PDA

View Full Version : Nese ndjehesh i palumtur.....


~AnnA~
30-08-09, 23:54
Ka shume gjera ne kete jete qe mund t'jua vrasin syrin, por fare pak ndodh qe t'iu prekin zemren.
Hidhni nje veshtrim perqark e ndihuni fatlume per gjithcka qe keni arritur ne kete jete transitore. Kemi shume me teper gjera sesa kemi nevoje. Le te mos ushqejme kete cikel te pafund konsumerizmi dhe imoraliteti ne te cilen kjo shoqeri moderne dhe e avancuar "harron" ne menyre te ndergjegjshme dy te tretat e njerezimit.


1. Nese mendon se je i palumtur, c'mund te thuash per ta....

http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsAwqBZvwI/AAAAAAAAAU8/9tTW5KAIJqw/s1600/1.bmp

2. Ne mendon se rroga jote eshte e vogel.., po per kete vogelushe si eshte?
http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsBOjOqJRI/AAAAAAAAAVE/Fykk-D_w-ek/s400/2.bmp

3. Ne mendon se je i vetmuar, pa miq e shoke, shih foton me poshte dhe mendo dy here...

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsBtsvqbUI/AAAAAAAAAVM/eneWunSHjhI/s400/3.bmp
4. Nese ndonjehere te shkon ne mendje te dorezohesh, kujto kete njeri...

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsCTkdymII/AAAAAAAAAVU/KpEg5rIvKaQ/s400/4.bmp5. Nese je i bindur se jeta jote eshte e mbushur plot me vuajte, a mendon se vuan me shume se ai?

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsDGRtz2OI/AAAAAAAAAVc/nHXHDx2Afg4/s400/5.bmp


6. Ne mendon se sistemi shoqeror eshte i padrejte me ju, c'duhet menduar per te?

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4WM7-RI/AAAAAAAAAVs/SYn9dyO5Q4c/s400/7.bmp


7. Sa here qe ankoheni per sistemin e transportit, kujtoni keta njerez....

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4DIcNwI/AAAAAAAAAVk/pDgw7wX-uQ4/s400/6.bmp

~AnnA~
30-08-09, 23:57
http://4.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEgSdpWRI/AAAAAAAAAWM/3yXQgrGf5lQ/s400/11.bmp

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhOy8SCI/AAAAAAAAAWc/30CZpVx24oQ/s400/12.bmp

http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4S8KuuI/AAAAAAAAAV0/kxCZZbeRvYU/s400/8.bmp

http://3.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4mbznXI/AAAAAAAAAV8/J8EmW36zqSU/s400/9.bmp

http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4_vE3aI/AAAAAAAAAWE/I6hKvqwI1XU/s400/10.bmp

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhSIv2yI/AAAAAAAAAWk/PSSfn3KAYCw/s400/13.bmp

Burimi i Artikullit: BlogSpot

shfletuesi_
31-08-09, 00:00
http://4.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEgSdpWRI/AAAAAAAAAWM/3yXQgrGf5lQ/s400/11.bmp

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhOy8SCI/AAAAAAAAAWc/30CZpVx24oQ/s400/12.bmp

http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4S8KuuI/AAAAAAAAAV0/kxCZZbeRvYU/s400/8.bmp

http://3.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4mbznXI/AAAAAAAAAV8/J8EmW36zqSU/s400/9.bmp

http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4_vE3aI/AAAAAAAAAWE/I6hKvqwI1XU/s400/10.bmp

http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhSIv2yI/AAAAAAAAAWk/PSSfn3KAYCw/s400/13.bmp

Burimi i Artikullit: BlogSpot

Me Rrenqethe Trupin.
Shpesh here kur ndjehem i palumtur vetem shikoj njerezit qe jan me keq se vetja ime dhe ngushellohem leht dhe me kalon.

Jana
31-08-09, 00:16
Anna flm shum...sinqerish nganjeher nuk ja dijm vetit...dhe rehatis qe kemi....

4peace
31-08-09, 00:29
*

Pershendetje...


Titulli mund te vendosej edhe me ndryshe:(s'eshte ndonje kritike por rast per cdonjerin nga ne per t'ia vene vetes gishtin ne koke).

"A mund ta ndjesh veten te lumtur ne nje bote ku ka aq shume vuajtje"?

apo
"A mund te quhemi njerez ne qe kemi bollek dhe (p.sh.) kur ne e hedhim ushqimin e tepert ne pleh, kurse te tjeret nuk kane cfare per te ngrene dhe vdesin urie.?"


*

Abetare
31-08-09, 09:36
Perkundraziii nuk mundė t'jemė e lumtur kur e di se dikush nė botė vuan , pa marrė parasysh se kush ... Jeta ime ėshtė disi e lidhur me botėn ... ndihem e lumtur vetėm n'castet kur shohė se dikush ka lumturi ..i bashkohem pastaj ...


P.S temė rrėnqethėse...

shfletuesi_
31-08-09, 09:41
Perkundraziii nuk mundė t'jemė e lumtur kur e di se dikush nė botė vuan , pa marrė parasysh se kush ... Jeta ime ėshtė disi e lidhur me botėn ... ndihem e lumtur vetėm n'castet kur shohė se dikush ka lumturi ..i bashkohem pastaj ...


P.S temė rrėnqethėse...

E kam dite qe je thesare ne mendje.

Makresh
31-08-09, 11:32
Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....


Nuk mund ndjehem i lumtur para skenave te tilla :rolleyes:

LOJETARI
31-08-09, 13:54
Ka shume gjera ne kete jete qe mund t'jua vrasin syrin, por fare pak ndodh qe t'iu prekin zemren.
Hidhni nje veshtrim perqark e ndihuni fatlume per gjithcka qe keni arritur ne kete jete transitore. Kemi shume me teper gjera sesa kemi nevoje. Le te mos ushqejme kete cikel te pafund konsumerizmi dhe imoraliteti ne te cilen kjo shoqeri moderne dhe e avancuar "harron" ne menyre te ndergjegjshme dy te tretat e njerezimit.


Lumturia nuk eshte e perheshme per askend .Ajo zgjat pak dhe kalon per t“i bere vendin lumturise tjeter e cila gjithashtu do te zgjase pak . Pasuria materiale nuk eshte kusht vendimtar per te perjetuar kete lumturi .Njeriu nuk eshte i predistenuar te jet perhere i lumtur .Ka raste kur njerezit lumturine me te madhe e kane perjetue ne lufte .Lumturia zakonisht vjen pas momenteve te mundishme .
Prandaj nuk jam i mendimit qe atyre qe jane te pakenaqur me jeten e tyre t“u perkujtohen raste edhe me te veshtira ekstreme ne menyre qe t“ua lehtesojme "vuajtjet shpirterore "

Kurre ne histori njeriu nuk ka qene me human se sot !!!

panta_rhei
31-08-09, 16:11
Me Rrenqethe Trupin.
Shpesh here kur ndjehem i palumtur vetem shikoj njerezit qe jan me keq se vetja ime dhe ngushellohem leht dhe me kalon.

Kur ndjehesh i palumtur... veē shikon njerzit qė janė mė keq se ti dhe... fillon e ndjehesh i lumtur!

Ti e ke thėnė fjalėn e parė dhe tė fundit nė lidhje me kėtė temė.

PS. nė lidhje me kėto sene, pėr mė detajisht, folni me zotėri Zotin.

Personalisht, mė vjen turp tė matem me tė dobėtit.
Qė tė jem i sinqertė: Kur shoh skena e raste tė tilla, tepėr tė mjerueshme, e "zbuloj" se sa i pavlefshėm dhe sa i pafuqishėm jam. I pezmatuar pyes veten "Po unė, ēfarė faji pata. Pse u dasht me i pa kėto? Pse u dasht me m'u ba zemra e shpirti copė e grimė, kur absolutisht jam i pafajshėm, nuk e meritova? Ok, qe po ua jap 100 euro, 1000 euro, aq sa kam mundėsi. A do tė kursehem tash nė tė ardhmen e tė mos shoh mė skena tė tilla qė ta ftofin krejt jetėn, edhe vullnetin pėr me jetu, pėr me punu e pėr me vazhdu?
Ose, mundem me vazhdu me jetu e me pėrparu nė jetė si njeri normal, nėse ia mbushi vetvetes mendjen se skenat e tilla tė mjerueshme janė krejt normale dhe se nuk kam nevojė me ia nxi vetvetes jetėn duke vuajtur e duke u depresionuar pėr shkak tė pafuqisė sime pėr t'a ndryshuar sistemin e botės, e cila mė kanė mėsuar se i takon Zotit.

Vazhdoj tė pėrkrahė mendimin qė, pėr skena tė tilla kanė nevojė tė madhe njerėzit e poshtėr. Janė skena dhe raste shumė tė pėrshtatshme pėr t'u treguar para tė tjerėve se sa tė "dhimbshėm, sa zemėrgjerė", dhe sa tė "mirė" janė. Fute dorėn nė xhep, shih nėse tė kanė qėlluar 10 ose 20 cent, hidhja lypėsit... dhe... kokėn lart... shpirti i ēliruar... nuk ka njeri mė tė mirė se ti... e din qė tė tjerėt nuk tė njohin dhe nuk ta dijnė qė je kaq i mirė por... "e din Ai lart".
Me kon qe kish dijt najsen Ai lart, ndryshe ish kon hesapi kėtu poshtė... po nejse... luje lojėn...

emine
31-08-09, 17:18
kush ka perjetu dhembjen perndjekjen,semundjen,e gjitha te kqijat e ksaj bote,e sote eshte mire,i knaqet cdo sencondi qe jetone ne liri dhe ne harmoni me veten dhe njerzit qe rrethone,dhe nuke harrone te jau ngjet doren atyre qe kane nevoje,nga kush finazohen karitaset nga njerzit qe kane pare,andaj edhe ata behen te lumture diku i ndimu kta te mjer,po njerzit kane nevoje per me shume ndime,ndoshta dhe ate shpirterore andaj duhemi qe cdokujte tja japim sepaku shpresen qe nuke eshte vetem,sepaku ti degjojme hallet e tyre(dhe kjo eshte ndihme),,,apo te ndjehemi per disa qaste femije dhe kuptojme se me shume pak munde te jemi njerzit me te lumture ne bote,,,

GURI SYLAJ
31-08-09, 17:47
Nese ndiehesh i palumtur atehere beje tri vizita;
-Vizito dikend ne spital
-vizito dikend ne burg
dhe- kalo kah varrezat!!!!

