PDA

View Full Version : Top 6 Poezit me te mira ne Forum..


Afrimi_17
05-11-09, 02:59
Top 6 Poezit me te mire ne kete forum jane:

Te dua pa fjale!! \Honesty
Mendimi \Afrimi_17
Politikani \Psikologu
Vetem sonte tem gjindesh prane ..\Engjellushja
Te Ura \Psikologu
Plaku i menqur \Afrimi_17

Afrimi_17
05-11-09, 03:00
Tė dua pa fjalė!!!

Nese heshtim tė dy bashkė,
dhe heshtja ka dy sy,
janė sytė e zemres sime
qe tė shohin vetem ty.

Nese nuk ta them dot me fjale,
se sa tė dashuroje,
gjithė fajin e ka natyra,
qe si dha zemres gojė.

HONESTY

Afrimi_17
05-11-09, 03:01
MENDIMI
PO NDALEM TE ME MENDOJ SE QFAR PO KERKOJ
NE KETE JETE TE ERRET DHE PLOT ME DYSHIME,
JAME DUKE MENDUAR, NHAMENDJE QENDROJ
TE MIRREM ME JETEN APO ME KRIJIME.

PSE N'KET JETE PLOT VUAJTJE DHE SHUM PADREJTESI
NDOSHTA KJO ME SHTYEN TE MERREM ME JETEN,
TA BEJE DASHURIN TA PERQAFOJ URRETJEN
E TA BEJE GENJESHTREN TA PUTH TE VERTETEN.

KUPTIMI TKET FILLIMIN,E FUNDIN KEQKUPTIMI
RESPEKTI TA KETE RADHEN E JO KEQTRAJTIMI,
TE VIE LUMTURIA, HIDHERIMI T'FUNDOSET
TE QENDROJ E VERTETA ,GENJESHTRA TE SOSET.

TE SHOHIM DASHURIN,URREJTA T'MOS DUKET
HUMANIZMI TE VIE SHPIRTEZIA TE ZHDUKET,
T'KRIJOHET DREJTESIA, PADREJTESIA T'SHKATERROHET
TE NGRITET PAQJA, LUFTA TE RREZOHET.

NJEREZIMI DHE JETA SE BASHKU T'KUPTOHEMI
PERE TE GJITHE T'KETE PAQE DHE SHUME MIRESI,
N'LUMTURI TA BEJME GJUMIN E ATY TE ZGJOHEMI
TE KEMI RESPEKT, NDJENJA DHE SHUME DASHURI.

Afrimi_17

Afrimi_17
05-11-09, 03:02
poitikani


Neper akullė tuj rreshqit
ėshtė mbajtė mirė ky dredhanik
ne tė djathė e nė tė majtė
ka nxanė vend sikur nji therrė
e spo din se kah ka derė
gjithė tuj fol pėr politikė
ka mbushė mendje pikė per pikė
thotė me vetveten une jam
siku une askund nuk gjanė
Atje lartė ne kryesi
rrinė kokė lartė e mendjen thi
pse ne akullė tash rrinė mirė
sikur ujku me bishtė tė ngrirė
se terhjek e as nuk e leshon
menxi ne akullė po qendron
Une di thotė - e ti mos fol
kam zanatin akullė me borė
ja dij rendin ja dij fjalen
sikur peshku qe e ka halen
ku ne rruzė tė shpines si dhembė aspak
dhelpna e vjeter don konak
e don rrushin e mirė lengon
ja din rendin i "meqmi i jonė "
Lum vatani qe e ka ketė njeri
qe me plaf i mbulohet sherri
e per sherr thotė se beje kurrė
veq kur t“me mbeshtesin mu per murė
katarrosh hije me e pa
sikur ky as ne mal nuk ka
as s“ėshtė ujk e as s“ėshtė ari
politikan i thonė atij
qe don kombin me shpetu
kah t“fryn era andej me e qu
e kah nuk fryn era e shkret
neper akullė ai qendron vetė
mabju mirė he burri i botes
se je sot nė ballė t “Kosoves
fol i fjalė edhe rreshqit
tė lumtė goja mirė ke ditė
me kabzerr te hujin gjallė ke mbetė
lum per ty e gzumja jetė
qe din mirė se cka ėshtė fika
perhajr t“kjoftė ty politika
ketė nishan mbaje per hater
si ne akullė e si pa akullė
politik mori mizore
s“mbete kend ne skenė qe se nxore
tash kan rendin e kan kuvendin
e din fjalen e muhabetin
shokė ma tė ngushtė e kan vetvetin
e per dije e politik
pak ke fik e ke me fik
zemren dushk e fjalen qelik.

