PDA

View Full Version : Shqipja Tė Mbanė Shqiptar


08-05-09, 07:00
Nezir Myrta / SHQIPJA TĖ MBANĖ SHQIPTAR

Unė kam njė tjetėr lloj apeli, pėr tė gjithė shqiptarėt nė botė, qė edhe janė asimiluar e flasin gjuhė tjetėr tė vendit ku jetojnė, me atė menēuri qė mendojnė se posedojnė, kur ndjehen shqiptar - ta rimėsojnė Shqipen, e mos tė ndjehen inferiorė, tė largėt pėrnga gjuha e gjaku, as pėrnga dituria e kultura, sepse ashtu na duhen, i thrret Shqipja - tė jemi afėr njeritjetrit dhe tė flasim shqip kur takohemi edhe tė veprojmė shqip, sikur njė vllazėri e tėrė shqiptare nė botė!


Shqipja tė mbanė shqiptar!


Ėshtė paksa e dhėmbshme dhe ndoshta dikujt mund tė ia vret syrin e mendjes edhe vet zemren e shpirtin, pse unė them kėshtu e shprehem paksa vrazhdė, por nga dhėmbja e vet shpirtit tim flas kėshtu, sepse mė dhėmb ēėshtja e vllait tim kudo botės, qė asimilohet e tjetėrsohet pėr shkak tė kushteve ekzistenciale, jetės - por duhet qendruar fortė dhe pėrderisa shqiptari i sotėm ka fuqi gjenetike, tė mėsojė mijėra gjuhė tė botės dhe tė bėhet njė poliglot, njohės e disa gjuhėve - pse shqiptari ynė, anipse i asimiluar e flet gjuhė tjetėr zyrtarisht e detyrimisht pėr shkaqe jetese - pse mos ta rimėsojė Shqipen tonė tė bukur - gjuhė time dhe tė tij, kur mund tė shprehet se ka gjak shqiptari dhe me ndien veten shqiptar!

Nuk duhet njeriu i sotėm shqiptar, tė diktohet nga kushtet e jetės dhe politikat e kohės, kur mendon se nė damarė tė tij rrjedhė gjak shqiptari - mos tė iritohet, as dėshprohet, as tė ketė as fijen e pesimizmit, pse shqioptarėt nė Ballkan janė tė ndarė dhunshėm politikisht tė copėtuar dhe pse shqiptarėt sikur nuk kanė njė unitet tė duhur si vllai me vllanė, as pse kemi kushte nėn nivel jetese, ndoshta e pandoshta shumė mė ultė jetojnė shumė shqiptarė nė trojet e tyre - se sa shumė shqiptarė sot nė tretdheun botėror, as mos tė hezitojnė shqiptarėt qė sot nuk flasin Shqipen e ndjehen shqiptarė - tė ofrojnė shpirtin e zemren kah atdheu i tyre i lashtė - anipse kanė edhe mjerim tė skajshėm edhe disa lumturi e ekzistencė tė lumtur jasht trollit shqiptar, nė vende tė ndryshme tė botės!

Shqiptarėt nė Turqi shembull, dihet se ndjejnė gjakun e tyre shqiptar, dihet se janė shkrirė e asimiluar disa gjenerata tona atje, po a ka mundėsi tė lidhemi me gjuhėn shqipe, tė ndjehemi realisht shqiptar dhe mos tė humbasim ma shumė se sa kemi humbur... Nuk ėshtė turp as keqardhje, kur shqiptari me nėnshtetėsi tjetėr, e kupton se duket e ndjehet i largėt nga gjuha e gjiu shqiptar - ta rikthejė vetveten nė njė kohė shumė tė shkurtėr, pėrmes rimėsimit apo rinjohjes sė Shqipes! Mund tė thotė dikush: po ja qė rimėsova Shqipen, flas shqip, mendoj shqip, jetoj shqip - por ēka matutje, kur unė me sa breza jetoj nė kėtė a atė vend tjetėr dhe jam adaptuar e pėrkushtuar kėtij vendi, sepse e ndjej si vendin tim, apo thejshtė - e kam vendin tim, tė lindjes: Stamboll e Kairo, Teheran e deri nė Pekin, Tripoli e deri nė Afrikė Jugore, Azi, Europė e Amerikė, Alaska e Australi e Zelandė tė re - pothuaj nė gjithė botėn?
Mund tė thot shqiptari i sotėm i asimiluar nė gjuhė tjetėr - ēfarė pastaj...?

Po, sepse nėse ndjehesh shqiptar, kur takohesh me shqiptarė - fol shqip, shkruaj shqip, kėndo shqip, qesh shqip, qaj shqip, dashuro shqip e vdis shqip shqiptar - mundėsisht nė trollin shqiptar!


GJUHA SHQIPE TĖ MBANĖ SHQIPTAR!


Marrim shembull, koloninė shqiptare nė Turqi, por ky shembull le tė jetė shembull pėr gjithė shqiptarėt nė botė!