Skyfter
31-08-09, 20:31
Lumturia nuk eshte e perheshme per askend .Ajo zgjat pak dhe kalon per t“i bere vendin lumturise tjeter e cila gjithashtu do te zgjase pak . Pasuria materiale nuk eshte kusht vendimtar per te perjetuar kete lumturi .Njeriu nuk eshte i predistenuar te jet perhere i lumtur .Ka raste kur njerezit lumturine me te madhe e kane perjetue ne lufte .Lumturia zakonisht vjen pas momenteve te mundishme .
Prandaj nuk jam i mendimit qe atyre qe jane te pakenaqur me jeten e tyre t“u perkujtohen raste edhe me te veshtira ekstreme ne menyre qe t“ua lehtesojme "vuajtjet shpirterore "

Kurre ne histori njeriu nuk ka qene me human se sot !!!


E paske thon shum mir.

~AnnA~
31-08-09, 22:27
*

Pershendetje...


Titulli mund te vendosej edhe me ndryshe:(s'eshte ndonje kritike por rast per cdonjerin nga ne per t'ia vene vetes gishtin ne koke).

"A mund ta ndjesh veten te lumtur ne nje bote ku ka aq shume vuajtje"?

apo
"A mund te quhemi njerez ne qe kemi bollek dhe (p.sh.) kur ne e hedhim ushqimin e tepert ne pleh, kurse te tjeret nuk kane cfare per te ngrene dhe vdesin urie.?"


*

J'u permbajta origjinalitetit...
Ky ishte titulli origjinal, ndaj nuk ndryshova gje.

Perkundraziii nuk mundė t'jemė e lumtur kur e di se dikush nė botė vuan , pa marrė parasysh se kush ... Jeta ime ėshtė disi e lidhur me botėn ... ndihem e lumtur vetėm n'castet kur shohė se dikush ka lumturi ..i bashkohem pastaj ...


P.S temė rrėnqethėse...

Atehere, le te jemi te kenaqur me kete qe posedojme, perderisa ne bote vdesin mbi 18.000 femije nga uria dhe 800 milione njerez ne bote vuajn nga mungesa e ushqimit dhe e keqja e kesaj eshte, se kjo shifer vjen gjithnje duke u rritur...Mendoj: duhet marre seriozisht kjo drame, sepse ndoshta jemi mesuar t’i degjojme keto numra dhe te mos shkandullohemi.

shfletuesi_
31-08-09, 22:36
Kur ndjehesh i palumtur... veē shikon njerzit qė janė mė keq se ti dhe... fillon e ndjehesh i lumtur!

Ti e ke thėnė fjalėn e parė dhe tė fundit nė lidhje me kėtė temė.

PS. nė lidhje me kėto sene, pėr mė detajisht, folni me zotėri Zotin.

Personalisht, mė vjen turp tė matem me tė dobėtit.
Qė tė jem i sinqertė: Kur shoh skena e raste tė tilla, tepėr tė mjerueshme, e "zbuloj" se sa i pavlefshėm dhe sa i pafuqishėm jam. I pezmatuar pyes veten "Po unė, ēfarė faji pata. Pse u dasht me i pa kėto? Pse u dasht me m'u ba zemra e shpirti copė e grimė, kur absolutisht jam i pafajshėm, nuk e meritova? Ok, qe po ua jap 100 euro, 1000 euro, aq sa kam mundėsi. A do tė kursehem tash nė tė ardhmen e tė mos shoh mė skena tė tilla qė ta ftofin krejt jetėn, edhe vullnetin pėr me jetu, pėr me punu e pėr me vazhdu?
Ose, mundem me vazhdu me jetu e me pėrparu nė jetė si njeri normal, nėse ia mbushi vetvetes mendjen se skenat e tilla tė mjerueshme janė krejt normale dhe se nuk kam nevojė me ia nxi vetvetes jetėn duke vuajtur e duke u depresionuar pėr shkak tė pafuqisė sime pėr t'a ndryshuar sistemin e botės, e cila mė kanė mėsuar se i takon Zotit.

Vazhdoj tė pėrkrahė mendimin qė, pėr skena tė tilla kanė nevojė tė madhe njerėzit e poshtėr. Janė skena dhe raste shumė tė pėrshtatshme pėr t'u treguar para tė tjerėve se sa tė "dhimbshėm, sa zemėrgjerė", dhe sa tė "mirė" janė. Fute dorėn nė xhep, shih nėse tė kanė qėlluar 10 ose 20 cent, hidhja lypėsit... dhe... kokėn lart... shpirti i ēliruar... nuk ka njeri mė tė mirė se ti... e din qė tė tjerėt nuk tė njohin dhe nuk ta dijnė qė je kaq i mirė por... "e din Ai lart".
Me kon qe kish dijt najsen Ai lart, ndryshe ish kon hesapi kėtu poshtė... po nejse... luje lojėn...

Sigurisht qe po kshtu me leht bej dallimin dhe mbetem i kenaqur me ato qe kam

panta_rhei
01-09-09, 10:13
Sigurisht qe po kshtu me leht bej dallimin dhe mbetem i kenaqur me ato qe kam

Jo bre shfletues, nė rregull jemi...
Veēse provova me e marrė me mend: Qysh mundet njeriu me u ndi i lumtur nga fatkeqėsia e tė tjerėve.

Shko nė spital, shif njerėz duke vuajtur e duke lėnguar me shpirtė... fatkeqėsia dhe vuajtja e tyre tė bėn tė lumtur.
Poashtu shko nė burg... shif njerėz tė mbaruar e tė shkretuar... fati i keq i tyre tė bėn tė lumtur.

Njerėzit nė kėtė botė derdhin miliona e miliona, veē pėr me u ba tė lumtur. E kjo metoda "juaj" diqysh po doket si belesh. Qysh mundesh me u ndi i kėnaqur kur sheh mjerim e fatkeqėsi tė njerėzve tė pafajshėm?

PS. me shku nė njė nga koncertet e Madonnės, ndoshta edhe mund tė kėnaqesh, por hyrja tė kushton 200 euro... E nė spital, kėnaqesh me nji kile banana edhe me nji sok (!?)

LOJETARI
01-09-09, 10:19
. E kjo metoda "juaj" diqysh po doket si belesh. )

Cka i bjen kjo BELESH ?

panta_rhei
01-09-09, 10:49
Cka i bjen kjo BELESH ?
A e ki per seriozisht veē?

Makresh
01-09-09, 10:51
Jo bre shfletues, nė rregull jemi...
Veēse provova me e marrė me mend: Qysh mundet njeriu me u ndi i lumtur nga fatkeqėsia e tė tjerėve.

Shko nė spital, shif njerėz duke vuajtur e duke lėnguar me shpirtė... fatkeqėsia dhe vuajtja e tyre tė bėn tė lumtur.
Poashtu shko nė burg... shif njerėz tė mbaruar e tė shkretuar... fati i keq i tyre tė bėn tė lumtur.

Njerėzit nė kėtė botė derdhin miliona e miliona, veē pėr me u ba tė lumtur. E kjo metoda "juaj" diqysh po doket si belesh. Qysh mundesh me u ndi i kėnaqur kur sheh mjerim e fatkeqėsi tė njerėzve tė pafajshėm?

PS. me shku nė njė nga koncertet e Madonnės, ndoshta edhe mund tė kėnaqesh, por hyrja tė kushton 200 euro... E nė spital, kėnaqesh me nji kile banana edhe me nji sok (!?)

Jeta eshte sfid per ēdo kend. Jemi te lir ne veprimet e tona si psh. Mund ti japesh dikujt 10 cent, 10 mije euro, apo edhe hiq, dhe te vazhdosh rrugen tende koken lart, apo posht per toke (problemi yt, vendimi yt). Nga kjo dua te them qe jemi te gjithe te lir dhe te pavarur ne veprimet e tona sa i perket fajit qe ja len Zotit, ne munges te drejtesis, njerezit kan vrar, vjedhur dhe kan poshtruar e varferuar shtete e konintente te tera sic eshte Afrika, Azia, Amerika e pse jo edhe Australia, per kete, Konsultohu me historin boterore, duke filluar nga transformimi i arit ne para (ku edhe kan filluar telashat) dhe pergjigjja do te jet e kjart nese je prej atyre qe kuptojn, me dy fjal, nga ata qe pretendojn qe jan te civilizuar perdorin ligjin e xhunglles : "Kafsha me e forti, mbijeton".

LOJETARI
01-09-09, 10:53
A e ki per seriozisht veē?

hahhahahaa..........nuk eshte tema joserioze ,mikut !Jemi te hapesira filozofike .Prandaj duhet te japesh llogari fjaleve qe i thua .

panta_rhei
01-09-09, 11:03
hahhahahaa..........nuk eshte tema joserioze ,mikut !Jemi te hapesira filozofike .Prandaj duhet te japesh llogari fjaleve qe i thua .
Nuk osht joserioze? E pse po kesh pra... ti kesh vetmeveti amo shkronjat hahahahhaa mos i posto?

Nime, me t'vetė: E ēka po i bjen qikjo hahahahaa?

PS. ti mundesh me me pyet edhe ēka po i bjen fjala metodė, ēka po i bjen fjala lumturi... gjithė ditėn... nėse je serioz ti e din qė sipas rregullave tė forumit nuk kam nevojė me i dhanė aspak llogari Lojetarit pėr mendimet e mija... Pėr fjalėt, janė Fjalorėt!

