kam filtru
ti dergoj tash ty me pendė
ty qdo lule te ka ne mendė
se e shpetove shqiperinė
prandaj ty te dhan dashurinė
lule e bari e botanika
te shperblejnė per kah etika
ti i shpetova nga romaku
ato ty tash aromė gjaku
gjak prej flete e kercyelli
te dergojn ty me erė pylli
ah shum bimė qe jan shqiptare
te dergojn te fala ylltare
se ti je ai shpetimtari
qe i shpeton nga mercenari
plehahudhsi e gjakatari
qe kan dashtė plehra nder ne
jetė as lule mos me vle
por ti mir vlla e diktove
sa mir germat i gjallrove
edhe i nxjerre varg ne fletė
lule e bari tash jan n ‘jetė
te dergojn ty me puhiza
aq shum te fala pyje e driza
edhe fletė e manaferra
fjera e bari e furagjerra
ti e shpetove e dole ne log
me gazetė e dialog
qfardo gjygji turp te ket
deshten shqipes me i vyshk jetė
por ti dole ne log t’ mejdanit
O STERNIP I ILIRIANIT
nuk i le plehrat nder ne
me helmu ah gurė e dhe
se shqiperija ka bukurinė
e gjitha bota le ta dijnė
NUK ESHT MėMA MBETUIRINė
AJO ESHT HJESHI E ZOTIT
tokė e lasht e kastriotit
sa te ket kshtu si kokėdhima
qe e mbrojnė rrept porsi vetima
kush me fjalė kush me barot
do te jet gjithmon ne mot
neper shekuj si ingjija
do t’ mbretroj ekologjija
si ato yjet qe rrijn varė
qe ndriqojn shndritshem mbi Barė
me shartim e kolorite
kshtu do te jet shqipja ,nder vite
edhe nder shekuj te perjetsisė
e mbajn djemt e trimerisė
edhe vasha e burra e gra
esht e njomė nuk don me u tha
e njomsoj koco kokdhima
qe s’ la plehra e’ hjedhurina
PRANDAJ TURP TE KET AKUZA
se tash leht kan ardh shum muza
se shqipėrisė tash po i qesh buza
kah shum muza e engjuj pijnė
neper lule etjen shkrijnė
n’pasterti ah magjistare
qe e lshojnė bimet aromtare
jo romak perandorija
se ka djem sot nanė shqipnija
qe me shkrim e pendė e shkollė
mbrojnė bimsi e dardhė e mollė
esht shqiptari mendjehollė
mos msyj kndej me plehra e shputė
kndej esht shqipja sqeperrkutė
nuk durohen ato viruse
se ti deshte vasha e nuse
edhe qupa e foshnje e fise
per ti prishė,plerat ua nise
per ti prishė ne mendje e gjak
pa tu dhimbsė shqipja aspak
pa tu dhimbsur gjenerata
deshte plane afatgjata
me i zbarku adriatiukut
kėndej me i tha lotin qerpikut
edhe langun fletes t’ fikut
maneferres sheges e dardhė
te mos sheh shqipja dit te bardhė
toka ne helm me ndejt tue vjellė
mos me u korrė as mos me u mbjellė
e shendoshė kund bimė shqiptare
pse ti i ke qejfet barbare
jo q e besa tha kokėdhima
nuk e ben shqiprinė me vrima
per me tha ka jetae bima
per insekte e rriqna e tjera
per me u mykė shqipni e mjera
prej helmimeve plehut t e huaj
me hy smundja ne dhe e uj
edhe ne tokė me hy hileti
me na kja ah dhe e deti

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim
xhelal ferizi nga Mitrovica e kosves
krijues vargjesh ideal ekologjinė natyren atdheun
pergezon te gjith shqiptart qe mbrojten atdheun nga plehrat e sidomos
gazeten shekkulli koco kokėdhimen
ky esht patritizem atdhedashur heroizem
mbrojtjee atdheut atdheu mbrohet me pushk e me me pend
pergezoj koco kokėdhimen stop diskriminimit shqiptar

lirik
04-10-08, 07:37
Si ta ndertoj njeriun e ri
-------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
---------------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk mė po mė lenin
autori xhelal ferizi
------------
Vet njerzit kundėrshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija ,
nė shpirtin tim,
nė idealet e mija
autori xhelal ferizi
----------------
nė gjenine gjakun tim pėrkushtim
njeriune ri e,mbarova
nė ,ardhmmėri,
e quajta
njeriu i ri qė e ndertova
ai do tė jet
autori xhelal ferizi
-----------------
njeriu i ri
imagjinata ime
a thue do tė arrijė
nė kėt ndėrtim timin imagjinarė
besoj s enuk po tė pėrzihem o perėndi
autori xhelal ferizi
-----------------------
do tė ndėrtoj njeriun e ri shqiptarė
gjvahir
por edhe at nderkombtarė
ndryshe nga ky sot
do tė jet shum ma i mirė
mė pėrgėzoni me uratė
autori xhelal ferizi
-----------------
mė falni ju o njerz e ju qiellorė pėr kėt imagjinatė
nėse iamgjinimi im ka dėshirė
etje
qė ta ndėrtoj njeriun e ri tė mirė
njeriun e ri e mendova
ndoshta nuk bėra mėkat me kėt inovacion gjetje
ai do tė jet i mirė
autori xhelal ferizi
-----------------
ja pra imagjinarisht e konstruktova
a e dini kush do tė jet ky
shum gjat u mendova
ky do tė ket mu nė zemer sy
do tė ket mirėsi
ky do pra
ky njeriu i ri
zemra nuk ka me thy
e do tė jet pikrish ky
njeriu i ri
autori xhelal ferizi
------------------
ai qė do tė pėrbuzė qdo krim
genjeshter mashtrim
e luftra
konflikt e intrigim
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundėrshtim
Autori xhelal ferizi
------------------------
------------------------------
Kėshtu po veproj duke u detyruar dhe jam detyruar tė veproj kėshtu
duke u detyruar ta shkruaj ne qdo vjershė ne mes rreshtash
emrin dhe mbiemrin tim sepse qent dhe bushtrat me bisht
po i marrin vargjet e mia e po i qesin pa autorsi
pa tituj pa mbrojtje neper forume tjera
qė po hapen si kėpurdhat neper internet
nji nder ta qė e ka bė kėt veprim ėsht nji far murturi
mandej nezir myrta ish i burgosur politik nga rrethina e istogut

kosoves
nė nji forum
si dhe rigon camaj qė ka marr vargje tė mia dhe te poetve tjerė kėtu e i ka qitė pa tituj
nėpėr forume me qėllim tė pėrbuzjes
dhe poshtrimit e qėllime tjera qė ai i din
duke pasė pėrvoja nga kėsi lloj bij kurvash e rruspijash
dinake
qė kan vepruar gjithmonė ndaj meje kėshtu
prapa shpine
gjat gjith jetes time pėrjetova shum pa besi
dhe jam i pezmatuar e i zhgenjyer
ju kėrkoj falje publikut pse nė mes rreshtash e kam vu kudo emrin tim
e po e praktikoj kėt sjellje
aspak mirė nuk po mė vjen
por disa qen tradhtarė qė po sillen kėshtu vertet nuk priten ndryshe
------------------------------
pshtyni mbi emrin e rigon camajt tradhtarit
tė poshter tė degjenruar
qe mori vargje kėtu nga forumi dardania
pasi u regjistrua si antar njiher
mori vargje nga te gjith poetet e dardanisė
te kti forumi
pra po thuajse nga
te gjith poetet e dardanis
e i qet i qiti
andej pa kurfar leje pa kurfar mbrojtje pa tituj
pa kritere
pa leje te askuj
thue se ja la baba
veprime keto antinjerzore tradhtare
tradhtart nuk falen
prandaj i lutem publikut te mos me gjykoj
e te me keqkuptoj per ket veprim
e bėj per shkak te ndytsirave te tilla si kė ta
individ
besoj qe publiku do te me kupton dhe i lutem njerzve qe bejn mund
e qorrojn syt nat edit neper forume
te ken kujdes me vargjet
ma mir le te botojn me autorsi
se bota po mbushet dita dites me njerz te kqi dyftysrha e tradhtar
ndryshe isha dikurė i kam besuar shum njeriut
por kam ndryshuar

ndjehem i zhgenjyer autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

pshtyni mbi emrat e tyre qe vepruan kshtu
pshtyni mbi emrin e rigon camajt
tradhtart tjeter nuk meritojn pra
------------------------

lirik
04-10-08, 07:41
pshtyni mbi emrin e flliqsires rigon camaj qe keqperdori
vargjet e poetve shqiptar te dardanis
dhe pshtyni mbi te gjith ata shqipfolsa qe mendojn te veprojn kshtu
nuk do te falet tradhtija asnjiher
tradhtarve ua kemi lanė gjithmonė but ne shqiptart prandaj kan livadhis
si kan dasht vet ne kombin e mjer shqiptar
tradhtari ehst ma i zi se armiku
kombi shqiptar tradhtarin duhet ta denoj ashper nese don te mbijetoj
pa ashpersimin e ligjeve e te qendrimit ndaj tradhtarit
as neper mend te mos i shkoj kombit shqiptar se do te ket jet e ardhmeri
tradhtia na i ka sjell te gjitha mjerimet neper shekuj qe sot jemi ku jemi si popull i mjer i robruar neper shekuj e i pa zhvilluar
derri do plumb

lirik
04-10-08, 10:46
pshtyni nė emrin e fundrrines rigon camaj qe esht antar me nickun ma origano ne forumin dardania

lirik
05-10-08, 11:26
Eh po dita dites me pendė n' dorė ndėr mote

Nga autori ne mergim Xhelal Ferizi
------------------------
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė DHE TE HUAJ
NėPėR STINė E MOTE Tė MALLėNGJIMIT
----------------------------------------

hjeshisė t' diellit e nėpėr visare
kah Po ecja kur 'qe'! qehrja jote
aq miqsisht mė' doli n' ftyrė shqiptare
---
at'her un pėrmllashėm ndalė shikimin
mu nė t' gzueshmen pamje qė ma ke
porsi rrezet nisa me e derdhė shkrimin
porsi dielli me t' pėrhshkrue mbi dhe
---
po pse malli besa m' paska marrė
n'miqsi doren ty me ta shtrėngue
e nė shpirtė po e pate ndoj plagė a ndoj varrė
me currila arti me t' shėrue
---
mu nė zemer kronin e kullimit
me ta derdhė deshta n' germa ari
se dikurė ti me do lot t' kujtimit
ke gjėmua shum nė gjuhė shqiptari
---
autori xhelal ferizi
----------------------
o pashė zotin sot ti m' thuej si je
plagėt tua a jan mbushė mehlem
porsi ylli qė shėndritė mbi dhe
ndojkah gzim zemres ashtu a ti vjen
---

se n' kujtesė dikurė ke mbajtė doren
mu nėn mjekėrr e n' pėr faqe t' lotit
sa nji shekull ti ma kishe oren
kshtu i kalojshe dikurė stin't' e motit
---
e plag't tua kan tronditė shum kroje
loti yt ka pas ra mbi fletė
kahdo luleve ndėr etnike troje
ku kėrcyjet i mbanin lulet n' jetė
---
sot a thua loti ty tė ėsht ndalė
njiqnd vjet nji lot ka mallėngjye
sa her yjet pėrmbi qiell kan dalė
shpresen n' zemer me gaz me ta kthye
---
se un e di kur ti nė at gjuhė shqiptare
kahdo mallin e ke shtri mbi dhe
edhe hana ajo argjentare
disi dridhshėm dnesshėm n' ty ka nxe
---
e tash qe prap jam duke pa hjeshi
edhe gazin e vrejta t' gjallrisė
nji ringjallje n' tėnden bukuri
qė rikthye ju paska dashurisė
---
e un krue zemres t' time pendė
veq pėr ty ju bėra sot oj jetė
se ato kohra ma kan sjellė ndėr mendė
at miqsi qė e patėm t' vėrtetė

---
e prandaj dora ime bujare
ta kėrkon shtrėngimin me urime
ku do qofsh ti mori bi shqiptare
e paq fatin si ari n' shkėlqime
---
se ty tė duan vet dielli e hana
ta ndėgjoj ty zemren tue t 'rrahė era
mu nė fole ku tė ka lindė dardana
shum bilbilat ku i sjellė pranvera
---
e t'kan ndje ty e tė kan ndėgjua
germa tė bardha si sharmi i safirit
sa her ndjenja e diellit n' ty ka vlua
edhe sharmi i yllit ma tė mirit
---
veq pse ti fjalen nė art ke shkri
ma ke shkri n' pėr rreshta t 'mallėngjimit
AQ SA YLLBARDHI ME VET AT MAGJI
shtrue ėsht nė deje tua tė vajtimit
---
edhe nė vijat tua n' pėr damare
apelimet tua kan kthye ylbera
kur ti dėnesshėm me at gjuhė shqiptare
me pi lot i ke kthye kah vera
---
autori xhelal ferizi
------------------------
pse secili varg qė ti ke shkrua
deri nė qiell ka shpue ndėrmjetsimit
kupa e qiellit nga thirrjet ėsht shpua
kur t 'ka rrrahė ty zemra e apelimit
---
aq sa qiellin prej vendi e ke lue
edhe re tė zeza e grummbullsi mizore
ti me zemren qė din me t' burue
pastėrti e mirsi arbnore
---
pra un fjalen ty sot qė ta nisa
nė udhė miqsije porsi letra e mallit
ty moj zanė miqsisht ta qėndisa
porsi gurrat qė dalin prej zallit
---
so i ato gurrat me vija rreztare
kur her nė hije her nė diell fort larmohen
e lakohen vijat vizllimtare
nė ujė kullimi rrathas kur vijohen
---
ashtu un ty ti lidhi me art vlimi
rrezanisht ti lidhi pėr bese
me plot vargje qė shkelqejnė n' pendė shkrimi
PO TI NISi SI NJI KULLIM VESE
---
autori xhelal ferizi
------------------------
E TY Tė GJETSHIN MIRė ATJE KU JE
porsi e gjejnė mirė rrezet qelė lule fleten
qofsh me fat kahdo oj zanė e re
nėpėr stin ė e mote ma gzofsh jeten
---
NGA AUTORI XHELAL FERIZI PJESė E PANDASHME E MėRGIMIT
**********************************************
kėrkoj falje nga lexuesit qė aq shpesh po duhet me qitė
emrin e autorit tė vargjeve xhelal ferizi
sepse harbutėt soji i pjellave te kqija
injorantėt e tė pa ftyrė katranėt e zi
po i marrin vargjet e autorit
xhelal ferizi
dhe po i qesin pa tituj pa
emrin dhe mbiemrin e autorit
neper disa forume te pa vlera
qė po mbijn si kėpurdhat
kėt veprim e bėjn me poshtėrsi dhe qėllime nxitse te kqija
shqipfolsa tradhtarė
si ky rigon camaj i nxitur me disa tjerė njerz tė pa vlerė
me qellim qe ti poshtrojnė dhe te zhvlersojn vargjet e autorit
ndaj autorit xhelal ferizi u sollen poshtėrsisht shum biznesmen shqiptarė
tė“cilėt
nuk i ndihmuan autorin tė ja botoj dy miljon vargje shqiptare
qė autori xhelal ferizi i ka pėr botim
e qė do ti shėrbenin letersisė shqipe si vlera
autori shum vargje i ruan dhe nuk i qet neper forume
----------------------
por pret qe ndonjiher ndonji biznesmen shqiptarė te ndergjegjsohet ose tė ndergjesohet Ministria e kultures
sė kosoves
-------------
e cila poashtu e perbuzė dhe rrin indiferente ndaj vlerave tė autorit

-------------------------
tė vargjeve dhe talentit tė autorit Xhelal Ferizi
nė forume xhelal ferizi i ka qit vetem disa vargje sa pėr tė treguar kualitetin
dhe cilsinė
e per te deshmuar vlerat qe mund te ket letersija shqipe por kjo vlerė nuk u perfill nga askush
prandaj vargjet kryesore me vlera autori i ruan ato do tė mbeten pa dalė ne forume e nė botime
---------------------------------------------------
injoranca ėsht krim pėrbuzja ėsht antikulturė shpellori barbare mendjemadhsi mos aftesi e trurit
tregon zhvillimin e trurit se nė qfar niveli debilizmi ėsht nė qfar gjendje si nė kohen e gurit
vlerat edhe kafshes ja terheqin kureshtjen por disa njerėėzve jo kjo u vertetua
-------------------------------------------------------------------------------------

lirik
05-10-08, 11:29
Pshtyni nė emrin e fundrrines rigon camaj qė ėsht antarė me nickun- Ma origano- nė forumin dardania de dhe ka marr vargjet e poetve shqiptarė kėtu nga ky forum e i ka qitė nė nji forum tė pa kurfar vlerash
i ka qit pa tituj dhe pa emrin e autorėve

lirik
06-10-08, 11:31
Jo jo nuk jam i juaji nuk jam shqiptarė
---------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------
Jo jo nuk jam i juaji bėrtita i djersitur
pasi isha zgjuar me plot llahtarė
dhe si i rraskapitur
po thėrrisja nuk jam shqiptarė nuk jam shqiptarė
-------------

oh qfar ėndrre e lemeritur
pėrse kėshtu paskam thirrė
q' ėsht kjo kohė e lajthitur
qė nuk na la gjurmė tė mirė
---
si ka mundėsi qė nė ėndėrr tė thrras kėshtu plot mėri e zharė
q ' ėsht kjo ėndėrr e shfqur me zjarmi
un tė thrras jo jo nuk jam shqiptarė
mė ndihmo o perėndi
----------
qka qenka shfaqur vallė a thue diten
qė naten ta kem pėrjetuar kėt dhunė
kush po ma ndalė shpirtė rriten
mė thuaj o arti im i pa punė
-----------
mė thuani o ju kohra bajate
mė thuaj o shekull i zi
mė thuani o qyqe nate
mė thuaj o i klonuari njeri
-------------
un tė thrras kėshtu me lotin nė qerpik varė
nuk ėsht e mundur jo jo them me vete
un tė thrras nė ėndėrr nuk jam shqiptarė
pėrse o ju male e dete
---------
pėrse o ju tė vyshkura stinė
pėrse o i mjeri bilbil
se ma rrėmbyen dashurinė
nuk mė lan tė rri karajfil
----------
po ėndėrr kėshtu paskam thanė
pėrse oj tokė me dhe
pėrse o diell e hanė
se diell nuk mė lan me nxe
---------------
ėndėrr paskam thėnė dhe tash belbėzoj i djersitur
gjysėm i penduar pse ėndėr kam pa
ah shekull i pa ditur
edhe nė ėndėrr mė paske vra
------------
un paskam thėnė nuk jam shqiptarė nuk e beson as moti
un qė kisha falė gjithqka pėr kėt farė
nuk e beson as vet zoti
qė un kam thėnė s' jam shqiptarė
-------------
po po ėndėrr paskam thėnė pėrqartė
i trullosur e i pa vetėdije
se mė mbyten kahdo tradhtartė
qė mė mbulojn me akuj e hije
---------
prandaj edhe ėndrra mu bė zhgėnjim
zemerplasje e me ethe mėrije
mė fal o kombi im
u bėra edhe un akull hije
----------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
06-10-08, 12:15
Etja e pėrvėluar
---------------
autori xhelal ferizi
--------------------
etjes sė pėrvėluar vetėm nji her i dhash me pi ujė qasti
pastaj ja dhash shekullin e gjatė tė shkrumbuar
se kurr nuk mu dha rasti
tė jem burim pėrjetėsisht etje shuar
-------
etjes sė pėrvluar nuk arrita ti jap ma shum
se mė kurthuan shekuj djajt kurthagji
nė pritė ndejten hilet tė maskuara si llokum
etja tash mė djeg nė gji
----------
etje e shkrumbuar mė fal o gjani im
mua dhuratė ma dhan shkrumbin pjellat e dinakėrisė
shpejt e papritur kur po flinte nė besė qasti im
dhe nė ty u derdh bloza e tradhtisė
-----------
prandaj o etje e shkrumbuar un faj nuk kam
se nga fyti u percoll nė fyt
o etja e pėrvluar un i yti jam
mau dhe ty pėr njė curril tė kulluar na jan etur sytė
----------
nuk ka currila tė kulluar nėpėr kėto ego tė zeza turbullira
edhe sikur qasti im tė rrinte vigjilent o etje e pėrvėluar
edhe sikur tė ishte zgjuar roja e shekullit ma mira
ti dhe un nga zoti nuk jemi tė uruar
---------------


