PDA

View Full Version : Fjal te urta te perpunuara


lola.G
15-05-09, 09:12
Re: Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)
--------------------------------------------------------------------------------
kam dhe une disa
Trimi i mirė ta ēan ballin!
Trimi i mirė me shoqe shumė!
Mos i shiko gunėn, shikoji kuletėn!
Fshati qė duket, ka drita!
Fshati qė duket, s'do autobuz!
Duaje atdheun si Donika Skėndebeun!
Burrit sipas punės jepi hesapin* gruas sipas punės jepi trapin!
Burri qė ėshte burrė, bėn 1 litėr shurrė!
Burri qė ėshtė burrė, i var *oqet nė mur, dhe i godet me gur!
Burrit qė ėshtė burrė, nuk i shkrefet kurrė!
Ai qė tė rreh, ėshtė mė i fortė!
Dielli i mirė duket qė nė mėngjes, dita e dhime duket n'darkė!
I jep dorėn, tė merr orėn!
Qyli ėshtė nėna e tė gjitha tė kėqijave, por si nėnė duhet respektuar!
Shoku i mirė njihet nga lekėt!
Guri i rėndė ėshtė pėr themele!
Duaje atdhenė si miza halenė!
Qingji i urtė pi ilaēet!
Qentė le tė lehin, ti futja vrapit!
Mendja e shėndoshė do kokė tė madhe!
Delja qė ndahet nga kopeja ėshtė individualiste!
Njeriu qė vetėm pėr vete punon, punon njė muaj dhe bėn 1 milion!
Mė mirė njė vezė sot, sesa njė vezė nesėr!
Feja e shqiptarit ėshtė pasuria!
Nuk ėshtė rroba qė e bėn priftin, por ėshtė prifti qė bėn ēunat e lagjes!
Ku tė duket balta mė e ėmbėl se mjalta! Nė ēmendinė!
Kalit tė falur nuk i shikohet dėshmia e penalitetit!
Punėn e sotme dėrgoja stafit lokal pėr nesėr!
Nė rrezik e nė nevojė, seicili pėr hesap tė vetė!
Bukė e kripė e zemėr! Benz, RedBull dhe femėr