PDA

View Full Version : Edhe Gjermania sikur Zvicrra me debime


pirro
07-07-09, 18:21
Me aeroplana e me kerre
Gjermania dhe Kosova nė vjeshtė nėnshkruajnė marrėveshje pėr riatdhesim tė emigrantėve kosovarė. Ende nuk dihet numri i saktė i atyre qė do tė kthehen, por tash pėr tash flitet pėr ata qė kanė rėnė ndesh me ligjet gjermane. Kthimi pritet tė realizohet vitin tjetėr.

Nga Jeton Musliu mė 07.07.2009 nė ora 16:27
Ka shumė mundėsi qė vitin e ardhshėm, avionėt tė mbushen me kosovarė, tė cilėt do tė riatdhesohen nga autoritetet gjermane drejt Kosovės.

Njė marrėveshje e tillė pėr kthim tė shtetasve tė Kosovės nga shteti gjerman, pritet tė nėnshkruhet nė vjeshtė, ndėrmjet autoriteteve pėrkatėse tė Prishtinės dhe Berlinit.

Ende nuk dihet saktė dhe nė mėnyrė zyrtare, vendi, data e nėnshkrimit tė kėtij dokumenti, dhe as koha e saktė e fillimit tė zbatimit tė tij.

Megjithėkėtė, burime zyrtare nga Qeveria e Kosovės, i kanė treguar Expressit se fjala ėshtė pėr vjeshtėn e kėtij viti.

“Marrėveshja e tillė pritet tė nėnshkruhet nė vjeshtė tė kėtij viti, kurse zbatimi i saj kėrkon kohė ngase shteti i Kosovės ka procedura tė tjera tė ratifikimit nga ato tė shtetit gjerman”, thotė ky zyrtar pėr Express.

Ndėrkohė, tash pėr tash, krejt ēfarė dihet ėshtė se shteti gjerman, duket tė jetė i vendosur pėr tė kthyer njė numėr tė kosovarėve nė atdheun e tyre.

Madje njė fakt tė tillė, zyrtarė gjermanė, ua than nė sy bashkėbiseduesve tė tyre tė martėn nė Prishtinė, saktėsisht, Zenun Pajazitit, ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Kosovės.

“Me ministrin tuaj tė Punėve tė Brendshme kemi arritur tė biem dakord pėr kthimin e emigrantėve kosovarė nga Gjermania”, thotė August Hanning, Sekretari i Shtetit nė Ministrinė e Brendshme Federale tė Gjermanisė.

Tekstin e plotė mund ta lexoni nesėr ne Gazetėn Express

LOJETARI
07-07-09, 18:25
Me aeroplana e me kerre
Gjermania dhe Kosova nė vjeshtė nėnshkruajnė marrėveshje pėr riatdhesim tė emigrantėve kosovarė. Ende nuk dihet numri i saktė i atyre qė do tė kthehen, por tash pėr tash flitet pėr ata qė kanė rėnė ndesh me ligjet gjermane. Kthimi pritet tė realizohet vitin tjetėr.

Nga Jeton Musliu mė 07.07.2009 nė ora 16:27
Ka shumė mundėsi qė vitin e ardhshėm, avionėt tė mbushen me kosovarė, tė cilėt do tė riatdhesohen nga autoritetet gjermane drejt Kosovės.

Njė marrėveshje e tillė pėr kthim tė shtetasve tė Kosovės nga shteti gjerman, pritet tė nėnshkruhet nė vjeshtė, ndėrmjet autoriteteve pėrkatėse tė Prishtinės dhe Berlinit.

Ende nuk dihet saktė dhe nė mėnyrė zyrtare, vendi, data e nėnshkrimit tė kėtij dokumenti, dhe as koha e saktė e fillimit tė zbatimit tė tij.

Megjithėkėtė, burime zyrtare nga Qeveria e Kosovės, i kanė treguar Expressit se fjala ėshtė pėr vjeshtėn e kėtij viti.

“Marrėveshja e tillė pritet tė nėnshkruhet nė vjeshtė tė kėtij viti, kurse zbatimi i saj kėrkon kohė ngase shteti i Kosovės ka procedura tė tjera tė ratifikimit nga ato tė shtetit gjerman”, thotė ky zyrtar pėr Express.

