PDA

View Full Version : Sporti i hileqarėve


panta_rhei
24-11-09, 00:59
http://www.peshkupauje.com/files/imagecache/image_inpost/foto/pmusaraj/Hand-ball_647346a.jpg

Vėshtirė tė ketė ndonjė nga ju qė tė mos e ketė parė golin e Francės kundėr Irlandės nė ndeshjen e javės sė kaluar. Thierry Henry mban topin nė lojė duke e prekur me dorė dhe i asiston Gallasit, i cili shėnon. Referat nuk e shohin, ose nuk duan ta shohin (pėr ne si shikues kjo pak rėndėsi ka).
Franca fiton, Irlanda ankohet ndaj FIFA-s pėr pėrsėritjen e ndeshjes, FIFA thotė jo. 70% e botės sė futbollit (pėrfshi dhe vetė Henry-n dhe trajnerin e tij tė mėparshėm, francezin Wenger) thonė publikisht se ndeshja duhet tė pėrsėritet. Federata franceze e futbollit thotė se pajtohet me vendimin e FIFA-s.

Dhe kėshtu, reputacioni i futbollit si sport i hileqarėve bėhet i pakundėrshtueshėm.
Futbolli si sport tani ia vlen te shikohet vetem kur luajne ekipet e mahallave. Nė nivele mė tė larta ka marrė fund si sport dhe ėshtė bėrė biznes 100%, shit e blej.

Nėse "dora e Zotit" tė Maradonės ishte nė njė epokė tjetėr, pa qindra kamera nėpėr stadiume, pa kompjutera tė sofistikuar dhe "repriza" tė menjėhershme, ēka e pengon futbollin sot qė tė bėhet mė i ndershėm???

Wh4QS5RKhoY

valiii
24-11-09, 01:27
Ēka eshte me e keqja Hanry ishte ne offside/pozite jashte loje para se se ndodhte ajo prekja e topit me dore qe sipas Hanrit, e kishte prekur topin instiktivishte. Sipas disa informimeve tmaruna prej qetyne bastorgjinjeve loja po u perseritke vetem me pelqimin e dy federatave ēka na lene te kuptojme se FIFA po qet ēkokla, per dikend njerke e per dikend nene.
Mire tha Robi Kin pas ndeshjes :" po muj me paramendu Bllaterin ulur ne kolltuke duke e thirrur ne tel Platinin per t'ia uruar fitoren "...
99% te njerezve kompetent te futbollit qe kane folur per kete rast, jane per perseritjen e ndeshjes me ēka nuk pajtohet vetem treneri (ma pa lidhje n bote) i frances dhe federata e ketije vendi... Po koka edhe nje, Roy Kin spo pajtohet sepse moti eshte ne garez me federaten irlandeze e tash kishemile une po foli diēka.
Para disa viteve ndeshja Bahrein - Australi eshte perserite per motive gati te njejta e spo e shof te arsyeshme pse te i behet i gjithe ky diskriminim Irlandes. Nejse, me kqyre holl e holl edhe ndeshja e vitit te kaluat ne champions league ndermejt Chelseas dhe Barēes ish dufte mu perserite po kaja nonen e kane dhi krejt, biznes hesapi bre!!!

Makresh
24-11-09, 08:24
Po harroni qe Iralanda lojen e saj te fundit e kan fituar thuajse njesoj si Franca, me hile.

Tani nuk eshte faji i Henry-s, gabimet egzistojn sikurse egziston edhe referi per diktimin e gabimeve.

Me humbjen e francės, sejcili lojtar i frances do kishte mi humb ka 13'000 €, kurse Domeneku per kualifikimin e francės ne Afriken e jugut, thuhet, ti ket fituar 860'000 € !

Un them qe T.Henry, bash ja ka mar doren futbollit :biggrin:

panta_rhei
24-11-09, 13:43
Jo, nuk ėshtė qėllimi tė mbrohet Irlanda e tė sulmohet dikush tjetėr. Qėllimi ėshtė tek sporti, si dhe tek domethėnia e kėtij emri, pra i drejtė, i paanshėm etj.

Kėsaj radh mendoj se topi ndodhet nė moralin e Federatės franceze tė futboolit. Sepse, siē tha valiii "Sipas disa informimeve tmaruna prej qetyne bastorgjinjeve loja po u perseritke vetem me pelqimin e dy federatave... (!!!???)
Kjo ma kujton njė ndeshje tė sezonit tė kaluar tė ligės sė dytė angleze (Championship), pėr tė cilėn kam lexuar nė gazetė. Ndodhi njė gjė e rrallė. Lojtari i njė ekipi ndodhet i dėmtuar nė fushė. Njė nga lojtarėt e ekipit kundėrshtar e nxjerr topin jashtė nė mėnyrė qė tė vijnė e ta mjekojnė. Kur ekipi i lojtarit tė dėmtuar bėn rivėnien fundore shėnon gol (edhepse nuk donin). Atėherė ekipi tjetėr fillon lojėn nga mesi i fushės dhe i papenguar shėnon golin e barazimit. Dmth disa ende besojnė nė fair play.
Kėtė lirisht mund ta bėnte edhe Franca, nėse kishte moral dhe shpirt sportiv.

nejse...

