PDA

View Full Version : Keq'pėrdorimi i diasporės Shqiptare nga (disa) "kėngėtarė"


murrizi
24-08-09, 20:16
Se njeriu nė dhe tė huaj ka mall, kjo ėshtė e zakonshme, e qė i gjori Shqiptar mundohet ta ruaj vetėvehten kahdo edhe kjo ėshtė pėr tu duartrokitur. Pėr tė mos duartrokitur, bile edhe shkrehur nė vaj ėshtė kur me mijėra kilometra larg atdheut nuk e lėnė tė qetė matrapazėt, tė qetė e nė halle tė tija.

Por ēfar ndodhė, ata pėrmes kanaleve diplomatike (kėtu ka dorė edhe politika) sigurojn viza "BIZNESI" dhe u turren bashkatdhetarėve, e si lėnė rahat sado largė qė tė ken shkuar ata.
Disa nga kėngėt qė ata i kėndojn, nuk janė asgjė tjetėr, nga ato qė dikur i dėgjoja kur i bija pėrskaj Kafes "Kosova" pran SUP-it, ku mblidheshin tė gjithė policia shtetrore e krahinės dhe bashkpuntorėt e tyre civil dhe shijonin muzik nga "kėngtaret" e ngjyrosura.

E ēfar bėnė i gjori Shqiptar, si ta lė ti kapėrcej dhe ky akt "madhėshtor" qė do ta bėnė mė pak Shqiptar sikur tė mos shkoje, ai pėrkundėr dėshirės sė tijė, lodhjes e rraskapitjes, besa edhe borxheve ende tė pakryera nga investimi i fundit nė vendlindje, ai vendos dhe shkonė !

I zhgėnjyer dhe sė bashku me tė familjes, shokėt apo edhe dikė nga farefisi ai nuk ka arritur tė shohė asgjė mė tepėr se njė tollovi njerzish, qė mundohėshin tė vallzonin, njė valle qė aspak nuk do tė shkonte me muzikėn shqipe (qėllimi i sė cilės duhej tė ishte) ai e pėrfundon edhe kėtė natė, duke mos e ndier nė shpirt arsyen e asaj mbrėmje tė kushtueshme, e kuptohet i LEHTĖSUAR edhe pėr nja 100 euro nė xhep !

murrizi
24-08-09, 20:30
Ja disa nga ata qė dikush u thotė "YJE"

http://www.youtube.com/mos kliko kotF9AQasPfk18


mos kliko kot

Murgesha
24-08-09, 20:42
Murriz kliko-kliko se u rregullua.

More ti paske pas fat me te ba muzik "yjet" e njohura po une kesh ka kupi me nje dasme me do "yje" te panjohura http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif. Muzika e larte shurdhuese tere mbremjen, kenge pa kurrfare shije percjellja muzikore e pshtjellte e ne vallezonim si te ēoroditur po edhe dasmat e sotme valla me tė qu mall tė njė Ēoroditje njerėzore.

Hajt Murriz se bahet mirė...

murrizi
24-08-09, 20:55
Murriz kliko-kliko se u rregullua.

More ti paske pas fat me te ba muzik "yjet" e njohura po une kesh ka kupi me nje dasme me do "yje" te panjohura http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif. Muzika e larte shurdhuese tere mbremjen, kenge pa kurrfare shije percjellja muzikore e pshtjellte e ne vallezonim si te ēoroditur po edhe dasmat e sotme valla me tė qu mall tė njė Ēoroditje njerėzore.

Hajt Murriz se bahet mirė...
Mu kjo pra !
Ma mori mendja qe deshe t'mė ndihmosh, por nuk ishte qėllimi imė qė kėtu tė dėgjohej pikėrisht ajo muzik qė mė sė shumti mė pengon, por pikėrisht tė diskutohej pėr tė.
Afrim Muqiqi
Bajram Gigolli
Fejzullahėt deri diku
Dhe tė gjithė me njė fjalė, kush mė pak e kush mė shumė!
Nuk durohet kjo, ky ėshtė dhunim i shpirtit tė mėrgimtarit.
Ose vlen kėtu ajo meselja e t'zotit shpis, kur shkon me shkru te hoxha pėr robt e tijė ?!

Murgesha
24-08-09, 21:01
Mu kjo pra !
Ma mori mendja qe deshe t'mė ndihmosh, por nuk ishte qėllimi imė qė kėtu tė dėgjohej pikėrisht ajo muzik qė mė sė shumti mė pengon, por pikėrisht tė diskutohej pėr tė.
Afrim Muqiqi
Bajram Gigolli
Fejzullahėt deri diku
Dhe tė gjithė me njė fjalė, kush mė pak e kush mė shumė!
Nuk durohet kjo, ky ėshtė dhunim i shpirtit tė mėrgimtarit.
Ose vlen kėtu ajo meselja e t'zotit shpis, kur shkon me shkru te hoxha pėr robt e tijė ?!

Paj vallahi o Murriz nėse ata jetojnė e kėnaqen nė kėtė mėnyrė pėr hajmali jem unė e ti! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

P.S mendova qe je ngaterru me linka e pėr atė shkak ndėrhyra, po kur pash qė e ke kthy nė gjendjen qė ishte tė kuptova.

gjini
25-08-09, 10:24
Paj vallahi o Murriz nėse ata jetojnė e kėnaqen nė kėtė mėnyrė pėr hajmali jem unė e ti! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

P.S mendova qe je ngaterru me linka e pėr atė shkak ndėrhyra, po kur pash qė e ke kthy nė gjendjen qė ishte tė kuptova.
une vij nga nje skaj i kosoves ku perpos qe njerzit kan ndihmue shum gjat te gjitha koherave skan ba naj pune te veqant qe me u kendue ne keng apo diqka tjeter.
ksaj radhe isha dy jave ne kosove dhe dasma dhe synetije e fejesa sa te duash por nuk dijsha se a ka nis lufta tani apo qka u ba....!
ne oret e mengjesit ne 3 por edhe tan naten kersitke kalashnikovi si me pas kan keta trimat e krejt nahijes.
e mire e din se gjat luftes ata kan ndejt ose ne ulqin ose e kan pas rozhajen afer aty dhe kan hanger djath te boshnjakve pa pik pareve dhe jon knaq aty derisa eshte hy natoja e tash me kalashat qe i kan ble mas lufte na i tranuen femijet tan qe shkojn nga diaspora per tu qmall me vendin e prinderve te tyre.
por ligj nuk ka, policia te denon per nje parkim bile edhe te bertet, e ne nje lagje ku une jetoj edhe vete disa police ( ma pare hajna) tan naten rrin me kalash ne dore tuj i torturue miletin
Kosova po shkon drejt amerikes se para dyqin vjetesh ne kohen e kaubojve.
kaq sa per muziken qe e patet fjalen ti murgesha mos vete hiq. une per vete nuk merrsha vesh asgje as muzik serbqe por as magjupce nuk ishte.

per hajmali mos keni dert se po ju shkruaj nga nje, ty dhe murrizit se mu nuk po me ndihmojn hajmalit e mia

Murgesha
25-08-09, 13:03
Kosova po shkon drejt amerikes se para dyqin vjetesh ne kohen e kaubojve.

