PDA

View Full Version : Let's Talk About Money


murrizi
17-11-09, 21:56
http://www.letstalkaboutmoney.org.uk/Images/LTAMSpeechBubble-WebSize.jpg
Dealing with money is one of the most difficult things we have to do
in life. If we don’t manage the money we have, we can find
ourselves running into all sorts of problems.
Unfortunately, managing money isn’t easy. We don’t usually get
taught how to do it at school or college and there is so much
information and advice about that it’s almost impossible to know
what to do or who to believe.


Tė punohet me para ėshtė njėra ndėr qėshtjet mė tė vėshtira nė jetė qė njeriu ka tė bėjė, e tė mos bėhet hor e rezil, Kur nuk jan parat, e rru dreqi mblidhen tė gjitha tė kqijat (problemet) pėrnjiheri.
Tash, ėshtė pėr tė ardhur keqė, qė pėr kėtė punė nuk egziston ndonjė formul e pėrkryer, apo tė mėsohet nė shkolla, si e tek deri te paret, dhe mė pas me to.
Njerzia janė kujdesur nė mėnyra tė ndryshme tė na e sqarojn, por ata kan sjellur aq shumė "mėnyra tė ndryshme" sa qė nuk di njeriu kah ti'a mbaj, e kė tė besoj.

rkRIbUT6u7Q

murrizi
19-11-09, 08:40
Tė flasim, tė mos flasim, tė flasim, tė mos flasim, po tė flasim more pse tė mos flasim ?!
Ja p.sh kush zgjohet heret e merr nafaken i pari (si unė qė i gjeta 2 euro. p.sh.).
Po ti je zgjuar sot herėt ta marrėsh NAFAKEN (fatin) si unė ?, sot apo ndoj ditė tjetėr, tė ka rėnė tė gjesh gjė me vlerė nė rrugė ?

roadrunner
19-11-09, 09:17
Po valla murriz, kam gjet kulete me 3500 copa ne te, plus dokumentat. Paj s'dija si te kontaktoj se kuleta ishte me dokumenta te nje shqiptari nga zvicra. Gjeta nje numer ne leter te grisur ne kulete. E morra e thirra, me fal a njihni filanin? Po djal axhe e kam, a mund te e kontaktosh dhe ti tregosh se e ka kuleten tek une, i thua te me therrasin kur te gjejsh. U takuam, ia dhash trap ne dore. Edhe kjo ishte e tera, e ka edhe raste te tjera, por assesi nuk do te me kishte kenaqur nje fatkeqesi e dikujt, kur i fiton ato me ndjerse :d

emine
19-11-09, 09:20
Po valla murriz, kam gjet kulete me 3500 copa ne te, plus dokumentat. Paj s'dija si te kontaktoj se kuleta ishte me dokumenta te nje shqiptari nga zvicra. Gjeta nje numer ne leter te grisur ne kulete. E morra e thirra, me fal a njihni filanin? Po djal axhe e kam, a mund te e kontaktosh dhe ti tregosh se e ka kuleten tek une, i thua te me therrasin kur te gjejsh. U takuam, ia dhash trap ne dore. Edhe kjo ishte e tera, e ka edhe raste te tjera, por assesi nuk do te me kishte kenaqur nje fatkeqesi e dikujt, kur i fiton ato me ndjerse :d

qashtu breh loqke,:cool:

roadrunner
19-11-09, 09:46
Diqysh duhet haha, me i qu ne polici tkish dal dredhe, kshtu mas mirti trap ne dore (gjynahi kish pas dokumentat e zvicres ne to, per pak me met njeri pa shku :S)

qashtu breh loqke,:cool:

Idila
19-11-09, 23:30
http://www.letstalkaboutmoney.org.uk/Images/LTAMSpeechBubble-WebSize.jpg
Dealing with money is one of the most difficult things we have to do
in life. If we don’t manage the money we have, we can find
ourselves running into all sorts of problems.
Unfortunately, managing money isn’t easy. We don’t usually get
taught how to do it at school or college and there is so much
information and advice about that it’s almost impossible to know
what to do or who to believe.


Tė punohet me para ėshtė njėra ndėr qėshtjet mė tė vėshtira nė jetė qė njeriu ka tė bėjė, e tė mos bėhet hor e rezil, Kur nuk jan parat, e rru dreqi mblidhen tė gjitha tė kqijat (problemet) pėrnjiheri.
Tash, ėshtė pėr tė ardhur keqė, qė pėr kėtė punė nuk egziston ndonjė formul e pėrkryer, apo tė mėsohet nė shkolla, si e tek deri te paret, dhe mė pas me to.
Njerzia janė kujdesur nė mėnyra tė ndryshme tė na e sqarojn, por ata kan sjellur aq shumė "mėnyra tė ndryshme" sa qė nuk di njeriu kah ti'a mbaj, e kė tė besoj.Disa thonė "Vetėm pasuria ėshtė jetė" dhe ēdo gjykim tjetėr ku fetishizohet paraja, si diē qė kushtėzon virtytet njerėzore. Parasė nė shumė raste i jepet funksion i kundėrt nga ai qė duhet tė ketė. A s`ėshtė ky qėllim djallėzor? Kėtij absurditeti tė qėllimshmėrisė borgjeze i kundėrvihet Marksi me mendimin e tij tė njohur: Sa mė shumė qė ke, aq mė pak je!
(nėnkupto - njeri, nė kushtet borgjeze)