PDA

View Full Version : ?-Dhjetėvjetori i Ēlirimit tė Kosovės- Kemi hyrė nė hak, rrethė e pėrqark


Veterani
12-06-09, 16:26
Diskutim pa pengla, pa qime, e pa rrotulla, si dhe pa lesh zhguni.
Zhvisheni atė qė mendoni qė mbahet nėn maskė.
A ėshtė i 12-ti ditė e Ēlirimit tė Kosovės.
Pėr ata qė mendojn se po, Urime............................................. ......me mashtrime.
Tė tjerėt kėrkojm njė ditė tė re.

Derisa Presidenti Sejdiu dhe Kryeministri Thaēi i rrahin supet njėri tjetrit duke i uruar "ēlirimin" (si ata dijnė ti thojnė) tė Kosovės, mua mė lindi ta p'ves vehten mos i mbetem borxh kujtė, nė hak me i hy edhe ashtu po.
Kjo mė shumė ma kujton atė anekdoten e vjeter "kceva Lumin, t'q........sha kalin".
Po e them kėshtu sepse njeriu pėr tė pohuar apo mohuar kėtė duhet tė ketė dalė sė paku dy a tre kilometra larg Prishtinės, sepse nė rastin qė kemi duket sikur politbėrsit e ēastit janė ngulfatur nė qejfet qė i bėjnė njėri tjetrit, dhe lokalet e mbrėmjes.

Veterani
15-06-09, 16:17
Mendimit tim duket ti ėshtė bashkangjitur edhe Veton Surroi. ja si e shpjegon ai nė letren e tijė mospjesmarrjen nė kremten e pėrvjetorit tė KANUNIT.Kryetari i bordit tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme, Veton Surroi, iu ka dėrguar letėr presidentit Fatmir Sejdiu dhe kryeparlamentarit Jakup Krasniqi, duke shpjeguar arsyet e mospjesėmarrjes sė tij nė kremten e pėrvjetorit tė fuqizimit tė Kushtetutės sė Kosovės. “Me gjithė vullnetin e mirė qė tė marr pjesė nė kėtė solemnitet, nė veēanti duke pasur parasysh pjesėmarrjen e miqve tė nderuar ndėrkombėtarė, kam pengesa morale qė mė pamundėsojnė ardhjen”, ka thėnė Surroi nė letrėn e tij.Sipas tij, ndonėse lista e pengesave mund tė jetė mė e gjatė, janė dy ēėshtje qė e determinojnė vendimin e tij pėr mosshkuarje.


“Gjatė kėtyre 12 muajve tė ekzistencės sė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, ju keni qenė shkelės i pari i saj, duke mos respektuar kėrkesėn eksplicite pėr mos ushtrim tė funksioneve tė tjera publike, gjegjėsisht tė atyre nė parti politike. Veprimi juaj i kundėrt me kėrkesėn kushtetuese e ka dėmtuar prerogativėn presidenciale tė garantimit tė funksionimit tė institucioneve tė pėrcaktuara me kėtė Kushtetutė dhe ka penguar zhvillimin demokratik tė njė pjese tė jetės politike tė vendit”, ka shkruar publicisti kosovar.

Sipas Surroit, gjatė kėtyre 12 muajve, gjithashtu, ėshtė shėnuar njė rritje e kėrcėnimeve ndaj shprehjes sė lire nė media, pėr ēka gjatė javėve tė kaluara u ėshtė tėrhequr vėrejtja presidentit dhe kryeministrit tė vendit, nga institucionet ndėrkombėtare qė gjatė viteve nėntėdhjetė, kur shtypeshin tė drejtat shumicės sė popullatės sė Kosovės, qenė ngritur nė mbrojtje.

“Kėrcėnimi ndaj jetės sė dy gazetareve tė Kosovės janė ilustrim publik i shumė rasteve tė tjera, tė kėrcėnimeve tė ndryshme qė i bėhen shprehjes sė lirė. Si jurist i diplomuar, ka qenė obligim i juaji bazik profesional qė tė mbroni Kushtetutėn e vendit, duke u tėrhequr nga posti politik. Si president i vendit, ėshtė dashur tė ngrini zėrin tuaj pėr mbrojtjen e njė liste tė gjatė njerėzish qė janė tė pėrfshirė nė media e i nėnshtrohen presioneve tė drejtpėrdrejta fizike dhe ekonomike, nė shumė raste nga pėrfaqėsues tė pushtetit tė Republikės sė Kosovės”, theksoi Surroi.

Ai beson qė do tė Presidenti do ta kuptojė se pėrse ėshtė e pamundur tė marr pjesė nė njė solemnitet tė organizuar pėr nder tė njėvjetorit tė Kushtetutės sė vendit.

“Pėr mua, ka qenė njė vit i shkeljes sė saj”.

