PDA

View Full Version : Albaner oder Kosovo-Albaner ??


Prishtinasja_
16-03-09, 17:03
Oft werden wir nach unserer Nationalität gefragt, unabhängig ob wir bei der Arbeit oder auf irgendwelche Behörden sind !:smile:

Daher wollte ich es gerne mal von euch wissen, wie ihr darauf antwortet, wenn euch die Frage gestellt wird !

Sagt ihr "Ich bin Albaner/in oder Kosovo-Albaner/in ??

Ich persönlich antworte immer mit "Kosovo-Albanerin "! :wink:

shfletuesi_
16-03-09, 17:35
Oft werden wir nach unserer Nationalität gefragt, unabhängig ob wir bei der Arbeit oder auf irgendwelche Behörden sind !:smile:

Daher wollte ich es gerne mal von euch wissen, wie ihr darauf antwortet, wenn euch die Frage gestellt wird !

Sagt ihr "Ich bin Albaner/in oder Kosovo-Albaner/in ??

Ich persönlich antworte immer mit "Kosovo-Albanerin "! :wink:

As/ashtu/as keshtu, spo e kuptoj Deutsche gjuhen hiiq ...:)

Estella
16-03-09, 19:46
Kosovo albanerin ....:biggrin:

aLbaChiCk
16-03-09, 19:56
Wenn ich nach staatsangehörigkeit gefragt werde dann sag ich Deutsch aber wenn ich nach der volkszugehörigkeit gefragt werde dann natürlich sage ich Kosovo-Albanerin

Llapjani_HH
16-03-09, 20:55
Oft werden wir nach unserer Nationalität gefragt, unabhängig ob wir bei der Arbeit oder auf irgendwelche Behörden sind !:smile:

Daher wollte ich es gerne mal von euch wissen, wie ihr darauf antwortet, wenn euch die Frage gestellt wird !

Sagt ihr "Ich bin Albaner/in oder Kosovo-Albaner/in ??

Ich persönlich antworte immer mit "Kosovo-Albanerin "! :wink:

Prishtinasja nuk thuhet Kosovo-Albaner/in mirpo Kosova-Albaner/in ose Albaner/in aus Kosova.

Ngase Kosovo është sërbisht e jo Shqip.

Edhe këta të huajt e thon Kosovo ngase qashtu thojn shkiet, kurse shumica e Shqiptarëve nuk reagojn, përkundrazi Shqiptarët vet thonë Kosovo, e kjo është për mue gabim shumë i madh.

Ngase me këtë po e shkelim gjuhën Shqipe e po e avancojm sërbishtën.

Kurr, asnjëher as nuk them dhe as nuk e shkruaj Kosovo, gjithmon vetëm Kosova.

Edhe gjithmon mundohem edhe të huajve t'ju tregoj përse quhet Kosova e jo Kosovo.

Prandaj ju kisha lutur të gjithve pa marr parasysh a gjindeni në Kosovë apo perëndim, fjalën Kosovo mos e përdorni kurr, por vetëm KOSOVA

>>{SpOnGeBoB}<<
16-03-09, 21:41
soll es jemand nun wagen mich anzufragen nach Nationalität was bin ich ? dan, naja ich bin Kosova Albana, se qishtu ka thane Nana :biggrin: :tongue: oder dir geht, aber nichts an was bin ich du drekasacka würde ich prompt beantworten und grad einen linken ins Gesicht verpassen.:biggrin:

aLbaChiCk
16-03-09, 22:09
soll es jemand nun wagen mich anzufragen nach Nationalität was bin ich ? dan, naja ich bin Kosova Albana, se qishtu ka thane Nana :biggrin: :tongue: oder dir geht, aber nichts an was bin ich du drekasacka würde ich prompt beantworten und grad einen linken ins Gesicht verpassen.:biggrin:

hahahahhahahahahahah und sofort K.O a :tongue:

Prishtinasja_
16-03-09, 22:29
Prishtinasja nuk thuhet Kosovo-Albaner/in mirpo Kosova-Albaner/in ose Albaner/in aus Kosova.

Ngase Kosovo është sërbisht e jo Shqip.

Edhe këta të huajt e thon Kosovo ngase qashtu thojn shkiet, kurse shumica e Shqiptarëve nuk reagojn, përkundrazi Shqiptarët vet thonë Kosovo, e kjo është për mue gabim shumë i madh.

Ngase me këtë po e shkelim gjuhën Shqipe e po e avancojm sërbishtën.

Kurr, asnjëher as nuk them dhe as nuk e shkruaj Kosovo, gjithmon vetëm Kosova.

Edhe gjithmon mundohem edhe të huajve t'ju tregoj përse quhet Kosova e jo Kosovo.

