PDA

View Full Version : Perse nuk ekziston nje ide biznesi bashkpunimi ne mes te shqiptarve


lirik
13-09-09, 06:58
Lexues te dashur

un e shoh se shqiptart jan shum te dobt ne solidaritet menquri dhe bashkpunim

kjo ju ka shkaktuar fatkeqsi dhe mbrapambeturi inate dhe izolim prej njeri tjetrit

qka esht teper katastrofale per ket komb dhe aq larg ka shkuar puna se qe un ne kontakt me njerz kam hasur ne aq shum shqiptar te zh genjyer -
e te hum,bur shpresash sa qe po ti kishte mundsi ai person ndoshta do te ishte shlyer nga shqiptarizmi
edhe pse kam bė per pjekje qe ti sqaroj tipat e till qe jan ne gabim-
shkaqet jan ne zhgenjimet e pergjithshme duke thėnė se me shqiptarė nuk bėhet gjė bashk sepse jan te veqant-

ndersa un po them bėhet por shqiptarėt duhet te ndryshojnė shum sepse kan shkuar larg me egoizem duke shikuar mbi te gjitha interesin personal e kjo nuk do te ju sjell ardhmeri por zhgenjim e shkatrrim-


un them per se nujk krijohen qendra biznesi dhe ati biznesi ti jepet nji titull
un qe sa vjet kam thėnė qe duhet te ekzistoj nje titull shqiptari e ndihmon shqiptarin-

kjo do te ishte parolla ma e fuqishme dhe motoja qe shqiptart te ndryshojnė


per shembulll nese e ka dikush ndoj makinė kerr me e shit bleje prej shqiptarit nese e ka dikush ndonje bicikletė bleje prej shqiptarit-ne veq se ta bleshė prej nacionalitetit tjeter-
nese i ka dikush mobiljet me i shit blej prej shqiptarit

pra duhet te ekzistojn qendra te adresave te shitjes per gjithqka

dhe parolla kombtare me edukimin dhe motivin bleje prej shqiptarit ma mirė se nga i huaji-

lirik
13-09-09, 07:03
per shembull si ne forume si ne gazeta si ne televizion i cili nje reklamė e ka te shtrejt te larė me gjak aty duhet te ndryshojn situatat per shembull kur reaklamohet diqka duhet qe kombit ti mundsohet gjithqka ma lirė per shembull nji shqiptar qe e ka nje traktor me e shit
reaklama e televizionit te ja mundsoj reklamimin ma lirė shqiptarit te vet-
pra televizioni duhet ta ket teletextin e vet ku gjenden te gjitha shitblerejet-
ndersa interneti qee sht aq ideal per reklamim duhet me ken qendra e biznesit-
un i shoh shqiptart qe sa esa vite ne internet por shqiptart bisedojn per gjithqka por jo per qendra te rendesishme te biznesit-

dhe gjithnji mendohem per se shqiptart i kan kto mangsi e komplekse-
per se jan kaq te pa gdhendur ne raporte e ne elasticitetitn e mardhenjeve tregtare e te biznesit kur jete e paraqet ket diomosdoshmeri

lirik
13-09-09, 07:09
per se nuk krijohet ne internet qendra e biznesit dhe e adresave per shembull per ta drejtuar shqiptarin se ku mund te blej ma ma lir e ku mund te shes ma lirė edhe kualitet-
kjo do te ishte motoja shqiptari endihmon shqiptarin-
ja per shembull nji shokut tim i duhen pistonat hidraulik te muaneve te mdha te reja dhe te perdorura me shumicė-
dhe nuk din ti gjej se ku e si -
ketu ne internet ka njerz te te gjitha profileve ashtu siq po dijn me diskutu per gjana tjera dikusht do te mund ta shkruante adresen e ktyre pjesve ktu n e menyr qe shqiptari do te drejtohej pa problem ne adresa te internetit-
un mendoj se shqiptari shum pak e ndihmon shqiptarin-
po qe se shqiptart lidhen ne mes vetem me te mira materiale dhe biznese shqiptari do

ta pasurjoj do ta ndihmoj shqiptarin-
shqiptari me qen se po jep kontribbut ne internet ne tjera sfera duhet te jap edhe ne sferen e ekonomis dhe biznesit-

lirik
13-09-09, 07:11
per shembull nji shqiptarė ka plane dhe ide per blerjen enji toke dhe nuk e din se si shkojn procedurat juridike duhet te dal dikush e ti pershkruaj te gjitha procedurat juridike dhe mundsitė pastaj format ne menyr qe dikush te mos bjer viktimė e mashtrimit pas qe sot ne kohrat sot po ka edhe maashtrime-
pra shqiptarėt duhet te ken aftesi te pergjitshme te qednrave te fuqishme tregtare-
shqiptari duhet te ket pika te bashkimit ne te gjitha sferat por sidomos ne at te bashkpunimit te bizneseve

