PDA

View Full Version : Pse Shqiptaret ne Turqi nuk mbajn plis te bardhe?


Dani11
07-05-09, 12:27
Tani ca kohe kemi mundesim te shofim disa emisione dokumentare shume interesante ne RTK, ku behet prezantimi i Shqiptareve ne Turqi. Ne pame dhe u informuam qe nje numer mjafte i madhe i popullite tone jeton atje, kemi raste ku fshatra te tera jane shumice Shqiptare.Mirepo ajo qka mua me ra ne sy nder te tjera ishte fakti qe, njerezit e moshuar mbanin ne koke disa kapela te ndryshme dhe vetevetiu me lindi kjo pyetje pse keta pleq nuk mbajne plisin shqipetare? A nuk do te ju kishte hije shume me shume plisi i bardhe ne koke se qdo kapele tjeter?

Makresh
07-05-09, 12:56
A s'ke degjuar per Turqin moderne te frank-masonit Kemajl Ataturkut a ? :rolleyes:

Pas renies te halifatit, ai urdheroi qe kapelat fetaro-kombtare te zevendesohen me kapelat perendimore, per tia dhen nje "imazh" te perparuar Turqis moderne, gjithashtu i zevendesoi edhe shkronjat e alfabetit otoman ne ate latin, perktheu thirrjet e ezanit prej arabishtes e ne turqisht duke i ndaluar ato ne arabe, si dhe, duke ber slogane raciste si : "Turqit jan superior ndaj popujve te tjer", gje qe ishte ne kundershtim te madhe me ligjet islamike dhe sigurisht ky slogani i fundit kontriboj ne rritjen e nacionalizmit extremist turk.

Dani11
07-05-09, 15:29
Kam ndegju po nuk e paskam dite qe ato urdhera i paska dhane Ataturku, mirpo vertet kur po i shofim ato xhirime prekese me ata njerez shume te dashur dhe shume te vuajtur dhe shume fetare. Disi po ndihet mungesa e plisit te bardhe, sepse keta njerez ne nje mase shume te madhe kane imazhin e stergjysheve tane, me nje dashuri shume te madhe per atedheun dhe vllezerit, me nje qiltersi dhe bujari tipike shqiptare e mbi te gjitha me historin e vujtjeve te tyre, qe eshte historia e kombit tone.Mendoi qe qeveria jone duhet te bej diqka per keta njerez duhet edhe ketyre te ju ofroi diqka sepse ua kemi borgj sepse jane gjaku yne.

Guri i madh
07-05-09, 19:52
Tani ca kohe kemi mundesim te shofim disa emisione dokumentare shume interesante ne RTK, ku behet prezantimi i Shqiptareve ne Turqi. Ne pame dhe u informuam qe nje numer mjafte i madhe i popullite tone jeton atje, kemi raste ku fshatra te tera jane shumice Shqiptare.Mirepo ajo qka mua me ra ne sy nder te tjera ishte fakti qe, njerezit e moshuar mbanin ne koke disa kapela te ndryshme dhe vetevetiu me lindi kjo pyetje pse keta pleq nuk mbajne plisin shqipetare? A nuk do te ju kishte hije shume me shume plisi i bardhe ne koke se qdo kapele tjeter?nė RTK ishte mysafir RRUSTEM BUZHALA njeri qe ka gjurmue nė ter turqin i ka kerkue shqiptart ,ku do qe gjinden nė turqi ,ata kan ndjenja shqiptare po nuk bartin simbole shqiptare


po esht e rendsishme qe pa tjter duhet te ceket disa shqiptar me te njejtin mbiemer te atyre qe jetojn ne turqi ,e kta jetojn ne kosov as nuk bartin simbole kombtare e as nuk e ndiejn vehten shqiptar ,do me than komunikojn turqisht e jan te regjistruar si turq ,SE KSHTU I KA KONVENUE POLITIKES SERRBE

Dani11
07-05-09, 20:44
Shqiptaret ne Turqi jane "Arbereshet e Kosoves" pasi qe serbia i deboi me dhune nga trojet e tona.Qeveria jone duhet te krijoi ura lidhese te kemi kontakt me vllezerit tone dhe te punoi me nje perkushtim te madhe qe ky popull te mos asimilohet.Shqiptaret ne Turqi jane deshmia e gjalle e historise sone kombetare, jane deshmi e gjalle e vuajtjeve dhe katahures qe kaloi kombi yne.Qdo familje qe emigroi atje ka historin e saje te dhimshme qe shum lehte do te mund te shendrrohej ne film artistik.