Prandaj ju kisha lutur të gjithve pa marr parasysh a gjindeni në Kosovë apo perëndim, fjalën Kosovo mos e përdorni kurr, por vetëm KOSOVA

Te theme te drejten e shkruajta ashtu sepse ashtu edhe na quajn ! :rolleyes:

Mire pra, KOSOVA-Albaner ! :wink:

Prishtinasja_
16-03-09, 22:31
Wenn ich nach staatsangehörigkeit gefragt werde dann sag ich Deutsch aber wenn ich nach der volkszugehörigkeit gefragt werde dann natürlich sage ich Kosovo-Albanerin
Dieselben Antworten gebe ich auch ! :biggrin:

aLbaChiCk
16-03-09, 22:42
Dieselben Antworten gebe ich auch ! :biggrin:

Teme shum e qelluar Prishtinasja_ du hast immer wieder coole ideen nur weiter so :smile: L.G

Amina
16-03-09, 22:45
Oft werden wir nach unserer Nationalität gefragt, unabhängig ob wir bei der Arbeit oder auf irgendwelche Behörden sind !:smile:

Daher wollte ich es gerne mal von euch wissen, wie ihr darauf antwortet, wenn euch die Frage gestellt wird !

Sagt ihr "Ich bin Albaner/in oder Kosovo-Albaner/in ??

Ich persönlich antworte immer mit "Kosovo-Albanerin "! :wink:

Ich sage immer " Ich bin Kosovo-Albanerin", und werde es immer sagen :smile:

Alkimisti_ch
16-03-09, 22:47
Dieselben Antworten gebe ich auch ! :biggrin:

Tash une per hir te realitetit te ri te krijuar me duhet te jem pak sa kritike por meqe po mendoj se po e mbroj te verteten e kur them keshtu ateher gjithnje po mendoj ne 17. shkurtin e vitit 2008, me duhet te them se nuk e keni drejte. Ne aspektin juridik Kosova eshte shpall shtet me 17. shkurt 2008 dhe zyrtarisht keshtu po njihet tashme nga 56 shtete, prandaj kjo nenkupton qe apriori kur neve na pyet dikush se çka jemi duhet te themi: Kosovar, sepse ky eshte nocioni i ri qe e kemi fituar e besa edhe jemi gezuar pa fund. Ndersa eshte diçka tjeter nese pyet dikush se si eshte perkatesia nacionale, apo çfar gjuhe flet ateher normal qe mund te thuani jam shqiptar nga Kosova ose (Albaner/in aus Kosova) ose gjuha ime amtare eshte gjuha shqipe.

E di se shume nga ju nuk pajtoheni me kete sepse historia e Kosoves se re tashme sa e ka festuar 1 vjetorin dhe akoma eshte heret mei ba keto dallime por me besoni se neve jemi futur ne nje rruge qe definitivisht krijon kombin e ri kosovar. Pra nocioni shtet dhe komb nuk mund te ndahet. Eshte gati njesoj ti mund te jesh zvicerian jeton ne Zvicer por flet gjermanisht. Po e riperseris kjo eshte akoma e fresket dhe shume e ndjeshme sepse kjo verehet fare mire edhe ne Kosove, kur dasmat po bahen me dy flamuj edhe te Kosoves per te deshmu se jemi Kosove e re edhe me flamur kombetar. Por po harrojme se juridikisht Kosova eshte konceptu si shtet multietnik sipas pakos se Ahtisarit dhe merreni me mend nese nje dite Kombetarja e futbollit te Shqiprise do te ndeshej me Kombetaren e Kosoves ne nivel nderkombetar ateher do te shihni se megjithate neve jemi ber dy qe kan shume ngjashmeri por qe jetojen dhe shijojne ndryshe. Eshte pak a shume si puna e bineqve, ata ngjajne shume bile edhe kur smuhet njani tjetri e nin por ama jane 2.

Po shpresoj jam mundu me spjegu edhe pse emocionalisht eshte pak sa e veshtire sepse edhe une e kam te veshtir te them : Une jam kosovar. Sido qe te jet une flas shqip, une godas shqip, une jetoj shqip edhe shqip pasna shkru, ani pse Prishtinasja e paska fillu me gjermanisht....hehehhe

Amina
16-03-09, 22:55
Wenn ich nach staatsangehörigkeit gefragt werde dann sag ich Deutsch aber wenn ich nach der volkszugehörigkeit gefragt werde dann natürlich sage ich Kosovo-Albanerin

Also auch bei der Frage nach der Staatsangehörigkeit sage ich immer noch ich bin Kosovo-Albanerin und obwohl ich die deutsche Staatangehörigkeit habe fällt es mir sehr schwer ich bin Deutsche zu sagen!!
In solchen Fällen sage ich dann ich habe einen deutschen Pass!

aLbaChiCk
16-03-09, 23:01
Also auch bei der Frage nach der Staatsangehörigkeit sage ich immer noch ich bin Kosovo-Albanerin und obwohl ich die deutsche Staatangehörigkeit habe fällt es mir sehr schwer ich bin Deutsche zu sagen!!
In solchen Fällen sage ich dann ich habe einen deutschen Pass!

