PDA

View Full Version : Pse jetojm ne gyrbet???


ritaaa
03-11-09, 12:44
sikur se shum njerz ashtu edhe une gjithmon me shpres se do te kthehem nje dit po pse nuk vendosum me u kthy ???

Une per veti jetoj ktu deri sa femijet e mi te prfundojn shkollimin
edhe kemi vendosur ateher te kthehem po gjithmon thom pak von
por edhe po te kthehem tash ku te kthehemi
kurse qeveria jon kurgju ska ba per rinin e popllin per gjith kto vite pas lufte


me respekt ritaaa

AlbaSoft
03-11-09, 12:45
Dikur per zor tani per qeff.

Breshka
03-11-09, 12:49
Dikur per zor tani per qeff.

dikur per marka tash per euro

ritaaa
03-11-09, 12:54
Dikur per zor tani per qeff.

Po sa je i lumtur si rrin per qef mu nuk ma merr mendja se ka shqiptar se ndjihen ma te lumtur ne gyrbet se ne vendin e tyre me vjne mir neqoftse ti qenka i lumtur e rrin per qef

AlbaSoft
03-11-09, 13:45
Po sa je i lumtur si rrin per qef mu nuk ma merr mendja se ka shqiptar se ndjihen ma te lumtur ne gyrbet se ne vendin e tyre me vjne mir neqoftse ti qenka i lumtur e rrin per qef

Nuk e di flas per gjeneratat e reja ka fillu t`ju pelqen ajo jete ashtu po thon se un vet nu e di se s`kam jetu n`gurbet nuk di qka te them vetem e dhash nje mendim , po edhe mos me kan te lumtur nuk rrin bre kthehen ne vendlindje po ashtu ju pelqen ashtu jetojne.

premium
03-11-09, 13:57
Ritaaaa ... a' po mi shet letrat ?? :biggrin:

Makresh
03-11-09, 14:07
sikur se shum njerz ashtu edhe une gjithmon me shpres se do te kthehem nje dit po pse nuk vendosum me u kthy ???

Une per veti jetoj ktu deri sa femijet e mi te prfundojn shkollimin
edhe kemi vendosur ateher te kthehem po gjithmon thom pak von
por edhe po te kthehem tash ku te kthehemi
kurse qeveria jon kurgju ska ba per rinin e popllin per gjith kto vite pas lufte


me respekt ritaaa


Nese jeton ne Amerik, franc, spanj, angli, kanada apo australi,.. ke te drejt : Kthehu sa me shpejt !

AlbaSoft
03-11-09, 14:14
sikur se shum njerz ashtu edhe une gjithmon me shpres se do te kthehem nje dit po pse nuk vendosum me u kthy ???

Une per veti jetoj ktu deri sa femijet e mi te prfundojn shkollimin
edhe kemi vendosur ateher te kthehem po gjithmon thom pak von
por edhe po te kthehem tash ku te kthehemi
kurse qeveria jon kurgju ska ba per rinin e popllin per gjith kto vite pas lufte


me respekt ritaaa

Ti nese pret qe qeveria t`ben dicka paske me u kthy ndonjeher cka do qe ben qeveria nuk ta ofron ate luks qe ke atje ku je ka jeton dhe pse s`jam ka e di se ku je ka jeton ti po si do qoft Guri rend peshon n`vend t`vet .. Ti numerojm 50 vitet e ardheshme keta femi qe po lindin andej ne evrop e ku di un nuk do te jen 100% shqiptar.

Peja-Boy
03-11-09, 14:22
sikur se shum njerz ashtu edhe une gjithmon me shpres se do te kthehem nje dit po pse nuk vendosum me u kthy ???

Une per veti jetoj ktu deri sa femijet e mi te prfundojn shkollimin
edhe kemi vendosur ateher te kthehem po gjithmon thom pak von
por edhe po te kthehem tash ku te kthehemi
kurse qeveria jon kurgju ska ba per rinin e popllin per gjith kto vite pas lufte


me respekt ritaaa

Bash eshte heret per tu kthyer ne Kosove per juve Ritaaa...Nese ke nje Pension te shtetit ku jeton ateher nuk je e Varune nga askush ... po nese mendon se do e kesh jeten ne Kosove sikur ne vendin ku je tu jetuar ateher duhet edhe nje koh te presesh e jo te kthehesh tash !!!

romansa
03-11-09, 14:24
per pare...

Peja-Boy
03-11-09, 14:25
Ti nese pret qe qeveria t`ben dicka paske me u kthy ndonjeher cka do qe ben qeveria nuk ta ofron ate luks qe ke atje ku je ka jeton dhe pse s`jam ka e di se ku je ka jeton ti po si do qoft Guri rend peshon n`vend t`vet .. Ti numerojm 50 vitet e ardheshme keta femi qe po lindin andej ne evrop e ku di un nuk do te jen 100% shqiptar.

E sakt eshte se nuk do te jene 100% shqipetar po edhe nuk do te mund te adoptohen me jeten ne kosove !!! Nga Populli pritet te jen Tatim pagues te rregullt ndersa nga qeveria pritet Pension i siguruar per tatim paguesit !!

Vet Populli nuk Paguan sigurim shendetsor, nuk paguan taksa shtetit, nukl paguan rrymen , nuk paguan ujin ateher Qeveria nuk ka pare me i dhon secilit ne te gatshem me honger !!!

AlbaSoft
03-11-09, 14:28
E sakt eshte se nuk do te jene 100% shqipetar po edhe nuk do te mund te adoptohen me jeten ne kosove !!! Nga Populli pritet te jen Tatim pagues te rregullt ndersa nga qeveria pritet Pension i siguruar per tatim paguesit !!

Vet Populli nuk Paguan sigurim shendetsor, nuk paguan taksa shtetit, nukl paguan rrymen , nuk paguan ujin ateher Qeveria nuk ka pare me i dhon secilit ne te gatshem me honger !!!

Mir pajtohem me ty por shtepia ndertohet duke fillu nga themelet e jo nga Pullazi.

Peja-Boy
03-11-09, 14:37
Mir pajtohem me ty por shtepia ndertohet duke fillu nga themelet e jo nga Pullazi.

Shtepia ndertohet nga Populli vet e jo nga shteti !! Nuk shume raste shoh se fajin e gjuajn tek Qeveria,amo qeveria nuk eshte Fajtore kurse e mbaj mend se prej vitit 2,000shume Firma kan punuar pa paguar Tatime ne Peje kam fjalen afer 80% te firmave prej 2000 deri 2005 kan punuar ne menyr Ilegale ku thuaja ne te gjith Kosoven Firmat te kishin paguar Taksat etyre Bugjeti i Kosoves do te ishte me i fort po ashtu edhe Sigurimet do te ishin ne nivel ... sot merr hiq me shume se 50euro pension nje i moshuar ne Kosove ?? Po ata qe jan duke ju afruar Pensionit qfar mendimesh kan ??

Peja-Boy
03-11-09, 14:38
Mir pajtohem me ty por shtepia ndertohet duke fillu nga themelet e jo nga Pullazi.
Edhe nje duhet ta kesh parasysh ne ne vitin 1999 kemi qen ZERO si popull e Zero si Shtet,e Zero si Qeveri ,dmth prej Vitit 99 eshte filluar prej Zero-s !!

AlbaSoft
03-11-09, 14:42
Shtepia ndertohet nga Populli vet e jo nga shteti !! Nuk shume raste shoh se fajin e gjuajn tek Qeveria,amo qeveria nuk eshte Fajtore kurse e mbaj mend se prej vitit 2,000shume Firma kan punuar pa paguar Tatime ne Peje kam fjalen afer 80% te firmave prej 2000 deri 2005 kan punuar ne menyr Ilegale ku thuaja ne te gjith Kosoven Firmat te kishin paguar Taksat etyre Bugjeti i Kosoves do te ishte me i fort po ashtu edhe Sigurimet do te ishin ne nivel ... sot merr hiq me shume se 50euro pension nje i moshuar ne Kosove ?? Po ata qe jan duke ju afruar Pensionit qfar mendimesh kan ??

Eh kjo esht dobsi e jona e dojm shtetin kur jem n`veshtirsi sa pare jan dhan per ket kosov qe esht sot, e tash askush tatime s`paguan po neyse s`paguajn se tani jan n`liri por duhet mu keqkuptu dhe keqperdor kjo liri besoj qe shteti do te fillon te funksionon pak me rrept ...

premium
03-11-09, 14:50
Bani gajret edhe pak ju gurbetqaret .... dotė bahet mirė nė Kosovė mbas 50 viteve ??? ... atėhere ktheheni ... sepse ende qeveritarėt tonė kanė telashe me siguru pasurinė pėr nipave tė veta . :mad:

Peja-Boy
03-11-09, 15:04
Bani gajret edhe pak ju gurbetqaret .... dotė bahet mirė nė Kosovė mbas 50 viteve ??? ... atėhere ktheheni ... sepse ende qeveritarėt tonė kanė telashe me siguru pasurinė pėr nipave tė veta . :mad:

Po te Paramendoj nje Mbremje ne Lokal tu pi kafe edhe tu shajt qeverin qe spo ke pare per me shume se Kafe,nuk e mendon askush me gjet nje zgjidhje me punu po flasin e mendet i kan krejt te Qeveria mos po ju jap diqka !!

ritaaa
03-11-09, 15:18
Ritaaaa ... a' po mi shet letrat ?? :biggrin:

hahahahah tregom si se nuk kom ndegju si shiten

ritaaa

ritaaa
03-11-09, 15:21
Nuk e di flas per gjeneratat e reja ka fillu t`ju pelqen ajo jete ashtu po thon se un vet nu e di se s`kam jetu n`gurbet nuk di qka te them vetem e dhash nje mendim , po edhe mos me kan te lumtur nuk rrin bre kthehen ne vendlindje po ashtu ju pelqen ashtu jetojne.

