PDA

View Full Version : Diaspora i hypi nė Pushtet, Diaspora do ti zbres nga atje


Pupi
05-05-09, 21:13
-Asnjė nga Qeverit e Republikes sė Kosovės nuk i ka nėpėrbaltur diasporen Shqiptare si kjo e fundit.

Dy gjėra tė vijn tė pyesėsh Kosovėn(Qeverin) e Hashim Thjaēit:

a)Sa e kultivon Komunizmin Qeveria nė Pushtet.
b) Populli mundohet ta ecen pėrpara Vendin, deri kur do ta ngulfatni ju duke e penguar.


Komunizėm ndėr Shqiptar nuk pati kurrė, por funksionaret atė e ruajtėn me fanatizėm

-Tė kthehemi nė kohėn e krahines autonome tė Kosovės, gjithmonė ka patur deputet qė kanė ngritur zėrin pėr ti mbrojtur interesat e diasporės, rrespektivisht djemve Shqiptarė qė nėpėr shekuj e e me vuajtje e mbajten nė jetė popullin Shqiptar nė ish jugosllavi.
Vazhduan mė pas Qeverit e "improvizuara" me takatin e tyre, por kurrė nuk i harruan diasporėn shqiptare.
Pasi qė e vėrteta ishte qė mu kjo diaspora Shqiptare (budallt e dynjas) duhej tė nxirrte kuleten gjithmonė kur i vinte pick hesapi kėtij apo atij politikani, kėtij apo atij lideri, kėsaj apo asaj partie. Diaspora nuk ishte qė se dinte qė kėto para edhe mund tė keqpėrdoreshin deri diku, por ama njė pėrqindje shkonte gjithmonė pėr Lirin e Kosovės dhe mbarvajtjes sė proqeseve tė Pavarsimit tė Vendit.

Nuk kaloi shumė kohė, bile as dhjetė vite, dhe po kėta margaritar tė Kombit, u lan pas dore mu nga kjo qeveri qė pėr tė bėmė mė shumė se pėr ēdo Qeveri tjetėr para saj.
Andaj mos u quditni, as mos u trishtoni kur u vinė mesazhe tė tilla, sepse njė gjė duam tu'a kujtojm:
,, NE ishim ata qė u sollėm nė pushtet, Ne edhe do tu ulim kaēikun poshtė".

DEA
12-05-09, 20:41
Diaspores u tha, hapni syt juvet, e nese jo haj medet...

Guri i madh
13-05-09, 17:10
-Asnjė nga Qeverit e Republikes sė Kosovės nuk i ka nėpėrbaltur diasporen Shqiptare si kjo e fundit.

Dy gjėra tė vijn tė pyesėsh Kosovėn(Qeverin) e Hashim Thjaēit:

a)Sa e kultivon Komunizmin Qeveria nė Pushtet.
b) Populli mundohet ta ecen pėrpara Vendin, deri kur do ta ngulfatni ju duke e penguar.


Komunizėm ndėr Shqiptar nuk pati kurrė, por funksionaret atė e ruajtėn me fanatizėm

-Tė kthehemi nė kohėn e krahines autonome tė Kosovės, gjithmonė ka patur deputet qė kanė ngritur zėrin pėr ti mbrojtur interesat e diasporės, rrespektivisht djemve Shqiptarė qė nėpėr shekuj e e me vuajtje e mbajten nė jetė popullin Shqiptar nė ish jugosllavi.
Vazhduan mė pas Qeverit e "improvizuara" me takatin e tyre, por kurrė nuk i harruan diasporėn shqiptare.
Pasi qė e vėrteta ishte qė mu kjo diaspora Shqiptare (budallt e dynjas) duhej tė nxirrte kuleten gjithmonė kur i vinte pick hesapi kėtij apo atij politikani, kėtij apo atij lideri, kėsaj apo asaj partie. Diaspora nuk ishte qė se dinte qė kėto para edhe mund tė keqpėrdoreshin deri diku, por ama njė pėrqindje shkonte gjithmonė pėr Lirin e Kosovės dhe mbarvajtjes sė proqeseve tė Pavarsimit tė Vendit.

Nuk kaloi shumė kohė, bile as dhjetė vite, dhe po kėta margaritar tė Kombit, u lan pas dore mu nga kjo qeveri qė pėr tė bėmė mė shumė se pėr ēdo Qeveri tjetėr para saj.
Andaj mos u quditni, as mos u trishtoni kur u vinė mesazhe tė tilla, sepse njė gjė duam tu'a kujtojm:
,, NE ishim ata qė u sollėm nė pushtet, Ne edhe do tu ulim kaēikun poshtė".
jo ket qeveri e ka krijue HAVIER SOLLANA se per diasporen ende ishin duke mrizue

po sollana e shkatrroj LDK permjet sejdiut e disa tradhtarve tjer e erdhi thaqi