>>{SpOnGeBoB}<<
01-09-09, 20:05
lehte mara vetum qitne qishtu ne lere teposht, nisjani me mendue pozitivisht ja lexone qat daut demakin e sakres edhe kqyrne masnej qysh hjeket qikjo palumturija si me gisht.

Ev shoq, ani edhe mi hjeki qajo zhadja shkrimet prej qiknenaj.

Amina
02-09-09, 17:01
Kur ndjehesh i palumtur... veē shikon njerzit qė janė mė keq se ti dhe... fillon e ndjehesh i lumtur!

Ti e ke thėnė fjalėn e parė dhe tė fundit nė lidhje me kėtė temė.

PS. nė lidhje me kėto sene, pėr mė detajisht, folni me zotėri Zotin.

Personalisht, mė vjen turp tė matem me tė dobėtit.
Qė tė jem i sinqertė: Kur shoh skena e raste tė tilla, tepėr tė mjerueshme, e "zbuloj" se sa i pavlefshėm dhe sa i pafuqishėm jam. I pezmatuar pyes veten "Po unė, ēfarė faji pata. Pse u dasht me i pa kėto? Pse u dasht me m'u ba zemra e shpirti copė e grimė, kur absolutisht jam i pafajshėm, nuk e meritova? Ok, qe po ua jap 100 euro, 1000 euro, aq sa kam mundėsi. A do tė kursehem tash nė tė ardhmen e tė mos shoh mė skena tė tilla qė ta ftofin krejt jetėn, edhe vullnetin pėr me jetu, pėr me punu e pėr me vazhdu?
Ose, mundem me vazhdu me jetu e me pėrparu nė jetė si njeri normal, nėse ia mbushi vetvetes mendjen se skenat e tilla tė mjerueshme janė krejt normale dhe se nuk kam nevojė me ia nxi vetvetes jetėn duke vuajtur e duke u depresionuar pėr shkak tė pafuqisė sime pėr t'a ndryshuar sistemin e botės, e cila mė kanė mėsuar se i takon Zotit.

Vazhdoj tė pėrkrahė mendimin qė, pėr skena tė tilla kanė nevojė tė madhe njerėzit e poshtėr. Janė skena dhe raste shumė tė pėrshtatshme pėr t'u treguar para tė tjerėve se sa tė "dhimbshėm, sa zemėrgjerė", dhe sa tė "mirė" janė. Fute dorėn nė xhep, shih nėse tė kanė qėlluar 10 ose 20 cent, hidhja lypėsit... dhe... kokėn lart... shpirti i ēliruar... nuk ka njeri mė tė mirė se ti... e din qė tė tjerėt nuk tė njohin dhe nuk ta dijnė qė je kaq i mirė por... "e din Ai lart".
Me kon qe kish dijt najsen Ai lart, ndryshe ish kon hesapi kėtu poshtė... po nejse... luje lojėn...

Me shume nuk duhet ne kete teme veq te lexohet ky shkrim dhe syt i hapen atij qe e lexon!

shfletuesi_
02-09-09, 21:19
Jo bre shfletues, nė rregull jemi...
Veēse provova me e marrė me mend: Qysh mundet njeriu me u ndi i lumtur nga fatkeqėsia e tė tjerėve.

Shko nė spital, shif njerėz duke vuajtur e duke lėnguar me shpirtė... fatkeqėsia dhe vuajtja e tyre tė bėn tė lumtur.
Poashtu shko nė burg... shif njerėz tė mbaruar e tė shkretuar... fati i keq i tyre tė bėn tė lumtur.

Njerėzit nė kėtė botė derdhin miliona e miliona, veē pėr me u ba tė lumtur. E kjo metoda "juaj" diqysh po doket si belesh. Qysh mundesh me u ndi i kėnaqur kur sheh mjerim e fatkeqėsi tė njerėzve tė pafajshėm?

PS. me shku nė njė nga koncertet e Madonnės, ndoshta edhe mund tė kėnaqesh, por hyrja tė kushton 200 euro... E nė spital, kėnaqesh me nji kile banana edhe me nji sok (!?)

Nuk me ben te lumtur qe ata jan ne spital : Por eshte nje arye qe te jem i kenaqur me jeten time dhe qe ndoshta une kam mund te jem njeri nder ta per kete thash. Ndjej keqardhje po munda t'ju ndihmoj do ju ndihmoj nese smundem Allahu ndihme !!!

GURI SYLAJ
02-09-09, 21:56
Jo bre shfletues, nė rregull jemi...
Veēse provova me e marrė me mend: Qysh mundet njeriu me u ndi i lumtur nga fatkeqėsia e tė tjerėve.

Shko nė spital, shif njerėz duke vuajtur e duke lėnguar me shpirtė... fatkeqėsia dhe vuajtja e tyre tė bėn tė lumtur.
Poashtu shko nė burg... shif njerėz tė mbaruar e tė shkretuar... fati i keq i tyre tė bėn tė lumtur.

Njerėzit nė kėtė botė derdhin miliona e miliona, veē pėr me u ba tė lumtur. E kjo metoda "juaj" diqysh po doket si belesh. Qysh mundesh me u ndi i kėnaqur kur sheh mjerim e fatkeqėsi tė njerėzve tė pafajshėm?

PS. me shku nė njė nga koncertet e Madonnės, ndoshta edhe mund tė kėnaqesh, por hyrja tė kushton 200 euro... E nė spital, kėnaqesh me nji kile banana edhe me nji sok (!?)

Nje dite do te mesosh me e pa veten ne pasqyre dhe me e vleresu drejt viziten ne spital ,ne burg..... !
Ka disa gjera qe njeriu nuk din me i vlersu derisa i ka por kur i mungojn atehere eshte pak von .E ti ,i nderuari Panta ,mos u vono!!

Virti
02-09-09, 22:03
lumturia jone nuk mund te ndertohet ne fatkeqesine e dikujt!

Skyfter
02-09-09, 22:15
Nje dite do te mesosh me e pa veten ne pasqyre dhe me e vleresu drejt viziten ne spital ,ne burg..... !
Ka disa gjera qe njeriu nuk din me i vlersu derisa i ka por kur i mungojn atehere eshte pak von .E ti ,i nderuari Panta ,mos u vono!!

Me gjith respektin qe kam per shkrimet e juaja..

Si do ta shpjegon nese shembull: Un kam qen ne Spital afer vdekjes- Un kam qen ne Burg ku jam malltretuar e nencmuar ne menyren me c'njerzore, Un jam ai qe kam qen i Vorrosur per se gjalli(pa kalu pran vorreve sic e kishe cek) dhe mbas te gjithave e kam gjet lumturin e shpirtit.......

Nese i shikoj keto foto te kesaj teme jo humane ateher, cka mendon te ndihem keq mbas gjith ketyre vuajtjeve shpirterore e fizike qe kam pas apo te behem me i lumtur e ti harroj te gjitha "fatkeqsit" e mia, se paska edhe me keq?

~AnnA~
02-09-09, 22:59
Me gjith respektin qe kam per shkrimet e juaja..

Si do ta shpjegon nese shembull: Un kam qen ne Spital afer vdekjes- Un kam qen ne Burg ku jam malltretuar e nencmuar ne menyren me c'njerzore, Un jam ai qe kam qen i Vorrosur per se gjalli(pa kalu pran vorreve sic e kishe cek) dhe mbas te gjithave e kam gjet lumturin e shpirtit.......

Nese i shikoj keto foto te kesaj teme jo humane ateher, cka mendon te ndihem keq mbas gjith ketyre vuajtjeve shpirterore e fizike qe kam pas apo te behem me i lumtur e ti harroj te gjitha "fatkeqsit" e mia, se paska edhe me keq?

Pershendetje Skyfteri!
Ky postim i yti me duket ca alegorik.
Nese bazohesh ne titullin,atehere ai thote: Nese ndjehesh i palumtur...
e jo nese ti ndjehesh i lumtur e te shikosh keto figura rrenqethese dhe te behesh i palumtur.
Nese ti ke arrite lumturine tende, zoti te lashte me kete, por nese nuk ndjehesh i kenaqur me jeten, atehere vrej se ka shume me keq se ti dhe kenaqu me te mirat qe ke ne dispozicion...

Skyfter
02-09-09, 23:40
Pershendetje Skyfteri!
Ky postim i yti me duket ca alegorik.
Nese bazohesh ne titullin,atehere ai thote: Nese ndjehesh i palumtur...
e jo nese ti ndjehesh i lumtur e te shikosh keto figura rrenqethese dhe te behesh i palumtur.
Nese ti ke arrite lumturine tende, zoti te lashte me kete, por nese nuk ndjehesh i kenaqur me jeten, atehere vrej se ka shume me keq se ti dhe kenaqu me te mirat qe ke ne dispozicion...

AnnA ti po saboton intelegjencen qe ke vetem per principe dhe injorance!

Sado i lumtur apo i palumtur, per mendim timin kjo teme eshte Jo Humane!

Te pershendes

GURI SYLAJ
03-09-09, 08:02
Ketu nuk behet fjale per ndertim lumturie mbi fatkeqesite e tjetrit por per nje vlersim te drejt te asaj qe e ke per momentin!
Per mos me e zgjate me filozofi une do sjell dy shembuj ;
Kur ndodhe dicka e keqe populli e perdore nej shprehje shume te njohur- MAZAMAKEQ (ma Zot me keq )!
Mulla Sherifin e kishin pas bvete :
A me sevape eshte me ece para Xhenazes (te vdekurit, gjat rruges se fundit te tij) apo mbrapa??
Qyre burra ,thot Hoxha, kryesore eshte qe ti hala munesh me ece e nuk je rate aty ,ne daq ece perpara ne daq ece permas ,ti kryje obligimin qe e ke dhe ne mujsh meso dicka!!

