PDA

View Full Version : Marrėveshja e GATT, rėnia e saj, lindja e WTO dhe dallimi mes tyre


roadrunner
29-10-09, 23:52
Marrėveshja e pėrgjithshme pėr tarifa dhe tregti (GATT) ka qenė njė organizatė ndėrkombtare e krijuar nė vitin 1947. Ky “traktat” - mund tė e quajmė - ėshtė krijuar me qėllim tė zvoglimit tė barierave tė tregtisė ndėrmjet negociatorėve multilateral tė tregtisė sė jashtme. Kjo organizatė ka lindur nga dėshtimi i shteteve pėr tė krijuar Organizatėn Ndėrkombtare tė Tregtisė (International Trade Organization, ITO). Konferenca e Bretton Woods-it kishte hapur idenė pėr njė organizatė me qėllim tė rregullimit tė tregtisė, si njė pjesė e njė planit mė tė madh tė pėrmirėsimit tė ekonomisė pas Luftės sė Dytė Botėrore. Pėrderisa disa shtete ishin tė zanuna duke u marre me ITO, pesėmbėdhjetė shtete tė tjera fillaun njė negociatė paralele mė GATT qė t’i rregullojnė njė marrėveshje nė zbritjen e tariafve gjatė tregtisė sė jashtme shtet me shtet. Pasi qė marrėveshja ITO dėshtoi nė vitint 1950, mbeti vetėm GATT-i. Qėllimi kryesor i GATT-it ka qenė heqja apo zvoglimi i barierave nė mes shteteve gjatė tregtisė duke pasur si qėllim kryesor zvoglimin e tarifave.

Funksionet e GATT-it i janė “transferuar” Organizatės Botėrore pėr Tregti (GTO), e cila organizatė u formua gjatė negociatave tė fundit nė fillim tė vitit 1990, respektivisht nė Janar tė vitit 1995 si rezultat i negociatave tetė vjeēare tė GATT-it. Viteve tė fundit, WTO pėrfshinte 125 shtete tė anėtarėsuara, nė pėrjashtim me Kinėn, disa shtete para-komuniste dhe disa shtete tė vogla, qė do tė thotė se mbi 90% tė tregtisė ndėrkombėtare aplikojnė ligjin e WTO.

Edhe pse ende ky institucion nuk mund tė kuptohet edhe kjartėsisht si institut, por ka arritur tė rritet duke shpėrndarė qėllimin e punės nė njė “vijė” tė drejtė duke arritur tė pėrqendrohet nė uljen e tarifave nga tė mirat e prodhuara. WTO gjithashtu mirret me punėn e eliminimit tė barierave qė nuk kanė tė bėjnė me tarifa. Ajo mund tė pėrdoret pėr tė sfiduar regulla tė ambientit, natyrės, shėndetit, dhe rregullave tė tjera tė cilat shėrbejnė pėr qėllime sociale nė natyrėn e ligjit, por mund edhte tė pengojė tregun ndėrkomtar. Zėvendėsimi i GATT nga WTO ka arritur ti kalojė brengosjet mė shumė sesa kritikat pėr shkak se forca e saj e lartė pėrfaqėsonte njė lėvizje tė mėtejshme nė pėrparėsinė nga qytetarėt dhe qeveritė e shteteve e deri tek autoriteti global i cili udhėheqej nga burokratėt e pa-elektuar. Shumica e akademikėve dhe biznesmenėve, pėrkrahės tė qeverisė e pėrshėndetin kėtė organizatėsi organizata mė e fortė nė sistėmin e biznesit botėror.