Njė pushkė pėr dasmė o qitė gjithė o Gjini, ama tė qitet tėrė kohėn kjo nuk ėshtė nė rregull.

Ndėrsa sa i pėrket citimit mė lart.

Njė ditė kur ishim ka bahemi gadi me shku me e marrė njė nuse diku ka ora 10:30 minuta po i ndėgjoj do krismė e mu duk se erdhėn aty nga shtėpia e dajės qė martohej e po them unė "Kalle daj kalle" kur po mė thot kunati jo valla qeto nuk janė pushkė dasme. Nuk shkoi as 10 minuta kur mbėrrini lajmi nė shtėpi o e vrau filani - filanin e edhe nė shėpinė tonė filluan komentet.

Pas pak po mė thotė kunati ēka je zbehė kėshtu nė fytyrė, mos e merr afėr zemre se kėshtu o tek ne??

Jo bre nuk e mora afėr zemre se fundja as qė i njihja ata njerėz qė u vranė atė ditė, por tėrė atė ditė shumė keq jam ndjerė....

Nuk lash mė fėmijėt asnjė ditė tė dalin tė lirė nga friga e ndoj plumbi hakmarrės a dasme...

Dhe vėrtet po kthehemi nė kohėn e kaubojve...

murrizi
25-08-09, 13:37
Edhepse mund ta lidhje kėtė temė edhe mė tė ndodhurat nė Kosovė, "gjatė muajve tė dasmave"! Nga dhe, edhe atje nuk mungojn keqėpėrdorimet, unė shumė mė shumė i qahėsha hallit te asaj diaspore qė (pėrasyje tė ndryshme) nuk ka mundėsi tė jetė prezente nė ato dasma e ahengje.
Unė e kam hallin mė tė madhė ndoshta nga ajo qė shkruaj e qė reflektohet te lexuesi nė kėtė Temė. Bile halli imė ėshtė aq i madhė, sa qė po t'mė dėgjonit mua duheshit ti "Bojkotonit" tė ashtuquajtura koncerte pėr diasporen, koncert pėr mėrgimtarėt e ku ta dijė unė se ēfar u pjell nė mendje ti ngjesin pėr emra reklamave qė ata bėjnė.
kur dikė "th'rret" tė bojkoton at'her ėshtė e udhes qė tė ipet edhe arsyeja, deri diku pėrse !

Mėrgata Shqiptare ka nevojė pėr pėrtrirjen e atyre momenteve qė nuk arrin ti shijoj nė vendlindje, ka nevoj pėr kėngėn shqipe, pėr recitale, pėr tinguj ēiftelie e gjithēka tjetėr qė atė e sjellė pėr nji moment (pėr atė mbrėmje) nė vendlindje. Nėse i gjori "gurbeēi" nuk ka mundėsi tė zgjedhė mes asaj qė ka nevojė njėmendėt, dhe mes asaj qė i servohet nė pjatė nga Kėngtarėt Matepaz (e qė nuk janė tė pakt) atėher pėrse tė hjek keq, ku ai ka mundėsi tė marrė pjes nė dasamt e turqve e tė arabve dhe do ta ketė po tė njėjten knaqėsi (nė i thafshin knaqėsi?)!

Domira
26-08-09, 08:19
Mua me duket ma i keq ndikimi i ksaj muzike te te rijt tane ne dispore, te cilet edhe ashtu jane larg atedheut dhe gjithashtu jane ne rrezik te humbjes se identitet kombetar (kultures, traditave tona).
Kanget (shumica) qe po kendohen neper dispore skan kurfare vlera.

>>{SpOnGeBoB}<<
26-08-09, 11:09
Mua me duket ma i keq ndikimi i ksaj muzike te te rijt tane ne dispore, te cilet edhe ashtu jane larg atedheut dhe gjithashtu jane ne rrezik te humbjes se identitet kombetar (kultures, traditave tona).
Kanget (shumica) qe po kendohen neper dispore skan kurfare vlera.

po qfare identiteti mara qishtu kane me hupen qita. Kane gjeten mara qasishna budalle qe shkojne edhe jepin para si lopa qatyna kongatarave eeeeeeh pijna wiskaaaaa edhe kuka kolla. Sha zoten qetynve qishtu qe digjojne qesishna kajka nuk osht mara gjynah hiq me ja shterren kuletat edhe ata mi shi nja 15000 evra ne minus qikjo ke si gjobe hiq pa vendim qishtu. Qka prit mara njeri prej qatynve identitet kur qatynve sha zoten as truni nuk mund ja ban hesap qishtu as per qka shkojne, tana a pernime pu kujton qe shkojne me deigjue muzike a. Sha zoten hiq, po haj qishtu ne qate guzhem qishtu mos pu nxajna najsend jo i bjen naj njanes te fiket :tongue: e qishtu.

O sha zoten une do qasishna kongatare as ne televizjon nuk i shof se me shkue mi pa edhe zhag qishtu me me que qatje nuk kishna shkue mara. Po qato kajkat pa vlera i kendojne qata kajkataret pa vlera qe kane ardhen mara me fitue letra me vlera. Edhe mire mara ja bajne qetyne budallve edhe ti Murriz sha zoten ti nuk pe dijshe bash mire po me doket ka i bjen qikjo diaspora, se sha zoten nuk mujne mu kanen mara diaspora 300 a 400 vehte hajde qe le te bahen nja 5000 vehte qishtu qe shkojne me digjue qesishna vlera.

Domira
26-08-09, 11:40
po qfare identiteti mara qishtu kane me hupen qita. Kane gjeten mara qasishna budalle qe shkojne edhe jepin para si lopa qatyna kongatarave eeeeeeh pijna wiskaaaaa edhe kuka kolla. Sha zoten qetynve qishtu qe digjojne qesishna kajka nuk osht mara gjynah hiq me ja shterren kuletat edhe ata mi shi nja 15000 evra ne minus qikjo ke si gjobe hiq pa vendim qishtu. Qka prit mara njeri prej qatynve identitet kur qatynve sha zoten as truni nuk mund ja ban hesap qishtu as per qka shkojne, tana a pernime pu kujton qe shkojne me deigjue muzike a. Sha zoten hiq, po haj qishtu ne qate guzhem qishtu mos pu nxajna najsend jo i bjen naj njanes te fiket :tongue: e qishtu.

O sha zoten une do qasishna kongatare as ne televizjon nuk i shof se me shkue mi pa edhe zhag qishtu me me que qatje nuk kishna shkue mara. Po qato kajkat pa vlera i kendojne qata kajkataret pa vlera qe kane ardhen mara me fitue letra me vlera. Edhe mire mara ja bajne qetyne budallve edhe ti Murriz sha zoten ti nuk pe dijshe bash mire po me doket ka i bjen qikjo diaspora, se sha zoten nuk mujne mu kanen mara diaspora 300 a 400 vehte hajde qe le te bahen nja 5000 vehte qishtu qe shkojne me digjue qesishna vlera.

Spongi pak edhe nana e baba tu dal me vallzu me kto kang tallava e fmijt normal mbas tyne fill. Ne anen tjeter skan faj se qata kangetar po iu shkojn edhe ata qato pi ngojn. Kshtuqe edhe kur ju shkon ndoni kangtar ma si kushi nuk peshon sa ata qe jan nonstop atje tu pre pare. Njeri sa ma shpesh i ngon kanget aq ma shum i hyn n'huj. Edhe kur vin n'Kosove veres me qato kang neper dasma.
Ajo qe ka randsi asht se, pse u ba ky devijim i vlerave muzikore shqiptare dhe kujt i duhet ky devijim!!!

Murgesha
26-08-09, 12:13
Ne ket qoroditje muzikore krejt kan faj e askush nuk ka faj.

Vlera....

E kush o ka i kqyr sot?

Matrapazet qe i kan non stop numrat e telefonit te kengetareve, ata bejn perzgjedhjen se cili kengetar do te jet ne koncertin e ardhshem. Thirr nje kengetar qe me te vertet kendon shqip eshte teper i shtrejte dhe shum pak i shkojn ne koncert. Ma mir vlla me ata tallavista qe ende nuk i kan qit vedit za, edhe te lire edhe kurr nje kang shqipe nuk ta kendojne, muzika abnormal e larte e nuk mirret vesh se cka po kendon. Paj mir qe po ja leshojn zanin e larte per mi mbulu gabimet e veta qe i bajn gjate kendimit. Ne te diaspores te permalluar per pak vallezim dhe ma se shumti po vlen ajo thenia e arte "shyqyr qe ra kjo dek e u pame" medemek me taku shoqerin e me hjek pak mall edhe me vallezu valla po.

Per tallavistat qe i kan ber emer vedit ne muziken tallava mos te flasim. Te shtrejt boll por edhe po ju shkojn shum veta.

Nje shembull:

Ishte Meda ne koncert tek ne, ndegjova se ishin kan dikund 700 veta ne koncertin e tij
250 DK bileta e ai vet per nje nate dhe siq me than kish kendu 2 her nga gjysme ore 8000 Euro ne xhep, e gjate tere kohes kishte kendu Bajram Gigolli te cilin e kish marr Meda me vedi per pak popullaritet.

Me pas na erdhi Shyhrete Behluli cmimi i biletes 150 DK dhe diku 50 veta ne koncertin e saj. Jo qe Shyhretja kendoi kenge nga reportuari i saj i pasur, ama si emer e ka meritu me i shku me teper ne koncertin e saj?????

Nuk e di kush do te na vije tash ne Shtator... Ata qe kan lidhje me kengetaret, dhe duke pas parasysh pushimet e ne nnė vendlindje tuj hjek mallin e tallavav neper dasma natyrisht qe ju kemi demtu pak xhepin por besoj se kengetari i rradhes qe do te na vizitoj do te jet ndoj tallavist per mi mbush pak xhepat organizatoret e koncerteve.

Vlere jo se jo po se paku ti lujm kembet qe po na zen ndryshk pa vallezu....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Domira
26-08-09, 12:19
Sdi valla Murgesha por une nuk po mendoj bash si ti sepse kjo tallava po bahet pjese e edukates te ne. Qajo po me duket shum brengosese:frown:

Murgesha
26-08-09, 12:22
Sdi valla Murgesha por une nuk po mendoj bash si ti sepse kjo tallava po bahet pjese e edukates te ne. Qajo po me duket shum brengosese:frown:


O prej zemres se plaste shkrova rreshtin e fundit oj Domirahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif. Krejt ket e kemi te imponuar, jo nga armiqte se ata nuk kishin dijt kaq mire me na e humb orientimin muzikor po nga shqiptaret qe nuk zgjedhin mjete per ti mbush xhepat.

murrizi
26-08-09, 13:33
Ne ket qoroditje muzikore krejt kan faj e askush nuk ka faj.

Vlera....

E kush o ka i kqyr sot?

Matrapazet qe i kan non stop numrat e telefonit te kengetareve, ata bejn perzgjedhjen se cili kengetar do te jet ne koncertin e ardhshem. Thirr nje kengetar qe me te vertet kendon shqip eshte teper i shtrejte dhe shum pak i shkojn ne koncert. Ma mir vlla me ata tallavista qe ende nuk i kan qit vedit za, edhe te lire edhe kurr nje kang shqipe nuk ta kendojne, muzika abnormal e larte e nuk mirret vesh se cka po kendon. Paj mir qe po ja leshojn zanin e larte per mi mbulu gabimet e veta qe i bajn gjate kendimit. Ne te diaspores te permalluar per pak vallezim dhe ma se shumti po vlen ajo thenia e arte "shyqyr qe ra kjo dek e u pame" medemek me taku shoqerin e me hjek pak mall edhe me vallezu valla po.

Per tallavistat qe i kan ber emer vedit ne muziken tallava mos te flasim. Te shtrejt boll por edhe po ju shkojn shum veta.

Nje shembull:

Ishte Meda ne koncert tek ne, ndegjova se ishin kan dikund 700 veta ne koncertin e tij
250 DK bileta e ai vet per nje nate dhe siq me than kish kendu 2 her nga gjysme ore 8000 Euro ne xhep, e gjate tere kohes kishte kendu Bajram Gigolli te cilin e kish marr Meda me vedi per pak popullaritet.

Me pas na erdhi Shyhrete Behluli cmimi i biletes 150 DK dhe diku 50 veta ne koncertin e saj. Jo qe Shyhretja kendoi kenge nga reportuari i saj i pasur, ama si emer e ka meritu me i shku me teper ne koncertin e saj?????

Nuk e di kush do te na vije tash ne Shtator... Ata qe kan lidhje me kengetaret, dhe duke pas parasysh pushimet e ne nnė vendlindje tuj hjek mallin e tallavav neper dasma natyrisht qe ju kemi demtu pak xhepin por besoj se kengetari i rradhes qe do te na vizitoj do te jet ndoj tallavist per mi mbush pak xhepat organizatoret e koncerteve.

Vlere jo se jo po se paku ti lujm kembet qe po na zen ndryshk pa vallezu....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Eh, N'kofsh ruajt deri sot prej shkijve, prej sodit i ke shtu edhe do armiq tjerė, sepse rasti qė pėrmene ėshtė shumė i ēart dhe jau ke ....nonen qatyne qe i kan "organizue" ato koncerte.

Murgesh, Domira e edhe ti Shpuz, mos e qelshim gojn e mi luftue kete dukuri vetė, hallku nuk vijn me bo kėtė pėr ne, duke shum pak, por n'em vetsh mua unė edhe me ne tre si fillestar jam i knaqun nėse nė tė ardhmėn i bojkotojm kto MASKARALLĖQE me emrin Koncert Shqip nė Augsburg, Zurich....n'Kopenhagen, Stokholm, Dueseldorf ........

Largė asaj, tė rrespektum e t'nerum ata qė njėmend vijnė me na kėndu Shqip, dhe ėshtė normale qė vijn edhe me fitue diēka, at e kanė profesion, por jo me muzik magjupishte.

Ah, se gati harrova RAP-i Kosovar ėshtė shumė mė origjinal sa "folklori"(pėr lakmi).

Mirpor nuk ėshtė e patjetėr qė vetėm tė kėrcehet/vallzohet, a jemi ne DIASPORA vėrtetė njė shtres aq e ultė e popullatės, a jemi medemek aq "katunar" na diaspora a ?
Po pėr koncerte tė llojit tė tillė p.sh :

ztsVwKM9OUQ

Domira
26-08-09, 14:40
Eh, N'kofsh ruajt deri sot prej shkijve, prej sodit i ke shtu edhe do armiq tjerė, sepse rasti qė pėrmene ėshtė shumė i ēart dhe jau ke ....nonen qatyne qe i kan "organizue" ato koncerte.

Murgesh, Domira e edhe ti Shpuz, mos e qelshim gojn e mi luftue kete dukuri vetė, hallku nuk vijn me bo kėtė pėr ne, duke shum pak, por n'em vetsh mua unė edhe me ne tre si fillestar jam i knaqun nėse nė tė ardhmėn i bojkotojm kto MASKARALLĖQE me emrin Koncert Shqip nė Augsburg, Zurich....n'Kopenhagen, Stokholm, Dueseldorf ........

Largė asaj, tė rrespektum e t'nerum ata qė njėmend vijnė me na kėndu Shqip, dhe ėshtė normale qė vijn edhe me fitue diēka, at e kanė profesion, por jo me muzik magjupishte.

Ah, se gati harrova RAP-i Kosovar ėshtė shumė mė origjinal sa "folklori"(pėr lakmi).

Mirpor nuk ėshtė e patjetėr qė vetėm tė kėrcehet/vallzohet, a jemi ne DIASPORA vėrtetė njė shtres aq e ultė e popullatės, a jemi medemek aq "katunar" na diaspora a ?
Po pėr koncerte tė llojit tė tillė p.sh :

ztsVwKM9OUQ

Murriz pak ma para u shpreha se eshte brengosese qe tallava ka arrijt me u ba pjese e edukates ton. Merre me mend ne diaspore me gjas edhe RAPi i bukur kosovar nuk po arrin me iu afru te rinjve sa tallavaja. Prandaj mua me duket se ketu edhe prindet kane ndikim (per fat jo te mire) sepse per disa prind tallavaja esht me e afert se sa RAPi. Asht e vertete edhe ajo se ne dispore pjesa dermuese te shqiptareve jane njerez qe kane ardhe ne kohen e fillimit te paraqitjes se ksaj muzike tallava e cila sido qe te jete ne nje kohe krtitike ka zavendesu lepabrenat. Keshtuqe njerzit ne diaspore zakonisht e ndalin kujtesen ne kohen kur largohen nga vendlindja dhe e ruajne me fanatizem ate kohe. Sa i perket muzikes, koha ka ndalur aty kur jane largu njerzit. Do ta quaja kohe tallava...bash:biggrin:

GURI SYLAJ
26-08-09, 20:02
Njeri nga shume paradokset e tona eshte edhe ky!
Per kulturen shteti nuk ka mjete kurse pseudoartistet tan jan milionere!???
Ata i gjen cdo kund.Igjen neper koncerte ne mergate me nje muzike te qoroditur dhe me nje "organzim " shtalle!
I gjen ne politike apo pran polit-ikajve ose si hamall ose si dekor!
Besa ,jo rralle ,i gjen edhe ne faqet e para te shtypit per skandale prej me te turpshmeve!

Dhe shih me e keqja ,lekun e marrin nga ne e perkrahjen nga politika !
Te paren edhe mundem me e kuptu ,pak nga malli dhe pak nga mos interesimi i duhur per veteveten por kete perkrahjen e dyte nuk mundem me e akceptu ne asnje menyre!
Kjo politike ,kjo ministri e kultures ,kjo ministri e ekonomise kjo, kjo .... ku e ka interesin ??Ne shkatrrimin e kultures dhe artit autokton shqiptare apo jan aq te mjere sa nuk e kuptojn se cfar po ndodhe me neve si komb!!?