Na ja ich weiss es nicht eigentlich wenn mich jemand fragt woher ich komme dann sag ich schonn aus dem Kosovo aber wenn um Staatsangehörigkeit geht dann antworte ich halt so ... L.G Amina

Amina
16-03-09, 23:05
quote=aLbaChiCk]Na ja ich weiss es nicht eigentlich wenn mich jemand fragt woher ich komme dann sag ich schonn aus dem Kosovo aber wenn um Staatsangehörigkeit geht dann antworte ich halt so ... L.G Amina[/quote]

Hmm vielleicht bist Du hier aufgewachsen?
Ich aber nicht!! :smile:

Amina
16-03-09, 23:07
Na ja ich weiss es nicht eigentlich wenn mich jemand fragt woher ich komme dann sag ich schonn aus dem Kosovo aber wenn um Staatsangehörigkeit geht dann antworte ich halt so ... L.G Amina

Vielleicht bist Du in De geboren und aufgewachsen??
Ich aber nicht!!

Estella
16-03-09, 23:07
soll es jemand nun wagen mich anzufragen nach Nationalität was bin ich ? dan, naja ich bin Kosova Albana, se qishtu ka thane Nana :biggrin: :tongue: oder dir geht, aber nichts an was bin ich du drekasacka würde ich prompt beantworten und grad einen linken ins Gesicht verpassen.:biggrin:

aahahahhahaahahahaahhahahahhahahahahaha ahahahhahahahahahaahhaahha

diqaaaa :P

aLbaChiCk
16-03-09, 23:08
quote=aLbaChiCk]Na ja ich weiss es nicht eigentlich wenn mich jemand fragt woher ich komme dann sag ich schonn aus dem Kosovo aber wenn um Staatsangehörigkeit geht dann antworte ich halt so ... L.G Amina

Hmm vielleicht bist Du hier aufgewachsen?
Ich aber nicht!! :smile:[/quote]

Ummm das kann auch der grund sein keine ahnung.... ich bin hier ziemlich jung gekommen ..... echt k.a :rolleyes:

shfletuesi_
16-03-09, 23:20
thjeshtë...Albaner Aus apo From... Kosova pikë. neeeeeeeeeeeeeeee Oooo - Aaaaaaaa

Prishtinasja_
16-03-09, 23:33
quote=aLbaChiCk]Na ja ich weiss es nicht eigentlich wenn mich jemand fragt woher ich komme dann sag ich schonn aus dem Kosovo aber wenn um Staatsangehörigkeit geht dann antworte ich halt so ... L.G Amina
Hmm vielleicht bist Du hier aufgewachsen?
Ich aber nicht!! :smile:[/quote]

Medusko, wenn du schon den deutschen Pass besitzst,dann musst du auch dazu stehen!

(Me marre deutsch po ta kona e me thane jam deutsch, jo (ne dokumenta kuptohet)Ev medusk bre...) :tongue:

Alkimisti_ch
16-03-09, 23:34
Hmm vielleicht bist Du hier aufgewachsen?
Ich aber nicht!! :smile:

Medusko, wenn du schon den deutschen Pass besitzt , dann musst auch auch dazu stehen !

(Me marre deutsch po ta kona e me thane jam deutsch, jo (ne dokumenta kuptohet)Ev medusk bre...) :tongue:[/quote]Ahahaha valla mire e paske than prishtinase....po ma kana e knej ncuk....hhahhaha!

Amina
16-03-09, 23:42
]

Medusko, wenn du schon den deutschen Pass besitzst,dann musst du auch dazu stehen!

(Me marre deutsch po ta kona e me thane jam deutsch, jo (ne dokumenta kuptohet)Ev medusk bre...) :tongue:[/quote]

Ich stehe ja auch dazu, ich sage doch ich habe einen deutschen Pass:tongue:

Prishtinasja_
16-03-09, 23:50
]

Medusko, wenn du schon den deutschen Pass besitzst,dann musst du auch dazu stehen!

(Me marre deutsch po ta kona e me thane jam deutsch, jo (ne dokumenta kuptohet)Ev medusk bre...) :tongue:
Ich stehe ja auch dazu, ich sage doch ich habe einen deutschen Pass:tongue:[/quote]

Lange Rede, kurzer Sinn . Laut Papier bist du deutsch ,fühlst dich und bist eine Kosova-Albanerin !(U mundova mire me shkrua se menjehere me rrin ai Llapjani gati) :tongue:

Kercovari
17-03-09, 06:56
Unser Leben hat sich wirklich globalisiert?
Oder?
Eines aber steht fest:Ein neu nation herumbullt deuch das Land der Shqipetaren!
Na Ja,Kosova Albaner.Herzliche Gratulation!

Prishtinasja_
17-03-09, 09:34
thjeshtë...Albaner Aus apo From... Kosova pikë. neeeeeeeeeeeeeeee Oooo - Aaaaaaaa

Sa mire e paske shkrua tamam per qef t'LLapjanit HH ! :biggrin:

Prishtinasja_
17-03-09, 09:34
Unser Leben hat sich wirklich globalisiert?
Oder?
Eines aber steht fest:Ein neu nation herumbullt deuch das Land der Shqipetaren!
Na Ja,Kosova Albaner.Herzliche Gratulation!

In wie fern meinst du das Kerçovar ??