Funksionet e GATT-it kanė pasur qėllimin tė jenė pjesė e Organizatės Ndėrkombtare pėr Tregti (ITO), e cila organizatė do tė ishtė duart e UN-it, me njė qėllim tė mandatit rregullator duke mbuluar tregun, ligjin e punėsimit, dhe praktikės sė biznesit.

roadrunner
29-10-09, 23:53
Megjithėse ekzistonte presioni nga bashkėsitė e bizneseve si dhe brenėn se ITO kėrcėnonte sovranitetin Amerikan, senati Amerikan “fundosi” kėtė traktat duke refuzuar miratimin e tij, duke mos pranuar tė kthente valutėn e dollarit nė ari, dhe tė njejtėn kohė duke lėnė GATT-in tė zhvillohet vetė.
Negociatorėt e shteteve anėtare rishikuan ligjet e GATT-it dhe liberalizuan tregtinė botėrore disa herė gjatė konferencave disa vjetėeshe tė ashtuquajtura “Runde”.

Faza e parė ishte Rundi Torquay prej vitit 1947, e cila kishte brengėn mė tė madhe se cilat komoditete do tė mbuloheshin nga marrėveshja dhe ngrirja e niveleve tė tarifave. Faza e dytė ishte e pėrcjellur me tri runde prej vitit 1959 deri nė vitin 1979, e cila rundė ishte e pėrqendruar vetėm nė zbritjen e nivelt tė tarifave, si dhe faza te tretė e cila pėrfshinte vetėm Rundin Uruguay prej vitit 1986 deri mė 1994, e cila edhe zgjati marrėveshjen duke e shpikur direct nė fusha tė reja siq ishte prona intelektuale, kapitali, shėrbimet dhe agrikultura. WTO kishte lindur nga ky rund

Runda e fundit dhe ajo mė e frikshmja, Runda e Uruguay, e cila kishte konkluduar nė vitin 1993, ku mori miratimin e kėtij pėrfundimi nga Kongresi i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Nėntorin e vitit 1994. Kjo rundė kishte qėllimin tė rezultojė zbritjen e tarifave pėr 38% pėr shtetet me ekonomi tė zhvilluar, zbritjen e tarifave pėrafėrisht 6.3% deri nė 9.3%, nė krahasim me pėrqindjen e zbritjes sė tarifave anembaė botės menjėherė pas Luftės sė Dytė Botėrore, e cila ishte 40%.

roadrunner
29-10-09, 23:54
Rezultati mė i paqartė i Rundės sė Uruguay ishte themelimi i mekanizmave pėrforcues nė WTO. Megjithėse GATT gjithmonė kishte pasur njė process tė zgjedhjes sė mosmarrveshjes, shtetet e anėtarėsuara shpesh e kanė injoruar sundimin pėr shkak tė munfesės seriose tė forcės. Pėrkundrazi GATT-it, vendimet e pruara nga WTO ishin mė shumė bindėse. Nėse njė shtet kishte breė ankesė nė WTO me njė lėndė akuze se ligji apo rregulla e njė shteti tjetėr ėshė proteksionist apo nuk i pėrmbahet rregullave tė WTO, WTO kishte fuqinė e detyrimit ndaj atij shtetit pėr t’iu pėrmbajtur rregullave dhe standardeve tė WTO (me disa lėshime). Poqese njė shtet nuk arrin t’I pėrmbahet rregullave, WTO kishte fuqinė qė tė autorizoje shtetin akuzues pėr vendosjen e sanksioneve tregtare ndaj shtetit tė akuzuar.


Liberalizimi i investimit ishte edhe njė qėllim i Rundės Uruguay, por negociatorėt e qė nuk mundeshin tė mirren vesh dhe tė cilėt ranė nė pozitė ku nuk mundeshin tė bijnė dakord shtyen afatin pėr ligjet e reja nė kėtė fushė. Kėshtuqė, nė mbledhjen ministriale tė WTO nė Singapore (Dhjetor 1996), shtete Evropiane, tė pėrkrahur nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Japonia, kishin shtyer bisedimet pėr njė propozimė tė Marrėveshjes Multilaterale tė Investimit (Multilateral Investment Agreement – MIA). MIA shtyente apo i detyronte shtetet kombėtare qė ti japin dhurata monetare investorėve tė huaj si “trajtim kombėtar” njė concept i cili ėshtė duke u aplikuar nė tregtin e sotme.