Guri i madh
26-08-09, 20:13
Se njeriu nė dhe tė huaj ka mall, kjo ėshtė e zakonshme, e qė i gjori Shqiptar mundohet ta ruaj vetėvehten kahdo edhe kjo ėshtė pėr tu duartrokitur. Pėr tė mos duartrokitur, bile edhe shkrehur nė vaj ėshtė kur me mijėra kilometra larg atdheut nuk e lėnė tė qetė matrapazėt, tė qetė e nė halle tė tija.

Por ēfar ndodhė, ata pėrmes kanaleve diplomatike (kėtu ka dorė edhe politika) sigurojn viza "BIZNESI" dhe u turren bashkatdhetarėve, e si lėnė rahat sado largė qė tė ken shkuar ata.
Disa nga kėngėt qė ata i kėndojn, nuk janė asgjė tjetėr, nga ato qė dikur i dėgjoja kur i bija pėrskaj Kafes "Kosova" pran SUP-it, ku mblidheshin tė gjithė policia shtetrore e krahinės dhe bashkpuntorėt e tyre civil dhe shijonin muzik nga "kėngtaret" e ngjyrosura.

E ēfar bėnė i gjori Shqiptar, si ta lė ti kapėrcej dhe ky akt "madhėshtor" qė do ta bėnė mė pak Shqiptar sikur tė mos shkoje, ai pėrkundėr dėshirės sė tijė, lodhjes e rraskapitjes, besa edhe borxheve ende tė pakryera nga investimi i fundit nė vendlindje, ai vendos dhe shkonė !

I zhgėnjyer dhe sė bashku me tė familjes, shokėt apo edhe dikė nga farefisi ai nuk ka arritur tė shohė asgjė mė tepėr se njė tollovi njerzish, qė mundohėshin tė vallzonin, njė valle qė aspak nuk do tė shkonte me muzikėn shqipe (qėllimi i sė cilės duhej tė ishte) ai e pėrfundon edhe kėtė natė, duke mos e ndier nė shpirt arsyen e asaj mbrėmje tė kushtueshme, e kuptohet i LEHTĖSUAR edhe pėr nja 100 euro nė xhep !
poooo po mergimtart e gjor si matrapazat e tallavas si qeveria po i perrqitin kur gjejn budalla pse jo , me paret tona paguhen policia e shkinis qe i nderprejn punen shqiptarve per ndertimin e shtepive te kroj i vitakut , bile i financon qeveria e jon edhe strukturat paralele standard i parashtruar nga qeveria thaqi


e i gjori komb teni ke mbet jetim nuk kie kie kush kujdeset per ty , por kenget e vajtimit kurr nuk na u ndalen
MOTRAT MUSTAFA - SA SHUME MOTER SIVJET TE (http://www.youtube.com/watch?v=NxD3stoqa0A&feature=related)

Skyfter
26-08-09, 20:26
Eh, N'kofsh ruajt deri sot prej shkijve, prej sodit i ke shtu edhe do armiq tjerė, sepse rasti qė pėrmene ėshtė shumė i ēart dhe jau ke ....nonen qatyne qe i kan "organizue" ato koncerte.

Murgesh, Domira e edhe ti Shpuz, mos e qelshim gojn e mi luftue kete dukuri vetė, hallku nuk vijn me bo kėtė pėr ne, duke shum pak, por n'em vetsh mua unė edhe me ne tre si fillestar jam i knaqun nėse nė tė ardhmėn i bojkotojm kto MASKARALLĖQE me emrin Koncert Shqip nė Augsburg, Zurich....n'Kopenhagen, Stokholm, Dueseldorf ........

Largė asaj, tė rrespektum e t'nerum ata qė njėmend vijnė me na kėndu Shqip, dhe ėshtė normale qė vijn edhe me fitue diēka, at e kanė profesion, por jo me muzik magjupishte.

Ah, se gati harrova RAP-i Kosovar ėshtė shumė mė origjinal sa "folklori"(pėr lakmi).

Mirpor nuk ėshtė e patjetėr qė vetėm tė kėrcehet/vallzohet, a jemi ne DIASPORA vėrtetė njė shtres aq e ultė e popullatės, a jemi medemek aq "katunar" na diaspora a ?
Po pėr koncerte tė llojit tė tillė p.sh :

ztsVwKM9OUQ

Nurriz mbasi ja paske lidh edhe O Fortuna ne postim kam nje pyetje!

E din domethenien e kesaj kenge??

murrizi
26-08-09, 20:52
Po unė nuk mendoj qė arti ka pėr qėllim sfidimin e njezimit nė atė se nuk e kupton, apo sa e kupton ?! Porse si e kupton njeriu njė vepėr artistike, e qė padyshim edhe kjo sken filmike zė njė vendė tė tillė.
"Video skena" nė fjal ka pėr qėllim qė tė jap atė bėrthamen e botkuptimit, ndėrsa shijen e gjėrė do ti'a shtonte vetė shikuesi.
Me njė fjalė arti nuk spjegohet vetėm nė njė mėnyrė, por nga gjithėsecili pėr mėnyrėn e vetė tė kuptuarit.
Skena filmike nė fjalė mendojė qė ėshtė aq e qart, saqė nuk besoj tė lindė edhe shumė dilema se ēfar ėshtė dashur nė tė vėrtetė tė thuhet aty, megjithat i mbetėm bindjes s'ime qė ėshtė pėr tu kuptuar nga gjithėsecilin nė "stilin" e tijė !!!