RESPEKT PER VLLEZERIT TANE QE JETOIN NE TURQI.

08-05-09, 02:45
GJUHA SHQIPE TĖ MBANĖ SHQIPTAR!Ėshtė e tmerrshme, kur vllazėrit tanė flasin gjuhė tė huaj edhe me neve konkretisht! Kur sot kanė mundėsi tė rimėsojnė Shqipen dhe tė kthehen nė gjiun e Shqipes!

... po shqiptarėt askund nė botė nuk mbajnė plis tė bardhė, vetėm ndonjė rrallė dikund... pse a u dashka tash krejt kah janė shqiptarėt tė mbajnė plisa tė bardhė?!


Kryesorja ėshtė se sa e mbajnė gjallė gjuhėn e flasin shqip, se pėr tjerat ėshtė lehtė...


Shqiptarėt nė Turqi, janė kolonia qė ndihet ma e dhimbshmja, ma e pėrsekutuara, ma e pa tė drejta ma themeloret, sepse ka dy arsye:


1. U zbatua plani serv, i Qubrilloviqit, Grashaninit, Andriqit etj., qė me mjeshtri politike ta dėbojė krejt popullaten shqiptare nga trojet e tyre, nė brėndėsi tė shtetit tė sotėm serv, nga Topliku e Abllaniku e deri tek Nishi, duke zhvilluar shfarosje shqiptare nė emėr tė fesė, gjoja ata janė turq, ashtu sikur mendonin disa gjyshėr tanė, kur i pyetnin - ēka je: turk elhamdylilah turk je a - ik nė Turqi dhe sot trevat ma tė bukura tė Servisė, janė serv, qė ishin krejt treva shqiptare, deri nė luftėrat nė Toplik e Abllanik (1874-76), Nishi (Naissa), Krushevci (Dardha), Pozharevci (Zharra), Kurshumlia (Gurshumi), Leskovci (Leskoviku), Morava (Marga), Kopaoniku (Kreshtabardha) etj... qė krejt territori i sotėm serv ishte territor shqiptar, me popullėsi tė pastėr dardhane, qė flisnin shqip (skypas). Kur thoshte shqiptari atje: A folim skypas? Atė vetėm vdekja, se nuk nėnshtrohej pėr tė gjallė!

2. Vetmohimi i kombėsisė shqiptare, nga vet shqiptarėt e kohės, qė fenė e mbanin si komb, sepse sikur tė thoshin e deklaroheshin tė gjithė shqiptarėt e atėherėshėm SHQIPTAR, e jo turkelhamdylilah, sot do tė ishin aty dhe jo tė shpėrngulur dhunėshėm deri nė vitet 50-ta tė shek. 20., duke mohuar atdheun e tyre, pėr shkak tė fesė, qė iu konvenoi shtetit serv e ish-jugosllav, duke u shfarosur me dhunė mbi 350 mijė shqiptarė tė atėhershėm, qė sot mund tė ishim mbi 10 milion vetėm jasht Shqipėrisė politike!

Sot sipas statistikave, vetėm nė Stamboll ka mbi 5 milion shqiptarė, qė dhunshėm nga politika turke, u regjistruan atje si turq dhe sot pas disa gjeneratave, as qė flasin shqip, por turqisht dhe disa vetėm e njohin vetveten si shqiptarė dhe shumė kanė poste mė tė larta nė ministritė turke, deri tek ato shtetėrore, si pėrsona tė fuqishėm politik. Por, kur shumica u asimiluan me hatėr e me zor, deri nė shkretėtirat e Anadollit e gjetiu Turqisė... mund tė themi se sot ka pak shqiptarė atje, si koloni, anipse sot janė themeluar disa shoqata shqiptare, qė ndihen shpirtėrisht shqiptarė, por flasin gjuhėn turke!

Sa do tė ishte mrekullia vet, sikur tė ktheheshin tė gjithė ata pasardhės tė shqiptarėve tė hershėm tė shpėrngulur atje - tė ktheheshin nė trojet e tyre, bile nė Kosovė sot!

Kolonitė shqiptare nė Turqi e Greqi, janė ma tė dhimbshmet, pa asnjė tė drejtė themelore shqiptare!

Sot ka edhe asi bashibuzukėsh pikėrisht nga trevat tona shqiptare, qė fenė e qesin para kombit, thuase Zoti nuk ia paska dhėnė njeriut sėpari gjuhėn, tė folurit e pastaj besimin!

