PDA

View Full Version : Lobi shqiptarė nė diasporė


lirik
30-03-09, 00:22
Ka shum vite qe neper shum aktivitete politike kam folur ndersa tash po e shfaqi me shkrim ne forum se demtim i madh ėsht tash partiakizmi ne europė-
Partitė shqiptare ne europė qe jan vasale te drejt per drejta te liderve ne kosovė jan te dėmshme per diasporen disapora mergimi nuk guxon te jet partiak kjo duhet ndaluar
sepse perveq se perqanė ka pergjysmuar dhe dobsuar forcen e organizimit te shqiotarve ne diasporė-
ZGJEDHJA MA E MIRė ESHT LOBI SHQIPTARė I CILI NUK NDAHET PARTIAKISHT POR
VEPRON MBI BAZAT E PAANSHMERISė KOMBTARISHT-
u DESHMUA GJAT GJITH KOHESSE DIASPORA JU DASHT DISA LIDRVE VETEM
PER TA MJLEUR SI LOPEN PERNDRYSHE NDONJI RENDESI TJETER NUK PARAQET-
Diaspora gaboj qe u nda partiakisht asaj sot i ka humb fuqia per veq lobit diaspora nuk duhej te kishte organizim tjeter lobin dhe perfaqsiesit e lobit neper komuna ku jetojnė-
lOBI YNė DO TI PERFAQSONTE INTERESAT E MERGIMTARVE PRANDAJ NE DUHET TE FUNKSIONOJM TE PAVARUR NGA KOSOVA NE MENYRQ EINTERESAT TONA TI MBROJM NE VET TELEVIZIONIN TONė TA KEMI VET DHE PERFAQSUESIT TONė TI KEMI KETU NE EUROPė
INTERESAT TONA TI MBROJM NEPERMES KRYESIS S E LOBIT TONė TONė E JO TE NA TERHEQIN PER HUNDE SI TE DUAN LIDERET DHE LIDERIZMAT
QE NUK BEJNASGJE PER NE AS NU INTERESOHEN PER NE THUA SE NUK JAMI NE TOKė FARE VETEM KUR KAN NEVOJ PER DIQKA PER NDOJ FUSHAT APO PARA OSE PERKRAHJE DALIN SA PER LLAFE SI I THONė FJALES POPULLORE -
Prandaj un personalisht mendojs e vetem lobi duhet si neeuropė si ne truqi si ne vende tjera ne amerkė veq ekziston por edhe ne asutrali vetem lobi shqiptar duhet -
vetem nepermes lobit ne mund ti mbrojm gjuhen traditat artin muziken interesat etj por jo nepermes perqarjeve partiake qe ju duhen liderve te kosoves per vota ata jeto atje ene ktu qfar logjike ka kjo-
kushi mbron interesat tona askush

lirik
31-03-09, 11:23
Shkruani ju lutem mendimet tuaja per ket qeshtje shum me rendesi te shqiptarve -
vetem lobi shqiptar ka kuptim ne europė tash por jo ma partitė politike qe na kan perqa ne ne diasporė

King_Gentius
13-06-09, 19:13
Me sa di lobi shqiptar ne amerike esht i drejtuar nga National Albanian American Council www.naac.org (http://www.naac.org) Albanian American Civic League www.aacl.com (http://www.aacl.com) Ndersa organizate kulturore me disa dege ne USA eshte Albanian American National Organization www.aano.org Sa keni mundesi dergoni para ketyre organizatave + behuni antare. Un per vete dergoj.

lirik
14-06-09, 20:03
UN MENDOJ SE DUHET TE SHUHEN PARTITė NE MERGIM TE GJITHA PARTITė SHQIPTARE DUHET TE NDALOHEN RREPTESISHT NE DIASPORė-
PARTITė JAN TEPER PERQARSE DHE TE DEMSHME PER NE NE DISAPORė-
partitė politike mund te behen shkak i ndarjeve te mergates -
vetem lobi shqiptarė mund te shpetoj kombin -
lobi dhe lidhjet shqiptare qe nuk jan partiake duhet te aktivizohen -

dhe te organizojn organizimin shqiptarė qe nga themelet ne menyrė qe ti sherbehet lobit dhe kombit si dhe interesave te diaspores -
tash ma rrethanat ne atdhe kan ndryshuar diaspora duhet ti mbroj krahas interesave te atdheut interesat e veta sepse kshu forcohet edhe shtetit edhe lobi por lobi duhet me ken i pa mvarur -
jo i dirigjuar nga klanet partitė as shteti por lob ne vete i aft dhe drejtues pozitiv ne drejtime te dobishme per qeshtjen kombtare kryesisht per unitet ne mes te shqiptarve qe jan jasht atdheut -
si dhe per mbrojtjen e interesave kombtare -
partiakt shkurtpams qe dolen ne europė per forcimin e subjekteve partiake kur ne europė kjo esht e demshme esht gabim vetem lobi duhet te funksionoj dhe te forcohet lobi lidhjet shqiptare
te gjith se bashku ne bashkim dhe fuqi kombtare-
partiakisht ne gabojmė nese ndahemi dhe perqahemi ket e kan bė disa lider per qellime te veta dhe po shihet se sa shum u dobsua diaspora e jonė ku sot askush interesat tona nuk i mbronė dot -
me asgje gjithqka silelt si te mos jemi te gjallė mbi dhe -
pasivitet dhe perqarje pozzicion i pa aktiv si ne kohrat tash nuk ka qenė asnjiher ne historinė e popullit shqiptarė