Makresh
17-03-09, 09:46
Kosovo dürfen nicht bestehen
Wir sind ALBANISCH
Wir sind Zigeuner verteilen in Mini-Ständen

Prishtinasja_
17-03-09, 09:48
Kosovo dürfen nicht bestehen
Wir sind ALBANISCH
Wir sind Zigeuner verteilen in Mini-Ständen
Was willst du jetzt damit bezwecken ?

Ich verstehe dein gebrochenes Deutsch leider nicht so gut ! Sorry ! :rolleyes:

DEA
17-03-09, 10:31
Ich hab mich schon immer mit Kosovarin geantwortet, und war eigentlich auch immer am erklären:wink:

>>{SpOnGeBoB}<<
17-03-09, 12:19
Ich hab mich schon immer mit Kosovarin geantwortet, und war eigentlich auch immer am erklären:wink:

DEA, ja so ist richtig. Ich mache weiter auch so und zwar lange her seit 17 Februar immer wieder, immer wieder:

Ich Kosova Albana, so wie es mir sagte Nana, dan strecke ich den finger wie Hasha tu Kosoves und füge hinzu krenohu mit Kosova, sei stolz du Kosova Albana. :tongue:

Ja aber du bist eigentlich mit erklären glimpflich davon ausgegangen. Mir ein mal so passierte, was bin ich ? und als ich sagte Kosova Albana tana u kthyen zürück der Polizist pisi mit einer Polizistin edhe sagten zu mir. Ja, ja du bist Kosova Albana aber bestimmt hast du in deine säckchen grips Marijana :biggrin: :tongue:

Llapjani_HH
17-03-09, 18:37
Tash une per hir te realitetit te ri te krijuar me duhet te jem pak sa kritike por meqe po mendoj se po e mbroj te verteten e kur them keshtu ateher gjithnje po mendoj ne 17. shkurtin e vitit 2008, me duhet te them se nuk e keni drejte. Ne aspektin juridik Kosova eshte shpall shtet me 17. shkurt 2008 dhe zyrtarisht keshtu po njihet tashme nga 56 shtete, prandaj kjo nenkupton qe apriori kur neve na pyet dikush se çka jemi duhet te themi: Kosovar, sepse ky eshte nocioni i ri qe e kemi fituar e besa edhe jemi gezuar pa fund. Ndersa eshte diçka tjeter nese pyet dikush se si eshte perkatesia nacionale, apo çfar gjuhe flet ateher normal qe mund te thuani jam shqiptar nga Kosova ose (Albaner/in aus Kosova) ose gjuha ime amtare eshte gjuha shqipe.

E di se shume nga ju nuk pajtoheni me kete sepse historia e Kosoves se re tashme sa e ka festuar 1 vjetorin dhe akoma eshte heret mei ba keto dallime por me besoni se neve jemi futur ne nje rruge qe definitivisht krijon kombin e ri kosovar. Pra nocioni shtet dhe komb nuk mund te ndahet. Eshte gati njesoj ti mund te jesh zvicerian jeton ne Zvicer por flet gjermanisht. Po e riperseris kjo eshte akoma e fresket dhe shume e ndjeshme sepse kjo verehet fare mire edhe ne Kosove, kur dasmat po bahen me dy flamuj edhe te Kosoves per te deshmu se jemi Kosove e re edhe me flamur kombetar. Por po harrojme se juridikisht Kosova eshte konceptu si shtet multietnik sipas pakos se Ahtisarit dhe merreni me mend nese nje dite Kombetarja e futbollit te Shqiprise do te ndeshej me Kombetaren e Kosoves ne nivel nderkombetar ateher do te shihni se megjithate neve jemi ber dy qe kan shume ngjashmeri por qe jetojen dhe shijojne ndryshe. Eshte pak a shume si puna e bineqve, ata ngjajne shume bile edhe kur smuhet njani tjetri e nin por ama jane 2.

Po shpresoj jam mundu me spjegu edhe pse emocionalisht eshte pak sa e veshtire sepse edhe une e kam te veshtir te them : Une jam kosovar. Sido qe te jet une flas shqip, une godas shqip, une jetoj shqip edhe shqip pasna shkru, ani pse Prishtinasja e paska fillu me gjermanisht....hehehhe
Akimist, këtu nuk pajtohem me juve, ngase komb kosovar nuk ka dhe nuk mund të krijohet ( mendimi im )

Kurse sa i përket nocionit shtet dhe komb, mund të ndahet edhe mirë bile.
Këtë më së miri mund ta dijm ne nga e kaluara.
Ngase në atë kohë jetonim në Jugosllavi, por nuk ishim jugosllav por Shqiptar.
Kshtu që ne kemi sot nënshtetsin Kosovar, mirpo me komb jemi dhe do mbesim Shqipar.
Përderisa ne vet nuk e shkatrrojm këtë komb dhe themi se nuk jemi Shqiptar po Kosovar.

Llapjani_HH
17-03-09, 18:44
Te theme te drejten e shkruajta ashtu sepse ashtu edhe na quajn ! :rolleyes:

Mire pra, KOSOVA-Albaner ! :wink:
Prishtinasja të thash se neve na quajn ashtu ngase Kosovo thojn shkiet.