Dani11
08-05-09, 08:27
Te thuash qe serbet i debuan shqiptaret nga trojet e tyre sepse ata u deklaruan si turk elhamdyrilah, eshte mekat i madhe e deri ne krim.Po mire debimi i shqiptareve me 1999 u be se ata u deklarun si turq apo ndonje nacionalitet tjeter? Kjo nuk qendron fare, eshte nje etikitm i asaj pjese te kombit tone si dhe mbarekombetare.Shqiptaret u debuan per spastrim etnik, me plan dhe program terrori te udhehequr nga forca serbe.Keta e shfrytezuan rastin e renies se perandorise Osmane dhe rriten territorin e shtetit serb duke debuar shqiptaret vendas nga trojet dhe shtepite e tyre.

Eshte shume e vertete qe gjuha shqipe te mbane shqiptare, por edhe veshjet traditat dhe zakonet nuk duhet anashkaluare.Nuk them qe shqiptaret qe jetoin ne vendet tjera te botes te mbajne plis te bardhe.Por shqiptaret ne Turqi jane nje rast tjeter dhe do te mund ta mbanin pa problem, e kame fjalen per pleqet sidomos ata qe jetoin ne fshatra ku pjesa dermuese jane shqiptare.

Mbrame pata rastin te shof ne RTK nje emision ku mirrte pjese artistja Arta Dobroshi, une u habita qe edhe pse kjo ka lindur dhe eshte rritur ne Prishtine, behej sikurse e ka harruar gjuhen shqipe.Tani njeriu fiton pershtypjen qe shqiptaret gjene e pare qe duhet ta bejne kur te dalin jashte shtetit duhet ta harroin gjuhen shqipe, ky eshte absurditet. Dhe tani beni krahasim sa i perket gjuhes ndermjet asaj shtrese apo kategorie njerezish si Arta Dobroshi dhe atyre qe jetoin mese nje shekull jashte trojeve tona.

Idila
08-05-09, 08:39
Tani ca kohe kemi mundesim te shofim disa emisione dokumentare shume interesante ne RTK, ku behet prezantimi i Shqiptareve ne Turqi. Ne pame dhe u informuam qe nje numer mjafte i madhe i popullite tone jeton atje, kemi raste ku fshatra te tera jane shumice Shqiptare.Mirepo ajo qka mua me ra ne sy nder te tjera ishte fakti qe, njerezit e moshuar mbanin ne koke disa kapela te ndryshme dhe vetevetiu me lindi kjo pyetje pse keta pleq nuk mbajne plisin shqipetare? A nuk do te ju kishte hije shume me shume plisi i bardhe ne koke se qdo kapele tjeter?
Dani11;
Nė fakt, plisi i bardhė gradualisht po harrohet ose mė mirė po them do tė qėndrojė jo nė kokėn e pleqėve, por do tė varet nė murin e bardhė si dicka e cmuar antike. S`ka mė pleq me plisa nė kokė, flas me sa kam shikuar nė vendlindjen time, rrallėherė mund tė shikosh ndonjė plak nga ndonjė fshat malor qė shumė rrallė zbret nė qytet apo nė fshatrat rreth qytetit. Ndėrsa ju kėrkoni tė shihni me plisa shqiptarėt nė diaspor.

premium
08-05-09, 09:16
Nuk ma mer mendja se Turqia ndalon traditat Shqiptare , apo dallon Shqipetaret nga vet populli, por problemi qendron tek qeveria jone qe nuk jane ne gjendje te interesohen per Shqiptaret e migruar.. vetemse qeverise tone ja intereson korruptimi e leku!!!

Makresh
08-05-09, 10:16
Nuk ma mer mendja se Turqia ndalon traditat Shqiptare , apo dallon Shqipetaret nga vet populli, por problemi qendron tek qeveria jone qe nuk jane ne gjendje te interesohen per Shqiptaret e migruar.. vetemse qeverise tone ja intereson korruptimi e leku!!!

Turqia ka ndaluar edhe vet kulturen e saj otomane, keto jan fakte te ndikuara nga shoqatet sekrete frank-masone per ti larguar muslimanet nga besimi i tyre ! Ataturku ishte Enver Hoxha n'versionin e tyre,

Demokracia, laiciteti qe ne njohim jan vetem "iluzione" te krijuara nga kjo shoqat qe nga revolucioni francez ! Per t'shpetuar nga ky ankth i cili ka paralizuar per shume vite muslimanet e botes, duhet dhe eshte detyr mbarkombtare qe ti kthehemi ligjėve islamike per te miren e te gjitheve !


