PDA

View Full Version : Pse Nuk U Ndėrtua Fronti Pėr ēlirimin E Kosovės


Dilaver
14-12-09, 23:08
Mr. Muhamet Kelmendi


PSE NUK U NDĖRTUA FRONTI PĖR ĒLIRIMIN E KOSOVĖS


Redaktore: Ada Hyso
Lektor: Skėnder Zogaj

Shtėpia Botiuese „ILIRIA“
Tiranė, 1999

Hyrje

Ēėshtjet qė do te shqyrtohen kėtu, kanė te bėjnė me organizimin politik e ushtarak te lufts nė Kosovė. Nė njėrėn anė, do tė flitet pėr vetė subjektin politik e ushtarak (LPK-nė dhe UĒK-nė), ndėrsa, nė anėn tjetėr, pėr subjektet politike legale, etj. Vetė ideja pėr ndėrtimin e sistemit ēlirimtar ėshtė e bazuar nė programin e LPK-sė. Kjo organizatė deri nė maj 1998, bėri ēka mundi pėr tė ndėrtuar Frontin Ēlirimtarnė Kosovė. Por, pėr tė kuptuar kėtė, do tė ndalemi ne anėn historike te UĒK-sė, te punės se saj dhe te lidhshmėrisė me LPK-nė, si subjekt krijues dhe udhėheqės i kėsaj force ushtarake.

Lidhur me kėto ēėshtje ėshtė shkruar, diskutuar e folur mjaft. Ka shkrime shumė pozitive, sikundėr qė ka edhe tė kundėrta me te, pėrkatėsisht negative. Ka tė tilla qė ende nuk e kanė kapur si duhet atė, ndonėse ēeshtja ka shkuar aq para, saqė tani me ka kaluar ne subjekt individual politik e ushtarak, mbi tė cilėn po e ndėrton jetėn shoqėrore.

Ēėshtjet qė do te shtrohen dhe shqyrtohen nė kėtė vepėr, nuk janė gjė tjetėr veēse pėrshkrim i punės se madhe shumėvjeēare pėr organizimin dhe ndėrtimin juridik e politik te luftės ēlirimtare ne Kosovė. Kuptohet se qėndrimet e vendimet e marra nga organet udhėheqėse, mbi organizimin tonė ushtarak e politik nuk i kam, sepse ato kanė mbetur ne sekretarinė e LPK-sė, si subjekti qė e ka organizuar atė punė, por unė do tė mbėshtetem nė tė dhėnat qė i kam shėnuar gjatė punės sonė. Kėndej, do tė fus edhe disa letra, kėrkesa e vendime origjinale, te cilat ne njė kopje kanė mbetur tek une, origjinale siē janė, ndėrsa disa tė tjera vetėm do tė
pėrmenden.

Ėshtė e kuptueshme se njė analizė e tillė e punės sonė nė fushėn ushtarake, shumėkujt nuk do t'i shkonte pėrshtati, sepse kėtu do te theksoj edhe emra te cilėt janė te lidhur me ēėshtjen tonė, me atė tė UĒK-sė dhe tė luftės nė Kosovė. Gjatė kėtij shqyrtimi del gjendja, prandaj edhe pėr atė, do te pėrpiqem te jap fakte konkrete te cilat nuk do tė priten mire nga disa, ndėrsa nga disa tė tjerė, ndoshta edhe do te kėrcėnohem, sepse do t'i theksoj bash ne realitetin ekzistues tė kohės.

Ne librin tim me kujtime nga UĒK-ja do te pėrpiqem te ndriēoj anėn politike, atė juridike dhe ushtarake-ēlirimtare tė veprimtarisė sonė deri ne maj te vitii 1998, duke u mbėshtetur ne punėn e Kryesisė dhe te KP te D.jv. qė ėshtė bėrė pėr te krijuar tabanin politik ejuridiko-ushtarak dhe atė shtetėror pėr krijimin, organizimin e ndėrtimin e UĒK-sė. Duke e kapur kėtė ēeshtje me kaq rėndėsi, do te dalė vetiu dhe koha e lindjes se saj, emėrtimi dhe zhvillimi e pengesat e shumta te krijuara ne terren dhe ne forumet tona politike. Ndėrsa, njė pjesė e veēantė i kushtohet gjendjes duke nxjerrė edhe pėrfundime mbi pasojat dhe perspektivėn e ēėshtjes.

Njė ēėshtje po aq e rėndėsishme sa edhe vetė krijimi i saj ėshtė padyshim edhe mbrojtja politike e juridike e UĒK-sė nga LPK-ja, sikundėr dhe ajo morale e diplomatike, qė iu bė aksioneve te saj kudo ne bote, pa dalė si krah ushiarak i LPK-sė, ndonėse ishte e tille dhe pėr vetė shkakun se LPK-ja ishte pėr ndėrtimin e sistemit politik shtetėror (Frontit Ēlirimtar te Kosovės) me te gjitha subjektet politike e organizative ne vend. Veē kėsaj, do tė pėrpiqem me fakte te tregoj shkakun e krijimit te fondit "Vendiindja Thėrret", si bazė e forte financiare pėr UĒK-nė, e cila u krijua nga Kryesia e Degės j.v. tė LPK-sė dhe KP i saj, si formė e financimit te luftės brenda ne Kosovė.

