PDA

View Full Version : Frika si luftohet?


Keneri
25-08-09, 19:47
Te gjith njerzit e kan te pranishem ndjenjen e friges,disa me shum e disa me pak,e ne situata te rrezikshme dikush edhe merr shok apo nuk mund te kontrolloj vetveten.Ka edhe frig qe zgjat koh te gjat e qe shendrrohet edhe ne semundje psiqikeqe jan te shprehura te shum njerz.Do ishte mire qe kjo teme te trajtohet nga njerzit me njohuri qe te kene dobi te gjith lexuesit te forumit,pra si ta zvoglojm apo ta neglizhojm frigen apo ankthin.a ka ndonje metode per kete.

Ju pershendes.

Antika
25-08-09, 19:59
Burimi i pothuaj tė gjitha sėmundjeve trupore, shpirtėrore e mentale quhet FRIKĖ.Frika fillon tė mbillet e tė rritet brenda shpirtit tė njė njeriu, qysh si fėmijė i vogėl, qoftė nga edukata e gabuar e prindėrve apo si pasoje e rrethit ku jeton.

Frika ėshtė njė sėmundje nga e cila duhet tė shėrohesh .Njeriu i patrembur mund tė gabojė ndonjėherė, kush ka frikė gabon gjithmonė” (A.Mosso)

,,Ballafaqohuni me frikėrat tuaja, kapuni fytazi me to. Mos ngurroni t’i pėrqeshni. Ky ėshtė bari mė i mirė shėrues” (Xhozef Marfi)

Besim, dashuri dhe vetėm dashuri; falje dhe vetėm falje pėr tė gjithė e pėr gjithēka. Kjo ėshtė terapia qė ka shėruar kėtė sėmundje dhe ēdo sėmundje tjetėr, - s’ka tjetėr terapi.

Guri i madh
25-08-09, 21:56
veq me vet hashimin me kompanin e tij se haber nuk kam , nejse ata po kalxojn qysh kan desht me dal para gjyles te topit ,po ata tjert nuk i kan lejue ,ju kishin than ne duhet te vdesim e ju te udh,heqni kosoven do me than me u perrvlue per VATAN hashimi e kompania e tij , QISHTU PO THOT BESA QEKU kjo e pervluara e RTK e pervluar per shqiptari

uck_aksh
25-08-09, 23:14
veq me vet hashimin me kompanin e tij se haber nuk kam , nejse ata po kalxojn qysh kan desht me dal para gjyles te topit ,po ata tjert nuk i kan lejue ,ju kishin than ne duhet te vdesim e ju te udh,heqni kosoven do me than me u perrvlue per VATAN hashimi e kompania e tij , QISHTU PO THOT BESA QEKU kjo e pervluara e RTK e pervluar per shqiptari


edhe rametlin me vet sish kan mir pse ai ska pas frig 1,000,000 shqiptar nga kosova iken disa ne shqipri,maqedoni,mal te zi amerik e deri ne japoni nga milosheviqi e ai ramrtlia rrike bashk me ta tish kan gjall ketij antarit te forumit i kish tregu qysh largohet friga

uck_aksh
25-08-09, 23:20
Te gjith njerzit e kan te pranishem ndjenjen e friges,disa me shum e disa me pak,e ne situata te rrezikshme dikush edhe merr shok apo nuk mund te kontrolloj vetveten.Ka edhe frig qe zgjat koh te gjat e qe shendrrohet edhe ne semundje psiqikeqe jan te shprehura te shum njerz.Do ishte mire qe kjo teme te trajtohet nga njerzit me njohuri qe te kene dobi te gjith lexuesit te forumit,pra si ta zvoglojm apo ta neglizhojm frigen apo ankthin.a ka ndonje metode per kete.

Ju pershendes.


Keneri nese vertet don te jeton i qet dhe pa frig mundesh shum thjesht mos e mendo vdekjen se prej asaj nuk ka rrugdalje mos ke frig nga zoti se ai nuk ekziston
nuk ke nevoj te kesh frig mos ju frigo askujt nuk ke pse i frigohesh as vdekjes mos ju frigo
njeriu vie ne momente kur deshiron te vdes e mos ti duroj dhimbjet ose plaget


jeto i qet pa ja patur frigen as zotit as vdekjes dhe kurr mos mendo ne keto dy gjera

GURI SYLAJ
26-08-09, 15:56
Nocionin NJERI e kompletojne edhe keto tri gjera;


Kur frigohet nga vetevetja !
Kur turperohet nga vetevetja !
Kur ka besim ne veteveten !

Agolli
26-08-09, 19:00
Qe mara qetash ju tregoj une, dhe ate me gjuhen, LAKURIQE!
Friga luftohet vetem atehere kure ta gjen veten.
s.p.sh. Njeriu eshte krijesa sociale, qe do te thotė shoqerohemi me truliēfare njeriu. Nga ky shoqerim pajisemi me personalitetet e tjerve..marrim diē nga gjithesecili ( nje pejese te ti/asaj, atyre)
Ne secilin njeri qe takohemi, kujdesemi se cfare kemi veshur, cfare flasim, cfare flasin tjeret per mua, cfare mendon filoni fistekja e i birri i dreqit e bija e saj..qeshtutne.
Nga keto shkase ose shkaqe lind mosbesimi dhe humbja e vetebesimit. Pra shqip dhe cullakhonqe pi bjen ē'i te shkatrohet te qenurit EGO (O SOLE MIO). qe do te thotė 1 person, 1 personalitet.
Valla mara vellazni e motra..mos e lejoni askend me ua ba te padrejte, dhe mos i lejoni te tjeret qe t'bahen pjese e personalitetit..mi rrespektu po se po, ama shmangjuni idejave se ē'fare e si, e qysh mendon ajo per mua..ose!
Hapeni deren e ballkonit dhe ajroseni trunin, e gjuju meditimeve me egon, spastroje personalitett qe s'te perkasin tye..
Bindeni mare vehten qe egzistone vetem nje INDIVID si une UNIK dhe ska mara tjeter e as qe tentoje te behem nojkush tjeter..bile bile as qe deshiroje qe tjetri, tjetra te kete personalitet e mija, ngase edhe ai/ajo eshte nje INDIVID unik.
Sa ma shume besim ne vetveten, dhe sa ma shume dashuri dhe rrespekt ndaj te tjerve. Nuk e miraton rrespektin apo tenton me ba ndryshime ne ty..shprehuni lirshem s'je per shoqerin time dhe pikė. Ti rruges sate une timen dhe güle güle FRIGES.

Skyfter
26-08-09, 22:00
Un mendoj kshtu, nese nuk ke frik nga asgje ateher duhet te kesh frik nga vetvetja...
Nese je frigacak i madh don me than se e ke hup besim shpirteror-spirituel, beson vetem ne gjera materiale!


Disa jan te semur nga frika per me pas nje jet pa brenga :confused:

Fundamenti i optimisteve eshte friga, po du me than mos e tepro me optimizem te tepert nese don me luftu frigen!

bohet mir ej ....

valiii
15-08-10, 23:59
Trimeria del nga zemra, eshte qe lind prej durimit e mendimit te mire, sepse kur te mendojme fitoren dhe perforcojme durimin ska qarre pa ardhe fitorja ose deri te finalizimi i pretenduar. Kurse esenca e frikes rrjedh prej mendimeve te dyshimta dhe nga perftyrimet (cytjet) e shpirtit (vetvetes) per te keq, dhe ajo jeton ne kraheror, ku atehere i hapen mushkerite i fryhen ato dhe i ngushtohet zemra, i ngushtohet aq shume sa qe ia humb drejtpeshimin, e tronditin lekundjet dhe kaplohet nga dridhjet. Keshtu qe nese levize zemra prej vendit te saj, ngushtohet sundimi i mendjes dhe shfaqet ērregullim tek gjymtyret e tjera te trupit dhe nuk i vendose gjerat ne vendin e vet.
Kurse TRIMERIA eshte nxehtesia e zemres, hidherimi i saj, vendosmeria e saj dhe perforcimi i saj. Kur e shofin pjeset e tjera te trupit se po vepron keshtu, ku ik komandanti, ikin edhe ushtaret e tij :))

Suelaa
16-08-10, 09:03
Tek une nuk asht e pranishme fare.

emine
20-11-11, 19:07
shkelma

Zero Cool
22-11-11, 19:36
Si ta zhdukim frikėn me anė tė autosugjestionit?

Autosugjestioni ėshtė proces ku individi vetvetes ia imponon njė mendim, tė caktuar. Herbert Parkin, nė doracakun e vet tė shkėlqyeshėm mbi sugjestionin, e shėnon ngjarjen interesante dhe humoristike me sa vijon: "Njė banor i Nju Jorkut me aeroplan arrin nė Ēikago. Shikon orėn (njė orė mė tepėr nė krahasim me kohėn ēikagase) dhe i thotė shokut tė vet ēikagas se ishte mesdita. Nikoqiri nga Ēikagoja, duke harruar dallimin e kohės ndėrmjet Nju Jorkut dhe qytetit tė vet, Ēikagos, njujorkasit i thotė se ishte shumė i uritur dhe se domosdo duhej tė shkonte pėr tė drekuar".

Autosugjestioni, nė mėnyrė tė ngjashme, mund tė pėrdoret nė luftė kundėr frikės dhe gjendjeve tė tjera negative tė mendjes. Njė kėngėtare e re ishte ftuar nė audicion. Ishte gėzuar pa masė pėr rastin e ri qė i ishte dhėnė. Mirėpo, tri herė me radhė kishte dėshtuar nga frika.

Edhe pse kishte zė tepėr tė mirė, pandėrprerė i thoshte vetes: "Ndoshta nuk do t'u pėlqejė kėndimi im. Do tė bėj ēmos, por me siguri nuk do tė mė pranojnė". Ndėrdija e saj mishėrohet me autosugjestionin negativ, e kupton atė si urdhėr dhe shndėrrohet nė pėrjetim tė drejtpėrdrejtė.

Mirėpo, megjithatė, kėngėtarja problemin e vet e kishte zgjidhur me ndihmėn e kėsaj teknike:
Tri herė nė ditė tėrhiqej nė dhomėn e vet. Vendosej me komoditet nė kolltuk. Qetėsohej thellė dhe i mbyllte sytė. Pastaj e qetėsonte mendjen, por edhe trupin.

Palėvizshmėria fizike ėshtė e pėrshtatshme pėr pasivitetin mendor, me ē'rast mendjen e njeriut e fut nėn ndikim mė tė plotė tė sugjestionit. Kjo vajzė mė tej pandėrprerė pėrsėriste: "Jam e qetė, e drejtpeshuar, e sigurt. Zėri im ėshtė i bukur dhe stabil".

Kėto fjali, lehtas i pėrsėriste pesė deri nė dhjetė herė. Tėrė veprimin e kryente, siē u tha, tri herė nė ditė, ndėrsa njė herė mu para se tė binte nė gjumė. Kah fundi i javės e ktheu sigurinė dhe vetėbesimin, kėshtu qė nė audicionin pasues, interpretimi i saj ishte fenomenal.


Autosugjestion -vetėbindje

Zero Cool
23-11-11, 17:28
Ėshtė tepėr interesante, gati mahnitėse tė vėshtrohet se si urdhri i prerė, i drejtuar ndaj lėvizjeve irracionale nė brendi tė qenies thellėsore tė njeriut, shkakton qetėsi, heshtje dhe harmoni shpirtėrore.


Tenorin e madh tė operės italiane, Enriko Karuzon, e pati kapluar trema e rrėmbyeshme. Nga frika irracionale plotėsisht iu paralizua qafa. Nėpėr fytyrė i rridhte djersa. E pati kapluar turpi, sepse, pas disa minutash, duhej tė dilte nė skenė.

Mirėpo frika nuk lėshonte pe, e me tė as muskujt e qafės. Ai thoshte: "Do tė mė pėrqeshin. Nuk jam nė gjendje tė kėndoj". Pastaj, nė prezencė tė njė numri tė madh tė tė tubuarve, prapa skenės, bėrtiti: "Uni i Vogėl do ta ngulfasė Unin e Madh". Pastaj, Unit tė Vogėl iu drejtua me kėto fjalė: "Dil prej nesh! Uni i Madh do tė kėndojė". Me Unin e Madh ai nėnkupton fuqinė e paskajshme dhe menēurinė e ndėrdijes sė vet. Vazhdoi tė bėrtiste: "Dil, dil! Uni i Madh do tė kėndojė!

Mu ashtu siē ishte paraparė, Karuzoja pati dalė nė skenė, e pati kėnduar melodinė e vet madhėshtore dhe pati ngritur publikun nė kėmbė.

emine
01-02-12, 17:22
qe si
e merr nje nik te budallem
hyne ne forum edhe ja nis me leh si qent minak,masnej em ofendu edhe qeshtu pari kapercen nje faz e friges,,,ishalla pe dini per kand e pata fjalen,nuk pi jap emen