Une kam femij beso ma deshir kan kta me u kthy se une vet
se une mendoj ma tutje a kta veq dojn me u kthy se thojn atje knaqum e jemi te lir
ktu femijet e kan jeten lloksoze por mbrenda si ne burg nen kontroll te prindrit deri rriten diku 20 vjeqar a ma shum se jeta ktu ka shum rrezike

ritaaa

ritaaa
03-11-09, 15:23
Ti nese pret qe qeveria t`ben dicka paske me u kthy ndonjeher cka do qe ben qeveria nuk ta ofron ate luks qe ke atje ku je ka jeton dhe pse s`jam ka e di se ku je ka jeton ti po si do qoft Guri rend peshon n`vend t`vet .. Ti numerojm 50 vitet e ardheshme keta femi qe po lindin andej ne evrop e ku di un nuk do te jen 100% shqiptar.

per ata garantoj se shqiptar 100% i kemi femijet hahahahahah

premium
03-11-09, 15:30
Peja-boj

Ti nuk po njef statistikėn e Kosovės fare ...
nuk ėshtė interesante 80% tė popullatės tė vuanin nga papunsia apo tė kenė njė para mujore rreth 200 eu dhe tė mbajnė ma shumė se 6-7 antar familjar.
dhe fjalėn e dytė direkt kam pėr ty ... unė nuk jam parazit tė jetoj nėn socialin e njė shtetit , por ne kėtu jemi puntorė ngase sociali ynė nuk jep para as pėr qat kafe.
-Une pėr veti nuk frigona as punės as jetės , sadoqoft elhamdulilah them se kam arit tė kem dyqanin time tė pavarur dhe ate zanatin private.

- Pėr bindjen tande , kisha preferu tė mer telekomente direkte nga popullata Kosovare pėr qėshtet e tyre financiale . (athere bisedojm ma gjėrė).


QUOTE=Peja-Boy]Po te Paramendoj nje Mbremje ne Lokal tu pi kafe edhe tu shajt qeverin qe spo ke pare per me shume se Kafe,nuk e mendon askush me gjet nje zgjidhje me punu po flasin e mendet i kan krejt te Qeveria mos po ju jap diqka !![/quote]

Peja-Boy
03-11-09, 15:33
Ti nuk po njef statistikėn e Kosovės fare ...
nuk ėshtė interesante 80% tė popullatės tė vuanin nga papunsia apo tė kenė njė para mujore rreth 200 eu dhe tė mbajnė ma shumė se 6-7 antar familjar.
dhe fjalėn e dytė direkt kam pėr ty ... unė nuk jam parazit tė jetoj nėn socialin e njė shtetit , por ne kėtu jemi puntorė ngase sociali ynė nuk jep para as pėr qat kafe.
-Une pėr veti nuk frigona as punės as jetės , sadoqoft elhamdulilah them se kam arit tė kem dyqanin time tė pavarur dhe ate zanatin private.

- Pėr bindjen tande , kisha preferu tė mer telekomente direkte nga popullata Kosovare pėr qėshtet e tyre financiale . (athere bisedojm ma gjėrė).
Po te Paramendoj nje Mbremje ne Lokal tu pi kafe edhe tu shajt qeverin qe spo ke pare per me shume se Kafe,nuk e mendon askush me gjet nje zgjidhje me punu po flasin e mendet i kan krejt te Qeveria mos po ju jap diqka !!
Mire qe nuk Ankohesh amo nuk e di krejt qeto fjal kunder qeveris pse i thua ateher ?? e pse nje antar mbas 7a8 ateher Kur te Asishni asishni me Kondoma e mo boni femi qdo 9 muaj kur skeni kushte e hekni per vete mos i bjerni as ata ne kete Bote per te hekur !!

E Paraziot do jesh dikur ne Moshen 65 vjeqare,qe ki me ndejt en der te komunes dite e nate per Pension !!

Edhe Gjinin Femrore qitni me Punu se Fanatizmu i ben keto gjera Gruja en shpi e burri N“Pune ...jo se po fol kojshija keshtu se po flet aj ashtu ... Kushtet ne shtepi shikoj e mos mendo kush qka flet ...

~AnnA~
03-11-09, 15:33
Ca nga qejfi, shumica nga halli, pasi resurset e vendit ku u lindem jan mjaft te kufizuara, keshtu qe fillojme te zhvendosemi, duke shpresuar per nje jete qe te afron pak me shume...

panta_rhei
03-11-09, 15:35
Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.

Peja-Boy
03-11-09, 15:36
Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.
Nuk eshte ashtu,Nuk themi per atedheun qe eshte i keqsht por Njeher per njeher Kushtet Ekonomike nuk jan ne Nivel !!

Shqiptaret e kan Inat nje qe Ka edhe mundohen ta rrezojn asnjeher nuk mendojn pse ky ka shume qka kam une qe nuk mundem te bej sa ky apo ma shume se ky ... Nuk Mundohet me pas ma shume se aj qe ka po mundohet ate qe ka me rrezu e me pru ne Skamje !!

~AnnA~
03-11-09, 15:47
Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.
Po te flas per Maqedonin, do them qe s'eshte vend qe do me lejonte te arri aty ku dua.S'doja te behem skllave e pjellave nomade sllave, por doja te arri suksesin e merituar.Shkaku i studimeve ishte largimi im nga vendlindja.Nuk e kam pasur fare te lehte te jetoj larg prinderve dhe te afermve, nuk e kam pasur fare te lehte te studjoj jashte vendit ne nje gjuhe qe per mua ishte komplet e huaj, por ishte e veshtire te korrish suksese me meritat e tua ne vendin tim.
Per te arrit suksese atje, duhej te jesh ose me mbiemerin -OSKI apo -IC, ose te besh gati nja 10.000 euro ne vit per t'u mbush xhepin profesoreve per te marre vitin.
Nuk doja te bleje diplomen, por doja t'a fitoj...
Ja se sa i bukur ishte vendi im...me imponoj te largohem!!!

Peja-Boy
03-11-09, 16:01
Po te flas per Maqedonin, do them qe s'eshte vend qe do me lejonte te arri aty ku dua.S'doja te behem skllave e pjellave nomade sllave, por doja te arri suksesin e merituar.Shkaku i studimeve ishte largimi im nga vendlindja.Nuk e kam pasur fare te lehte te jetoj larg prinderve dhe te afermve, nuk e kam pasur fare te lehte te studjoj jashte vendit ne nje gjuhe qe per mua ishte komplet e huaj, por ishte e veshtire te korrish suksese me meritat e tua ne vendin tim.
Per te arrit suksese atje, duhej te jesh ose me mbiemerin -OSKI apo -IC, ose te besh gati nja 10.000 euro ne vit per t'u mbush xhepin profesoreve per te marre vitin.
Nuk doja te bleje diplomen, por doja t'a fitoj...
Ja se sa i bukur ishte vendi im...me imponoj te largohem!!!

Eminja ka dergu nje Thenje qe ju pershtatet disave qe rrin duar kryq "Nese puna eshte shendet atehere Rrofte Semundja ".

panta_rhei
03-11-09, 16:02
O badihava e ki oj Anna :tongue: se tashmo jam idhnu keq me juve shqiptarėt e gurbetit.

Sjelljet e juaja janė tepėr tepėr tė papėrgjegjshme dhe tė mjera. Thjeshtė jeni mjerimi i njerėzimit dhe i njerėzisė.
Ani tha "nuk janė kushtet ekonomike".
Vini njėherė nė dy vjet nė vendlindje, i ndrtoni vilat 100000 e 200000 euro, i leni thatė, e leni pasuritė e takot batall, djerrina... tė gjithė sa po t'u krijohet mundėsia bleni shtėpi e troje nė perėndim pre 200000 deri 500000 euro... vini nė Kosovė i harxhoni 50000 euro pėr dasma e syneti... shkoni nė bregdetet e botės e i hargjoni nga 3000 euro pėr ēdo familje...
Kėto sjellje janėshumė tė papėrgjegjshme saqė jeni duke e dėmtuar seriozisht edhe tė ardhmen e atdheut tuaj dhe tė atyre qė jetojnė nė atdhe... tuj ju pa juve, shumica e tė mjeruarve tė mendjes po qohen e po shkojnė e e lėnė kokėn nė lloqin e hungarisė...

Definitivisht, ēdo tentim pėr arsyetime tė tjera vetėmsa e tregon mjerimin tuaj njerėzorė.

panta_rhei
03-11-09, 16:03
O badihava e ki oj Anna :tongue: se tashmo jam idhnu keq juve shqiptarėt e gurbetit.

Sjelljet e juaja janė tepėr tepėr tė papėrgjegjshme dhe tė mjera. Thjeshtė jeni mjerimi i njerėzimit dhe i njerėzisė.
Ani tha "nuk janė kushtet ekonomike".
Vini njėherė nė dy vjet nė vendlindje, i ndrtoni vilat 100000 e 200000 euro, i leni thatė, e leni pasuritė e takot batall, djerrina... tė gjithė sa po t'u krijohet mundėsia bleni shtėpi e troje nė perėndim pre 200000 deri 500000 euro... vini nė Kosovė i harxhoni 50000 euro pėr dasma e syneti... shkoni nė bregdetet e botės e i hargjoni nga 3000 euro pėr ēdo familje...
Kėto sjellje janėshumė tė papėrgjegjshme saqė jeni duke e dėmtuar seriozisht edhe tė ardhmen e atdheut tuaj dhe tė atyre qė jetojnė nė atdhe... tuj ju pa juve, shumica e tė mjeruarve tė mendjes po qohen e po shkojnė e e lėnė kokėn nė lloqin e hungarisė...

Definitivisht, ēdo tentim pėr arsyetime tė tjera vetėmsa e tregon mjerimin tuaj njerėzorė.

Peja-Boy
03-11-09, 16:04
O badihava e ki oj Anna :tongue: se tashmo jam idhnu keq juve shqiptarėt e gurbetit.