Kėtu do te flas edhe pėr raportet me subjektet politike e organizative nė Kosovė, Shqipėri si dhe me qeverinė e Bukoshit, lidhjet e kontaktet me te, sepse as kėto nuk mund te kalohen pa u
shqyrtuar, pasi jo vetėm qė nuk ka pasur bashkėpunim politik, por as financiar. Kjo gjė ka shpėnė tek forcimi i fondit tonė "Vendiindja Thėrret". Qeveria e pati kundėrshtuar edhe unifikimin, (bashkimin) nė sistem, tė fondit "Vendlindja Thėrret".

Po aq e rėndėsishme ėshtė te kapet pikerisht ēėshtja jonė edhe ne dritėn e pikėsynimit te LPK-sė pėr ndėrtimin e sistemit politik e juridiko - shtetėror nė Kosovė (Frontit Ēlirimtar ne Kosovė), si formė pėr te ecur ne luftėn tonė te madhe ēlirimtare. Nėpėnnjet tyre do tė ndalem tek puna, aktiviteti dhe pengesat pėr ndėrtimin e kėtij sistemi. Kėtė do ta pėrcjell edhe me disa letra qė Kryesia u ka dėrguar subjekteve dhe UĒK-sė, te cilat i kam nė pika te shkurtėra, pėrkatėsisht projektet e tyre te cilat ia pata paraqitur organeve udhėheqėse pėr t'i miratuar. Ato qenė dėrguar nė emėr te LPK-sė.

Natyrisht, ne kėtė liber do té bėhet fjalė edhe pėr grupin politik (klikėn) e krijuar ne kuadėr te LPK-sė e UĒK-sė, si dhe pėr faktorėt qė kanė ndihmuar ne ndėrtimin e klikės se tille, jashtė sistemit tonė te pėrcaktuar né programin e LPK-sė, qė mori nėn kontroll UĒK-nė. Nuk do tė lihet pa u vėnė ne shqyrtim odhe roli i subjekteve politike ne Kosovė,, sidomos i disa politikanéve, tė cilėt bėnė ēmos te mos lejonin ndėrtimin e saj, kuptohet, pėr shumė fakte, po mbi te gjitha nga pozitat e tyre karieriste, bajraktare, financičre e frikacake, sepse ai sistem kėrkonte kalimin tonė ne vendin e ēliruar duke qenė tė lidhur me popull'n. Po kėtu do te shqyrtohet edhe roli i Tiranės zyrtare qė ne periudhėn 1997-98, ishte mjaft negatw dhe pengues.

Njė punė jashtėzakonisht negative ka qenė lufta pėr tė mos e ndėrtuar Frontin. Ne kėtė anė, ka punuar vetė grupi politik i UĒK-sė,

Kryesia Teknike e Degės se LPKj.v. dhe klika e ndėrtuar nga ana e tre anėtarėve te Kryesisė se vjetėr pėr te mbizotėruar UĒK-nė jashtė sistemit. Pėr te arritur formėn e tashme te organizimit dhe kėtė klikė e tille, ata krijuan grupe akuzuese ndaj Kryesisė se vjetėr, duke e ngarkuar atė me akuza te pavėrteta dhe pa fakte mbi vrasjen e shokėve ne Kosovė. Ēdo gjė u vėrtetua, sepse botėrisht ishte treguar se ata kanė rėnė nė pėrleshje e sipėr me pushtues, si ne Vushtėri ne janar te vitit 1997, kur ranė tre heronjtė e kombit tonė. Veē kėsaj, bėnė bllokimin politik te UĒK-sė dhe me shpejtėsi, duke u ndihmuar nga Kryesia Teknike e Degės se LPK-sė jashtė vendit, e cita nuk ftoi pėr me se tre muaj asnjė mbledhje te KP e LPK-sė, u devijuan pėrcaktimet politike dhe u ndėrtua baza aktuale politike e UĒK-sė, jashtė sistemit polilik te pėrcaktuar ne Front Ēlirimtar, si dhe nuk lejuan lidhjet me te.

Nuk kam dėshirė qė ky punim te keqkuptohet, ne mėnyrė qė nga ai te kalohet ne hakmarrje fizike, ndonėse as asaj nuk i frikėsohem. Por, jam i mendimit se ata qė do te vihen ne spikamė, nėse kanė prova te paraqesin mendimet e veta dhe po ashtu tė vihen ne ballafaqim faktet, ne mėnyrė qė lexuesi t'i peshojė faktet pa qenė nėn presion.
Kjo ėshtė demokratike.