Kurse ne Shqiptarët asnjëher nuk mundohemi ta përmirsojm gabimin, përkundrazi edhe ne e quajm Kosovo e që është në sërbisht.

Veq apet shyqyr Zotit e nuk po ju shkon mendja të huajve me quajt Kosovo i metohija se edhe një numër i madh i Shqiptarëve qashtu e kishin quajt, sikur që po thojn tash Kosovo.

Llapjani_HH
17-03-09, 19:02
Ich stehe ja auch dazu, ich sage doch ich habe einen deutschen Pass:tongue:
Lange Rede, kurzer Sinn . Laut Papier bist du deutsch ,fühlst dich und bist eine Kosova-Albanerin !(U mundova mire me shkrua se menjehere me rrin ai Llapjani gati) :tongue:[/quote]

E qashtu msou, se bani edhe niher u habite ktu jam, edhe pason http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020059.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10) :biggrin:

Fokus
17-03-09, 22:19
Always/Ever:"Kosova-albaner"

Alkimisti_ch
18-03-09, 00:34
Akimist, këtu nuk pajtohem me juve, ngase komb kosovar nuk ka dhe nuk mund të krijohet ( mendimi im )

Kurse sa i përket nocionit shtet dhe komb, mund të ndahet edhe mirë bile.
Këtë më së miri mund ta dijm ne nga e kaluara.
Ngase në atë kohë jetonim në Jugosllavi, por nuk ishim jugosllav por Shqiptar.
Kshtu që ne kemi sot nënshtetsin Kosovar, mirpo me komb jemi dhe do mbesim Shqipar.
Përderisa ne vet nuk e shkatrrojm këtë komb dhe themi se nuk jemi Shqiptar po Kosovar.

Tung Llapjan, une u perpoqa ta sqaroj nga aspekti POLITIKO-JURIDIK e kjo en gjuhen diplomatike i bjen qe ti uen dhe te gjithe qytetaret tu KOSOVES jan shtetas te cilet kane nje emer e ai eshte KOSOVAR. Tani te ndalemi ketu pak se une e kuptoj qe nga PAKETA (e Ahtisarit) qe na e kan ven ne koke neve edhe nuk mund te shohim mire rrugen neper te cilen po shkojme sepse ky eshte ne fakt fillimi i ndarjes zyrtare gjegjesisht aprovimi i ndarjes nga SHQIPRIA, pra po e perseris ne kontekstin POLITIKO-JURIDIK ose ndryshe me than na kadal-kadale po i afrohemi OKB-se e atje i nderuar do perfaqesojme Kosoven bashke me flamurin 6 yjesh apo me mire me than 6 pikesh. Ketu eshte edhe esenca dhe breng ime qe neve ose nuk po duam ta kuptojme ose nuk po jemi ne gjendje ta realizojme. Ne te kunderten te gjithe ju ketu qe trumbetoni per kombin shqiptar eshte dashur ti bashkangjiteni Albin Kurtit dhe ti thoni hapur "JO PAKOS SE AHTISARIT, SEPSE NEVE JEMI SHQIPTAR DHE DUAM REFERENDUM PER BASHKIM ME SHQIPRINE" dhe po te ndodhet kjo ateher neve nuk do kishim nevoj as per flamur te ri e as per himna por as edhe per ndrrimin e NENE-SHTETESISE....por do quheshim dhe zyrtarisht SHQIPTAR, pra zyrtarisht e kam fjalen se ne shtepi nuk te perzihet ty as kerkujna OKB- se çka thua, por ama ne kuvend po duhet me qit flamurin e ri tu Kosoves. E di se kjo eshte veshtir te sqarohet e shume me veshtir te kuptohet por une po flas per kohen pas 5 apo 10 vitesh kur Ti do ta kuptosh kete qe une sot po e shkruaj.

Marco
18-03-09, 03:55
Akimist, këtu nuk pajtohem me juve, ngase komb kosovar nuk ka dhe nuk mund të krijohet ( mendimi im )

Kurse sa i përket nocionit shtet dhe komb, mund të ndahet edhe mirë bile.
Këtë më së miri mund ta dijm ne nga e kaluara.
Ngase në atë kohë jetonim në Jugosllavi, por nuk ishim jugosllav por Shqiptar.
Kshtu që ne kemi sot nënshtetsin Kosovar, mirpo me komb jemi dhe do mbesim Shqipar.
Përderisa ne vet nuk e shkatrrojm këtë komb dhe themi se nuk jemi Shqiptar po Kosovar.

Nese jemi shumica shqiptar duhet mu qujt shqiperi e jo kosovë po edhe ti po fol si Familja Jashari kemi qen Ilir, Shqiptar, e tasht duhet mu msu me than Kosovar, por kur erdhe koha se nese thirret Kosovë, ska mu thirr UCK,TMK apo Lufta UCK apo Homazhe ndaj nji personi SHqiptar ( si Adem Jashari) nga FSK atëher dulen para kamerave e than qeveria ka gabu.. Shokut tjerre holl po mos e kput se bohet vonë!!!!

Prishtinasja_
18-03-09, 16:28
Nuk jemi ne rubriken e politikes etj etj. !

Keshtu qe ju kisha lutur qe mos te dilni jasht temes !

Gjithashtu jemi ne rubriken e gjuheve te huaja ! Auf deutsch bitte ! :biggrin::tongue:

Llapjani_HH
18-03-09, 19:19
Tung Llapjan, une u perpoqa ta sqaroj nga aspekti POLITIKO-JURIDIK e kjo en gjuhen diplomatike i bjen qe ti uen dhe te gjithe qytetaret tu KOSOVES jan shtetas te cilet kane nje emer e ai eshte KOSOVAR. Tani te ndalemi ketu pak se une e kuptoj qe nga PAKETA (e Ahtisarit) qe na e kan ven ne koke neve edhe nuk mund te shohim mire rrugen neper te cilen po shkojme sepse ky eshte ne fakt fillimi i ndarjes zyrtare gjegjesisht aprovimi i ndarjes nga SHQIPRIA, pra po e perseris ne kontekstin POLITIKO-JURIDIK ose ndryshe me than na kadal-kadale po i afrohemi OKB-se e atje i nderuar do perfaqesojme Kosoven bashke me flamurin 6 yjesh apo me mire me than 6 pikesh. Ketu eshte edhe esenca dhe breng ime qe neve ose nuk po duam ta kuptojme ose nuk po jemi ne gjendje ta realizojme. Ne te kunderten te gjithe ju ketu qe trumbetoni per kombin shqiptar eshte dashur ti bashkangjiteni Albin Kurtit dhe ti thoni hapur "JO PAKOS SE AHTISARIT, SEPSE NEVE JEMI SHQIPTAR DHE DUAM REFERENDUM PER BASHKIM ME SHQIPRINE" dhe po te ndodhet kjo ateher neve nuk do kishim nevoj as per flamur te ri e as per himna por as edhe per ndrrimin e NENE-SHTETESISE....por do quheshim dhe zyrtarisht SHQIPTAR, pra zyrtarisht e kam fjalen se ne shtepi nuk te perzihet ty as kerkujna OKB- se çka thua, por ama ne kuvend po duhet me qit flamurin e ri tu Kosoves. E di se kjo eshte veshtir te sqarohet e shume me veshtir te kuptohet por une po flas per kohen pas 5 apo 10 vitesh kur Ti do ta kuptosh kete qe une sot po e shkruaj.
Akimist, ma e keqja është se popullin këta politikuajt e tu Kosovës nuk po e pyesin hiq.

Kurse e keqja tjetër është se, shumica kur nuk jan në pozita udhëheqëse po thojn; jo na kena me ba kshtu, jo na kena me rregullue kta.

Kurse si po vijnë në pozita udhëheqëse, vetëm po vazhdojn ashtu siq kan punuar ata para tyne, dmth po punojn për gjepat e tyre.

E populli sipas mendimit tim nuk ka fort mundësi me ndrrue najsen në këtë drejtim, ngase në Kosovë nuk pyeten Shqiptarët por të huajt.

Plus asaj Kosova kontrollohet nga ushtrit e huaja që nuk do të lejonin popullin Shqiptar të ndërrmer diqka në ndryshim të situatës.


PS: Prishtinasja, m'fal që dola pak prej teme.
Edhe une në gjuhën e Shqipris shkrueva e jo në gjuhën e tu Kosovës qy :biggrin::biggrin:

Llapjani_HH
18-03-09, 19:31
Nese jemi shumica shqiptar duhet mu qujt shqiperi e jo kosovë po edhe ti po fol si Familja Jashari kemi qen Ilir, Shqiptar, e tasht duhet mu msu me than Kosovar, por kur erdhe koha se nese thirret Kosovë, ska mu thirr UCK,TMK apo Lufta UCK apo Homazhe ndaj nji personi SHqiptar ( si Adem Jashari) nga FSK atëher dulen para kamerave e than qeveria ka gabu.. Shokut tjerre holl po mos e kput se bohet vonë!!!!
Marco, qka kan than Jasharajt atëher e qka thojn tash, me t'than t'drejtën shum pak më intereson.

Atë që e them sot do ta them edhe mbas 10 e 20 vjetëve,e nuk do ta ndrroj mendimin tim për qef të një partie.

PS.
Ata që kan luftue për t'mirën e Kosovës janë vra, e ata që kan luftuar për interes janë gjall dhe jan ba milionera.

Marco
19-03-09, 02:09
Ata që kan luftue për t'mirën e Kosovës janë vra, e ata që kan luftuar për interes janë gjall dhe jan ba milionera.HAHAA MOS FOL MU SE E PRISH VEQ <<<<<MOS E PREK UCK>>>>>>>

Alkimisti_ch
19-03-09, 10:42
Akimist, ma e keqja është se popullin këta politikuajt e tu Kosovës nuk po e pyesin hiq.

