PDA

View Full Version : Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?


~AnnA~
04-09-09, 23:42
Vetmia eshte nje faktor i cili ne baze te tij ka ndjenjen e izolimit dhe ate te rrefuzimit. Kjo shkakton stres dhe eshte e demshme per shendetin po aq sa pirja e duhanit ose alkolit. Te mbyllesh ne vetvete do te thote te shmangesh bisedat me njerzit e tjere te jetosh ne nje bote te trishtuar ku si pasoje mund te sjell deme ne sistemin psikik dhe fizik.
Te jetosh disa momente vetmie te ben mire por t'ia lesh jetes vetmine eshte dem.

panta_rhei
07-09-09, 16:38
A nuk ėshtė vetmia vetia themelore e Zotit tonė tė dashur, mė tė mirit, mė tė plotfuqishmit, qė ėshtė i vetmi tė cilit i takon adhurimi dhe dashuria jonė?
A nuk jeton Zoti i vetmuar?
Njėherė kėtu kam shtruar pyetjen e hapur:
Si e duron Zoti vetminė?

Nė aspektin vdekatar (njerėzor), mendoj se vetmia ėshtė i vetmi moment ku kemi mundėsi ta gjejmė dhe tė njihemi mė pėr sė afėrmi me vetveten.

Makaveli
08-09-09, 06:04
Vetmia ėshtė veprim i personalitetit qė anashkalon nderpersonalitetin ,por nė tė njejtėn kohė hap shtegun reciprokisht mendimeve duke anashkaluar qdo kontakt nderpersonal.
Ėshtė njenjė izolimi,ndjenjė vetjake qe zakonisht shkaktohet nga merzia,dėshpėrimi,pasiguria,stresi etj.
Vetmi nuk do tė thotė qė pėrgjatė qendrimit tend tėrėsisht vetem nė dhomėn tėndė shkruan lexon apo kryen punėt tua nė pc-n tėnd. "Pra qdo gjė e shkėpurur nga ndėrpersonaliteti yt quhet Vetmi"..duke hapur shteg mendimeve ...gjithmonė pėr tė kaluaren ..apo tė ardhmen .Kėto pastaj shkaktojne probleme tė matutjeshme ,prandaj ndonjėher ndodhė qė tė shkaktohet depresioni dhe si parandalojė gjithmon kshillohet "TĖ MARRURIT ME DIQKA"

Antika
08-09-09, 08:43
~Anna~
Vetmi mund ta quash edhe kur je nė mes njerzish dhe ndihesh vetėm , don te rrish vetėm, kur ndjenė emocione shumė tė forta,mbylleshi brenda vetes
Afersia me njerzit qė tė rethojnė ėshtė teper i largėt,tė bėnė tė mendoshė sa tė pakuptimta janė komunikimet me tė tjerėt, nuk i duron ose kupton , gjithashtu edhe ata s' tė durojnė ose kuptojnė.Kjo ėshtė tepėr e rrezikshme me njerzit e afert dhe mund tė shėndrrohet nė dicka shumė tė pa kėndshme ,deri ne shpėrthim tė pa kontrolluar.....
Sidoqoftė, ėshte mire qe njeriu te te flasė me njerez te ndryshėm pėr ceshtje tė ndryshme qė e shqetesojnė.

Pra tė shohim me optimizėm.I vetmuar dmth je i varfėr ..s’ke me emocione, ske ritem, s’ke jetė…..

-vetmia ėshtė diēka e kėndshme, por duhet dikush qė tė na thotė qė vetmia ėshtė e kėndshme

-frika nga vetmia ėshtė mė e fortė se frika nga lidhjet, prandaj .............!

~AnnA~
08-09-09, 13:41
Si e duron Zoti vetminė?
.

Zoti eshte i vetmi, por jo dhe ne vetmi. Zoti nuk eshte i madh, por Ai eshte me i madhi qe meriton te adhurrohet...Dijetar i te fshehtes dhe te dukshmes me cilesite e perkryeshmerise absolute.....

panta_rhei, pata fjalen per vetmine e njeriut gjate jetes :)
mendoj qe vetmia te sjelle pesimizem ne jete....

panta_rhei
08-09-09, 13:46
Zoti eshte i vetmi, por jo dhe ne vetmi. Zoti nuk eshte i madh, por Ai eshte me i madhi qe meriton te adhurrohet...Dijetar i te fshehtes dhe te dukshmes me cilesite e perkryeshmerise absolute.....

panta_rhei, pata fjalen per vetmine e njeriut gjate jetes :)
mendoj qe vetmia te sjelle pesimizem ne jete....