Dilaver
14-12-09, 23:15
KAPITULLI I

ORGANIZIMI USHTARAK (UĒK) NĖ KOSOVĖ

Gjatė tėrė historisė, populli shqiptar ka luftuar pėr ēlirimin e vet kombėtar. Ai u kacafyt me armiqtė e shumtė, duke u pėrleshur e luftuar, nė mėnyrė qė tė ēlirohet nga pushtuesit, ata qė e kishin pushtuar me arme dhe me dhunė e terror e mbanin nėn okupimin barbar. Nga luftėrat e gjata te popullit tonė doli shteti shqiptar, por i pėrgjysmuar. Shqipėrisė iu shkėputėn vise te tėra, te pastra shqiptare. Nga trungu i atdheut ndanė Kosovėn dhe shumė vise te tjera, te pushtuara nga Maqedonia, Serbia e Mali i Zi, Greqia, te cilave edhe ua aneksuan.
Mirėpo, pėrkundėr ndarjes, populli ynė e vazhdoi luftėn e tij ēlirimtare. Pas LDB-sė ai luftoi pandėrprerė kundėr pushtuesve serbo-jugosllavė. Me arme ne dore dhe nėpėr rrugėt, sheshet e malet e Kosovės, u ndesh me armikun dhe luftoi pėr ēlirimin e vet. Nga dhuna e terrori i ashpėr serbomadh u mbytėn me mijėra e mijėra shqiptare. Ndėrsa, me qindra e mijėra te tjerė, fėmijė e gra, burra e pleq, u dėbuan nga trojet e veta shekullore. Kjo dhunė e ashpėr, terror e masakrim ēnjerėzor nuk e ndali kombin tonė nga rruga e lirisė, por pėrkundrazi, ai dhjetėvjeēar pas dhjetėvjeēari, pas ēdo goditjeje u riorganizua, duke dalė edhe me i forte se me pare. Natyrisht, edhe armiqtė e thelluan luftėn dhe ndjekjet kundėr kombit tonė, masat e dhunės dhe terrorin shtetėror.
Ky veprim i ashpėr i armikut, i kombinuar me masa dhunuese e terror fashist nga bazat shtetėrore, te papara ne histori, parashtroi detyrėn e organizimit te popullit tonė konform kushteve dhe rrethanave te krijuara te luftės pėr ekzistencė fizike e shoqėrore. Ky pushtim mund te luftohej vetėm me organizimin ne pėrputhje me normal e ligjshme politike pėr te luftuar pėr liri, pavarėsi e vetvendosje kombėtare, forma kėto te lejuara me akte ndėrkombėtare. Organizimin ushtarak te Kosovės e paraqiti koha si kusht te domosdoshėm, pa te cilin kombi ynė nuk do te mund te luftonte me te gjitha mjetet dhe format pėr ēlirimin e vendit, pėr pavarėsi e demokraci, pėr njė shtet te pavarur te Kosovės.
Por, pėr te ardhur deri tek ky organizim politik e ushtarak natyrisht qė kishte vėshtirėsi te mėdha juridike, poirtike e te karakterit kushtetutor. Kėto vėshtirėsi e pengesa u tejkaluan, sepse, vetė kompetentėt sipas dispozitave kushtetutore nuk e organizuan atė punė. Kėshtu, u fitua ligjshmėria dhe, me punė e angazhim te madh te LPK-sė, u organizua subjekti ushtarak ne Kosovė mbi bazat e dispozitave kushtetuese te shtetit.
Subjekti ushtarak (UĒK) u emėrtua nga organizatori i kėtij subjekti, pėrkatėsisht Kryesia e KP te LPK-sė, Dega j.v., e cila e pati edhe pėrgjegjėsinė politike, morale e diplomatike pėrballė kėtij subjekti, kombit e organizmave ne bote. Ky subjekt ushtarak kishte edhe normat e pėrcaktuara pėr ndėrtimin e Frontit Ēlirimtar te Kosovės dhe e financonte atė me vetkontributin e anėtarėve. Me ndihmėn e LPK-sė u ndėrtua, u dha kahja e aksioneve dhe u financuan njėsitė e para te Ushtrisė Ēlirimtare te Kosovės. Ne atė kohė (vitet 1990-1993) ende nuk ishte ky emėrtim, por njėsitė ushtarake sic ishin organizuar edhe vepronin. Atyre iu dha kahja politike e luftės ēlirimtare te kombit tonė, duke krijuar bazėn politike.

1. Bazat politike e juridike-organizative te UĒK-sė

Duke u mbėshtetur ne dokumentet e organizatės, ne programin edhe ne statutin e LPK-sė, nė rezolutat dhe ne vendimet qė dolėn nga mbledhja e Pare dhe e Dytė, si dhe e Tretė e pėrgjithshme e LPK-sė (vitet: 1987, 1989 dhe 1991), para organeve udhėheqėse te LPK-sė, sidomos Kryesisė se KP-sė, qoftė brenda qoftė jashtė vendit, u paraqit nevoja e organizimit te njė subjekti ushtarak qė do te fuste ne veprim te gjitha format dhe mjetet demokratike e ligjore te luftės, pėr te ēliruar vendin dhe pėr te realizuar bashkimin kombėtar te popullit shqiptar, aspiratė historike e kombit tonė (Dokumentet e LPK-sė deri neMP te Trete).

Shumė herėt u punua ne kėtė fushė. Pėr te ndėrtuar njė ushtri u mbėshtetėm ne vijėn politike te LPK-sė dhe ne dispozitat juridike te kėsaj organizate te popullit tonė. Ne organet udhėheqėse te kėsaj organizate (ne Kryesi) nxorrėm edhe sektorėt pėr te gjitha sferat e veprimarisė sonė ēlirimtare, nga ato politike e juridike, deri tek sektori ushtarak, etj. Mirėpo, pėr te arritur kėtė organizim ushtarak dolėn edhe shumė detyra te mėdha ne fusha te ndryshme, sidomos ne ato politike, juridike e luftarake te cilat duhej te rregulloheshin, ne mėnyrė qė te arrihej tek organizimi i njė subjekti ushtarak.

Kėto ēėshtje e preokupuan me vite te tėra Kryesinė e LPK-sė.

a) Ēfarė kishte sanksionuar LPK-ja

Sic dihet, LPK-ja ishte vete e pėrcaktuar si organizate ēlirimtare. Ne programin e saj thuhej:
"Populli shqiptar lufton pėr te arritur ēlirimin e Kosovės dhe formimin e shtetit te pavarur qė do te pėrfshijė te gjitha trojet e veta nėn pushtim, ku shqiptarėt janė shumicė" (...).