Ėshtė e tmerrshme, kur vllazėrit tanė flasin gjuhė tė huaj edhe me neve konkretisht! Kur sot kanė mundėsi tė rimėsojnė Shqipen dhe tė kthehen nė gjiun e Shqipes!

Dikush mund tė pyet sot, pse shqiptarėt nė Turqi nuk mbajnė plisa tė bardhė... po shqiptarėt askund nė botė nuk mbajnė plis tė bardhė, vetėm ndonjė rrallė dikund... pse a u dashka tash krejt kah janė shqiptarėt tė mbajnė plisa tė bardhė?!

Kryesorja ėshtė se sa e mbajnė gjallė gjuhėn e flasin shqip, se pėr tjerat ėshtė lehtė...

Shqiptarėt nė Turqi, janė kolonia qė ndihet ma e dhimbshmja, ma e pėrsekutuara, ma e pa tė drejta ma themeloret, sepse ka dy arsye:


1. U zbatua plani serv, i Qubrilloviqit, Grashaninit, Andriqit etj., qė me mjeshtri politike ta dėbojė krejt popullaten shqiptare nga trojet e tyre, nė brėndėsi tė shtetit tė sotėm serv, nga Topliku e Abllaniku e deri tek Nishi, duke zhvilluar shfarosje shqiptare nė emėr tė fesė, gjoja ata janė turq, ashtu sikur mendonin disa gjyshėr tanė, kur i pyetnin - ēka je: turk elhamdylilah turk je a - ik nė Turqi dhe sot trevat ma tė bukura tė Servisė, janė serv, qė ishin krejt treva shqiptare, deri nė luftėrat nė Toplik e Abllanik (1874-76), Nishi (Naissa), Krushevci (Dardha), Pozharevci (Zharra), Kurshumlia (Gurshumi), Leskovci (Leskoviku), Morava (Marga), Kopaoniku (Kreshtabardha) etj... qė krejt territori i sotėm serv ishte territor shqiptar, me popullėsi tė pastėr dardhane, qė flisnin shqip (skypas). Kur thoshte shqiptari atje: A folim skypas? Atė vetėm vdekja, se nuk nėnshtrohej pėr tė gjallė!

2. Vetmohimi i kombėsisė shqiptare, nga vet shqiptarėt e kohės, qė fenė e mbanin si komb, sepse sikur tė thoshin e deklaroheshin tė gjithė shqiptarėt e atėherėshėm SHQIPTAR, e jo turkelhamdylilah, sot do tė ishin aty dhe jo tė shpėrngulur dhunėshėm deri nė vitet 50-ta tė shek. 20., duke mohuar atdheun e tyre, pėr shkak tė fesė, qė iu konvenoi shtetit serv e ish-jugosllav, duke u shfarosur me dhunė mbi 350 mijė shqiptarė tė atėhershėm, qė sot mund tė ishim mbi 10 milion vetėm jasht Shqipėrisė politike - vetėm nė territorin e sotėm Servi - Kosovė!

Sot sipas statistikave, vetėm nė Stamboll ka mbi 5 milion shqiptarė, qė dhunshėm nga politika turke, u regjistruan atje si turq dhe sot pas disa gjeneratave, as qė flasin shqip, por turqisht dhe disa vetėm e njohin vetveten si shqiptarė dhe shumė kanė poste mė tė larta nė ministritė turke, deri tek ato shtetėrore, si pėrsona tė fuqishėm politik. Por, kur shumica u asimiluan me hatėr e me zor, deri nė shkretėtirat e Anadollit e gjetiu Turqisė... mund tė themi se sot ka pak shqiptarė atje, si koloni, anipse sot janė themeluar disa shoqata shqiptare, qė ndihen shpirtėrisht shqiptarė, por flasin gjuhėn turke!

Sa do tė ishte mrekullia vet, sikur tė ktheheshin tė gjithė ata pasardhės tė shqiptarėve tė hershėm tė shpėrngulur atje - tė ktheheshin nė trojet e tyre, bile nė Kosovė sot!

Kolonitė shqiptare nė Turqi e Greqi, janė ma tė dhimbshmet, pa asnjė tė drejtė themelore shqiptare!

***
Sot, ka edhe asi shqiptarėsh bashibuzukėsh pikėrisht nga trevat tona shqiptare, qė fenė e qesin para kombit, thuase Zoti nuk ia paska dhėnė njeriut sėpari: mendjen, gjuhėn, tė folurit, e pastaj besimin!

(08. mai, 09)
__________________

Dani11
08-05-09, 08:46
Gjithesesi arma me e forte kunder asimilimit kombetar eshte gjuha amtare.Une do te iu apeloja te gjithe shqiptareve ane e mbane botes qe ta ruajn dhe kultivojne gjuhen dhe fene.Vetem keshtu do te jene te mbrojtur nga te gjitha te kqijat qe ju kanosen qdo dite qdo ore dhe qdo moment, ne te gjitha sferat e jetes.Kuptohet pa e anashkaluar punen dhe integrimin ne vendin ku jetoin, vetem keshtu do te ecim para sepse ne te kunderten jemi te humbur qe tani.