PDA

View Full Version : Zbulohet gjeni pėrgjegjės pėr sulmet nė zemėr ...


Jana
16-03-09, 01:59
Shkencėtarėt holandezw kanė zbuluar njė gjen i cili ėshtė pėrgjegjės pėr insuficiencėn akute tė zemrės te tė rinjtė, shkruan revista shkencore "American Journal od Human Genetics".
Shkencėtarėt gjatė kohės sė studimit kanė vėrejtur fibrilacion idiopatik tė ventrikulit, njė ērregullim i ritmit tė zemrės deri tash jo aq i njohur dhe i pashpjegueshėm.

Personat qė vuajnė nga ky ērregullim ndjejnė kontraksione tė shpejta tė muskulit tė zemrės, tė cilat e bllokojnė funksionimin normal tė saj dhe ngopjen e qelizave, qė sjell edhe te sulmi nė zemėr.

Nėse ērregullimi nuk vėrehet dhe shėrohet me kohė, truri ngadalė do tė fillojė tė marrė mė pak oksigjen se sa ėshtė i nevojshėm, qė nė fund do tė rezultojė me njė vdekje tė papritur.

Ēdo i katėrti nga personat tė cilėt vuajnė nga kjo formė e kėtij defekti tė trashėguar gjenetik, mė sė shpeshti vdesin para moshėn 50-vjeēare tė jetės.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se pėr kėtė ērregullim ėshtė pėrgjegjės njė fragment i kromozomit 7q36.