Ndėrkohė, tash pėr tash, krejt ēfarė dihet ėshtė se shteti gjerman, duket tė jetė i vendosur pėr tė kthyer njė numėr tė kosovarėve nė atdheun e tyre.

Madje njė fakt tė tillė, zyrtarė gjermanė, ua than nė sy bashkėbiseduesve tė tyre tė martėn nė Prishtinė, saktėsisht, Zenun Pajazitit, ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Kosovės.

“Me ministrin tuaj tė Punėve tė Brendshme kemi arritur tė biem dakord pėr kthimin e emigrantėve kosovarė nga Gjermania”, thotė August Hanning, Sekretari i Shtetit nė Ministrinė e Brendshme Federale tė Gjermanisė.

Tekstin e plotė mund ta lexoni nesėr ne Gazetėn ExpressPritni tash kur te shpall qeveria jone nje tender te ri ,per pranimin e emigranteve.

Gjumashja
07-07-09, 19:10
Ata qe nuk e respektojne ligjin.. as ne Kosove si kisha pranu

Urata
07-07-09, 19:19
Ata qe nuk e respektojne ligjin.. as ne Kosove si kisha pranu


o u kyqa n'teme veq me i thane keto fjalet qe i paske thene Gjumashe....! a muni me marre me mend cfare kaosi do behet n'Kosove....! kur t'fillon tallazi i vrasjeve sikur mbas luftes....!

pirro
07-07-09, 20:00
Ata qe nuk e respektojne ligjin.. as ne Kosove si kisha pranu

Qa me ju bo more atynve, hajt se i riedukojme ne ne Kosove edhe ata...

Nuk ka arsyetim per ata qe jan me precedent penal ne vende te ndryshme. Asnje shtet nuk don me pas njerz te till neper vendet e tyre.
Ndersa per puntort e rregull se besoj qe ka me pas ndonjehere probleme

Dani11
07-07-09, 20:25
Qa me ju bo more atynve, hajt se i riedukojme ne ne Kosove edhe ata...

Nuk ka arsyetim per ata qe jan me precedent penal ne vende te ndryshme. Asnje shtet nuk don me pas njerz te till neper vendet e tyre.
Ndersa per puntort e rregull se besoj qe ka me pas ndonjehere probleme

Pirro fort inati ua paske shqiptareve qe jane jasht, ku ku me te ra ty naj njo ne dor paske me i sakatu krejt.Pse more gjith kjo gjelozi e gjithe kjo urrejtje? A veq qe ti nuk ke mujt me dal dikah apo qka?

O kto jane ligje diskriminuse dhe asgja tjeter, duke u thirre ne "kriminel" keta ju hyjne fshise edhe te pa fajshmeve po leni keto pollavra e mos ju gezoni te keqes.As ti qika e Prishtines mos u gezo se me ti kthy shqiptaret dhe te huajt ti do te mbetesh vetem me gjerman dhe kur te takohesh ne nacista ateher e kupton se ke perfundu por eshte vone.

pirro
07-07-09, 20:31
Pirro fort inati ua paske shqiptareve qe jane jasht, ku ku me te ra ty naj njo ne dor paske me i sakatu krejt.Pse more gjith kjo gjelozi e gjithe kjo urrejtje? A veq qe ti nuk ke mujt me dal dikah apo qka?

O kto jane ligje diskriminuse dhe asgja tjeter, duke u thirre ne "kriminel" keta ju hyjne fshise edhe te pa fajshmeve po leni keto pollavra e mos ju gezoni te keqes.As ti qika e Prishtines mos u gezo se me ti kthy shqiptaret dhe te huajt ti do te mbetesh vetem me gjerman dhe kur te takohesh ne nacista ateher e kupton se ke perfundu por eshte vone.

Po ti dani11 qe te start fillon me gjykime edhe konspiracione, duke u thirr ne ata qe te gjithe na kane inati dhe i bojn me qellim.
Ne e dim edhe ti e din kohen e regjimit serb ne ks , kur gjermania dhe zvicrra pranon me mijera refugjat nga Kosova.
Tani nuk eshte ajo kohe dhe shteti gjerman e ka kry obligimin humanitar qe e ka pas ndaj Kosoves dhe per kete gjdo njeri normal duhet ti jet falenderues.
Gjarmanet nuk dojn me pas telashe ne vendin e vet, dhe dojn me bo selektime duke e ndar "shapin prej sheqerit". Te kqinjet riatdhesohen puntoret ndalen. Cte keqe ka ktu? pse a nuk kishe vepru edhe ti njejt me qene ne vend te gjermanve aa?

teutaA
07-07-09, 21:10
zoti ju ndihmoft se shtir per ata qe kthehen

instruktori
07-07-09, 21:22
Po te mendojn te gjithe siq mendoj une ,keta qe duhet te kthehen qenkan ne pik te hallit.
mendoni nga nje vend ku ka shume te mira te vishe ne nje vend ku ka shume te kqija.
Ishalla e kan Zotin dhe ne Kosove vine veq si Turista.
Jemi ne bolllllllll ketu

Makresh
08-07-09, 09:05
Ata qe nuk e respektojne ligjin.. as ne Kosove si kisha pranu

Pse jo ? Pas ēdo te keqe, fshihėt nje e mirė. Un mendoj qe ka edhe pozitiv ne ata qe do kthehen nese kthehen. Mos te harrrojm qe te burgosurit britanik ishin ata qe ndertuan shtetin australian qe eshte me qindra here me i madhe se kosova dhe jan nisur nga asgje-hiqja.

Diana007
08-07-09, 10:16
Valla nje familje e kan kthy nga Ch para 3 jave ku kan jetu mbi 10 vite aje ... nusja se ka jetu atje ka shku spital nga nervat :rolleyes: .... boll veshtir per ata qe kthehen ... e sidomos per femi ku don me ja plotsu gjitha kushtet si atje ...

Gjumashja
08-07-09, 20:45
oj diana hajt se edhe atje shefa nuk jane krejt.. e as gjyshi s`ju ka lind atje per mos me mujt me u adaptu ata me jeten ne kosove.. cdo fillim osht i shtir per cdo kend ama nuk osht dicka e pamundur kur dihet qe edhe ata deri dje kane rujt lope.. e kane jetu qetu, kudo qe ja duhesh me u adaptu me ambient

Shpati
09-07-09, 21:43
Me aeroplana e me kerre
Gjermania dhe Kosova nė vjeshtė nėnshkruajnė marrėveshje pėr riatdhesim tė emigrantėve kosovarė. Ende nuk dihet numri i saktė i atyre qė do tė kthehen, por tash pėr tash flitet pėr ata qė kanė rėnė ndesh me ligjet gjermane. Kthimi pritet tė realizohet vitin tjetėr.

Nga Jeton Musliu mė 07.07.2009 nė ora 16:27
Ka shumė mundėsi qė vitin e ardhshėm, avionėt tė mbushen me kosovarė, tė cilėt do tė riatdhesohen nga autoritetet gjermane drejt Kosovės.

Njė marrėveshje e tillė pėr kthim tė shtetasve tė Kosovės nga shteti gjerman, pritet tė nėnshkruhet nė vjeshtė, ndėrmjet autoriteteve pėrkatėse tė Prishtinės dhe Berlinit.

Ende nuk dihet saktė dhe nė mėnyrė zyrtare, vendi, data e nėnshkrimit tė kėtij dokumenti, dhe as koha e saktė e fillimit tė zbatimit tė tij.

Megjithėkėtė, burime zyrtare nga Qeveria e Kosovės, i kanė treguar Expressit se fjala ėshtė pėr vjeshtėn e kėtij viti.

“Marrėveshja e tillė pritet tė nėnshkruhet nė vjeshtė tė kėtij viti, kurse zbatimi i saj kėrkon kohė ngase shteti i Kosovės ka procedura tė tjera tė ratifikimit nga ato tė shtetit gjerman”, thotė ky zyrtar pėr Express.

Ndėrkohė, tash pėr tash, krejt ēfarė dihet ėshtė se shteti gjerman, duket tė jetė i vendosur pėr tė kthyer njė numėr tė kosovarėve nė atdheun e tyre.

Madje njė fakt tė tillė, zyrtarė gjermanė, ua than nė sy bashkėbiseduesve tė tyre tė martėn nė Prishtinė, saktėsisht, Zenun Pajazitit, ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Kosovės.

“Me ministrin tuaj tė Punėve tė Brendshme kemi arritur tė biem dakord pėr kthimin e emigrantėve kosovarė nga Gjermania”, thotė August Hanning, Sekretari i Shtetit nė Ministrinė e Brendshme Federale tė Gjermanisė.