Si guxojmė ne tė vdekshmit t'ia lejojmė vetes tė flasim keq pėr vetminė, kur vetmia ėshtė gjėja qė Zoti e adhuron mė sė shumti?

Jana
08-09-09, 13:49
Eshte peridh qe perseritet kohe pas kohe ne jet....dhe qe eshte shum normale...
Njeru e ndin veten me te molisur.. te mbyllur ne vet-vete dhe e deshiron vetmin...

Por nuk duhet krijuar ne shprehi te ndejurit vetem...sepse perderisa rrin vetem edhe mendon...dhe kjo nese teprohet eshte edhe e demshme per Njeriun...

Nganjeher Vetmia eshte e nevojshme...sepse te duhet qetesi...

~AnnA~
08-09-09, 14:06
Si guxojmė ne tė vdekshmit t'ia lejojmė vetes tė flasim keq pėr vetminė, kur vetmia ėshtė gjėja qė Zoti e adhuron mė sė shumti?

Tani, po te futemi ne fe, me duhet te flas me nje gjuhe tjeter...
Thuhet neper librat fetar, qe adhuruesit e zotit s'jan asnjehere te vetmuar.Pra, ato qe mund te ndjehen per nje kohe te vetmuar u thuhet:
O i vetmuar, te mjafton Zoti! Ndihmetari dhe Planifikuesi! Kur te tjeret shkelin dispozitat e Zotit haptazi e s’perfillin rregulla e vlera; kur te tjeret behen pengje e rober te epshit e te lakmise, e behen adhurues te idhujve, ti patjeter do jesh i vetmuar, derisa te vije premtimi – ndihma e Zotit!

Ne fakt, pikerisht pse je i vetmuar ne kete rast duhet te ndjehesh krenar dhe mos te ndjehesh i pavlere...

emine
08-09-09, 14:11
Nevoje,per tu furnizu me energi:wink:

panta_rhei
08-09-09, 14:14
"That's what I am talking for"! Anna.

Ėshtė hipokrizi tė adhurosh Zotin dhe tė flasėsh keq pėr vetminė.

~AnnA~
08-09-09, 14:22
"That's what I am talking for"!

Ėshtė hipokrizi tė adhurosh Zotin dhe tė flasėsh keq pėr vetminė.

Eshte hipokrizi te adhurosh Zotin dhe te mos ruash ne maksimum qetesine.
Zoti n'a porosit te jemi shume te matur dhe mos nxitojme ne veprime apo ne te folur kur jemi duke ndjekur rrugen e tij....

panta_rhei
08-09-09, 15:21
Eshte hipokrizi te adhurosh Zotin dhe te mos ruash ne maksimum qetesine.
Zoti n'a porosit te jemi shume te matur dhe mos nxitojme ne veprime apo ne te folur kur jemi duke ndjekur rrugen e tij....
Amin. "Zoti tė dhashtė, Anna",

Po diēka nė lidhje me temėn???

shfletuesi_
08-09-09, 16:30
I ben njerezit te flasin vet me vete.

panta_rhei
08-09-09, 19:46
Ok, mbase veq po keni dėshirė, po e harrojmė Zotin. Po e lėmė mėnjanė. Do tė thoja "nė vetminė e tij tė pėrhershme".

Tash, nė mungesė tė Zotit njeriu doemos qė do tė mendonte ndryshe.

Edhe unė po shprehė njė mendim tė huazuar, ndryshe.

Ekziston njė mendim i ēuditshėm nė lidhje me Itakėn. Fjala ėshtė pėr mitin "Odisea" tė Homerit. Njė mendim nga njė filozof shumė i njohur francez:

(-E keni parasysh Odisenė? Njeriun qė dėshiron tė kthehet nė vendin e vet, nė Itakė.
-E keni parasysh Moisiun? Personazhin biblik i cili dėshiron tė ikėn nga vendi i vet, tė emigrojė, pa ndonjė arsye.)

Ky filozofi francez thotė se e preferon Moisiun.
Pse?

Odisea simbolizon rikthimin tek vetja, tek e njėjta, tek e vjetra, tek ajo qė veq kemi qenė njėherė.

Moisiu simbolizon daljen nga vetja, ecjen drejt tė tjerėve, drejt diēkaje qė nuk e kemi pasur kurrė mė parė.