PSIKOLOGU

Afrimi_17
05-11-09, 03:03
Vetėm sonte tėm gjindesh pranė...

Sonte sa kam dėshirė tė jem me ty
kur pikat e shiut bien pa ndalė
tė dalim dor pėr dore netė di
qyelli pėr dashurintonė tė mos qajė.

Tė dalim tė shetisim nė kėt natė
kur bėn ftohtė dhe po bjen shi
nė njerėn dorė tė mbaj ombrellėn
kurse me tjetrėn tė tė mbaja ty.


Fjalet qė bashkė i kemi folur
me mallė sonte po i kujtoj
tė puthurat nga zemra qė mi dhurove
mė bėjnė qė kėt natė un sonte ta mallkoj.

Se kjo vetmi, m plasi, ket zemer
afrohu t lutem, oo shpirt im
mi puth buzet dhe m“merr n“perqafim

Azgjė nė jetė mė tepėr nuk dua
vetėmsonte tėm gjindesh pranė
tėt drejtohem me tė njejtat fjalė
qė dikur tė jam drejtuar vashė.

Tė dua engjulli im
kėte duhet ta kuptosh
zemra po flet e duart po shkruajn
fjalėt qė mė sė shumti i deshta sot...

Nj dit do t vij e ta
degjoj ofshamen tende,
kur t vij te ti, i dashur im
me prit me krahet hapur ?

Dua te hidhem ne perqafimn tend,
dua buzet ti puth,
shtrengimin, tend po e ndiej,
ooooooh zot cfar ngrohje oh Zot cfar ndjehnje..........!!!

Po me afrohet Realiteti, dhe e
ndjehj mallin tend,
Dhe ja ku jam, prane teje......

A jam pran teje XXXXXXX o shpirt!!! ??? Apo esht vetem nj Ender ??

T dua dhe t them, dhe t them, the t them.........prap t dua, t dua, t dua, t dua, t dua !!!


Ahh Zot !!!!Ahhhhhhhhhh!! Pse!? Pse!? Pse!?
engjelushja

Afrimi_17
05-11-09, 03:09
Te ura
Aty ku per herė te parė u takuam
aty jetoj qe shumė vite
kur heren e parė me dole ne takim
me dashuri me prite.

Tek ajo urė e vjeter e jona
aty me shkon mendja qdo ditė
po te me lejonin aty
lapidar do te kisha ngritė.

Aty filloj dashuria e jonė
aty zemrat tona u bashkuan
gezimi i parė na doli nga fytyra
kur njeri tjetrin pranuam.

Nga ai vend i vjeter aty
kam thurur shumė kujtime
qe akoma i mbajė ne zemer
me plotė permallime.

Sikur te mundja te kthej kohen
nga aty ku e tera filloj
qdo gjė do te pranoja
edhe nese si rob do te jetoj.

Ne atė vednin e vjeter te ures
shumė njerez tash kalojn
e mua me dridhet zemra
kur kujtimet atje me dergojn.
Atje kalova par do vitesh
kur ty ste kisha mė pranė
deshta apo nuk deshta fare
lotet per faqe me ran.
Sė pari kur te takova aty
me ranė lotet e gezimit
tash se dyti kur kalova
ne ranė lotet e mallengjimit.
Me mungove aq shumė
me mungoj fytyra e jote e qeshur
per atė te shkruaj vargjet
te dua edhe pse je e vdekur.
Tė mbajė te gjallė ne kujtime
qdo kund edhe te vendi i parė
si gjithmon me ty
qe te deshta jamė krenar.

Krenari dhe dashuria e jonė
nuk do te vdesė kurrė
andej permendoren e kemi te ngritur
aty ne vendin tonė mbi urė.
_________________
Psikologu
_________________

Afrimi_17
05-11-09, 03:12
PLAKU I MENQUR
Ne mengjes ne lindje t'diellit
aty takova nje njeri,
Ishte mbushur plot me lot
dhe po qante si femije.

U afrova dhe e pyta
zoteri pse po qan,
Me shikoi dhe mu pergjigj
po rinin time ku e kam.

Une skuptova q'ishte puna
dhe isha kurioz ta di,
Prap e pyta zoterin plak
se q'pom thoshte per rini.

Me perqafoi dhe filloj
historin te ma tregoi,
Se Si filloi ne rini
Si perfundoi ne pleqeri.

Tha degjo or Bukurosh
qofsh i lumtur sa te rrosh,
Se ne jete ish Lumturia
asgje fare pasuria.

Jeta vrapon si nje kali
mbet Besimi mbet Morali,
T'jesh i mire dhe Human
asgje fare ste pengon.

Afrimi_17