WTO dhe paraardhėsi i saj GATT kanė qenė jashtzakonisht tė suksesshėm gjatė 50 viteve nė zbritjen e tarifave dhe uljen apo mbrojtjen e barierave tė tjera nė treg mbi shumė shtete. Paraardhėsit e WTO kishin filluar punėn mė 1947 mė vetėm 23 shtete tė anėtarėsuara, kurse sot ka 146 anėtarė, duke pėrfshirė gati se 97% tregjeve botėrore. Megjithėse WTO ishte formuar nė vitin 1995 dhe ėshtė njė institute i ri ndėrkombtar, ajo ka zanafillėn apo origjinėn nga Konferca e Bretton Woods-it nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore.

roadrunner
29-10-09, 23:54
Konferenca e Bretton Woods-it kishte krijuar dy nga institutet mė tė rėndėsishme ekonomike ndėrkombtare pas periudhės Post-Luftės sė Dytė Botėrore: Fondin Monetar Ndėrkombtar (International Monetary Fund), Bankėn pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (Bank for Reconstruction and Development) apo mund ta quajmė Bankėn Botėrore (The World Bank).
Duke njohur ligjet e tarifave tė shteteve tjera fqinje me ekonomi tė varfur gjatė viteve tė 1930 e cila shpiu deri tek njė ambient pėr luftė, ministrant diskutuan nevojėn pėr njė Institut tė tretė tė pasluftės, institutin e quajtur Organizata pėr Tregti Ndėrkombtare (International Trade Organization), por lanė njė mangėsi tek spjegimi apo dizajnimi i tij pranė kolegėve tė tyre nė ministrinė e shtetit me njė pėrgjegjėsi tė madhe tė tregut

Statistikat e parapara tė GATT dhe WTO

Nė vitin 1944: Konferenca e Bretton Woods, e cila krijoi Bankėn Botėrore dhe Fondin Monetar Ndėrkombtar (IMF), ku flitet edhe pėr krijimin e organizatės sė tretė, Organizata e Tregut Ndėrkombtar (ITO)
Viti 1947: Si njė pėrkrahje pėr njė organizatė ndėrkombtarė nė Kongresin Amerikan krijohet GATT, njė traktat i cili krijoi ligje pėr tė udhėhequr mbi 23 shtete anėtare mė mirė se tė krijoj njė institute formal.
Viti 1950: Tėrheqja formale e Amerikės nga koncepti i ITO-sė meqė administrimi Amerikan braktiste pėrpjekjet tė kėrkoj miratime kongresionale tė ITO-sė.
Vitet 1951–1986: Paraqiten rundet e negociatave periodike, me diskutime tė rastėsishme tė reformės sė GATT-it
Nė vitet e ’80 rriten problemet serioze nė lidhje me zgjidhjen e mosmarrėveshjeve.
1986–94: Rundi Uruguay, njė rund i ri pėr negociata tė tregtisė, i cili kulminoi nė miratimin e vitit 1994 me tė cilin edhe lindi idea e krijimit te WTO
1995: Krijohet WTO me pėrfundimin e Rundės Uruguay dhe zė vendin e GATT-it. 2003: WTO-ja pėrbėhet nga njė grupė shteteve tė anėtarėsuar i cili mbrrin numrin e 146 shteteve, me njė konto tė pėrafėrt 97% tė tregtisė botėrore.

Zero Cool
30-10-09, 11:18
Qiko, hajt tash perkthej Shqip qeto qe i ke shkru :biggrin: , qka marr vesh more une qa jan kta gata e wtoja e koferenca qy :tongue:

roadrunner
30-10-09, 12:00
Po me pas lexue, nashta e kishe marr vesh hahahha

Qiko, hajt tash perkthej Shqip qeto qe i ke shkru :biggrin: , qka marr vesh more une qa jan kta gata e wtoja e koferenca qy :tongue: