PDA

View Full Version : 20 tė mira dhe tė kėqija nga rrezitja ....


Jana
01-08-09, 02:14
Derisa jeni duke pushuar nė plazh, afėr bregdetit, pishinės, liqenit apo lumit duhet tė mendoni: a keni marrė masa kujdesi?

Mos u rrezitni midis orės 10 dhe 15, kur rrezet e diellit janė shumė tė forta. Ėshtė mirė qė tė rreziteni herėt nė mėngjes apo nė orėt e vona tė pasdites.
Mos u mashtroni: rrezet e diellit mund tė depėrtojnė nė lėkurėn tuaj edhe nėse qėndroni nėn hije, andaj duhet tė lyheni me mjete mbrojtėse.
http://www.telegrafi.com/data/image/pam-sunbathe-rrezitja.jpg
Ditėt e para tė rrezitjes
1. Tė gjitha preparatet pėr rrezitje, madje edhe ato tė cilat pėrmbajnė filtėr UV 15, lėshojnė rrezet e diellit.

2. Nė qoftė se dėshironi tė rreziteni, nuk preferohet tė merrni barna, siē janė ato kundėr kundėr reumės, pėr rregullimin e tretjes sė ushqimit apo preparatet pėr nxitjen e urinimit.

3. Tabletat pėr kontracepcion mund tė shkaktojnė shtimin e pigmentimit nė organet gjenitale.

4. Nga ora 10 deri nė 15, vish fanellė tė hollė, vėre njė kapelė nė kokė dhe lyeju me preparate pėr rrezitje.

5. Lyerja me kremra mbrojtėse, ėshtė e obligueshme, mirėpo ato nuk mbrojnė nga efektet negative tė rrezeve tė diellit.

6. Kremrat mbrojtėse nuk ndihmojnė as kur keni imunitetin e dobėsuar tė lėkurės. Nė kėtė mėnyrė keqėsohen dermatitisi seborik, herpesi, skuqja e fytyrės dhe formimi i puērrave.

7. Mesatarisht 69 pėr qind e rasteve tė ndryshimeve kancerogjene nė lėkurė nė moshėn e pjekurisė paraqiten pėr shkak tė rrezitjes sė tepėrt nė moshėn e re.

8. Prodhuesit e shumtė, me qėllim qė tė krijojnė preparate sa mė tė pėrsosura, pėrdorin substanca tė cilat nė kombinim me rrezet e diellit, shkaktojnė reaksione alergjike nė lėkurė.

9. Rrezet e diellit mund t'i shkaktojnė dėm edhe lėkurės sė kafshės suaj tė adhuruar (qenit, maces...). Natyrisht, kurrfarė lyerjeje nuk preferohet: lėrini tė qėndrojnė nėn hije dhe sigurojini ujė tė freskėt dhe pas njė kohe lėkura vetė do tė krijojė njėfarė mbrojtjeje.

10. Nė qoftė se vėrtet keni vendosur tė rreziteni, mbrojeni sė paku fytyrėn. Hulumtimet tregojnė se nė kohėn e tashme femrat nė moshėn 40-vjeēare kanė fytyrė me rrudha sikur kanė pasur femrat e moshės 60 apo 70-vjeēare para disa shekujsh. Piklat e pleqėrisė tani paraqiten nė duar dhe nė pjesė tjera tė trupit. Piklat e tilla nganjėherė mund tė bėhen edhe ndjellakėqija.
http://www.telegrafi.com/data/image/familje-rrezitje.jpg
11. Lėkurėn duhet lyer sė paku gjysmė ore para rrezitjes mė faktorė mbrojtės qė dėbojnė diellin.

12. Disa ditė para se tė shkoni nė pushime verore merrni nė mėnyrė orale vitaminėn E, e cila do t'i ndihmojė lėkurės suaj qė vetė tė mbrohet deri diku nga veprimi i dėmshėm i rrezeve tė diellit.

13. Edhe lėkura e natyrshme edhe lėkura plotėsisht e errėt mund tė pėsojnė nga rrezet e diellit. Mjafton ta lyeni me ndonjė preparat me faktorė UV 2 ose 4.

14. Duhet tė keni kujdes se edhe nėpėr rroba depėrtojnė rrezet UV. Andaj, edhe nėn fanellė duhet lyer lėkurėn me ndonjė preparat.

15. Melanina pėr tė krijuar mbrojtjen nga rrezet UV, nxin lėkurėn, aktivizohet dhe fillon tė grumbullohet vetėm pas 48 orėsh rrezitjeje. Andaj kur paraqiten shenjat e para tė skuqjes sė lėkurės duhet pritur pak. Atė qė do tė mund ta vėreni nė lėkurėn tuaj - janė djegiet.

16. Nė qoftė se, pra se tė dilni nė plazh, jeni rrezitur nė solarium, ju tėrheqim vėrejtjen: solariumi nuk mbron nga efektet e mėvonshme tė diellit nė lėkurė.

17. Rreptėsishtė ndalohet qė foshnjat t'u ekspozohen diellit, ndėrkaq u ėshtė tepėr e nevojshme vitamina D, e cila ndihmon qė fėmija tė ketė eshtra tė shėndoshė dhe tė fortė. Vogėlushėt e moshės trevjeēare patjetėr duhet t'i mbroni me mjete rezistuese. Ata patjetėr duhet tė kenė tė veshur fanella tė bardha pambuku dhe kapelėn nė kokė!

18. Nė qoftė se jeni lyer me ndonjė preparat, pasi tė dilni nga uji megjithatė duhet tė pėrsėritni lyerjen me tė njėjtin preparat.

19. Rrezet e diellit do tė depėrtojnė edhe nė flokė. Andaj mos harroni t'i lyeni me mjetin pėr mbrojtjen e flokėve (mjet mė i mirė ėshtė vaji).

20. Njė kuriozitet: hulumtimet kanė zbuluar se nė Australi kanceri i lėkurės mė sė shpeshti paraqitet nė dorėn e djathtė, ndėrkaq nė Amerikė nė dorėn e majtė. E dini arsyen? Nė tė vėrtetė, nė Amerikė, sikur edhe te ne, timoni nė automobil ėshtė i vendosur nė anėn e majtė tė automobilit, andaj shumica e shoferėve dorėn e majtė e qesin nė dritare tė hapur. Nė Australi ėshtė e kundėrta.
http://www.telegrafi.com/data/image/ne-bjeshke.jpg
Dielli nė bjeshkė
Dėshironi tė pushoni nė bjeshkė? Duhet ta dini sesa mė lart qė tė ngjiteni, ajri ėshtė mė i rrallė dhe mė i pastėr dhe rrezet e diellit janė mė tė forta. Pėr shembull, nė lartėsinė prej 3000 metrash, fuqia e rrezeve UV shtohet pėr 50 pėr qind.
Mbrojtja e posaēme pėr buzėt
Mė sė miri do tė ishte sikur nė parfumeri tė bleni "stick" pėr mbrojtje tė buzėve.
Kurthet nėn hije
* Rrezet e diellit deri nė lėkurėn tuaj mund tė depėrtojnė edhe nė mėnyrė indirekte, andaj lėkura mund t'ju nxihet dhe t'ju pėrcėllohet edhe nėn hije.
* Rėra dėbon 20 pėr qind tė rrezeve tė diellit.
* Sipėrfaqja e ujit dėbon 75 pėr qind tė rrezeve tė diellit.
* Asfalti dėbon 45 pėr qind tė rrezeve tė diellit.