PDA

View Full Version : Hallet e nje perdoruesi kompjuteri


lola.G
15-05-09, 09:15
Histori e "Trishtuar"
--------------------------------------------------------------------------------
Klienti: Nje perdorues Kompjutri
Nje vit me pare une permiresova programin tim “E FEJUARA 1.0” dhe e cova ne “GRUA” 1.0. Vura re qe programi leshoi menjeher nje funksion qe quhet “BEBE 1.0” funksioni I cili ka zene shume hapesire ne kompjuterin tim.
Azgje nga keto qe ndodhen nuk ishte permendur ne manualin e programit. Nga ana tjeter “GRUA 1.0” filloi te futet vete automatikisht ne te gjitha programet e mia. Aplikime te tilla si “BISEDA-TE-SHKUTRA-ME-SHOKET 10.3 dhe “FUTBOLLI-I-SE-SHTUNES 5.0” nuk funksiononin me fare. Nganjehere nje virus me emrin “VJERRA 1.0” shfaqet dhe me bllokon te gjith sistemin, duke bere qe “GRUA 1.0” te sillet ne menyre te cregullt. S’kam qene I zoti ta c’instaloj programin. Doja te kthehesha te versioni I meparshem “ EFEJUARA 1.0” por procesi I c’instalimit eshte shume I nderlikuar. Rreziku ne te cilin vihet I gjithe sistemi eshte I llahtarshem. Dua te them se “BEBE 1.0” kam filluar ta pelqej dhe nuk kam deshire ta humbas. Ju lutem me ndihmoni.
Njer perdorues I deshperuar.

Pergjigja:
I dashur klient,
Veshtiresite tuaja jane normale ne mes shume perdorueseve dhe vijne si pasoje e ca gabimeve themelore ne konceptin e programit. Shume perdorues levizin nga nje version “E FEJUARA 1.0” te “GRUA 1.0” me shpresen e kote se “GRUA 1.0” nuk eshte gje tjeter veçse nje program per argetimin ose sherbime te nevojshme baze. Megjithate ne po flasim per diçka shume me teper te nderlikuar “GRUA 1.0” eshte nje system I plot veprimi I krijuar per te kontrolluar te gjitha aplikimet e tjera qe jane Brenda ne kompjuter.
Eshte pothuajse e pamundur te c;instaloni “GRUA 1.0” e te ktheheni tek “E FEJUARA 1.0”. I njejti problem eshte dhe me “VJERA 1.0”. Ky I fundit eshte nje program I vjeter, prej te cilit e ka origjinen edhe “GRUA 1.0”. Keshtu qe vuan nga çeshtje pershtatshmeria. Disa perdorues kane tentuar te riformatojne gjithe kompjutrin edhe te instalojne programet “E DASHURA 8.0” + “GRUA 2.0” duke besuar se ky version I ri do te zgjidhe veshtirsite qe keni pasur. Perkundrazi problemet do te riten edhe me shume. Madje edhe nese versionet “GRUA 3.0” ose 4.0 do te duken ne treg ne nuk ju a rekomandojme. Me mire ngjituni pas programit “GRUAJA 1.0” dhe mesoni ate mire ne menyre qe ti tejkaloni problemet qe mund te dalin. Gjithashtu jini shume te kujdeshem me çdo komande dhe nganjehere reagon ne menyre krejt te papritur. Cdo difekt qe do te dale do te jete I lidhur (ka shume mundesi) me çeshtje komandesh. Ne ju inkuarajojme qe te futni ne kompjuter shume shpejt programin C:/FALJE.EXE
Shmangni perdorimin e komandave ESC (Dalje) ose DELETE (Fshi), te cilat shpesh mund te menjanohen me perdorimin e programit te percaktuar., C:/FALJSE.ECE/LULE. Qe programi te funksionoj mire, ne ju rekomandojme blerjen e pakos “KOSMETIKE 3.0” dhe “PUSHIME 5.1” ose “SIGURISHT-QE-KE-TE-DREJT-ZEMER 4.5’ Disa nga klientet jane shume te kenaqur me perdorimin e ketyre funkioneve.
Keshilla e fundit. Asnjere , asnjeher mos instlaoni ne kpmjuter programin “NJE-E-DASHUR-TJETER-BJONDE 2.0” ose “E-DASHUR-E-FSHEHTE 3.1” Keto programe nuk pershtaten me programin “GRUA 1.0” dhe mund te te shkaterrojne njeher e pergjithmone te gjithe sistemin.

YanYan
19-05-09, 05:55
Kaloj aq shum kohe ne internet saqe...

Kur nuk gjej dicka, mendoj te jap “Kerko”...
Kur shkruaj me dore dua te vendos dhe “Smiles”...
Dua t’i bej “Copy/paste” dhe objekteve, do dyfishoja cdo gje qe me pelqen pa shpenzuar asnje qindarke
Kur dikush eshte i ngadalte ne te vepruar i them se ka pak RAM
Nuk therres me miqte e mi ne emer por sipas adreses se tyre e-mail dhe secili prej tyre ka nje @ ne emer
Kur shikoj ndonje peisazh te bukur cmendem sepse nuk arrij dot ta kopjoj
U ve personave doren ne fytyre sikur te ishte “mouse” qe merr formen e dores kur eshte mbi nje foto
Ne cdo emer vendos .COM
Kur shikoj dike ne rruge te cilit nuk dua t’i flas kerkoj te shtyp “Blloko kete person”
Kerkoj ikonat e Messenger ne celular
Kur shikoj dicka ne televizor dhe me pelqen qe te rishoh/ridegjoj mundohem t’i jap “Back” , por kur kuptoj c’po bej ngelem keq
Per te degjuar me mire Stereon i kam vene bokset e kompjuterit
S’arrij ta besoj : lidha pemen e Krishtlindjeve me PC
Kaloj aq shume kohe ne internet te pakten per sa kohe ka sinjal, sa nje here kur mesuesja me pyeti: “ Me se merresh kur s’ke c’ben?” i thashe qe bej detyrat
Kur njerezit me prezantohen u them Komplimente “Nick” i lezetshem
Kur ndjej se dua te therras kerkoj per “CAPS LOCK”
Kur ne mengjes me bie zilja kerkoj Alt + Ctrl + Del per ta fikur
Kur dua te mbyll nje pako dua te shtyp Alt/F4
Pas cdo fraze them “ENTER”
Kur motra than floket me tharesen degjoj WWW
Pyeta mamin nese mund te mbyllja dritaren pas Download
Kur kam nevoje per ndihme them F1
Kur jam ne banje dhe trokasin them Page Cannot be Displayed
Kur jam ne makine dhe ka shume mjegull kerkoj te shtyp “Refresh”
Para se te fus dike ne shtepi i kerkoj “Password”
Kur isha me grip shkova ne farmaci per te blere nje Norton Antivirus
Adresat neper zarfe po i shkruaj http://www (http://www)....
Me eshte bere ves te shtyp “com” pas cdo pike
Per te qeshur duhet te kthej koken anash : - )
Nje dite i kerkova taksistit te me kthente prapa ne “Home Page”