PDA

View Full Version : Grimosuni pėr pranverė...


Jana
18-05-09, 14:28
Fytyra

Lėkura e bukur gjithmonė ėshtė nė trend, ndėrsa kėtė pranverė kjo do tė theksohet mė shumė sepse fytyra do tė duhej tė dukej si e paprekur. Theksi ėshtė ose nė buzė ose nė sy, e fytyra sa mė e pavėrejtur. Shumė pudėr thjeshtė nuk vjen nė shprehje, ndėrsa preferohet tė pėrdorni pudėr iluminues pėr ta ēelur fytyrėn dhe t’i jepni shkėlqim magjik. Kėtė pranverė nė trend janė edhe nuancat e buta vjollce tė hijes pėr faqe, ngjyra e pjeshkės...qė do t’iu japin efektin e freskisė dhe shkėlqimit qė vijnė nga brenda.

Sytė

Harroni vetulla tė trasha dhe eyeliner. Pėr pranverėn e 2009, diktati kryesor ėshtė feminiteti suptil qė thjeshtė mund ta shprehni me hijezimin e kapakėve. Ngjyrat e buta po mbizotėrojnė nė pothuajse tė gjitha format, por vendin kryesor e kanė nuancat vjollce. Madje edhe nė vend tė eyeliner tė zi, grimeret propozojnė atė vjollce qė do t’i rri secilėn ngjyrė tė syve dhe tenit. Paleta e re e ngjyrave pranverore nuk nėnkupton qė duhet tė hiqni dorė nga hijet qė keni pėrdorur edhe gjatė vjeshtės dhe dimrit, por duhet t’i zbusni me tone tė buta. Hijen e himtė shkrijeni me vjollce, portokallit apo ngjyrėn e levende. Pėr ta zgjuar shikimin, theksojini qerpikėt. Mė shumė shtresė tė tushit apo qerpikė artificial janė ndihmė e mirėseardhur pėr arritjen e pamjes femėrore. Vetullat ende mbesin natyrale, andaj mos i theksoni.

Buzėt

Buzėkuqi edhe kėtė sezon do tė luajė rol tė rėndėsishėm. Theksi ėshtė nė buzė dhe pėrparėsi do tė kenė ngjyrat e ēelura. Ngjyrat qė kėtė vjeshtė ishin must-have ende preferohen por duhet t’i theksoni me shkėlqim pėr buzė. Shkėlqimi do shėrbejė pėr mrekulli edhe pėr buzė ‘lakuriq’ apo ndonjė ngjyrė neutrale, por nėse doni tė vėreheni preferohet qė buzėt t’i lyeni me ndonjė ngjyrė tė kuqe.
Mos harroni, nėse i theksoni buzėt, sytė janė tė lyer nė mėnyrė diskrete dhe e kundėrta, nėse sytė janė nė plan tė parė buzėt janė tė lyera pak.

Thonjtė

Ndryshimi i sezonit nėnkupton edhe ndryshimin e ngjyrės sė thonjve. Nuancat e mbyllura do tė zėvendėsohen me ngjyra tė gjalla si e kaltėr, vjollce dhe e kafet.

Flokėt

Kur bėhet fjalė pėr flokė, nė trend ėshtė gjithēka. Prej tė shkurtrave deri tek tė gjatat, inspirimi nga vitet e 70-a, flokėt e drejta me kaēurrela... Por, flokėt e gjata do ėt ishte mirė t’i mbani pak tė valėvitura, e nėse dėshironi t’i lidhni atėherė njė bisht i thjeshtė apo ndonjė variant i grumbulluar nė maje tė kokės. Bob frizura ende mbetet in, ndėrsa ato asimetrike sidomos kur bėhet fjalė pėr flokė tė shkurtra janė trend i vėrtetė.