Unė kėtu kam edhe njė pyetje: Nėse pėrsėritej ndeshja, ēka do tė bėhej me ata miliardat e fituara dhe tė humbura nėpėr bastore gjatė ndeshjes sė anuluar??? A nuk do tė konsideroheshin edhe bastet pėr atė ndeshje tė anuluara???
Ndoshta duket pyetje naive, prandja edhe kėrkoj falje, sepse kurrė nė jetė nuk kam pasur nė dorė ndonjė tiketė a biletė tė bastoreve. Por thjeshtė mė intereson, sepse nuk ėshtė njė gjė aq e vogėl shuma miliardėshe pėr sistemin e ekonomisė botėrore.

valiii
24-11-09, 18:07
Bastet qe jane vene per kete ndeshje mbeten valide perderisa ndeshja nuk eshte nderpre ne 90 minutate e lojes se regullte. Por, ne kete ndeshje sipas te gjitha gjasave fitues ka dal bastorja e jo individi per shkak se vet rezultati i ndeshjes ka qene befasi i cili ka dal 2sh (qe ne zhargonin bastoresk aludohet ne fitoren e musafirit), ku kuota perafersishte sidhej reth 5.5 ose 6.0 ... Mjetet nuk kthehen ne keto raste pasi qe e tere ngjarja nuk bie ne kundershtim me regulloret e bastoreve sepse ne te gjitha bastoret loja mbaron ne 90 minutshin zyrtar kurse vazhdimet nuk llogariten. Ēka me thane bastorja nuk humbe kurr sepse filozofija e bastores eshte ne ate se fituesi i merr parat e 99 humbesve tjere kurse ne kete ndeshje fituesi i vetem perveē Frances eshte edhe kompania/bastorja kurse humbesit si gjithnje mbeten lojtarte/komorxhinjet.
Sa i perkete ekonomise botrore mund te theme se, vetem sa ja ka pa hajrin ketyre politikave te basteve sepse me fillimin e krizes globale shumica e vendeve te fuēishme perendimore miratuan ligjin per ngritjen e tatimeve ne lojrate e fatit e veēanarishte ne bastoret ku me kete, bastoret indirekt moren sinjalin e gjelbert se mund te hudhen ne manipulime te ndryshme. Per ate, me shume se sot asnjeher nuk ka pas dallavere me shume. Tash kane filluar hetimet ne shume ndeshje te kurdisura ku vetem ne gjermani jane ne hetime 22 ndeshje, 4 a 5 ne champions league dhe nja 8 a 9 ne UEFA CUP . Edhe keto hetime jane vetem formalitet sepse shumicen e ndeshjeve te kurdisura e merr vesh duke e pire kafen e mengjezit nga ndonje cigargji i rendomte sepse bastorja e bllokon menjeher, e lere mo kinse FIFA spo e merr vesh. BIZNES BRE !!!

valiii
24-11-09, 18:15
Po harroni qe Iralanda lojen e saj te fundit e kan fituar thuajse njesoj si Franca, me hile.

Tani nuk eshte faji i Henry-s, gabimet egzistojn sikurse egziston edhe referi per diktimin e gabimeve.

Me humbjen e francės, sejcili lojtar i frances do kishte mi humb ka 13'000 €, kurse Domeneku per kualifikimin e francės ne Afriken e jugut, thuhet, ti ket fituar 860'000 € !

Un them qe T.Henry, bash ja ka mar doren futbollit :biggrin:
Makresh mos u bo ma franzhu se Napoleoni... Hanry gjithnje eshte nen presion te mediave dhe expertve te futbollit sa qe deklaroje se mendon te pershendete nga kombtarja... Titulli hit neper neper gazetat sportive ne France ishte se "nuk e kemi merituar"... Irlanda e ka shkel valak si mrenda si jashte po ja kapi qorrovine qat goll ati vllaut tond mysliman e qy ēka u bo tash :P.

Makresh
26-11-09, 13:56
Makresh mos u bo ma franzhu se Napoleoni... Hanry gjithnje eshte nen presion te mediave dhe expertve te futbollit sa qe deklaroje se mendon te pershendete nga kombtarja... Titulli hit neper neper gazetat sportive ne France ishte se "nuk e kemi merituar"... Irlanda e ka shkel valak si mrenda si jashte po ja kapi qorrovine qat goll ati vllaut tond mysliman e qy ēka u bo tash :P.

:biggrin: Ahahahaha zhe ne sui pa franse mua, po nuk o more faji i Henrys, aj pik se pari ishte ofside, e dyta e preki me dor, dhe e treta : Henry se dha goll ?!

Aj me keq ja ka be Zidani me kry qe ja hini atij spirihuncit se henry qe e preku me dor, po nga njehere edhe gazetat s'kan per cka te polemizojn e hajt ta sulmojn filanin, bile me shum kishin kunder trenerit qe u gzue me eufori se sa kunder henry-t qe ja mundesoi ket fitore.

Tani, pa francen s'kish mu kon as botnorja interesant bree :biggrin: