PDA

View Full Version : Tė gjithė tė huajt qė kanė bėrė vepėr penale, do tė dėbohen nga Zvicra


Tomori
06-07-09, 14:57
Tė gjithė tė huajt qė kanė bėrė vepėr penale, do tė dėbohen nga Zvicra (http://www.noa.al/index.php/ballkan/93-ballkan/3696-te-gjithe-te-huajt-qe-kane-bere-veper-penale-do-te-debohen-menjehere-nga-zvicra)

E Enjte, 25 Qershor 2009 09:21http://www.noa.al/images/stories/viza_shengen.jpg
Zyrih, 25 qershor, NOA - Tė gjithė tė huajt qė kanė bėrė vepėr penale, do tė dėbohen menjėherė nga Zvicra, gjithashtu sipas Kėshillit Federal (Bundesrat) Vizėn "C" - qėndrimin e pėrhershėm do e marin, vetėm ata qė dėshmojnė vullnet pėr integrim dhe qė integrohen nė rrjedhat e shoqėrisė zvicerane, nė tė kundėrtėn edhe ata i pret kthimi nė vendlindje.
Tė gjithė ata qė dėnohen me burg sė paku dy vjet, do e humbin lejen e qėndrimit nė Zvicėr. Qėndrimi i pėrhershėm do t' i mundėsohet vetėm atyre qė me sukses integrohen nė shoqėrinė zvicerane, kjo vlen edhe pėr bashkėshorten apo bashkėshortin e bartėsit tė lejeqėndrimit.
Integrimi i suksesshėm sipas Kėshillit Federal nėnkupton respektimin e sistemit juridik, respektimin e vlerave themelore tė kushtetutės, vullnetin pėr punė dhe integrim.
Nė kėtė drejtim shumė, do i kushtohet rėndėsi e madhe njohjes sė gjuhės.
Partitė politike zvicerane, reaguan nė mėnyrė kritike ndaj propozimeve tė Kėshillit Federal. Partia Popullore (SVP) dhe ajo Liberale (FDP), kėrkuan njė katalog tė veturave penale pėr tė cilat do tė munden tė huajt tė dėbohen nga Zvicra.
Partia Kristiano-Popullore CVP, kėrkon integrimin e largimit nga vendi (dėbimin) nė kodin penal, ndeėkaq Partia Socialiste mendon qė Kėshilli Federal e ka tepruar me propozimet dhe me masat qė do t’i aplikojė ndaj tė huajve me prapavijė kriminale apo dezintegruese, mendim dhe qėndrim tė ngjashėm me Partinė Socialiste ka shfaqur edhe Partia e tė Gjelbėrve.
NOA-INA

Idila
06-07-09, 16:07
Shumė mirė e paskan bėrė..!

Makresh
06-07-09, 16:08
Zvicrranet varen nga te huajt sot.

Nese shqiptaret do e leshonin zvicrren pernjeher, ky shtet do te zhytet ne nje kriz financiare sa qe asnje shtet me par nuk ka perjetuar. Kete e din zvicrranet, dhe pikerisht per ket do ta zbresin tonin me te cilin i qesin mesele "Shqiptareve,, ne vecanti.

GjIlAnAsI_cSi
06-07-09, 16:45
Nuk po behet fjal per shqiptaret por ne pergjithesi Auslanderat ( te huajt ) , mua me i kan prish ne vitin 2002/2004 do te thot kjo me burg ka qen edhe me heret , por njeher ka qen Kantonin ta kan ndrru do te thot Kanton ZH mua sme ka pranu me , e pastaj kam kalu ne nje kanton tjeter dhe ashtu edhe aty edhe viuuu ne karrigen 12 A ne ballone edhe n'kosov :-)

Vetem nga 3 vjet kan kalu ne 2. Dhe per vizen C i dun do rregulla psh mos me u var asnjeher prej shtetit , mos asnjeher ndonje borgj ne firma te ndryshme , dhe ajo kryesore denime shtetit asnje deri me tani!