Ndėrsa pėr te arritur kėtė pikėsynim ishte sanksionuar: "Pėr te arritur pikėsynimet kornbėtare, ēlirimin e vendit, LPK-ja do te pėrdorė te gjitha format e luftės ēlirimtare: demokratike, paqėsore dhe te kryengritjes se armatosur ēlirimtare" (Programi i LPK-sė).

Kėto dy pėrkufizime juridike ishin bazė e veprimtarisė sonė politike e juridike ne kuadėr te luftės pėr ēlirimin e vendit. Megjithatė, me kalimin e kohės ne aspektin ushtarak, pėrveē ne atė politik e organizativ, LPK-ja u stėrkeq dhe nuk kishte mundėsi veprimi. Kėtu ndikoi jeta plurale ne vend, pėrkatėsisht krijimi i njė numri te madh te partive politike. Dalja ne skenė e kėtyre partive si dhe pėrpjekja qė te bėhej rezistencė pėr ekzistencėn juridike e organizative te LPK-sė, bėri qė ky pikėsynim programor te neglizhohej dhe graduaiisht LPK-ja te kalonte ne parti politike. Ajo nuk u legalizua tek organet si parti, por veprimtarinė e vet,
ne fakt e kishte te tille. Ndonėse e legalizuar ishte si organizatė, vetėm emėrim e kishte te tille.
Kėshtu jeta e organizatės u dyfishua. Pas mbajtjes se Mbledhjes se Pėrgjithshme te Tretė ne vend, ne vitin 1991, ajo pėrfundimisht e humbi karakterin e vźt ēlirimtar. Ne mbledhje brenda vendit u pėrcaktua vetėm karakteri politik i organistės, si subjekt gjoja "legal'". Pėr atė shkak mbetėn disa kėshilla jashtė ingranazheve te saj, sepse nuk e pranuan atė legalizim. Ndėrsa, ne botėn e jashtme, ende u mbajt ne jetė kombinimi i formave legale me ilegale te veprimtarisė, por ne fakt, pėrballė subjekteve politike shqiptare dilte si subjekt legal. Kjo ne njė anė dhe, ne anėn tjetėr neglizhimi i udhėheqjes se daiė brenda vendit pėr te vazhduar punėn, pėr ēka edhe Kryesia dha dorėheqje, bėnė qė tėrė aktiviteti i LPK-sė brenda dhe jashtė, pėrsėri te kalonte ne botėn e jashtme, tek Dega j.v. Ne fakt ky ishte edhe vendimi i LPK-sė. Nėse baza jonė atje mbetej pa organe udhėheqėse, detyrat e saj t'i kalonin Krvesisė jashtė vendit.
Pushimi faktik i veprimtarisė se saj brenda vendit, e nxorri Kryesinė e LPK-sė, Dega j.v. para njė akd te vėshtirė. Kėsaj i duhej te punonte ne dy fronte: se pari, ne drejtim te zgjerimit te radhėve te LPK-sė brenda vendit dhe, se dyti, ne drejtim te krijimit te bazės politike e juridike, pėr te organizuar njė force ushtarake pėr te luftuar pėr ēlirimin e Kosovės. Ne fakt, njėsitė e para vetėm sa ekzistonin. Ato lindėn nga ish-kėshillat popullore ne vitet '90-'91, atėherė kur, pas dorėheqjes se Krvesisė u stėrkeq organizata brenda vendit dhe shumė kėshilla kaluan vetvedu ne njėsi ushtarake ēlirimtare. Por, kjo forme nuk mjaftonte pėr njė luftė ēlirimtare. Duhej te punohej ne krijimin e bazės politike e shoqėrore, pėrkatėsisht te platformės se subjektit qė krijohej. Kjo ishte pėrcaktuar politikisht vetėm nėpėr mbledhjet e pėrgjithshme te organizatės.
Baza juridike e politike ishte ndėrdmi i njė Fronti Ēlirimtar te Kosovės, me bashkimin e te gjitha subjekteve shqiptare, pa dallim pikėpamjeje politike, ideje, krahine a vendi, por qė janė pėr ēlirim. Pėrjashtim bėnte vetėm baza tradhtare. Kjo ishte e sanksionuar ne dokumente te LPK-sė. Edhe ne mbledhjet e LPK-sė, kuptohet, ato te pėrgjithshme, sidomos ne Mbledhjen e Dytė dhe te Tretė te Pėrgjithshme, te organizuara ne botėn e jashtme, u nxorrėn edhe disa rezoluta ku tregohej baza politike e shoqėrore dhe bėhej detyrė parėsore e LPK-sė, pėrkatėsisht e udhėheqjes se saj, ndėrtimi i njė subjekd ushtarak, jashtė radhėve te LPK-sė. Kjo duhej te luante vetėm rolin e udhėheqjes, kuptohet ne anėn politike, juridike, diplomatike dhe ta financonte atė. Prej kėsaj, madje para shpėrthimit te luttes se armatosur, ishte pėrcaktuar ndėrtimi i Frondt Ēlirimtar te Kosovės, si forma e mjeti i vetėm pėr te ēliruar Kosovėn nga pushtuesit shekullor.
Mbi kėtė bazė u kalua ne krijimin e bazės juridike pėr organizimin e njėsive ushtarake. Qė ne vitet 1991-1992 u vendes ne Kryesi platforma politike pėr subjektin e ri. Me atė bazė parashiheshin format e mjetet e luftės te cilat, pėrveē atyre pasive e aktive, pėrfshinin edhe mjetet ēlirimtare pėr ēlirimin e Kosovės. Kryesia e pranonte jetėn plurale ne vend dhe ndėrtimin demokratik te shtetit te Kosovės. Kėtij pėrkufizimi politik te paraqitur nga Sektori politik e juridik i organizatės i mungonte vetėm ana juridike. Pėr kėtė shkak, si sektor u mbėshtetėm ne rezolutat e MP te LPK-sė dhe mbi atė bazė nxorrėm vendimin pėr organizimin dhe ndėrtimin e subjektit te ri. Ky ishte vetėm njė pėrforcim juridik i vendimit pėr subjektin e ri, i cili ishte duke u organizuar (Vendimet dhe Rezolutat e LPK-se Degaj.v. tė MP te Tretė).