Asgje nuk ndodhe rastesisht, as lufta e kosoves nuk ndodhi rastesisht ! As hyrja e kosoves ne bashkimin evropjan nuk do t'ndodhe rastesisht por me qellime shume me djallzore se keto qe po ndodhin aktualisht !

premium
08-05-09, 13:14
Makresh .. deri diku pajtohem me mendimin tėnde , por megjithse Ataturku nuk krahasohet me regjimin e Enverit .
Sadoqoft ,Ataturku kishte besimin nė Allah, ndersa ku tjetri as Zot as Allah as xhami e as kisha nuk kishte.
Ataturku e ndrushoi sistemin perandorik e shtetit, sikurse Gjermania e ndryshoi nga fashizmi.
Ataturku e formoi njė shtet modern..
ndersa ky tjetri e izoloi nga shtetet moderne...
Edhe mbas Ataturkut ėshtė shtet Islamik ..
ndersa ky tjetri ushtron pėr eliminimin e fejės.

08-05-09, 17:07
Te thuash qe serbet i debuan shqiptaret nga trojet e tyre sepse ata u deklaruan si turk elhamdyrilah, eshte mekat i madhe e deri ne krim.Po mire debimi i shqiptareve me 1999 u be se ata u deklarun si turq apo ndonje nacionalitet tjeter? Kjo nuk qendron fare, eshte nje etikitm i asaj pjese te kombit tone si dhe mbarekombetare.Shqiptaret u debuan per spastrim etnik, me plan dhe program terrori te udhehequr nga forca serbe.Keta e shfrytezuan rastin e renies se perandorise Osmane dhe rriten territorin e shtetit serb duke debuar shqiptaret vendas nga trojet dhe shtepite e tyre.

Eshte shume e vertete qe gjuha shqipe te mbane shqiptare, por edhe veshjet traditat dhe zakonet nuk duhet anashkaluare.Nuk them qe shqiptaret qe jetoin ne vendet tjera te botes te mbajne plis te bardhe.Por shqiptaret ne Turqi jane nje rast tjeter dhe do te mund ta mbanin pa problem, e kame fjalen per pleqet sidomos ata qe jetoin ne fshatra ku pjesa dermuese jane shqiptare.

Mbrame pata rastin te shof ne RTK nje emision ku mirrte pjese artistja Arta Dobroshi, une u habita qe edhe pse kjo ka lindur dhe eshte rritur ne Prishtine, behej sikurse e ka harruar gjuhen shqipe.Tani njeriu fiton pershtypjen qe shqiptaret gjene e pare qe duhet ta bejne kur te dalin jashte shtetit duhet ta harroin gjuhen shqipe, ky eshte absurditet. Dhe tani beni krahasim sa i perket gjuhes ndermjet asaj shtrese apo kategorie njerezish si Arta Dobroshi dhe atyre qe jetoin mese nje shekull jashte trojeve tona.


Preteksti i fillit e fundit tė shpėrnguljes masive shqiptare nga trojet e tyre, nga Dardhania antike, nga tė gjitha pjesėt ma vitale shqiptare-dardhane, Toplik e Abllanik e deri tek Nishi e matutje - ishte dhe sot ėshtė evidente - paraqitja e shqiptarit, qė flet shqip, lutėt shqip nė raste dhimbjeje e tmerri: O Zot Ndihmo - kjo ėshtė e vėrteta historike, ku edhe sotekėsaj dite, ka shqiptarė (tė mos them shumė e tepėr), qė fenė e qesin para gjuhės e kombit - dhe pikėrisht ai ėshtė vetkrimi, vetmohimi i vet Zonit tė Zotit, gjuhės sate e kombit tėnd - sepse askush nuk tė sulmon direkt herėn e parė drejtė e nė sulm e luftė frontale ushtarake, pa i tjerrur e nxierrur dobėsitė tuaja, qė kur tė fillojė lufta e pėrgjakshme, tė mbrohet se bėri luftė tė drejtė - anipse ishte e ėshtė krejt luftė e padrejtė!


