PDA

View Full Version : Deri kure ne diaspora duhet te therras familjen me prefiksin e Serbis.


Dardani_K1
11-05-09, 21:20
Pershendetje ,
edhe sa kohe duhet qe ne ne diaspor te e perdorim prefiksin e Serbis qka ashte puna ketu qka jane duke bere ministria e telekomunikacioonit dhe Ministri Fatmir Limaj a i ka marre gjumi apo spo jane te afte qe 1 vit ma pavaresis se Kosoves ta siguroj nje prefiks apo jane te zanen me hajni dhe me korrupsion qe sashte asnjana nga keto ateher le te vepron Limaj dhe le ta siguroj prefiksin e Kosoves dhe mjaft na shiti mend me fjal se si po kryen pune qe done me na tregue se sa efikas ashte ateher le te tregohet me vepra ose ma mos te na e lyp voten tone.

Dani11
12-05-09, 12:29
O Dardan na ma shume po chatiratmi me Kosove e nuk po na bjen me thirr me telfon hiq,paj kom harru qfar hymje po perdorim a tonen a te serbis bile e kom harru edhe serbine le ma qat periksin a 6 pipsin.E sikur ta kishim vetem kete problem ne diaspora, po thuj ti ku jane Ambasadat ku munde te marrim dokumente si pasaporta e gjera tjera, ky eshte problem shume me i madh.E sa per Fatmirin ai u myt tuj punu bile koh nuk po ka as paret me i qu ne bank vet po Sabri Fejzullahu po i ndihmon.

Dardani_K1
13-05-09, 23:30
O i hankt dreqi i marrshin e mos u knaqshin me ato pare e hajrin mos jau pafshin se qysh po i sosin shpirtin popullit ashtu edhe Allahu po jau kall atyne a e ndegjove ne lajme se Limaj 3 anetar te familjes i kish te semur Baben te paralizun Nanen ne Spital e Gruan te semur nga Kanceri me vjen keq nga Gruaja e tina e cila po e vuan smundjen po qka ti bajsh kure Allahu ma se shumti gabimqarit ja semun naj anetar te familjes e jo bashe ate te keqin.
Po te them edhe njeher i marrshin e mos u knaqshin me ato pare po krejt neper Hoxhallar e Mjek ju shkofshin e me u knaq mos u knaqshin po i sost ne shpirtAllahu ashtu si po e sosin keta Idiotat e qeveris poppullin.
E sa per ambasada jane qelen por dokumente sjan duke dhanen kishe deri ne qershor apo korrik e kinse tek nga Korriku kane me ja nisen me dhanen, po qudia ashte qe qe 1 vit e ma shume u banem shtet dhe ende se kena perfiksin e Kosoves me dashten naj pushtetar i naj shteti me e thirren qeverin e Kosoves i duhet me thirrje te Serbis me thirren qevein e Kosoves.Njerez te pa afte kure ishte ne pushtet LDK-AAK Thaqi formojke qeveri nen hije dhe jepke leksione sesi duhet me punue e tash qe e ka qeverin ne dore flen e i ka harrue fjalet e hana dhe leksionet qe ja japke Agim Qekut e Bajram Kosumit.

pirro
18-05-09, 21:35
Deri te shtunen hahahahaha

Po thirrni ne +386/49( numeri ketu) edhe nuk thirr [ermes serbise

lirik
19-05-09, 16:49
punet e shqiptarve neper shekuj kan ecur me hapa kermilli se paku te kishin ecur me hapa breshke

Idila
19-05-09, 20:53
punet e shqiptarve neper shekuj kan ecur me hapa kermilli se paku te kishin ecur me hapa breshke
A thua pse o lum liriku?

GURI SYLAJ
20-05-09, 06:31
A thua pse o lum liriku?Pergjigjen ne kete pyetje e ka dhene Mreti Zogi i Pare;

" Une jam mret i dy milion mreterve!"

Sikur tash qe po thone -" Une jam Komandant i 20 .000 komandantave!!!

lirik
20-05-09, 08:53
Pergjigjen ne kete pyetje e ka dhene Mreti Zogi i Pare;

" Une jam mret i dy milion mreterve!"