Sjelljet e juaja janė tepėr tepėr tė papėrgjegjshme dhe tė mjera. Thjeshtė jeni mjerimi i njerėzimit dhe i njerėzisė.
Ani tha "nuk janė kushtet ekonomike".
Vini njėherė nė dy vjet nė vendlindje, i ndrtoni vilat 100000 e 200000 euro, i leni thatė, e leni pasuritė e takot batall, djerrina... tė gjithė sa po t'u krijohet mundėsia bleni shtėpi e troje nė perėndim pre 200000 deri 500000 euro... vini nė Kosovė i harxhoni 50000 euro pėr dasma e syneti... shkoni nė bregdetet e botės e i hargjoni nga 3000 euro pėr ēdo familje...
Kėto sjellje janėshumė tė papėrgjegjshme saqė jeni duke e dėmtuar seriozisht edhe tė ardhmen e atdheut tuaj dhe tė atyre qė jetojnė nė atdhe... tuj ju pa juve, shumica e tė mjeruarve tė mendjes po qohen e po shkojnė e e lėnė kokėn nė lloqin e hungarisė...

Definitivisht, ēdo tentim pėr arsyetime tė tjera vetėmsa e tregon mjerimin tuaj njerėzorė.

Hahahahahahahahaha....

jadore
03-11-09, 16:11
Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.

mendim i gabimshem , qe po ta demantoj ..
une kam ardhe ne gyrrbet edhe shume mire po ndihem ..

panta_rhei
03-11-09, 16:17
mendim i gabimshem , qe po ta demantoj ..
une kam ardhe ne gyrrbet edhe shume mire po ndihem ..
qysh bre shume mire :tongue: ... a hiē spo t'kallet zemra per vendlindjen a?!

jadore
03-11-09, 16:22
qysh bre shume mire :tongue: ... a hiē spo t'kallet zemra per vendlindjen a?!

prandaj une them de , qe mu kall zerma morra rruge gyrrbeti e erdha ne vatan , a di sa mire po me presin si gurbetqare edhe probleme asimilimi e gjuhe nuk po kam ..kete ta deshmova

LOJETARI
03-11-09, 16:26
Jetoj ne gurbet per inati te panta_rheit .Pike .

panta_rhei
03-11-09, 16:28
ok,
po i tėrheq pra tė gjitha ato qė i thashė kėtu...
m'falni

jadore
03-11-09, 16:28
Jetoj ne gurbet per inati te panta_rheit .Pike .

tradhetar, hahahah ..
(per krihsh kemi me te sjell , perndryshe te morri lumi me Astritin )

panta_rhei
03-11-09, 16:29
ok,
po i tėrheq pra tė gjitha ato qė i thashė kėtu...
m'falni
Nuk e pashė ma heret ēka ka shkru lojetari... bash qitash kurr nuk i bij pishman ēka kom shkru. Pikė!

LOJETARI
03-11-09, 16:36
Nuk e pashė ma heret ēka ka shkru lojetari... bash qitash kurr nuk i bij pishman ēka kom shkru. Pikė!
Po mos i bir pishman , plas ! Xhelozi !Pikecuditese.

emine
03-11-09, 16:44
se s'kam letra tu kosoves,veq ne gjetsha nja me mi ba letrat se sune jetoi atje:tongue:

panta_rhei
03-11-09, 16:47
Po mos i bir pishman , plas ! Xhelozi !Pikecuditese.
po ku mos me plas more???
na i kallet barkin kur po vini me bmwja e me mercedesa bre juve toka ju lshoft hooo

murrizi
03-11-09, 17:36
Pislloqet nuk paskan kufi. he, haj medetja haj.

Ky Ponda baba poshtėrsin e tijė mundohet njerzėve edhe tua lulėzoj e tua bėjė qak edhe tė shijshme, kjo do ti binte njėjtė sikur mutit ti qitej pak majdanoz sa pėr tia humbur saritllėkun e bėrė tė gjelbėrt.

Derisa nga ana tjetrė, nuk doli birė Nėne e me i thonė panda babės se ishte pikėrisht AI qė na katandisi nėpėr dhera tė huaja, e qė spo muj i marrim as sot e asaj dite kėmbėt si duhet.

P.s.
Ēdo ditė e mė tepėr jam duke besuar qė edhe pėr Shqiptarėt ka zot, fillin besimi im e ka patur ama qė nga ajo ditė kur u shliruan Shqiptarėt.

jadore
03-11-09, 18:07
Pislloqet nuk paskan kufi. he, haj medetja haj.

Ky Ponda baba poshtėrsin e tijė mundohet njerzėve edhe tua lulėzoj e tua bėjė qak edhe tė shijshme, kjo do ti binte njėjtė sikur mutit ti qitej pak majdanoz sa pėr tia humbur saritllėkun e bėrė tė gjelbėrt.

Derisa nga ana tjetrė, nuk doli birė Nėne e me i thonė panda babės se ishte pikėrisht AI qė na katandisi nėpėr dhera tė huaja, e qė spo muj i marrim as sot e asaj dite kėmbėt si duhet.

P.s.
Ēdo ditė e mė tepėr jam duke besuar qė edhe pėr Shqiptarėt ka zot, fillin besimi im e ka patur ama qė nga ajo ditė kur u shliruan Shqiptarėt.

nje pytje te sinqert ..
murriz ti si djal i mire , pse nuk merr kemb e mu kthy ne vatan , qe si une.

murrizi
03-11-09, 18:08
nje pytje te sinqert ..
murriz ti si djal i mire , pse nuk merr kemb e mu kthy ne vatan , qe si une.
Mos po gabohesh pak se unė nuk jam KTHYER nė vatan e dashur.

jadore
03-11-09, 18:10
Mos po gabohesh pak se unė nuk jam KTHYER nė vatan e dashur.

per ate de po ju pyes i dashur ..?

Peja-Boy
03-11-09, 18:35
Pislloqet nuk paskan kufi. he, haj medetja haj.

Ky Ponda baba poshtėrsin e tijė mundohet njerzėve edhe tua lulėzoj e tua bėjė qak edhe tė shijshme, kjo do ti binte njėjtė sikur mutit ti qitej pak majdanoz sa pėr tia humbur saritllėkun e bėrė tė gjelbėrt.

Derisa nga ana tjetrė, nuk doli birė Nėne e me i thonė panda babės se ishte pikėrisht AI qė na katandisi nėpėr dhera tė huaja, e qė spo muj i marrim as sot e asaj dite kėmbėt si duhet.

P.s.
Ēdo ditė e mė tepėr jam duke besuar qė edhe pėr Shqiptarėt ka zot, fillin besimi im e ka patur ama qė nga ajo ditė kur u shliruan Shqiptarėt.

Mua eshte ka me vjen marre kur po e lexoj ... A po te vjen marre ty kur po e shkruan ???

Urata
03-11-09, 18:36
O badihava e ki oj Anna :tongue: se tashmo jam idhnu keq me juve shqiptarėt e gurbetit.

Sjelljet e juaja janė tepėr tepėr tė papėrgjegjshme dhe tė mjera. Thjeshtė jeni mjerimi i njerėzimit dhe i njerėzisė.
Ani tha "nuk janė kushtet ekonomike".
Vini njėherė nė dy vjet nė vendlindje, i ndrtoni vilat 100000 e 200000 euro, i leni thatė, e leni pasuritė e takot batall, djerrina... tė gjithė sa po t'u krijohet mundėsia bleni shtėpi e troje nė perėndim pre 200000 deri 500000 euro... vini nė Kosovė i harxhoni 50000 euro pėr dasma e syneti... shkoni nė bregdetet e botės e i hargjoni nga 3000 euro pėr ēdo familje...
Kėto sjellje janėshumė tė papėrgjegjshme saqė jeni duke e dėmtuar seriozisht edhe tė ardhmen e atdheut tuaj dhe tė atyre qė jetojnė nė atdhe... tuj ju pa juve, shumica e tė mjeruarve tė mendjes po qohen e po shkojnė e e lėnė kokėn nė lloqin e hungarisė...

Definitivisht, ēdo tentim pėr arsyetime tė tjera vetėmsa e tregon mjerimin tuaj njerėzorė.


sepse sikur mos te isha une ketu, kush do ti rahatonte ata atje...!
sepse sikur mos te isha une ketu kush do ju blente ushqime/barna/komputera atyre atje...!
sepse sikur mos te isha une ketu ata nuk do te shijonin veren neper plazhe...!
sepse sikur mos te isha une ketu ata atje nuk do e ndiqnin moden...!
sepse sikur mos te isha une ketu (nganjehere) nuk do ishin ne gjendje t'paguajne rrymen ...!

une ketu jetoj me qira e ata atje te gjithe me shtepi...!
une ketu me nje cope buke e kafe ne dore rruges per ne pune e ata atje ia shtrojne tereqillekun 'sofres...!


.....

ps: erdha njera ketu dhe i tregojne qe filonja punon filon vendi dhe ajo duke mendue kete Zojen ku me e dite se cka.... kur e takon i drejtohet : kuku ju kishit ngel primitiv , atje po shume kane perparue njerezia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pante, kjo eshte jeta e jone prej gurbetqari...!!!! Une nuk jam pishman sepse gjithemon dikush duhet me u sakrifikue per familje ....!

Qika^Me^Kule
03-11-09, 18:59
Pislloqet nuk paskan kufi. he, haj medetja haj.

Ky Ponda baba poshtėrsin e tijė mundohet njerzėve edhe tua lulėzoj e tua bėjė qak edhe tė shijshme, kjo do ti binte njėjtė sikur mutit ti qitej pak majdanoz sa pėr tia humbur saritllėkun e bėrė tė gjelbėrt.

Derisa nga ana tjetrė, nuk doli birė Nėne e me i thonė panda babės se ishte pikėrisht AI qė na katandisi nėpėr dhera tė huaja, e qė spo muj i marrim as sot e asaj dite kėmbėt si duhet.

P.s.
Ēdo ditė e mė tepėr jam duke besuar qė edhe pėr Shqiptarėt ka zot, fillin besimi im e ka patur ama qė nga ajo ditė kur u shliruan Shqiptarėt.

Sa mir eshte ta shkruash... por e rend esht ta veprosh.... e ti sa e shoh me te lehet e paske me shenu se sa me vepru....!!!

