PDA

View Full Version : Shqiptarėt e Turqisė nuk e harrojnė masakrėn Qame


Shqiptare_ne_Turqi
04-07-09, 12:47
Posted 27.06.2009 20:34:08 UTC

Updated 27.06.2009 20:34:08 UTC

Sot, tė shtunėn, mė 27 qershor 2009, Shoqata “Vėllazėria Turko-Shqiptare” me seli nė Stamboll nė orėn 14:00 me qėllimin pėrkujtimin e gjenocidit ēam dhe viktimat e masakrave greke organizoi njė protestė para Konsullatės Greke nė Stamboll, para tė cilės vendosėn edhe njė Kurorė tė Zezė.
Nė kėtė tubim krahas qytetarėve turq me origjinė shqiptare, ēamėve qė janė dėbuar nga Greqia dhe janė dėrguar nė Turqi, ku dhe jetojnė edhe sot e kėsaj dite, studentėve shqiptarė morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė Organizatave tė Shoqėrisė Civile, gazetarė dhe qytetarė qė dėnojnė kėtė akt tė shėmtuar, qė Shteti Grek ka bėrė kundėr shqiptarėve tė Ēamėrisė 65 vite mė parė.
Sekretari i Pėrgjithshėm i Shoqatės Vėllazėria Turko-Shqiptare, Zoti Kamil Bitish lexoi njė komunikatė pėr shtyp, pėrmes tė cilės i bėri thirrje Greqisė tė plotėsojė kėrkesat e ēamėve. Mė poshtė jepet Komunikata Shtypit, e cila iu shpėrnda organeve tė ndryshme mediatike turke dhe diasporės shqiptare.
KOMUNIKATĖ SHTYPI
NUK E HARROJMĖ MASAKRĖN E ĒAMĖRISĖ
Jemi mbledhur kėtu sot pėr tė protestuar gjenocidin qė ka ushtruar Greqia 65 vite mė parė ndaj shqiptarėve tė Ēamėrisė.
Nė 27 qershor tė vitit 1944, si sot 65 vite mė parė grekėt kanė bėrė gjenocid kundėr shqiptarėve tė Ēamėrisė.
Greqia, Serbia, Mali i Zi dhe Bullgaria ranė dakord pėr tė ndarė tokat e shqiptarėve pas tėrheqjes sė Perandorisė Osmane nga Ballkani dhe pasi krijuan Unionin Ballkanik sulmuan pa mėshirė nga tė katėr anėt vilajetet e Shkodrės, Kosovės, Manastirit dhe Janinės tė banuara me shumicė shqiptare.
Sipas njė marrėveshjeje tė fshehtė qė Greqia bėri me Serbinė mė 1 qershor 1913 , kėto dy vende kishin nė plan tė fshinin nga harta Shqipėrinė, ku Serbia do tė pushtonte pjesėn e Shqipėrisė qė mbetej sipėr Lumin Shkumbin, kurse Greqia do tė pushtonte pjesėn e jugut tė kėtij lumi.
Nė vitet 1878–1880 serbėt sulmuan fshatrat e banuar nga shqiptarė si Nish, Kurshimlia, Prokuple dhe Leskovec (afėrsisht 600 fshatra), ku bėnė masakra dhe nuk lanė gurė mbi gurė. Ata qė shpėtuan me vėshtirėsi jetėn nga kėto masakra u strehuan nė Kosovė. Por serbėt nuk u mjaftuan me kaq, nė vitet 1912-1913 ata pushtuan edhe Kosovėn dhe tė njėjtat masakra i vazhduan edhe kėtu.
Malazezėt pushtuan Vilajetin e Shkodrės dhe tė njėjtėn masakėr e bėnė ndaj shqiptarėve tė veriut.