Krejt ishte e ėshtė e njejta gjė: atėherė i shpėrngulen dhunshėm shqiptarėt nga trojet e tyre, sepse u deklaruan si turq, duke e qitur besimin para gjuhės e kombit dhe i drejtuan pėr nė Turqi edhe e njejta gjė ishte mė 1999, kur shqiptarėt u deklaruan - shqiptarė, e jo as serv as jugosllav dhe i ndjeken me spastrime etnike e deri tek katastrofa humanitare - nė Shqipėri e jasht kosove.

U deklaruan turq dhe iken dhunshėm nė Turqi, u deklaruam shqiptarė dhe deshen ta bėjnė spastrim etnik dhe na ndjeken dhunshėm nė Shqipėri e jashtvendit tonė. Unė jam vet dėshmitar i gjallė, kur babai pas disa sakrificave e rrebesheve kundėr pushtetit ish-jugosllav, deri nė vitet 60-ta, i thoshte nėnės, a shkojmė nė Turki bre, se nuk jetohet me shkja... dhe nėna e unė i thamė shkurt - jo, se na jemi shqiptarė!

Ku qendron krimi kėtu? Tė flasėsh drejtė ėshtė si me nxierr lisa pėr dhėmbėsh - thonė, por fjala e mendimi i drejtė dominon, pėrkundėr interesit e dėshirės sate! E Vėrteta ėshtė e hidhur! E kur don njeriu me u ēoroditė, ai ēoroditet si nė atdhe si nė tretdhe, ndrron doke e zakone, sepse nuk ka gen gjenetik origjinal shqiptar, ėshtė pjellė e gjakut tė huaj e pikė. E huaja tė bėn tė huaj, e pikė.

Armiku ta zhfrytėzon secilen veti e cilėsi negative, tė arsyetohet parabote se bėn luftė tė drejtė, e ty tė gjuajti e tė gjuan nė plehrat anadollake, nė forma tjera gjoja moderne... Nuk ėshtė krim kur thohet e vėrteta, por kur nuk thohet drejtė - ėshtė ama e krimit!

Nuk ėshtė ēėshtja - pse nuk mbahet plisi i bardhė, por pse dardha nuk po pikė nėn dardhė, po thom u^!

>>{SpOnGeBoB}<<
08-05-09, 18:22
Tani ca kohe kemi mundesim te shofim disa emisione dokumentare shume interesante ne RTK, ku behet prezantimi i Shqiptareve ne Turqi. Ne pame dhe u informuam qe nje numer mjafte i madhe i popullite tone jeton atje, kemi raste ku fshatra te tera jane shumice Shqiptare.Mirepo ajo qka mua me ra ne sy nder te tjera ishte fakti qe, njerezit e moshuar mbanin ne koke disa kapela te ndryshme dhe vetevetiu me lindi kjo pyetje pse keta pleq nuk mbajne plisin shqipetare? A nuk do te ju kishte hije shume me shume plisi i bardhe ne koke se qdo kapele tjeter?


Sha zotin ma ke japen nji ide mara ti Dani 11 me shkue qatje me qelen nji dyqan ne marue plisa edhe jo vetum qatyne shqiptarve te Turshise po edhe qatyne qka shkoj ne pushima me ju shiten edhe hiq nuk i priti sikur qaj poqari po si ti digjoj tu folen shqip fill kam me ju thane o hajde bleje nji plis he ty qishtu e qishtu e qishtu ta marofsha, qe me ju ra fill ne mend edhe ta pash masnej tu ba qatje arka jeme klingelingeling edhe masnej ta pash qysh u ndrrohet strofa: une shaj e ata blej ka 20 plisa menihere :tongue:

Makresh
08-05-09, 19:08
hahahahaa edhe plus t'lusin "o shajem bre veq edhe nihere, po t'paguj tripllo" ahahahaaa

Dani11
08-05-09, 19:38
Odise, nje gje eshte shume e qarte qe shqiptaret nuk u debuan nga trojet e tyre vetem se gjoja qenkan deklaru si Turq.Se shqiptaret lidhen mardhenje te ngushta me Osmanet qofte ne aspektin shoqeror dhe ate fetare kjo eshte e vertet. Shqiptaret ishin te priviligjuar ne qdo sfere te jetes ne krahasim me popujt tjere qe ishin nene perandorin osmane.
Edhe ne tani pas luftes ne Kosove po te ishim te kujdeseshem nuk do te kishim problemin e Mitrovices, dhe nuk do te kishim entklava serbre, por ja qe serbet diten dhe e shfrytezuan rastin ne kohen e tyre ndersa ne jo.

SpOnGeBoB}<

Po keshi....... po une veq e kom qel shitoren u myta tuj shit plisa,prap po keshi.........