AlbaSoft
03-11-09, 19:04
per ata garantoj se shqiptar 100% i kemi femijet hahahahahah

Me behet qejfi sikur te ishte ashtu por realitet flet krejt ndryshe per fat t`keq po shohim po shohim kur po na vijn ne pushime me shum flasin gjuh gjermane se shqipe mes vete...

panta_rhei
03-11-09, 19:04
sepse sikur mos te isha une ketu, kush do ti rahatonte ata atje...!
sepse sikur mos te isha une ketu kush do ju blente ushqime/barna/komputera atyre atje...!
sepse sikur mos te isha une ketu ata nuk do te shijonin veren neper plazhe...!
sepse sikur mos te isha une ketu ata atje nuk do e ndiqnin moden...!
sepse sikur mos te isha une ketu (nganjehere) nuk do ishin ne gjendje t'paguajne rrymen ...!

une ketu jetoj me qira e ata atje te gjithe me shtepi...!
une ketu me nje cope buke e kafe ne dore rruges per ne pune e ata atje ia shtrojne tereqillekun 'sofres...!


.....

ps: erdha njera ketu dhe i tregojne qe filonja punon filon vendi dhe ajo duke mendue kete Zojen ku me e dite se cka.... kur e takon i drejtohet : kuku ju kishit ngel primitiv , atje po shume kane perparue njerezia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pante, kjo eshte jeta e jone prej gurbetqari...!!!! Une nuk jam pishman sepse gjithemon dikush duhet me u sakrifikue per familje ....!

e dij urata, e dij... e dij shum mir oj e nderuar...
Parja e gurbetit osht e lyer me gjak, me djers e me zjarm...
...parja e gurbetit e ka kallė Kosovėn... parja e gurbetit e ka ndertu Kosoven...
...parja e gurbetit osht tuj e mbajt Kosove ne infuzion qe sa vjet... parja e gurbetit osht tuj e mbajte popullin e Kosoves as ne qiell e as ne tok qe sa vjet...
... sa te vazhdon qishtu... kurr nuk ka me perparu Kosova... Kurrė.
Ju vet me gojen tuaj po e pranoni qe jeni tuj e trajtu atdheun tuaj me lėmoshė.
A ka mjerim ma t'madh!?
Sakrifice do te thot me e ndertu e me e perparu vendin tand e popullin tand, e jo me dal me e shliru b.then tande mir e mir e pastaj me ia gjujt popullit tan nji kafshore sikur qenit edhe me u kthy me ja permend njiqind her.
Une thash: Cdo tentim per arsyetim vetemsa e verteton se sa te mjere jeni.
Thuaj po kam qef se po knaqna, edhe te kuptoj plotesisht, bile te arsyetoj. E jo po sakrifikohna.
Kqyre bosnjen edhe boshnjaket! Nuk jan kthy as qe ua ka ndi per vendlindje. Nuk ka pas as kush me i marr ndihmat mbas lufte. As sot.
Nuk jan kthy sepse nuk kan dasht me u sakrifiku!!!. Pikė.

Qika^Me^Kule
03-11-09, 19:04
sepse sikur mos te isha une ketu, kush do ti rahatonte ata atje...!
sepse sikur mos te isha une ketu kush do ju blente ushqime/barna/komputera atyre atje...!
sepse sikur mos te isha une ketu ata nuk do te shijonin veren neper plazhe...!
sepse sikur mos te isha une ketu ata atje nuk do e ndiqnin moden...!
sepse sikur mos te isha une ketu (nganjehere) nuk do ishin ne gjendje t'paguajne rrymen ...!

une ketu jetoj me qira e ata atje te gjithe me shtepi...!
une ketu me nje cope buke e kafe ne dore rruges per ne pune e ata atje ia shtrojne tereqillekun 'sofres...!


.....

ps: erdha njera ketu dhe i tregojne qe filonja punon filon vendi dhe ajo duke mendue kete Zojen ku me e dite se cka.... kur e takon i drejtohet : kuku ju kishit ngel primitiv , atje po shume kane perparue njerezia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pante, kjo eshte jeta e jone prej gurbetqari...!!!! Une nuk jam pishman sepse gjithemon dikush duhet me u sakrifikue per familje ....!

Oj hajde te percafoj nje ehr,,,, doja dhe une te i drejtohem personalisht keti murrizit por ndalova veten me mir se mos po pesom ndoj offendim,,, ndaj njeri tjetrit per pergjigje budallalleqe qe i shoh se cka shenojn,,,,
E une pajtohem plotesisht me mendimin tend oj ma e mira...

Une ne Ks. nuk kam d.m.th Familjen e shum te aferm kam ketu ku jetoj... qe te hergjoj por sa her qe shkoj,,, sa kma une ate pushim,,,, do kan edhe ate qe me kan mbet ne ks....

Drenushaa
03-11-09, 19:14
Po kthenu more kush po ju ndal ?Ejani dhe jetoni siq jetojm ne.Ka kalu koha kur shqiptaret kan qen te detyruar e te perndjekur,por po kerkoni jet me te mir ,rrini e mos qitni kopalla

egiiiii
03-11-09, 20:07
Heeeeeeee:::::::: Shum Fjal Shum Premtime Shum Vujtje Permallime Por Qysh Kan Than Aj Qe E Ka Pi Ujt E Gyrbetit Kur Nuk Kthehet Ne Kosoven Ton Te Dashur Trim I Thon Atij Qe Osht Kthy Me Plot Deshir E Jo Ata Qe I Kan Kthy Qe Skan Pas Lejeqendrim:::e Ti Moj Ritaa::::: Qe Thu Sa Ta Kryjn Femija Shkollimin Do Te Kthehesh Ti Mundesh Femijet Te Vegjel Mi Kthy Se Kur Te Riten Ne Gyrbet Ski Shanc Mi Kthy Kto Jan Vetem Fjal Me Respekt Egiiiii

murrizi
03-11-09, 20:15
Mua eshte ka me vjen marre kur po e lexoj ... A po te vjen marre ty kur po e shkruan ???
me ju thon drejten asnjo nga pergjegjiet e juaja nuk me berei pershtypje edhe aq sa per ta replikuar.
kjo pyetja e ktij djalit prej Peje (nuk o marre me thon qe je edhe prej katunit ) don pėrgjegjie.
E pėrgjegjia ėshtė e thjesht, fare e "thjesht" bile.
>>Sepse mua m'ka hije (sh)kado qė tė shkruaj <<

Peja-Boy
03-11-09, 20:18
me ju thon drejten asnjo nga pergjegjiet e juaja nuk me berei pershtypje edhe aq sa per ta replikuar.
kjo pyetja e ktij djalit prej Peje (nuk o marre me thon qe je edhe prej katunit ) don pėrgjegjie.
E pėrgjegjia ėshtė e thjesht, fare e "thjesht" bile.
>>Sepse mua m'ka hije (sh)kado qė tė shkruaj <<Aha Te ka hije edhe T“pershatet ...

E sa per qe jam i Katundit ma mer mendja se shumica ketui e dite se Qytetar nuk jam po ste paska ra ne sy asnjeher ;)...nuk kan te gjith katundart ne njeten shprehje me tenden !!

Po prap se prap nuk me takon te perzihem ne sjelljen e edukaten e askujt !!!

Tinky-Winky
03-11-09, 20:26
Po kthenu more kush po ju ndal ?Ejani dhe jetoni siq jetojm ne.Ka kalu koha kur shqiptaret kan qen te detyruar e te perndjekur,por po kerkoni jet me te mir ,rrini e mos qitni kopalla
qikjo far postima e qisajnaj drenushes duhet mu nominue jo si postim i dekads e as i shekullit po postim i millenijumit edhe per kit tem i paska jep kapak edhe nima mos qitni ma kopalla knejnaj pismileta bre.shnetje

Peja-Boy
03-11-09, 20:26
Po kthenu more kush po ju ndal ?Ejani dhe jetoni siq jetojm ne.Ka kalu koha kur shqiptaret kan qen te detyruar e te perndjekur,por po kerkoni jet me te mir ,rrini e mos qitni kopalla

Qfar te kthymit Moj a du me ardh e me ndejt en Qajtore te Ramiz Zeqa Dite e nate a ??? hahahahahaha

Peja-Boy
03-11-09, 20:27
qikjo far postima e qisajnaj drenushes duhet mu nominue jo si postim i dekads e as i shekullit po postim i millenijumit edhe per kit tem i paska jep kapak edhe nima mos qitni ma kopalla knejnaj pismileta bre.shnetje

Kogja Fort po shihet neper Reputacione hahahahahahahahah !!

Tinky-Winky
03-11-09, 20:30
Kogja Fort po shihet neper Reputacione hahahahahahahahah !!
po ma keqperdorin kopirajtin pismiletat se tyben e tybs une halo spo die me shkrue qasoshne far reptutacionesh.shnetje

Qika^Me^Kule
03-11-09, 20:43
qikjo far postima e qisajnaj drenushes duhet mu nominue jo si postim i dekads e as i shekullit po postim i millenijumit edhe per kit tem i paska jep kapak edhe nima mos qitni ma kopalla knejnaj pismileta bre.shnetje

Gjith e cili e ka ate mendimin e vet qe mundet ta shpreh ketu.... ooo Tinky.... a mos je per nej gote Uje,,,, te ftohet? te ban mir.:wink:

DEA
03-11-09, 20:44
Na sollen rrethanat, po na ndalin rrethanat.