Makresh
06-07-09, 16:50
Nuk po behet fjal per shqiptaret por ne pergjithesi Auslanderat ( te huajt ) , mua me i kan prish ne vitin 2002/2004 do te thot kjo me burg ka qen edhe me heret , por njeher ka qen Kantonin ta kan ndrru do te thot Kanton ZH mua sme ka pranu me , e pastaj kam kalu ne nje kanton tjeter dhe ashtu edhe aty edhe viuuu ne karrigen 12 A ne ballone edhe n'kosov :-)

Vetem nga 3 vjet kan kalu ne 2. Dhe per vizen C i dun do rregulla psh mos me u var asnjeher prej shtetit , mos asnjeher ndonje borgj ne firma te ndryshme , dhe ajo kryesore denime shtetit asnje deri me tani!


Ty s'kam mundesi se edhe prej kosove t'kisha debu :biggrin:

lirik
06-07-09, 17:15
po vjen tash ajo koha i mjerė esht ai qe nuk ka atdhe -
e pasuri veq me e fe nuk po u mbajka as barku as vatani

Estella
06-07-09, 17:57
http://www.pi-news.net/wp/uploads/2009/01/sicherheit-schaffen.jpg

Dani11
06-07-09, 18:43
http://www.pi-news.net/wp/uploads/2009/01/sicherheit-schaffen.jpg


Kjo pune behet enkas per shqiptar sepse zvicrrant e dine qe pas 20 viteve shqiptaret do te ken rrol vendimtare ne zvicer dhe kete duan ta parandaloin, nuk deshiroin qe muslimanet te dominoin ne zvicerr.

Prandaj kisha ber thirrje te gjithe te rinjeve shqiptare,SHKOLLONU dhe organizohuni dhe behuni aktiv ne politken e zvicres deri sa te hyni edhe ne parlament.

Zvicrra pas 30 vitesh do te behet e shqiptareve, nese punoni dhe angazhoheni politikisht.

Marco
06-07-09, 23:47
[quote=Tomori]Tė gjithė tė huajt qė kanė bėrė vepėr penale, do tė dėbohen nga Zvicra (http://www.noa.al/index.php/ballkan/93-ballkan/3696-te-gjithe-te-huajt-qe-kane-bere-veper-penale-do-te-debohen-menjehere-nga-zvicra)

E Enjte, 25 Qershor 2009 09:21http://www.noa.al/images/stories/viza_shengen.jpg

Edhe naj dit kini me na sjell edhe ligjin e Zvicerres e gjitha shteteve ne foruma shqiptar..

Tomori Flm per temen po kam njė pyetje :
A ka ne forumat shoqeror zvicerran ndonjė tem qe ka te baj lidhje me gjendjen Shqiptare , a po e pranojn Shqiperin en EU a jo apo diqka te till sikurse kjo tema jote ??
Mendimi im ėshtė me na kyrsy prej shum temave qe sjan shqiptare se me ja nis me kallxu gjith ateher ne po jetojm per te tjeret ... Flm

Prishtinasja_
07-07-09, 17:23
Boll mire po jau bojkan...sepse askush nuk po i detyron ata me ba vepra pentale!

Keshtu qe eshte nje vendim me vend sipas mendimit tim !

Nuk do ishte keq nese edhe Gjermania do ta fus kete ligjė ne fuqi !

pirro
07-07-09, 20:03
Boll mire po jau bojkan...sepse askush nuk po i detyron ata me ba vepra pentale!

Keshtu qe eshte nje vendim me vend sipas mendimit tim !

Nuk do ishte keq nese edhe Gjermania do ta fus kete ligjė ne fuqi !

E ka fut edhe ghermania kete ligj mos ta nin. Pse me u mbajt me buke neper burgje e me sociala, kush ka bo vepra te kqija, shpejt te vendi i tyre ne KS, ka vend per te gjith ketu.

krijuesiii
07-07-09, 20:29
Boll mire po jau bojkan...sepse askush nuk po i detyron ata me ba vepra pentale!

Keshtu qe eshte nje vendim me vend sipas mendimit tim !

Nuk do ishte keq nese edhe Gjermania do ta fus kete ligjė ne fuqi !

...gabim e ke shume, a do ti debojne edhe zvicrrante e gjermante qe bejne vepra te kqija aaa ka dojne me i que ate ne afrike, jane ligje dhe rregulla anti njerzore, sepse denimin le ta vuaj si i huaji si gjermani ne burge dhe le te punoj per social e bene kompenzimin e denimit...

...keshtu mendoj une se di...


...nese nje shtet pretendon qe eshte demokratik dhe i barabarte per te gjithe ateher nuk guxon ti keqtrajtoj te huajit, ata ne KS kur po vine po thone se duhet te jemi vend multietnik e multikulturore ndersa te ne 95% e popullsis eshte Shqipetare e po duhet me i bo ligjet e multietnicitetit, ndersa vete ne vendet e tyre sjellin ligje diskriminuese...


...por mos harroni se as gjermania e as Zvicerra nuk mund te mbijetojn zhvillimin e tyre pa te huaj, simbas librit te Gerhard Schröderit ish kanzelarit gjerman ne 20 vjeqarin e ardhshem gjermanis i duhen me se pake edhe 15 miljon emigrant per te mundure me e mbajte kete standarte jetesore qe kane, se perndryshe qe sote gjermani ka 5 miljon banore qe jane mbi 80 vjeqe, qe dmth se ushqehen nga kaca e shtetit...

...Shqipetaret do te ishte mire qe te marrin njohuri dhe investime e te kthehen me vete deshire ne vendin e tyre siq ben shume italjan ne vitet e 80 e 90 ...


...shkoni ne Londer shiheni multi-kulti qa eshte po te merrke malli me pa angleze edhe gjermani e zvicerra ne ate rruge jane skan qare...

tungiii

teutaA
07-07-09, 21:13
ishalla veq fjal i kan e nuk i kthejn se tybe shtir me u adaptu tash me jeten ne ks

Prishtinasja_
07-07-09, 21:48
...gabim e ke shume, a do ti debojne edhe zvicrrante e gjermante qe bejne vepra te kqija aaa ka dojne me i que ate ne afrike, jane ligje dhe rregulla anti njerzore, sepse denimin le ta vuaj si i huaji si gjermani ne burge dhe le te punoj per social e bene kompenzimin e denimit...

...keshtu mendoj une se di...


...nese nje shtet pretendon qe eshte demokratik dhe i barabarte per te gjithe ateher nuk guxon ti keqtrajtoj te huajit, ata ne KS kur po vine po thone se duhet te jemi vend multietnik e multikulturore ndersa te ne 95% e popullsis eshte Shqipetare e po duhet me i bo ligjet e multietnicitetit, ndersa vete ne vendet e tyre sjellin ligje diskriminuese...


...por mos harroni se as gjermania e as Zvicerra nuk mund te mbijetojn zhvillimin e tyre pa te huaj, simbas librit te Gerhard Schröderit ish kanzelarit gjerman ne 20 vjeqarin e ardhshem gjermanis i duhen me se pake edhe 15 miljon emigrant per te mundure me e mbajte kete standarte jetesore qe kane, se perndryshe qe sote gjermani ka 5 miljon banore qe jane mbi 80 vjeqe, qe dmth se ushqehen nga kaca e shtetit...

...Shqipetaret do te ishte mire qe te marrin njohuri dhe investime e te kthehen me vete deshire ne vendin e tyre siq ben shume italjan ne vitet e 80 e 90 ...


...shkoni ne Londer shiheni multi-kulti qa eshte po te merrke malli me pa angleze edhe gjermani e zvicerra ne ate rruge jane skan qare...

tungiii
More ēka me ju be disave qe edhe per social punojn edhe apet nuk mbushen mend !

Ndoshta jam total gabim por disa e meritojn sepse ju ka dal tamli mbi pshesh !

Mire se kish cekur Gjumashja ne nje teme tjeter se ata qe nuk e respektojn ligjin , ata as ne Ks nuk duhet me i pranua ! Por medet se "dikujt do i bijn hise" !