Ish-lideri i ORA-s, njė letėr tjetėr i ka shkruar edhe Kryeparlamentarit, Jakup Krasniqi, lidhur me ftesėn e kėtij tė fundit pėr mbledhjen solemne tė Kuvendit tė Kosovės nė njėvjetorin e hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės. Ai e ka njoftuar Krasniqin, se pėrkundėr vullnetit tė mirė, nuk mund tė marr pjesė nė njė kremtim tė kėtillė.

“Kushtetuta e Kosovės ėshtė shkelur qė nė ditėn e parė tė hyrjes sė saj nė fuqi, e Kuvendi i Kosovės, gjatė 12 muajve tė fundit, ka qenė institucion i cili ka pėrcjellė, shumė herė pa bėzajtur, kėto shkelje, qė nga cenimi i unitetit tė vendit, shkelja e funksionit tė Presidentit tė Republikės e deri te cenimi i dinjitetit tė qytetarėve tė Kosovės nga ana e abuzimeve tė pushtetit”, ka thėnė Surroi.

“Kam besuar, dhe ende besoj, se Pavarėsia e Kushtetuta nuk janė emra festash e kremtesh, por emra obligimesh tė qytetarėve ndaj vendit dhe tė institucioneve tė vendit ndaj qytetarėve”, pėrfundon letra e Surroit.

DEA
15-06-09, 16:35
Nuk e di sakt se cila dite shenohet si dite e clirimit, po ne raste te tillla mendja me fluturon tek ata qe i njoha e qe ateher ende ishin, e tani kane filluar te zbehen neper kujtesat tona vetem e vetem qe sjane me, na duhen ditet e tilla qe ti rikujtojme dhe ti falenderome per ate qe ne na dhuruan.Lavdi

Fshatari
15-06-09, 17:01
Nuk e di sakt se cila dite shenohet si dite e clirimit, po ne raste te tillla mendja me fluturon tek ata qe i njoha e qe ateher ende ishin, e tani kane filluar te zbehen neper kujtesat tona vetem e vetem qe sjane me, na duhen ditet e tilla qe ti rikujtojme dhe ti falenderome per ate qe ne na dhuruan.Lavdi

Qysh mi paska lexue mendimet pike per pike.

Veterani
18-06-09, 21:44
Dikush flet pėr Ēlirimin, e dikush guxon (haptazi) tė shprehet pėr ndarjen e Kosovės. Derisa dikush (krejtėsisht) tjetėr e ndihmon atė nė parapavijė...

15:00/14.06.09 - Montgomery: Referendumi i serbeve te Bosnjes dhe ndarja e Kosoves jane zgjidhjet me te mira


Ish-ambasadori amerikan nė Kroaci, William Montgomery, ka deklaruar se ėshtė vetėm ēėshtje kohe para se dhuna tė shpėrthejė nė Kosovė nė lidhje me ndarjen e territorit mes shqiptarėve dhe serbėve.

“Shqiptarėt e Kosovės nuk e pranojnė idenė e ndarjes dhe ėshtė vetėm ēėshtje kohe para se dhuna tė shpėrthejė nė Kosovė nė lidhje me kėtė”, ka thėnė Montgomery pėr gazetėn Blic tė Serbisė.

Ai ka thėnė se ndarja e Kosovės dhe referendumi pėr pavarėsinė nė Republikėn Serbe tė Bosnjės janė zgjidhjet mė tė mira pėr kėto dy raste.

Diplomati amerikan i cili ka shėrbyer edhe nė Beograd, ka thėnė se angazhimi pėr Bosnjėn dhe Kosovėn shumetnike janė “treguar misione tė pamundshme”.

“Njerėzit nė administratėn e SHBA’sė qė janė personalisht tė pėrfshirė nė rajon, sikur Richard Holbrooke, Zėvendėspresidenti Joseph Biden dhe Zėvendėssekretari i Shtetit James Steinberg, do tė kundėrshtojnė idenė”, ka thėnė Montgomery pėr gazetėn Blic tė Beogradit.

“Mendoj se iniciativa pėr tė konsideruar alternativat ndaj ēėshtjes sė Kosovės do tė duhet tė vijnė nga Bashkimi Europian”.

Montgomery ka shtuar se nga ndarja e Kosovės asnjė palė nuk duhet tė fitojė ose humbas.

“Qė tė dyja duhet tė marrin diēka konkrete nėpėrmjet ndarjes”, ka thėnė Montgomery. |||Lajme.Net|||

Veterani
19-06-09, 20:41
Mitrovica nuk deshi tė pėrzihet me Kosovėn

Derisa komunat e Kosovės festuan "ditė ēlirimet " e tyre kėtė vitė, Komuna e Mitrovicės e kurseu vehten nga ky mashtrim (dhe mirė bėri).