Guri i madh
26-08-09, 21:03
Po unė nuk mendoj qė arti ka pėr qėllim sfidimin e njezimit nė atė se nuk e kupton, apo sa e kupton ?! Porse si e kupton njeriu njė vepėr artistike, e qė padyshim edhe kjo sken filmike zė njė vendė tė tillė.
"Video skena" nė fjal ka pėr qėllim qė tė jap atė bėrthamen e botkuptimit, ndėrsa shijen e gjėrė do ti'a shtonte vetė shikuesi.
Me njė fjalė arti nuk spjegohet vetėm nė njė mėnyrė, por nga gjithėsecili pėr mėnyrėn e vetė tė kuptuarit.
Skena filmike nė fjalė mendojė qė ėshtė aq e qart, saqė nuk besoj tė lindė edhe shumė dilema se ēfar ėshtė dashur nė tė vėrtetė tė thuhet aty, megjithat i mbetėm bindjes s'ime qė ėshtė pėr tu kuptuar nga gjithėsecilin nė "stilin" e tijė !!!murriz nuk e kie keq


po tani e kemi nji rini te moshes madhore po fatkeqsisht nuk kan perkrahje institucionale ,ata shkojn ne muzik shqip edhe pse nuk din asgje per muziken e mirfillt shqiptarenji mik i imi per disa antar familje nuk ka dokumenta udhtimi ose i ka vetem me avion me udhtue , kishte shkue ne BERLIN me shpres se per fmijt e tij do te marr pasaporta KOSOVARE po fatkeqsisht nuk kish pas sukses v


duke u kthye rruges fmijt e kishin pyt BABA pse erdhem ne berlin 60 km kur mundem me shkue ne komun me marr pasaport gjermane pa mungue nga shkoll


fmijt i kishin pyt qka me i than msuses kur me pyt per pasaporten ,po edhe shokt e mi jan pais me pasaporta ne BERLIN ,OSE MÜNSCHEN

Skyfter
26-08-09, 22:37
Po unė nuk mendoj qė arti ka pėr qėllim sfidimin e njezimit nė atė se nuk e kupton, apo sa e kupton ?! Porse si e kupton njeriu njė vepėr artistike, e qė padyshim edhe kjo sken filmike zė njė vendė tė tillė.
"Video skena" nė fjal ka pėr qėllim qė tė jap atė bėrthamen e botkuptimit, ndėrsa shijen e gjėrė do ti'a shtonte vetė shikuesi.
Me njė fjalė arti nuk spjegohet vetėm nė njė mėnyrė, por nga gjithėsecili pėr mėnyrėn e vetė tė kuptuarit.
Skena filmike nė fjalė mendojė qė ėshtė aq e qart, saqė nuk besoj tė lindė edhe shumė dilema se ēfar ėshtė dashur nė tė vėrtetė tė thuhet aty, megjithat i mbetėm bindjes s'ime qė ėshtė pėr tu kuptuar nga gjithėsecilin nė "stilin" e tijė !!!

pa filozofu, jan disa keng Simbolike qe nuk mundesh me i kuptu ndrysh Murriz, jam i sigurt se aj patriot qe e paska postu ne Youtube qenka i njejt sikur ky patrioti i Vatikanit te nenforumi feja.

4peace
26-08-09, 23:13
*

Disapora, diaspora, diaspora...

...kur shkojne ne pushime ne nje kohe te caktuar (eshte nje muaj ku ka me se shumti njerez nga diaspora ne pushime...

...ata atje e qujane "mu'ji i budallve".
Krejt k'ta "budalltė" gjat ketij muaji shpenzojne te holla ne shume fusha (dhe male): dasma, ahengje, syneti, restorana/kafiqa...

Nga te gjitha keto, ka nje kaste e caktuar njerezish qe bejne perfitime marramendese...Per fat te keq, keta te pangopur nuk ngopen me kaq. Prandaj edhe organizojne "vizita" ne diaspore. Organizojne "koncerte", "shfaqje teatrale" e party te te gjitha llojeve - kryesore t'ua marrin edhe ato pak te holla qe u kane mbetur atyre (disapores) nga shpenzimet ne vendlindje.

S'ben te milet lopa vetem mbrenda nje muaji...sepse viti i ka plot 12 te tille (muaj de).
Perse te mos milen lopet edhe gjat 11 muajve tjere...
...nese ka ende qumesht?

O Murriz! Diasporen s'po e keqperdorin por po e shfrytezojne (hoxhe Alija apo Ali hoxha apo anasjelltas ha haha)...deri ne fund. S'ka me fjale per vlera (artistike). "Vlera" e vertete eshte leku...


*

panta_rhei
28-08-09, 16:38
Nėse pėr njė ēast krejt kėtė do ta shikonim prej "syrit tė optimistit":

Vjen Meda. Njė kėngėtar pa vlera, mediokėr. Nė diskotekė shkojnė 700 tė rinjė e tė reja. Tė gjithė shqiptarė, pa pėrjashtim. "Ou ku je bre shqipe", "Qe bre ku je ti shqipe". "Ti moj po kcejshe mirė, mos je prej Prizrenit se hapat si t'qasaj ane po i qitshe...?".
Pra, takohen, shihen me njėri tjetrin, njoftohen, dashurohen, miqėsohen, fejohen, martohen. Ēka mbetet? Miqėsia, martesa, dashuria. Rrasja Medes, ermalit e berkanit.

Nė rastin e kundėrt, do tė shkonin nėpėr diskotekat e shkijve, turqve e tė huajve tė tjerė. Do tė duhej tė flisnin vetėm nė gjuhė tė huaj, jo shqip. Do tė takoheshin me djem e vajza sllavė e turq. Do tė dashuroheshin me ta, jo me shqiptarė. Do tė asimiloheshin. Ok, Meda do tė ishte i varfėr. Por, sa ia vlen!?
Nė kėndvėshtrimin e "syrit optimist" do tė thoja se mbrėmjet rinore nė diasporė janė karremi i pikėtakimit tė rinisė shqiptare pėr ruajtjen e qenies kombėtare. Nė rastin kur rrezikohet qenia kombėtare, do tė ishte luks tė flitej pėr kulturėn.
Shija ndryshon bashkė me kohėn. Pėr mė tepėr edhe kėngėt e britney spears janė shund e kiē, komercializėm.
A tha dikush qė kjo lloj muzike dhe ky lloj organizimi po e largon rininė nga shkolla? Jo. Nėse janė tė mirė nė shkolla e nė mėsime e studime, pa le ta dėgjojnė edhe medėn (nė atė rast nuk do ta bėnin, po nejse).

p.s. Mos lejoni kurrė tė bini nė situata tė tilla ku do tė grindeshit pėr ēėshtje tė shijes personale, ka thanė Kanti.

GURI SYLAJ
28-08-09, 21:43
p.s. Mos lejoni kurrė tė bini nė situata tė tilla ku do tė grindeshit pėr ēėshtje tė shijes personale, ka thanė Kanti.__________________
Nė rastin e kundėrt, do tė shkonin nėpėr diskotekat e shkijve, turqve e tė huajve tė tjerė. Do tė duhej tė flisnin vetėm nė gjuhė tė huaj, jo shqip. Do tė takoheshin me djem e vajza sllavė e turq.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++

I mora keto dy citate nga shkrimi i mesiperm per te tregu se nuk shkojn bashk!!!

Kurse sa per muzike( FJALET JAN SHQIP) edhe ashtu eshte muzike serbe e turke!!

panta_rhei
28-08-09, 22:44
Ke tė drejtė MADHĖRI I NDERUAR. Ti normal qė ke tė drejtė. Ja qė ne vdekatarėt ndonjėherė edhe japim mendime tė gabuara. Na ndjeni, sepse kaq na lejohet.

Guri i madh
28-08-09, 23:22
pa filozofu, jan disa keng Simbolike qe nuk mundesh me i kuptu ndrysh Murriz, jam i sigurt se aj patriot qe e paska postu ne Youtube qenka i njejt sikur ky patrioti i Vatikanit te nenforumi feja.


skyfter


une njof shum rini shqiptare qe jetojn ne diaspor munden me shkarkue keng pa vler po ata nuk e din , familja ndikon ne gjuh po nuk mundet edhe te muzika ,se shkurt ju thot familjes ju me keni than me shkue ne muzik shqip une shkova e tash pse jeni kunder ksaj muzikedikush jemi ne at faz te perjetimeve


e dikush vjen ma von


po ne nuk jemi fajtor

uck_aksh
30-08-09, 22:02
mbase nuk degjoj shum muzik te kengetareve te pasluftes me shum ndegjoj keto keng


mf10rdIl0nA

uck_aksh
30-08-09, 22:10
lZVeStMBXG0


nuk esht kengetar apo kengetare kur kendon ne studio e rregullon zerin me mikset edhe ku te shkon cd me vete vetem del reklam para publikut e nuk kendon

lirik
03-09-09, 03:27
*

Disapora, diaspora, diaspora...

...kur shkojne ne pushime ne nje kohe te caktuar (eshte nje muaj ku ka me se shumti njerez nga diaspora ne pushime...

...ata atje e qujane "mu'ji i budallve".
Krejt k'ta "budalltė" gjat ketij muaji shpenzojne te holla ne shume fusha (dhe male): dasma, ahengje, syneti, restorana/kafiqa...

Nga te gjitha keto, ka nje kaste e caktuar njerezish qe bejne perfitime marramendese...Per fat te keq, keta te pangopur nuk ngopen me kaq. Prandaj edhe organizojne "vizita" ne diaspore. Organizojne "koncerte", "shfaqje teatrale" e party te te gjitha llojeve - kryesore t'ua marrin edhe ato pak te holla qe u kane mbetur atyre (disapores) nga shpenzimet ne vendlindje.

S'ben te milet lopa vetem mbrenda nje muaji...sepse viti i ka plot 12 te tille (muaj de).
Perse te mos milen lopet edhe gjat 11 muajve tjere...
...nese ka ende qumesht?

O Murriz! Diasporen s'po e keqperdorin por po e shfrytezojne (hoxhe Alija apo Ali hoxha apo anasjelltas ha haha)...deri ne fund. S'ka me fjale per vlera (artistike). "Vlera" e vertete eshte leku...


*


----------------------------------------------------

vazhdoni e shkruani
te gjitha qka shkruani jan te qelluara-
dhe te sakta-

atje ne atdhe shpirti i njeriut po thuajse esht vyshkur -
atje njeriu esht tjetersuar jashtzakonisht prej pas luftes se kosoves e kendej
te habit gjithqka -----------forca e parasė veprimtarisė patriotike - kontributi i vullnetarve te luftes -
tre perqindshit me vite tė tėra -
vullneti e gjithqka tjeter erdhi nga diaspora nga mergata- me te cilen ata tallen tash

tallet me diasporen pamshirshem edhe qeveria e hashim thaqit dhe e sali berishes


kto dy qeveri nuk jan ne gjendje as te na e lehtsojn nji rrugė per te ardh ne atdhe te lirshem pa viza sepse shteti boshnjak e kroat tallet me mergimtart shqiptar duke na e bllokuar rrugen e kto dy qeveri shqiptare as qe e qajn koken per te na ndihmuar ne diaspores -
per kundrazi sillen me ne sikur kan interes qe ne ne diasporė te shkrihemi e te tretemi te harrojm vendlinjden token e te parve

Tomori
08-09-09, 13:12
Pershendetje te gjithve juve te Diaspores..
Por desha te theme se nuk Keq'perdoreni ju Por e kunderta ndodhe
Ju po keq'perdorni situaten ketu ne ATDHE normal jo te gjithe Po shumica PO
Nuk ju durrohen qallemet po keq trajtoni shoqerin ketu qerasni ka nje caj me mallagomi.
shum gabim e keni. Jeni ju apo sjeni ky fukaraja ketu e pi kaffen edhe pa ju 12 muaj resht

Nuk eshte jeta veq tre jave..?!!

Mua me ka ndodhe qe nje kojshi mergerimtar me ftoi ne kaffe por me mallagoni..

ju pergjigja JO flm po deshe e pim kaffen por me kushte une te paguaj.

murrizi
08-09-09, 13:46
Pershendetje te gjithve juve te Diaspores..
Por desha te theme se nuk Keq'perdoreni ju Por e kunderta ndodhe
Ju po keq'perdorni situaten ketu ne ATDHE normal jo te gjithe Po shumica PO
Nuk ju durrohen qallemet po keq trajtoni shoqerin ketu qerasni ka nje caj me mallagomi.
shum gabim e keni. Jeni ju apo sjeni ky fukaraja ketu e pi kaffen edhe pa ju 12 muaj resht

Nuk eshte jeta veq tre jave..?!!

Mua me ka ndodhe qe nje kojshi mergerimtar me ftoi ne kaffe por me mallagoni..

ju pergjigja JO flm po deshe e pim kaffen por me kushte une te paguaj.

Edhe kjo nuk ėshtė pėr ta hjedhur posht Tomor, por kėsaj "dukurije" unė ja kam kushtuar diku tjeter kohen dhe vendin. kliko http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=24811 ke pėr tė lexuar e mėsuar me bollek nga mendimet e njerzėve.

4peace
10-09-09, 05:10
Pershendetje te gjithve juve te Diaspores..
Por desha te theme se nuk Keq'perdoreni ju Por e kunderta ndodhe
Ju po keq'perdorni situaten ketu ne ATDHE normal jo te gjithe Po shumica PO
Nuk ju durrohen qallemet po keq trajtoni shoqerin ketu qerasni ka nje caj me mallagomi.
shum gabim e keni. Jeni ju apo sjeni ky fukaraja ketu e pi kaffen edhe pa ju 12 muaj resht

Nuk eshte jeta veq tre jave..?!!

Mua me ka ndodhe qe nje kojshi mergerimtar me ftoi ne kaffe por me mallagoni..

ju pergjigja JO flm po deshe e pim kaffen por me kushte une te paguaj.

Yyyy!

Ja edhe nje rast eklatant i thyerjes se rregullores nga ana e diaspor(dh)ės.

Duhet doemos denuar kete rast dhe te ngjashme...


...ne nje teme enkas per te.

Shume i poshte ky nga dia- fotoja.

Adresen, ju lutem...


...pason shkrimi protestues.

"Krejt ne protesta, motra e gra..."

*

Murgesha
10-09-09, 22:24
Yyyy!

Ja edhe nje rast eklatant i thyerjes se rregullores nga ana e diaspor(dh)ės.

Duhet doemos denuar kete rast dhe te ngjashme...


...ne nje teme enkas per te.

Shume i poshte ky nga dia- fotoja.

Adresen, ju lutem...


...pason shkrimi protestues.

"Krejt ne protesta, motra e gra..."

*

Tybe edhe dalmi nė protesta por.....

Qajo mė tė kuqe kogja fort mi ka trubullu mendėt, pėr ēka me dalė me protestu se???

Makresh
10-09-09, 22:27
Pershendetje te gjithve juve te Diaspores..
Por desha te theme se nuk Keq'perdoreni ju Por e kunderta ndodhe
Ju po keq'perdorni situaten ketu ne ATDHE normal jo te gjithe Po shumica PO
Nuk ju durrohen qallemet po keq trajtoni shoqerin ketu qerasni ka nje caj me mallagomi.
shum gabim e keni. Jeni ju apo sjeni ky fukaraja ketu e pi kaffen edhe pa ju 12 muaj resht

Nuk eshte jeta veq tre jave..?!!

Mua me ka ndodhe qe nje kojshi mergerimtar me ftoi ne kaffe por me mallagoni..

ju pergjigja JO flm po deshe e pim kaffen por me kushte une te paguaj.


Po ja mani nalt edhe ju per bes. Vec mos me ju thirr mo hic n'kafe :biggrin:

4peace
10-09-09, 22:30
Tybe edhe dalmi nė protesta por.....

Qajo mė tė kuqe kogja fort mi ka trubullu mendėt, pėr ēka me dalė me protestu se???

Pse aq pordhė e piskamė u ba...


...sa qi s'pe dijmė as kundėr kujt a ēkahit me ba protesta :smile:


*

Murgesha
10-09-09, 22:34
Pse aq pordhė e piskamė u ba...


...sa qi s'pe dijmė as kundėr kujt a ēkahit me ba protesta :smile:


*

Qata edhe unė dyshova, skam ni ende qė diaspora ka dalė me protestu pėr tallavistat, veq thash tybe moti s`kemi protestu pėr asgjė e po lypmi ndoj shkak me dalė e me e ba pordhė e piskama tė pavlefshme.

teutaA
11-09-09, 00:02
fal zotit jam qellu ne nje skaj te botes e hiq spo munden me na keqperdor kta kengetar shqiptar

e sa ju perket vlerave te muzikes shqipe tybe spo di cila ke shqip qitash se pernime me qiftelija ne darsem spo vallzohet po as me arta bajramin jo tybe as me inva mulen kshtu qe qare pa e perdor tallavan spo kemi

lirik
16-09-09, 09:23
Pershendetje te gjithve juve te Diaspores..
Por desha te theme se nuk Keq'perdoreni ju Por e kunderta ndodhe
Ju po keq'perdorni situaten ketu ne ATDHE normal jo te gjithe Po shumica PO
Nuk ju durrohen qallemet po keq trajtoni shoqerin ketu qerasni ka nje caj me mallagomi.
shum gabim e keni. Jeni ju apo sjeni ky fukaraja ketu e pi kaffen edhe pa ju 12 muaj resht

Nuk eshte jeta veq tre jave..?!!

Mua me ka ndodhe qe nje kojshi mergerimtar me ftoi ne kaffe por me mallagoni..

ju pergjigja JO flm po deshe e pim kaffen por me kushte une te paguaj.


tomorr at qe ka bė diaspora per ju atje nuk do ta benit ju kurr per ne
nese do te shkruante diaspora librat e bamirsive dhe kontributit
nuk do te kishte vend neper biblioteka-
por nuk po hyj andej hiq
e prej pareve qe po na i merrni ne kufi nga 50 euro ne emer ti sigurimit
jan llogaritur ne vit mbi 500 miliion euro hyjn ne kosovė nga mergimtart e
ma teper se nji miliard shpenzimet qe ata bejn ne kosovė
ku po i leni paret e mergimtarve ku i lat ata miliona qe nga vitet 1960
qe i derguan merimtart sikur te mos ishin mergimtart ne ato vite nuk kishe pa ti as sharrė te drujve as kerr te gjermanis as kombajė as traktor as lokal e shtepia te reja as asfalte as kurgja -
deviza e mergimtarit e ka ndertuar krejt balkkanin e azinė edhe mergimtart e turqisė po e ndertojn turqinė edhe shqiperinė mos fol ashtu tomorr se je duke gabuar shum keq shqiperia prej mergimtarve u ngrit u bėnė rrug hotetle dhe ka filluar te ndryshoj e di un se si e kam gjetur ate ne vitin 1992 as ne bangladesh nuk ishte ashtu por mergimtart duke pa ne boten e jashtme krijuan vizione dhe e sollen paranė ne atdhe mergimtarve ua keni pa hajrin ju

dhe po i quani diaspordha ne akoma nuk kemi krijuar ndonje emer per ju andej pranj uleni koken e heshtini se turp esht se per mergimtart ju duhet te beni shum ma shum -
be cilin vend te botes ke pa ti me i dhan 50 euro qdo dy jav me hy ne vend tendin a nuk esht ky kulmi i turpit te botes qfar morali esht ky