lirik
13-09-09, 07:17
sikur te ishin ne internet per shembulll marka dhe adresa e gjinsave ku jan ma te mirat ma kualitativet me te lirat me shumicė por dihet mundsisht ato duhet me i shit shqiptari e me i ble shqiptari nga shqiptari-
vetem kshtu behen punet e jo ashtu si te shpartalluar qe jemi vertet sa me te varfer aq ma te mjeruar jemi-
ne duhet te msohemi me bashkpunimin shqiptari endihmon shqiptarin sepse kjo ka rendesi shum-

per shembull un kam degjuar se nje shqiptarė kosovarė e ben mbledhjen e dukatit-
qfar do lloj dukati ku do qe ka ne botė ai e grumbulon dhe e blenė kjo do te ishte me interes per shum ken qe e din se ku a dukat me ble ndishta edhe dikush prej shqiptarve e ka dukatin qe nuk i duhet ma dhe e ka per me e shitė prandaj un mendoj se pa adreaa kontakte e bashkpunim ne mes te shqiptarve nuk ka jetė jeta do te ju mjegullohet veshtirsohet e do te kriojohen vuajtje e varfri emjerime izolim primitiv per shkak te paragjykimeve

lirik
13-09-09, 07:20
Un mendojse shum paragjykime dh e jo matuiri ne biznese duhet te hiqen nga komplekset qe i kan shqiptart me njeri tjetrit dhe raportet duhet te jen me te lehta me te arsyeshme e kulturore -
shqiptarit shqiptarit duhet me ja lan pak ma lirė mallin e duhet me i ndihmu se sepse sa ma te pasur qe te jen shqiptart aq ma te dobishem njeri me tjetrin eper tjetrin do te jen-
nese duan jetė te perbashkt e mirqenje si nje komb qe jan ather duhet te punojn me rregulla dhe me solidaritet-
per shembull nje mall te mirė ma par do te kisha shit shqiptarit se sa nji te huaji sepse kisha pas deshir qe nga ai kualitet dhe qmim te perfitoj shqiptari e jo i huaji prandaj duhet te rritet vetedija shqiptare per ket qellim me shum rendesi per kombin-

lirik
13-09-09, 07:24
zakonet tona shqiptare kan qen te shkelqyeshme por i batardhuan sia barbar egoist
mendjemdhej-
sepse perpara dikur un e mbaj ne mend se toka kur esht shitur ma se pari ja ka ofruar qmimin kusheririt te vet gjakut te vet token dhe trollin
edhe ai nese ka ken i varfer dhe ky e ka dit se ai nuk eblen dot por megjith at ligji kanuni i shqiptarve ka ken me ja ofru ma se pari ati-
ndoshta me gjithat ka pas raste kur ky i varfri ka pas nodj mik e ndoj shok i ka gjet parethua e ka ble token -
por kusheririt te parė i esht dhėnė gjithnji ma lir se nje te largti -
prandaj un them ti fisnikrojm traditat tona qe na i lan te parėt tanė qe ka ken pa dyshim populli ma fisnik ne botė me tradita dikur e sot jan duke i bastardhuar disa bastard qe
po tregohen te pa ditur dhe mosmirnjohs ndaj traditave shqiptare aq ma par kur sot ka mundsi informimi qe kto tradita te perpunohene te rigjallrohen

lirik
13-09-09, 07:27
per shembulll ka shqiptarė qe ben grumbulliimin e bicikletave-
te motorrave dhe shet atij duhet me i ndihmu dhe me bashkpunu me te-
shquiptar ka neper gjith boten dhe mund te qelin te hapin pika shitjesh duke u lidh me njeri tjetrin-
mund te kapin edhe tregjet e afrikes sepse edhe ne afrikė kan shkuar shqiptar per shembull ka ne madagskar-ku mund te kontaktohet me ta ata merren me shitjen e diamantit