LOJETARI
03-11-09, 21:25
Interesant sa shpejt ndezet fitili te ne .Mjafton nje sarkazme e vogel ,qe ne fakt shpreh simpatine per ate qe e "perqesh" dhe shih si zbrazen koburet e cmendurise ndaj njeri tjetrit deri sa ta zhveshin nofken e vet lakuriq .Po kemi raste kur dikush ,brenda nje nate po e harxhon nje nick te tere ,sikur femija shishen e qumshtit .Po thith ne te sikur te mos jet ushqyer me dite te tera , deri sa te shterret , e te nesermen para mengjesit vrap e hap nje tjeter nick e i versulet "armikut " te djeshen pa e verejtur qe fjalet e tij njihen edhe nese shkruan pa nofke fare .
Tash merre me mend se qysh gjen njeriu energji me u fye me tjetrin ne kete teme, - "Pse jetoni ne gürbet ?" Me te vertete te vjen per me qesh , por me zor , sepse eshte humor i keq .

egiiiii
03-11-09, 21:43
jep Zot men ku ska qfar pytje .... pse jetojmi ne gyrbet..... hahahhhhah

Urata
03-11-09, 22:53
e dij urata, e dij... e dij shum mir oj e nderuar...
Parja e gurbetit osht e lyer me gjak, me djers e me zjarm...
...parja e gurbetit e ka kallė Kosovėn... parja e gurbetit e ka ndertu Kosoven...
...parja e gurbetit osht tuj e mbajt Kosove ne infuzion qe sa vjet... parja e gurbetit osht tuj e mbajte popullin e Kosoves as ne qiell e as ne tok qe sa vjet...
... sa te vazhdon qishtu... kurr nuk ka me perparu Kosova... Kurrė.
Ju vet me gojen tuaj po e pranoni qe jeni tuj e trajtu atdheun tuaj me lėmoshė.
A ka mjerim ma t'madh!?
Sakrifice do te thot me e ndertu e me e perparu vendin tand e popullin tand, e jo me dal me e shliru b.then tande mir e mir e pastaj me ia gjujt popullit tan nji kafshore sikur qenit edhe me u kthy me ja permend njiqind her.
Une thash: Cdo tentim per arsyetim vetemsa e verteton se sa te mjere jeni.
Thuaj po kam qef se po knaqna, edhe te kuptoj plotesisht, bile te arsyetoj. E jo po sakrifikohna.
Kqyre bosnjen edhe boshnjaket! Nuk jan kthy as qe ua ka ndi per vendlindje. Nuk ka pas as kush me i marr ndihmat mbas lufte. As sot.
Nuk jan kthy sepse nuk kan dasht me u sakrifiku!!!. Pikė.


secili e kemi per vete...! vetem nje gje di ta them se ato dite qe jam atje, kthjellna diqysh ama kur po kalohet java e trete trupi po na e lyp me u kthye knena...! s'jena mesue me ba sefa prej se kaluem ketej...!

Pante, thelbi i qellimit te muhabetit tuaj nuk eshte i keq, ama randon me fjale shume!!!!! ne shume evenimente, perurime e zhvillime kendohet hymni kanadez, besom ne Zot se asnjehere nuk shpetoj pa qajte(edhe pse mundohem ta pertyp lotin) gjithemon, e pyes/gjykoj veten vetemevete- sa mire do ishte t'ngritesha n'kembe dhe ti qendroj gaditu himnit Kosovar...!

ps: mire e shkurte e paska thene DEA....!

Urata
03-11-09, 22:54
Interesant sa shpejt ndezet fitili te ne .Mjafton nje sarkazme e vogel ,qe ne fakt shpreh simpatine per ate qe e "perqesh" dhe shih si zbrazen koburet e cmendurise ndaj njeri tjetrit deri sa ta zhveshin nofken e vet lakuriq .Po kemi raste kur dikush ,brenda nje nate po e harxhon nje nick te tere ,sikur femija shishen e qumshtit .Po thith ne te sikur te mos jet ushqyer me dite te tera , deri sa te shterret , e te nesermen para mengjesit vrap e hap nje tjeter nick e i versulet "armikut " te djeshen pa e verejtur qe fjalet e tij njihen edhe nese shkruan pa nofke fare .
Tash merre me mend se qysh gjen njeriu energji me u fye me tjetrin ne kete teme, - "Pse jetoni ne gürbet ?" Me te vertete te vjen per me qesh , por me zor , sepse eshte humor i keq ."lumte ta per vete...! u "knaqen" ...!

Murgesha
03-11-09, 23:32
Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.

Ndoshta nuk eshte e sakte se mendojme se nuk ia vlen te jetohet atje, (se paku une nuk mendoj ashtu, se me gjith deshir qe sonte do te nisesha per te jetuar atje) por qe mendojme se vetem te cmendurit lojn "der kto kushte" qe i kemi kendej eshte shum e sakte!

Ka prej nesh qe nuk punojm kurr, marrim sociala, ndihma te llojllojshme e ka prej nesh qe punojme e heqim keq per te fituar buken e gojes.
Jemi dhe familjar, sa te kryejne shkollen femijet, sa te punesohen, sa te ndertoj nje shtepi per vete atje poshte, sa te mledh edhe disa mijera euro se helbete parja e bardhe per dite te zezė e do te kthehemi, plus edhe pak vite e me takon penzioni, po na ikin ditet e vitet pa i par e pa i ndjerė.

Pse jetojme ne gyrbet?

Nuk mendoj qe eshte kush ne gjendje te tregoj sakte per se jeton ne gyrbet!!!!

premium
04-11-09, 00:03
Mire qe nuk Ankohesh amo nuk e di krejt qeto fjal kunder qeveris pse i thua ateher ?? e pse nje antar mbas 7a8 ateher Kur te Asishni asishni me Kondoma e mo boni femi qdo 9 muaj kur skeni kushte e hekni per vete mos i bjerni as ata ne kete Bote per te hekur !!

E Paraziot do jesh dikur ne Moshen 65 vjeqare,qe ki me ndejt en der te komunes dite e nate per Pension !!

Edhe Gjinin Femrore qitni me Punu se Fanatizmu i ben keto gjera Gruja en shpi e burri N“Pune ...jo se po fol kojshija keshtu se po flet aj ashtu ... Kushtet ne shtepi shikoj e mos mendo kush qka flet ...
Ti o djali mirė , pastroje pak fjalorin e ani shkruaj ēfare din ma shumė pėr popullin Kosovare .
nuk mbetet fjala pėr ty tė posedon e na trgon pėr traditat e tona e tė na tregon menēurin tande tė perdoren kondoma.
me dukesh djali i ri e je ende ka ushqyer me bukėn e babės.
-Kriza ekonomike asgjė nuk ėshtė pėr neve , sa qė kemi pėrjetu kohėt edhe mė tė vėshtira , por tė kundėrtėn ju jeni tė ndijshėm e ankoheni nga njė dridhje e krizės sė vogėl.

AlbaSoft
04-11-09, 00:06
Ka prej tyre qe jan materialista de per ate jan atje.

jEtA_1
04-11-09, 12:38
http://www.youtube.com/watch?v=auzTrg6Bb9M

AlbanianPirat
04-11-09, 14:25
8wvcrrKUXmk

Peja-Boy
04-11-09, 16:10
Ti o djali mirė , pastroje pak fjalorin e ani shkruaj ēfare din ma shumė pėr popullin Kosovare .
nuk mbetet fjala pėr ty tė posedon e na trgon pėr traditat e tona e tė na tregon menēurin tande tė perdoren kondoma.
me dukesh djali i ri e je ende ka ushqyer me bukėn e babės.
-Kriza ekonomike asgjė nuk ėshtė pėr neve , sa qė kemi pėrjetu kohėt edhe mė tė vėshtira , por tė kundėrtėn ju jeni tė ndijshėm e ankoheni nga njė dridhje e krizės sė vogėl.

Me babe qysh nga Mosha 12 vjeqare ju kam bo Ortak i Punes ... Duhet me e harru ate qka kemi perjetu e me kqyr me rregullu se edhe mbas 10 vjet ke me thon per sot qka kam perjetu !!E qka ke Perjetu ti nuk e besoj qe diqka me te Madhe se une te njejtat gjera nese mendon ato te Luftes se une 2004 kam dal Perendim ... E kto dridhjet e Bunkerave e te krizave Finacjare i kom perjetu hiq mos e ke merak !!

luckyman
04-11-09, 21:40
ritaaa,..ēka po ta merr mendja ty ,pse jetojm ne gyrbet??!!

4peace
04-11-09, 23:23
*

Gati per cdo here, sa here e vizitoj vendlindjen, e ndegjoj thenien: "Me bo e me u kthy krejt ju pi gurbetit bohet katastrofe".

Ka nje te vertete ketu, megjithese nuk eshte e tera.

Shpeshhere hapet biseda nga gurbetqaret e pare se si kane ardhur. Nje here kane ardhur per nje vit. Pastaj ta blej kete, ta bej ate...vitet kaluan, loza u shtua, rrenjet u zgjaten (jo femije, jo nipa e mbesa...).

Sic tha Panta, ne te diaspores jemi nga me te poshtrit, me mjeranat...Sepse, qysh ne te hyrit ne kufi i paguajme mbi 100 kafe (njefare lloj sigurimi kosovar, megjithese te gjithe posedojne me sigurim qe vlene per tere boten). Pastaj i qarosim familjaret, me te afermit, pastaj bejme dasma e syneti, ngrehim "villa" e "pallate", i shpenzojme te gjithat. Nga te gjitha ato shpenzime jetojne ne menyre indirekte nje armate e tere parazitesh (prap ketu hyn cifti i pantes).

Mjafton "muaji i budalleve" (nje muaj) me cka i mundesohet nje paraziti te jetoje per 11 muaj te tjera, te hyje ne internet (me PC-ne qe e ka ble nga shpenzimet/ndihmat tona) e te na shaje me rend.

Perse mos me na sha kur jemi aq budallenj?***

pranveruesi
04-11-09, 23:48
...pajtohem me mendimin e 4peace dhe te Peja-Boy edhe une i kame perjetimet gati te peraferta...

...Kosova ka shume pasuri edhe pare por nuk ka njerze qe mendojn dhe logjikojne,

na gurbetqaret kemi bere gabime dhe mekate trashanike se kemi rritur e mbajture parazite me duart tona, ata qe skane pasure jashte askend i kane qele syte dhe sot gjinden finanziarishte me mire...


...une per veti jetoj ne gurbet per shume arsye dhe nuk jetoj kurre per arsyen e te pasurite jeten e lumture ketu, sepse ketu smund gjen lumturi e knaqesin e vendit tend...