Ndėrkaq nė Jug grekėt u kishin ngjitur sytė tokave tė Ēamėrisė tė banuar nga shqiptarė autoktonė.
Pėr tė shtėnė nė dorė tokat e Ēamėrisė, Greqia zbatoi njė plan me tre faza.
1- Greqia kėrkonte qė jugun e Shqipėria t’ia aneksonte tokave tė saj. Greqinė e mbėshteste Franca, Anglia dhe Gjermania. Kurse Italia doli kundėr kėsaj, pasi kjo binte nė kundėrshtim me interesat e saj ndaj Shqipėrisė dhe me njė vendim qė u mor nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr nė vitin 1913 zona e Ēamėrisė iu la Greqisė.
2- Pas aneksimit tė Ēamėrisė tokave tė veta, Greqia provoi ēdo rrugė pėr tė shpėrngulur shqiptarėt qė jetonin kėtu, nė veēanti shqiptarėt e besimit mysliman. Greqisė i erdhi menjėherė nė ndihmė Traktati i Paqes sė Lozanės qė u nėnshkrua ndėrmjet Turqisė dhe Greqisė nė 30 janar 1913. Sipas kėtij Traktati turqit qė jetonin nė Greqi do tė dėrgoheshin nė Turqi, ndėrsa grekėt qė jetonin nė Turqi do tė dėrgoheshin nė Greqi (Marrėveshja e Shkėmbimit tė Popullsisė).
Greqia regjistroi si turq edhe shqiptarėt qė jetonin nė Ēamėri dhe nė zona tė tjera tė Greqisė dhe i dėrgoi nė Turqi. Vetėm nga Ēamėria nė Turqi janė dėrguar afėrsisht 40.000 shqiptarė ēamė.
3- Po ēfarė duhet tė bėnte Greqia me shqiptarėt qė kishin mbetur prapa nė Ēamėri? Natyrisht qė duhej ti zhdukte duke ushtruar ndaj tyre gjenocid, kurse ata qė nuk i shfarosi dot duhej ti dėbonte pėr nė Shqipėri. Greqia, vend qė kėtė veprim e kryer duke filluar pikėrisht si sot plot 65 vite mė parė, 27 qershor 1944, dhe e ka vazhduar deri nė muajin mars tė vitit 1945, ka USHTRUAR GJENOCID MBI SHQIPTARĖT E ĒAMĖRISĖ.
Ne, nuk e kemi harruar dhe nuk kemi pėr ta harruar kėtė masakėr qė ka bėrė Greqia.
Duam qė kjo masakėr qė u ėshtė bėrė shqiptarėve tė Ēamėrisė tė njihet nga tė gjitha vendet e botės, nė veēanti nga vendet demokratike dhe kėrkojmė qė Greqia, njė vend anėtar i BE, tė zbatojė parimet qė nėnshkruar edhe vet dhe tė plotėsojė kėrkesat e shqiptarėve tė Ēamėrisė.
Kėrkesat e Shqiptarėve tė Ēamėrisė: - Tė lejohet rikthimi i shqiptarėve tė Ēamėrisė qė janė dėbuar nga Greqia nė vendin e tyre,
- Tu rikthehen tokat dhe pasuritė e mallrat e tjera qė ju janė marrė nga Shteti Grek,
- Tė dėmshpėrblehen pėr shfrytėzimin e pėrdorimin e pasurive tė tyre pėr vite tė tėra nga grekėt,
- Tė drejtat qė u njihen qytetarėve tė BE, tė drejta kėto qė i ka pranuar dhe nėnshkruar edhe vet Greqia, si njė vend anėtar i Bashkimit Evropian, tu njihen nga Greqia edhe shqiptarėve tė Ēamėrisė.
KĖSHILLI DREJTUES
I
SHOQATĖS “VĖLLAZĖRIA TURKO-SHQIPTARE” STAMBOLL, 27.06.2009

Shqiptare_ne_Turqi
04-07-09, 12:49
Kérkoj ndies se, e qita me njé javé vonesé két lajm kaq té réndésishém ...

Dani11
04-07-09, 13:52
Pershendetje e nderuara Shqiptare ne Turqi,

Allahu te shperbleft ty dhe te gjithe Shqiptaret ne Turqi te cilet morren pjese ne kete proteste.Dhashte Zoti qe edhe ne te ardhmen te punohet ne kete drejtim dhe te dalin ne pahe te gjitha padrejtesit dhe gjenocidet qe i bene popujte e tjere Shqiptareve.

KLM

Urata
04-07-09, 14:17
atij mikut qe t'drejtoi per n'dardani iu befte drite ...!

ps: t'ngjalle ndjenjen e shqiptarizmit...!

lirik
05-07-09, 11:49
Shqiptare nga turqia mua me nxitė shum ne ndjenja patriotike kur ti del me potencialin tend aktiv
patriotik dhe knaqem shum te pergzoj per atdhetarizmin tend ne ket sferė jam shum i ndjeshem -
prandaj te lutem na i sjell ne dardani aq sa mundesh shqiptarė dhe shqiptare nga truqia qe dijn te shkruajn shqip ose ndihmoju aq sa mundesh-
se sa e rendesishme esht qe te mbahet i gjallė kontakti ne mes te shqiptarve nuk ka flori qe epaguan ket kush esht i vetedijshem-
vazhdo e puno sepse ne dhe truqit jemi mu ne mesin e armiqve shum te rrezikshem grekve dhe sllaveve e na lidhin shum interesa ehst fat qe truqia esht ktu afer e i trembet greku se do te na kishin hanger te gjallė grekt e sllavt -
prandaj toka e bukur e turqisė duhet te ju ndihmoj shqiptarve te ringjallen sepse vetem hajrin ua sheh -
shqiptari mandej ja pret grekun bullgarinserbin maqedonin ukrainin rusin turqisė dhe te gjitha te zezat qe i kanosen asaj siq ja ka prit me shekuj ku shqiptari ka marr pjes vullnetarsisht ne sa e sa luftra ne anen e turqisė-
TURQIT DUHET TE VETEDIJSOHEN SE SHQIPTART NE SHEKUJ TE SHEKUJVE ASNJIHER NUK DO T EKEN DIQKA KUNDER TURQISė POR DO TE JEN GJITHMONė NE ANEN E SAJ DHE DO TE LUFTOJN PER STABILITETIN E SAJ SEPSE TRUQIS SHQIPTART ASNJIHER NUK JA DUAN TE KEQEN PRANDAJ TURQIA MUND TI NDIHMOJ SHQIPTART ASHTU SI VETVETEN -
SE PAKU SHERRIN KUR NUK DO TE UA SHEH TURQIA SHQIPTARVE DHE KJO MJAFTON

dani 1
06-10-09, 08:09
Nuk po muj me besu qysh shkrun kshtu shqiptari kto fjal te bukra per turqin.Kur ja kan par shqiptart haren turqis? 500 vjet ata kan pre shqiptar kan dhunu kan masakru edhe kulturen na kan humb e ky thot se na dojn te miren turqit ne shqiptarve me doket qenka ne anderr kjo asht e njeta sikur mas 500 vjetve te thojm se serbet ja dojn te miren shqiptarve kjo nuk do te jet kurr armiku ma i madh i shqiptarve asht ne rend te par turku e mas turkut sllavi po te ishin turqt e mir e se ja dojn te miren shqiptarve pse nuk kan hap shkolla shqip ne turqi kur gjith e din se atje kan emigu ma shum se 4 miljon shqiptar po ata i ja kan nrru edhe emrin e mbiemrin se per tjeter gja spo folim.ma mir mos me lexu disa gjana se po shkrujn ne ket forum disa njerz se beso nuk po durohen.i thojn turkut vlla qka spo nika njeri.hajt bac kaloshi mir se ma as spo jav lexoj prrallat e disave ktu.

roadrunner
06-10-09, 08:25
Rifresko kėtė Faqe (http://www.dardania.de/vb/upload/online.php?pp=25)13 anėtarė dhe 154 vizitorė
Numri mė i madh i anėtarėve nė linjė ishte 1337, 13-08-08 mė 15:04.
Aktivizimi i Fundit (http://www.dardania.de/vb/upload/online.php?&order=desc&sort=time&pp=25&page=1) Emri (http://www.dardania.de/vb/upload/online.php?&order=asc&sort=username&pp=25&page=1) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/sortdesc.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/online.php?&order=desc&sort=username&pp=25&page=1) Vendndodhja (http://www.dardania.de/vb/upload/online.php?&order=asc&sort=location&pp=25&page=1) Mesazhimi i Ēastit08:33 Dallandyshja_718 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=25295) Duke Parė Indeksin
Dardania.de (http://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
09:09 dani 1 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=25979) Duke Parė Temėn
Shqiptarėt e Turqisė nuk e harrojnė masakrėn Qame (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=27514)

Nuk po muj me besu qysh shkrun kshtu shqiptari kto fjal te bukra per turqin.Kur ja kan par shqiptart haren turqis? 500 vjet ata kan pre shqiptar kan dhunu kan masakru edhe kulturen na kan humb e ky thot se na dojn te miren turqit ne shqiptarve me doket qenka ne anderr kjo asht e njeta sikur mas 500 vjetve te thojm se serbet ja dojn te miren shqiptarve kjo nuk do te jet kurr armiku ma i madh i shqiptarve asht ne rend te par turku e mas turkut sllavi po te ishin turqt e mir e se ja dojn te miren shqiptarve pse nuk kan hap shkolla shqip ne turqi kur gjith e din se atje kan emigu ma shum se 4 miljon shqiptar po ata i ja kan nrru edhe emrin e mbiemrin se per tjeter gja spo folim.ma mir mos me lexu disa gjana se po shkrujn ne ket forum disa njerz se beso nuk po durohen.i thojn turkut vlla qka spo nika njeri.hajt bac kaloshi mir se ma as spo jav lexoj prrallat e disave ktu.

premium
06-10-09, 09:14
http://www.trt.net.tr/international/newsDetail.aspx?HaberKodu=aaa04ffc-9945-479c-b112-e6b9e92bb571

premium
06-10-09, 09:26
“Ēamėt janė shqiptarė etnike, shumica myslimane, qė kanė banuar historikisht midis Butrintit dhe lumit Akeron, nė lindje tė maleve tė Pindit. Territori ku ata kane banuar ka qenė pjesė e Perandorisė romake e fituar mė pas prej Bizantit. Myslimanizimi i shumicės sė popullėsisė ndodhi gjatė ushtimit otoman. Ēamėria dhe terrotiri i saj i ėshtė dhėnė Greqisė me vendim tė Konferencės sė Ambasadorėve mė 1913, vetėm disa fshatra i mbetėn Shqipėrisė”.

Kėshtu thuhet nė njė raport tė grupit ndėrkombėtar tė krizave. Ēamėt u dėbuan nė shumicė pas luftės sė dytė botėrore nga forcar e gjeneralit Zerva me akuzėn se kishin bashkėpunuar me nazistėt. Ata qė u dėbuan lanė pas me mijra tė vrarė, burra gra dhe fėmijė qė u masakruan nga ushtarėt grekė. Me njė vendim tė parlamentit grek, sipas ligjit tė luftės, pronat e tyre u sekuestruan dhe u mbajtėn ashtu deri dje kur Gjykata e Lartė vendosi shitjen e kėtyre pronave “sepse askush nuk ishte interesuar”. Raporti pėrcakton se shifra e ēamėve tė larguar me forcė nga Greqia pėr nė Shqipėri gjatė dhe pas luftės sė dytė botėrore ėshtė rreth 35 mijė vetė. Pasuria qė ata kanė lėnė pas ėshtė shumė e madhe. Sipas vlerėsimeve tė Zyrės Komisionare Shqiptare, kompetente deri nė vitin 1990 pėr tė trajtuar pronat e shqiptarėve jashtė kufijve politikė tė Republikės sė Shqipėrisė, shqiptarė e Greqisė deri nė vitin 1940 pėrveē shtėpive e trojeve, pyje me sipėrfaqe 65 mijė hektarė, 108 mijė ha kullota dhe 30 mijė ha tokė bujqesore me njė vlerė prej 1 miliardė USD. Ndėrsa sipas Shoqatės Ēamėria vlera totale e pronave ēame nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore ishte 340 milion USD dhe qė me vlerėn e sotme tė kembimit vlerėsohet 2,5 miliard dollarė, theksohet nė materialin e Grupit tė Krizave.

Ligji i luftės
Greqia miratoi njė ligj qė sekuestronte pronat e ish-bashkėpunėtorėve tė italianėve fashistė dhe gjermanėve nazistė, pasi akuzonte se shqiptarėt ēamė kishin bashkėpunuar me pushtuesit.