Po pėr filozofinė dhe filozofin cila ėshtė mė e qėndrueshme?
Normal, ecja (vajtja) drejt tjetrit, hapja ndaj tė tjerėve, zbulimi i njė bote tė re... e jo mbyllja nė vetvete si e Odisesė.

highsoul
09-12-09, 01:11
Vetmia.. shume e nevojshme per te gjithe.. un mendoj qe cdo njeri duhet te ndalet e te mendoj e te meditoj per veten e tij, ashtu fillon ta njoh veten e te afrohet me shum kah Zoti.. prsh

AlbaSoft
09-12-09, 01:22
Vetmia.. shume e nevojshme per te gjithe.. un mendoj qe cdo njeri duhet te ndalet e te mendoj e te meditoj per veten e tij, ashtu fillon ta njoh veten e te afrohet me shum kah Zoti.. prsh

Mir e ke pajtohem me ty vetem se jo si bejn shumica kur mendojn e vendosin koken mes dy duarve dhe mendojne...

YanYan
09-12-09, 06:04
I ben njerezit te flasin vet me vete.
Perkundrazi, ta mbledh mendjen. It keeps me sane:)
Vetmine time se zevendesoj me asgje.

Amina
09-12-09, 16:13
Pikellim, .. i perzier me nje ndjenje zbrastie......

Idila
09-12-09, 19:53
"Vetmia ta kėput shpirtin"
-Ah, ta kėput moj ta kėput!:D

halla e madhe
09-12-09, 20:27
....i humbur ne bote edhepse per rreth ke plote njerze,vetmija eshte vetmi ne shpirt!:frown:

LABI
11-12-09, 22:59
"That's what I am talking for"! Anna.

Ėshtė hipokrizi tė adhurosh Zotin dhe tė flasėsh keq pėr vetminė.

POAQ SA ESHTE HIPORKIZI T'A PERJETOSH , APO PERJETOSH VETEN SI ZOT !

(te tille qe e kan perjetu , e kan promovu veten si Zot, shpetimtar te njerizmit, universit ka mjaftt... dhe nga e kaluara qe na deshmon historia keta tipa te ngritur mbi idene e njeriut "mbi-njeriut" kane mbytur dhe shkatuarr jeten ne permasat dhe menyren me mizore te mundshme ) !!!


Zoti s'eshte njerii dhe si i tille s'eshte "krijese" po "krijues" ... Ai cendron mbi njeriun dhe mbi cdo gje tjeter qe eshte e prodhuar dhe repredokuar nga dora e njeriut...

Nje PANATEIST do pohonte apo metonte se ZOTI "pershkon dhe mbreteron" cdo gje .... nje NIHILIST - do te injoronte cdo gje qe nderlidhet me idene e HYJNORE QIELLORE ... dho do T'A ZBRISTE ate "hynjioritet" ne TOKE dhe do t'ja mvishte njeriut ; gjegjesisht "mbi njeriut" !!!

Njee !!!NJERIU - mer kuptim (plotnohet) vetem me ekzistencen , e TJETRIT.


Po t'i referohemi tendencave te para mbi studimet , shqyrtimet e dukurive/fenomeneve sociale dhe politike ne antikitet , kujtesa patjeter do t'i referohej ARISTOTELIT .. i cili njeriun e perkufizonte si qenie shoqerore , gjegjesisht kafshe politike (zoon politikon) !!


Ai njeri/person qe s'ka nevoj per per tjetrin dhe i mjafton vetja .... gjegjesishttt

"AI NJERI QE NUK MUND TE JETOJ NE BASHKESI APO S'KA NEVOJ PER TJETRIN , SEPSE I MJAFTON VETJA/ ESHTE I VETMJAFTUESHEM , AI OSE ESHTE KAFSHE OSE ESHTE ZOT/PERENDI "

Aristoteli

tipi engjellor
31-05-10, 16:52
Vetmia eshte ne shume menyra e3dhe ne pune ku se gjen veten e ndjen vetev vetem po edhe ne dashuri nganjeher ndihehs vetem ku ste kuptojen te tjeret kjo eshte nje situate e veshtire te shkaterron nganjeher shkakton nervoz varet te personat se sa e perballojn.

