PDA

View Full Version : Make - up i duhur pėr BUZĖ PEFEKTE ...


Jana
05-05-09, 10:32
BUZĖ TĖ BUTA, TĖ PLOTA Asgjė nuk vepron mė tepėr joshėse. Me disa hije tė thjeshta mund tė mbulohen edhe defektet mė tė vogla. Meshkujt i pėlqejnė voluminoze: mbi kėtė formulė tė pandėrlikuar bazohet ideali i bukurisė tek buzėt e femrave. Kjo ėshtė madje e studiuar. Nė njė studim, shkencėtarė nga Universiteti Louisville SHBA ndryshuan nė ekran madhėsinė e buzėve tė femrave. Dhe shikoni pėrfundimin: Femrat me buzė tė plota u pėrzgjodhėn nga pjesėmarrėsit meshkuj si mė tė bukurat.
Ndėrsa femrat kanė preferenca tė tjera. Ato i konsiderojnė mjaft tėrheqės meshkujt me buzė me pėrmasa tė ekuilibruara, as shumė tė holla e as shumė tė trasha.
Kėshtu apo ashtu, buzėt janė qendra e vėmendjes nė fytyrė. Pėr tė qenė optimal nė lojė, nuk duhen patjetėr buzė perfekte, por vetėm teknikat e duhura pėr t'i bėrė ato perfekte.

Biondeve me sy bojėqielli ose gri dhe njė ngjyrė tė hapur lėkure u shkon veēanėrisht i kuqi i buzėve me nuancė tė lehtė bojėqielli.
Flokėkuqet dhe brunet duhet tė kujdesen pėr njė pėrqindje tė lehtė kafe. Nėse lėkura ėshtė shumė rozė, mė mirė hiqni dorė nga tonet e verdha, kafe dhe portokalli. Mė mirė testojini ngjyrat nė dritėn e ditės. Me ngjyrėn e buzėve tė zgjedhur me kujdes dhe me njė laps tė mirė konturesh mund tė korrigjoni disa gabime tė vogla tė formės sė buzėve.

Kėshillė profesionistėsh: bazėn make-up ose kremin e ditės me nuancė, mė mirė mos e ēoni deri nė konturin e buzėve. Kėshtu i kuqi i buzėve qėndron mė gjatė, dhe keni konture tė pastra. Nėse pėrdorni furēė pėr buzėt, rezultati do tė jetė mė i saktė sesa vetėm me tė kuq buzėsh.

Dielli, era, ajri i thatė nuk i bėn aspak mirė buzėve. Ato bėhen tė ashpra.
Si program emergjence mund tė pėrdorni njė balsam para gjumit. p.sh. me Dexpanthenol.
Lapsa tė veēantė trajtues dhe balsami furnizojnė me yndyrė dhe hidratim dhe parandalojnė buzėt e plasaritura. Ideal ėshtė trajtimi i buzėve me preparate qė pėrmbajnė vit A dhe E, Panthenol dhe allantoin. Kush vuan shpesh nga buzėt e thata ose tė inflamuara, duhet tė sqarojė shkakun tek mjeku. Pas saj mund tė qėndrojė njė sėmundje e lėkurės ose mungesė me vit B. Zgjidhni nė tė gjitha stinėt trajtues pėr buzėt me mbrojtje kundėr diellit.
Lyerje perfekte
Me disa hije tė thjeshta mbuloni defekte tė vogla
Buzė tė holla
Me njė laps tė hapur buzėsh vijėzoni kufirin mė tė jashtėm tė buzės, ku tė vijėzoni kėndin e buzės plotėsisht me laps konturesh. Si pėrfundim, vendosni tė kuqin e buzėve. Mė shumė pėrshtaten tė kuq buzėsh ose shkėlqyes tė hapur.
Kanė efekt zmadhues.
http://www.telegrafi.com/data/image/buze-te-holla.jpg
Buzė tė mėdha Fillimisht pikturoni kėndin e buzės me njė laps mbulues nė ngjyrė tė lėkurės. Vijėzoni pikėrisht konturet poshtė pjesės sė buzės dhe jo tėrėsisht deri nė cepin e buzės. Mė mirė pėrdorni ngjyra pa shkėlqim, tė errėta - ato i bėjnė buzėt tė duken mė tė vogla.
http://www.telegrafi.com/data/image/buze-te-medha.jpg
Cep i rėnė i buzės
Fillimisht mbulojini me njė laps mbulues. Tani vendosni shkėlqyes nė ngjyrė tė buzės ose nė ngjyrė tė tė kuqit tė buzės, duke lėnė cepin e jashtėm tė buzės. Ato theksojini mė mirė me njė vijė tė hollė, e cila ngrihet disi. Si pėrfundim, vendosni tė kuqin e buzėve.
http://www.telegrafi.com/data/image/cep-i-poshtem.jpg
Rrudhėzat e buzėve
Tek to mund tė grumbullohet make-up, i cili nuk duket aspak kėndshėm. Prandaj mė parė pėrdorni pak hidratant. Mė pas rrethoni buzėt me njė laps konturesh, nė mėnyrė qė ngjyra tė mos pėrhapet edhe jashtė buzės.
Ngjyrat shndritėse si rozė ose kajsi kanė efekt tė freskėt dhe natyra!
http://www.telegrafi.com/data/image/rrudhezat.jpg
Buza e sipėrme e hollė, buza e poshtme e plotė
Problemi mė i shpeshtė i buzėve. Mund tė rregullohet duke konturuar vetėm buzėn e sipėrme nė pozicionin mė tė lartė me njė vijė. Buzėn e poshtme mos e nėnvijėzoni. Si pėrfundim, vendosni tė kuqin e buzėve.
http://www.telegrafi.com/data/image/buza-e-siperme.jpg

Zero Cool
16-01-12, 21:47
http://cdn3.kimkcdn.celebuzz.com/files/2012/01/2-492x567.jpg


http://cdn0.kimkcdn.celebuzz.com/files/2012/01/Kourtney-Kardashian-Kollection-Jewelry-Photo-Shoot-011112-492x433.jpg


http://cdn2.kimkcdn.celebuzz.com/files/2012/01/3-492x492.jpg