Shqiptare_ne_Turqi
08-05-09, 22:18
Te thuash qe serbet i debuan shqiptaret nga trojet e tyre sepse ata u deklaruan si turk elhamdyrilah, eshte mekat i madhe e deri ne krim.Po mire debimi i shqiptareve me 1999 u be se ata u deklarun si turq apo ndonje nacionalitet tjeter? Kjo nuk qendron fare, eshte nje etikitm i asaj pjese te kombit tone si dhe mbarekombetare.Shqiptaret u debuan per spastrim etnik, me plan dhe program terrori te udhehequr nga forca serbe.Keta e shfrytezuan rastin e renies se perandorise Osmane dhe rriten territorin e shtetit serb duke debuar shqiptaret vendas nga trojet dhe shtepite e tyre.

Eshte shume e vertete qe gjuha shqipe te mbane shqiptare, por edhe veshjet traditat dhe zakonet nuk duhet anashkaluare.Nuk them qe shqiptaret qe jetoin ne vendet tjera te botes te mbajne plis te bardhe.Por shqiptaret ne Turqi jane nje rast tjeter dhe do te mund ta mbanin pa problem, e kame fjalen per pleqet sidomos ata qe jetoin ne fshatra ku pjesa dermuese jane shqiptare.

Mbrame pata rastin te shof ne RTK nje emision ku mirrte pjese artistja Arta Dobroshi, une u habita qe edhe pse kjo ka lindur dhe eshte rritur ne Prishtine, behej sikurse e ka harruar gjuhen shqipe.Tani njeriu fiton pershtypjen qe shqiptaret gjene e pare qe duhet ta bejne kur te dalin jashte shtetit duhet ta harroin gjuhen shqipe, ky eshte absurditet. Dhe tani beni krahasim sa i perket gjuhes ndermjet asaj shtrese apo kategorie njerezish si Arta Dobroshi dhe atyre qe jetoin mese nje shekull jashte trojeve tona.


Pérshéndetje Dani,té falenderoj né emér té tégjith "Shqiptaréve té Turqis " pér pérshéndetjet tuaja te mé parshmet ...

Nashti se,ka qene bukur ti shofim plisat ne kokat e "pleqve" Shqiptaré ne Turqi,..mirpo pjesa dérmuese e atyre Shqiptaréve e dini se as nuk e kan par plisin,e jo me mbajt ... Vetum kan degjuar pér plisa,...

Pra mundésisht,mé tregoni,pér q'far arsye jem" rast" tjeter,sinqerisht ju pyes vetum nga kureshtja??

Dani11
09-05-09, 12:00
Gjithashtu ju pershendes ne menyren me vllazerore ju Shqiptar/e ne Turqi,

qe ju shqipetar qe jetoni ne Turqi veqoheni per dashuri respekt dhe malle te pa funde per Atedheune, kete pike se pari ne e tregove ti me pjesmarrjen tende ne kete forum.Njeherit edhe emisioni i RTK-se dha nje kontribut shume te qmuar ne kete drejtim per qka edhe vertet munde ti pergezoim dhe ti falendroim nga zemra. Te urojm dhe te mbetemi me shprese qe kjo qasje te vazhdoi edhe ne te ardhmen, qe te komunikojm dhe te jemi sa ma afer njeritjetrit dhe keshtu ti bejm nje istikam te forte asimilimit kombetare.
Une i e veqoj si nje rast tjeter te popullit tim sepse pike se pari, jeni kategoria e kulmit te vuajtjeve masive te popullit tim.Jeni nje numer shume i madhe qe jetoni atje si komunitet, flitet per shifra milioneshe. Jeni integruar ne shtetin turk dhe keni pozita udheheqse te shtetit ne te gjitha profilet, gezoni respekt nga vendasit dhe te tjeret.Kame pershtypjen qe vetem ne Turqi munde te prezantohen me krenari,jame shqiptare.Ne evrope po te prezentohesh si shqiptare eshte e njeit si ti thuash tjetrit jam dreqi vet apo jam kanibal, ikun nga ti.Besoi qe kjo urrejtje vjen pike se pari nga aspekti fetare, edhe pse te ju them te drejten ne nga Kosova nuk ishim te lidhur per fene, mirepo te tjeret jane te ushtruar te na urrein ne kete kontest.Normal edhe pas vitit 1989 shume nga ne bene gabime te ndryshme, duke u marre me kriminalitete te vogla por te shpeshta.Kjo eshte si rrjedhoi e shpernguljes se juaj pra qe nga kjo padrejtesi qe na u be ne si kombe e deri te coptimi i trojeve tona ne gadishullin ballkanik.Neve po kjo evrope nuk na la te zhvillohemi si kombet tjera, ketu ku jetoi ka shume Turq, te ju them te drejten kur i shifsha perpara syte me dhimshin, ani me shamija kuku, ndoshta qe sistemi e kishte bere te veten.Por kur fillova pak te mesoje per fene tone dhe kur pata rastin te punoi me turq une e kam ndrru mendjen dhe jame i bindun qe me asnje nacionalitet tjeter nuk kuptohemi dhe nuk kaloim mire si me Turq.