emine
16-11-11, 18:47
Vetmija eshte shume e rendesishme per njeriun,kure jemi vetem kemi kohe te mendojme shume me mire me kjart per shumqka,po aq sa eshte e rendesishme dita te kalohet me njerzit,aq eshte dhe nje qast i vetem te mendojsh per veten ,me kujtohet kur kam qen femije kam pas nje vend ne kopsht afer shtepis ,ku aty jam struk kure kam qen e merzitur,kure kam qen e lumtur,kure kam lexu libra,rromane,aty ka qen vendi ku kam vendose shumqka ne jeten time,bisedat dhe rrethi ndikojne shume ne ne,andaj nga gjith kjo kemi nevoje te gjejme nje qast te cillin i flasim vetes dhe eshte vetem i yni,,,,

Hajra
16-11-11, 19:26
......vetmia eshte depresion,

winona
17-11-11, 09:26
Kur ndjehesh e padeshiruar ,te lenč,te izoluar nga te tjeret,kjo eshte vetmi nje ndjenje e zbrazet,eshte dhimbje.Shume persona kan frike nga vetmia,e shume persona te zhgenjyer nga jeta, e nga ata qe i kan dashur e besuar dikur,keta persona kerkojn vete jeten ne vetmi.
Vetmia mund te kaloj ne nje semundje ''fizike'',por ka raste se vetmia te benč me te fort e me te KALITUR.

Giovanni
17-11-11, 10:07
Vetmia besoj se te ndihmon per te gjetur dhe per tu njohur me mire me veten. Keshtu njeriu ne vetmi dhe ne perqedrim te plote mund te arrije te hipnotizoje veten dhe te komunikoje me subkoshiencen e vet duke nxjerre ne pah nevojat e veta te fshehta. Keto jane teknika te fizioterapise qe te mundesojne te krijosh nje ekuiliber brenda vetes. Duke qene ne harmoni me veten mund te reagosh me mire ndaj ngacmimeve te jashtme. Shume shkrimtare apo njerez te shquar ua kane imponuar vetes vetmine qe te kishin mundesi te krijonin. Balzaku prsh. qethej tullac dhe nuk dilte nga shtepia, meqe nuk kishte c'te bente shkruante.
Ka shume lloje vetmish dhe mund ta shikosh nga shume aspekte, nga njera ane vetmia eshte mungesa e nje personi te dyte por ama mund te jete dhe nevoja e te qendruarit vetem. Te gjitha keto nqs permblidhen ne kufijte e normales nuk ka asgje te keqe. Besoj se eshte nevoje e njeriut qe te rrije vetem po aq sa eshte nevoje te jete ne shoqeri.
Ekziston dhe nje lloj tjeter vetmie, vetmia e gjeniut. Nje njeri qe ndjen se nuk e kuptojne ndjehet vetem edhe sikur perreth tij te ndodhen qindra njerez. Nuk eshte e thene qe vetmia te jete dicka negative kur mendon dicka te bukur qe nuk e ka menduar njeri ndihesh jo vetem por "i vecante". Fraza me e perdorshme e nje mburacaku klasik eshte "e kam bere vete" - pra vetem, pa ndihmen e askujt. Vetmia mund te jete mburoja me e mire e nje egoisti - "s'kam nevoje askend ia dal vete mbane" Vetmia eshte edhe pjese e folklorit shqiptar "mora rrugen per Janine, isha vetem" Vetmise nuk duhet t'i druhesh, duhet ta respektosh. Shume njerez krijojne lidhje intime me persona qe nuk i duan vetem nga frika per te mos ngelur vetem.
Eshte shume me i gjere koncepti i vetmise nuk mund te permblidhet ne dy fjale, nuk eshte gjendje fizike eshte ndjenje dhe si cdo ndjenje duhet respektuar dhe pranuar pasi ke bere kete nqs eshte ndjenje e papelqyeshme per ty kerkon te dalesh prej saj.

jadore
17-11-11, 10:30
Kur ndjehesh e padeshiruar ,te lenč,te izoluar nga te tjeret,kjo eshte vetmi nje ndjenje e zbrazet,eshte dhimbje.Shume persona kan frike nga vetmia,e shume persona te zhgenjyer nga jeta, e nga ata qe i kan dashur e besuar dikur,keta persona kerkojn vete jeten ne vetmi.
Vetmia mund te kaloj ne nje semundje ''fizike'',por ka raste se vetmia te benč me te fort e me te KALITUR.

kush te ka bo nervoz bre wrinone!, ja ke bo si femit , ti je e keqe , ta kam jap dysh ki me ndejte vetem , (qishtu mbesat e mija ja bonin me shoqet e baneses kur ndonjera ju dilte dores , e e ndeshkonin .. hahhaha)