Estella
08-07-09, 16:48
http://www.pi-news.net/wp/uploads/2009/01/sicherheit-schaffen.jpg

Diskriminim asgje tjter...... eshte e padrejttt

Makresh
08-07-09, 17:29
Diskriminim asgje tjter...... eshte e padrejttt

Shume e padrejt.

Nje anekdot te vogel; Nje te riut shqiptar ju eshte qorruar syri nga nje zvicrran dhe shoqja e tij ne nje fest, dhe ata ikin duke mos u pergjigjur fare. Vellau i shqiptarit e takon vajzen ne rruge dhe e rrahe sepse vellaut tij ia kishin qorruar syrin per jet, dhe qe nga ky moment kan filluar te elaborohen keto idet e debimeve nga partia raciste UDC-ėja.

lovely
08-07-09, 17:50
jo bre :biggrin:

Makresh
08-07-09, 17:53
jo bre :biggrin:

valla po :biggrin:

lovely
08-07-09, 17:55
nime a? :biggrin:

GjIlAnAsI_cSi
08-07-09, 18:55
Boll mire po jau bojkan...sepse askush nuk po i detyron ata me ba vepra pentale!

Keshtu qe eshte nje vendim me vend sipas mendimit tim !

Nuk do ishte keq nese edhe Gjermania do ta fus kete ligjė ne fuqi !


Pse ti mendon se Gjermania nuk i ka keto? Rri ne Gjermani ne burg mbi 3+ edhe me Deutsche Pass kan me te kthy ne vendlindje!

Plus asaj po qese ke pas probleme ndonjeher me gjygje , kurr Unnbenfristet sun e merr , pos ksaj kan per ta vazhdu vizen cdo 3 muaj derisa te heqet Bewerungi.

Gjermania motii i ka keto.

lirik
12-07-09, 22:44
sjelljet e tilal te gjermanve dhe zvicrranve te zgjojnė nji dit reaksion te shqiptarve ndaj ktyre dy vendeve-
sepse po shtohet per dit e ma teper rracizmi antishqiptarė jo ndaj popujve tjerė por vetem ndaj ne
shqiptarve-
nese shqiptart ia kthejn shpinen zvicrres dhe gjermanisė shqiptart do te kthehen kah lidhjet me italian franqez turq etj dhe politika zvicrrane e gjermane e austriake do te humbė popullin ma aleat ma mik ma te sinqeritin qe mund ta ket pasur ndonjeher ne histori-
perkudnrazi politika gjermane dhe zvicrrane duhet te ja japin privilegjet ma te mdha ne europė pikrisht popullit shqiptar

GjIlAnAsI_cSi
12-07-09, 23:11
O lirik , nuk e kemi ne at fat me u fol ne parlament e me votu ne parlament extra per shqiptar. Ne zvicerr me qen shqiptar eshte si me qen gjysem Zvicrran , do te thot te gjith ata qe kan menduar me arrit dicka me pun sot kan emer dhe respektohen tamam si zvicrran , kurse ata qe kan menduar me pun te pista te arrijn lekun ata skan rrrespekt as nga me i keqi ne ch.. Kurse ne Gjermani eshte tjeter muhabeti , vendi me i madh , problema ma te mdhaj ka ketu dhe denimet nuk jan me te renda se sa ne ch si jan per njerz problematik.

p.s Lirik , nuk behet fjal per X apo Y popull , por behet fjal per te gjith te huajt! Do te thot behet fjal per Shqiptaret , Turqit , Macedont , Bullgart , Amerikant , Holandest , apo kush do qoft ai!

lirik
20-07-09, 17:05
O lirik , nuk e kemi ne at fat me u fol ne parlament e me votu ne parlament extra per shqiptar. Ne zvicerr me qen shqiptar eshte si me qen gjysem Zvicrran , do te thot te gjith ata qe kan menduar me arrit dicka me pun sot kan emer dhe respektohen tamam si zvicrran , kurse ata qe kan menduar me pun te pista te arrijn lekun ata skan rrrespekt as nga me i keqi ne ch.. Kurse ne Gjermani eshte tjeter muhabeti , vendi me i madh , problema ma te mdhaj ka ketu dhe denimet nuk jan me te renda se sa ne ch si jan per njerz problematik.

p.s Lirik , nuk behet fjal per X apo Y popull , por behet fjal per te gjith te huajt! Do te thot behet fjal per Shqiptaret , Turqit , Macedont , Bullgart , Amerikant , Holandest , apo kush do qoft ai!


ka raste diskriminuese me shqiptar sa te duash ne gjermani qe habitet njeriu

ka njeri qe njizet vjet maltretohet ne forma te ndryshme me presione letrash mos punsim mos dhenje te drejtave te shtetesisė as ne tokė as ne qiell -
por kshtu e ka kur njeriu mbetet pa atdhe pa atdhe nuk ka jetė jo ket le ta dij secili
sepse vetem atdheu esht ma i shtrejti qe nuk ka qmim qe paguan

lirik
22-07-09, 18:47
po gjermant e zvicrrant a bėjnė vepra penale jasht shtetit te tyre natyrisht se po edhe shum bile se
droga kurr nuk do te mund te futej ne kto vende sikur te mos ishin ata qe e lejojn ket krim pastaj
gjermant e zvicrrant nuk kan viza askund ne botė shkojn ku te duan e bejn qejfe ne pushime ne gjith boten -
turo duhet te ken kta qe qesin kso far ligjesh nese dikush ben veper penale e paguan me burg kaq -
por jo kso marrinash tash ne ket shekull kso ligjesh mizore barbare

verpat penale qe i bejn vendasit perse nuk aplikohet edhe per ta ligji qe ti qojn dikun ne shpretira te sahares mendoj se kjo esht e pa drejt diskriminuese por ktu ka qellime tjera -
ne shqiptarve europa na ka shum borgje morale per sjelljet esaj -
shqiptarve nuk ju la kurfar dere tjeter per veq te ikune te marrin boten ne sy dikush u shkatrrua nga varfria dikush zgjodhi rrugene krimit por per mjerimin ton faj ka europa sllavet por europa bashk me ta qe na eshkaktoj ket gjamė prandaj me ne shqiptart duhet te ken ma shum kujdes se si po sillen

nuk dua ta mbroj kriminelin por ligjet europes po shkaktojn diskriminime ndaj te huajve

Fshatari
22-07-09, 19:00
Paskane vendos me i perzan krejt serbet, biles edhe ambasadorin se edhe ai nuk eshte pa veper penale!

lirik
23-07-09, 21:06
Paskane vendos me i perzan krejt serbet, biles edhe ambasadorin se edhe ai nuk eshte pa veper penale!JO JO SE EEDHE MAGJUPT E RUMANISė PO BEJN KERDI E POLAKT DUKE VJEDH NE GJERMANI MAGJUPT RUMUN PO HYJN NEPER SHPIJA TE GJERMANVE -
E POLAKT I VJEDHIN KOMPLET KERRET I FUSIN NE KAMION I QOJN PER POLONI
NUK GUXON NJERIU AS PES MINUTA ME ELAN HAPUR BICIKLETEN-
MAGJUPT RUMUN JAN DUKE BE KERDI KU DO I SHEH DUKE NDEJT NEPER SKUTA NE GJERMANI ITALIA MORI MAS A DHE I PERZURI TE GJITH UA NDALOJ POR GJERMANI VETEM ME SHQIPTAR E KA HALLIN EDHE NSE MONGOLT BEJN DIQKA OSE ESKIMEZT GJERMANIA MENJIHER FILLON ME EMRIN ALBANA E FILLON I QET GJAMIJAT SHQIPTARE NE KOSVė KISHAT ORTODOKSE SERBE E RUMUNE JO SE KISHES NUK JA LEN TURPIN -
MENDOJ SE KY RRACIZEM NDAJ SHQIPTARVE DUHET TE NDERPREHET KJO SJELLJE BA“RBARE MAKABRE ANTI NJERZORE ANTIKULTURORE DISKRIMINUESE
SHQIPTART JAN NJERZIM MA ME HALLE NE BOTė NEPER SHEKUJ QE PSUAN DHIMBJE TE MDHA GJAT HISTORSI SE PUSHTIMEVE PRANDAJ EUROPA DUHET ME I LAN TE QET KTA NJERZ ME NE FUND DHE TE HEQ RARCIZMIN E PROPAGANDEN NEGATIVE NDAJ TYRE E TE JU NDIHMOJ TE INTEGROHEN SE“PSE SHQIPTART ME POK NDIHMA MUND TE INTEGROHEN
E TE MOS KET EUROPA PROBLEME ME TA SEPSE EKAN BAZEN EKULTURES DHE EDUKIMIT
AS NUK JAN TERRORISTA E DUAN PUNEN DHE EUROPEN MJAFT MA ME KTO SJELLJE SEPSE
KTOO SJELLJE NUK I TAKOJN MODERNISZMIT AS INTEGRIMIT JAN TE PA DREJTA

SHQIPTART KAN NEVOJ TE NDIHMOHEN ME HEQJE VIZASH

>>{SpOnGeBoB}<<
26-07-09, 18:09
Rrene osht sha zoten qikjo edhe garant e kan prue kete lajm prej asaj gazetes gabelve Expressit se sha zoten as njete nuk e ka zhvicrra kond me perzane prej qitu. Po qita jetojne mara prej qetyne veprave penale. Qaty ku nuk ka vepra penale, sha zoten qajo drzhave ka marue.

lirik
26-07-09, 18:12
Rrene osht sha zoten qikjo edhe garant e kan prue kete lajm prej asaj gazetes gabelve Expressit se sha zoten as njete nuk e ka zhvicrra kond me perzane prej qitu. Po qita jetojne mara prej qetyne veprave penale. Qaty ku nuk ka vepra penale, sha zoten qajo drzhave ka marue.haaaaaaaaaaaaaaaa spongi na kpute tue qesh barku po me dhemb tue qesh spongi

>>{SpOnGeBoB}<<
26-07-09, 18:25
haaaaaaaaaaaaaaaa spongi na kpute tue qesh barku po me dhemb tue qesh spongi

Sha zoten mara lirik qishtu osht, vjen qitu qaj Tomorri jo aj tjetri i Gjilanit me sliken shishen plot shlivovice ne dore jo tana qaj pirra me(pa) helmete tu na bajten gejlen kane pe kthejne, se qita duhet me na majten tu Kosova kur te na kthejne najhere.

Po qita Zhvicranet mara jetojne pej neve, sha zoten edhe me na kthye teposhte vijne qito zhvicrrankat ne Rahavec e qdo skute tu Kosoves me na lypen me qiri e me pishe ku jena e ka nuk jena se pa neve edhe sha zoten ne ballon pej prishtina ajroportit e tak e Zhvicerr si ambasadora, se nuk kane te gjalle mara edhe thojne qka thojne qishtu palidhe se sha zoten na Kosova Allbana jena sehr beliebt, edhe qisajna muj i ra peqat 100 % percent se sha zoten qita ma ka thanen me goje te vehte qajo nepunsja e Migrationit qe e ngjof.

Ani edhe qajo Idila te paska shkrujten qitu, ishalla heren tjeter 2500 franaka ja terrin ne avtoban autostoperat me ofiqinen e babait ne neverland.

Rolinda
29-10-09, 23:03
Jjjaaaaaaa Ethet Mi Kini Shti More Qka Jon Kto Fjale Kshu Tverteta A Veq Ja Futni Kot....

E Qka Na Me C Viz Qe Jemi E Per Na Qka Thojn Qfar Regulla Na Paskan Dhon Neve...

Peja-Boy
04-11-09, 19:03
Rrene osht sha zoten qikjo edhe garant e kan prue kete lajm prej asaj gazetes gabelve Expressit se sha zoten as njete nuk e ka zhvicrra kond me perzane prej qitu. Po qita jetojne mara prej qetyne veprave penale. Qaty ku nuk ka vepra penale, sha zoten qajo drzhave ka marue.

Plotesisht e Sakte....sa te kesh Pare me pagu Denime ateher bej Vepra Penale ...Punon per Rroge, rrogen ta merr shteti edhe detyrohesh me lshu ate vend vet se ste jep kush me honger hahahaha