Dilaver
14-12-09, 23:24
b) Baza organizative pėr ndėrtimin e UĒK-sė

Detyrė tjetėr qė doli para organit tonė ishte gjetja e formave pėr tė dalė nga gjendja qė u krijua brenda vendit. Degės jashtė vendit i duhej te merrte rolin udhėheqės, jo vetėm pėr ndėrtimin e radhėve tė saj brenda vendit, por edhe te subjektit ushtarak.
Mbledhjet e LPK-sė e pėrcaktuan kėtė lloj organizimi, sepse brenda vendit, pas MP te tretė te saj, vitin 1991, u larguan Hydajet Hyseni, Mehmet Hajrizi, Gani Syla, etj, nga udhėheqja, madje Gani Syla edhe si krvetar. Kėsisoj, mbetėn radhėt pa udhėheqje, gjė qė i kaluan kompetencat e saj tek udhėheqja e LPK-sė jashtė vendit. Kjo ndodhi pėr shkak se ky grup pati kėrkuar zyrtarisht te dilej me deldarimin pėr te shpallur LPK-nė inekzistente (Roporti informativ i Grupit te Organizimit te LPK). Ndėrsa, si arsyetim jepej se, kjo organizatė gjoja ishte e tepėrt ne jetėn plurale te Kosovės, LPK-ja si organizatė ilegale e kishte kryer detyrėn e vet politike e shoqėrore dhe se, tash ishin partitė légale qė vepronin ne vend.
Ne kohėn qė po diskutojmė, Kryesia e Degės j.v. pėrbėhej prej Kryetarit Fazii Veliu, Nėnkryetarit Muhamet Kelmcndi, Sekretarit Emrush Xhemaili, Pėrgjegjėsit Financiar Gafurr Elshani dhe anėtarėve: AU Ahmeti, Xhavit Haliti dhe Agush Buja, qė ne MP te katėrt u zėvendėsua me Adem Grabovcin. Si Kryesi e KP te LPK-sė Dega j.v. e zgjedhur pas MP te Tretė mori tėrė aktivitetin e LPK-sė. Nga ky moment iu futėm punės si Kryesi pėr njė organizėm tjetėr ne fushėn ushtarake, krahas vazhdimit te punės pėr ndėrtimin e LPK-sė e cila parashikohej si bazė politike (Shenimet nga ditari i MK).
Mirėpo, pėr te kryer detyrat qė shtronte koha, si organ i tėrėsishėm, vetėm me mbledhjet tona te organizatės, qė ishin sanksionuar edhe ne program, ishte e pamundur. U desh te grimcoheshin punėt dhe te zgjidheshin sektorėt pėr ēdo fushė e veē e veē. Ne fakt, sektorėt i kishim pėr veprimtarinė tonė te brendshme qė nga vitet 1987, por tash lypsej rregullimi i tyre juridik dhe profesionalizimi i kuadrit ne to.

Ne kėtė kohė nxorrėm disa sektorė:

1. Sektori politiko-juridik me udhėheqės Muhamet Kelmendin, anėtarė Fazli Veliun dhe Emrush Xhemailin, i cili ishte kompetent pėr anėn politike dhe juridike. Ky sektor nxirrte projektvendime, rezoluta, qėndrime e rregullore dhe i paraqiste para organeve pėr miratim.
2. Sektori pėr organizimin e radhėve te LPK-sė brenda vendit, qė kishte udhėheqės Emrush Xhemailin, ndėrsa anėtarė Gafurr Eishanin dhe Ali Ahmetin. Kėtij sektori i ndihmonte edhe Xhavit Haliti. Ky ishte sektor qė duhej te gjente radhėt brenda vendit dhe te strukturonte organizatėn tonė atje.
3. Sektori i rėndėsisė se veēantė, me udhėheqės Xhavit Halitin dhe anėtarė Ali Ahmetin dhe Emrush Xhemailin. Kėta ishin pėrcaktuar si ndėriidhės midis Kryesisė dhe radhėve te njėsive ēlirimtare. Ky sektor pėrcillte vendimet e qėndrimet tona atje dhe anasjelitas, te atyre tek ne. Merrej edhe me gjetjen e forcave te reja ēlirimtare ne Kosovė (Shenimet nga ditari i MK).