...
nuk ka ne bote krijese ne dy kemb qe eshte i padeshiruar nga te tjeret , ! ..kete mbaje mend ..
ti mund te jeshe ne mesin e dhjetra njerzve qe te rrethojne te duan , te argetojne me biseden e tyre dhe ka momente qe ndjehesh vetem ,vetem dhe me prezencen e gjithe ati rrethi ..
vetmia eshte ndjenje e privatesise imtimitetit qofte mendor apo fizik qe njeriu e ndjen te domosdoshme ne raste te caktuara , domosdoshmeri e te shprehurit lirishte nen jo vezhgimin e te tjereve , domosdoshmeri e reflektimit mbi veteveten ..nuk mund ta quaj dhembje , nuk mund ta quaj zbrazti si ju e mendoni , eshte efekti i reflektimit tone ne momente qetesije lufta me ndergjegjen qe te krijon lumturi zbrazti apo dhembje ..e gjitha pra reflektim ne qetesi ne vetmi..
nje dukuri e vrej , kjo ndjenje eshte shume me e theksuar e tej lakmuar bile tek mentalitetitet qe jetojne si familje ne bashkesi ku privatesia mungon ..dhe eshte kerkese me se normale e llogjikshme si vet te jetuarit..

winona
17-11-11, 12:05
kush te ka bo nervoz bre wrinone!, ja ke bo si femit , ti je e keqe , ta kam jap dysh ki me ndejte vetem , (qishtu mbesat e mija ja bonin me shoqet e baneses kur ndonjera ju dilte dores , e e ndeshkonin .. hahhaha)

...
nuk ka ne bote krijese ne dy kemb qe eshte i padeshiruar nga te tjeret , ! ..kete mbaje mend ..
ti mund te jeshe ne mesin e dhjetra njerzve qe te rrethojne te duan , te argetojne me biseden e tyre dhe ka momente qe ndjehesh vetem ,vetem dhe me prezencen e gjithe ati rrethi ..
vetmia eshte ndjenje e privatesise imtimitetit qofte mendor apo fizik qe njeriu e ndjen te domosdoshme ne raste te caktuara , domosdoshmeri e te shprehurit lirishte nen jo vezhgimin e te tjereve , domosdoshmeri e reflektimit mbi veteveten ..nuk mund ta quaj dhembje , nuk mund ta quaj zbrazti si ju e mendoni , eshte efekti i reflektimit tone ne momente qetesije lufta me ndergjegjen qe te jep ate ndjesi apo lumturi ..
nje dukuri e vrej , kjo ndjenje eshte shume me e theksuar e tej lakmuar bile tek mentalitetitet qe jetojne si familje ne bashkesi ku privatesia mungon ..dhe eshte kerkese me se normale e llogjikshme si vet te jetuarit..
Ka disa lloje te vetmise kjo eshte e vertet...hahaha mue per momentin askush s'me ka bč nervoz veq u perpjeka te pershkruej nje prej ketyne ndjenjave te vetmise.Kete ndjenje mendoje une,se secili prej nesh e ka perjetua ne jete ndonjehere apo ka per ta perjetue.
Perndryshe ndjenjen e vetmise mund ta kesh:
Edhe nese je e deshiruar nga te tjeret,edhe nese je e re apo e ke nje profesion te mire.Apo je e martuar e ke femije,edhe atehere kur je ne pune ne mesin e shume kolegeve te punes...e ti mendon prap se prap je vetem...!

jadore
17-11-11, 12:25
Ka disa lloje te vetmise kjo eshte e vertet...hahaha mue per momentin askush s'me ka bč nervoz veq u perpjeka te pershkruej nje prej ketyne ndjenjave te vetmise.Kete ndjenje mendoje une,se secili prej nesh e ka perjetua ne jete ndonjehere apo ka per ta perjetue.
Perndryshe ndjenjen e vetmise mund ta kesh:
Edhe nese je e deshiruar nga te tjeret,edhe nese je e re apo e ke nje profesion te mire.Apo je e martuar e ke femije,edhe atehere kur je ne pune ne mesin e shume kolegeve te punes...e ti mendon prap se prap je vetem...!


mire e ke valla , me shtine me menu , nima qashtu po i bjen ..