Aśtori xhelal ferizi
--------------------------------------------

lirik
06-10-08, 22:12
Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim
*************

lirik
06-10-08, 22:41
Dashuri e tradhti
*************


Tė,vret dhe duhet ta duash, me kujtime gjithmonė
tė rrin nė gji si kujtim vrasėse
dhe duhet si lidhse shpirtrore ta duash
kur ajo si thikė tė denon
e urren dhe e don
tė bėn tė vuash
tė dėnon
nė instikt her e afron e her e largon
sa tallje zemerplasėse
nėse nuk e don vuan
vuan edhe nėse e don
sepse tė vret plaga
dhe ,vetpyetja pse e don
ah ego nyje
magnet i dashur tragjiko demon
lidhse gordiane qė pėrthurshėm mundon
tė vret nė pėrjetsi dhe mbas jetėsi
nė tė,dy jetėt tė plagon
kur ti nė zemėr shejtrisht e shkruan
pastaj goma me e fshi
s' tė punon
shpirti rrin i mjerė i gjorė
as nė tokė as nė qiell
zjarr dikund e dikund borė
lojė qė rrugėt ti mbshtiell
as nė qielll as nė tokė
nuk tė len
tė var,dy gisht afėr diellit
pėr qdo her me kujtime tė sulmon
tė len lakuriq qiellit
vrraggė plagė

qė indet ti pėrvlon
qerpikun ta shterrė
dhe nė pa cak tė hutimit tė shėndrron
me vendosė nuk tė len
si kahjet tė hamend' n' pėr terr
as nuk din vula kah tė vjen
si njė dėnim i vonė
qė nė asnji kahje s ' tė kthen
kado qė tė nisesh
nė nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qė fajtorė tė len
qė nė pėrjetsi t'ndėrton
burg nė gen
dhe gen,nė burg,tė,pėrvlimit
qė vlon, tė shėndrron
edhe nėse
kėsaj shembje,,gjaku, i shpėton
shpirtin ta rrėnon,
kur e kujton,nė shekullin e ish lumturisė
qė e pėrkujton
nė shekullin
qė dhimbshėm gjėmon

----------------------------------
Poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti shqiptare
----------------------------------

lirik
06-10-08, 22:48
Tė MALKUAR QOFSHIN DYFTYRSHAT TRADHTARėT DHE NJERZIT E PAPėRGJEGJSHėM
Tė PA BESė DHE DINAK
************


Tė DREJTAT E AUTORIT XHELAL FERIZI
*********
NDALOHET MARRJA E VARGJEVE PA LEJEN E AUTORIT
NDALOHET BARTJA QITJA E VARGJEVE Nė FORUME TJERA
PA TITUJ PA EMRIN E AUTORIT
DO Tė NDIQET ME GJYGJ NJI VEPRIM
I TILLė TRADHTARė DHE I PA BESė DINAK
I MERZITUR DHE I PEZMATUAR NEPER VITE NGA PABESIA
E TRADHTIA PAS SHPINE ME DINAKRI
AUTORI XHELAL FERIZI TRIDHHJET VJET I NJEJTI AVAZ PERBUZJE
E NEPERKEMBJE E AUTORIT NGA SHQIPFOLSAT
**************************************
MJAFT MA
-------------------------------

lirik
06-10-08, 23:09
Dashurija
**********
Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Njė Shpirtė i Diellit qė flet
********
Njė magjepsėse lidhse pėr zemra
njė art qė dehė qdo gjak
njė shpirtė qė lidhė dy emra
njė ndezėse ekuqe flakė
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemer Tė Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Kėndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Qė Nė PIKA qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit tė Hirit
Qė Vyshkjet me Ringjallje i Gjallėron
*****************
Je Si Ajo Dritėzemra E Margaritarit
Qė lmon gjak'ecėsinė nė damarė
Ti Je si Lmim Hane Nėpėr Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė
********

Ti Je Si Stėrkala qė lanė Sytė E Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim Tė Bilurit
Qėi I Jep me Pi cakun motivit;qė Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------

lirik
07-10-08, 10:23
Unė dhe fjala
*********
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,me gjemba nė fyt
nė dėnesje me mallė lirije ndėr shtranga
e kuaj troje tė ndytė
*****

kur shqelmat na binin,shekulvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e ,tė vėrrtetes,nė gjak
***********
ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***********
ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim padjallzueshėm ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė

une dhe ti pėr gjuhe t ė lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,tė padronit, sa e,keqe!
kjo prangė enigme e paparė
----------------------------

Autori i kėsaj poezije me titull
unė dhe fjala
Xhelal Ferizi nga Mitrovica
--------------------------


Emri i autorit po shkruhet qė tė dihet identiteti
AUTORI i poezive
------------------------------------
ndalohet pa autorizim qdo postim
qdo keqpėrdorim
qdo prekje e vargjeve
do tė ndeshkohet
sipas ligjeve
--------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
07-10-08, 10:53
RIANA
***********
Shkruan autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
-------------------------------------
tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin nėpėr livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ikė pėrvjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
punė me gjetė se ėsht zhgėnjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu pėr mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta nė fron dikund ka dalė
mu nė fron tė lumturisė
kohrat vetit me i qėndisė
buzagazit tė ardhmėrisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
athue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi pėrmbi fletė
i lehtė e i dashur e pika e djalit
si shkėlqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurmė as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n'mėri
mallkon fatin si shumkush
apo zemra i digjet prush
tu i rrahė kund pėr ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi dėshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n. kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė tė ri
e ėsht dehė pa maturi
nė art t' mashtrimit n' gjuhė dredhuese
nėn ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredhė djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dalė nė shi dikund e mjera
mos po e rrahė lagshtia e era
mos po e rrahin val't e jetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė e kishte shpirt gazmorin
si lule fleta ėmbelsorin
ėmbelsorin nė lang kėrcyelli
a thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshket e ėsht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p a besė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s' tregojn as dielli as hana
ku ėsht tretė shega riana
ku ėsht tretur ajo shegė
nė cilin art e nė cilėn degė
a thua nė degė tė dashurisė
dikund fillin e ka nisė
mė thueni degė m ; thuani qetina
ku ėsht e ėmbla kanarina
mė thuani mote tė mallėngjimit
mė thuani kohra tė mendimit
mė thuani o zalle tė kullimit
mos ka dalė nėpėr burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė nė ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos ėsht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
un tash vargun do ta nisi
kah qetina e qiparisi
se mos n' zog ajo m' ėsht shndrrue
ka marrė kangen tue cicrue
prandaj un do tė nisi larg
poezi e art e varg
me kėrkue kahdo n'pėr kroje
zogjt me sqep eme kang goje
tė gjitha ngjyrat ku i kan nė lara
kanarina nisė ma a para
pėrmbas saj t' flutroj bilbili
lot tue derdhė porsi curili
derisa ta gjejnė t' bukuren mbi dhe
at rianen vashen t' re

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM
-----------------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE E NATYRES
SHQIPTARE
AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM LIRIK
----------
PERSHKRUAN Tė BUKUREN DHE TėRHQSEN
Nė ART E VARGJE PėR SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė
----------------------------

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KENDSHėM
----------------------------------------

lirik
08-10-08, 19:47
Isha ne njė vend
---------------------

Xhelal Ferizi
AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
---------------------------
isha ne nji vend ku mė deshtėn dhe mė pshtynė,njėkohsisht
isha nė nji vend,kut nuk merresha dot vesh nė shqip
isha nė nji vend ku u mohova botėrisht
un isha ne nji vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip
------

mė duani tash ju qė erdha nė kėt tjetėr vend
mė qelni prap,si,. nė saksi
mė mbani me njomsi ,mė qeshni me shend
se helm mė dhanė ata, me pi
------------

mė shplani me sherbet hane , me ,ujė tė ,bekuar,
mė shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonjė urim a, fjalė,tė butė nė'gjuhė nane
mos mė leni kėshtu tė pėrlvluar
------------

mos qeshni kur un thėrras ,me zemer,
ndonjė shpresė a mallėngjim
as lulet qė tė gjitha nuk i di me emėr
as shprehjet qe ,nuk kan mbarim,
----------

un jam tha pėr njė pikė shpėtim
kur ,ai qė ,doren ia dhash
me shtyu nė humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash
----------

nuk ju njoh,as sy as mendje,
as besen a ,e,keni,nė gji a nė pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me pritjen time tė gjatė
------------

nder ju kam ardhė me vyshkje e kujtime
ne mes tuaj erdha rrudha ballė e nė pendė
nuk e di, a mund tė gjejė,ktu ndėr.ju burime
e kroje me fjalė e argjend
----------


Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
08-10-08, 20:05
Me lule mė thua mirė se vjen
----------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------


me lule mė thua mirė se vjen
nė tė gjitha rrathėt gjeta,ngjyrė
si do qe tė shkruaj si ndjenja, asgjė nuk shkėlqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė
-------------

nė vazo tė bardhė me qelq si kristali
me kėrcyellin ,qė njomet nė ujė
un jam fis i ndjekur nė brez djalė pas djali
u ngopa duke qenė i huaj
-------------

qdo lule kėtu nė kėt vaze,qelqtare
me duken me qehre dardane
un qė jam i lotit qė ėshtb derdhė si ujvare
jam shkėputė, me shekuj, prej nane
----------------
zoti ty te,shpėrbleft ti qė me kėto lule
nė shpirtė ma solle aromen
sa thellė ti o shije ,me shqisa mė pėrkule
ma solle ,n' pėrqafim kosoven
----------------
disa lule qenkan si tė kuqe,me njė ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelbėr,kombinim,deh'tarė
e unė me sy lakmije vrap me shpirtdlirtė shqip'frytshėm me i vjelė
me i mbjellė nėpėr etje shteg shpresash i djeguri mėrgimtarė


mė besoni shqip 'zemrash shkėmbej fjalė me kėto lule
mė duket se flas ndjenjė ngjyras e bė hem shpirtė ngjyratarė
fleta e tyre mė duket gėzim si nė jetė nji lloj mahni vule
qė diellin e joshin nė dheun e lashtė shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
08-10-08, 20:30
Altini dhe Angjelina
****************
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------

ah q po ,kjajnė po moti e stina
po kjanė zogu e kanarina
njė shqiptare si xhuljeta
nėn kėt diell u fik nga jeta
u bė dhe ,e,, u mblu nga varri
u dogj zemra e sajė si zjarri
se i dėshtoj po dashurija
i dėshtoj ajo rinija
afshi magjik e lumturija
e kjo jetė me plot mėlmesa
ah q, iu thyen po fati e besa
ndoshta pse s, ėsht shkrua me fat
me iu shkua gazi ma gjat
por njė lulė qė u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n' jetė
ah me ndje zogun n' pėr pyje
me dashtė hanė e me dashtė yje
me e,dashtė eren e pranveres
kangen tė lehtė tė zogut t' veres
kur nė kaltri pat ra magjija
ra 'n 'dy lule e dashurija
edhe u dha ah zjarrė nė fletė
n' pėr kėrcyell ,si diell ka mbetė
edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari
pėr kah fjala e pėrkushtimi
angjelina e altini
jan bashkua si nji curril
qė pikė n' lot mbi karajfil
edhe hanen e kan dehė
kur nė prehėr t' dy jan prehė
e i kan kndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulmurrizes
bardh e fletes lulqerrshisė
ah ky qift i ri i shqipnisė
besa e tyre ka qen gurė
lidhė me mallė me shpirtė e nurė
qė se zgjidhte asnji peshė
n' dashuri zemra ish veshė
gjaku n' vlim e nėpėr deje
lidhė si fijet n' kafka kreje
edhe yjet kan lakmue
kur dy t 'ri afshit jan shtrue
fjalė shkri ari kur kan ndrrue
qė pėr zemra ish aromė
dashurinė, qė, e ėngjėllon
pėr kėt shije flasin bilbilat
e shpėrndajnė me fjalė currilat
kur me rreze shartojnė sy
kur me fletė lulet jan kthy
me ftyrė prej qiellit me pa yje
kanarinat qė shkojnė n'pyje
e kndon ėmbėl degė mė degė
tue marrė lang n 'qershi e shegė
kshtu ėmblėlsija shartue n' zemra
nė angjelinė nė altin n' dy emra
n' kėt zhylietė me tragjedi
qe i fal jeten varrit t' zi
varrit tė, errt ku rrin altini
ku i bėn hije nji fllad blini
ah medet s a mirė shkoj jeta
por qe s ,dihet e vėrrteta
ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qė i vranė t' dy kto kanarinat
kta dy zogj ah me cicrime
qė n' fole nė shqipninė trime
n, dashuri po qojshin mote
tue mos ditė sjelljen t' ksaj bote
kah s ,po dijnė kta t 'padjallzue
qka sjellė jeta tu rropllue
qka sjellė fati me ogure
kur dy zemra kputen ure
i kput ė jeta qė i ndanė e varri
kur ja nisė po me djegė zjarri
edhe flaka e tragjedisė
kur kputė fijet t 'dashurisė
thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund
se pėr shkak tė smundjes t 'keqe
dashurisė i bani leqe
ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta fati a fatkeqsija
ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qė del n' rini
ose prind't nuk kan dhanė leje
pėr shkak erzi a ,t,ė ndoj feje
ose tjetėr dikund shkak
qė i kan ndezė dy t' ri me gjak
se shqiptar't pėr kah ndjesija
jan shum t 'thellė e ndezet m'nija
edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore
kur t, iu vjen flaka n' pėr gjak
kur nė qafė tu biesh pa hak
andaj druaj mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha
por si do kjo punė qė t' jet
sot kto lule ma s' jan n' jetė
nji romeo e njė xhulietė
njė xhulietė qė i thonė shqiptare
thonė se djeg' qenka me zhare
zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije
deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica
ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes
thon ė kan shku si dy qiellorė
mbajtė jan bashk po dor pėr dorė
e nėn dritė kan ecė tė hanes
n,gaz e shend tue shkue tiranes
lidhė me fije lidhė me shpresė
pa mendue se qifti vdes
pėr ato ndjenja t' dashurisė
qė i kan mbjellė nė gjak t' rinisė
-----------------------------

kėt vargje lirike i ka shkruar xhelal ferizi nga
NGA Mitrovica Kosovė
--------------------------


----------------------

lirik
08-10-08, 20:47
--------------------------------------------------------------------------------

Mbreha njė laps t' qelikut
----------------------
shkruan, xhelal ferizi
nga Mitrovica
****************

mbreha nji her nji laps t 'qelikut
pėr me i shkrue do lot qerpikut
nė at lot ,ku rrjedhė i thellė
aq shum shekuj qė po vjellė
aq shum dhimbje qė po mbledhė
qė po,e,pikė,aq t' fortė at lot
qė po shkrinė qelik , n 'pėr,mot
lapsi im n' pėr gurė e dhe
tue shkrue lot ndėr kombe e fe
kah po pikun ,me burime
n,pėr konflikte e t' ndryshme krime
n'laps qeliku tue m-nxitė vlime
tue mė nxitė artin me e shkri
n ,dhimbje e stil shekuj me ngri
lot me i,dhanė lapsit me pi
lapsi im , a ,thua qėndron
dhe mė dhe kah po kėrkon
edhe ky i dit do t 'loton
ka me e,shkri loti i qerpikut
ngjarje e dhimbje,qė bijnė rriskut
qė po i ndanė, ai ,rrisk n,milete
kah po i nxitė ,kombe e adete
ah me u pre e gri ndėr vete
lapsi im me halle t 'mdha
g'zim me pi ndoj her s' po ka
veq tue pi lotėt, t' ksajė bote
historisė tu i shkue mbas rrote
lotin t' vet tu pasė shtesė barrė
tue terheqė,vullnetin zvarrė
por se n 'shpresė po e ,mbanė qeliku
ndoshta i qeshė ndojher qerpiku

*********************

Poeti Xhelal Ferizi nga Mitrovica,

********************************

lirik
09-10-08, 09:54
Shtrejt do ta paguani o arab
---------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
SHTREJT O ARAB DO TA PAGUANI ANTI SHQIPTARIZMIN
TUAJEN FE KU E MBOLLėT Nė EUROPė
NE E KISHIM FE PAGANIZMIN
PėR FE TUAJEN NA KAN Bė BRIMė E COPė
----------
ARAB JU VERTET ME PANSLLAVIZMIN JENI
MOSMIRNJOHS SA Tė MJERė
JU Nė JETė NUK DONI Tė NA LENI
Tė KEMI PAG GZIM E PRANVERė
------------
ARAB ME RUS JENI KėMBė E KRYE
U PA TASH Nė DRITEN PėR DIELL
KEQ KENI ME U THYE
MBI TOKė E DHE E QIELL
-----------

JU VėRETė QENKENI ANTISHQIPTARė
MOSMIRNJOHS NDAJ PERėNDIMIT
DO Tė QANI O Tė MJERė KUR RUSI TRADHTARė
Qė PUTHENI ME Tė BIJTė E KRIMIT
-------------
JU PER SVETIS AVEN E PER SVETI ILINė
PO E TRADHTONI MUHAMETIN
Nė BALT E LAT DARDANINė
ZOTI MOS U A FALTė BEREQETIN
-----------
PER KRYQIN PANSLLAV PO SHKRIHENI NGA NGAZLLIMI
JEZUSI SHKJA DO Tė JU VJEN Nė VOTER
DO Tė NISė NDER JU VAJTIMI
DHUNA PANSLLAVE NE NANė ENE MOTER
-------------
ASHTU SIQ U Bė Nė QEQENI
ASHTU SI Nė AFGANISTAN
JU FE NUK NJIHNI AS MIQSI
EUROPEN E KEMI NANė
-------------
SA LARG JENI NDAJ ZOTIT
JU Nė BALT E LENI MIKUN
JU NDER STINė E KOHRA Tė MOTIT
DO Tė PUTHENI GJITHMONė ME ARMIKUN
---------
SE Tė TILLė JU Tė LINDUR JENI MBI DHE
MOS ME DIT KUSH UA DON Tė MIREN
JU LOT NUK PASKIT PėR FE
PėR SLLAV E PASKIT DėSHIREN
-------------
SA KEQ ZA ZI SHARTONI
ME RUSIN ME SERBIN VLLA
Nė VOTER DO T' JU VJEN DEMONI
Nė SHPIRTė KA ME JU THA
----------
JU NUK E NJOFTET PAMVARSINė
KOSOVEN E GJORė MUSLIMANE
JU Nė GJAK APSKIT TRADHTINė
ZEMREN KATRAN PANSLLAVIANE
---------------
JU FARE NUK PASKIT MėSHIRė
PėR FE AS PėR DINė E IMANė
NUK DONI SHQIPNI Tė LIRė
VEQ DJALLIN MBI DHE PANSLLAVIAN
-----------
VALLZONI VALLZONI ME DJALLIN
PANDSLLAVI DO Tė JU VJEN Nė TROPJJE
ME U DJEGė EDHE GURė EZALLIN
E GJAMė JU ME NXJERRė PėR GOJE
-----------
SA TURP KENI TREGUE
ME TUGUN PANSLLAV JENI DEHė
ETIKEN KENI SHQELMUE
THIKEN SLLAVE TUE MBREHė
------------
DHE MBANI Nė MEND O Tė ZI
SE TOKA KU RRIN NJERZIA
NUK MBJELLET GJITHMONė ME MARRėZI
MBI DHE DUHET Tė MBIJė SI NJI DIELL LIRIJA
-------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------------

lirik
09-10-08, 10:36
--------------------------------------------------------------------------------

Shtrejt do ta paguani o arab
---------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
SHTREJTė O ARAB DO TA PAGUANI ANTI SHQIPTARIZMIN
TUAJEN FE KU E MBOLLėT Nė EUROPė
NE E KISHIM FE PAGANIZMIN
PėR FE TUAJEN NA KAN Bė BRIMė E COPė
----------
ARAB JU VėRTETė ME PANSLLAVIZMIN JENI
MOSMIRNJOHS JENI SA Tė MJERė
JU Nė JETė NUK DONI Tė NA LENI
Tė KEMI PAK LIRI E PRANVERė
------------
ARAB ME RUS JENI KėMBė E KRYE
U PA TASH Nė DRITEN PėR DIELL
KEQ NEPER SHEKUJ KENI ME U THYE
MBI TOKė E DHE E QIELL
-----------

JU VėRETė QENKENI ANTISHQIPTARė
MOSMIRNJOHS NDAJ PERėNDIMIT
DO Tė QANI O Tė MJERė NGA RUSI TRADHTARė
PUTHUNI PUTHUNI ME Tė BIJTė E KRIMIT
-------------
JU PER SVETI SAVEN E PėR SVETI ILINė
PėR CARIN RUS PO E TRADHTONI MUHAMETIN
Nė BALT E LAT DARDANINė
ZOTI MOS U A FALTė BEREQETIN
-----------
PėR KRYQIN PANSLLAV PO SHKRIHENI NGA NGAZLLIMI
JEZUSI SHKJA DO Tė JU VJEN Nė VOTER
DO Tė NISė NDėR JU VAJTIMI
DHUNA PANSLLAVE Nė NANė E Nė MOTER
-------------
ASHTU SIQ U Bė Nė QEQENI
ASHTU SI Nė AFGANISTAN
JU FE NUK NJIHNI AS MIQSI
EUROPEN SHQIPTARI E KA NANė
-------------
SA LARG JENI NDAJ ZOTIT
JU Nė BALT E LENI MIKUN
JU NDėR STINė E KOHRA Tė MOTIT
DO Tė PUTHENI GJITHMONė ME ARMIKUN
---------
SE Tė TILLė JU Tė LINDUR JENI MBI DHE
MOS ME DITė KUSH UA DON Tė MIREN
JU LOT NUK PASKIT PėR FE
PėR SLLAV E PASKIT DėSHIREN
-------------
SA KEQ SA ZI SHARTONI
ME RUSIN ME SERBIN VLLA
Nė VOTER DO T' JU VJEN DEMONI
Nė SHPIRTė KA ME JU THA
----------
JU NUK E NJOFTėT PAMVARSINė
KOSOVEN E GJORė MUSLIMANE
JU Nė GJAK E PASKIT TRADHTINė
ZEMREN KATRAN PANSLLAVIANE
---------------
JU FARE NUK PASKIT MėSHIRė
PėR FE AS PėR DINė E IMANė
NUK DONI SHQIPNI Tė LIRė
VEQ DJALLIN MBI DHE PANSLLAVIAN
-----------
VALLZONI VALLZONI ME DJALLIN
PANDSLLAVI DO Tė JU VJEN Nė TROJE
ME U DJEGė EDHE GURė E ZALLIN
E GJAMė JU ME NXJERRė PėR GOJE
-----------
SA TURP KENI TREGUE
ME TUGUN RRENACAK PANSLLAV JENI DEHė
ETIKEN KENI SHQELMUE
THIKEN SLLAVE TUE MBREHė
------------
DHE MBANI Nė MEND O Tė ZI
SE TOKA KU RRIN NJERZIA
NUK MBJELLET GJITHMONė ME MARRėZI
MBI DHE DUHET Tė MBIJė SI NJI DIELL LIRIJA
-------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------------

lirik
09-10-08, 10:37
BėRA NJI PERMIRSIM Tė KėSAJė VJERSHE SEPSE MA PAR ė KJO KISHTE DIDA GABIME
TE CILAT U DASHT TE PERMIRSOHEN

lirik
09-10-08, 11:02
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------
globo do tė pėlcet
ata po dalni me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni stan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a shi se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
13-10-08, 13:16
Nė mes tė detit tė lotve mbi njė gurė
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi,nga,Mitrovica
------------------------------------

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora vetveten nė shtegdalje ,me njė,ėndėrr
pėr nji qast kur mbylla sytė
e ,gurit t ė ,lotit iu bėra zhgjėndėrr
e shpresa e lotve s' mė lente me u mbytė
anijen po e prisja nė breg pakapshėm
me ra nė cak e nė breg
era,po mė fliste si nė vesh luhatshėm
me i shekull,kufiri ,qė djeg

---
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
13-10-08, 13:17
Nė mes tė detit tė lotve mbi njė gurė
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi,nga,Mitrovica
------------------------------------

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora vetveten nė shtegdalje ,me njė,ėndėrr
pėr nji qast kur mbylla sytė
e ,gurit t ė ,lotit iu bėra zhgjėndėrr
e shpresa e lotve s' mė lente me u mbytė
anijen po e prisja nė breg pakapshėm
me ra nė cak e nė breg
era,po mė fliste si nė vesh luhatshėm
me i shekull,kufiri ,qė djeg

---
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
13-10-08, 13:47
Duke vrapuar pas pendes time
-------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
--------------------
poet shqiptarė nga Mitrovica Dardane
----------------------

duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendes thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , nė,hap
ky vrap mbas shekujve e labirinteve pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,po i shkoja mbrapa nė lotim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga nė vrri
do tė kisha ndrrua tjerė tinguj pa lot e mund,
-------------------

Vargje Shqiptare
nga autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
E KOSOVES
-------------------------------

lirik
13-10-08, 13:54
NėSE QIELLIN MA SHIHNI MBI KOKė
----------
XHELAL FERIZI AUTORI
--------------
Nėse qiellin ma shihni mbi kokė
e diellin e saqin e skuqur
pse nuk ma hiqni o shekuj o e pa mėshirshmja epokė
un nuk linda pėr tė qenė pendė e huqr
-----------
nėse ma shihni mbi kokė si saq qiellin e skuqur zjarrė
pėrse o ju engjuj nuk kėrkoni pėr mua mėshirė te zoti
un nuk jam lindur sizif pėr shkelje e barrė
nuk linda un qė tė mė nėpėrkėmbė stina shekulli e moti
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
13-10-08, 13:58
VRAPIMI MBAS HIQEVE
------------------
XHELAL FERIZI AUTORI
Nė MėRGIM
------------------------
KISHIN PAS VRAPUAR MUNDIMET E MIA PAS HIQEVE
KISHIN PAS SHKUAR PAS KOHRAVE DJERRė
KISHIN PAS QESHė MANDEJ GREPAT E SHKURTABIQVE E SHKURTABIQEVE
DUKE Mė QUAJTUR PENDė QYQJE MBI FERRė
----------------
KISHIN PAS QESHė MANDEJ BLOZA E ERRSIRA
ME VRAPIN TIM PAS HIQIT
PASI DOLI MBI DHE MA E PARA MA E MIRA
EPOKA E SHUNDIT E KIQIT
-----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------------

lirik
13-10-08, 14:10
KUR E QOVA GURIN E DėNIMIT
-----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
KUR E QOVA GURIN E PESHES Nė FUND Tė CAKUT
KUSH Tė THA TA SJELLėSH Mė THA NJI DJALLė
UN U STEPA U NGRIVA Nė PALCEN E GJAKUT
MBETA MBI DHE AS VDEKUR AS GJALLė
---------
SHKO Mė THA QOJE Nė AT TJETRIN BREG
UN ZVARRAS PRAP ME HAPIN E MJERė
KUR SHKOVA TE CAKU PėR ME DALė Nė SHTEG
Mė PSHTYU DJALLI TJETėR Nė VLERė
-----------------
DHE IKJE MBAS IKJE ME GURIN Nė SHPINė
DJAJT DUKE Mė PSHTY Nė FE
O MUNDI IM Qė TA VRANė RININė
TI JE LOT E DJERSA E MBYTUR PA ATDHE
-------------------
XHELAL FERIZI
AUTORI Nė MėRGIM
--------------------------------

lirik
13-10-08, 14:26
DUKE DėNESė I ZHGėNJYER
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
DUKE DėNESė I ZHGėNJYER
TENTONTE Tė Mė PAJTONTE KARAJFILI
GJOKSI Mė KėRCENTE I PėRBUZUR I FYER
NUK Mė JOSHTE AS I PA FAJSHMI BILBILI
----------------
EDHE PSE DONTE Tė Mė PėRKDHELTE SECILA BURBUQE
NUK DOJA PAJTIM AS NUK KISHA BESė
SA SHUM GONGJE E SA SHUM LULKUQE
MA FSHININ LOTIN E KULLUAR SI VESė
----------------------
UN ME ZHGėNJIMIN LOTBARDHė ME DRITHėRIMė
QASTET I MALLKOJA DUKE I DėRGUAR Nė FERR
Nė MOTE E SHEKUJ NUK DUA Tė JEM CICėRIMė
Tė KėNDOJ PėR MOHIM E TERR
-----------
UN NUK DUA MA Tė BESOJė Nė FJALė
NUK DUA Tė JEM PESHK PėR ZALLė
Tė Mė PėRDREDHIN MBI DHE ETJET SI NJALė
Tė VDES I ETUR ME MALLė
-----------
UN NUK BESOJ AS Nė LULE Tė PA DJALLZI AS Nė FLETė
Qė SHTRIHEN ME NGJYRA PA HILE
UN DYSHOJ TASH Nė SECILEN JETė
SE NėN TO MSHEFEN GJARPER UJK E SKILE
----------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------

lirik
13-10-08, 14:33
Ju Nuk Keni Fytyrė
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Ju Nuk Keni Fytyrė O Akuj Tė Ngrirė
Ju Hani E Pini Turp Nga Ftoftėsia
Ju Nuk Mund Tė Jeni Kurr Qirij Tė Shkrirė
Qė Tė Nxejė Nė Atdhe Pėrjetsisht Liria
---
Ju Pini Akullsisht Her Dukshėm E Pa Dukshėm Marre
Ju Jeni Gllabrimi I Tokes
Ju Jeni Krimba Qė Mbi Dhe E Nė Varre
Ja Hani Trupin Etnike Nanė Lokes
----------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------

lirik
13-10-08, 14:39
SA SHUM QEN Tė SHARTUAR
---------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------
SA SHUM QEN Tė SHARTUAR KISHIN PAS LEHė PAS LAVDISė
KISHIN PAS VRAPUAR PAS KURORAVE Tė ARIT
SA SHUM PėR ATDHE KISHIN KUJISė
DUKE AKTRUAR PėR DHEUN E SHQIPTARIT
------------
ATA ISHIN SHARTUAR ME KUDRA E SKILE
ME DHELPRA ME IRIQA E URITHA Nė FARė
ATA ISHIN NDėRSYER ME SKILE
VRAPONIN PėR Tė DALė Tė PARė
--------------
-----------
AUTORI XHELAL FERIZI
:----------------

lirik
13-10-08, 14:49
Kush Je Ti Hije E Zezė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Kush Je Ti Hije E Zezė Ndjekje
Kush Je Ti Vrastare E Shekujve E Besimit
Kush Je Ti Mos Je Ndonjė Pjellė Vdekje
E Mbarsuar Nė Faren E Zezė Tė Mallkimit
-----------
Kush Je Ti Qė Mė Ndjek Nga Pas
O E Zezė Qė Artin E Shpirtit E Vret
Kush Je Ti O E Ngrysur Qė Nuk Len Dritė Nė Gas
Gazmoret Mote Mi Len Shkret
--------
Kush Je Ti O Thėrmore
Qė Shpirtin Ma Don Nė Thėrrime
E Fatet Mi Len Mbas Dore
Nga Ti Qanė Penda Ime
-------------
Kush Je Ti O E Pandashmja Hije
Kush Je Ti Maska E Pa Mėshirė
Mbi Tokė E Hise Etnije
A S Nė Dhe Tė Huaj Nuk Mė Len Tė Lirė
--------
Kush Je Ti O Fatngrėnse Nė Gjen
Pse Diellin Ma Mbushė Me Tė Zi
Nga Shkon Nga Endesh Nga Vjen
Qė Lot Po Mė Jep Me Pi
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
13-10-08, 15:22
Mė jepni edhe mua njė pikė
------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
ma jepni edhe mua nji pikė atdhe
nji pikė ujė lirie
ma jepni nji pikė diellė nė hise kosove
ma jepni ni pikė dardania
------
ma jepni tė pamvarsisė nji pikė aromė
ma jepni nji pikė tė asaj tė shtrejtė ere vatani
ma jepni pak gji lokje se etja na la nė komė
ma jepni nji kokėrr toke me dhe iliriani
-----
ju paskit qenė vetėm pėr vete
ma jepni nji pikė ujė pamvarsie
se ju mbulojnė lotėt si dete
nga mėrgimi qė vijnė pėr tokė e atdhe etnije
---------------
ma jepni o bij harrimi
ma jepni nji pikė ujė trolli etnik
ma jepni se ju mbulon mallkimi
dhe bini prap nėn armik
---------
ma jepni nji pikė nga ai qiell
tė shuajm etjen shekullore tė robėrisė
na lėshoni nji rreze me diell
tė na nxenė kosova e lirisė
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
13-10-08, 18:58
O toka ime
-----------------
Xhelal Ferizi liriku nga Mitrovica
-------------------------
o toka ime pse s’ mė flet
ti qė mė dhe etni gjak gjuhė e shpirtė
o toka ime o liqe lum e det
un jam jam loti i pėrjetsisė
jam dhimbja e tretur e zbraztive shkret
jam guri i luajtur nga vendi i etnike shqipėrisė
jam guri qė hilet hallet mė kan rrokullisė
un jam sizif udhėkryq me rrudha
un jam vrapi i pa krah
un jam qyqe kahdo mė qet udha
jam topi nė duart e padrejtsisė
un jam gjamė e damarit
un jam dyshimi nė pah
un jam gjaku i shqiptarit
shpėrnda nė dėnimet e pėrjetsisė
un jam vet o toka ime
un jam shpirti qė prodhoj halle
un jam vala mbi pėrvlime
qė digjem mbi gurė e zalle
un jam ai qė se pėrcaktoj dot
as piken e cakut nė arsye
un jam vet ai lot
qerpikve tė mjerė qė jam thye
me lotin gjithkah zhgėnjye
un jam pa atdhe
pa tokė pa dije
un jam ai qė nė besė jam pre
jam endacake nji hije
un jam vet hutia
nėpėr semafora me hapa
un jam o toka ime ai qė jam bre
un jam si akulli e vapa
qė nuk me shkrinė as nuk mė nxenė asnjansia
un jam i humburi jam koka
qė nuk di ku mė rėndon koka
un qė po bie plast mbi dhe
ngarendjeve pa iu gjet cak

jam turri qė jam pre
mėrgimin dhimbjen e kam nė gjak
dhe vuejtjen tė pėrjetshmin peshqesh
nė shpirtė nji botė me tė thara
me akull shpirtin e kam veshė
nė boten e shpirtit shekuj 'lot si ujvara
qė nuk dijnė pse ėndrrojnė e jan gjveshė
askush s’ mė flet kahdo gurė
jam pendėl sa i lehtė i pa peshė
i kputur nė qeliza nga qdo kthim urė
me ndėrgjegjen sa mėrishėm tu u ndeshė
me tė pangishmit sa ashper tu u pėrleshė
me vuajtjet duke bė gara
se kush nga ato po del ma e para
nė udhėt e shpirtit tė mjerė
vrap i ftoft i pa pikė
takim me zhgėnjimet akull
me shpresat pėr dhe shakull
pa gojė pa pa fjalė pa mburojė
top nėpėr glob pėr lojė
me shkrumbin e hirin stėrmekė
pėrplasur as gjallė as vdekė
gjykimet e kohrat nga mbrapa
pendueshėm tu i matė ma hapa
ndryshueshėm si akulli e vapa
her vdis e her merr ndonjė mashtrim
pėr tė humburin shpirtin tim
o toka ime mė poqe
nga votra pa mėshirė pse mė ndoqe
askund i askundit jam pjesė
nė udhen e ftoft tė pa besė
shqiptari jam o tokė jam shqiptari
i dhimbjes jetim mėrgimtari
qe dhimbjet s’ mi lmon as nji dhe
as plagėt e lotėt rrėke
askush nuk me njeh n’ trotoare
o toka e ime shqiptare
askush me mua nuk flet
as shekujt as toka me det
me quani disi me nji emėr
atdhe pse s’ mė ke ne zemer
PREJ KUJT TE PRES PAK MESHIRė
UN ROBI I PERJETSHEM N’ ZINGJIRė
NE PRANGA GJITHMONė TE MERZISė
LARGUAR NGA MSHIRA E ETNISė
harrim quhem mbi dhe
nuk kam kund tokė as atdhe
O TOKA IME ME PYJE
SA KEQ Qė JAM LIDHUR ME NYJE
S’ ME LėSHON KY ABSURD PA KUPTIM
Qė QUHET AVENTURė E KRIM
Qė TALLET ME SHPIRTIN TIM
O TOKA IME ME GJI
JAM SHKRUMBI Qė BėHEM HI
JAM VUAJTJA Qė DėNESEM LOT DUKE PI
SE TOKA KTU S’ PASKA GOJė
KTU JETA QENKA NJI PLOJė
DHIMBJE HALLE E FORMULA
E AKULLIT ėSHT JETA E VULA
DHE EMRI NJI NUMER NJI HIQ
QDO GJA Mė QUAN DOBIQ
EDHE MISHI E GJAKU I HUAJ
ZALLINA E DETI ME UJ
E MURET E DRITAT MASHTRUESE
AJRI E ERA LėMUESE
EDHE E HUAJA PUHIJA
E BARI E FLLADI E HIEJA
-------------------------------------

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI Nė MėRGIM
-------------------------------------------------

lirik
13-10-08, 19:15
Bukuri e vash's shqiptare
--------------
Autorė Xhelal Ferizi
----------------

bukuri moj bukuri
faqet tua ku jan shkri
a thue nė hanė a thue nė dritė
hanė a diell a kush tė ka rritė
kush ti rriti buz't ngjyrore
lang i shegės,lang qiellore
qė e ka lshue ah kuq ylberi
kush ta dha,at ngjyrė sheqeri
bukuri e qik 's shqiptare
ku ėsht pa ndėr shegė'e'nare
ku ėsht pa ndėr yje e dhe
ku ėsht pa ndėr kombe,e fe
ku ėsht pa ndėr yj e fletė
qiell e dheut qė i japin jetė
si hjeshija e qik,s shqiptare
a thue dritė margaritare
ia ka dhanė ia,ka punue
dhėmbt si yjet,tu,i,ndrique
thue se gur jan mjeshtri ylli
balli i tyre ,si ai hylli
kur nga i her nė qiell n' mjeshtri
ndėrton all,n' 't' kuqrremt,mahni
qiell ,me diell,ndoj copė ,t' ket shkri
si ato copa qė jan nda
me ngjyrė alli,n' diell,me u pa
kur shkojnė rrezet kah prendimi
lkuren ,e tyre si ullini
lmue kur rrshqet me shndritje hane
duart e bardha ,pėrvjelė n 'llane
kur''shpėrvjelin,e shkojnė pėr ujė
hanė greporja,ah mi shkruaj
se un vet ,me pendė s' po di
ah mi shkruaj o yll ingji
ato fllanza ,ato arbnore
si ylberi n 'shtresa bore
ashtu i kan faqet shartue
si ,me i ba bashk' shegė e ftue
bukurija e qik's shqiptare
dridhė shikimet ndėrkombtare
ajo flet siq flet piktura
ajo lidhė siq i lidhė ura
brigjet n' tokė e brigjet n' det
ajo lidhė ,si druri n' fletė
si ato pipat n' rrem tė hollė
ajo lidhė si ajo mollė
bukurinė siq e lidhė nara
lėkurė e mish e thelb e fara
ashtu i lidhė qika e shqipnisė
siq lidhė ylli i ndritshmėrisė
dritė prej qielli qė nuk ndahet
,n'rreze t' shkrime n' valė kur lahet
ashtu shrihet gazi i sajė
si shkrinė hana n' bjeshkė e,pllajė
dritė ngazllore majė nė majė
siq e shkrinė ai meteor
edhe ylberi dritė lakorė
me valė'ngjyra tej flakrue
ashtu shqipja shend' mbanė shkrue
hije i ka hapi n 'ledina
leht kah shkon si kanarina
hije i ka hapi qytetit
dridhė syprinat n' valė tė detit
dridh zallinat dridhė qdo zemer
bukuri esht majė e themer
deri n' fund t' zogut deri nė kambė
dridhė dhe globin pllambė pėr pllambė
shihni pra ku rrin hjeshija
n' vasha t' bukura kah etnija
n' gurė e dhe ku rrin shqipnija
edhe ndejt o' i madhi zot
s a,t ,ket shekuj muej e,mot
-----------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------

lirik
13-10-08, 19:16
E Drejta E Autorit
Ndalohet Postimi Ne Forume Tjera Pa Lejen E Autorit Dhe Emrin E Autorit

lirik
14-10-08, 20:54
--------------------------------------------------------------------------------


ELINA
-------
AUTORė XHELAL FERIZI LIRIKU
------------------------------------
UN PėR TY DO E NISI VALEN
ME E ZGJERUA KAH BREGU I DETIT
UN MIQSISHT DO E NISI FJALEN
PORSI LULJA E BEREQETIT
-------
Qė TI FJALEN VET ME E PA
SE SI VJEN AJO KREJT ME ARI
RREZE RREZE E SHNDRITSHME E LA
ME Tė ARGJNDSHMEN GJUHė SHQIPTARI
------
VEQ PSE TI JE AJO ELINA
VEQ PSE TY MIQSINė TA FALA
LE TA SHOHIN MOTI E STINA
SI DHUROHET BESA E FJALA
-----
autori xhelal ferizi
----------------------
VEQ PSE TI JE RREZATORE
Qė DIN DRITEN ME E HJESHUE
ME ATO FJALė Tė BARDHA ARBNORE
PORSI DIELL Qė DIN ME I SHKRUE
---
PRANDAJ TY Tė KAM FALė MIQSI
SIQ I FALė HANA MA Tė MIRIT
YLLė Nė QIELL ME BUKURI
PORSI QEHRE E Tė BARDHė SAFIRIT

----------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------------

lirik
14-10-08, 21:33
URATA
---------------
XHELAL FERIZI AUTORI
-------------------------
FALMA ZOT MA Tė BUKUREN FJALė
Qė E MBAJNė LMUE KARAJFILAT
E MA Tė BUKUREN CICėRIM N'MAL
Nė PRANVERė Qė E KNDOJN ė BILBILAT
------
FALMA O QIELL AT QELS SEKRETI
Qė E MBANė HANA E BUKURISė
E GURė QMUE Qė I KA DETI
EDHE ARTIN E HEJSHISė
---------
ART HJESHIJE Nė METEORE
ART Qė E MBANė SHARMI I RUBINIT
Tė JA DHUROJ VASHES ARBNORE*
QELė SI NGJYRA E LULES T 'DRINIT
----
VARGUN O ZOT MA SHNDRRO Nė KROJE
Nė UJė DIAMANTI GURė E ZALLIT
MA BėN VARGUN BILBIL GOJE
PENDEN Tė QELė SI NGJYRA E ALLIT
---------
E TI SHKRIJ ART KSAJ MIQSIJE
PORSI YJT Qė SHKRIJNė N' GJI NATe
ME AT NDJENJė SI ART MAHNIJE
Qė I NXJERR HANA PREJ URATE
-----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
PREJ URATE I NXJERRė HANA
KUR SHEH TROJET ME GURGULLIMA
NėPėR PRROJE GURė E RANA
PORSI VARG DERDHė VALė ME RIMA
---------
ASHTU VARGUN UN PO E VESHI
PLOT MIQSI SI LULE ARE
PORSI DIELL MIQSISHT PO I QESHI
KSAJ URATES VASHė SHQIPTARE
---------
E DHURATė DO VARGJE Tė LIRA
PORSI TUFA N' KAMOMILE
JA DėRGOJ SE ėSHT MA E MIRA
VASHė E BARDHė SI KARAJFILE
--------------
ME ERė Tė BUKUR AROMTARE
SI E KA GONGJJA ME FLETė Tė HOLLė
PO JA SHKRUAJ ME GJUHė SHQIPTARE
ME LULZIM SI PIPAT N' MOLLė
----------
VEQ TA NDJEJ KJO THELL MIQSINė
SI E NDJEN GJAKU I BURBUQES
SI E NDJENė FUSHA DARDANINė
KUR LUAN ERA SHARM T' BURBUQES
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė MėRGIM

lirik
15-10-08, 06:04
Dal ngadal do tė ju ikė liriku
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
dal ngadal do tė ju ikė liriku o mosha tė forumit dardan
vargje per ju nuk do tė ket ma ndoshta vullnetare
do tė iku dal nga dal njė natė tė dhimbshme nė errsirė pa hanė
nuk do tė jem ma penda prodhimtare
---------
ju do tė mbetni pa lirikun se nga forumi do tė rrallohem
nuk do tė keni ma vargje tė bukura si dikurė bilbiltare
dhiimbshėm e krrusur kohes do ti ankohem
un do tė iku me pendimin nė shpinė kah harresa mjegulltare
----------
mjegulla do tė mė mbuloj pėr sė gjalli nuk do tė jem ma cicėrima
vargje tė bukura nuk do tė keni kėtu ma tė lirikut
do tė harrohen tė gjitha vargu i bardhė e rima
poeti do tė jetoj i strukur dikund me dridhje tė lagura tė qerpikut
---------
pėr vasha e djem dardan varg ma nuk do tė ket
as hanė e diell ma ktu nuk do tė lavdrohen
nuk do tė ket ma lirik me drita yleberash ne varg me ju pershendet
me pluhur harrese kujtimet do tė mbulohen
---------
e di se do tė dilni me fjalė e reagime
por ikja nė pa kthim po mė thrret
do tė ket per mua ndoshta thirrje e mallengjime
por nuk do tė jem ma i juaji poet
--------
po iku dal ngadal nga forumi dardania
kush do tė ju kendoj ma me varg
si do tė pėrshkruhet jeta e bukuria
kur un do tė jem nga ju larg
---------
stina pėrmallshem rri mė thot
por koha mė thrret me ikė
pėrse vetem ikje o i madhi zot
e jo shpėrblim as nji pikė
-----------
mos mė thrrisni mos mė pyesni pse
mos vuani per vargun tim
nėpėr kohra gjithmon si sot si dje
emrin do ta kem harrim
-------
edhe vjeshta po qanė gjethet vyshkur po rėnkojnė
pėrmallshė krrusur po ju ikė tash poeti
vargjet e penda tė vetmuara do tė gjėmojnė
si era e vajtueshme kah deti
-------------
kush do tė ju kėndoj per vetullat e ballin
per flokun tuaj o vasha gjevahire
kush cili varg do tė ua kuptoj hallin
si tė lirikut vargjet lirike ilire
-----------
nuk jam ma i juaji poet nė kėt faqe
po iku dal ngadal
e di se do tė qajnė shum gongje e manushaqe
bilbili do tė bėhem ne nji tjeter mal
---------------------
bukuritė tuaja kush do ti kendoj
diamantshėm kur nuk do tė ju pėrshkruan vargu im
kujtimet per ju nga njiher do i shfletoj
me mallin e shpirtit tim
---------------
po ikė ngadal po ikė nga ju poeti
nata po qanė e vesa
mėngjesi dita e ngjyra si deti
e qielli i vjeshtes me shtresa
----------
edhe pėrshėndetjet zbrazt do tė ju m,beten
poeti nuk ua kthen ato si rreze
fjalet shpirtore nė mallė do tė treten
trashgonu ne liri o breze
-----------
po iku se mundi e loti po mė thonė
ik ne pa kthim o poet
ti je pendė e varg i vonė
kujtimi kėtu le tė jet
------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Me kėto vargje pershendes antarėt e forumit dardania
dhe ju them se duhet dal ngadal te terhiqem
nga forumi
e di s e do t eju mungojn vargjet e bukura e pershkrimet
e di s e do te ju mungoj pershendetja ketu e di
se vargjet kan ndikuar te disa shum mir shpirtrisht
por dal ngadal duhet te terhiqem jo menjiher por duke u rrallluar gjithnji
me vjen keq por s# kam q ka bėj e di se ndoshta dikush do te mallengjehet
ketu kam kaluar kryesisht mirė por ja q ejeta paska kthesa
me duhet te rrallohem ne forum
dhe nese nuk ua kthej pershendetjet ma mos te ju mbet hatri o shoqeri e mir
se me duhet te rrrallohem dal ngadal kshtu po thot koha mizore
qe nuk pyet as per lidhje as per kujtime as per mallengjime
nuk do te shkpeutem menjiher por do te rrallohem e di se do t eju mungojn vargjet e mia dhe fjalet e bukura qe ndikonin bukur ne shpirtin e psiqiken tuaj o vasha e djem dardan
qellimi im ishte qe te je psiqikisht mir te ndikoj me vargje e te ju disponoj shpitrisht pa asnji interes
nuk e di se a me keni kuptuar apo jo por koha do ta deshmoj

Murgesha
15-10-08, 10:22
K“y ILIR, ka shkrime,
Pėr nder nė poezi;
Tė them tė drejtėn
Mė pėlqen kjo gjini!Mburrje
Urim
Respekt
Gėzim
Etje
Shkėlqim
Aprovim

lirik
15-10-08, 10:53
K“y ILIR, ka shkrime,
Pėr nder nė poezi;
Tė them tė drejtėn
Mė pėlqen kjo gjini!Mburrje
Urim
Respekt
Gėzim
Etje
Shkėlqim
Aprovim
Qudi ky milet del murgesha tash pas po thuajse lamtrumires time qe sa vite heshti e tash paska dalė nuk e di nuk e kuptoj nuk po e njoh popullin tim
nuk e di qka ka dasht tė thot me fjalen mburrje dhe kujt i drejtohet
nėse kjo fjalė ka tė bėj diqka me me mua
e kutpoj se ku ka ka dasht me dalė
sepse kohet e fundit kam reaguar te tema MEHė UKA dhe paskam thanė se jam ai qė jam ndoshta mos po i bjen kro pak indirekt se un po mburrem
un kam treguar gjithmon relitetitn dhe nuk jam mburrur
dikur kam ndejt pak ma urt por sa fillova te ua tregoj vendin disa njerzve se ku e kan
ndoshta kjo i ka ra pak qė po mburrem apo jo murgesha
Nėse ju doni o murgesha tė mė spostoni nga faktet e ngjarjeve te vitit 1981
ather mė thuani hapur pėrse nuke thoni hapur mendimin po qitni mesele okolla
mandej fjala jote me pelqen kjo gjini as kjo nuk ka kuptim fare nuk ka kurfar
definimi nuk e di se kujt po ja qet ket mesele un nuk jam kjo por ky nuk jam gjini femrore por mashkullore
Prandaj do te ishte mirė sikur hapur ti thoni gjėrat se lexuesi n uk i kupton
as populli se kėto nuk kutpohen dot qka ke dasht me thanė oj murgesha


Do tė shkėlqente shum ma bukur nėse do tė ishe ma konkrete
Me kėt KOMENT qka ke dasht me thanė nė kėt koment
e nderuara Murgesha
tė gjinisė asnjanse
EDHE SIKUR Tė KISHe THANė DIQKA MIRė
nuk ėsht e kuptueshme fort
edhe pse ka disa shprehje ėmbėlsire ktu
meqense i kuptoj shum mirė alegoritė
se baben e kam nga vendi i meseleve te odave
prap kjo mesele po d el si e komplikueme pėr ta kuptuar lexuesi
ajo qka mė ka ra nė sy te nji pjesė
bukur e mirė te nejerzit tonė
gjat jetes time fjalėt i kan shum tė shtrejta
por se
aty ku duhet nuk i shesin ma lirė
aty ku nuk duhet i shesin shum lirė dhe i kan pa kursim
veti jo e mirė kjo
fjalet kur duhet mos i kurse
e ku nuk duhet kursej kan thanė te vjetrit
---------------------
ja edhe
disa fjalė tė autorit
Xhelal Ferizi liriku
sepse ne burg kam pas kohė mjaft te mendoj te analizoj e tė vi nė konkluzione
e ndoshta i sherbejn brezit si kshillė
----------------

1-kultura duhet me shekuj tė pėrpunohet pėr tu gdhendur si duhet
2-veset njerzore duhet tė luftohen me shekuj pėr tu hequr
pėrvojė e imja jetsore

lirik
16-10-08, 16:46
DR. mr. profesor Mybera Ferizi

------------shkruan xhelal ferizi liriku--------------------------------------------------------------------

DR. mr.profesor Mybera Ferizi
----------------------------------
kushtuar doktoreshes ma tė aft shqiptare
nė laminė e vet ne trojet shqiptare
qysh s ekziston historia dhe kombi shqiptarė deri mė sot
por teper teper i ėsht ngrėnė haku
e ku ndodh kjo ku ndodh ky rekord nė botė me ju ngrėnė haku njeriut
nė kosovė te shqiptart ma teper se askund
--------------------------------------------------------


kėt titull tė ktyre vargjeve nė bazė tė
ngjarjeve tė vėrteta
e shkruan autori xhelal ferizi nga Mitrovica
-----------------------------------------------
Nuk po mundem pa shkrue jo betohem nė qiell
ah qe besa jo vėshtirė ėsht o male o kodra e vrrije
bjerni qohuni me gurė e dhe me lisa dridhuni rrėnqethuni
edhe ju o re tė bardha o hanė e yje e diell
e juo flladi e puhiza e ju lėvore lisash o bari
e ti o fllad kosove e tė bukura tė natyres hije
mos u krehni mos kėndoni por qani o gurė e dhe
se e jonė kosova e mjera e stėrvuajtur dardane
qė nėpėr shekuj gjaku e loti i ka ecur rrėke
nuk po ka nė gjak ma atdhe pėr veq fise e klane
grupe rrjeta mafioze djallzore satanike sabotuese
individ me gjak mė tė zi se qetniku kėrdi po bėjnė ndėr ne
kėrdi nė qevrisje kėrdi nė gara mbi karriga
kėrrdi nė secilin seksion
kėrrdi me tė zeza bloza hijanete tė liga
kėrrdi e pa shembullt mbi dhe
veprime tė zeza mbi token tonė
bajraqe ma zi s e nė mesjetė
se ne kohrat para shpellore
sa e zezė po shfaqet kjo jetė
mbi trojet e pergjakshme arbrore
hyp nji gjysėm njeri
e ma shum gjysėm demon
hyp me brryla e trimri
e shtyj tė tjerėt pėr fron
dhe krahun ja jep vetėm kastes s e vet klanore
por kurr ma gjerėsisht nuk ka ndonjė mė progresiv tı shėndritshėm vizion
as me ju dridh qerpiku pėr kombtarizėm e token arbnore
as per drejtsi e barazi
jo kurr atdhetarisht as nji gjysėm sekondi nuk mendon
buken e qastun e kan me tradhti
pėr veq pėr me mjerane bajraktaro penguese grupore
prandaj atdheu as nji kambė asnji metėr para nuk po shkon
dhe ne pastaj ankohemi nė tė tjerėt se na shkaktojnė fatkeqsi
kur i yti si gjarpri t kafshon
e vėrtetė se ata kan shum ndikim me poltiken e tyre helmatare
por e jona e ushqyera nėpėr shekuj grupore bizari
gangrenė ishte e robėrisė sonė shekullore shkaktare
qė nuk la kurrė para me ecė tė mjeren etnike shqipėri
medet qfar gjykimi mendje krisure qfar anti modernije shpellare
po si udhėheqet sot jeta e mjera e gjora krahthata etni
me grupe e klane mafiozo demono menquri e djallzi krahinare
qė edhe nga nji tjetėr dikah kur gjendet ndonji person
nga nji tjeter krahinė me marrė pjes nė bashkpunim
ne zhvillimete shoqeris e jetes shqiptare
has kahdo ne sabotim
kahdo ne tė mjerin zhgenjim
duhet ai kurrizin me e heqė ma parė
qdo parim njerzorė e tė bėhet demon
tė mėsohet nė bajrakataro krahinaristo lojė bizaro aktrim
dhe un kam thėnė o popull o natyrė o fjera e bari
i dheu i lashtė i im
te gjithve dhe ju o druj e lisa
se betue jam qysh s e jam lindė e mė ka mbrri vetedija
se per dhe shqiptari triqi gjamadan e plisa
e per ty kah shqip an emban flet etnija
nuk do te ndryshoj as parim s' do tė kaloj o ju plisa
dhe vetėm tė vėrteten do ta flas hapur dhe ashiqare
se tash kėt kengė ne vargje tė gjata e nisa
per nji ėngjull femėr qė rrallė lindė nė token shqiptare
se sikur tė mos ishte ėngjull jo kurrė qe besa
as dy germa
nuk do te ja kushtoja
por ja qe disa grupe me pisa
e djallzore ploja
nji far aferdita dakaj nė prishtinė
qė profesoreshė qenka demono derma gjoja
keshtu po i them lėkures derma se kshtu e thot dermatatologjija
ajo aferdita me hile
profesoreshė me tė rrėnqethė neverija
si siellt paftyrsisht kjo skile
kjo afėrdita dakaj
qė mbas luftes nė kosovė ajo profesoreshė na u ba
me hile e tė njofshėm me klane krahinore
siq po behet gjithkund padrejetėsi e tmershme mizore
ma zi se ne kohen nėn shkja
gjithqka po shkon mbas dore
hilet me dredhi tuu shpernda
ajo tash aty e ka burrin ne universitet aferdita
hysni dakaj quhet ai djallė
qajė o atdhe qajė kosovė shqipėri etnike
qajė o dhe qajė o gurė e zallė
--------------------------
nga autori xhelal ferizi
vazhdon pjesa e dytė
-------------------------------------------

lirik
18-10-08, 15:29
afėrdita dakaj burrin profesor
----------------------------------------------
vazhdon pjesa e tretė e vargjeve per magjistren
doktoreshen akademiken shqiptare
Mybera Ferizi ------------ NGA AUTORI XHELAL FERIZI MėRGIMTARė
----------------------------
klan mbi klan nė unuvrsitet
tė rrejshė dekor mbi dekor
tė rrejshėm tituj tė blerė profesor doktor
karriggji blozagji shkrumbagji
spostues te talentve tė intelektit shqiptarė
mjeran hilegji antishkencė gjeloz puthadorė
dyftyrsh mashtures rrenacarė
hile pa ja nda ne universitet
qajė o tokė shqiptare qajė o diuell e hanė
qajė o dheu me det
burri i aferdites nji i zi klanorė
i tėrbuar karrierist
i posteve uzurpatorė
mizorė kalnocentrist
qė kthjejllė vranė si zoti ne qiell e ne det
ai vranė e kthejellė nder eunuk tė tredhur
nėnshtrohen qyqet e hilet ne universitet
aty ka qafė gjatė e me qafė shtre te pa drejtė ktahonorė
krahonor qejfi rreth familjarist qarkorė
klanorė secili i kllanit te vet
shkenca nuk ecė bllokohet e qanė
drejtesia progresi vyshket
klanori katederen e mbanė
shqipnija gjithkah po ndryshket
o shekuj klanori po na vret
gjithqka mbi dhe do te permbyset
dheu nėn kėmbė po na rrshqet
---
kunata ime ėsht myberaja mjeke shqiptare sokoleshė
qė nė kushte tejet tė veshtira shkollen e mbaroj
ajo pėr shkencė ėsht gjeni mbretėreshė
sa vuajtje e kalvare kaloj
dhe ju e dini lexues se un rrallė dikend me lavdi shkronjash e vargje e kam veshė
por tash nuk kam rrugė tjetėr kėtu me varg po lotoj
se kjo shkėlqimtare ėngjull pėrmbi dheun e lashtė
nuk besoni e dhe nėse yjet mbi dhe ua ftoj
tė ju dėshmojnė
se qfar aftėsije kjo ka gjeniale nė tė sajen enciklopedike rrashtė
se gjeniale kjo shkenctareshė
e qfar kurthash i qiten qakaj demon satan e kurthagji e qapoj
qė djalli me maska i ka veshė
hysni dakaj me zagarė e langoj
mundohet gjithkund ta shuaj e ta heshtė
dijetaren e parė shqiptare shkenctare me peshė
myberaja kshtu quhet kunata ime e urtė njerzore
sa her kam menduar dhe kam folė me qiell vet me vete
dhe kam menduar si mund tė lindė mbi glob mbi token me kore
njeri kaq njeri me aq shum humanitete
o zot qfar shpirtsie humane qė vetėm shekujt dijnė mbi dhe me e lulzu
e ksi shpirti nė mish njeri drejt me pe mjeshtritė qiellore me e murosė
dhe gjenialitet enciklopedik qė kjo din me folė e m shkru
pse nuk trandet pse nuk bjen mbi klanorė deti
kahdo blozagjijt hijanet me i sakatosė
qe sa vite myberanė klanet tue pengu
dijen shkencen ne universitet tue prangosė
sa kohė pa ja nda tue pengu
vite e vite me rrena tinzare
si qejt me bushtra hilegjijt tu hunguru
ppengo kahdo me hile dijetaren shqiptare
mos le askund mbi dhe me konkuru
mos le me u kurorzu kjo mbrtreshė shkenctare
vapirt e gjakut qdo yllė e kan shu
me dallavere kriminalo fashiste me rrjeta nė mes veti
fisnik dakaj komisionero teatro djallzori qė nuk ndalet duke djallzu
se bashku me tjerė pėr ta ndalur kunaten time
asnji hap drejt vendit pa ecė me e lanė
qe sa vjet pėr profesoreshė universiteti myberaja konkuron
trdhtart edhe diellin tue ja zanė
djallzisht duke e trajtu
djallzisht nga universiteti e ndanė
djallzisht jan duike e nenqmu
se frigen qenat me bushtra ja kan
prandaj kta shqipfolsa hilegjisht jan duke hunguru
padrejtsinė edhe yjet e qiellit e panė
sa zi e terr moj kosovė tė ka mbulu
klanorėt nga rruga e suksesit te ndanė
------

tash un kunder lejes sė kunates time po shkruaj
se nuk duroj dot padrejtesi
me shekuj nga klanori po vuaj
nuk mundem ma urt te rri
po shkruaj por e di
se vllau edhe kunata do t ė me qortojnė
e shum ne farefisni
por vargjet e mia rėnkojnė
nuk duan mbi troje tradhti
por jo kurrė nuk do tė ndalem deri sa t' jem gjallė
bota le ta din s e si demont vallzojnė
vargjet e mia le te tė ligjrojnė
-----------
me klane kosoven pėr te gjalllė
klanorėt mbi dhe jan tue kallė
e dijen gjithkah po e pengojnė
tė drejtin me e pa e ke mallė
djajt gjithkah po shumzojnė
me kobe po sillen verdallė
e dijen duan ta shemtojnė
a shkohet ne ardhmeri keshtu vallė
po pelcasin po pelcasin gurė e dhe e zallė
njizet libra i nxori myberaja e atlase shkencore
ajo ėshtė gjeniale dijetare e lindur mitrovicare
principet e saja shum rrallė mund ti gjenė nė tokė njeriu
trimreshė e vėrtetė heroinė shqiptare
qė nė vitet e hershme tė rinis sė sajė
i kishte mahni veprat margaritare
shum para viteve 1980
ajo fakultetin e mbaroj nė prishtinė me nota shkėlqimtare
ajo por si dielli i nxehtė
rrezatoj mbi tokė shqiptare
medicinen e kishte dijetare si det
ajo me shum pastėrti me aq vepra humanitare
elegancė te paparė kulturė iliriane
tregoj si nji zonj shkenctare
----------
vazhdon pjesa e tretė nga autori ne meergim xhelal ferizi
-------------------------------------------------------------

lirik
18-10-08, 16:21
PJESA E TRETė PER DOKTOR MYBERA FERIZIN
NGA AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM
--------------------------------------------
P o o zot kėshtu din me kriju vetėm rrezja shkėlqimtare
qė din me tė bukuren tė sajen vizlluese ditė
me u shprehė me aq njerzi nė gjuhen e bukur shqiptare
ajo ėsht nji ėngjull o njerz dijeni tash nėse nuk e keni ditė
kaluan shum mote e vite dhe nuk deshta tė shkruaj
por tash vullklkani nga padrejtesia don me pelcitė
e toka e dheu e qielli nji ditė
do te shkyhen mbi dhe nga padrejtesitė
se brryltarėt po o marrin me hile postet
shpellarė te pa shpirtė
thue se baba u a la mbi shpella tapitė
por bindiuni se diqka nga qieli me shkrue po me shtynė
dhe mė thot mos hesht mos vuaj
o peti ynė
yjet me thonė tė shkruaj#
se dijen ne pranga vapmirt po na e ndryjnė
shkruaj pėr dukuritė shkruaj edhe pėr ata qė mbi vatan pshtynė
shkruaj pėr grupe klane mos u ndal
shkruaj se shpresen vampirt mbi dhe na e thyen
se pėrndryshe talentin ta marr e ja jap tjetėrkuj
-----