...po te mjeret na po duhet me u adaptu e me u qirue e me ....


tungiiik

jadore
04-11-09, 23:59
o zot , deshironi te prekni mrekullite , ejani tek kjo teme
per here te pare filluam te jemi vetkritike..

p.s.
pse jetoj ne gyrrbet, sepse atje e eksplatuan te gjithen gyrbetqaret , te gjithe nga pak ..prandaj une jam ne vatan te prese begatite qe do vine
hahahahhaha

turisti
05-11-09, 00:01
Jetoj sepse vet JETA ka dash ashtu.........:frown:

jEtA_1
05-11-09, 11:06
...pse....per te jetuar te tjeret nga kurrizi jone sepse per neve ska jete por spaku dikujt po ja mundesojm te jeton

Tinky-Winky
05-11-09, 11:54
Shifi mara qita shacat ku jon que te tan me tnjojtat fjol kishemile na ju bonem qirak e po ju blejm komplitera e besa muj per muj po ju qojm pare edhe rjetin po jav pagujm e sa mujn vijn qiknejnaj tu kosova e blejn majica najke e dollqe kabana me pes evra e tuj ju ble grave qanta luis vutona me pesmdhet evra qe kur kthehen atje mi shit kurum gjermonit qe kishemile une veshna me firm e shka hamomin po boni me kit pun shit kurum qiknejnaj shiptarit e shit kurum anejnaj gjermonit jeni mbeten si pula n shi vini dy her nvjet i hargjoni ka ka dyqin evra venlindje e pi hune po na nxerni e tonashile ja shkelni per ulqin e ulqinakit ja theni bylin e ja leni dymi evra ty bo tyrlifar lluksash,edhe nuk jeni te tan nisoj se ka edhe asoshne qe jon qe i kan perjetu ka dy olipijada jasht kosove edhe duhet na prej ktuhit me ju qu pare atyne ,shyqyr qe kerkond se kam jasht se tyben e tybs tu u nis prej fjalve tuja te qikjo tema ato pare qe mi kishin que per ftyr jav kisha gjuje ,trusni se asnjani pi qefit sjeni dal jasht e tash nese i keni bo dy dinar mos shitni kurum.shnetje

Jana
05-11-09, 12:39
...qysh s'pi dini aaa???

Me majt Kosoven....haahahahha

Elina
05-11-09, 12:51
Cka paska mbete pa u thene ma per kete teme?asgje po duket....

Vec nje shihet qe na kurre mende nuk kem me u mbushe.

doGzona
05-11-09, 13:01
Sepse ....kemi mundesi te shumta ,te ndryshme ,mundesi me te mira ,per shkollim,punesim ,per nje jete me te mire dhe me te qete ,si per vehte ashtu dhe per femin tone!

Agolli
05-11-09, 14:09
Shifi mara qita shacat ku jon que te tan me tnjojtat fjol kishemile na ju bonem qirak e po ju blejm komplitera e besa muj per muj po ju qojm pare edhe rjetin po jav pagujm e sa mujn vijn qiknejnaj tu kosova e blejn majica najke e dollqe kabana me pes evra e tuj ju ble grave qanta luis vutona me pesmdhet evra qe kur kthehen atje mi shit kurum gjermonit qe kishemile une veshna me firm e shka hamomin po boni me kit pun shit kurum qiknejnaj shiptarit e shit kurum anejnaj gjermonit jeni mbeten si pula n shi vini dy her nvjet i hargjoni ka ka dyqin evra venlindje e pi hune po na nxerni e tonashile ja shkelni per ulqin e ulqinakit ja theni bylin e ja leni dymi evra ty bo tyrlifar lluksash,edhe nuk jeni te tan nisoj se ka edhe asoshne qe jon qe i kan perjetu ka dy olipijada jasht kosove edhe duhet na prej ktuhit me ju qu pare atyne ,shyqyr qe kerkond se kam jasht se tyben e tybs tu u nis prej fjalve tuja te qikjo tema ato pare qe mi kishin que per ftyr jav kisha gjuje ,trusni se asnjani pi qefit sjeni dal jasht e tash nese i keni bo dy dinar mos shitni kurum.shnetje
Tinky, qysh je a je mire, ti e vet?
Ca i keni punet tu Kosova, noj rrug t're ??
A di pse d'veta, thash ē'i kur t'vi andej pari ta marr bicikllen me veti!!
T'pershendet shaci!

jadore
05-11-09, 14:35
Shifi mara qita shacat ku jon que te tan me tnjojtat fjol kishemile na ju bonem qirak e po ju blejm komplitera e besa muj per muj po ju qojm pare edhe rjetin po jav pagujm e sa mujn vijn qiknejnaj tu kosova e blejn majica najke e dollqe kabana me pes evra e tuj ju ble grave qanta luis vutona me pesmdhet evra qe kur kthehen atje mi shit kurum gjermonit qe kishemile une veshna me firm e shka hamomin po boni me kit pun shit kurum qiknejnaj shiptarit e shit kurum anejnaj gjermonit jeni mbeten si pula n shi vini dy her nvjet i hargjoni ka ka dyqin evra venlindje e pi hune po na nxerni e tonashile ja shkelni per ulqin e ulqinakit ja theni bylin e ja leni dymi evra ty bo tyrlifar lluksash,edhe nuk jeni te tan nisoj se ka edhe asoshne qe jon qe i kan perjetu ka dy olipijada jasht kosove edhe duhet na prej ktuhit me ju qu pare atyne ,shyqyr qe kerkond se kam jasht se tyben e tybs tu u nis prej fjalve tuja te qikjo tema ato pare qe mi kishin que per ftyr jav kisha gjuje ,trusni se asnjani pi qefit sjeni dal jasht e tash nese i keni bo dy dinar mos shitni kurum.shnetje

Valla mire e ke tinky , se jane tranu krejte , as dertin e gyrbetit nuk po dine me e shiju tu na mesu neve kendejne , jo shtepija jo kjo, jo ajo, thu ti ju tha kush o leni shtepit vetem , valla mire e tha jemi ka i mbajme na , qe veq per teke te schatzes teme me sabah me dolen dores 960 ojra te tu kosoves , per me ja pagu sigurimin e shtepise edhe ate veq per nje vit se .. ..se mant po i rrine ..
p.s.
Hahahahah , kuku me me lexu kush i jemi prite kur te thojne , nima hiq marre nuk ke , ti te bone prall me tupan ..se qirak na bone mo qe u bome me na kry pune ti ..

Domira
05-11-09, 16:59
I lexova disa shkrime ne kete teme se jo te gjitha. Ne kete katrahure te pasluftes qe po zgjat ende ne Kosove dmth situate te veshtir ekonomike dhe njikohesisht shtrejtesi dhe jete luksoze ose se paku e rehatshme per dike dike, aresyja kryesore pse mergimtaret nuk kthehen eshte pamundsija materiale e mergimtareve.
Me ka ra me ndegju nga shum mergimtare se me pas mundesi me jetu si te afermit e tyre qe punojn me te huaj ose dikah neper institucione me paga te mira ishin kty me shum deshir. Pra mungesa e mjeteve materiale per te jetu ne Kosove me gjase eshte aresyja prej ma kryesoreve se pse nuk kthehen mergimtaret. Ky esht mendimi im ne baze te asaj cka kam ndegju...

Pra kur shkuan e merguan aresyet ishin, terrori dhe kafshata e gojes kurse tani ka mbete vetem e dyta...

pranveruesi
06-11-09, 09:26
...shuje se neser do te shkoje ne tu kosove se ishin biletat shume lire me shku me pi nje kaffe po kishe llogari, u mbytem neper rruge ne gurbetlite e hajte...

... a dine cka me thojne erdhe schatzeri po shpesh po vjen ma bojne hahah...


tungiii

Lapsi
06-11-09, 09:35
Edhe nje duhet ta kesh parasysh ne ne vitin 1999 kemi qen ZERO si popull e Zero si Shtet,e Zero si Qeveri ,dmth prej Vitit 99 eshte filluar prej Zero-s !! Nuk pajtohem me mendimin tend... sepaku si popull asnjehere skemi qene zero

Makresh
06-11-09, 10:31
Menoni qfar te duani, po njo nuk duhet ta mohoni, qe emigrantet shqiptar kan qen bamirėsit me te mdhenj ne bote qe asnje shoqat tjeter humanitare nuk i vie e nuk do ti vie as tek themrra e komes !


Vec per kete, e meritojm nje applauz te fort se ka se pse mund te jem krenar :biggrin:

Eddi
06-11-09, 11:28
une nuk jam ne gurbet
ky eshte vend i lindjes per mua
kete di vendlindje

ani, kush nuk do donte nje jete me te mire? ne gurbet nuk jan vetem ato, qe kan pak gjendjen finaciare me te mire dhe ato qe nuk kan mundsi me dale ne ket ane, perndryshe eshte deshire pothuajse e mbi 80% e atyre qe jetojn ne ballkan me ardh ne gurbet

panta_rhei
06-11-09, 12:19
une nuk jam ne gurbet
ky eshte vend i lindjes per mua
kete di vendlindje

ani, kush nuk do donte nje jete me te mire? ne gurbet nuk jan vetem ato, qe kan pak gjendjen finaciare me te mire dhe ato qe nuk kan mundsi me dale ne ket ane, perndryshe eshte deshire pothuajse e mbi 80% e atyre qe jetojn ne ballkan me ardh ne gurbet
Ti po shihet qė ke lindė n'spital.

premium
06-11-09, 14:04
Ti po shihet qė ke lindė n'spital.
Ndersa ty , paska sjell lejleku :smile:

romansa
06-11-09, 14:29
pasi ketu jemi ambietue njeher..e per me vone s'dihet

Peja-Boy
07-11-09, 19:02
...pse....per te jetuar te tjeret nga kurrizi jone sepse per neve ska jete por spaku dikujt po ja mundesojm te jeton

Duhet dikush,e mendoj se nuk duhet te jemi asgje pishman qe ndihmojm Familjet ne Vendlindje...

Prishtinasja_
15-11-09, 16:54
Sepse prinderit e mi vendosen ashtu !
Per nje jete dhe nje te ardhme me te mire pasi qe babin si mesimdhenes e largoj regjimi serb nga puna !
Por ne nje fare menyre, ishin edhe te detyruar pasi qe edhe axha im ne ate kohe ishte i denuar politik ne burgun e Nishit dhe pas daljes se tij nga burgu emigruam te gjithe ne gurbet !