Kurse e keqja tjetër është se, shumica kur nuk jan në pozita udhëheqëse po thojn; jo na kena me ba kshtu, jo na kena me rregullue kta.

Kurse si po vijnë në pozita udhëheqëse, vetëm po vazhdojn ashtu siq kan punuar ata para tyne, dmth po punojn për gjepat e tyre.

E populli sipas mendimit tim nuk ka fort mundësi me ndrrue najsen në këtë drejtim, ngase në Kosovë nuk pyeten Shqiptarët por të huajt.

Plus asaj Kosova kontrollohet nga ushtrit e huaja që nuk do të lejonin popullin Shqiptar të ndërrmer diqka në ndryshim të situatës.


PS: Prishtinasja, m'fal që dola pak prej teme.
Edhe une në gjuhën e Shqipris shkrueva e jo në gjuhën e tu Kosovës qy :biggrin::biggrin:


Ahahah qetash e ke qellu nime prishtinase na po folim shqipen e shypnise..hehhe spass...

Ok Ich fühle mich als Weltbürger mein Herz schlägt aber für KOSOVA.

krijuesiii
19-03-09, 19:00
...Ich sage meisten das Ich Albaner aus Kosova bin , Kosova Albaner auch manchmal, ist mir wurst je na lust und laune...
tungiii

luckyman
28-01-10, 22:30
___________________________________

luckyman
28-01-10, 22:35
_______________________________________________

luckyman
28-01-10, 22:42
Wir sind Zigeuner verteilen in Mini-StändenHab ich dir schon gesagt dass du so eine bist. :smile:

Kalimtare
02-02-10, 19:32
Deutsch! mit albanischen wurzeln und kosovarischen ambitionen :)

DEA
03-02-10, 18:30
Also letzte Zeit habe ich festgestellt , durch unsere Vorgeschichte die alle uns Albanern miteinander verbindet, es ist ganz blöd uns mit Kosovaren oder sonst was zu identifizieren, das sorgt nur für Verwirrung bei der anderen Nationaliteten.
Ich musste ein Präsentation über Kosovo halten, es war unmöglich das zu ende zu bringen ohne die Albaner äus Albanien, Mazedonien,Montenegro zu erwähnen, von nun an sage ich nur Albanerin, das ist klar deutlich sorgt nicht für Verwirrung und vorallem kann ich mich gut damit Identifizieren.

p.s. was früher nicht der Fall war, ich war stol zu stolz über mein Land, dass ich alles anderes schien mir egal, aber ich habe es begriffen ,dass wir ohne einander nicht vollkommen sind!!

Kalimtare
03-02-10, 21:42
Ich denke,dass man untereinander nicht differenzieren braucht, aber nach außen hin, sollte man die zeit aufbringen um kurz zu konstatieren was der grund für diese differenzierung ist, wo die gemeinsamkeiten und unterschiede liegen. Besonders wenn man wie du eine präsentation hält.. d.h. doch,dass du vor menschen referierst, die hungrig nach wissen sind. Vor solchen wissensgierigen menschen sollte man nicht lückenhafte informationen vermitteln, sondern ruhig der sache auf den grund gehen! Meiner meinung nach ist es kein verrat wenn man aussenstehenden erläutert, dass es gewiße merkmale gibt,die einem albaner und einen kosovaren ausmachen. Ich persönlich gehöre zur alten schule,und bezeichne mich immer als albanerin, nach näherem nachfragen dann als kosovo-albanerin, ich kenne den ausdruck kosovarin nicht,da er sehr jung ist... nejse, spo kam kohe njeher me shkru per kete teme, se jam ka shkoj mysafir, veq tjera dite flasim per kete teme mjaft te rendesishme...

Amina
04-02-10, 21:32
Also letzte Zeit habe ich festgestellt , durch unsere Vorgeschichte die alle uns Albanern miteinander verbindet, es ist ganz blöd uns mit Kosovaren oder sonst was zu identifizieren, das sorgt nur für Verwirrung bei der anderen Nationaliteten.
Ich musste ein Präsentation über Kosovo halten, es war unmöglich das zu ende zu bringen ohne die Albaner äus Albanien, Mazedonien,Montenegro zu erwähnen, von nun an sage ich nur Albanerin, das ist klar deutlich sorgt nicht für Verwirrung und vorallem kann ich mich gut damit Identifizieren.

p.s. was früher nicht der Fall war, ich war stol zu stolz über mein Land, dass ich alles anderes schien mir egal, aber ich habe es begriffen ,dass wir ohne einander nicht vollkommen sind!!

Ich möchte mich auch so wie Du fühlen DEA, wo ich mich nur als Albanerin präsentieren kann und das war es, aber beim besten Willen es klappt eingfach noch nicht !
Ich stelle mich immer noch als Albanerin aus dem Kosovo.
Weiß auch nicht warum:confused:

JaneDahliaDoe
21-01-11, 11:21
Oft werden wir nach unserer Nationalität gefragt* unabhängig ob wir bei der Arbeit oder auf irgendwelche Behörden sind !:smile:

Daher wollte ich es gerne mal von euch wissen* wie ihr darauf antwortet* wenn euch die Frage gestellt wird !