Sikur tash qe po thone -" Une jam Komandant i 20 .000 komandantave!!!

---------------------------


valla me ket mentalitet me kto vese te kqija
ma mir na bjen me shku e me mbyt dikun-
se veq po i mbesim botes neper kambė
duke u marr me ne
ma mir te mos i lodhim boten hiq tu u marr me shtat miljon mbreter
se faqe te bardh nuk qesim me keto vese e me ket o sjellje
lavdija esht ves i keq lavdija esht tmerr komandant mbi komandant
mbret mbi mbret shum keq
mos pyet kush per ne -

veq vuajtje ka me pasė ky milet me ket kokė
e mendje perpjetė
sa keq edhe po shihet se qfar telashesh e problemesh po ka
si jemi ashtu punet i kemi por me sa shoh te popujt e europes ndryshe esht mentaliteti
krejt ndrysh diqka krejt tjeter

lirik
20-05-09, 09:02
A thua pse o lum liriku?
----------------------------

E nderuara mikesha ime sepse lufta ma e madhe ne ket jetė esht lufta me ndergjegjen e me pastrimin me vet veten
para se me luftu me armikun luften duhet me e bė njeriu me vetveten-
si me vetveten!?
duhet luftuar dhe hequr te gjitha vetitė e kqija-
secili individ shqiptarė duhet te mendoj me koken e vet se si ta kryej sa ma mir detyren-
nuk duhet me mendu as me u mvarė nga tjetri-
lufta kunder dembelisė qe shqiptari ket luftė nuk ja ka shpallė vetvetes -

nuk jemi friguar nga varfria kurr qe esht tmeri ma i madh i tokes ma ekeqe se qdo l
luftė e qdo semundje ma e keqe se qdo murtajė-
nuk kemi bė ushtrime me principin tonė qe puna te jet kulti i fmiut te djepit-
qe te jemi per punen te perkushtuar-
nuk jemi bė bashk kurr dy fqinjė te bashkuar qe ti bejm planet eperbashkta dhe te kordinojmė per nji dobi ndaj vetevtes ndaj interesitt e perbashkt te familjes te shoqerisė te punes te mendje s te bashkimit-
te brengave te ndonje strategjije por nga inati nuk ekemi pa fqinjin me sy te mirė dhe njeriun e aft e kemi shty -
kan dalė shum para te afttit e te persosuriti pikrisht i pa persosuri jo talenti
e talenti ka mbetur nen hije rreziku ma i madh ky per shkatrrimin e nji kombi ku forca e aft i vyshket e forca destruktive i perparon si smundja-
keto jan disa prej shkaqeve e q ete mos i them un te gjitha te metat le ti thonė edhe te tjeret ngapak ka aq shum te meta sa qe te gjith mund te shkruajn

lirik
20-05-09, 09:18
ne duhet te msohemi ti flasim vetvetes pa folė me vetveten me kulturen me edukimin me te metetat tona me vetkritiken me organizimine persosur me solidaritetin me planet e perpikta me mbrojtjen qe duhet ti bej shqiptari shqiptarit dhe mbi te gjitha me punen dhe oraret e sakta
ne nuk mund te ecim para si shoqeri
shoqeria don kordinim dhe organizim rrespekt kultur ė civilizim dhe punė shum punė mbi te gjitha duhet secilin shqiptarė ta kekrojm me kimet ku esht eku nuk esht
njeriu qe nuk ben per te vetin kurrr mos prit diqka prej ti ndrsa ne shqiptart kemi kaluar ne nje ego te pa shembullt si individualista po mundohemi te ecim para por ne fakt kjo nuk te qon shum perpara duhet te ecim si shpoqeri e organizuar ne menyren ma te kordinuar e te persosur para por jo ne menyren e shpartalluar si fise me lesmh te perthurur te shperndara secili kunder secilit
e kush ma parė me dalė mbi tjetrin e me shkelė tjetrin -
kur njeriu e shkelė te vetin i huaji i huaj esht pastaj vet vetes ja mbyllė te gjitha dyert-
un njoh shqiptar qe jan shkelur e jan shty pa mshirshem nuk jan askund ata heshtin ne vend se te jen ne prodhim ne aktivitete ne shoqeri ata jan shkelur pa mshirshem sepse nder popuj te botes ma merr mendja se asksuh si ne nuk eshkel te vetin ndoshta me kan rrejdh ė trutė prej moshe dhe prej te kaluares e po me duket mua ndoshta jam gabim por me duket sikur ne mos me e afru te vetin afer vetvetes nuk ka ose ndoshta me duket mua emund te jem ne gabim edhe kjo ndodh por mua ashtu me duket -prandaj ja ku jan shkaqet e mjerimit tonė dhe vonesve e prapambetjeve pastaj edhe armiqt i kan shfrytzu keto te mta tona neper shekuj dhe na kan shkatrruar-
te gjith popujt tjer nen sundimin turk kan arrit shkrim lex8im8in ndersa ne shqiptart pe s shekuj jo