Sado qe dikush thirret ne koncepte humane duhet me e pranu se ky humanitet nuk eshte gjithmone HU -MAN !Kushdoqofte ai HERO I HUMANIZMIT, situatat e caktuara do i mate jo gjithmone njejt! Shembulli qe ne literature njihet eshte ai i anijes qe kacafytet me valet e detit dhe vendi ku ne ndodhemi .Ne anije apo tere kete e shohim nga bregu !!!!??

Amina
03-09-09, 20:18
Anna sic duket nuk ka qel me qellim kete teme per te menduar qe eshte teme "jo humane". Thjeshte eshte per te na bere te dijm dhe te falenderohemi per at qe kemi.

Por siq dihet njerezit jan te "bere" ashtu te mos jen te kenaqur me at qe kan. Ata gjith kerkojn dicka te re, lloje sfide per tu ballafaquar.
Keshtu eshte jeta, sfid ne gjdo sfere, sikur per ata ne Afrike qe gjdo dite luftojn per buke goje, sikur ne ketu qe kemi gjera tjera qe duhet luftuar per ti arrit. Dmth te dyjat botera kan probleme, veq se jan te ndryshme. Eh me keto probleme duhet te ballafaqohen te gjithe. Edhe ata po te ishin ne vend tonin do te ju duhej te ballafaqohen me te njejtat probleme qe ne kemi dhe anasjelltas.

Keshtu qe nese ndjehesh i palutmur pranoje dhe fillo luften......

murrizi
03-09-09, 20:33
Gati u pėrgaditėsha ti'a mathja pėr sonte, kur Buuuff edhe ky shkrim i fundit nga Amina, por edhe tė tjerėt si Guri Sylaj, tjetri tjetri e tjetri....si edhe Panta_rhei. Dhe tė gjithė ne e pėrbėjm dardanin, pra ėshtė pikėrisht kjo "laramania".

Tash shohė tė jenė fshir kėtu nja gjysm ore (kohė) shkrimesh, pse ?

Pra, pse dikush kujton qė duke i fshir shkrime tė tilla po i bėka mirė dardanis ?!

Veq mos mė ejani e t'mė thoni Tema nisi me "fymje e me shamje" , sespe as njėra e as tjetra nuk qėndronin, ky ėshtė njė verzion ndryshe komunikimi, i ca njerzėve ndryshe.
Me gjithė tė kqijat qė i ka (ta marrim shembull Panta_rhein, apo edhe vet mua Murrizin) secili nga ne ėshtė ai grami qė rėndon nė kandarin e dardanis, dhe me atė edhe dobia e dardanis.
Por kėtė do ta mirrnin vesh vetėm njerzit tė cilėt dijn ti studjojn njerzit, pra psikologėt e vėrtetė, ama psikopatėt dijnė vetėm ta lumturojn vehten duke ia humbur dikujt gjysmė ore kohe tė jetės sė tijė.

MIKAIL
04-09-09, 08:34
Te ben te biesh ne mendime te thella

panta_rhei
05-09-09, 10:04
Nje dite do te mesosh me e pa veten ne pasqyre dhe me e vleresu drejt viziten ne spital ,ne burg..... !
Ka disa gjera qe njeriu nuk din me i vlersu derisa i ka por kur i mungojn atehere eshte pak von .E ti ,i nderuari Panta ,mos u vono!!

Tė jesh i sinqertė dtth tė veprosh dhe tė flasėsh hapur ashtu siq realisht ndjehesh.
Paramendoni tri momente tė tilla sinqeriteti:

-O ku je be njeri, qysh je, a je mirė?

-Jam keq, jam thellė i pikėlluar. Mė ka vdekė nana.

-Oh, sa i lumtur po ndihem qė ty tė paska vdekė nana, sepse kjo ma kujton qė unė e kam nanėn time shėndosh e mirė dhe sapo tė kthehem do ta pėrqafoj me shumė dashuri.

Ose:

-Sapo mė thanė mjekėt qė unė lėngoj nga kanceri.

-Oh sa i lumtur po ndihem pėr kėtė, sepse unė jam shėndosh e mirė.

Ose:

-Oh sa i lumtur po ndihem qė ti je nė burg, sepse unė e gėzoj lirinė time dhe kam mundėsi tė jem pranė fėmijėve tė mi.
.......

... humane, apo jo? Tepėr humane.
PS. "Unė nuk jap lėmoshė. Nuk jam aq i varfėr".

GURI SYLAJ
05-09-09, 10:33
Tė jesh i sinqertė dtth tė veprosh dhe tė flasėsh hapur ashtu siq realisht ndjehesh.
Paramendoni tri momente tė tilla sinqeriteti:

-O ku je be njeri, qysh je, a je mirė?

-Jam keq, jam thellė i pikėlluar. Mė ka vdekė nana.

-Oh, sa i lumtur po ndihem qė ty tė paska vdekė nana, sepse kjo ma kujton qė unė e kam nanėn time shėndosh e mirė dhe sapo tė kthehem do ta pėrqafoj me shumė dashuri.

Ose:

-Sapo mė thanė mjekėt qė unė lėngoj nga kanceri.

-Oh sa i lumtur po ndihem pėr kėtė, sepse unė jam shėndosh e mirė.

Ose:

-Oh sa i lumtur po ndihem qė ti je nė burg, sepse unė e gėzoj lirinė time dhe kam mundėsi tė jem pranė fėmijėve tė mi.
.......

... humane, apo jo? Tepėr humane.
PS. "Unė nuk jap lėmoshė. Nuk jam aq i varfėr".

E po cka t'i bejshe !??Nuk jan te gjithe te LUMTURUAR e Engjull si Ti o Panta!!
" Gjithecka rrjedh"

Megjitheate une mendoj pak me ndryshe !!!
Nuk jam aq i marre sa te gezohem per fatkeqesite e tjetrit por as aq budalla qe te mos mesoj nga to!!!

panta_rhei
05-09-09, 10:49
E po cka t'i bejshe !??Nuk jan te gjithe te LUMTURUAR e Engjull si Ti o Panta!!
" Gjithecka rrjedh"

Megjitheate une mendoj pak me ndryshe !!!
Nuk jam aq i marre sa te gezohem per fatkeqesite e tjetrit por as aq budalla qe te mos mesoj nga to!!!

Dhe... morali i krejt kėsaj teme... hahahahahahah...

"Bėni gara me sakatėt ... kėnaqėsinė e fitores e keni tė sigurtė".

"Ti je ma i mirė se dilingjia... ti je ma i mirė se krimineli... ti je ma i pasur se fukaraja... ti je ma i shėndoshė se i sėmuri... ti je ma i lumtur se fatkeqi...". A nuk tė mjaftojnė krejt kėto suksese qė i ke?


"Mos u matni me tė fortėt... mos u krahasoni me tė suksesshmit... mos u shtyni me mė tė mirėt..." Sepse mund tė ndjeheni tė palumtur. Bile mund tė ndjeheni edhe tė nėnēmuar sa ta humbni edhe kontrollėn e tė harroni se "sa burrė i mirė e i matur qė je".

LOJETARI
05-09-09, 11:06
Dhe... morali i krejt kėsaj teme... hahahahahahah...

"Bėni gara me sakatėt ... kėnaqėsinė e fitores e keni tė sigurtė".

"Ti je ma i mirė se dilingjia... ti je ma i mirė se krimineli... ti je ma i pasur se fukaraja... ti je ma i shėndoshė se i sėmuri... ti je ma i lumtur se fatkeqi...". A nuk tė mjaftojnė krejt kėto suksese qė i ke?


"Mos u matni me tė fortėt... mos u krahasoni me tė suksesshmit... mos u shtyni me mė tė mirėt..." Sepse mund tė ndjeheni tė palumtur. Bile mund tė ndjeheni edhe tė nėnēmuar sa ta humbni edhe kontrollėn e tė harroni se "sa burrė i mirė e i matur qė je".

Kjo e metoda e krahasimit duket se ne kete rast nuk na del si tregues real ,nuk na ndihmon ,mirpo vetem na e injoron gjendjen shiprterore, duke e zevendesuar ate me dicka tjeter .Prandaj mendoj se ne thelb,panta_rhei ka te drejte .Megjitheate morali i kesaj teme nuk eshte "hahahahhaaha"......sic e ekstremizon ai ,por duhet te diskutohet ne menyre me serioze ,ne mos per hir te temes ,atehere te pakten per hir te debatuesve .Sespse te paktet jane ata qe e meritojne nje perulje ne bisede ,per hire te kenaqesive vetjake .

GURI SYLAJ
05-09-09, 11:13
Mbasi jemi te hapsira Filozofike une po perdor nje filozofi te popullit tim .
Mendoj se eshte njera nga filozofite me te pasura !!

E bvesin nje plak si u bere kaq i menqur??
Ai u pergjegj ;
Tuj ju pa juve!!

panta_rhei
05-09-09, 11:17
Kjo e metoda e krahasimit duket se ne kete rast nuk na del si tregues real ,nuk na ndihmon ,mirpo vetem na e injoron gjendjen shiprterore, duke e zevendesuar ate me dicka tjeter .Prandaj mendoj se ne thelb,panta_rhei ka te drejte .Megjitheate morali i kesaj teme nuk eshte "hahahahhaaha"......sic e ekstremizon ai ,por duhet te diskutohet ne menyre me serioze ,ne mos per hir te temes ,atehere te pakten per hir te debatuesve .Sespse te paktet jane ata qe e meritojne nje perulje ne bisede ,per hire te kenaqesive vetjake .
Ah! Let me guess: E ke vėrejtur sinjalin S.O.S... Nė kėtė diskutim dikush po fundoset!!! (???)