panta_rhei
17-11-11, 13:50
......vetmia eshte depresion,

Depresioni!!!
oh mos ma permend qit send, hajrush, se po terqethna... ska ma i keq se depresioni, a.
Paramendo, nuk bajne tjeter njerzia veq: jam ne depresion te thelle, te thojne.
Eshte milioner tipi, edhe shkon neper psikiatra me pshtu prej depresionit.
A fukaraja qe s'din a ka darke per fmi, cka duhet me pase more ai? Se depresionin e kane zaptu milionerat???

e nejse mo, qe thu ti hajre, meqe ra llafi te depresioni, mu kujtu psikiatri ma i madh ne bote - Frojdi.
Frojdi, n'fakt, e ka pas nje fshise te vogel elektrike ne xhep, po ishte ama kshtu shume fshise e vogel, me asi cevi rostfrei qe nuk dryshket te holle... edhe ishte kshtu me bataria t'sahatav, ksi t'vogla, edhe ja ndrronte batarite shume shpesh, edhe me qat fshise Frojdi ta largonte depersionin. Por, ka qene burre fort i mirė Frojdi, ama, po ma merr mendja mu... ose mbase ka qene edhe pis i madh, nuk e dij se s'e kam njoft personalisht,
po nejse...
U ba qysh u ba puna, u ēova shkova nje here une te psikiatri, sepse m'a kishte ngjite depresioni per mange te pantollave edhe s'po mu shkoqitej... ecsha une neper trotuar qashtu me depresionin duke e terhequr zhag... ia mshojsha me shkelm me kete kemben tjeter, pastaj u rrzojsha pertoke u shkarravitsha, ēohesha prape i hypsha autobusit e lijsha depresionin jashte, kur zbritshna ai prape qaty vjerre jashte deres...
e nejse, po shkoj nje here thash cka po mthot psikiatri.... Shkoj une atje, ky e kishte Frojdin ne portret prapa karriges se vet, e kishte fut ne ram t'madh... edhe qeshtu qeshtu baci psikiater... p'e sheh edhe vet cka m'u ka ngjit e s'po m'shkoqet, i them une.... Qeshtu qeshtu, me thot ky psikiatri, ti duhesh me flejt me nanen tende.*Une e ēova kryet, cka je bre tu thane o nanqeem? P'e kqyri, depresioni ia kish nise m'u zgerdhih. Po po... me thot psikiatri.... qiky eshte problemi jyt. Qashtu a? Po po. 100 %, tha.
E rreha si kalin, pastaj ia mora portretin e Frojdit ia ngula ne krye, dhe me vrap dola jashte... kur ēka me pa,

panta_rhei
17-11-11, 14:15
Depresioni!!!
oh mos ma permend qit send, hajrush, se po terqethna... ska ma i keq se depresioni, a.
Paramendo, nuk bajne tjeter njerzia veq: jam ne depresion te thelle, te thojne.
Eshte milioner tipi, edhe shkon neper psikiatra me pshtu prej depresionit.
A fukaraja qe s'din a ka darke per fmi, cka duhet me pase more ai? Se depresionin e kane zaptu milionerat???

e nejse mo, qe thu ti hajre, meqe ra llafi te depresioni, mu kujtu psikiatri ma i madh ne bote - Frojdi.
Frojdi, n'fakt, e ka pas nje fshise te vogel elektrike ne xhep, po ishte ama kshtu shume fshise e vogel, me asi cevi rostfrei qe nuk dryshket te holle... edhe ishte kshtu me bataria t'sahatav, ksi t'vogla, edhe ja ndrronte batarite shume shpesh, edhe me qat fshise Frojdi ta largonte depersionin. Por, ka qene burre fort i mirė Frojdi, ama, po ma merr mendja mu... ose mbase ka qene edhe pis i madh, nuk e dij se s'e kam njoft personalisht,
po nejse...
U ba qysh u ba puna, u ēova shkova nje here une te psikiatri, sepse m'a kishte ngjite depresioni per mange te pantollave edhe s'po mu shkoqitej... ecsha une neper trotuar qashtu me depresionin duke e terhequr zhag... ia mshojsha me shkelm me kete kemben tjeter, pastaj u rrzojsha pertoke u shkarravitsha, ēohesha prape i hypsha autobusit e lijsha depresionin jashte, kur zbritshna ai prape qaty vjerre jashte deres...
e nejse, po shkoj nje here thash cka po mthot psikiatri.... Shkoj une atje, ky e kishte Frojdin ne portret prapa karriges se vet, e kishte fut ne ram t'madh... edhe qeshtu qeshtu baci psikiater... p'e sheh edhe vet cka m'u ka ngjit e s'po m'shkoqet, i them une.... Qeshtu qeshtu, me thot ky psikiatri, ti duhesh me flejt me nanen tende.*Une e ēova kryet, cka je bre tu thane o nanqeem? P'e kqyri, depresioni ia kish nise m'u zgerdhih. Po po... me thot psikiatri.... qiky eshte problemi jyt. Qashtu a? Po po. 100 %, tha.
E rreha si kalin, pastaj ia mora portretin e Frojdit ia ngula ne krye, dhe me vrap dola jashte... kur ēka me pa,

