PDA

View Full Version : Tė grimosurat s’bien lehtė...


Jana
18-05-09, 14:23
Grimi zbukuron, pėrmirėson disponimin dhe vetėbesimin ndėrsa tash u zbulua se ėshtė i mirė si mini-tkurrje nė mėngjes qė sjell deri tek baraspesha e mirė dhe mė pak rėnie.

Gratė tė cilat grimosėn ēdo mėngjes kanė baraspeshė mė tė mirė andaj mė rrallė bien se ato qė nuk e bėjnė kėtė, tregoi njė studim i ri i cili asnjėherė nuk do tė ishte bėrė nėse, fatmirėsisht pėr eshtrat dhe nyjat tona, nuk do ta kishte iniciuar dhe financuar L’Oreal.
Duke i anketuar 100 gra nė moshė prej 65-85 vjet, dr. Patricia Pineau vėrejti se gratė tė cilat vendosin edhe fare pak grim nė fytyrė janė mė stabile sa iu pėrket kėmbėve.

“Ato kanė qėndrim mė ndryshe nė tė ecur sesa ato tė cilat nuk vėnė grim”, tha ajo.
Kėtė pėrfundim tė pazakontė, dr. Pineau e shpjegon me atė se vėnia e grimit grave iu shėrben si tkurrje e llojit tė vet qė ndihmon nė koordinim gjė qė sjell deri tek mė pak rėnie.
Sidoqoftė, ky ėshtė lajm i keq pėr tė gjitha ato tė cilat nuk arrini tė grimosėn nė mėngjes.

Por nga ana tjetėr, gazeta Telegraph thekson anėn e rrezikshme tė kozmetikės. Njė hulumtim nga viti 2006 dėshmoi se sė paku 5 pėr qind e ngasėsve tė veturave gjatė vozitjes pinė, lexojnė harta tė hapura apo vendosin grim.