GURI SYLAJ
05-09-09, 11:21
Panta ngjtuni tek postimi i pare ne kete teme ,atje e ke edhe me "vizatime"!????
Besoj se do te kjartesohesh !
Po me sa po shoh qellimi i yt eshte, vertete, JO HUMAN !!

panta_rhei
05-09-09, 11:32
Panta ngjtuni tek postimi i pare ne kete teme ,atje e ke edhe me "vizatime"!????
Besoj se do te kjartesohesh !
Po me sa po shoh qellimi i yt eshte, vertete, JO HUMAN !!
Kush bre human?
Unė human a?

Paj pasha familjen... kur shoh jetimė tė vegjėl... invalidė pa kėmbė e pa duar... m'kputet trupi. m'ftofet jeta, atė ditė gjithė ditėn e urrej vetveten edhe krejt botėn... as qė bėhet fjalė pėr lumturi bile!

Nė mos qofsha unė human... big deal. (Mbajeni pėr vete kėtė lloj lumturie e humanizmi)

GURI SYLAJ
05-09-09, 11:42
Me vjen mire !
Por fjala eshte tek postimet e fundit jo tek personaliteti i juaj!!
Besoj se edhe ju pajtoheni qe bota nuk do te kishte asnje vlere sikur njerzit te ishin identik njeri me tjetrin.
Une nuk jam human sa ti por kur shoh se dikush po "Fundoset" nuk gezohem perkundrazi i ofroj ndihmen maksimale!!

panta_rhei
05-09-09, 11:46
Me vjen mire !
Por fjala eshte tek postimet e fundit jo tek personaliteti i juaj!!
Besoj se edhe ju pajtoheni qe bota nuk do te kishte asnje vlere sikur njerzit te ishin identik njeri me tjetrin.
Une nuk jam human sa ti por kur shoh se dikush po "Fundoset" nuk gezohem perkundrazi i ofroj ndihmen maksimale!!
Ndėrsa unė kur shoh se dikush po fundoset, kėnaqem, ndjehem i lumtur qė jam i sigurtė e qė nuk jam nė njė asi gjendje.

GURI SYLAJ
05-09-09, 11:54
Ndėrsa unė kur shoh se dikush po fundoset, kėnaqem, ndjehem i lumtur qė jam i sigurtė e qė nuk jam nė njė asi gjendje.

E sheh pra se une ne spital nuk shkoj me u knaq!!
Te pershendes!

Domira
05-09-09, 12:42
Nje nga pershtypjet qe mund te lan kto pamje mund te jene kto: nese ndjehesh i palumtur shih shih se cka ka ne bote, me fjale tjera shih se cka mundet me te gjete! Po shuej e thuj sa mir jam kshtu si jam!
Kurse ai qe ti preferon kto pamje ka motive te ndryshme pse ti fron kto pamje! Kurre nuk i perjeton dikush qe i ofron kto pamje ashtu si i perjeton ai i shkreti qe e ka ba veten per to!
Efekti i ktyne pamjeve nuk eshte i mire gjithmone. Mund te ket efekt aq negativ per njeriun e palumtur saqe kurre me mos me ardh ne vehte. Kjo mund te mvaret edhe nga gjendja ne te cilen asht njeriu por edhe nga fuqia mendore e tij.

Rozafa
05-09-09, 13:34
E po cka t'i bejshe !??Nuk jan te gjithe te LUMTURUAR e Engjull si Ti o Panta!!
" Gjithecka rrjedh"

Megjitheate une mendoj pak me ndryshe !!!
Nuk jam aq i marre sa te gezohem per fatkeqesite e tjetrit por as aq budalla qe te mos mesoj nga to!!!

Bac...lumturia nuk mund te egziston perderisa ne te fshihet urrejtja...dhimbja..injorimi...!! Nese do te jesh i lumtur..duhesh te mundohesh te pakten te jesh besnik,te jesh njeri me virtyt te sinqerte....ti ndihmosh edhe atij/asaj qe do ishte i palumutur....lumturia iken shpejt........

Dje lexoja ne gazeten e perditshme suedeze,ku ishte djekur nje shtepi,dhe vdekur kater femije te moshova te ndryshme...bobo u trishtova...tere dita me shkoi e hutuar...u ndjeva e pikelluar...trishtim !!!

SANTANA-29
05-09-09, 13:48
Palumturia apo lumturia ekziston brenda nesh!

Ajo ėshtė nė shpirtin tonė, mjafton tė dimė ta njohim. Nė pėrgjithėsi kur sėmuremi e ndiejmė vlerėn e shėndetit, kur humbim njė person tė dashur, e kuptojmė se e kemi dashur mė tepėr sesa ia kemi thėnė apo ndjerė atėherė, kur prekim vuajtjen me dorė, kur ndiejmė shijen e lotit, kur jetojmė ftohtėsinė e vetmisė e kuptojmė se kemi qenė tė lumtur.
Lumturinė e keni nė duar, mos e kėrkoni nė pėrralla!

Nga Lojtari--Kurre ne histori njeriu nuk ka qene me human se sot

Por jo shqiptaret,po e sheh se sa human jan ne kosove ,

Domira
05-09-09, 14:36
Secili njeri ndjehet i palumtur ndonjeher. Me njeriun e palumtur, mua me duket se duhet me fole. Njeriut te palumtur nuk i ndihmon duke i treguar per trishtime.
Natyrisht se kur njeriu perjeton shok nga humbja e dikujt dhe nuk ka gje qe mund ti ndihmoje ne ato momente, ndoshta nje shok terapi me shembuj te rasteve me te renda mundet me i ndihmu per momentin. Por nese njeriu eshte i palumtur per aresye tjera dhe nje njeri i cili eshte me i lumtur se ai, qohet e i thot: kqyr se ka keq e ma keq, ajo ndihme nuk mund te jete. Por me teper behet situate tragjikomike hahahahaha (spata qare pa qeshe).
Megjithate mua me duket se njeriut te palumtur i ndihmohet kur i jep kurajo duke i treguar se shpejt kalon ajo faze dhe se koha e lumturise patjeter se vie.

jadore
05-09-09, 15:02
nese ndihem e pa lumtur ..!
e kjo nuk ndodhe rralle , diqka me gerryen permbrenda , eshte forme frige pasigurije ...zakonisht kete ndjesi me jep puna ..
e ne keto situata , pi shume duhan ...dukem e qete jashtezakonishte e qete dhe permbrenda lus Zotin te tjeret ti kene bisedat e shkurtera ,mundohem te mos koncentrohem ne te thenat e tyre''boshe '' per momentin tim dhe vetes i them ... durim ,kete e kerkoj ne vetedijen time sepse “di te ekspolodoj , jam cinike shume ironike , direkte , papardon ...sa qe tjeret quditen nga kjo vetetim pa prit e pa kujtuar , e kjo deri ne momentin kur lirohet ajo ndjenje amollie mbrenda meje dhe vetedijesohem qe bente dhe te mos reagoja ,atehere fillon tjetersimi ndeshkimi mbrenda vetit pse e thash , cfare tjeret kane faj .. pse me detyruan ta them .... keshtu largohem nga pasigurija mbrenda meje palumturija ime ,atehere truri im ka preokupim tjeter si te arsyetohem per ate qe thashe e trajta e lumturise fillon te merr forme kur shof qe te tjeret perrreth nuk jane lenduar nga e thena e ime ..kjo ndodh gjithmone e askush nuk di te kuptoj qe e gjitha kishte burim tjeter ..
nese ndjehem e pa lumtur e kjo ndodhe jo rralle sepse jeta te jep dhe veshtersi ateher mundohem te mbaj barren e te gjithe kesaj mbrenda meje , jam e heshtur kurr problemet me tjeret nuk i flas por vrej qe heshtja ime tjeret i bene te palumtur , e nese tjeret rreth meje ju shkaktoj palumturi atehere iki nga njerzit , rri vetem ,dal vetem , e kjo ndodh jo rralle ..a eshte kjo zgjidhja nuk e di ..? une dua qe pa lumturin ta mbaj veq per vete , nuk dua me tjeret te ndaj por dua te me lene te qete .. sa i gezon kjo se ..
shume here ngushllim ne momente te palumtura i them vetit pse u rritem , shume here i them vetit pse kaq ne forme serioze i kuptojme detyrimet e jetes ,
nese jam e pa lumtur jam dhe ne Fd ,aty them ne formen time paknaqesine qe ndjej , dhe vehten e arsyetoj , nuk i njoh ,nuk i lendoj direkt , jane vetem shkornja , e kur nuk e ke tjetrin perballe e ke dhe me lehte te perballosh ndeshkimin “per te thenen ne situata jo te lumtura ..
nese ndihem e palumtur ....me duhet te gjej forma e forma qe sa me pak te kem kete ndjesi te trishte ..
ky ishte titulli i temes qe do te duhej te shtjellohej apo ..??
Po ju si e perballoni castet e palumtura , jam shume kurioze te degjoj dhe mesoj se cilen forme e praktikoni ..

~AnnA~
05-09-09, 15:22
Fatkeqesisht, jeni disa antar ne kete teme jashta korrnizave te saj...
Njeri therret te ndryshohet titulli, tjeteri thote s'eshte teme humanitare, tjeteri thote po ndjehem keq dhe jo i lumtur...etj....
Mbrenda mundesive, mos e bastardoni temen me replika te kota....
Kte titull e kan vendos njerez shume me te mencur se une dhe ju, ndaj titulli le te mbetet ky qe eshte....

