PDA

View Full Version : Bukė e skuqur ...


Jana
04-11-09, 15:36
http://www.telegrafi.com/fo/receta/f.1030000408609_m.jpg

Pėr 6 vetė
* 400 g miell
* 2 vezė
* 300 g djathė i bardhė i grirė
* 3 lugė djathė kaēkavall i grirė
* 1 filxhan vaj ulliri
* pak piper
Pėrgatitja:
- Pėrzieni nė njė tas vezėt me 250 g nga djathi i bardhė i grirė, djathi kaēkavall, 3/4 e vajit, miellin, piperin dhe 1.5 filxhan ujė.
- Rriheni derisa tė krijohet njė masė e ngjeshur.
- Hidheni vajin e mbetur nė njė tepsi. Shtrijeni atė nė tė gjithė tepsinė dhe vendosni masėn e krijuar, duke i dhėnė formėn e tepsisė.
- Djathin e mbetur hidhjani pėrsipėr bashkė me piperin.
- Piqeni bukėn nė furrė me temperaturė 200 gradė pėr rreth 45 minuta.
- Servireni tė ngrohtė.
- Mund tė shoqėrohet me gjellėn e drekės ose me meze tė ndryshme.