... e nejse mo, se m'u paska kput prralla ne gjys, garant per shkaqe technishe,

... kur cka me pa, depresioni kish pas mbete mbrapa, kogja larg. Mbas 2 javesh po e shoh ne gazete e kish pas mbyt veten psikiatri. Te shkoj une me vrap ne shpi, te kontrolloj neper ormana e neper rafta, mos ka hy ndonje depresion. Jo. I mbylli dritaret, deren me cels, e te porositi ni pyc me kepurdha edhe me pershut.

Sod e at dit qeshtu

hajt turqeta nihere

jadore
01-10-12, 19:55
......vetmia eshte depresion,


, ncuk , vetmia eshte pavarsi . vetem pavarsia eshte unikate , e vetme ..

halla e madhe
01-10-12, 20:01
, ncuk , vetmia eshte pavarsi . vetem pavarsia eshte unikate , e vetme ..

..mbi te gjitha,hap shtigje te reja te jetes:smile:

Murgesha
30-10-12, 00:18
Ndonjeher shum e dobishme, sidomos kur shpirti eshte i trazuar e kerkon qetesin e nevojshme!

Oqeani
30-10-12, 00:24
Pothuaj se nuk e njoh !

Perse ta njoh, kur ēdoher jam i shoqeruar, nese jo nga njerezit, nga ajo qe e quaj te pa ndarshem ! ( nje King sise, nje te fresket !! )
Por nese di ishte vertete vetmi, do ishte nje "burg" i lirisė !

Fshatari
30-10-12, 16:43
Pothuaj se nuk e njoh !

Perse ta njoh, kur ēdoher jam i shoqeruar, nese jo nga njerezit, nga ajo qe e quaj te pa ndarshem ! ( nje King sise, nje te fresket !! )
Por nese di ishte vertete vetmi, do ishte nje "burg" i lirisė !

"Burg" i lirisė : vetėmia e kesaj bote iluzore eshte prelud ne Vetminė e Madhe qė na pret me padurim ne nje takim te ardhshėm qė nuk e mėnjanojme dot.

e-uritura
30-10-12, 17:28
Kush tha se egziston vetmia? Ah, po, njerėzit e ligjė!

Tė fortit e quajnė; Kohė pėr egon time!

GURI SYLAJ
30-10-12, 19:47
Po cfar vetmie more !Bash atehere je me VETEVETEN !!

emine
30-10-12, 20:08
Me mire eshte te jesh plotesisht i vetem,saqe ta mbajsh dike afer vetem me ti majte kambet nxehte,

halla e madhe
30-10-12, 20:23
..kreativiteti si ne art muzike e hapsira te gjera lindin ide te reja kur je vetem,me veteveten rrjedhin mendime inspirime..... mire ne kuptimin pozitiv, jo ne izolim totalitar:cool:

Bajlozi i Zi
30-10-12, 20:30
Ēėshtja qė lyp diskutim, mendoj se ėshtė:

Vetmia, kur njeriu nuk don tė jetė nė vetmi?

Shoqėria, kur njeriu nuk don tė jetė i shoqėruar?


Sa pėr tė tjerat: oh sa u knaqa nė vetmi... oh po sa u knaqa me shoqeri... nė forume virtuale e kanė peshėn e tipit: hec e hec e nal haje ni spec.

Oltiana1
31-10-12, 11:15
Vetmia ėshtė mė e mirė se shoqėria e keqe .

AlbaSoft
03-11-12, 00:04
Vetmia nuk egziston, sepse njerezit harojne qe 'duelojne'Debatojne me vetveten,bejn pyetje vetes ...

Sulltan-Alim
28-12-12, 23:54
Lezeqem, spo ta prishke askush pervec telepatise dhe intuites. :D

Alima
29-12-12, 18:27
...

Mesues i sinqert!!!


.