Prandaj kur i pash ata njerez aq te dashur dhe aq te vuajtur ne RTK- une u kenaqa dhe u habita njekohesisht, si eshte e mundur qe te gjindet ne bote nje popull me nje malle aq te madhe per atdheun.Ajo rruge qe u pershkua nga trojet tona e deri ne thellesi te Turqise, eshte e lare ne lote dhe gjake te stergjysheve tane, te cilet vdiqen me malle per vendlindje, dhe kete ua lane amanet juve brezave tjer.Kjo rruge nuk guxon te harrohet asnjehere por tani duhete te forcohet dhe te afirmohet qe te behet damar i rendesishem i kombit tone.

>>{SpOnGeBoB}<<
09-05-09, 15:21
hahahahaa edhe plus t'lusin "o shajem bre veq edhe nihere, po t'paguj tripllo" ahahahaaa

le ta pagujne 20 Evra plisin here 20 copa sha zoten munen shlire me sha 20 here, hallall e kane amo nihere paret duhet me i tere edhe ne fund mujna me kendu bashke me qata ne duet a sa qillojne: fjala shqipe s`blihet ne pazare, hec bleje plisin edhe paret qiti qitu menihere :tongue:

premium
11-05-09, 13:43
Plisi i bardhė nuk i ban njeriun Shqipetar, por me shpirt e identitet duhet ta jenė i kėnaqur si Shqipetare

Idila
11-05-09, 13:56
Plisi i bardhė nuk i ban njeriun Shqipetar, por me shpirt e identitet duhet ta jenė i kėnaqur si Shqipetare
Pajtohem plotėsisht me ju!

Dani11
11-05-09, 16:15
Plisi i bardhė nuk i ban njeriun Shqipetar, por me shpirt e identitet duhet ta jenė i kėnaqur si Shqipetare

Askush nuk tha qe plisi te bene Shqiptare por te bene me shqiptare, eshte pjese e tradites dhe kultures tone, sot kemi qindra mira lloje kapelash ne bote por plisi mbetet vetem i yni.

>>{SpOnGeBoB}<<
11-05-09, 16:28
Plisi i bardhė nuk i ban njeriun Shqipetar, por me shpirt e identitet duhet ta jenė i kėnaqur si Shqipetare

ani shko vnoe nji shajkaq ne krye, po budalla qe tekoke mara ti. Ani shife edhe qat Idilen po valla qishtu osht kishe pi mshoj une qitash vule qka ka shkretue qiky premium budalla.

Guri i madh
11-05-09, 17:16
Plisi i bardhė nuk i ban njeriun Shqipetar, por me shpirt e identitet duhet ta jenė i kėnaqur si Shqipetare


po veq edhe do harrna te maruar me krrabza TERLEME po ju thojn nuk jan shqiptare ,veq do faqezi e rankoviqista i kan bajt kur shkojshin me u fal e me ngue qka po flitet e me shkue ne UDBE me tregue

Shqiptare_ne_Turqi
11-05-09, 17:55
Gjithashtu ju pershendes ne menyren me vllazerore ju Shqiptar/e ne Turqi,