Linku oeigjinal:

http://matpoetry.blogspot.com/2008/09/nese-ndihesh-i-palumtur.html

(Votuar si emaili me i mire i Vitit)

murrizi
05-09-09, 21:11
nese ndihem e pa lumtur ..!
e kjo nuk ndodhe rralle , diqka me gerryen permbrenda , eshte forme frige pasigurije ...zakonisht kete ndjesi me jep puna ..
e ne keto situata , pi shume duhan ...dukem e qete jashtezakonishte e qete dhe permbrenda lus Zotin te tjeret ti kene bisedat e shkurtera ,mundohem te mos koncentrohem ne te thenat e tyre''boshe '' per momentin tim dhe vetes i them ... durim ,kete e kerkoj ne vetedijen time sepse “di te ekspolodoj , jam cinike shume ironike , direkte , papardon ...sa qe tjeret quditen nga kjo vetetim pa prit e pa kujtuar , e kjo deri ne momentin kur lirohet ajo ndjenje amollie mbrenda meje dhe vetedijesohem qe bente dhe te mos reagoja ,atehere fillon tjetersimi ndeshkimi mbrenda vetit pse e thash , cfare tjeret kane faj .. pse me detyruan ta them .... keshtu largohem nga pasigurija mbrenda meje palumturija ime ,atehere truri im ka preokupim tjeter si te arsyetohem per ate qe thashe e trajta e lumturise fillon te merr forme kur shof qe te tjeret perrreth nuk jane lenduar nga e thena e ime ..kjo ndodh gjithmone e askush nuk di te kuptoj qe e gjitha kishte burim tjeter ..
nese ndjehem e pa lumtur e kjo ndodhe jo rralle sepse jeta te jep dhe veshtersi ateher mundohem te mbaj barren e te gjithe kesaj mbrenda meje , jam e heshtur kurr problemet me tjeret nuk i flas por vrej qe heshtja ime tjeret i bene te palumtur , e nese tjeret rreth meje ju shkaktoj palumturi atehere iki nga njerzit , rri vetem ,dal vetem , e kjo ndodh jo rralle ..a eshte kjo zgjidhja nuk e di ..? une dua qe pa lumturin ta mbaj veq per vete , nuk dua me tjeret te ndaj por dua te me lene te qete .. sa i gezon kjo se ..
shume here ngushllim ne momente te palumtura i them vetit pse u rritem , shume here i them vetit pse kaq ne forme serioze i kuptojme detyrimet e jetes ,
nese jam e pa lumtur jam dhe ne Fd ,aty them ne formen time paknaqesine qe ndjej , dhe vehten e arsyetoj , nuk i njoh ,nuk i lendoj direkt , jane vetem shkornja , e kur nuk e ke tjetrin perballe e ke dhe me lehte te perballosh ndeshkimin “per te thenen ne situata jo te lumtura ..
nese ndihem e palumtur ....me duhet te gjej forma e forma qe sa me pak te kem kete ndjesi te trishte ..
ky ishte titulli i temes qe do te duhej te shtjellohej apo ..??
Po ju si e perballoni castet e palumtura , jam shume kurioze te degjoj dhe mesoj se cilen forme e praktikoni ..

Bravo Jador,
Besom qė ndjehem shumė i lehtėsuar, ndjehem i lumtur, tejet i lumtur qė nuk u zhgėnjeva. Nuk u zhgėnjeva nė kuptimin qė mu kėshtu mendoja edhe unė pėr ty.
Edhe njėher falimenderit qė mė bėre tė lumtur kėsaj mbrėmje, gjithmonė mendoja se bėja gjynaf derisa mendoja ndryshe pėr tya.
Kisha frigėn se

shfletuesi_
05-09-09, 21:42
O keto qe ka sjell AnnA jan shume te kjarta per ata qe duan te kuptojn dhe qe duan te ndjehen te qet nese nuk jan te kenaqur me vehten e tyre.

vjeshta
06-09-09, 01:09
E mbas lumturis Qka ?

shfletuesi_
06-09-09, 03:27
E mbas lumturis Qka ?

Behu Falenderues.

vjeshta
08-09-09, 23:23
Behu Falenderues.

Pse?


Kujt ?

Nese vetit ,pse ,nese kam derdh mundin per ate ,dhe duhet ende me derdh mund per me mbajt lumturin .

Nese dikujt ,pse ,te i them gjithe jeten dikujt faleminderit per sjelljen e lumturis ,ku me i pas borgj gjithemon ...nuk mund te quhet lumturi kur i je dikujt borgjeli .

Antika
09-09-09, 12:21
Sikur te varej lumturia vetėm nga ne dhe mundi ynė,vallė do t'ishte dikush i pa lumtur?!
Lumturia mund tė jetė shpesh vetėm cast,e pėr ate tė vazhdueshme ndoshta edhe ka dikun vazhdimisht!
Sa pėr temėn lidhur me krahasimet:ndjehem keq shumė para atyre pamjeve,por jo e lumtur psa nuk jamė nė atė gjendje,perkundrazi mė kap frikė dhe ndjehem e dobėt pėr pamundėsine ne ndonje pėrkrahje ...

GURI SYLAJ
10-09-09, 20:10
Tė jesh i sinqertė dtth tė veprosh dhe tė flasėsh hapur ashtu siq realisht ndjehesh.
Paramendoni tri momente tė tilla sinqeriteti:

-O ku je be njeri, qysh je, a je mirė?

-Jam keq, jam thellė i pikėlluar. Mė ka vdekė nana.

-Oh, sa i lumtur po ndihem qė ty tė paska vdekė nana, sepse kjo ma kujton qė unė e kam nanėn time shėndosh e mirė dhe sapo tė kthehem do ta pėrqafoj me shumė dashuri.

Ose:

-Sapo mė thanė mjekėt qė unė lėngoj nga kanceri.

-Oh sa i lumtur po ndihem pėr kėtė, sepse unė jam shėndosh e mirė.

Ose:

-Oh sa i lumtur po ndihem qė ti je nė burg, sepse unė e gėzoj lirinė time dhe kam mundėsi tė jem pranė fėmijėve tė mi.
.......

... humane, apo jo? Tepėr humane.
PS. "Unė nuk jap lėmoshė. Nuk jam aq i varfėr".

***************************************Detyrimisht dhe hiq pa keqardhje me duhet qe boterisht t'i kerkoj falje te nderuarit panta rhei !
Jo per menyren e debatit e as per qendrimet qe kemi lidhur per ceshtjen ne fjale. Por, thjeshte , per mundesin qe dikush kete mund ta marri si atak ne numrin njejes !Qellimi im ,me se paku, ka qen i drejtuar ne kete mundesi . Per kete kerkoj falje nese dikush eshte nise nga vlersim i till !
Dhe ne fund nje, lutje . Mundesisht te tregoj , si do te dukej dialogu i me siperm ne extremin tjeter!!Ate te "HUMANIZMIT"????

panta_rhei
10-09-09, 21:25
***************************************Detyrimisht dhe hiq pa keqardhje me duhet qe boterisht t'i kerkoj falje te nderuarit panta rhei !
Jo per menyren e debatit e as per qendrimet qe kemi lidhur per ceshtjen ne fjale. Por, thjeshte , per mundesin qe dikush kete mund ta marri si atak ne numrin njejes !Qellimi im ,me se paku, ka qen i drejtuar ne kete mundesi . Per kete kerkoj falje nese dikush eshte nise nga vlersim i till !
Dhe ne fund nje, lutje . Mundesisht te tregoj , si do te dukej dialogu i me siperm ne extremin tjeter!!Ate te "HUMANIZMIT"????

Ah more miku im (nėse mė lejon tė tė thėrras kėshtu),
seq jemi ngatėrruar keq nė kėtė dreq realiteti... hec'se qėlloja se kur duhet kėrkimfalja a falja... (se mos e kemi taku ndonjiher TE VERTETEN)...

Humanizmi???
Humanizėm do tė thotė, ta adhurosh qenien njerėzore. Ta respektosh shumė e tė dijsh t'ia qash hallin, t'ia dijsh hallin. Ta kuptosh qenien njerėzore, gjendjen nė tė cilėn ėshtė, rrethanat nė tė cilat ėshtė hedhur nga diku e nga dikush pa pritė e pa kujtu...

PS. ...jam qė jam i poshtėr, po sjell edhe njė pjesė qė mė bėri shumė pėrshtypje teksa po shikoja njė film tė interpretuar nė mėnyrė tė shkėlqyeshme nga Keanu Reeves dhe Al Paēino (ashtu siq dijnė veq kėta dy mo) ... (vlerėsoje vet pastaj se sa tė padrejtė dhe sa faj mund t'i ngarkojmė njėri tjetrit):
(qė nė fillim ju kėrkoj falje nėse mė qalon pėrkthimi nga anglishtja)

Al Paēino: "Mė lejo tė tė jap pak informacion tė brendshėm nė lidhje me Zotin.
Zoti ka dėshirė tė vėshtrojė. Ai ėshtė njė shakaxhi.
Paramendo. Ai ia jep njeriut instiktet. Ju jep juve kėtė dhuratė tė jashtėzakonshme, dhe , pse e bėn e ai kėtė?
Tė betohem se e bėn vetėm pėr argėtimin e vet personal, argėtohet duke qeshur para kozmosit nė mbėshtjellėsin prej xhami.
Ai i cakton rregullat qė janė nė kundėrshtim me njėra tjetrėn. Ėshtė budallakia mė e madhe. Shikoje, por mos e prek. Preke, por mos e shijo. Shijoje, por mos e ha. Hahahahaha.
Dhe pėrderisa ti je duke kėrcyer nga njėra kėmbė nė tjetrėn, a e din ēfarė bėn ai? Kėnaqet sė qeshuri. Ai ėshtė njė sadist. Ai ėshtė njė pronar qė kurrė nuk kujdeset pėr pronėn e vet.
Ta adhuroj? Kurrė."

GURI SYLAJ
10-09-09, 21:51
Pa e zgjate me teper mbetem me shprese se e keni kuptu drejt kerkesen time!!

A duhet une ,per hire te keqardhjes dhe "Humanizmit" te shkoj ne burg apo te infektohem me kancer apo ....????
Kjo eshte casja ekstreme ndaj problemit!!!

panta_rhei
11-09-09, 14:33
Guri Sylaj,
si duket pezmi ande nuk po t'lejon tė reflektosh kjartė mbi pėrgjigjet e mija...
...mendoj se te jam pėrgjigjur shumė konkretisht:
"Humanizėm do tė thotė, ta adhurosh qenien njerėzore. Ta respektosh shumė e tė dijsh t'ia qash hallin, t'ia dijsh hallin. Ta kuptosh qenien njerėzore, gjendjen nė tė cilėn ėshtė, rrethanat nė tė cilat ėshtė hedhur nga diku e nga dikush pa pritė e pa kujtu..."