E tash sot e saj dite kemi mbete ketu !:rolleyes:

shfletuesi_
15-11-09, 20:25
Ne fillim per dert, mandej per qejf.

teutaA
15-11-09, 20:31
per jete me te mir qe definitivisht ja vlen:wink:

dani 1
14-12-09, 13:01
Jetoj ne ch se me ka pelqy e nuk kam ku e gjej ma mir edhe per te ri asht shum jeta e mir ki shanca mu shkollu nese je i menqun me gjet pun veq a je i aft se arrit shum.

elvio
24-01-10, 12:49
ohuuuu
perse jetojme

sepse mos plotesim kushtesh

plage e vjeter e njerezimit,qe gjithmone jane njerezit ne levizje-ne zhvendosje

nga qejfi iki turist jo ne kurbet

elvio
02-01-11, 20:48
fW1atvs6iiI


E ndjera Bitri me kete kenge prek disa vargje.

Se di pse jam ketu
e ju jini atje,,,,,,,,,,,,,,,,,

emine
02-01-11, 20:53
sepse ketu kam perditshmerin,me vendlindjen me lidhe shume pak,pos malli qe kam per disa njerz te mije ,natyren ,

tipi engjellor
02-01-11, 20:56
se di ju e dini qe jeni ne gurbet

Guri i madh
02-01-11, 21:27
e jetoj ne gurbet se do qkulana qeverisin atje tek ne qe edhe ilkuren ta rjepin


e mos me ju perkul analfabetave te till qe sot jan multimilonera


per ket arsye jetoj ne Gyrbet

natyra
03-01-11, 12:47
Pse jetojm ne gyrbet???

Atehere,Pse e quajm gyrbet???
P.s.po te ishte mire,do ta quajm me ni kuptim me te mire(E jo gyrbet)!

P.s.shtoi,do jam kurreshtare, se ne qfare dialekti thuhet fjala(gyrbet)?
mcs,menja me thote,ne "Turqishte"pasiqe nuk perputhet kurrsesi ne shqip!

thjeshte,dhe a ka dikush qe mendo ne kete drejtim perveq meje?
ju lutem na jepni doni ide...

Jufalemnderit
Natyra.

roadrunner
03-01-11, 12:50
Shume ma mire atje ku jeni.....bile gjynah eshte me u kajt prej saj. Hin ne gjynah me veten.

elvio
03-01-11, 12:52
Pse jetojm ne gyrbet???

Atehere,Pse e quajm gyrbet???
P.s.po te ishte mire, do ta quajm me doni kuptim me te mire,(E jo gyrbet)!

P.s.shtoi,do jam kurreshtare se ne qfare dialekti thuhet fjala(gyrbet)?
mcs,menja me thote,ne "Turqishte"pasiqe nuk perputhet kurrsesi ne shqip!

thjeshte,dhe a ka dikush qe mendo ne kete drejtim perveq meje?
ju lutem na jepni doni ide...

Jufalemnderit
Natyra.

Natyre e nderuar.

Edhe pse hapesi i temes ndoshta se ka dit mire,apo ajo qe me shtyn me shume eshte qe edhe postuesit e mepasshem perdorin te njejten fjale
gyrbet
Ajo fjale s'eshte aspak shqipe,por gjithsesi quhet KURBET
KURBETQAR
KURRBETLLINJ kur ishin shume.

Ne shqipen letrare e gjen fjalen-emigrant,edhe pse kjo s'erish s'eshte shqipe.

Ps Naimi perdorte fjalen i merguar:smile:

Respekt,sepse me ke vjedhur mendimin me kete qe ke shkruar,edhe shtruar

Elvio

Daglasi
03-01-11, 14:25
Se shendetsia dhe siguria esht shume me e mire se ne Vendlindje.

emine
03-01-11, 16:47
nuke mu hajke veq mish e lakna e flija,:P

valiii
03-01-11, 17:03
nuke mu hajke veq mish e lakna e flija,:P

Pse cka po han tash atje (nese m'lejohet)...

emine
03-01-11, 17:13
Pse cka po han tash atje (nese m'lejohet)...tash buke e kos :p

turisti
03-01-11, 17:59
nuke mu hajke veq mish e lakna e flija,:PHahahahahahahahahahahahahahahahahaahahah

ahahahaha. S'ke met e unte se..............:biggrin:,hahahahahahahahahahahaha ha.

turisti
03-01-11, 18:01
tash buke e kos :p

:biggrin: "" nuke mu hajke veq mish e lakna e flija,: "" :biggrin:.eeeeeeeeeeeee...................ha tash buke e kos...........:biggrin:

Suelaa
03-01-11, 18:01
As kush nuk ka deshri te jetoj larg vendit te vet, por nga nevojat e shumta te detyrojn te jetosh larg.

Oqeani
03-01-11, 18:04
As kush nuk ka deshri te jetoj larg vendit te vet, por nga nevojat e shumta te detyrojn te jetosh larg.


Pak edhe po na kona oj Suela ...

Paradox_13
03-01-11, 18:07
:biggrin: "" nuke mu hajke veq mish e lakna e flija,: "" :biggrin:.eeeeeeeeeeeee...................ha tash buke e kos...........:biggrin:

...edhe me siguri ate pak kohe pushimi qe kalon tash ne vendlindje ne shej respekti prap flijat te shtrohen ka te shkojsh...

Suelaa
03-01-11, 18:08
Pak edhe po na kona oj Suela ...Po nga qefi i madh.......:biggrin::biggrin:

Oqeani
03-01-11, 18:11
...edhe me siguri ate pak kohe pushimi qe kalon tash ne vendlindje ne shej respekti prap flijat te shtrohen ka te shkojsh...Eh asksuh nuk po e nxehe ozonin per flija - edhe ashtu veres 40°C ( po du me thene - nuk po e han me hy ne flake kushi) ;)

Oqeani
03-01-11, 18:12
Po nga qefi i madh.......:biggrin::biggrin:

Ani qeshu pak - mos i shkaterro mushkrite ahahah

Suelaa
03-01-11, 18:14
Ani qeshu pak - mos i shkaterro mushkrite ahahahe qeshura te ben te jetosh ma gjate.......:smile:

Oqeani
03-01-11, 18:17
e qeshura te ben te jetosh ma gjate.......:smile:


Edhe nuk plakesh - rri qeshtu sikur une - i fresket ahahhaha

Suelaa
03-01-11, 18:22
Edhe nuk plakesh - rri qeshtu sikur une - i fresket ahahhahaHahahahahahahahahahahaha...:biggrin::biggrin:
deshe te thuash sikur une..:biggrin:

Oqeani
03-01-11, 18:27
Hahahahahahahahahahahaha...:biggrin::biggrin:
deshe te thuash sikur une..:biggrin:


ahahha po po sikur une hahaha

Guri i madh
03-01-11, 18:35
AH kyrbet e karagyrbet po i perkujtoj kasetat e ibrahim tetlese ne qajtoret e vushtrris:biggrin:

turisti
03-01-11, 18:45
...edhe me siguri ate pak kohe pushimi qe kalon tash ne vendlindje ne shej respekti prap flijat te shtrohen ka te shkojsh...O more kur jemi tek flija,nje dite ka marue nje shoqe e grupit qe e kemi,edhe e ka marue me shporet,qe vallahi jemi kon ti honger edhe gishtat,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha .Une kujtova se i kan demontue satelitin,por mos vet,ashtu qe ketu sendet e vjetra dhe nostalgjikena knaqin sepse nuk kemi kohe,e me bo e me gatue cdo dite- nashta na gerditet.............:biggrin:

Hajra
03-01-11, 21:13
Sepse jemi gurbetqarhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Kalimtare
10-02-11, 14:48
interesa materiale... shum pak* jetojn jashte se kane pas deshir me njoftue nje kultur tjeter* ngase fjala ''kultur'' ne fjalorin tone* deri vone nuk ka eksistue*kurse fjala ''Pale(pare)'' eshte nje ide e lindur e skipetarve!!!

DEA
11-02-11, 23:20
Pyetje me vend!

Them nga mosdija se cfare na sjelle Gurbeti ne nje kohe me te gjate/ pas shume viteve. Per momentin Jete komode per te ardhmen ballafaqim me shume gjera te panjohura per popullin tone!

Skyfter
28-04-11, 07:53
Pse-n nuk e di amo e di qe ne Kosov kan fillu mu bo extrem anti "auslandera" vetem e vetem qe nuk jan vet asi.

emine
28-04-11, 13:15
sepse ktu ndihem e lumtur,ktu eshte jeta ime qe vazhdone dhe jetohet si du une,me vendlindjen time cdo dite e me pak me lidh diqka,une atje koheve te fundit ndihem e huaj,ne bisedat dhe ate kultur une sdo mundesha me te ndihesha mire dhe rehat,,,,

Oqeani
28-04-11, 18:38
Me pi Jupilera http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

DEA
28-04-11, 23:07
sepse na barti nje vale rastesisht kendej, e po e presim valen tjeter te na barte prap andej!

p.s eh sa here ja shtroj vetes kete pyetje................!

jadore
03-07-12, 13:07
ka shume arsye personale se pse ende shqiptaret jetojne ne gyrbet , por thelbi i arsyes me duket ne lojen e pandershme dhe propaganden qe bejne familjaret e tyre nga Kosova, gjoja adaptimi dhe jeta ne Kosove eshte e veshtire per ta , thjeshte i frigesojne per interesa personale
eshte e kushtushme dhe e dhimbshme kjo.

definitiv e them , nuk jane te vetedishem te gjithe gyrbeteqaret se sa humbin nga jeta me te jetuar ne vende te huaja .
por ,nese ju duhet mendimi per motivim i dikujte qe ka prekur dy forma te te jetuarit si mbrenda ashtu dhe jashte vendit ,ju them me plot bindje ,kthehuni .
p,s,

nese vertet egziston parajsa ne boten tjeter atehere vendin meritore ne te duhet te ju takoj atyre qe jetojne larg vendit , ne gyrbet...

halla e madhe
03-07-12, 13:59
ka shume arsye personale se pse ende shqiptaret jetojne ne gyrbet , por thelbi i arsyes me duket ne lojen e pandershme dhe propaganden qe bejne familjaret e tyre nga Kosova, gjoja adaptimi dhe jeta ne Kosove eshte e veshtire per ta , thjeshte i frigesojne per interesa personale
eshte e kushtushme dhe e dhimbshme kjo.

definitiv e them , nuk jane te vetedishem te gjithe gyrbeteqaret se sa humbin nga jeta me te jetuar ne vende te huaja .
por ,nese ju duhet mendimi per motivim i dikujte qe ka prekur dy forma te te jetuarit si mbrenda ashtu dhe jashte vendit ,ju them me plot bindje ,kthehuni .
p,s,

nese vertet egziston parajsa ne boten tjeter atehere vendin meritore ne te duhet te ju takoj atyre qe jetojne larg vendit , ne gyrbet...