Oqeani
29-12-12, 18:44
...

Mesues i sinqert!!!


.A guxoj te bej nje korigjim te vockėl :)


Mesues i birres dhe cigares !

Alima
29-12-12, 23:09
A guxoj te bej nje korigjim te vockėl :)


Mesues i birres dhe cigares !

...

Pasi kerkove leje,bene !!!

Ndodhe edhe kjo ..por kryesisht jo ne vetmi,por ne shoqeri me te liget !

.

Oqeani
16-08-13, 23:31
Vetmia, me shoqron me shokun me te afert, tymin e cigares !

natyra
31-08-13, 05:01
Ske si ta pershkruash ma keq se Vetmi:rolleyes:lol
,,me kan e mire dhe Emrin e kish pas nryshe''e Jo Vetmi!

Oltiana1
13-09-13, 11:23
Vetmia tė vret si njė palė kėpucė numėr-vogėl , tė mbyt si deti kur njeriu nuk di not . :S

Harisi
13-09-13, 13:00
....nje gozhde ne mure,:cool:

natyra
05-10-13, 02:01
....pyesni ate qe ashte rxua prej dardhe?:rolleyes:(ka than Nasradini):tongue:

Ylli-1
05-12-13, 09:30
Publikuar: 8:43 / 5.12.2013

http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/p-euml-rse-femrat-e-bukura-jan-euml-t-euml-vetmuara_hd.jpg

Hulumtimet tregojnė qė gjithnjė e mė shumė femra, tė cilat janė tė bukura, kanė stil, karrierė, mirėpo pėr ndonjė arsye nuk arrijnė tė tėrheqin vėmendjen e gjinisė sė kundėrt, por vetėm shikime, buzėqeshje, komplimente dhe ēdo gjė kėtu pėrfundon.


Ekspertėt francezė thonė se problemi pikėrisht qėndron te “pispillosje” e damės, sepse rezultatet e hulumtimit tregojnė qė meshkujt nuk bien mė nė gracėn e takave tė arta, frizurave moderne, veshjeve me stil, grimit, - me shikimin e kėtyre super bukurosheve “ngopen” pėr ēdo ditė nėpėr revista, televizione, rrugė, andaj kanė filluar ta kthejnė vėmendjen te bukuria e fshehur, sharmi, feminiteti, shikimi, mirėsjellja...
Shumica e meshkujve thonė se femrat janė bėrė tė painteresuara dhe refuzuese, “shigjetojnė” me shikim nė vend qė t’i pėrkėdhelin, andaj shumė shpejt heqin dorė nga interesimi pėr to. Po qe se shfaqin interesim, shpesh pendohen kur dėgjojnė pėrgjigjen e vrazhdėt qė nė takimin e parė. Shumica e femrave me sjellje tė tilla dėrgojnė sinjale tė qarta qė nuk dėshirojnė ta kenė afėr mashkullin. Dhe “rezultati” i gjithė kėsaj ėshtė qė me kalimin e kohės bukuroshet bėhen tė “pikėlluara”, sepse meshkujt kaherė i lėnė anash, ndėrsa vitet i kalojnė nė vetmi.
Duke e pritur princin imagjinar, tė pėrsosur nė kalė tė bardhė, femra shpesh nuk e vėren dashurinė qė ia fron mashkulli i zakonshėm, sepse nuk ėshtė e vetėdijshme qė pikėrisht me ndonjė tė tillė do tė kishte mundur tė pėrjetonte dashurinė e vėrtetė. /Telegrafi/

Ylli-1
07-12-13, 08:23
Ata qe shoqerohen me vetmine, edhe qetesia e ambientit iu pengon, gjersa kur jane me dike, ndodhe qe zhurma e tij/saj te ju behet pengese...Eh cfare qenie eshte njeriu, kurre asgje nuk i vie tamam.

AlbaSoft
20-02-19, 23:35
Vetmia, per mua eshte trishtim, eshte krize , depresion, mendojn qe kemi nevoj te jem te vetmuar por e kemi gabim, jeta esht aq e shkurta sa qe s`ja vlen te vetmohemi.
Anna ku je ti kemi mall per ty mike, kur do qe lexon ket ke pershendetje nga P1xeL ose Albasoft!

power8
21-02-19, 00:15
Tre momente te vetmise percaktojne jeten e nje njeriu :

- Momenti i lindjes;
- I vdekjes dhe

- iluzion (vetmia) qe ndodhet mes ketyre dy ekstremeve.