Nė rastin qė e dij se dikush ėshtė i pikėlluar pėr humbjen e nanės (vdekjen)... absolutisht e paramendoj veten nė vendin e tij, nė lėkurėn e tij... pėr mė tepėr nė tė tilla raste mė vjen turp qė tė pėrmend nanėn ose ēkado qė atė e bėn tė ndjehet keq... "mos e pėrmend litarin nė familjen e tė varurit" ma shkurt hesapi... kij mirkuptim... nėse e respekton si mik, bashkėvuaj me tė, hidhja dorėn mbi supe nė shenjė besimi dhe pėrkrahjeje... kur vuan miku, unė vuaj dhe brengosem pse nuk po gjej mundėsi qė t'ia lehtėsoj dhimbjen... e jo se si tė ndjehem tash unė i lumtur...
Ndoshta do tė ndjehesha i lumtur nėse mikun tim do tė kisha mundėsi ta ndihmoja nė pėrballimin e dhimbjeve...
....shpresoj se po mė kupton drejtė...

Agolli
11-09-09, 20:46
Ja se ēfare domethenje ka, komunikimi i mirefillte. Ne raste te pa lumturisė lexojė kommunikime te tilla (mirefillta) nga debatuesit Panta dhe Guri Sylaj, papritmas ndjehem mara i lumturė, qe do tė thotė e hudhi ''pa'' tu kujshija i lumturė. :biggrin: (mos e be Zot).

GURI SYLAJ
11-09-09, 20:54
Jo panta ,perkundrazi, pezmi tek une as qe eshte cfaqe! Une vetem tregova se kur gjerat rroken per bishti ,kur favorizohet EXTREMI ,gjykimet dalin te hileshme!
Ti po kerkon me te kuptu drejt por nuk po me tregon ,ne baze te dialogut me te cilin vraponi si triumfator, cila do te ishte faqja tjeter e ketij dialogu??
Kurse sa per Humanizmin ,i leme ptofesoreve te Etikes ,bile edhe ata ,mvarsisht prej vendit ku ligjerojn ,humanizmin do e shohin me syza te ndryshme!!
Ne shkrimin e fundit po e shoh edhe nje defekt ndoshta te paqellimshem .
Ceshtjet qe i shtron Ana nuk kan te bejne me mikun a shokin a dajen, eshte nje ceshtje qe nuk mund te mbyllet brenda kufijve ne te cilet ti e vendose!
Megjitheate, besoj se jemi kuptu drejt!

panta_rhei
11-09-09, 21:28
Jo panta ,perkundrazi, pezmi tek une as qe eshte cfaqe! Une vetem tregova se kur gjerat rroken per bishti ,kur favorizohet EXTREMI ,gjykimet dalin te hileshme!
Ti po kerkon me te kuptu drejt por nuk po me tregon ,ne baze te dialogut me te cilin vraponi si triumfator, cila do te ishte faqja tjeter e ketij dialogu??
Kurse sa per Humanizmin ,i leme ptofesoreve te Etikes ,bile edhe ata ,mvarsisht prej vendit ku ligjerojn ,humanizmin do e shohin me syza te ndryshme!!
Ne shkrimin e fundit po e shoh edhe nje defekt ndoshta te paqellimshem .
Ceshtjet qe i shtron Ana nuk kan te bejne me mikun a shokin a dajen, eshte nje ceshtje qe nuk mund te mbyllet brenda kufijve ne te cilet ti e vendose!
Megjitheate, besoj se jemi kuptu drejt!

Guri Sylaj,
s'ke nevojė tė jesh tash i padrejtė edhe ndaj vetvetes (se ndaj meje po se po),

Postimet janė aty te gjitha, nėse don lėshojua njė sy... dhe do ta vėresh se ti pyetjen ma ke bėrė ekskluzivisht nė lidhje me "dialogun e mesiperm" qė unė e pata postu! Dhe ne ate dialog unė flas me nje "mik".

Nuk e kam tė kjartė pse po kujton qė tash mundet me tė dalė nė ndihmė Anna (!!!???)

GURI SYLAJ
12-09-09, 04:07
Mire mengjes !
Ketu, besoj, nuk kemi nevoje per ndihme por per korrektesi!
Shkurt ,nese miku ,shoku ,daja ,qe ne kete rast jan (shembuj)qe nuk perkojne me debatin, me thot se i ka vdeke nena ,une si HUMANIST cka duhet te beje ???? Ato qe i ke thene me heret i din secili, bile edhe ai qe nuk ka habere se cka eshte HUMANIZMI. Keto jan reagime shpirterore dhe qe dallojn shume kur eshte ne pytje afersia me FATKEQIN:Nuk po guxoj me i quajt instinkte edhe pse dicka te tille gjejme edhe te kafshet!
Problemi eshte se dikush ketu don te jet "Sheh me Zile"!!!

panta_rhei
12-09-09, 11:22
Edhe unė e dija se ato qė i thoja i din secili, po ja qė disa "sheha me zile" kėtej pari mundoheshin me pleqnu pa pasė pikė nevoje.
Ti vet ke shkru kėtu: Nėse ndjehesh i palumtur vizitoni burgun, spitalin edhe varrezat!!! Pse???

PS. epo si duket nėse vazhdon kėshtu, kam frikė se do tė njihemi pak si tepėr o Guri Sylaj

GURI SYLAJ
12-09-09, 20:29
Beje nje vizite aty ku Zoti, ne vetmine e tij, ,ndoshta nga monotonija ka tregu krejt marifetet e veta prandaj ngushlloj ata qe jan me keq se ti dhe falenderoje Zotin qe ti nuk je ende ne radhe!!!Ti e din qe "ngushllimi" i fundit eshte -Cka ardhet prej Zotit mire se ardhet !
Kurse, per njohjen teper, eshte nje "kercnim " fminor sepse une jam ky qe jam ,krejt ashiqare .

Oqeani
12-09-09, 20:32
Per nje palumturi ka kohe qe nuk kam pasur, por as qe mendoj qe do te kem per nje kohe te gjate, edhe pse jetes nuk i dihet !

Skyfter
12-09-09, 22:07
Fatkeqesisht, jeni disa antar ne kete teme jashta korrnizave te saj...
Njeri therret te ndryshohet titulli, tjeteri thote s'eshte teme humanitare, tjeteri thote po ndjehem keq dhe jo i lumtur...etj....
Mbrenda mundesive, mos e bastardoni temen me replika te kota....
Kte titull e kan vendos njerez shume me te mencur se une dhe ju, ndaj titulli le te mbetet ky qe eshte....

Linku oeigjinal:

http://matpoetry.blogspot.com/2008/09/nese-ndihesh-i-palumtur.html

(Votuar si emaili me i mire i Vitit)

Ok. kuptova, simbas ty i mencuri gjithmon paska te drejt.

Ketyre po meritojkan qmimin Nobel...

Te jesh e sigurt se Nobel ka qen me i mencur se keta te keti e-maili, ka qen tamon "Humanitar"!

Murgesha
13-09-09, 00:32
Nėse ndjehesh i palumtur shko mė mirė mbyty dikund, nė ditė tė sodit as palumturinė nuk ta merr kush seriozisht! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

vjeshta
13-09-09, 01:18
Nėse ndjehesh i palumtur shko mė mirė mbyty dikund, nė ditė tė sodit as palumturinė nuk ta merr kush seriozisht! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

Nese ndjehesh i palumtur dhe nuk mundesh te ndryshosh asgje mesohu te bashkjetosh me te .

Kjo eshte keshilla ime .

shfletuesi_
13-09-09, 03:38
Mos shikoni njerz te Lumtur por me te palumtur se ju.

Domira
13-09-09, 10:40
Nese ndjehesh i palumtur dhe nuk mundesh te ndryshosh asgje mesohu te bashkjetosh me te .

Kjo eshte keshilla ime .

Me u msu me bashkjetu me palumturi !?!?!? Vjeshta un veq po shpreh ate qe po mendoj dhe ate qe kam mesu ne ket rrugetim...
Cdo gje mund te besh perveq se te mesohesh te bashkjetosh me palumturine. Te mesohesh te bashkejetosh me dicka qe te demton don te thote te shuhesh ngadale, te rrish ne vend, te mos riprodhojsh...Qofte edhe nje atom ndryshimi qe mund ta besh ne prishjen e palumturise, ma mire beje, mos rri ne vend...

p.s. kjo mund te mos vleje per jeten personale.

DEA
13-09-09, 10:49
.........mos rri vet!

Urata
13-09-09, 12:37
interesant...! une shoh jo seriozitet n'shumicen e pergjigjeve dhe sharing thoughts...! n'keto kohera e n'keto vende materiazlizmi po verbon...technologjia me gjithe te mirat/po e vret trurin njerezor...! sa e sa njerez vdesin per nje kafshate e buke e sa e sa njerez mbushin shportat e plehrave me 'left over...
sa e sa njerez vetem per arsyen se s'po kane mundesin t'kapin(blejne) gjerat me t'reja n'market ose ose t'marrin enough maruana, po u iken 'lumturia....!

ajo thirrje e autorit t'ketij e-mail/mesazhi qarkullues per t'prekur zemren e atyre qe i kane te gjitha/me shume se te gjitha dhe ndihen jo te plote/bollshem nuk ka t'beje me te gjithe...! ne t'kunderten, keto fotografi (fakt jete) njerezit tjere i prekin keq 'n'zemer dhe shkaktojne dhimbje/pafuqi ...

me teper do thoja qe personi qe grumbulloi te gjitha ato fakte skamjesh/veshtersish ka pas qellimin e NDJESHMERISE(compassion) por jo te Lumturise...!

Urata
13-09-09, 13:07
Nese ndjehesh i paknaqur me ato qe ke ...! mbase do tingellonte me bute i cike...!

ps: lumturin, e shohim me KOMPLEX...!

psps: mesiguri e keni lexu dhe Paradoxin e Kohes...!

GURI SYLAJ
14-09-09, 09:54
Ai qe nuk din me e vlersu ate qe ka ,nuk i duhet as nje dyja!!!
Debati kur personalizohet dhe kthehet ne Une e Ti e humbe cdo vlere te debatit te mirefillt !!
Megjithe ate neve mund te mbajm secili qendrimet tona .Besoj se ketu nuk ka asnje te keqe !

panta_rhei
14-09-09, 10:02
Ai qe nuk din me e vlersu ate qe ka ,nuk i duhet as nje dyja!!!
Debati kur personalizohet dhe kthehet ne Une e Ti e humbe cdo vlere te debatit te mirefillt !!
Megjithe ate neve mund te mbajm secili qendrimet tona .Besoj se ketu nuk ka asnje te keqe !
Mir e ki!

sherri
14-09-09, 15:37
Para nje kohe,e vizitova nje te moshuar qe kishte vuajt nga gagrena(nese e thash mire ket lloj smundje?)si perfundim mjekt i pren kemben mbi gju,....si te c'do i smure qe shkon njeriu me mendime si ta ngushlloj,si do te duket ai e ka lumturin qe e kishte apo...?

qe ne fillim ai mi largoj te gjitha ato droje...me priti me humor,i "lumtur" aq sa ishte gjithmon, ne bised e siper me tha u hallashtisa me kemben e majt,nuk e mallkova,as smundjen as mjeket qe ma hoqen,e falenderova..(kemben)qe me ka bart per 60 e sa vite!!..........

baba-plak
14-09-09, 20:47
Para nje kohe,e vizitova nje te moshuar qe kishte vuajt nga gagrena(nese e thash mire ket lloj smundje?)si perfundim mjekt i pren kemben mbi gju,....si te c'do i smure qe shkon njeriu me mendime si ta ngushlloj,si do te duket ai e ka lumturin qe e kishte apo...?

qe ne fillim ai mi largoj te gjitha ato droje...me priti me humor,i "lumtur" aq sa ishte gjithmon, ne bised e siper me tha u hallashtisa me kemben e majt,nuk e mallkova,as smundjen as mjeket qe ma hoqen,e falenderova..(kemben)qe me ka bart per 60 e sa vite!!..........

ksaj i thojne babo me i kqyr gjanat nga kandi pozitiv, lumi ai perveti.

Kercovari
15-09-09, 05:35
Nese ndjehem i palumtur..i hyp gomarit e hajt ne mal per dru,mer ajr te paster,filtron trurin dhe ja nise nga e para te jesh i lumtur...:biggrin:

turisti
15-09-09, 21:24
.........mos rri vet!

Bukur ke thene............:smile:

p.s.

Ndaje zemren pergjyse.........

turisti
15-09-09, 21:26
Nese ndjehem i palumtur..i hyp gomarit e hajt ne mal per dru,mer ajr te paster,filtron trurin dhe ja nise nga e para te jesh i lumtur...:biggrin:

A eshte kjo :biggrin: filozofia e pyllatrise :biggrin: ????????,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahaha.

Kercovari
16-09-09, 06:51
A eshte kjo :biggrin: filozofia e pyllatrise :biggrin: ????????,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahaha.

E rrojes....:biggrin:

emine
15-11-11, 22:21
E pyes veten pse kam ket ndjenje qka e solli ket paknaqsi dhe ndryshoi mendimet dhe punoi per at moment kure do ndihem prap mire dhe lumtur,,,

Sulltan-Alim
30-04-13, 22:49
Atehere martohu vlla n`dash me rrnu edhe naj dite. Ish lezet tybeh; gati si sefte gaggagagagaga.

Hajt me nate t`mire tanve ihere. :D

lovely
01-05-13, 13:42
Gjeje arsyen pse je i palumtun.

Une momentalisht jom e palumtun se s`po m`rrihet ne tu shpija. :P

U qova e rahatova garazhden, tavanin e shpise, i lava xhamat, edhe u lumturova. :D

Menoj qi shumica e insanave ndihen te palumtun se nuk e dijne qka dojne.

Ilaqi; Gjej vetes pune. Gjej diqka qe ti largon menimet pallillje. Gjej diqka qe te jep gezim.
Fundja po thojne, lumtunia osht veq nė NE.

Qka osht palumtunia?
Qka osht monotonia?
Qka osht depresioni?

Dikush po i ngatrron kto sene.


Ps; Sudhtan, deshtem me u martu edhe na, po nuk po na merr kerkush.

Sulltan-Alim
01-05-13, 15:10
Oj ti bi? :D

Shih shiih, po a. Ev? Po belihvallha vecse une kam pas nafake qe jam Sulltan se, leht nuk ish, joh. Sa alltanin mu ka dasht me ba per Sulltaneshen paj breh, vec i shpirt i jemi e din :D. Selam calimeradios : ),..:p

halla e madhe
02-05-13, 10:41
Nese ndejehesh i pa_lumtur.... krejt kallaj ,bone qaty me_lumtur,ungju pije nje tas uje, nisja ngjeh deri 100 e masnej kthehu numro anasjelltas deri 1:biggrin: a di sa puna i del vetit:wink:


"nese ke perjetu caste lumturie ne jete, ke shiju gjysmen e jetes":cool:

vjeshta
02-05-13, 14:46
Paj , shikoni te mos ia prishni tjerve ... si pika e pare kjo . E dyta vjen ma vone.:tongue:

Domira
05-05-13, 22:44
Mas pari mos ja le fajin kerkujna qe je i/e palumtun. E dyta bonu meniher i/e lumtun, knaqu, qesh, gezohu dhe harro qe ke qen i/e palumtun :biggrin::biggrin:

p.s.ja kom bo si aj qe i thot fukaras: ani mos pac buk, ha kifle kush pot nal!

emine
06-05-13, 21:43
Mas pari mos ja le fajin kerkujna qe je i/e palumtun. E dyta bonu meniher i/e lumtun, knaqu, qesh, gezohu dhe harro qe ke qen i/e palumtun :biggrin::biggrin:

p.s.ja kom bo si aj qe i thot fukaras: ani mos pac buk, ha kifle kush pot nal!

Ani ha kkifle:p

Psikologu
02-06-13, 11:24
Tė ndjehesh i/e palumturė ose i/e lumturė do tė thotė qė tė analizoshė me thellė se cka do tė thotė tė kesh lumturin ose palumturin.
Njeriu nė tė shumten e rasteve nuk ėshtė i pėrsosurė nė tė gjitha lėmit , dhe pėr ketė, ndoshta edhe lumturin e vetė e vlerosn si tė perkryer, kurse nė fakt , njė bindje e tillė mundet tė jetė edhe e gabuarė, ose, me fjalė tjera, ndoshta palumturin e vlerson si tė tillė, kur, nė fakt, ndoshta aty ka mjaft lumturi por duhet tė gjinden nyjet e kesaj bindje dhe tė konkludohet se palumturia ėshtė njė term qė nuk ėshtė i saktė per pėrsonin nė fjalė.Njerezit,nė tė shumten e rasteve lumturin ose palumturin e vlersojnė me anen e dashurisė, se janė tė lumturė ose tė palumturė nė dashuri, e ndoshta nė anen tjeter janė tė palumturė ose tė lumturė , nė ekonomi, shoqeri apo ne anen tjerer socialo-shoqerore.
Tė arrihet kulminacioni perfundimtarė i ketyre dy termeve ėshtė e pamundurė, sepse njeriu nuk mundet tė i trashigon tė gjitha.Dikush i lenė fatin e vetė nė thenjen e vjeter se " kėshtu qenka shkruar",mirpo asgjė nuk shkruhet pėr asken, sepse lapsin e keni ju vetė nė dorė qė tė shkruani nė fletet e ditarit tė juaj.

Nese ndihesh i/e palumturė, atehere mendo se nė atė rrethė gjindet edhe dicka qė tė benė tė lumturė e nė fakt nuk e ke hulumtuarė me shumė por e ke mbyllur veten nė pergjithesi.
Nese ndihesh i/ e lumturė atehere hulumto poashtu se ndoshta ka dicka qė tė benė tė palumturė.
Si e thash me heret, ėshtė e veshtirė tė jetė njejriu nė maje tė lumturis ose tė palumturisė.
Njerezit egoist janė ose teper tė lumturė ose teper tė palumturė, dhe ne mbrendesi tė cdo njeriu, gjindet uni i panjohurė, andej me ketė dua tė ju themė qė tė hulumtoni unin e juaj sepse aty ka shumė tė panjohura pėr ju qė me vonė do tė jenė tė vlefshme dhe tė rendesishme pėr tė ardhmen dhe jeten e juaj.

Pėr tė hulumtuarė rrethė ketyre termeve, do tė ishte mirė qė tė beni njė test rrethė vetvetes nese nė fakt keni fituarė bindjen per lumturi ose palumturi pėrfundimtare.
Nė njė javė, shkruani per cdo ditė se cka dhe si keni vepruarė, cka keni folur , me kend jeni takuar, dhe pas njė jave, mbyllne atė fletore dhe lereni tė mbyllurė nė njė javė tė terė, e me pas hapeni dhe lexoni se si keni vepruarė, e permes kėsaj do e gjeni anen pozitive dhe negative tė juajen.
Mos fajesoni askend por punoni qė tė arrini aty ku e keni qellimin , sepse duke fajesuarė tė tjeret, harroni qė tė permiresosni veten , harroni tė krijoni njohuri tė reja nga dita nė ditė.
Edhe pse jeta ėshtė njė fajlėkryq, nuk do tė thote se ajo nuk mund tė zgjidhet, sepse cdo koder e ka mė pas njė rrafsh dhe cdo rrafsh e ka mė pas njė koder.