Sagt ihr "Ich bin Albaner/in oder Kosovo-Albaner/in ??

Ich persönlich antworte immer mit "Kosovo-Albanerin "! :wink:

Vetem shqipetar...s'kam percka per z'gat.

lovely
22-01-11, 21:21
Kosovo-Albaner* se tu Kosoves jem :biggrin:

Guri i madh
22-01-11, 21:26
Kosovo-Albaner* se tu Kosoves jem :biggrin:ai em kupi i tu kosoves

DEA
23-01-11, 00:31
Ich möchte mich auch so wie Du fühlen DEA* wo ich mich nur als Albanerin präsentieren kann und das war es* aber beim besten Willen es klappt eingfach noch nicht !
Ich stelle mich immer noch als Albanerin aus dem Kosovo.
Weiß auch nicht warum:confused:


Ha* Amina ein Jahr später* schon Vortschritte gemacht?

Gentiani
26-01-11, 23:12
Eins kann ich euch aber sagen* dass die Kosova Albana ganz* ganz oben auf die „Charts Liste“ in Schwitzerland aufgeführt werden! Ich hatte heute ein telefonisches Gespräch und zwar es ginge um einen Mitarbeiter aus Deutschland der hier als Grenzgänger ein Gesuch gestellt hatte* jedoch klappte es nicht… dann ruf ich bei der Behörden an und bla*bla*bla… wieso und warum nicht ginge ? Tja zuerst die CH People und andere Ausländer haben vortritt und der kommt nicht aus der EU* sondern aus Drittstatten.

Ja* ja* aber er besitzt eine unbefristete Berechtigung oder Bewilligung wie die ja in Deutschland nennen! Dann fragte sie mir*ja und woher kommt der?
ich: aus Kosova ! :smile:

Hey people: es ist kaum zu glauben* aber was für einen Lachanfall und zwar über das Telefon hat die shkeka bekommen und ich musste mich ja auch anschliessen…ohne zu fragen nach dem Grund? :biggrin:

Seitdem die "Xhigericashändler" :biggrin: auf dem Markt aufgetaucht sind... einfach Hammer und es braucht nur umzuhauen :tongue:

valiii
26-01-11, 23:19
Ejjj albaniche auslanderen mit mallterenzi arbajten mit bubreken xhigerikenzi shchlafen...

LOJETARI
26-01-11, 23:35
Biss Gestern habe ich mich wie KOSOVO ALBANER gefuellt *aber jetz fuelle ich mich wie KOSOVO ALBANER ROYAL mit zwei Stearne .

Guri i madh
26-01-11, 23:44
Ejjj albaniche auslanderen mit mallterenzi arbajten mit bubreken xhigerikenzi shchlafen...


qet fjal hiq nuk kena qef me ndegjue terhiqe sa ma shpejt se pasojn masat diciplinore


ose naj raport

valiii
26-01-11, 23:52
qet fjal hiq nuk kena qef me ndegjue terhiqe sa ma shpejt se pasojn masat diciplinore


ose naj raport

ku ke ma heret Guri i madh* tash m'hupi opcioni 'redakto/fshi' se u nisa me bo albaniche autoktonen :P

Guri i madh
27-01-11, 00:08
ku ke ma heret Guri i madh* tash m'hupi opcioni 'redakto/fshi' se u nisa me bo albaniche autoktonen :P


fort mir e ke than se ne gjermani gjithmon jena auslander

edhe kta nuk na qujn ndryshe po edhe ne nuk po mundemi me pranue diqka tjter


veq mos harro se her pas here na qujn


kanaken ktu ne bajern e ne republikat tjera nuk e di a perdoret kjo shprehje

JaneDahliaDoe
27-01-11, 14:31
fort mir e ke than se ne gjermani gjithmon jena auslander

edhe kta nuk na qujn ndryshe po edhe ne nuk po mundemi me pranue diqka tjter


veq mos harro se her pas here na qujn


kanaken ktu ne bajern e ne republikat tjera nuk e di a perdoret kjo shprehje

Edhe mu lind e rrit ne Gjermani te shohin si ausländer/ i huaj ?

DEA
27-01-11, 20:07
Den Begriff Ausländer finde ich überhaupt nicht schlimm. Ich würde mich ärgern wenn ich als Deutsche bezeichnet wurde* weil dann hätte ich Angst um mein Identität gehabt.

LaDy_Diaspora
22-07-11, 22:17
Oft werden wir nach unserer Nationalität gefragt, unabhängig ob wir bei der Arbeit oder auf irgendwelche Behörden sind !:smile:

Daher wollte ich es gerne mal von euch wissen, wie ihr darauf antwortet, wenn euch die Frage gestellt wird !

Sagt ihr "Ich bin Albaner/in oder Kosovo-Albaner/in ??

Ich persönlich antworte immer mit "Kosovo-Albanerin "! :wink:

Albanerin
Kosovarin
Kosovo-Albanerin, ist doch alles das gleiche... :wink:

Unë them gjithëmonë që jam shqiptare - Albanerin, reicht doch. :smile: