PDA

View Full Version : Rekomandim i ri: 50 minuta ushtrime nė ditė ....


Jana
06-03-09, 02:19
Ekspertėt pranė "American College of Sports Medicine" besojnė se ėshtė e pamundur tė shmanget rritja e peshės trupore nėse merren pėr bazė rekomandimet e deritanishme, sepse nuk mjaftojnė 30 minuta ushtrime trupore nė ditė.

Kėto shkencėtarė pohojnė se duhet tė ndryshohen rekomandimet e vitit 2001, sepse pėr ta ruajtur shėndetin dhe vijėn trupore nevojitet kohė mė e gjatė pėr t’u marrė me aktivitet fizik.

Kėto pohime tė publikuara nė revistėn “Medicine & Science in Sports & Exercise”, rekomandojnė qė pėr tė zvogėluar peshėn trupore dhe pėr tė shmangur rikthimin e kilogramėve duhet ushtruar sė paku 50 minuta nė ditė, dhe njėkohėsisht ushtrimet duhet tė kombinohen edhe me dietė.