perse pra sepse jemi me te meta ta hatashme mezi presim me ardh i huaji e me hy me komplet qenjen ne sherbim te ti pa mendua pßer njeriun tonė fare se paku edhe nese i kan sherby armikut me nji dorė doren tjeter do te duhej ta kishin ne popull te vet por as ket veprim nuk ekan bė sepse kan ken me komplet qenjen ne sherbim te armikut e kam fjalen per ata qe kan sherbyer pra -
njeriu nuk duhet me vdekė pa bė diqka te mirė per vendin e vet ekjo vetedije akoma nuk ekziston te ne si i menduar kolektiv

lirik
20-05-09, 09:19
deshta te shtoj edhe diqka per lexuesit se ne disktuesit qe meremi me shrkime edhe mund te gabojm diqka ose mund te kemi ndishta edhe gabime sepse nuk jemi qiellorė por shkruajm dhe e japim mendimin per at qka na e merr mendja besoj s ejemi kuptuar

lirik
20-05-09, 09:20
te tjeret le te thonė at qka mendojnė sepse mendimet e lira dhe analizat jan shum te mria vlejnė

lirik
20-05-09, 09:21
me pqlequ kjo fjala e guri sylajt qe na e tha shum fjal i mbaj ne mend nga te vjetrit por meqense jam shum vite jasht atdheut disa i kam harruar dhe po me vjen mir qe disa njerz i kan mbajt ne mend e po na i shkruajn tash sepse dituria popullore ka vlera pa dyshim

uck_aksh
26-05-09, 12:31
Pershendetje ,
edhe sa kohe duhet qe ne ne diaspor te e perdorim prefiksin e Serbis qka ashte puna ketu qka jane duke bere ministria e telekomunikacioonit dhe Ministri Fatmir Limaj a i ka marre gjumi apo spo jane te afte qe 1 vit ma pavaresis se Kosoves ta siguroj nje prefiks apo jane te zanen me hajni dhe me korrupsion qe sashte asnjana nga keto ateher le te vepron Limaj dhe le ta siguroj prefiksin e Kosoves dhe mjaft na shiti mend me fjal se si po kryen pune qe done me na tregue se sa efikas ashte ateher le te tregohet me vepra ose ma mos te na e lyp voten tone.


dardan a i din rregullat edhe ligjet per ta marr prefiksin nuk blehet perfiksi ne kiosk

Shqiptare_ne_Turqi
29-05-09, 22:20
dardan a i din rregullat edhe ligjet per ta marr prefiksin nuk blehet perfiksi ne kiosk
uck_aksh,sigurisht se nuk blehej ne kiosk por,athua sa punohej pér két ??

Rrafsh qe 15 muaj jem ba shtet,nuk ésht pak kohé mé duket !! ...

Guri i madh
29-05-09, 22:28
lavdata ka shum bile kta qeveritart ton po thojn se kosova esht si zvicra

edhe ate qe gjithmon e permendin e kemi moshe ma te re nė evrop ,po qka po bejn per ket mosh te re qe per gjdo vit 30000 tė rinj jan qe i kryjn shkollat e nuk kan punzoti hajr e baft

shfletuesi_
29-05-09, 22:39
hahahahaha.........jan hargju codat deri te fillojn per shtypjen e codave tjere

bert
31-05-09, 16:56
pyetje shume me vend