qe ju shqipetar qe jetoni ne Turqi veqoheni per dashuri respekt dhe malle te pa funde per Atedheune, kete pike se pari ne e tregove ti me pjesmarrjen tende ne kete forum.Njeherit edhe emisioni i RTK-se dha nje kontribut shume te qmuar ne kete drejtim per qka edhe vertet munde ti pergezoim dhe ti falendroim nga zemra. Te urojm dhe te mbetemi me shprese qe kjo qasje te vazhdoi edhe ne te ardhmen, qe te komunikojm dhe te jemi sa ma afer njeritjetrit dhe keshtu ti bejm nje istikam te forte asimilimit kombetare.
Une i e veqoj si nje rast tjeter te popullit tim sepse pike se pari, jeni kategoria e kulmit te vuajtjeve masive te popullit tim.Jeni nje numer shume i madhe qe jetoni atje si komunitet, flitet per shifra milioneshe. Jeni integruar ne shtetin turk dhe keni pozita udheheqse te shtetit ne te gjitha profilet, gezoni respekt nga vendasit dhe te tjeret.Kame pershtypjen qe vetem ne Turqi munde te prezantohen me krenari,jame shqiptare.Ne evrope po te prezentohesh si shqiptare eshte e njeit si ti thuash tjetrit jam dreqi vet apo jam kanibal, ikun nga ti.Besoi qe kjo urrejtje vjen pike se pari nga aspekti fetare, edhe pse te ju them te drejten ne nga Kosova nuk ishim te lidhur per fene, mirepo te tjeret jane te ushtruar te na urrein ne kete kontest.Normal edhe pas vitit 1989 shume nga ne bene gabime te ndryshme, duke u marre me kriminalitete te vogla por te shpeshta.Kjo eshte si rrjedhoi e shpernguljes se juaj pra qe nga kjo padrejtesi qe na u be ne si kombe e deri te coptimi i trojeve tona ne gadishullin ballkanik.Neve po kjo evrope nuk na la te zhvillohemi si kombet tjera, ketu ku jetoi ka shume Turq, te ju them te drejten kur i shifsha perpara syte me dhimshin, ani me shamija kuku, ndoshta qe sistemi e kishte bere te veten.Por kur fillova pak te mesoje per fene tone dhe kur pata rastin te punoi me turq une e kam ndrru mendjen dhe jame i bindun qe me asnje nacionalitet tjeter nuk kuptohemi dhe nuk kaloim mire si me Turq.

Prandaj kur i pash ata njerez aq te dashur dhe aq te vuajtur ne RTK- une u kenaqa dhe u habita njekohesisht, si eshte e mundur qe te gjindet ne bote nje popull me nje malle aq te madhe per atdheun.Ajo rruge qe u pershkua nga trojet tona e deri ne thellesi te Turqise, eshte e lare ne lote dhe gjake te stergjysheve tane, te cilet vdiqen me malle per vendlindje, dhe kete ua lane amanet juve brezave tjer.Kjo rruge nuk guxon te harrohet asnjehere por tani duhete te forcohet dhe te afirmohet qe te behet damar i rendesishem i kombit tone.


I nderuar Dani,
Pérpos aty ku e nénvizova ,( se arsyen e mos zhvillimin te kombit tané,m'duket,duhej ta kérkuar njéher te Osmanlija e pastaj absolutisht dhe te Evropa ) pajtohem me shkrimin dhe analizen, e juaj mbi Shqiptarét e pozicionet e tyre ne Turqi,por dhe si popuj mbi Turqit...
Pra,si gjithnjé,na duhej ta dallojmi shum prehsisht sistemin e kétij shteti qé nuk ju jep kurfaré drejte kullturore té kombeve tjera ...Qé e pérbéjn, sépakti 60% té popullates sé Turqis ...Pra,nuk po hye né qeshtjen qé ésht shum e ndieshme pér qeverin Turke ( e kurdve )

Vetum pér neve Shqiptaréve mundem t'pérgjegjem se,nése shtrohej pyetja se,si mundén ta ruajn dashurin e mallin pér atdhe Shqiptarét ?..... vetum e vetum,me mundin e vet né lloj,lloj menyrash ...Por, dhe sa do zgjat kjo nukedie ?

Pra,du ta kémbej me ju miqet se,mé gézon shum, fakti qé, ésht duke u ngritur njé vetédijesim ne mes Shqiptaréve té rinje,pér kush jem dhe nga jem ardh ?....Kjo duhej té cekur se,ésht gjendje shpresédhénese ...


Pajtohem shum me ju ,por dhe e kam shkruar ma heret ne forum,se tani si dy shtete Shqiptaré duhej,pa u vonuar t'fillohet njé politiké e veqant pér diasporen ne Turqi ...

Esht mékat pér té rinjét Shqiptaré nése nuk gjejn perkrahje dhe nga shtetet amé,pér interesimin e origjines & kulltures sé vet ... Flasum pér miliona té rinjé ...

Besoj se,s'ka nevoj té diskutohej fitimi i dy anshém ...

Pérshéndetje motrore ...