lirik
14-06-09, 20:08
Ndarjet partiake jan bė ne europė me qellim te disa liderve qe kan per qellim sundimin ne kosovė
e qellimin e kan qe ta lėnė gjithmonė me gishta ne gojė diasporen-
sa ti fitojn votat nuk kthejn ma koken prej tyre me asgjė-
keto mashtrime ma nuk duhet te pijn uj ne diasporė -
diaspora duhet te jet e zonja e aft per vetveten dhe duhet te ket adresė ku te drejtohet-

sipas sjelljes se pushtetarve ne atdhe ndaj nesh ne jemi jetim dhe nuk kemi kurfar mbrojtje -
lobi duhet me ken i aft qe me pas ndikim edhe ne shtet por jo te perqahet partiakisht neper botė sepse ne secilin aspekt nga keto ndarje jemi demtuar esht demtuar uniteti forva bashkimi funksioni dhe gjithqka -
ne fakt ne do te funksiononnim krejt ndryshe sikur te mos ishin ndasitė partiake

Veterani
14-06-09, 21:09
Lorik paskeni ahpur nje Teme te qelluar dhe domethenese.
Lobi apo lobimi Shqiptar nė diaspor ėshtė gjė e madhe pėr Atdhen, nga diaspora jo vetem tash por edhe shumė herėt ėshtė dhėnė mbėshtetje e jashtzakonshme.
Kur dikur moti Ēajupi i kėndonte nga larg Shqipėris, Noli , Vllezėrit Frasheri e shumė e shumė tė tjerė, e deri te Kadri Zeka e Jusuf Gėrvalla par-sot, Njerzia ndoshta nuk paten iden ta vlersojn se n'qpėrmasa e me rėndėsi ishte ajo jehonė atbotė.

Por tash, kohėrave tė fundit kam bindjen qė po zbehet kjo vatėr e zjarrit tė Diasporės.
Ka dy arsye mendojė unė:
Nga njėra anė mėrgimi me gjenerata e ka bėrė tė veten.
Si dhe Politika Kombtare nuk e ka pėrkrahur(bile e ka lėnė pasdore) sa duhet emigracionin, intelegjencen Shqiptare.

lirik
18-06-09, 15:27
i nderuarai veterani

lobi shqiptarė ne diasporė sidomos ne europė dhe ne turqi e ne vendet tjera ku jetojn shqiptarė
do te kishte nji sukses te mrekullueshem fantastik-

gjithnji jam i interesuar me gjet njerz qe ta formoj lobin e madh ne europė i cili do te kishte nji rrol te madh -
nji ndikim shum te dobishem per kombin shqiptarė-
sikur te ishte lobi ne europė spanja sot do te na njihte si shtet sepse askush si lobi nuk mund te luaj rolin e pervetsimit t enjerzve dhe grupi,mit e pazareve te interesave e vlerjes s e njerzve-
ne do te duhej te shtrijm ndikim dhe misi ne europė-
ku secili shqiptar duhet ta ket mik nga nji deputet europian-

ne duhet ti kemi ne prej vetes europ e azi e shtetet arabe te gjitha edhe australi e vendet afrikabe aziatike edhe ne indi duhet te kemi ndikim e ne pakistan ne kinė e ku do -
por nepermes te partive kurr nuk mund te kemi sukses as pasuri vetem nepermes lobit-
lobi do te luante rolin ma te jashtzakonshem por duhet me ken i financuar-
dhe me njerz te fortė e duhet ta udhheqin njerzt e talentuar

lirik
18-06-09, 15:29
partitė politike kan shkaktuar perqarje dhe ndasi dėme -
ata qe u interesuan ti krijojn partit politike kishin vetem interesin e tyre e te krahut te tyre asgje tjeter i krijuan per disa interesa te votave e per ti mjelur ndoj her por per kurfar diqka tjeter hajri nuk ju shihet partive -
vetem lobi do te ishte fuiqia e shqiptarve ne europ-
dhe gjithnji jam i interesuar ta krijoj ketu ne europė
ku ne secilin shtet do ti kishte pikat e veta dhe detyrat

lirik
18-06-09, 15:31
un nuk jam per parti politike ne europė ato nuk na duhen jan te demshme per diasporen vetem lobi na duhet sinqerisht vetem nga ai mund te kemi dobi por nga partit ne europ jo vetem perqarje do te kemi dhe pa dobi asgje te hajrit jo ndersa lobi do te na ndihmonte ma shum do ti mbronte interesat e mergates e te atdheut -
prandaj duhet te vetedijsohen shqiptart qe ta krijojn qe ti shkrijn partitė ne mergim parti politike ne mergim nuk na duhen