dhe un deri sa tė jam gjallė mbi dhe mė duhet o mal
o kodra bjesh e pllaja
tė shkruaj ne per mote pa u ndalė
pėr gjėra tė vogla e t 'mdhaja
tė shkruaj tė shkruaJ dhe vetėm tė shkruaj
i dėnuar ndoshta me vargje e pėr vargje jam
qė pėrjetsisht me shkronja
ndjenjė obliguese e kam
te shkruaj per gjithqka kah shqipni etnike e jonja
vuan ajo edhe un po vuaj
se prangat e rrėmuja e rrungaja
lamshas po e lidhin e pshtjellin
satani i jonė e i huej
mjegull gjithkah e tim
prandaj me varg po e pershkruaj
klanorin e zi si krim

klanin e zi qe me brryla shkon mbi maja
me rrena pjerdha e mashtrim
dua tė radhis vargje pėr gjithqka qė rrjedh jeta
dhe po vazdhdojmė tash dal ngadal zotri e zonja
le te dihet si sundohet dardanja kosova e shkreta
kjo tokė qė gjėmon e jonja
nga klanet bizare krahinore me dreqėr si po ndėrtohet jeta
medet po qanė guri shkronja qielli e un sa po vuaj
se klanet mendjecekta krahinore mendjelehta
kosoven me kto sjellje prap po duan me e vu nėn kthetren e huaj
po dalim tash te tema mybera ferizi doktoresha
qė shkollen e kreu kjo elegante femėr shqiptare gjeniale
sa bukur me kulturė eci e ndershmja sokolesha
pėrkuluni para sajė pėrkuluni me nderim o fusha e male
ajo u rrit me nderin dhe besen shqiptare e me zakonin
me besen e edukimin qė paten fisnik tė sajė tė paret
ajo e urrejti gjithmonė hilen e korrupcionin
ajo i deshti pa dallim tė gjith shqiptarėt
shėrbeu me nji nejrzi tė pashoqe pasi q ė mbaroj shkollen filloj profesionin
nė spitalin e mjeksisė nė Mitrovicė duke ndjekė studimet pasuniversitare
vazhddoJ nė qfar kushtet medet shiheni mendjehollen
mėsim dha nė medicinė si profesoreshė zonja e nderuar
o zot qfar pedantrie duke prezentuar qfar kulture shqiptare
shkollen gjithkah me gjentilitet sa brilante e edukuar
mėsim aq talentues mendjeholla e principin
tiparet shqiptare duke i mbajtė lulzuar
shembullin kulturore duke e dhanė nepėr lartsi si pema pipin
--------
kulturė brilante margaritare duke rrezatuar
sa q ė nuk do t ė mundej as nji pariziene as londoneze
moderne e superstsrukturuar
tė shfaqte si kjo brilantinė albaneze
nė shkencė mahnitore e pėrkushtuar
dhe kreu mėsimet me shum pedantri
lart e ma lart duke doktorruar me shkencė
me tė pa shoqe shendritse mbi dhe maturi
duke mbledhur qysh ather shkencen dijetare
edhe yjve ju dha mirėsi
sa e lartė sa fisnike kjo nanė shqo iptare
por qakajt e penguan me shum pabesi
---------------
kur kjo aferdita dakaj sot q ė e pengon karrieristja
nuk kishte askkund dy lidhje ne kokė cekt'are
eh mendejcekta me tė njofshėm hyri profesoreshė kjo afėrdita
lart e ma lart vetėm pse nė universitet
baben e pasaka pasė dikurė nė kohrat titisto rankoviqiste
qė paska arritė shum bukur tė ndėrtoj edhe ky rrjetė mbi rrjetė
qė tė pengoj forcat progresisto shqiptare
dhe hajde bacė lidhje mbas lidhje pa meritė
na u bėnė kta mbretėr mbi mbretėr pėrmbi dituri
fisnik dakaj dhe dakaj afėrditė
po shesin tash sundim mbas sundimi nė at klanri
kunaten time e pengojnė gjithkund padrejtėsisht qe sa vjet
me t' psohtren shpirtrore konstrukt tė tyre mizeri
dokumentet her ja mshefin kur kjo konkuron me aftėsin e vet
kėta dy me shum tjerė klanorė e mizore bajraktare krahinari
ja humbin gjithmmonė paraqitjen e konkursit me aktrim
mafioz ma i zi qė nuk e din as nji nalet
kahdo brryla rrena e mashtrim
q ' korrupsion demoni bizare q' poshtėrsi q bizartitet
vjell vjell tash me tug neverits o shekulli im
ja pra ku ėsht dija ja kush hyp mbi karrigė
gjarpėr satani e pėrdredhs lakadredhsi mafioz rrencarė e mbrrinė nė maje
o zot a thue vetėm brrylagjiu e brrylagjikja e ligė
kan me sundue klanorisht nėpėr bajraqe shqiptare
q' kombinim i mallkuar klanoro krahinore intrigė
kan me hypė lart e ma lart brryltaritė krahinoro bajraktare
nuk do tė keni nė piedestale lart ėngjuj pėrveq demon e shtrigė
mė thuaj o art fati pse kėshtu silesh me ne
o arti qiellorė na ndihmo tė kuptojmė o perendi
shqiptari e pengon shqiptarin mbi dhe
me njimij gjuhė pėrdredhake me njimiljon dredhi
pėrdredhu kėndej e pėrdredhu andej
sjell gjuhen lpisatare si dhelpra kur lėpinė bishtin
e mandej gjithfar pėrthurjesh e tė marimangės pej-
lidhja nėpėr kurtha e mandej trego gishtin
drejt sajė e drejt tė drejtit qė nuk njeh sherr ,e kta s a tė pa frej
nė mashtrime hoile intriga
ndoshta nji dit perendia shqiptarve do tė na e qes bishtin
briena ne ballė e tejra te liga
se rrej njeri e tjetri qou edhe ma zi rrej
jan ba disa ma te zi se bolla e shlliga
shizofren zemerzi te pa frej
por kush tė vėrrteten e ndėrgjegjen pa e kultivue
edukim e nderė e pasterti
qė na e la leka amanet e skenderbegu
kulturen besen para sa ma lart me e que
drejt drites dret ardhmėrisė e drejt atijė shtegu
veq kush ma zi e ma keq me bajrak e rrjeta kurthare tue pengue
medet po shitet gjithfar prralle e belegu
pa merita brryltarėt tue pėrparue
e dijetari mbetet askund se intriganti e djegu
nuk e lanė kurr dijen e tė menqurit para me shkue
nė provim me dalė drejt shkence drejt progresi
lugati satani teatragjiia q ė din me 'aktrue
se zoti e fali djallė me vallzue veq kah interesi
si loja e atyre lugetėrve prru mė prrue
zi e ma zi nė fise tė mia po bjen vesi
deri sa nji dit dheu e qielli e toka prej nesh duart ka me i que
s e mėkate mbi kosovė aq shum ėsht mbushė thesi
besa nė mbarė shqipėrinė etnike kėshtu punėt jan 'duke shkue
klani krahina jan ba kushtetutė e provincialist mentaliteti
vuaj etni vuaj se drejt shkence nuk shkohet me bajraqe e klane
por me kulturė e duke e afru shkenctarin
vuaj toka ime vuaj kah qielli e deti
vuaj se kohrat e kan prishė shqiptarin
nė vitet tetdhjeta myberaja ishte brilantja profesoreshė
doktoresha me qiellore principe
ajo thue s e vet qieli e ka veshė
aq bukur at gjeniale femer shqipe
sa sgjeneratat i edukoi o zot me nji dije aq tė hollė magjike
ndėrsa vllau im ismeti po ashtu ėngjėllorė
i urtė djalosh qė e njihte rrethina e qyteti
qė kreu sociologjinė e filozofinė rekord
dhe kishte dije sa madhsia e detit
i pashterrshmi qė nė at kohė nė ato vite
6 -landė ua jepte shkollave tė qytetit
sociolog filozof e qka jo e me shum principe
ky jepte mėsim nė gjimnaz dhe n ė mungesa kuadrash shqiptare
gjithkah qyteti i angazhonte kta dy tė pemės shqiptare pipe
sepse dija kėrkohej nė at kohė se kishte mangėsi shkollare
dhe ismeti shkon nė shkollen e medicines mbas orari
landen e psikologjisė me e dhanė shembullore
o zot sa i zgjuar sa mendjehollė ky zog shqiptari
sa drejt punonte pėr token e vet arbrore
ma vonė duke ua pa aftesitė tejet tė holla
kahdo neper qarqe shkencore
i ftonte dija konsulta e shkolla
skyfterin e ket gjeraqinė arbnore
-------
vazhdon ne pjeset tjera
vargje per akademiken profesoreshen magjistren
shkenctare doktor mybera ferizi qe doktorroi ne at kohė ne t zagreb e lublanė
ndersa u ftua ne shum qendra botrore nga shkenca e dituria ne paris londer romė
vjenė berlin athinė ne te gjitha kongreset e demtaoligjis e vem neroligjis botrore merr ftesa
ndersa ne universitet te prishtines epengojn tash dhjet vjet aferdita dhe hysni dakaj klani injirant bastard primitiv

lirik
21-10-08, 21:30
dhe tash po kalojm nė do tjera
autori xhelal ferizi
detale e hollsi jetsore
si u rropat e mjera
mjeke kjo ėgnjėllore
si u shty pa mėshirė
nga djaj satane lugetėr
nga qorra bizarė evampir
gjeloz tė ri e tė vjetėr
gjloza gjeloza gjakpirsa
mjran shtihues mizorė
puthadorė cinik lėpirsa
buken qė hanė me horė
bukėn qė me turp e hanė
e shtyjn me brryla e inate
e shtynė engjullin myberanė
qyqe e qyqarė nate
shqiptarė kėta i thonė vetit
por jan ma tė zi se armiku
shqipfolsa jan tė shkretit
ma tė zi se munafiku
klani i hysni dakajt me shoqen aferditė
me ta regjep istrefi
me kurtha ushqehen pa besi e pritė
veprojn si ua do qejfi
e bojkotuan kunaten kto klane
nuk elan me ardh ne pozitė
se zemren e kan pansllaviane
karrigat i kan grabitė

post e post e karrigė
nuk lanė nė askend ne universitet
me tė zeza shpifje e intrigė
po vrasin dije e kualitet
-------
nga autori xhelal ferizi
-------------
vazhdon historia magjister doktor akademike
mybera ferizi d oktoresha ma e talentuar e lkures
engjuli ma njerzorė mjekja ma e talentuar
qė e ftojn kongreset botrore ne secilen mbledhje per konsultime
e punime shkencore epengon kryemafiozja ne universitet ne prishtin aferdita
dakaj se bashku me mafiozin hijanet zemerzi burrin e saj hysni dakaj
e me sahan lpirsin e tyre regjep istrefi
veprimet kunder doktoreshes per te mos epranuar
si ligjeruese ne fakultet kur kjo i ka me qindra punime shkencore te njohura nga kongresset botrore te dermatologjis e ka botuar mbi tridhjet libbra ka studiuar me vet iniciativ shum forma te medicines
per dermatologji metoden amerikane e kineze e shum enciklpodi tjera nji femer gjeniale e akademis
nderi i shqiptarizmit i kombit me potencial teper te rrallė qe do te duhej te ishte ministresh e shendetsis dhe ligjeruese ne fakultet epengojn urithat me shpirt krimineli klani mafioz i universitetit
ne prishtin ne krye me kryemafiozen gjeloze aferdita dakaj e hysni dakaj e regjep istrefi
ka edhe tjerė klanocentrista mafioz ne sherbim te drreqit qe epengojn nji akademike qe ka shkrua librat e par ne historin shqiptare per lkuren
tradhtia ne tokat shqiptare po ben kerdi me pengesa ebojkote pnga motivet e gjelozis primitiviste
po pengohet progresi shqiptar ne qdo hap nga klanet e zemress e zez antikombtare anti perparim anti progres shpirtvegjlit e pengojn njeriun e permasave botrore akademiken e ma te shquar ma te aft shqiptare ne profesionin e sa j per te cilen ka rrespekt kongresi botror i dermatlogve
dhe rregullisht i qon ftesa
e mbi tridhjet her televizioni eka marr ne intervista qe me diturit e saj te magjeps
klani i dhive ne universitet klani qe i kan ble diplomat dikund shopirti i zi blozė katran e pengon nji gjeniale te till siq esht doktor akademik MYBERA FERIZI
E CILA ME MUND TE MADH I KREU TE GJITHA SHKALLET E STUDIMEVE TE LARTA
Qė PO TI SPJEGOHET PUBLIKUT OSE TE QITET NJI FILM DO TE DUKEJ E PA MUNDUR ME QFAR VESHTIRSISH FINANCIARE E HALLE I KA KRYE KTA TITUJ DUKE NA NDERUAR
PENGOHET NGA QENT DHE BUSHTRAT E PA DREJTA E QEVERIA RRIN HESHTUR E INDIFERENT NDAJ KTI RASTI UNIKAT NE BOTė MJERIMI KA ARRIT KULMIN NUK DUROHET MA POSHTERSIA TASH SA VITE EPENGOJN MYBERAN DUKE JA VJEDH MATEREILAIN E DUKE JA HUMB DOKUMENTET ME TRADHTI E POSHTERSI TE PA SHEMBULLT
KTY TE GJITH QE KAN VEPRUAR KSHTU KUNDER NJI AKADEMIKJE DO TE DUHEJ TE SHKONIN NE BURG SIPAS LIGJIT KLANE MJERANSH TE KORRUPTUAR Q ETREMBEN NGA NJI ENGJULL QE NUK E PRANON KORRUPCIONIN E POSHTERSITė
DOKTORESHEN MYBERA E NJEH OPINIONI I GJER NE KOSOVė DHE TE GJITH HABITEN ME AFTESIT E SAJ E PYESIN SI KA MUNDSI NFDAJ SAJ U SOLLEN KSHTU TE GJITH ATA QE E NJOHIN E DIJN SE KU E KA VENDIN MYBERAJA DOKTORESHA MA AFT SHQIPTARE NE PROFESION TE VETIN ME PUNIME REKORD SHKENCORE E ZBULIME E LIBRA
KRENARIA E KOMBIT Q E TET VITE E PENGOJN HYSNI DAKAJ E AFERDITA DAKAJ NE UNIVERSITET PER TE MOS E LAN ME U NGJIT NE POZITEN E PROFESORESHES SE FAKULTETIT
SI LIGJERUESE E NE FAKT NJI POTENCIALI TE TILL SI MYBERAJA DO TE KISHTE DOBI TE MADHE PER KULITETIN E SHKOLLES STUDENTET KAN NEVOJ PER NJI POTENCIAL KAQ TE MADH LE TE DIHET PRA SE QKA E SI VEPRON KLANI EVAMPIRIZMI NE KOSOBVEN E
MJER LE TE QUDITET BOTA ME NE ME PRIMITIVIZMIN TON KLANOR E KRAHINORė
JA DERI KU KA SHKUE THIKA NE ASHT TE KOSOVES EMANDEJ NJERZT FLASIN PER SHTET E PER LIRI
KUSH ME KEND TE BEHET SHTETI E LIRIA

lirik
21-10-08, 21:35
Vazhdon Ne Pjeset Tjera Lexojeni Percjellne Me Vemendje Lexues Te Nderuar S Eqka Ndodh Qfar Absurdesh Ne Kosven Ton Tragjike
Tragjedi E Komedi Absurde Gjithfar Llojesh Qka Nuk Ndodh įs Ne Nigeri E Zair As Ne Etiopi As Ne Zimbabve As Ne Nepal E Ne Afganistan
As Ne Taliban As Ne Zair Asne Afriken E Jugut
Le Ta Dijm Pra S Eku Jemi Ku Bejm Pjes Ekush Jemi Sidomos Kosova
Ka Befasue Per Keqpas Luftes E Dukuri Absurde
Te Pa Spjegueshme Qfar Katastrfofe Njerzore
Qfar Primitivizmash Qfar Inatesh Barbare
Antikulturore Anti Porgresive Antinjerzore

lirik
21-10-08, 22:30
O zot myberaja sa puntore
-----------
vazhdon

AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
habiste diell e hanė
mbi libra mbi shkencė fneomene shkencore
me dijen porsi zanė
sa e palodhshme puntore gjeraqina arbnore
me gjuhen shqipe nanė
ajo dijes i kishte shkuar ne d jep
ajo ishte vet nji gjeni
ajo popullit i fliste nė qdo hap
njerzit i shėronte ma mahni
ajo dijen ekishte ba zap
engjulli mė i butė nder njerzi
kurr nuk kėkoj lek as nji fjal s e dredhoj
me principin kulturė punoj me ėngjėllsi
ajo me gjuh magjike aq bukur ligjeroj
gurin e shėndrroj nė ndjesi
qiellore ėsht o popull qiellore
le ta dij toka dhe deti
se askund nėpėr hapsirat gjenetikore
nuk gjendet ksi sinqeriteti
ajo kurr nuk gėnjeu pacientin
ajo gjith nė jetė punoi me pasterti
ajo akademikja nuk ja hengri kuj as centin
jetoj e jeton vetem per mirsi
ajo esht e gjerė sa qielli
lakmi rrezet ja kan
ajo ehst si drit dielli
kur ligjropn shkrin yj e hanė
pėr madhėshtinė e saj
pėr kėt qiellore shetjtėri
nga ylberat ngjyren e ndajė
lavdishem me e pershkrue n' stoli
jemi plot e pėrplot krenari
por krenarė jemi se edhe vllaun e kemi vet mahni
meritorė meritorė jan tė dy kėta tė kosoves intelekt ėngjellsi
emrin e kan mirsi

autori xhelal ferizi
-----------------

-------------------------------------------
vazhdon me nji tregim detal intresant
per doktoreesh akademike Mybera Ferizi

--------------------------------------------------
tregonin se lufta ne prag ishte
po vlonte gjithqka ishte viti 1998
sa kishte filluar e e hatashme trazira
myberaja jepte vullnet
ajo si engjellusha ma e mira
jepte qendres e gajret
nė ato kushte nuk largohej nga nėna ime
asnjiher asnjiher
vertet ėngjėllore por trime
shqiponj e atdheut tė vet
edhe sikur tė vnin masakrat me thika qetnike
ajo nuk luante nga dheu i tė parve
rreth saj qendronin gra e vasha e qika
ajo magjepste engjulli i shqiptarve
kur nėna ime ne gjysėm komė po vunante
gjakderdhje nė tru kishte pėsuar
dhe vetėdije nuk kishte
myberaja as qė mendonte trimresha na vjehrra pėr tu larguar
e nėna ime e gjorė
gjysėm kufomė e gjysėm vdekur
duke lėnguar nė drjetim pėr nė vorr
mbi dhe e gjallė e stėrmekur
kunata shėrbimet ia kryente kjo e uruar
nėnes time e qante me lot
ajo ėsh ėngjull i shkruar
shejtroje nė dy jetėt o i madhi zot
-----
borgj ia kam jeten e vargjet
se edhe yjet nė humanitetin e saj jan dashuruar
e zenitet e largta e arqipelargjet
me veprat e saja jan befasuar
---
nė vepren tėnde madhėshtore shpirtgjera e kosoves martire
qofsh gjithmonė uruar
ti je nji engjlush zemerbardh ilire
si zogzė ke fluturuar
nuk tė harron jo fisi vepren ty
as kombi mos mendo
ti je shkėmb graniti qe kurr nuk je thy
mos u ndal ligjero ligjero
--------
se qielli mė ka porositė pėr t ė shkruar
mos o ndal prej djajve e e hiles e dhunes
#ti je gjithmon e uruar
mybera heroina e punes
nuk mund te harrohen aq shum mija vepra
ti je vet fantazia mbi dhe
me gojė engjellore e te menqura letra
ti je si lule me fe
nuk bėn mbinjerzore e saj vepra asnjiher pėr tu harruar
veprimtare kombtare patriote
nė komb e atdhe e dashuruar
stermmbesa kastriote
njeriut shėrbim tė sinqert
aq tė sinqert sa i pėrkulet qielli
o zot pėrkulet edhe pranvera e blert
dielli era e lėmuar
egngj ujt qiellort e tė tjert
zogu duke kėnduar
ujvarat e uji i zhdjergt
bilbili duke fluturuar
ajo gjat luftes nė muajn e tetė tė shttatzanisė
kahdo kombin duke e ndihmuar
tash ka dalė klani i mafisė
qe 8 vite engjullin duke e penguar
nė universitet
hysni dakaj aferdita dakaj regjep istrefi
intriga intriga jan ata jan vet
nė prishtinė
hysni dakaj
me afėrdita dakajn
thue s e jan shkja e shkinė
tėzezė ekan mėlqinė
zemren veshken shpirtin e mushkrinė
--------
ashtu sillen ata me nji tė punes shqiptare heroinė
-----
gjat luftes myberaja vrapoj shtatzanė
pėr tė qetsuar familjet shqiptare
dhe mandej shkoj urės matanė
kėmbė nėpėr rrugė e trotoare
dhe mori te katėr vajzat e vllaut
kur kush koken s guxonte tė kthente
as me dal hiq ne qytet
doli kjo trimresha se vetem askend nuk elente
nuk i trembej shkjaut
pėr mėshir e parim jeptesj shpirtė e jetė
ajo nė mes tė ushtrisė me koken lart shqiptare
trup e trup qarshis
shkoj me trimri porsi i njė krenare
takat e sajė tė triemrisė po ecnin nė trotoare
vetėm fikall e bija e etnike shqipėrisė
trmresh e vertet shqiptare
----------
a thue qka po mendonin njisia speciale qe shikonin ket grua te vetmmuar
qe shum familje shqiptare e vajzat e vllaut i shpėtoj pa u dhunuar
se edhe vllau i madh na pat vdekė
feriz ferizi quhej
kater vajza i la jetime
kishte dro mos shkjau po i prekė#
trimresha kunata ime
edhe ai i ndjeri vllau im
per komb sa shum pat vepruar
medet sa dhimbje e renkim
si duket udb ja na e pat helmuar
se veprimtar ishte
edhe ky
ne sy na kishte udb ja e terbuar

neper shekuj me farė e fis
per shkak s e ne nė komb e atdhe
fort ishim te dashuruar
nė traditė nė gjuhė e plis
nė atdhe tė pėrkushtuar
Mybera Ferizi qė dikur BAJSKA QUHEJ
kjo ėsht heroina e punes
e veprmit E PER GJITHQKA SHUHEJ
heroina e pa shoqe e veprimit
mitrovicasja e qytetnueme
e bija e shejt e lartesimit
------------------------
Autori xhelal ferizi vazhdon me pjes tjera nji ngjarje
te vertet dokumetare te stilizuar ne vargje
VAZHDON ME PJES TJERA PER DOKTOR AKADEMIKEN
E DERMATOLOGJIS
MYBERA FERIZI
--------------------------------------------------

lirik
21-10-08, 22:37
Nė trojet shqiptare nėse nuk ndryshojn poshtersit klanet padrejtesitė do te shuhemi nga zemrimi i zotit ndaj nesh ket le ta din qevria e populli e te gjith shqiptart kudo qe jetojn bile edhe kombet tjera
absurdi ka arrit kulmin ne trojet shqiptare brylla mohim injorim
shkejlje te te drejtave mbules me pluhur e diejtarve intelektualve e kualitetit
perparsi po i jepet te keqes anti vleres vlerat kualiteti po shkelet

pa_dorza
23-11-08, 15:30
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dola ta vloj dėshiren
-----------------------
XHELAL FERIZI

dola njėher ta vloj lakmueshėm nė gjak dėshiren por mė pėrvloj lakmia
kėrkova akull pastaj nė gjak
por lakmues vlimi i kishte pėrvluar menquritė e mia
dhe mbeta i pėrvluari nė lak
---------------
Autori Xhelal Ferizi

lirik
30-12-08, 22:49
--------------------------------------------------------------------------------

N' qerpik t' diellit e n' qerpik t 'hanes

Autori Xhelal Ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------
tue shkrue vargje n'kohra t'motit
nė gjuhen shqipe gjuhė tė nanes
me kullim si malli i lotit
---------
rrijė tue dridhė mallin si vala
dėnesja prore tue m' lakue
pėrmbi lot si mbi ujė njala
shkoj mbi mote tu u kujtue
--------
eh rini n' dridhje e vibrime
qė po mė ndezė pėrmes kujtimit
e po mė nxitė kah koha ime
nė deje zemre t'pėrmallimit
-----
a tė kujtohet ather bregut
kur kam dal matanė nji prroni
e kam kcye drejt atij shtegut
per me dalė te i hije ftoni
----------
a tė kujtohet ty ai brez
kur te trupi aty nėn ftue
kishte dalė njė vashė sy'zezė
kangė shqiptare tue kendue
--------
ather lviznin flettė prej ftoni
thue ishin lidhė me brusha bari
me puhi qė ai dhe i joni
mbushet fllad qė e sjellė behari
-------
a tė kujtohet ajo qaf'gjata
me flokė ere shprushė bilbile
qė nuk din as imagjinata
me e pėrshkrue at karajfile
---------
mė dridhej trupi si purteka
hapi me shkonte si rrymė teli
thue me krah qiellin e preka
kur e pashė si i luante beli
---------
thue ndoj zanė prej vizitori
kishte zbritė mbi fusha e ara
aman zot sa i drejtė krahnori
e balli i qelė qė i rrinte para

---------------
eu rini po a tė kujtohet
si e qeli gazin ajo zana
koha e moti pėrmallohet
ajo u qel siq qelej hana
---------
edhe hija aty nėn ftue
nisi e u dridh siq dridhet fija
nė flok balli tu u lakue
kur te shprurshė vet bukurija
----------
e djersėt tua shkonin ballit
e her ti terte ai fllad lehti
kishe ra nė pikė tė hallit
ndjenjat tua u shtuan si deti
--------
thue je gjetė para mbretreshe
ah pse i ule sytė pėr dhe
para ksaj vashe sokoleshe
fjalė nuk tė dual pėr me ba be
---------
se tė shtroj ajo bukuria
edhe gojen ta mori doka
i sajė arti e mahnija
te dy sytė ti rrxoj kah toka
---------
tė dridhej zemra atdhetare
fjala nuk t 'delte e bukurisė
qeshte zogza argjentare
vasha e sharmit t' dardanisė
--------
e ty buza qumsht tė qitte
ende i ri ishe o djalė
dieli gazin asaj ja ndrirtte
thue magjija nxjerrte i fjalė
---------
priti ather ajo e foli
e ta tha nji fjalė shqiptare
porsi ė ndrra me fjalė tė doli
dridhi ndjenjat qehlibare
-----------
a tė kujtohet aty i zog mali
qė kish ra nder fusha e ftoje
si kėndonte o lum djali
e do gurgllimė qė binin n' prroje
-----
zogu vet kish ardhė me pa
at pikturė si rrahnin zemrat
porse ty dehja t' kish ra
kah qdo ndjenjė t' numronte emrat
---------
her numronte emra nė deje
qė nuk tė lente me thanė fjalė
her nji ndjenjė qė nė vlim kreje
turrin zemres tue ja ndalė
----------
veq i the do far belbzime
se tė trullosi bukuria
pse mi sjellni tash kto kujtime
o tė largta kohra tė mia
----------
nga autori xhelal ferizi
liriku mėrgimtarė
---------------

lirik
30-12-08, 22:54
Se un do i marr me art hjeshije

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
--------------
do valė tė bukura tė ndjenjes time
e me at mallė prej dashurie
ty tė uroj oj toka ime
-------
e me gjuhen qehlibare
nxjerrė prej palces prej vyrtyti
tė uroj fat oj tokė shqiptare
ktu nga largi un biri i yti
----------
edhe ju o zogj nė atdhe kah jeni
tė gjith mbi degė tė dardanisė
vargun tim nė shpirtė ta ndjeni
e t'flutroni n' qiell t' lirisė
-----------

atje ju paqja u kndoftė prore
qielli i juaj ju past' bekue
kahdo shqip n' kodra e bregore
fusha e male u ndejshin gzue
-----------
ua uroj vitin e ri
edhe vite tjera tė reja
me pendė time plot mirsi
shqip qė i derdhet ngjyra e feja
---------
ah ju dua porsi si vet malli
qė del shpirti e damarit
e kahdo shqip flet dheu e zalli
po u dhuroj vargje t' shqiptarit
----------
qė ju ti ndjeni tė gjith me emer
germė e varg si ato barkusha
qė mbajnė nė puls tė shtrejten zemer
ashtu mbani o male e fusha
--------
ashtu mbani o ju nė etni
madhėshtore o lugje e prroje
me plot shije e dashuri

ndjeni nė gjak si tė ėmblat hoje
---------

le tė shkojnė si gurgullima
gurra'nisė pėrthye damarve
arti im lirika e rima
qė u shpirtzue nė gjuhė t' shqiptarve
----------
e kahdo era pėrthyhet
nė lehtesi kahdo tue lmue
vargu im pėr ju do tė shtyhet
porsi vala tue rimue
---------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i mėrgimit
---------------------

lirik
21-01-09, 16:55
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Trojet tona gjithkombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta
do tė ket shqipni etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara
nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije
nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t' jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria
kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat
e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
pėrmbi ara t'bereqetit
kahdo tokes karajfilat
kan me qelė edhe nė degė shum pipe
kan me kndue gjithkah bilbilat
kahdo flitet gjuha shqipe
ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajė bija e ilirit
me tri fe n' nji aortė shteti
me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t' bukurin emer
me shqiponjen me dy koka
me lavdi ndėr fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonjė do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati
do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit
edhe kohrat do e bekojnė
kahdo dheut e kah zallinat
mbi qiell t' sjaė gjith do t' flutrojnė
me dy krena gjeraqinat
do i permendet sqepekrruta
sa tė jet kanga e fjala e shkrola
do ti kndoj per jetė lahuta
pėr skendera e mic sokola

mbi ato male bjeshkė e suka
do t'permendet edhe vranina
mbi barot ai oso kuka
ku la nam edhe martina
edhe tjerė por si skyfteri
do t' pėrmenden kah trimnija
selam labi e jakup feri
do ti kndoj gjithmonė sharkija
por edhe trimin legjendarin
me shtat zemra prej qeliku
trim si rrfe adem jasharin
qė se trembi kurr armiku
--
e shqipni do tė ket mbi dhe
sa te ket diell e hanė e yje
nji etni qė i mbanė tri fe
me kreshnike kreshta e pyje
e me tė bukura ato lulzime
me plot drita ato qytete
do te kndoj shqipnia trime
n' za do t' jet nder kombe e shtete
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i kėngėve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves nė kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tėnjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijveTitulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Trojet tona gjithkombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta
do tė ket shqipni etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara
nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije
nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t' jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria
kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat
e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
pėrmbi ara t'bereqetit
kahdo tokes karajfilat
kan me qelė edhe nė degė shum pipe
kan me kndue gjithkah bilbilat
kahdo flitet gjuha shqipe
ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajė bija e ilirit
me tri fe n' nji aortė shteti
me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t' bukurin emer
me shqiponjen me dy koka
me lavdi ndėr fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonjė do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati
do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit
edhe kohrat do e bekojnė
kahdo dheut e kah zallinat
mbi qiell t' sjaė gjith do t' flutrojnė
me dy krena gjeraqinat
do i permendet sqepekrruta
sa tė jet kanga e fjala e shkrola
do ti kndoj per jetė lahuta
pėr skendera e mic sokola

mbi ato male bjeshkė e suka
do t'permendet edhe vranina
mbi barot ai oso kuka
ku la nam edhe martina
edhe tjerė por si skyfteri
do t' pėrmenden kah trimnija
selam labi e jakup feri
do ti kndoj gjithmonė sharkija
por edhe trimin legjendarin
me shtat zemra prej qeliku
trim si rrfe adem jasharin
qė se trembi kurr armiku
--
e shqipni do tė ket mbi dhe
sa te ket diell e hanė e yje
nji etni qė i mbanė tri fe
me kreshnike kreshta e pyje
e me tė bukura ato lulzime
me plot drita ato qytete
do te kndoj shqipnia trime
n' za do t' jet nder kombe e shtete
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i kėngėve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves nė kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tėnjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijve-shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė i kėngve shqiptare
nė mėrgim
gjithmonė i harruar nėpėr vite
dhe i lėnun nė harresė
nga populli i vet
nga disa shqipfolsa edhe i pėrbuzur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
-shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė i kėngve shqiptare
nė mėrgim
gjithmonė i harruar nėpėr vite
dhe i lėnun nė harresė
nga populli i vet
nga disa shqipfolsa edhe i pėrbuzur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 16:57
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė cilen fe
---------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------
nė cilen fe nė cilen pėjetėsi do tė jem
kur as zoti nuk ka mė mirkuptim pėr njerzinė
cilen fe ideale ta kem
kur bota po shkelė mbi dashurinė
---------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem tė bie nė gjunj pėr dhe
nė cilen fe tė pi mėshirė
kur qielli dorė nuk na jep ne
e koha gjithnji po del ma e p'shtirė
-------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj uratė
nė cilen fe tė bėj vrap
kur koha sot u bė shpatė
e brryl i pėrgjashkshėm pėr zap
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe kur ti nji jetė rroptesh mbi tokė
vrapon pėr popull e atdhe
e rrota e hiles tė shkelė pėrmbi kokė
tė len si shakull mbi dhe
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem
kur feja fesė i nxjerrė sytė
nga cila mekė a' romė kah tė ngutem !
kur maskat duan me na mbytė
-----'''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj ndoj dritė
kush zemrat do i mbushė me vlerė
kur bota nė vrap si ujq me grabitė
po turren sot si tė mjerė
-------------
Nga Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
21-01-09, 17:03
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
E nėse dua dikund ndoj fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
kushtuar gjuhes shqipe
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
------------------
E nė se dua dikund ndoj fe
qė njeh zot e dashuri
e dua shqipen tė bukuren rrke
ku buron ku i thonė shqipni
''''''''''''''''''''''''
ku buron mbi gurė e dhe
qė i lmon zemrat fushė e malit
ajo ėsht ma e bukura fe
tue cicėrue shkoftė djal pas djalit
'''''''''''''''''''
e dua tė kthjellur porsi qielli
nė kaltėrsi kur qelet motit
ate e duan edhe hana e dielli
ėsht dhuratė e shejtė e zotit
'''''''''''''''''''''''''
i thonė shqipe asaj feje
kahdo rrin ajo me dy krena
porsi gjaku qė rrejdh n' deje
ajo mua mė rrejdhė ndėr vena
''''''''''''''''''''''''
e mos e shkruaj o i madhi zot
ndoj bizarė me ma shėmtue
e ma ruaj nder jetė e mot
porsi zogun tue ligjrue
''''''''''''''''''''''''''''
se ma e bukura ėsht ballkanit
se ma e bukura ėsht n' hapsira
qė buroj prej ilirianit
zogzė nė europė qė kndon ma e mira
'''''''''''''''''''''''
e na e mbanė gjallė sqepekrruta
ajo ėsht si rrfeja e motit
e ka folė me zjarrė teuta
edhe donika e kastriotit
'''''''''''''''''''''''''
prandaj fort ia dua hjeshinė

se e ka folė ai skenderbe
ajo e joshė vet perendinė
kur ligjron ėmbėl mbi dhe
'''''''''''''''''''''''''''''''
veq pėr te mua m' derdhet loti
e nuk vdes per tjetėr fe
eh ma ruajshin stina e moti
sa tė ket diell e qiell e dhe
''''''''''''''''''''''''
edhe kur shqip mė dėnesė damari
ka hjeshi ndenja shqiptare
se ma nxjerrė lotin prej ari
ma bėn zemren gurrė kombtare
''''''''''''''''''
e sa tė jet mbi dhe qeliku
qė vringllon e ai baroti
nėpėr kambė se merr armiku
se ėsht ma e bukura fe prej zoti
'''''''''''''''''''
prandaj thuani fe shqiptare
ajo qoftė gjithmonė bekue
e si'q kndojnė zogjt n' pėr behare
i shkoftė moti tue ligjrue
'''''''''''''''''''''''
kahdo e para ajo nder yje
porsi e arit rrezanija
porsi ushtima e ndoj stuhije
e shtynė detin si duhija
''''''''''''''''''''
ajo ushtue ka nder beteja
si vullkanet me termete
kjo ėsht e shejta e imja feja
qė i ka dridhur tokė e dete
''''''''''''''''''''''
ėsht e bukur karajfile
si magjike ta lmon jeten
desht me e tha koha kopile
mu ne zemer me i ngulė zhgjeten
'''''''''''''''''''''
ah ma ruaj zot kėt ikonė
siq ja ruajte kastriotit
tė jet kushtrim i tokes tonė
sa tė jen prore stin't e motit
--------
e kahdo nė secilen rreze
porsi ndahen ato degė
damarė shqipje fe nder breze
rrjedhe nder deje si lang n' shegė
''''''''''''''''
kahdo shkofsh tue ėmbėlsue
ndjenjė tė bardhė tė lashtė prej t' parit
fe shejtnore nė gjak tue lmue
pėr atdhe ndjenjat t' shqiptarit
------------
kahdo mi lidhsh ti toskė e gegė
mu bėfsh farė nė shpirtė shqiptari
pėr ty zogjt kndofshin mbi degė
e mos tė shkeltė mbi dhe tradhtari
'''''''''''''''''''''''
se si gjamė je e atij deti
kur hidhrim tė qet armiku
nuk tė ka shtrue krajli as mbreti
e mos tė shtroftė kurr meteliku
''''''''''''''''''
ti je vulė per kah lashtsia
ti je e para e shejta fe
kur mbi dhe u nis njerzia
para diellit ti je le
''''''''''''''''
prandaj tjeter nuk e due
edhe zoti m' ndigjon n' hater
e mbarė etnija me ma rue
t' mos ja qet hasmi kryet n'sater
------------
se n' kėt gjuhė qė e buroj qielli
edhe ai dielli rrezatarė
ka me u njoftė bota kah filli
me kreni tue kenė shqiptarė
--------
ruane o fise ju shqiptare
siq ruan yjet stina e moti
neper kohra tė rrin krenare
porsi drita nė at ag zoti
----------
e mos e lenii kurrė me u tha
si ndoj krande a shkarpė pylli
rrini nė gaz gjith pa ja nda
si i rrin shėndritshėm hanes ylli

prandaj hatrin t'ė ati zoti
pse o shqiptarė me e turbullue
mbajė kėt gjuhė si dritė ag' moti
n' kangė shejtrie tue ligjrue
---------
e trashigoja fmiut tė djepit
e deri sa t' enden ndjenjat prore
le tė ju shkrepė si rrfeja shkrepit
pėr liri tė tok's arbnore
---------
e nė gjuhė tjera s 'ėsht nevoja
si lypsari me lakmue
se as ma te bukurat tė botes shtroja
s' dijnė si shqipja me vizllue
--------
prandaj kndoja trashgimtarit
se muzikė kjo ėsht pėr yje
e kah dheu e toka e t' parit
do t' jehoj nder lugje e pyje
'''''''''''''''''''
e ma e bukur nuk do t' kndohet
damarė yjesh me que peshė
as mbi dhe kshtu s' do t' ligjrohet
porsi diell si kjo me u veshė
'''''''''''''''''''''
prandaj rrnoftė gjuha shqiptare
zemrat trime qė i ndezė n' mote
porsi e qiellit rrfe zhgjetare
porsi shpata kastriote
'''''''''''''''''''
e i mbajtė famen perendija
me te i lidhtė zemrat shqiptare
kahdo etnike shndrittė shqipnija
u bėft fe e dritė kombtare
--------------
vargje lirike artistike shqiptare
nga autori xhelal ferizi
liriku i harruar shqiptarė nė mėrgim - penda shqiptare
-----------------------------
Tė nderuar bashkatdhetarė
ju lutem mė falni pėr gabimet nganjiher naten po me mundon gjumi e po gaboj ne shkrime nga tastatura sepse te gjitha shkrimet nuk po arrij ti kontrollioj si duhet
keto vargje me titull e nėse dikund dua ndoj fe
i pėrmirsova ėsht tash kjo pa gabime qe i kushtohet gjuhes se bukur shqipe dhe ju duhet ta kuptoni se duhet ta poerkrahbi autorin lirk ne shum drejtime se mjaft keni ndejtur heshtur tash ka ardh koha me nex e dielli per ne shqiptarėt e te bashkohemi sa ma mirė duke na buzqeshur fatet e reja te kohrave tona qe vijnė
lexoni knaqeni zemren tuaj me vargjet ekulluara shqiptare
duajeni dhe kultivojeni gjuhene bukur shqipe sepsee sht gurra ma magjike ne botė ajo mund ta bej yllė muziken artin teatrin filmin jeten poezin bukurin ka fuqi magjike shtrengojeni fort ne gji se esht margarotari ma me vlerė ne bote te jeni krenar ju shqiptar qe e keni ket mahni mbrojeni fort nga armiqt e shum sa ma shum te ju sulmojn armiqt aq ma shum ju forcojnė
-----------------

Lexoni tregoni shoqes dhe shokut e kahdo te njohurve kontaktoni lirikun
ne emailin [email protected]
dhe dijeni s e liriku juaj me vite u bllokua dhe ju bllokua penda nga kohrat e liga
te mbrapshta
sikur penda e lirikut te ishte e papenguar me fuqinė qė e pat nė rini -sot librat do ishin me lirika magjike -shum te bukura
e seclli do ta kishte librin me dashuri- duke e mbajt me vete e duke e lexuar per ta knaqur shpirtin e ti -
me rrezet e bukura varg magjike qe un i lidhja ne vargjet ather-
por koha politike- disa her me rrezoj ne jetė- por edhe smirzijtė gjelozėt njerit e papaster ne shpirtė edhe sot po vazhdojn te sillen -
e un kshtu rrxou e qou -ka pas raste kur kam bė pauza te gjata -dhe nuk kam shkruar- pastaj ne burg nuk mund te shkruaja at qka doja -se te ikte koka ather- ishin kohra ku gėrshėrėt rrini n gati per kokat shqiptare- e nuk merrej vesh- sikur te prehej nji leter e zakonshme
---------
vbrep_register("540479")

lirik
21-01-09, 17:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sikur tė isha pėrkthyes qehresh
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

sikur tė isha pėrkthyes qehresh i materjeve enigmatike
tė rrudhave tė tyre tė thella nė fenomene e fytyrė
sikur tė isha pasqyrė fenomen fantastike
sikur tė isha e shekuj-menqurve mėnyrė e detyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
do tė punoja analitikisht'zbėrthimsiht pėr qerdhen e dheut e tė hanes
do tė punoja nė zbėrthim tė enigmave me fjalė e pa fjalė
do ti shėrbeja zbėrthim qėllimit tė veshur mu nė kult tė dijes
aty ku nuk mundi ndonjė pasqyrė gjeniale n'ė pėrkthim me dalė

do ta pėrktheja currilin e qehren e zallit nė kullim
e qehren e dielli e tė yjve me dritė hanė
do ta zbėrtheja nė' at pasqyrė secilen qehre n' definim
paraqitjen e qehres sė tyre e tė thelbit ku e kan
''''''''''''''''''''''''''''''
e qehren e tokes pastaj mbi dhe
tė kokrrave tė sajė e grimcave qė duken si mistere
qė sot me asnji gjuhė pėrkthimi as me gjeniale fe
nuk dihen qehre shprehjet e kėsajė vlere
''''''''''''''''''''''''''''''

un si pėrkthyes qehresh pėr secilen tė materjeve fytyrė
shekullmendje e shekuj'nisjeve tė tyre me zbėrthim
pėr tė gjitha shekukj'mendjet shprehje qehre do tė isha detyrė
pėr gjeni'nismen do bėhesha konstatim
do tė shkruija gjith qrt menqurin tim nė at gjeniale pėrkthyese pasqyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
sepse cakun e shprehjen e ndertimin emenqur tė zotit
nuk paska pasqyrė mendje gjeniale as art i motit
qė ta zbėrthen eperlthen as e pa para laborator gjeniale mėnyrė
as shekujt nuk paskan nė shekujmendje nė pasqyrė
''''''''''''''''''''''''''''''''''

prandaj them sikur tė isha pėrkthyes pasqyra imagjinare
e tė ekzistuares materje gjithqkajes mendėrisht nė para fillim
edhe sikur tė kisha diagnozė miliarda gjuhė zbėrthimtare
secilen tė aft pėr veqori e pėr dallim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
kush do tė ishte pėrkthyes pastaj si un qehresh magjike
kush pėr veq shekuj trurit tim
kush do tė ishte zbėrthimtari i paranismave galaktike
pėrveq gjenialitetit tim me pėrkthim
.........
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
nga autori mėrgimtarė
Xhelal Ferizi poet krijues jasht atdheut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L-I-R-I-K-U- O- I -D-A-SH-U-R -M-ė-M-ė-DH-E
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lexoni vargjet e autorit nė mėrgim
tregoni shoqes shokut bashkadthetarit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrshėndetje vllazrore kombit tim Shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
''''''''''''''''''''''''''''''''
----------------------------
Sikur tė kisha
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ah sikur tė kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
dhe pėrtej absolutes gjithqkajen
me absoluten nėpėr gjithqkajat tė futem
tė arrijė tė panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen
'''''''''''''''''''''''''''''
por mbi gjithqkajen prap me absoluten do tė ndeshem
ne absoluten me mbi absolute qė s' mbaron
me mendjen e pendėve tė pafundme do tė veshem
oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse mė qon
''''''''''''''''''''''''''''''''''

nėse me gjithqkajen mė kufizon
tė jam mirnjohs o pendė
nės e pėrtej nisjes qe s' ka nisje as nuk pėrfundon
o gjithqkaje e mbi menqur me mendė
'''''''''''''''''
duke menduar dikurė mbi gjithqkajen vlerė
meterjen o pa fundme gjithqkaja
me mendjen time e penden gjithherė
po i ndjekė absolutet e mėdhaja
'''''''''''''''''''''''''
po e ndjeku absoluten e mbi absoluten
dhe pėrtej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit e kot po ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Xhelal Ferizi Autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

---------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:07
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

Nuk e kam ditė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
21-01-09, 17:08
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kthimi
---------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nji i gjorė pas nji shekulli i kthyer nė atdhe
po ecte i heshtur nė trotoare
numronte vitet nėpėr rrudhat me kalvare mbi dhe
ecte duke pi lot zhgėnjimesh nėpėr token shqiptare
---------------
gjithqka i dukej e huaj nė kėt hapsirė
por edhe e vetja pėr qudi
enigmat sikur e mbanin tė lidhur nė zingjirė
dhe ecte mallėngjime duke pi
--------
ecte her nė nji far ringjallje e her nė vdekje pėr sė gjalli
reklamat e qytetit i ndrronin larmitė
nė kohė ndjenjė si shkėndi nga i her i shkrepte malli
hapin pendueshėm duke e qitė
----------
ai ecte e ecte neper tregje me mbijetesa
egot vraponin pazarit
ndjenjat i bėheshin udhkryqe e ngatrresa
sa i ftoftė ky dheu i tė parit
---------
pragu i kishte mbetur shkret
shkrumb e hi edhe toka
koha me gojė nuk flet
shqiponjat nuk shiheshin ma me dy koka
----------
mbetur kishte i vetmuar jetim
si filste ma ndonjė ringjallje
koha ishte bė biznes e zhgėnjim
e ky te varret kėrkonte q'mallje
----------
dashuri askund nuk kishte as pėr ilaqė as me ble
se le ma rasad ndjenje ndėr shqiptarė
qielli i ftoft e akull mbi dhe
shpirtė diell askund s' kishte mbetur pėr farė
-------------
paraja ishte zot e fe
heshtja e foftėsia e varrit ndrikull e kumarė
mikpirt's nė krye tė vendit sytė e ftoft tė pa nxe
varfria shikimi i parė

------------

shpirtrat pendues prishur me shikime de'forme
servilia urrejtshėm varfėr luante me bisht
qka qenka o zezonė kjo far reforme
qfar kohe e shekull i prisht

njerzit si atėherė nuk ishin ma
as kėta tė gjallėt nuk jan si dikurė
filloj i kthyeri si nji qyqe me qa
e loti i piku mbi gurė
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik
21-01-09, 17:09
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Shteg vetėm pėr nė vdekje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Vetėm pėr nė vdekje tė lėnė shteg
kohrat e maskat e regjimeve tė pa emocion
ose kėngė vet me vete kėndo si qyqja breg mė breg
tė thot sot toka e pa ndejnja e jonė
-----------
udhėt kah do tė pėqeshin
individualiste ėsht gjith'qkaja
egot vetėm pėr vete teshat e bukura i veshin
tė shkelin kaho brrylat e shputat e mėdhaja
-----------
nėse gjenė ndonjė zgjedhje prap koha tjetėr tė pėrbuzė
kėto mohime kufij tė qesin nė zemer
shtegun e ke hapur nė shkrumb e nė shpuzė
se garat vrapojnė secila pėr emer
------------
sa vdekje kohore e pa vlerė
sa shteg i detyrueshėm i pa burrni
koha nuk tė len as tė vdesėsh me nderė
lavire ėsht koha tė qet me krye n' hi
-----
o kohė e blozė e namur
sa indiferente e pa gojė
sa e ftoft je pėr skamnorin e skamur
tė varfrin e ven nė lojė

shtigjet ti tregojnė me gisht nė vetvarje
me njė mimikė lėvizėse tė ftoft robotike
emocionet e poetve dėnesin nė qarje
o dielli ynė ku ike
------
eh koha e toka ime
pėrse gjith ky akull vallė
garat i mbushe me krime e pelime
poetėt tė vdesin me mallė
----------------
Nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
21-01-09, 17:10
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėn hijen e akullit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėn hijen e akullit ju keni lėnė njė diell
pėrmbi i keni vu njė tė ngirė shtresė
ju nuk e vendosni pėrsėri diellin nė qiell
por e leni tė ngrirė nė akull tė vdes
---
dielli nuk e ka vendin nėn akull
ai kėrkon shekujt me i nxe
ju po e leni si shakull
gjithmonė rrėzuar mbi dhe
---
nėn akull rėnkon ai me rreze
nė zemra tė stinve don kthim
kėrkon me nxe nder breze
pranverat e kombit tim
---
prandaj pse e leni
mos e leni nėn akull prore
kurorė tė ngrirė pse i veni
pse nė gjuhė nuk e mbani arbnore
---
as psehen nuk po e dini pėr kėt shkak
as vdekjeve s' ju kėrkoni arsye
diellin pse e leni tė ngrihet nė gjak
ngricat akujt kan me ju thye
---
largoni akujt e zi
mos leni ngrica nė tė diellit gjak
e diellit jepni me pi
sherbetin e fjales shqip pa lak
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:11
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Le tė vdes shqip duke dashtė atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
le tė vdes duke dashtė atdhe
damarve duke u dhėnė infuzion shqip
le tė vdes shqip me fe
pėr secilen degė e pip

---
le tė vdes shqip duke dashuruar token
shqip duke pėrkdhelė barin
le tė vdes shqip nė etnike shqipni loken
shqip duke ligjru pėr shqiptarin
---
shqip e dua varrin e gurin
shqip i dua yjet
shqip le tė vdes duke e puthė flamurin
arat e malet e pyjet
---
le tė vdes shqip duke shijuar gurrat
dhe e baltė e zalle
majat shqip ti pushtoj suka e kodra e currat
shqip dua tė vdes mbi halle
---
shqip du tė vdes nė tokė
shqip du tė vdes me zemer
shqip o miq e shokė
shqipni ku i thonė me emer
---
le tė vdes nga dashuria
shqip duke shqipzuar
amanetet shqip tė mia
shqip nė atdheun e bekuar
---
dhe nuk dua asnjė fe tjeter
shqip dua tė jemė me mushkėri
me zemer e gjak te vjeter
shqiptarė i etnikes shqipėri
---
dhe dua shqip tė ndrroj jetė
shqip duke dashur atdhe
shqip nė nėn dhe nė varr kam me u tretė
por shqipja do t' m' rrin mbi dhe
---
---
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:11
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''Shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

Xhelal ferizi autorė

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve tė lindur nga guri

shqiptarė tė bijtė e gjamėve e dhimbjeve pa kufi

shqiptarė nėpėr shekuj qė laku fytin sa ngusht ua zuri

shqiptarė sa vujatjet i keni pi

''''''''''''''


o zot q' ėsht ky fenomen o zot ku e ka burimin

kah vijnė kto rrisk'zeza fatale

kto mote qė na shkruhen ku jeta e humbė kuptimin

e na rėnkojnė fusha e dete e male

''''''''''''''''''''''''

mbytu nėpėr dete mbytu nėpėr lot

mbytu nėpėr ikje e mėrgime

si dje nėpėr kohra ne shekuj edhe sot

rob tė lidhur nė mundime

'''''''''''''''''''

tė bijtė e varfrisė tė bijtė e zingjirit

tė bijtė e tragjedisė

tė bijtė e dramave qė nga koha e ilirit

tė bijtė e etnike shqipėrisė

'''''''''''''''''

tė bijtė e trotoareve tė botes endacak

pa cak po tokė e pa dhe

te bijtė e dėnesjeve nė tė shprishurin gjak

te bijtė e pėrbuzjeve nėpėr kombe e fe

''''''''''''''''

tė bijtė e ikjeve tė bijtė e eksodit bibliktė falur mėshirave tė botes

tė bijtė e shėrbimeve pėr nji metelik

nėpėr duart e pa'lara tė botes

o robėr tė planetit pa kumarė e pa mik

''''''''''''''''''

robėr tė kulteve robėr tė anarkisė

o robėr tė pshtjellimeve nga mjerimi tė ndjekur

robėr tė lugetėrve e tė padronve tė kurvrisė

o robėr pėr sė gjalli tė vdekur

''''''''''''''''''shpėrnda o robėr tė bijtė e askundit nėpėr glob

pa pikė mbėshtetje nė atdhe

o tė bijtė e vuajtjes qė ju prodhojnė kob

tė zezat kombe tė botes shum etni e fe

'''''''''''''''''

nėpėr tė huaja udhė me akuj e udhkryqe

nėpėr kalime tunelesh me plot mėrzi ftoftėsije

tė mbėshtjellur nė akuj tė huaj nėpėr skuta qyqe

mbi rrema rrėnqethės tė mbuluar me akuj hije

'''''''''''''''''''''''''''''


nė atdhe tė mbuluar me perde tė zeza

tė shtruara nga maskat mizore

si dje si sot nėpėr mote e breza

o tė bijt e provave botrore

'''''''''''''''''''''''

mbi ju o tė bijt' e eksperimenteve bizarekaluan shum intriga laboratore

o tė bijtė e shqipėrisė etnike shqiptare

ju mbyten nėpėr valle djallzore

'''''''''''''''''''

luaj pėr djallin e luaj pėr miq tė huaj

luaj pėr pėr europė e pėr grek

luaj pėr tė huaj tjerė oh mėmė sa po vuaj

luaj o i biri i vuajtjes pa shtek

'''''''''''''''''''


tė bijt' e vuajtjes tė bijtė e lojes diktat

tė bijt'ė e stėrzgjatjeve tė mbyllur nė qark

tė bijtė e kusuritjeve nga pakti nė pakt

tė bijt' e rrethit tė mbyllur n' gjysėm hark

'''''''''''''''''''

tė bijt' e europes njerkė qė pėr treg

ju ka ,e pėr karta e kazino e zare

tė bijt' e kontinentit qė ju pjekė e ju djegė

e ju shuan me premtime n' pazare

''''''''''''''''''

Autorė Xhelal Ferizi
------------------------------

lirik
21-01-09, 17:12
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

l
Luanim me lojė
''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Luanim un me lojė tė detyruar
duke ruajtur mirė e pastėr mbrendinė
ata me lojė tė tyre
un paraqitja mjeshtrinė
e ata me gjithfar lloj fytyre
tė dy palėt vėshtronim un isha i mėrguar
ata hulumtonin nė mua msheftėsinė
e unė nė qdo pjesė fytyre
psonisja padjallzinė
ata me qakėrdisje
nga njiher tė bukura
e me shėmtim
me plot djallzi e kombinim
''''''''''''''

me kombinime tė vjedhura nėpėr endacakeri
me dhelpra e lėkura qakajsh nė shpinė
me bėnin nji far vardisje
gati vdekatare
qfar kuisje
'''''''''''
ata me hunguri
e lehje gjithfare
un me besnikri e qendresė shqiptare
e gjith kjo ishte lojtari
topi her andej her kendej binte
neper dy fusha te dyja palėt armike shekullore
njėra dhelper e ardhur nga larg
ndėrsa un zemer vendase arbnore
u mėsova edhe un taktikė
ashtu siq imponohej loja
me thika e buzqeshje cinike
her hapur her te mshefura pas dore
lasstik na ishte goja
buzqeshnim me levizje provizore
''''''''''''''
e un me tė rrejshmen psonisje dashuri
detyrim i zi
tė ju qeshėsh derrave e te ju thuash dajė
fjalė e lashtė popullore
isha gati nga qeshja e lustruar
te shpertheja ne vaj
qfar kohe ezezė mizore
dhelpra iriqa te ngrirė te ardhur nga larg me qakaj
te dy palėt po,luanim
lojė s e jo mahi
un i lidhur nė rrol detyrueshėm
dhunshėm artist a mund ta quaj kėt dhunti
tė dy palėt po e pėrshkruanim
e aktronim
atmosferen
ata me ves bizari
e un '''''''''''
me at fatkeqsi tė mjeren
si gjithmonė un i mjerė shqiptari
mendueshėm
po e ruaja nderen
tė mbėshtjellur nė thellsi
dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar
i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha
me zgėrdheshjen bukuri
nė rrugen e cakut pėr tė mos u thy
mashtrimet po ecnin
por mbrenditė gjėmonin
nė tė dy gjuhėt
ata nė gjuhen e pushtimit e krimit
nė tė nė menduarit masakėr qe as nuk mund me fjalė tė thuhet
e un i pmbrojturi i biri i ankimit
me at ndjenjė qė nuk mund tė pėrshkruhet
po e luaja lojen e aktrimit
tė dy palėt tė etur
un pėr liri e shpėtim nga kthetrat e djajve tė uritur
ata me uri pėr sa ma shum shqiptarė tė vdekur
dhe me masken e krimit
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
akrobacion elastik reth rrotuillimit
diplomaci kozmetika
rrudhat ne fytyrė nuk na dukeshin
lekura ishte bė elastike
qfar loje armiqsh
fund ekrye taktike
rreth lojes me kurtha te mashtrimit
te dy palet armiq
un dhe ata gjoja tė dashuruar
po luanim me fiq
nė teatrin e maskuar
thikat mshefura prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr lojė e detyruar
qfar rrethanash
nuk ju besohej as syve te kti teatri
kah po e shihnim
sa e pafundme
lojė intrige
ne njeren anė engjulli shqiptarė per te mbrojtur jeten
pafajsinė
ne te anen tjeter bij e stan shtrige
nga ngricat te ardhur ne ballkan
loja po ecte
edhe kėnga pseudomiqsore
nė fyt mė ngecte
nėpėr ato vdekuri mizore
rracė e mallkuar
akull ferri
ku loja mė rrėshqiste nganjiheri
po si mund tė luaja un lojen
lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund tė behet delja skile
qė kur gojen e hap kafshria
ajo te luaj pėr shpėtim me hile
dhe mbasi mbaronte shtihimi i tė dy palve
fillonte beteja
un qė kisha pi ujė tė bekuar nga shejtria
tė bėhem si rrufeja
tė bėhem therrė ferri
edhe pse isha karajfile
te shėndrrohem nė brum tė kanibalve
nga e detyrueshmja domosdoshmėri
nga dhuna imponimet
nga kohrat kopile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:13
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ėsht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarėt e pėrdorodhėn si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqėt
fjala
arsyen nuk e ka nė pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nėpėrkėmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bėhet mbret
nuk ecė ma fjala mbi dhe
nuk ėsht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma ndėr kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ėsht ma ikonė kurorė
besė
fjala nuk nuk rrin ma ndėr ne
hilja paraja rruleta
e rrėzuan shakull pėr dhe
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
nė mergim

lirik
21-01-09, 17:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
Nuk mė keni lėnė tė mbijė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė
---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim
---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė
---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri
---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
---
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:18
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kur qaja si fėmi
.............................
Autori Xhelal Ferizi
...................................
kur qaja si fėmi vaji ishte pėr gji
pėr qumsht e pėr bibron
kur u rrita vaji mu bė elegji
pėr dheun e tė parve tonė
---
kur qaja si fėmi vaji ishte nga lagshtija
ose nga barku i thatė
kur u rrita qaja se mė mungonte lirija
qaja nga robėrija nėpėr shekujt e gjatė
---
kur isha fėmi kam qa pėr djep
kam qa pėr nėnen kur s' mė rrinte pran
kur u rrita kam qa pėr gurė e dhe e shkrep
pėr shqipni etnike tė dashurin vatan
----------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
::::::::::::::::::::::::::::::::

lirik
21-01-09, 17:19
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėn hijen e akullit
-------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------

nėn hijen e akullit ju keni lėnė njė diell
pėrmbi i keni vu njė tė ngirė shtresė
ju nuk e vendosni pėrsėri diellin nė qiell
por e leni tė ngrirė nė akull tė vdes
---
dielli nuk e ka vendin nėn akull
ai kėrkon shekujt me i nxe
ju po e leni si shakull
gjithmonė rrėzuar mbi dhe
---
nėn akull rėnkon ai me rreze
nė zemra tė stinve don kthim
kėrkon me nxe nder breze
pranverat e kombit tim
---
prandaj pse e leni
mos e leni nėn akull prore
kurorė tė ngrirė pse i veni
pse nė gjuhė nuk e mbani arbnore
---
as psehen nuk po e dini pėr kėt shkak
as vdekjeve s' ju kėrkoni arsye
diellin pse e leni tė ngrihet nė gjak
ngricat akujt kan me ju thye
---
largoni akujt e zi
mos leni ngrica nė tė diellit gjak
e diellit jepni me pi
sherbetin e fjales shqip pa lak
-----------------------------
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
---------------------------------

lirik
21-01-09, 17:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Eh ti mė thuaj oj era e malit
---------------------------

Autori xhelal ferizi

------
eh ti mė thuaj o era e malit
ku ėsht sot penda e xhelalit
ku ėsht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejt rrethue e ju mor fjala
mos me ecė si lumi e vala
mos me rrjedhė mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalė zėrin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me shpėrnda
dritė lirike e as me kja
me vajtue as shqip me qeshė
nė ndoj festė ajo me u veshė
as me dalė kund mbi ndoj binė
por ma mbajten si robinė
tridhjet vjet nė errsirė ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e nė zingjirė
nuk ja lan fjalen e lirė
e sot me u derdhė siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemėrziu e blozagjia
ah klanori e dilingjija
krahinori e vese' sėmuri
m'ja kan ndry fjalėn nė guri
edhe pse kjajnė hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinė shum argjentare
po e kėrkojnė me gjamė shqiptare
por se sot s' po ka shqipni
veq klanorė e fajdegji
as pėr shqipe kush nuk qanė
as s' pėrfillė kush diell as hanė
as nuk ka zemer as mendė
as nuk ndjejnė pėr fjalė e pendė
veq pėr tė s'mura xhelozi
pėr grupime e pėr orgji
me pasė venė me pasė liker
kush nuk kjanė pėr karakter
as pėr fjalen atdhetare
as pėr rimė n' vargje shqiptare
as pėr penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri nė rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e pėrfitimi
doli hilja e interesi
nuk tė thot kush mirmėngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sėmurė zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypė taksa e mashtrimi
fjalė po mbanė degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
vdiq etnike shqipėrija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisė burri me u bė grue
nuk i vlon si dikurė gjaku
nuk i mbet besė as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulė
as sa i kashtel kund me u ngulė
as sa i fije sa do e hollė
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnė tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue pėr dhe shqipninė
aj s' ėsht ma gjeraqinė
ajo s'ėsht ma tash bujare
ta shet gjakun pėr dy pare
ta shet fmiun ja shet organet
i shet gradat e nishanet
i shet tokė e gurė e dhe
e ka paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnė zallina e deti
sot ma i ligu bėhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarė sot bėhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bėn ma trimin t' logut
por ky pjellė e demagogut
ėsht e tjeter s' ka vyrtyt
veq njė maskė e do gjak t' ndytė
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamė e lot
se rrethue ėsht pėrsėri
me klanorė e tarikgji
kush m' ja din ksajė dhimbje e hallin
se kjo qanė pėr dheun e zallin
se kjo qanė e don me nxe
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi fund i pjese sė parė
tė vargjeve me titull eh ti mė thuaj oj era e malit
pjesa e dyt vazhdon percjelleni lexues
-----------------------------------------
lexoni vargjet e xhelal ferizit lirkut mergimtarė
dikurė poet i ndaluar nga regjimi shovensit jugosllav
ish i izoluar i burgosur politik me vite
emigrant i ikur ne pas burgut pas vuajtjes se denimit ne azil politik ne
gjermani
------------------------------------------------------------------
lexoni shqip tregoni shokut dhe shoqes
------------------------------------------

lirik
21-01-09, 17:24
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara
'''''''''''''''''''''''''''''

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri
'''''''''''''''''''''''''''''''''

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

Autori Xhelal Ferizi :-l-i-r-i-k-u
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lirik
21-01-09, 17:28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos mė pėrgjakni nė mish mos mė shkyeni
i thash prangave mos mė lidhni atdheun duar e kėmbė
ju thash kėtyre reobėruese lidhse mizore mos mė thyeni
token mos ma robėroni nė qdo pllėmbė
------------
ju thash kėtyre sadisteve prangave metale
mos mė lidhni se pėr liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos mė lidhni tė dashurin atdhe
--------
ato nuk patėn mėshirė
shekuj mi pėrgjakėn fletėt e qdo degė
kokėrr dheu kund nuk na e lan tė lirė
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimė
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhėn qdo fije bari e grimė
prangat e robėria rob tė saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri tė ftofta shtrėnguese
e ju gjemba tel qė u ngulėt nė mish tė pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhėt dėnesshėm nė vaj
--------
ah ju pranga tė zeza shekullore
gjuhen na e lidhėt lirinė e qdo ide
nėpėr shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhėt me hekur
me tė ftoftit tela nėpėr breza moti
as gjallė nuk na lat as vdekur
rrėke na shkoj gjaku e loti
----------
nė robėri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipėri mėmė etnike sa shum qele varre
------
tė robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh nė gjemba tokė e lashtė e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thėnė mjaft robėrisė e prangave t'metalit
e lirė tė lulzoj etnike shqipėrije
me punė e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K---(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---

lirik
21-01-09, 17:29
Postime: 3,276 Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos mė pėrgjakni nė mish mos mė shkyeni
i thash prangave mos mė lidhni atdheun duar e kėmbė
ju thash kėtyre reobėruese lidhse mizore mos mė thyeni
token mos ma robėroni nė qdo pllėmbė
------------
ju thash kėtyre sadisteve prangave metale
mos mė lidhni se pėr liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos mė lidhni tė dashurin atdhe
--------
ato nuk patėn mėshirė
shekuj mi pėrgjakėn fletėt e qdo degė
kokėrr dheu kund nuk na e lan tė lirė
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimė
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhėn qdo fije bari e grimė
prangat e robėria rob tė saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri tė ftofta shtrėnguese
e ju gjemba tel qė u ngulėt nė mish tė pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhėt dėnesshėm nė vaj
--------
ah ju pranga tė zeza shekullore
gjuhen na e lidhėt lirinė e qdo ide
nėpėr shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhėt me hekur
me tė ftoftit tela nėpėr breza moti
as gjallė nuk na lat as vdekur
rrėke na shkoj gjaku e loti
----------
nė robėri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipėri mėmė etnike sa shum qele varre
------
tė robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh nė gjemba tokė e lashtė e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thėnė mjaft robėrisė e prangave t'metalit
e lirė tė lulzoj etnike shqipėrije
me punė e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q--I---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K--E --(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---

lirik
21-01-09, 17:37
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė Mes Tuaj
.........................

(emitim i naimit)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
krijues vargjesh mergimtarė

nė mes tuaj tash qėndroj
shkrihem germave e nė shpresa vloj
nė mes tuaj kur mė shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė
nėpėr vleren e vertetė
kur t' ndėgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil nė bli e ftu
un jam qiri qė po shkrihem
nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju
dua n' shkrije me u fliju
qė ju te shihni pakėz shpresė
penda ime tė mos vdesė
nė mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam nė udhen e vėrtetė
jam vet germa fletė mė fletė
nė mes tuaj jam i uruar
jam i etshėm i pėrvluar
qė tu jap un ndonjė pikė
varg te diellit mbledhė nė etikė
qė tu jap un pakėz ujė
qė t' kuptoni dheun e huej
kti mėrgimi sa po vuaj
qė tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' pėr yje n' galaktika
nė mes tuaj un jam me shpirtė
jam si balli i qiellit t' dlirtė
jam nji varg qė bashkoj fe
bashkoj lule gurė e dhe
nė mes tuaj jam uratė
jam me mendje dit e natė
veq pėr ju me cak nė varg
jam nji vlim qė u nxejė nga larg
jam i gjerė me varg sa i qiell
nė mes tuaj do shndrijė si diell
nė mes tuaj jam si vlla
penda ime s' ka me u tha
do tė jet prore nė detyrė
pėr dhe tė parve nė varg e ngjyrė
me at pendė un kam shterrė shkollė
qė ju tė jeni n' pip si mollė
nė mes tuaj un jam jetė'mirė
jam krijues me varg tė lirė
nė mes tuaj jam ngjyrė prore
pėr tu shkri mbi tokė arbnore
nė mes tuaj un jam vet jeta
jam gjithmonė fjalė e vėrteta
nė mes tuaj un jam njė zemer
jam shqiptarė gjithmonė me emer
nė mes tuaj jam si bilbili
jam si gongjja e karajfili
jam qershi me tė bardha fleta
nė mes tuaj mė duhet jeta
dua tė jem nė mesin tuaj
nė dhe t'mėrgimit tė mos vuaj
dua tė bėhem gjak damari
qė tė rrrejdhi por si ari
nė varg e dije e rimė shqiptari
nė mes tuaj un jam si deti
koha larg mua mė treti
jam nė dije jam nė udhė
ne mes hallesh rrudhė pėr rrudhė
ndjejė shum halle e kam lot rrke
pėr etni un jam tu u bre
mė qanė penda nė lot e pika
pėr shum shkolal e fabrika
mė qanė penda mė qan mbrendija
pėr qdo pllėmbė nė vise tė mia
pėr qdo fis e pėr qdo fe
kah shqipnisė i thonė atdhe
i kam lotėt dramatike
se dua tė lirė shqipninė etnike
e dua tė bardhė me zemer mali
tė jet e bukur djal pas djali
adua nė punı e dua nė progrese
lidhur shpirti e lidhur bese
porsi fleten karajfile
ja dua fushat plot idile
ja dua lisat ja dua malet
penda ime nuk do ndalet
kahdo nė suka nė kodra e brinja
kahdo shpirtin do ta shtrinja
kahdo shihet bukuria
kahdo shqip ku flet etnija
kahdo lśleet jan laryshe
ku ka zgoj e dallėndyshe
ku e shoh bujkun lavėrtarin
ku e shoh faren e ugarin
ku e shoh shqipen me dy krena
gurė kalaje me bedena
ku shoh ara me grunaja
ku shoh grigje e kodra e pllaja
ku bjen fyelli e gjuraja
ku bjen lart mbi gurė ujvara
ku e lidhė kokrren shega e nara
ku e qelė ngjyren mjedrra e ftoni
ku flet n qehre dhe i joni
neper degė e neper pipe
kahdo rrijnė ato shpendė shqipe
kahdo kndojn kahdo cicėrojnė
kahdo shqipen ma ligjrojnė
kahdo zemren mua ma joshin
kur shoh qengjin sy laroshin
dele e qingja me blegrima
mė shkrihen vargjet me gjith rima
e kullimin qė e ka zalli
ndrrim ku me mallė ku lshon kavalli
kahdo flladit nė kroje pylli
ku e ngjallė ndjenjen kėnga e fyelli
nė mes tuaj un jam germė shekull
jam si hanė qė rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ju qes artin kah etnija
me njė zemėr t' kndoj shqipnija
nė mes tuaj un jam njė dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pendė n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
nė mes 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam shqiptari i vėrtetė
jam nė jetė e do tė mbahem
un prej nuk dua t' ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n' buzė mėngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
nė mes tuaj jam varg me rrke
nė mes tuaj kam me qėndruar
varg e strofa duke shkruar
do tė marr fjalė prej shege e blini
do tė marrė valė prej ibri e drini
do tė marr erė prej lule thane
do t' jem sy pėr kokė dardane
do tė jem ballė ku e don etnija
do tė jem shpirtė ku rrnon shqipnija
do tė jem art pėr shtojzovalle
do tė jem rrymė pėr gurė e zalle
do tė jem shpresė pėr lot e halle
nė mes tuaj i qėndruar
do tė jem i pėrvėluar
qė tu shprehu ndjenjen tė valė
qė ta dij qdo vajzė e djalė
se mua vlimi pėr dhe timin
ma pėrvlon at pėrmallimin
do tė jem jem varg pėr tuaja jetė
me art kėnge tė vėrtetė
do tė jem nji dritė e re
nė mes tuaj me shpresė me nxe
do tė jem si plum e zhgjetė
pėr armikun e vertetė
fjala ime si e vullkanit
do i nxitė shpirtrat peshė vatanit
pėr ta piritur bashk armikun
do elidh vargun si qelikun
kahdo nė zemra gjithkombtare
per armiq do t ė jet batare
vargu im qė thirrė degė m'degė
me i bashkue toskė e gegė
vargu im si shiu i motit
do i thrret t' bijt e kastriotit
si nji grusht t 'palces t' granitit
t' skenderbeut e t' arianitit
do i thrret nipat e agronit
tė mic sokolit e osė drangonit
tė shotė e azemit legjendarit
tė trimit tė madh adem jasharit
e tė gjendave kahdo tjera
tė jakup ferrrit porsi fjera
tė selam labit e tė qerqizit
do i thret penda e xhelal ferizit
do ti thrret penda e lirkut
me u bashkue kunder armikut
rrnofsh lirike ti moj pendė
gjuaj armikun rend me rendė
her me fakt e her me dije
ngjyra shqipe tė ka hije
ne mes tuaj un mėrgimtari
rri me pendė e vargje ari
nė mes tuaj e nxis stinen
pėr ta e gzu t' krsitalt zallinen
nė mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qė del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kam me u veshė
nė mes tuaj do tė mbihem
nė mes tuaj do tė shkrihem
do tė jem liri e fjales
do tė jem curril i vales
do t ė jem qiri e dyllė
do tė shkrihem do tė jem yllė
qe ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashk me penden mendjehollė
do t' kndohem shkollė mė shkollė
sa tė jen shekujt e lirisė
do tė jem qiri i pėrjetsisė
pėr pak dritė e pėr tė shkri
art e varg e bukuri
nė mes tuaj pėr tė mbetė
si nji qiri i vėrtetė
kahdo udhėt pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar.
nė mes tuaj jam pėr jetė
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
mos pandehni se kam vdekė
pėr etni un kėrkoj shtek
kėrkoj shtigje nė mote e erė
kėrkoj punė e kekroj nderė
kėrkoj driten per etni
kėrkoj nderė e dashuri
mos pandehni mos pandehni
prandaj lapsin te me mprehni
tė mė gjeni tė bardha fletė
varg e rimė tu jap nė jetė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do bėhem shkumbė
nji shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajtė paqet bardh me pi
kur t' ndegjoni s e jam tretė
jam n' mes tuja dikund nė jetė
jam bė fletė e jam bė bli
jam bė udhė ja bė fli
pėr tu sh'ndrrua pėr ju si shteg
t' ju shartoj gjakun me shegė
kur t' ndėgjoni s e po vuaj
jam i gjallė nė dheun e huaj
pyetni fllanza e dallėndyshe
pyetne kohen qė u bė ndryshe
pyetne lotin e saksisė
pytne penden qė pi sisė
nėpėr vargje t' nostalgjisė
por dikund un jam nė jetė
me pend n' dorė duke mbushė fletė
jam pėr driten e vėrtetė
jam pėr tė bardha tuaja mote
jam me mallė n' mėrgim me lote
jam si lulja e dashuria
qė njė kopsht tė jet shqipnia
qė tė mbillet gjithmonė paqe
pa ngatrresa e pa gjaqe
pa pushtime e pa varfri
pa pėrqarje epa mėri
pa vajtue kudn qyqe n' shkrep
tė rritet lirė fėmija n' djep
tė mos ket etnija dhunė
por tė gzohet n' gzim e punė
nė bukuri e shend e verė
ta ujitė paqen me nderė
jam n' mes tuaj jam me ju
jam si diell qe s' ka prendu
Kur t' ndegjoni s e' kam qa
un pėr ju jam duke u tha
qė tė shihni ditė tė mirė
qė tė jeni pipa t' lirė
qė tė jeni gjith nė jetė
vet lririja e vėrtetė
Kur tė shihni se jam larg
do tė mbajė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
qels jam bė pėr ju nė jetė
qė nė pranga turrem n' vrap
me ju qelė shekujt me hap
kur t' ndėgjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam nė jetė
jam poeti i vėrtetė
jam si palca e mėrgimit
shkrihem n' varg prej pėrmallimit
bėhem qiri pėr atdhe
jam n' mes tuaj si dritė e fe
jam nji varg qė lidhė etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kundėr krimit
jam n' mes tuej tue pikė me vlim
pėr me e thurė shqipninė n' bashkim
--------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

Popullit tim tė shumvuajtur tė fala nga mėrgimtari
xhelal ferizi i larguar nga atdheu qė nga vitit 1981
jeton nė mėrgim
larg atdheut me penden ne dorė neper vargje shqiptare
duke shkruar
---------------
lexoni dhe tregoni shoqes shokut
---------------------------------

lirik
21-01-09, 17:38
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
...........................................
Bukurija
........................Shkruan Xhelal Ferizin' penden time ka,hy gjithsija


kan hy ,yje e bukurija


kan hy fusha e bregore


male brigje ,e,lugje e rrmore,


vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore


penda ime i kndon zallines


i,kndon zog,e,kanarines


shekuj muajve vit,e stines


e kto bashk tash jan vargisė


me i thurė artin bukurisė


bukuri,ah,m,thuej kush je


si u shartove n' kombee fe


a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe


a thue ne yll,kur u mbjell mahnija


a ne ylber,kur ra shejtnija


a ;n curril kur ,shndriti ingjija


kush t, krijoj ty n' dritė kristali


,a,thue,zanat,n' maja mali


qe ai yll artin ua fali


a thue arti a piktura


a vetull hana n 'hark ,a ura,


ura e ylberit ,kthye n' kupė,t'qiellit


a karajfil,i flladit t' prillit


a ndoj sharm qe bjen,me fije


mbi safire e dritė larmije


kush t' krijoj moj bukuri


meteort ,thonė kur jan shkri


udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri


a thue bashk jan ba shum dete


a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete


t' kan ba cak,e lakmi jete


qe sot bota,turren n, vrap


kush n,materje s' mbahet zap


kur ti tok s' e shtron at hap


bukuri ,a' thue magjija


t ka,dhanė,brum,nga melodija


qe ti n, t' folun e ,dehė hanen


qe me ballė , e joshė rrezanen


edhe diellit i shton oreksin


me ta shndritė,mbi shend refleksin


bukuri,kush;t pagzoj ne emer


diell e hana ,t ndertuan zemer


po at gjak qe t'rrjedhė prej ariqė t'lakmojn lulet mbi bari


kush ta shkriu,me rrjedhė nder vena


a thue yjet me pes krena


sot ne glob ti je vet skena


ti je skena ,e je hjeshija


ti dridhė fllad per kah lehtsija


ti je shejt ku bien njerzija


kush t' krijoj mos gurė tė detit


me ngjyrė arti n' pendė t'poetit


kush t' krijoj ballin me lkurė


kan bashkue safiret nurė


lidh i kan rrezet si urė


lidh i kan lulet me fletė


ty t' kan dhanė shndritjen n' ket jetė


sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė


ke mbet cak per vargje e art


ke mbetė joshje e diellit t' zjarrtė


ke mbetė joshje per sy t' qiellit


per qdo erė e lule t' prillit


ti je vet ne cak ma e'para


a thue gjak t' dha shega a nara


a qerrshija qe pjekė e para


ta ka dhan gjakun t' pranveres


e aromen lulja e veres


e'ata sy kush ti dha ballit


e ato faqe a lulja e allit


ti ndertoj anash si fletė


glob e qiellit me i dhanė jetė


cak njerzije ti me mbetė


tash nuk ka nder kombe e fe


as nder fise permbi dheqe nuk, t'lshon sy e lakminė


qe nuk vdes per bukurinė


edhe shtegtarė edhe poet


pendė qe shterrin ngjyrė si det


edhe ligj kod e adet


t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarė


tagrambledhs e taksidarė


kokrra e ullirit ,me gjith farė


gjyqet dridhen para teje


zgjidhen nyje e zgjidhen,neje


kur ti del,n'kordele,kreje


lidh per floku si zambaku


para teje ndizet gjaku


para teje kputet laku


arma liget e penda shkrihet


dielli e hana,e qielli krihet


edhe shiu lshohet me pikė


yll dritsije s' don me u fikė


edhe mesnata kur t 'ket ikė


t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarė


kombe e fise fe e farė


profesor e dijetarė


edhe mosha e t' gjith si rrke


lshojnė per ty lakmi e'be


thue aromen e ke pre


ashtu lshojnė lakmi trupore


si ajo hana nder bregore


kur lshon naten drit lakore


qe n, lakmi me u pa me gurra


kalon re e male n' turra


kalon fjerė e gllija e,shkurra


ashtu njerzit,n' bukuri


art e mund edhe lakmi

..........................
shkojnė me joshje n' ty me i,shkri

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
------------------------------------------

Autori i vargjeve shqiptare
Xhelal Ferizi i kėndon bukurisė nė vargje
.................................................. .......
.................................................. ..
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


Xhelal Ferizi nga Mitrovica e,Kosoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
L---I---R---I---K---U--- D---A---R---D---A---N---

lirik
21-01-09, 17:43
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargu i lotit
--------------------
Shkruan Xhelal Ferizi,
------------------------


Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,n' per,krena,e,n' per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gurė prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n'gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e, t mos,kputet,gaku,e,fija,
as, aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n fise t,mija,
lidhnu,prore, n fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t'adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n' rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi
*******************
###################

l---i---r---i---k---u--------i---l--i ---i---a---n ###sh---q---i---p---t---a---r---ė---
n---g---a--- M---i---t---r---o---v--i---c--a---
B---U--K ---R---O---SH---E--- ---SH---Q---I---P---T---A---R---E---

lirik
21-01-09, 17:45
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargu i lotit
--------------------
Shkruan Xhelal Ferizi,
------------------------


Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,n' per,krena,e,n' per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gurė prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n'gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e, t mos,kputet,gaku,e,fija,
as, aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n fise t,mija,
lidhnu,prore, n fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t'adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n' rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi
*******************
###################

l---i---r---i---k---u--------i---l--i ---r--i---a---n ---sh---q---i---p---t---a---r---ė---
n---g---a--- M---i---t---r---o---v--i---c--a---
B---U--K ---R---O---SH---E--- ---SH---Q---I---P---T---A---R---E---

lirik
21-01-09, 17:48
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Pendes time

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

I kam dhanė shekuj me pi
dritė e fjalė te diellit prej goje
i kam falė oh sa shum dashuri
i kam treguar per djeg je' e ploje


un penden time e dua i kam dhanė'


te gjitha llojet e luleve dhuratė
edhe aromat me te bukura me shije
i kam dhanė perkdhelje mirsi e uratė
i kam dhanė palcė te veshur me art dashurije


un i kam dhanė pendes time te gjitha fshehtsitė
e laboratoreve ne materje
kahdo qe kam ditė e me kan peshperitė
disciplinat e shkences ne kritere

un pende s time i kam dhanė art qe kam nxanė
ne punimet e hanes varg
kahdo qė ajo endur n' shartim ka lanė
pasqyrave dhe detrave nė per ecje larg

un pendes time i kam dhanė shpirt poeti
i kam dhanė shumqka qe kam ndegju
i kam dhanė ankimet sa lumi e deti
edhe te gjitha letrat q e yjet mi kan shkru

un kam qen kasnec i saj neper maje
edhe tregimtarė vesh me vesh
kahdo te botes ngjarje ne mes e ne skaje
sa her penda ime ka qa e ka qeshė


un i kam dhanė asaj veshjet me te bukura
modat e larmisė e reklamimet
e kam marrė me vete neper fjalė te urta
nga unė i ka ndikimet

penda ime e dashur akoma nuk esht thye
ajo ushqehet me fjalė
i kam dhanė sa vargje n' per botė me i perkthye
i kam dhan currila e shkumbardha e sterkalė

ajo penda ime harkohet thellohet
kur mi pin mendimet
ajo n per kerkime nga un pasionohet
me pi kur i jap shum shkrime

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''