Tekstin e plotė mund ta lexoni nesėr ne Gazetėn Express


Nje Palestinez e pershkruante kthimin ne vendin e tij keshtu:
Mu kthye ne Palestin esht sikurse mu kthye 50 vite mbrapa...
Te kthehesh 5o vite mbrapa, don te thot te kthehesh ne nje kohe ku nuk ka rrym, ska sistem shendetesor...
Por mesohen.
Njese e kan pak veshtir disa muaj ose vite, por ne fund ju bjen mir. Nuk mbesin neper vende te hauaja.

vjeshta
10-07-09, 00:08
o u kyqa n'teme veq me i thane keto fjalet qe i paske thene Gjumashe....! a muni me marre me mend cfare kaosi do behet n'Kosove....! kur t'fillon tallazi i vrasjeve sikur mbas luftes....!


Ligji ne Kosove nuk thote mos me u vra !:biggrin:Nje plumb 10 cent ,dy plumba 10 cent ...etj :wink:

teutaA
10-07-09, 00:37
Ligji ne Kosove nuk thote mos me u vra !:biggrin:Nje plumb 10 cent ,dy plumba 10 cent ...etj :wink:

thenje e dites :smile:

vjeshta
10-07-09, 01:21
thenje e dites :smile:

Po thua ? Flm.:smile:

turisti
10-07-09, 19:05
Ligji ne Kosove nuk thote mos me u vra !:biggrin:Nje plumb 10 cent ,dy plumba 10 cent ...etj :wink:

A u lirue :biggrin: grosha :biggrin: ??????????????????,hahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahaha.

Urata
13-07-09, 03:18
une menojsha 25 cent...
turiste, paska ra ne 10 cent...!

"mire" boll, plumagjit me "kursime" po dilkan...!

lirik
14-07-09, 22:05
sjellja e tillė e zvicrranve
dhe gjermanve ngjanė ne rracizem

qe kurr nuk do te permirsohen nga rracizmi
nga komplekset e megalomanisė zullum mbi te mjerėt

dhe ndjenjejes se dominimit mbi te tjeret arrogances sadiste terror psikologjik te kohrave moderne
ndersa europa ma s etepermi flet per te drejtat e njeriut dhe kunder diskriminimit-
pikrisht kta jan ata qe kurr nuk e duan integrimin me kto veprime antinjerzore ky esht terror psikologjik-
te jetoj njeriu 20 vite ne gjermani e zvicerr tė humbė nje jetė duke pritur letrat--as ne qiell as ne tokė e me ne fund gjej arsye per kthim ky esht krim rracial diktaturė dhe luftė e ndyrė psikologjike -
anti njerzore qe nuk ka te bej aspak me lirinė dhe demokracinė por me rracizem dhe ligjine te fortit -
ja humbe nje jete njeriut njeriu nuk i ka njiqnd jetra -
kosoven e ka lanė pa atdhe gjermania e cila ka filluar e para te shesh tokat shqiptare kongresi i berlinit 1878 mekati ndaj shqiptarve ka filluar ne gjermani dhe e gjith tragjedia qe ather nuk esht ndalur deri me sot pasojat qe do te zgjasin me shekuj gjermania ka dorė ne shum te kqija qe i jan shkatuar shqiptarve se bashku me francen anglinė italinė-
ne vend qe te perimsrosjn fajet kriminale ndaj shqiptarve kan filluar sejlljet e tilla dhe lojra te pa fund sadiste -
qeveria e jonė mvaret dikrekt nga europa prabdaj nenshkruan ligje te tilla diskrimniuese -
shqiptart vuajn per bukene gojes ka vetvrasje nga uria kur do te kthehen shqiptart ne atdhe ata jan te huaj kush do te ua siguroj punen banimin kushtet sociale jeten me fmi e me familje -
keto akte jan barbare qe duhet kundershtuar dhe duhet paditur zvicrren dhe gjermaninė ne gjygjin per te drejttat e njeriuit e jo te lejohen lojra te tilla na ishte njiher kjo far loje kjo nuk duhet te luhet ma

lirik
14-07-09, 22:05
sjellja e tillė e zvicrranve
dhe gjermanve ngjanė ne rracizem

qe kurr nuk do te permirsohen nga rracizmi
nga komplekset e megalomanisė zullum mbi te mjerėt

dhe ndjenjejes se dominimit mbi te tjeret arrogances sadiste terror psikologjik te kohrave moderne
ndersa europa ma s etepermi flet per te drejtat e njeriut dhe kunder diskriminimit-
pikrisht kta jan ata qe kurr nuk e duan integrimin me kto veprime antinjerzore ky esht terror psikologjik-
te jetoj njeriu 20 vite ne gjermani e zvicerr tė humbė nje jetė duke pritur letrat--as ne qiell as ne tokė e me ne fund gjej arsye per kthim ky esht krim rracial diktaturė dhe luftė e ndyrė psikologjike -
anti njerzore qe nuk ka te bej aspak me lirinė dhe demokracinė por me rracizem dhe ligjine te fortit -
ja humbe nje jete njeriut njeriu nuk i ka njiqnd jetra -
kosoven e ka lanė pa atdhe gjermania e cila ka filluar e para te shesh tokat shqiptare kongresi i berlinit 1878 mekati ndaj shqiptarve ka filluar ne gjermani dhe e gjith tragjedia qe ather nuk esht ndalur deri me sot pasojat qe do te zgjasin me shekuj gjermania ka dorė ne shum te kqija qe i jan shkatuar shqiptarve se bashku me francen anglinė italinė-
ne vend qe te perimsrosjn fajet kriminale ndaj shqiptarve kan filluar sejlljet e tilla dhe lojra te pa fund sadiste -
qeveria e jonė mvaret dikrekt nga europa prabdaj nenshkruan ligje te tilla diskrimniuese -
shqiptart vuajn per bukene gojes ka vetvrasje nga uria kur do te kthehen shqiptart ne atdhe ata jan te huaj kush do te ua siguroj punen banimin kushtet sociale jeten me fmi e me familje -
keto akte jan barbare qe duhet kundershtuar dhe duhet paditur zvicrren dhe gjermaninė ne gjygjin per te drejttat e njeriuit e jo te lejohen lojra te tilla na ishte njiher kjo far loje kjo nuk duhet te luhet ma

lirik
14-07-09, 22:11
jo nuk paraqet asgjė tjeter vetem sadizem mental psikologjik vuajtje terroriste- qe ju shkaktojn njerzve viktimave-
un kam pasur shum kontakt me emigracionin dhe ka njeri qe 15 vite vite e ka pritur kthimin dhe kurr nuk ka aritte integrohet 15 vite duke pritur letrat tmerr antinjerzorė ne planetin e quajtur tokė absurde te globit krime jan kto kunderr njerzimit-
edhe terrorizmi psikologjik ben pjes ne terror ndaj njeriut te pa fajshem -

si do ti dukej gjermanisė dhe zvicrres nese dikush tallet me qytetart e tyre gjėja ma e menqur do te ishte qe europa te ua liberalizoj vizat shqiptarve e jo serbve-
shqiptart kan nevojė per ringjallje ekonomike e tregti te lirė e levizje drejt atdheut por jo kud o bllokada e tallje
edhe njiher europa e kohrave moderne po deshmons ekurr nuk do te refromohet e demokratizohet-
rraciste kryqzatė ka lindur kryqzatė do te mbetet

dhe m,aktretuese e shqiptarve por ne shqiptart duhet te lidhemi si mishi me kocken me ameriken dhe me turqinė dhe sjelljet e europianve do te ju kthehen si bumerang her do kurdo -
sepse neper tiokat tona kan me pas nevojė me kalu gjithsesi

lirik
14-07-09, 22:15
nuk duhet keshtu me ket verbri te maltretohen shqiptart pa fund ka shqiptarė qe per shkaqe te ktyre pengesave me vite nuk jan integruar ne europė shqiptart akoma vuajn per levizjen elirė me qka i ka merituar serbia heqjene vizave me krimet qe i ka bė ne ballkan -
ja se si eshperblen eruopa per krimet ndaj kroatve ee boshnjakve e shqiptarve -
e shperblen me heqeje vizash po ne shqiptarve kur do te na hiqen vizat -
edhe sikur te ndrrojm fe e te behemi katolik vizat nuk na i heqin sepse ndaj shqiptarit keta e duan vetem lojen me terror psikologjik te pa fund por do te ishte mir qe te merren masa ndaj ktyre lojrave te tyre te zeza sepse lojrat me shqiptarė duhet te ndalen perfundimisht se mjaft kan luajtur me shekuj-
sepse mund te luajm edhe ne me ta pastaj