lirik
13-09-09, 07:32
me shitzjene gurit te duiamantit merren edhe disa shqiptar ne malejzi dhe jetojn ne singapur
prandaj un mendoj se jemi shum te dobt per kah lidhjet shqiptaro shqiptare
ne si popull duhet te aftesohemi e te msohemei me menagjerizma me jeten me bashkpunimet me kombinime e persosje por kuijdes gjithmonė kujdes nga injoranca dhe menjemadhsia -
ne at moment qe te fillon mednjemadhsia qdo lloj bashkpunimi shuhet e vyshket -
mendjemadhsia esht pika ma neveritse i disa shqiptarve-
per shkak te mendjemadhsis ka disa shqiptar qe un ma par ė kur jan ardhur ne europė i kam kap per bishti e i kam derguar te aviokatie ne komunė sepse nuk dinin me dal as deri ne udhkryq kishin ardhur prej dhive te fshattit -
por menjher pasi u rregulluan filluan ta rrisin mendjen e tash sa vite as nuk pershendetemi-

lirik
13-09-09, 07:36
katastrofa ma e madhe e shqiptarit esht sjellja e till kjo deshmon se ne gjen diqka nuk esht ne rregull-
fodullizmi dhe mendjemadhsia jan deshmi e injorances dhe mos diijes

budallekut ai shqiptar qe behet i till ai nuk ka peprunim por esht i thjesht dhe ka diqka te kafshes ne gjak e ne gjen -
mendjemadhsia esht kobi ma i madh qe kalon ne egoizem dhe ftoftesi e diikur ma nuk mund te kyqet njeriu ne jet shkeputet nga jeta dhe gjithqka njerzore prandaj esht e rrezikshme sepse po sa te kalon shpirti nga mendjemadhsia ne egoizem dhe defekte tjera socioale
ma nuk mund te jet njeri ai qe do ti duhej shoqerisė-

prandaj mendjemadhsia esht mosperpunim armiku ma i madh i shoqerisė dhe sociales e bashkpunimit -
mendjemadhsia esht antikulturė dhe dhe barbari primitivizem budallaki mendore idioizem debil

lirik
13-09-09, 07:40
keshtu mendova un ktu nuk e di se e kam mir apo e kam keq megjithat un dhash disa mendime se ma praktit se interneti ku secili mund te jep kontributine vet me at qka din ne informime lidhje kontakte mallra adresa
kjo do te ishte e dobishme -
shqiptari duhet te krojoj vetedijen e lartė se nese e blen nji traktor apo ma shum traktora ai duhet te kkerkoj nji shqiptar qe i shet ata dhe nga ai shqiptar duhet me i ble
kjo quhet vetedije per ta ngritur bashkatdhetarin njikohsisht edhe vehten-
un edi dhe kam informata ka shqiptar qe pikrisht nga shqiptari nuk don me i ble
ather nese vazhdon kshtu nji sjellje e till me bojkot ndaj njeri tjetrin per se jetojm si kombdhe bashksi -
jo vetem qe do te na shpartalloj varfria por zhgenjim pas zhgenjimi do te psojm demtime te mdha me disa sjellje inatesh primitive

4peace
14-09-09, 15:53
*

Bashkepunim, bashkim pronash, solidaritet, ndihme njeri tjetrit e shume e shume gjera qe ke permendur...

...ne esence, jane gjera me vend.

Por, per momentin nuk e don moda ashtu, sepse me kete rast, ajo cfare ke permendur ti eshte kooperativė. Kurse, jo pse kooperativa eshte gje e keqe, perkundrazi, por pse ajo na e perkujton (si shprehje) vet "komunizmin", duhet t'i shmangemi asaj...

Dhe, ne kete menyre, ne, me pare do te hanim bari (ju kujtohet Shqiperia e enverit...ata, jo qe kishin thene por edhe kishin ngrene bari asaj kohe)...


...se sa te tentojme e me u bashkue per ndonje gje, (gje qe na e perkujton komunizmin), qe eshte si ne te mire te tyren ashtu edhe te rrethit me te gjere.

Prandaj, ne dote hame bari...

... e tybe e me u bashkue ne cfaredoqofte menyre, e aq me pak ne biznes.


Deri sa s'mbledhim mend vlen thenia e urte:
"Shka ta bon kryja ta hjek shpina"!

*

lirik
15-09-09, 01:35
mos kordinimi dhe bashkpunimi sjell katastrofen kombtare

sa ma shum shhqiptar te pasur esht ma mir per kombin qe ti iket mjerimit
e varfrisė

kopeerativė kjo qe dikush mund te mendoj ashtu esht gabim sot tregjet elira e idetė e lira e fjala e lirė nuk e lejojn kthimin ekomunizmit ma
por le te punohet ne bashkpunim se kombi shqiptar esht buz nje shembje morale duke e zhvilluar egoizmin dhe sjelljen absurde te mendjemadhsisė duke e lan njeri tjetrin ne balt edhe vet prinderit qe e kan lindur i len vetem dhe ik ku brenė miza hekur -
kjo esht tragjedi ndersa pasuria e ndihmon kombin pastaj qe ma leht me ardh te vlerat

duke sponzorizuar pastaj per vlerat-
ndersa ky tmerr qe e ka kaplu kombin shqiptar shkakton zhgenjime vuajtje
mjerime

lirik
15-09-09, 01:38
kordinimet ne bashkpunim si dhe korektesia perbejn civilizimin dhe qellimin e mirė edukata e biznesit esht si edukata sociale apo familjare-
kjo ka dhe perben po ashtu art ne vetevete prandaj duhet me i sherby ksaj edukate me embajt nese don me mbajt komb rend sistem shoqeri zhvillim e atdhe gjithqka lidhet dhe mvaret nga suksesi sukseset pa menquri e strategji e kordinim nuk arrihen
prandaj kerkohen vetedije atdhetare shqiptaret bashk ne qdo aspekt jo vetem ne aspektin shtet por edhe bashkpunim e punė te kordinuara mirė e me sukses

4peace
15-09-09, 04:56
*

Po ti, o lum liriku...

...s'ka shume kohe kur ia perm(b)lodhe te gjithe biznesmeneve kosovare me rend... e tash po don me i bashkue per shkak te nje ideje tende fikse.

S'ka biznes te mire e edhe bashkim per shkaqe nderi, korrektesie, kombetarizmi apo ndonje ideali tjeter me te virtytshem.

Te jesh biznesmen i mire sot...
...duhet te jesh pis,
...egoist,
...te shkelesh mbi kufoma per t'i ngjitur lart
... te besh mashtrime
...e shume e shume marifete tjera.

Keshtu veprojne 9 999 biznesmena. Kurse prej tyre (prej 10 000) nje mund te quhet tamam biznesmen.

Une te thash nje here. Ideja eshte e mire teoretikisht por nuk qendron praktikisht.

Radhen e kane fukarenjte qe te bashkohen e te bejne biznes sa per te mbijetuar e jo per t'u pasuruar deri ne pakufi.

Mirepo, megjithese ky bashkim ne te ardhmen jo te larget do te behet nevoje/domosdoshmeri...
...ne Kosoven dhe Shqiptarine e humbur ne mjegull ende eshte heret te filtet per dic te ketille. Sepse, te krijosh kooperativa ne nje vend ku cdo gje qe ngjason me komunizmin i duket sikur te kishte pune me djallin, eshte ende teme tabu.

Sepse ne ende s'e kemi mbushur 10 vjetorin e hyrjes ne neoliberalizem, gjegjesisht kapitalizmin e eger (Wild West). Keshtuqe na duhet te bejme kapitalista shume me te forte e ne numer te vogel, ne njeren ane, dhe, te krijojme nje armate te madhe fukarenjesh...


...derisa kjo armate te shpertheje sikur torpedo ku do te marre me vehte cdo gje qe i del ne udhe.


***

lirik
16-09-09, 09:13
*

Po ti, o lum liriku...

...s'ka shume kohe kur ia perm(b)lodhe te gjithe biznesmeneve kosovare me rend... e tash po don me i bashkue per shkak te nje ideje tende fikse.

S'ka biznes te mire e edhe bashkim per shkaqe nderi, korrektesie, kombetarizmi apo ndonje ideali tjeter me te virtytshem.

Te jesh biznesmen i mire sot...
...duhet te jesh pis,
...egoist,
...te shkelesh mbi kufoma per t'i ngjitur lart
... te besh mashtrime
...e shume e shume marifete tjera.

Keshtu veprojne 9 999 biznesmena. Kurse prej tyre (prej 10 000) nje mund te quhet tamam biznesmen.

Une te thash nje here. Ideja eshte e mire teoretikisht por nuk qendron praktikisht.

Radhen e kane fukarenjte qe te bashkohen e te bejne biznes sa per te mbijetuar e jo per t'u pasuruar deri ne pakufi.

Mirepo, megjithese ky bashkim ne te ardhmen jo te larget do te behet nevoje/domosdoshmeri...
...ne Kosoven dhe Shqiptarine e humbur ne mjegull ende eshte heret te filtet per dic te ketille. Sepse, te krijosh kooperativa ne nje vend ku cdo gje qe ngjason me komunizmin i duket sikur te kishte pune me djallin, eshte ende teme tabu.

Sepse ne ende s'e kemi mbushur 10 vjetorin e hyrjes ne neoliberalizem, gjegjesisht kapitalizmin e eger (Wild West). Keshtuqe na duhet te bejme kapitalista shume me te forte e ne numer te vogel, ne njeren ane, dhe, te krijojme nje armate te madhe fukarenjesh...


...derisa kjo armate te shpertheje sikur torpedo ku do te marre me vehte cdo gje qe i del ne udhe.


***

----------------------------------------
E kuptoj at qka ti shkruan dhe arsyen e saj -
por domosdoshmeria imponon ka ardh koha qe shum qka te behet me detyrim

dhe obligim ku do te ket edhe forma se si te arrihen gjėrat ne cak te shqiptart-nuk do te shkon ma kshtu biznesmenve per shembull
duhet me u a ngreh pak frejt me ju than ngadal zotri ndalu pak sa shqiptar ke ndihmuar e ndihmon ti per tu ngritur edhe ata-
jo vetem ti -----

te ne nuk duhet te ket kurfar koperativash por popull te pasur komplet
ikje nga mjerimi e varfria dhe pastaj te bejm vepra humanitar e per shembull
te ndihmohen pastaj te varfrit ne afrikė ose andej ku vdesin nga uria sepse pa humanizem zoti nuk na len me e c para mjafton qe te kemi nje shpirtė te tillė
kursesi nuk guxojm te jemi egoist-

esht e vertet kjo qka thua un i kam provuar shum biznesmen qe rrejn e genjejn shum dhe as vepren ma elementare as litarin nuk ta kpusin
atyre duhet me ju qit ligje edhe ligje te shte tit edhe ligje te bajram begut
ne menyr qe ata te mos guxojn te siellen ashtu ata duhet me pas krejt kavaleri tjeter e jo te duken si bisha antinjerz-
Tregojn per Azem Galicen qe ishte nji drangue
thonė ka pas raste kur nji fukara nuk pa s para üer tu martue
i ka que fjal nje pasaniku qe ta ndihmoj ata fukaranė te martohet-
ose kur nje fukara nuk ka pas nji lopė per fmi i ka qu fjal pasanikut me ja qu lopen qe edhe fmijt e fujkaras me pasė me pi qumsht-
nuk duhet lejuar biznesmenet shqiptarė te shendrrohen ne gjarpij deri ne fundin e fundit te poshterisėqe te behen te pa ndjenja por duhet te jen trima e bujarė te gjersisė e te mirsisė nuk duhet te tremben nga pordha e vet
me nder me thanė u rrej njerzt e ligj i ligu prej te ligut nuk pritet kurgja

4peace
16-09-09, 21:45
*

Ti, serish, ne njeren ane po behesh kunder kooperativave,

te cilat do te ishin themeluar me vullnetin e paleve (ata qe done te bashkohen e te punojne bashke vullnetarisht),


kurse, ne anen tjeter po kerkon ligj, i cili do t'i detyronte biznismenet per kete idene tende.

Kjo eshte shume me "komuniste" se ajo e kooperativave.

Sic thash, kjo ideja jote, si ide, eshte e mire, ama shume veshtire per t'u realizuar ne praktike. Madje e pamundur te zbatohet ne menyre te vullnetshme. E kunderta e "te vullnetshmes" eshte me zor. Me zor eshte imponim. Imponim eshte urdher nga lart. Urdheri nga lart behet vetem ne ushtri dhe ne vendet totalitare (komunizem, tirani...).

Kjo qe po thua ti nuk po mund te realizohet as ne vendet me te zhvilluara ekonimikisht. Madje ky dhe eshte problemi kyē sot ne bote, vecanerisht ne boten "demokratike".
Sepse, nese ti nje te pasuri i kerkon te jape dicka me teper se c'eshte duke dhene (edhe ashtu japin shume pak apo paguajne shume pak tatime), kete, permenjehere kercenohen me leshuarjen e vendit. Gjermani thot "nese une do te duhem te paguaj dicka me shume ketu, iku diku tjeter ku ka kushte me te volitshme per fitim". Pastaj thot, "une po i siguroj gjithe ata vende pune dhe, nese iki, do te keni edhe me shume te papune ne vend".

Ky eshte rreth vicioz (Teufelskreis eshte pershkrim me i mire i "rrethit vicioz").

Masandej, Kosova s'ka nevoje per ndihma ne te holla. Ajo per cka ka nevoje Kosova (populli) eshte i ashtuquajturi "ndihme per vet ndihme" (Hilfe zur Selbsthilfe). Pra, ne vend qe t'i jipet dicka, sic themi, ne hazer, duhet t'i ndihmojme qe ata ta marrin fatin e vet vet ne dore. Jo me lemosha. Per ta marre fatin vet ne duar duhet qe ky popull, te shprehem ashper, te levize pakez b*then...


Etj, etj.


***