..a me ardhe a jo?.krejt ma dallashite qetash..hahahahahaaaa,nese qenka ne pytje gjehneti i dyfisht per gurbetqaret,ja mrrina !:biggrin::biggrin:

jEtA_1
03-07-12, 16:39
Sdi as vet pse ketu jetoj sepse tani kam nje pun stabile ku nga kjo pun mbaj edhe familjen ne vendlindje por mall kam gjithmon per vendin dhe njerzit e mi ma shkurt jam e ndar ne dy pjes emocionalisht kur jam ktu kam mall per vendlindjen kur shkoj atje e ndjej mungesen e vendit ku jetoj e keshtu sdi cka te them nuk mundem pa asnjerin

Neferta
03-07-12, 20:29
Sdi as vet pse ketu jetoj sepse tani kam nje pun stabile ku nga kjo pun mbaj edhe familjen ne vendlindje por mall kam gjithmon per vendin dhe njerzit e mi ma shkurt jam e ndar ne dy pjes emocionalisht kur jam ktu kam mall per vendlindjen kur shkoj atje e ndjej mungesen e vendit ku jetoj e keshtu sdi cka te them nuk mundem pa asnjerin

Juve ju kuptoj plotesisht po nuk i kuptoj ata qe nje jete te tere e bene ne kurbet duke jetuar me ndihma dhe duke ndejur parazit, pra kot se koti.

Peja-Boy
10-07-12, 18:25
Se ska kush me ju qu pare e mej majt kta vendasit ktu ...hahahahahahaha Duhet me jau dijt per FLM juve diaspores se ktu gjysa kishin vdek !!!

Neferta
18-08-12, 06:10
Duke pare kete katrahure per dit e me teper Kosova po zbrazet nga rinia, dhe ne decenien e ardhshne sigurisht do te mbetet nje oaz vetem e vetem per martesa te njerzve qe migruan dhe atyre qe migrojne viteve qe pasojne.
Eshte qesharake te shiqosh tv-te tona ''java e diaspores''. qfar ''evenimenti''
diaspores i ofrohet te blej neper sheshe djath dhije e qull flije dhe ate neper sheshe te qytetit kete desert elita politike u afron atyre qe kan mall per atdheun pra eni ne Kosove e bleni turshi me gjize. Me fjale boshe e me demagogji ministrija e diaspores per ti arsyetuar rrogat e veta del me disa deklarata me shkurt me bejtet e Kyqykut dhe krekoset si gjeli ne maje te plehut te Hajkobilles.
Demagogjit e tyre populli po i neperkembe duke ikur ne pa kthim kush koken kembet. Eshte me vlere te citohet nje raport i EU se Kosovaret jan tani ne liste te paret pernga azili pra o buka e hidhur e kurbetit o varferija e perjetshme dhe perbuzja.


Republika e Kosovės edhe njė herė hyri nė listėn e “zezė” tė Bashkimit Evropian, madje u radhit nė mesin e shteteve si Siria, Iraku, Irani, Afganistani, Serbia, Rusia, Pakistani, etj. Nė kėtė listė shteti mė i ri i Evropės hyri me numrin e azilkėrkuesve. Kėta tė fundit nuk po i dėgjojnė thirrjet institucionale se azil-kėrkimi ėshtė armiku me i madh i liberalizimit tė vizave.
“Gjatė muajit qershor tė kėtij viti, nė shtetin gjerman azil kanė kėrkuar 156 persona, ndėrkohė qė nė muajin korrik kėtė e kanė bėrė 152 tė tjerė. Por, nėse shikohen tė dhėnat e kėtij enti pėr shtatė muajt e parė tė kėtij viti, situata del tė jetė edhe mė keq. Nga janari i kėtij viti deri nė korrik, vetėm nė Gjermani azil kanė kėrkuar 856 shtetas tė Kosovės”, thuhet nė raportin e Entit Federal pėr Migracion tė Gjermanisė, transmeton Albinfo shkrimin e gazetės Express.
Pėrveē Gjermanisė, numri mė i madh i azilkėrkuesve nga Kosova ėshtė pėrqendruar edhe nė Francė e Belgjikė. Franca, ndėrkaq, ėshtė shteti i vetėm qė pranon azil nga Kosova, madje vetėm gjatė vitit tė kaluar, ajo ka pranuar 720 nga 910 aplikues pėr azil
E ardhmja e rinise sone nuk i zukat fre qeveritarit ton te asnje ngjyre politike, per ta parajsa eshte ne eden dhe edeni
eshte ne kosove.

Denim
18-08-12, 09:19
Kthehuni dhe hapni shitore tė soqeve !

vjeshta
19-08-12, 00:38
Mbas lufte aresyeja eshte personale .

Personalja nuk vehet ne diskutim !

Dhe?

Mbyllet tema de .lol

elvio
19-08-12, 10:27
Sepse jemi katandis si ata qe e dijne jeten rrugeve:cool:

Ku i ze nata ndihen mjaft mire:eek:

Me thupra shelgjesh arrinin te benin nje koshere,edhe me ate dinin ti servirnin vetes dicka qe i gezonte.


Pse jetoj ?
Jam i pergjysme ,edhe madje atje me shume.

Thjesht plotesoj ate c'ka ngulja kembe me vite.:smile:

emine
19-08-12, 11:19
Puna punes,Parev,ska ktu tjeter fillozofi,

Domira
19-08-12, 23:27
Mvaret se pse kemi shku ?...:redface:

Oqeani
20-08-12, 00:06
Mvaret se pse kemi shku ?...:redface:

Per pune, asi pare ... !

jona1995
19-07-17, 16:20
Si ka mundesi qe te gjithe shqiptaret po ikin?! Madje po perdorin pashaporten bullgare per te ikur ne Angli. Kjo tregon qe ne se duam mjaftueshem vendin tone apo eshte politika shqiptare ajo qe po na largon

power8
11-01-19, 02:37
Si ka mundesi qe te gjithe shqiptaret po ikin?! Madje po perdorin pashaporten bullgare per te ikur ne Angli. Kjo tregon qe ne se duam mjaftueshem vendin tone apo eshte politika shqiptare ajo qe po na largon


"...eshte politika shqiptare ajo qe po na largon".

elvio
11-01-19, 20:32
Sepse jemi katandis si ata qe e dijne jeten rrugeve:cool:

Ku i ze nata ndihen mjaft mire:eek:

Me thupra shelgjesh arrinin te benin nje koshere,edhe me ate dinin ti servirnin vetes dicka qe i gezonte.


Pse jetoj ?
Jam i pergjysme ,edhe madje atje me shume.

Thjesht plotesoj ate c'ka ngulja kembe me vite.:smile:

Viti i katert qe punoj ne atdhe, ne punen time.

Mision i mbyll qe prisja nga nenkuptimi i fjalise se fundit.

e_martumja
13-01-19, 23:01
Sepse dul prindi kishe me pas nje jete ma te mire, ne fakt na gjenerata e dyt disi jetojm se ata kan bere shume sakrificat. Personalisht se kam at mall sikur prind disi trupin ketu e shpirtin Kosove.

lirik
19-01-19, 09:45
pershendetje bashkatdhetar pas nje kohe te gjate forumi i famshem dardania u kthye perseri ne skene pse jetojme ne gurbet jan shum shkaqe qe mund te pershkruhen ne forma te romaneve ndoshta ne shum rrethana detale shum specifike

vjeshta
19-01-19, 20:55
S’di a e dini se ē’eshte? ��

Per, civilizim. ��

power8
19-01-19, 23:21
S’di a e dini se ē’eshte? ��

Per, civilizim. ��


Dakort me vjeshten!


Shqiptaret kane shkue n'gyrbet per me i civilizue popujt e pa civilizuem !

Murgesha
20-01-19, 10:32
Dakort me vjeshten!


Shqiptaret kane shkue n'gyrbet per me i civilizue popujt e pa civilizuem !

Vjeshta mos u hidhero ti, veq pernjemmend mir e ka power8-shi!
I kena civilizu vendasit mos vet 😂😂😂

vjeshta
20-01-19, 16:08
Dakort me vjeshten!


Shqiptaret kane shkue n'gyrbet per me i civilizue popujt e pa civilizuem !

S’qenka keq se si e paske kuptu. :P

vjeshta
20-01-19, 16:16
Vjeshta mos u hidhero ti, veq pernjemmend mir e ka power8-shi!
I kena civilizu vendasit mos vet 😂😂😂

Mire e ka, power8.
Mire e ke, ti.
Mire e kam, une.

Keshtu eshte n’civizim..., pa hidherime. 🤪

Harisi
27-01-19, 21:00
......sepse vendlindja larg, qy

Buqja_ch
08-02-19, 22:04
Pse !!! Burrin e gjeta te jashtit e mu duft me dal ne gurbet ha ha

Albonita
18-04-19, 21:01
🤣 as vet se Di psee 🤣 , veq shum jet e mire lum ai / ajo .. se ika arrit qellimet e vete pa mar parasysh ne cili shtet jeton👌

power8
05-05-20, 18:08
Kushtet e veshtira ekonomike kane shty njerezit ne gurbet...

Agolli
19-05-20, 16:30
disa per qeshtje politike, dikush per status ndersa shumica per nje te ardhme me te mire. Per vehte gjindem ketu ku gjindem per kushte qe vendi im nuk mi plotson dhe qe nuk mundwet te m'i plotson ndonjehere.

power8
19-10-20, 01:14
Ne gyrbet njeriu gjallon por nuk jeton !