Kishim edhe sektorė te tjerė, si sektori diplomatik me udhėheqės Rexhė Ibėrdemaj dhe propagandistik me udhėheqės Fazli Veliun.
Edhe kėto i kishin te pėrcaktuara kompetencat e veta. Pastaj, ishte sektori financiar, pėr agjitacion, mėrgimtar, ctj. Te gjithė kėta sektorė vepronin ne kuadėr te Kryesisė se Degės jashtė vendit.
Vjen kėtu te pėrmendet edhe puna e madhe pėr gjetjen e formave te organizimit. Njė punė te madhe pėr kėtė ka kryer njė ekspert nga Tirana, i cili na pati ofruar materialin e organizimit te kėsaj veprimtarie, material qė e shqvrtuam dhe e vumė ne bazė te organizimit tonė. Ky u morr edhe me aftėsimin e kuadrit tonė pėr kėtė detyrė te madhe kombėtare. Mbi kėtė material i dha Kryesia edhe kahjet e organizimit, duke u mbėshtetur ne format e organizimit te njėsive ushtarake te vogla, pa numėr te madh, ne konspiracion dhe nxorri vendimet pėr mėnyrėn e veprimtarisė se tyre. Ne Kryesi u diskutuan edhe kahjet e veprimit ushtarak. Ndėrsa, u vendos qė brenda vendit te shkohej vetėm tek ish-anėtarėt e LPK-sė, tek te burgosurit dhe tek ata qė njiheshin pėr sakrifica, trimėri dhe me vetėdije kombėtare, te paimplikuar ne veprimtari destruktive dhe qė ishin treguar me vepra lufėtarė te zotė te ēėshtjes kombėtare.
Krahas kėsaj, ne Kryesi u diskutuan edhe format e veprimtarisė ushtarake te njėsive qė organizoheshin, forma kėto qė i jepnin karakter politik veprimtarisė ēlirimtare, duke dhėnė kahjet e saj, objektivat dhe forcėn juridike te veprimtarisė. Pėr kėtė nga sektori politik e juridik iu propozua Kryesisė se LPK-sė te nxirrej ky vendim: "Njėsitė ushtarake ēlirimtare duhet te organizohen ne njėsi te vogla ushtarake, me konspiracion dhe disiplinė te rreptė. Ato kanė te drejtė te yeprojnė vetėm kundėr forcave pushtuese te armikut, njėsive policore e ushtarake te pushtuesit dhe objekteve me rėndėsi ushtarake e shtetėrore. Ne punėn e sipėr duhet te zgjerohen dhe te riorganizohen.
Ne punėn e vet ēlirimtare, njėsitė nuk guxojnė te kryejnė aksione kundėr popullsisė civile, fėmijėve e grave, ne vendet publike dhe kundėr objekteve social-kulturore, etj. Kjo pėr shkak se, nėpėrmjet kėsaj kalohet dhe vierėsohemi ne ushtri "terroriste", akuzė te cilėn pushteti i Beogradit po e pėrdor kudo, ne bote dhe brenda vendit"(Projektvendimi i LPK-sė).

Ky vendim u aprovua njėzėri.
Megjithatė, ky vendim paraqiti pėr detyrė dhe po ne kėtė mbledhje u vendos, qė ne te ardhmen, te shkohej kah rregulli juridik i subjektit qė po organizohej, kuptohet nie akie normative e me dokumente tjera. Ne Kryesi u kėrkua qė te ushtroheshin anėtarėt qė do te futeshin ne kėtė subjekt ushtarak dhe, te gjendeshin e te punohej edhe me forēat ushtarake, oficerėt shqiptarė ne Shqipėri, qė ishin aktivė a te pushuar nga puna dhe me oficerėt shqiptarė nga Kosova, qė gjendeshin nėpėr vendet e ndryshme ne bote. Me vonė krijuam edhe grupe te veēanta te punės pėr ēėshtjet e tilla, pėrkatėsisht sektori pėr punė me oficerė si dhe pėr ēėshtje te tjera te rėndėsishme pėr luftėn tonė ēlirimtare.

Dilaver
14-12-09, 23:27
c) Baza politiko-juridike pėrndėrtimin e UĒK-sė

Pas nxjerrjes se vendimeve politike ne Kryesi, u kalua ne realizimin e tyre juridiko-politik. Ky organ shkoi kah gjetja dhe dhėnia e bazave politike e juridike, si pėr organizimin, ashtu edhe pėr aktivitetet dhe veprimtaritė e tjera te saj, mbi te cilatduhej te ndėrtohej ushtria jonė.
Ēėshtje qė domosdoshmėrisht duhet te pėrmendet, ėshtė qėndrimi unanim i atėhershėm i Kryesisė se Degės j.v. pėr disa ēėshtje politike, juridike e ushtarake, mbi te cilat u punua. Veē kėsaj, u pėrcaktuan edhe disa parime, te cilat duhej gradualisht te zgjidheshin nga ana jonė, ne bashkėpunim me organet qė do te dilnin nga njėsitet ēlirimtare te Kosovės, pra bashkimi politik e ushtarak ne Front. Kryesia e Degės pati vendosur mbi disa ēėshtje, mbi te cilat u punua deri ne vket 1997-1998.
a) Ishte vendosur qė shtrirja territoriale e njėsive te ishte ne gjithė territorin shqiptar te pushtuar nga ish Republikat e Jugosllavisė, sepse ne atė kohė ato nuk ishin ende shtete te pavarura, ndonėse ishte marre vendimi qė aksionet ne Maqedoni dhe ne Mal te Zi te kryheshin vetėm me urdhėr te Kryesisė, pavarėsisht nėse ekzistonte bashkėsia shtetėrore apo jo (Jugosllavia). Kjo duhej te bėhej duke i analizuar rrethanat ne tėrėsi, qoftė te brendshme, qoftė te jashtme, prej nga duhej te vendoste edhe pėr subjektin qė do t'i merrte ne pėrgjegjėsi aksionet ēlirimtare ne kėtorepublika jugosllave.
b) Sanksionimi juridik i njėsive ushtarake me emėrtim te subjektit dhe me nxjerrjen e statutit te saj juridik, forme e cila ndalonte kalimin apo rrėshqitjen e njėsive ushtarake ne njėsi te pavarura jashtė kontrollit politik, duke e ndėrtuar atė juridikisht. Kjo, pėr faktin se, pa rregulla te tilla, ato mund te pavarėsoheshin shumė lehtė dhe nga ndonjė situatė edhe te shndėrroheshin ne subjekte te pavarura. Ato, kėshtu, mund te kryenin edhe aksione te paparamenduara te cilat mund te vierėsoheshin terroriste dhe kėshtu, te dėmtohej lufta jonė ēlirimtare, qė me program i luftonte kėto forma veprimtarie, pėrveē atyre ēlirimtare.
c) Ndėrdmi i Frontit Ēlirimtar te Kosovės si forme e mjet i vetėm pėr te bėrė te mundur bashkimin e tėrė forcave shqiptare, te subjekteve politike e shtetėrore, te njerėzve me influence, pa dallim pėrkatėsie fetare, bindjeje ideologjike e vendit ku shtrihej veprimtaria, ne luftė pėr liri, pavarėsi e shtet, si forme qė i jepte luftės sonė karakter kombėtar unik, prej nga edhe krijohej tabani politik e juridik, qė do te shpinte kah institucionalizimi i luftės dhe forēa jonė ēlirimtare (UĒK) shndėrrohej ne ushtri te shtetit.
d) U hap Fondi "Vendlindja Thėrret" si fond qė i dedikohej kryesisht njėsive ēlirimtare. Ky fond, fillimisht u fut ne kuadėr te sektorit financiar qė e udhėhiqte Gafurr Eishani. Kėshtu vazhdoi deri ne vitet e me vonshme (1994-1995), kur me propozimin e Kryesisė; KP i LPK-sė Dega jashtė vendit zgjodhi pėrgjegjės njė shok te KP-sė, Jashar Salihun dhe nėpėr shtete e nėndegė nėrejegjėsit e tjerė te fondit. Qė te gjithė i pėrgjigjeshin sektorit financiar te Kryesisė se KP te LPK-sė, pėrkatėsisht pėrgjegjėsit te tij. Ndėrsa, financimi bėhej nga baza detyruese e anėtarėve, duke dhėnė nga njė mijė e me shumė DM. Ka patur raste kur vetėm Kryesia (anėtarėt) kanė dhėnė mbi 30-40 mijė DM pėr njėsitė e UĒK-sė (Vendimet e Kryesisė se KP e LPK-sė D.J.V., maj 1993).
Pėr te gjitha kėto detyra ishin sektorėt e veēantė te punės. Ēdo sektor e kishte lėmin e vet dhe ato fllluan nga puna ne aspektin juridik. Shpejt u nxorrėn rregulloret nga Kryesia dhe u futėn ne fuqi. Udhėheqėse mbeti Kryesia e LPK-sė. U rizgjodhėn edhe pėrgjegjėsit pėr ēdo sferė te veprimtarisė. Prandaj, me krijimin e kėtyre bazave politike ne organizatė u kalua ne fushėn, ku, ne mėnyrė profesionale, kryheshin detyrat ne lėmitė e veēanta. Kjo shėnon edhe fillimin e punės profesionale.
Ky organizim krijoi tabanin juridik e politik pėr ndėrtimin e njėsive ēlirimtare, te cilat me vonė u lidhėn njėra me tjetrėn organizativisht, ne strukturė dhe ne komandė dhe u ndanė edhe zonat e veprimtarisė ushtarake ne vend. Ne vitet e ardhshme u emėrtua kjo force ēlirimtare dhe u ndėrtuan zonat dhe Shtabi Qendror i saj.

2.Njėsitė e para ēlirimtare ne Kosovė, financimi, emėrtimi dhe ndėrtimi jurdik i UĒK-sė

Krahas pėrcaktimit politik e juridik te platformės se njėsive ēlirimtare ne Kosovė, u punua me te madhe edhe ne ndėrtimin e strukturės se tyre. Themi njėsi, sepse kėtu fjala ėshtė pėr vitet 1990-1993, para se ky subjekt te emėrohej ne "Ushtri Ēlirimtare te Kosovės". Qė para kėsaj, ishin organizuar ne Kosovė njėsi te cilat vepronin mbi bazėn e pėrcaktimit politik te organizatės sonė e cila edhe i udhėhiqte. Kryesia e KP te LPK-sė Dega j.v. u mor shumė herė me kėto ēėshtje. Ajo shqyrtonte situatėn ne vend, jepte kėshilla polidke dhe bėnte financimin e njėsive luftarake. Me ndihmėn dhe punėn e kėtij organi ishin organizuar ne Kosovė disa njėsi ēlirimtare. Ato vepruan disa herė kundėr forcave pushtuese serbe, pėrkatėsisht policisė. Mbi njė bazė te tille u krijuan edhe njėsi tjera ēlirimtare, ne viset tjera.
Edhe pse kjo dihet, ka mendime te ndryshme pėr kohėn e lindjes se UĒK-sė. Ato janė kontradiktore. Kjo kontradiktė paraqet nevojėn e ndriēimit te ēėshtjeve te tilla. Dihet se ne varshmėri me zgjerimin e njėsive, pėrkatėsisht me ndėrtimin e njėsive ēlirimtare, ne vitin 1993 u paraqit nevoja edhe e emėrtimit te kėsaj force ushtarake, gjė qė ne kėtė vit u bė nga Kryesia e LPK-sė, Dega j.v. Natyrisht, veprimtaria donte edhe njė bazė financiare, nėpėrmjet se cilės u siguruan mjetet dhe u veprua kundėr pushtuesit. Ne vitin 1993 u sanksionua edhe baza politike udhėheqėse, pėrkatėsisht LPK-ja, pėrderisa te organizohej Fronti.
Por, ēėshtja e ndėrtimit te UĒK-sė pas vitit 1993, duhet domosdoshmėrisht te shtjellohet edhe me poshtė, sepse ato pasojnė ndryshim te madh ne jetėn e pėrgjithshme te organizatės dhe te UĒK-sė. Janė, pikėrisht, mjetet financiare dhe lufta karrieriste e pėrcjellė me bajraktarizėm, pėrveē konfliktit qė lindi i ashpėr midis radhėve tona, pėr mos ndėrtimin e Frontit Ēlirimtar te Kosovės, faktorėt me kryesorė qė kanė ēuar deri tek ndarja dhe krijimi i klikave ne organizimin politik dhe ushtarak, si dhe ndėrtimin i grupit politik ne te. T'i trajtojmė tard ēėshtjet deri ne vitin 1993.

Dilaver
14-12-09, 23:29
a) Njėsitė e para ēlirimtare

Bėrthamat e para te UĒK-sė janė krijuar nga bazat e LPK-sė qė mbetėn pas dorėheqjes se udhėheqėsisė se LPK-sė brenda vendit, kryetar i se cilės ishte Gani Syla. Ai pas njė periudhe prej disa muajsh jetė tėrėsisht pasive pėr LPK-nė, u largua edhe zyrtarisht. Me largimin e tij dhe te shokėve qė i pėrmendėm me lart, ne fakt, u paralizua jeta organizative e LPK-sė. Kjo bėri qė shamė kėshilla te kėrkonin te organizoheshin ne aspektin ushtarak. Pėr kėtė kėrkuan dhe ranė ne kontakt me shokėt tanė te Kryesisė j. v.
Nga ky moment, kompetencat e organizatės sonė i mori vete Kryesia e Degės j.v., jo vetėm pėr ndėrtimin e LPK-sė brenda vendit, por edhe te organizimit, ndėrtimit e udhėheqjes se njėsive ēlirimtare qė u organizuan pėr te futur ne veprim te tėra mjetet e lejueshme ne bote, edhe luftėn e armatosur. Disa kėshilla, ne viset e ndryshme te Kosovės, u shkėputėn nga jeta politike ne kuadėr te LPK-sė. Ato e shpallėn veten njėsi ushtarake, ndėrsa ne, si Kryesi, pas raportimit te sektorit, i pranuam (Vendimi iKryesisė se KP).
Natyrisht, ne si Kryesi bash kėtė lloj shkėputjeje nga radhėt tona dhe organizim vetėm mbi bazėn ushtarake nuk e donim. Ne, gjithashtu, nuk i njihnim kėta njerėz. Kryesia ishte pėr veprimtari te dyanshme, politike dhe ushtarake, duke u kombinuar njėra me tjetrėn. Por, sic u pa, kėto kėshilla nuk donin me te merreshim me punė politike, pėrveēse me veprimtari ēlirimtare. Puna politike, ajo e udhėheqjes, etj, iu la LPK-sė. Kėshillat kishin frikė nga dekonspirimet te cilat e kishin pėrcjellė mjaft gjatė organizatėn. Bazat e LPK-sė, brenda vendit, nuk donin qė vetėm pėr organizim, apo pėr program, agjitacion a pėr ndonjė ēėshtje normale, pėr ide e mendime, pa veprimtari konkrete ēlirimtare kundėr pushtuesit, te kapeshin e dėnoheshin me dėnim te rende.
Me dėshirėn e tyre dhe me miratim te organizatės disa kėshilla te LPK-sė kaluan ne njėsi luftarake. Ato vepruan ashtu me vulinetin e tyre, pa i detyruar kush. Natyrisht, kjo forme u pėrshėndet dhe menjėherė u riorganizuan. Ne kėtė kohė kishte edhe disa njėsi tjera te UĒK-sė, te krijuara ne vitin 1990, por ato nuk ishin te lidhura me njėsitė tona dhe vepronin te pavarura. Lidhja e tyre me ne u bė ne vitet 1994-1995. Por, e rėndėsishme ėshtė qė te dihet fakti se, njėsitė e para te armatosura datojnė nga viti 1990. Kėtu fillon organizimi ushtarak i UĒK ne viset tona te pushtuara.
Edhe pse kishte njėsi ēlirimtare, ende ne kėtė kohė nuk kishte ndarje ne zona, nėnzona operative, etj, mbi te cilat duhej te veprohej ushtarakisht. Ato {njėsitet ēlirimtare) ishin te pavarura nga njėra tjetra. Kjo ndarje nuk u bė edhe pėr faktin sepse kishte jashtėzakonisht pak njėsi ēlirimtare, sikundėr mund te shihet edhe nga vete aktiviteti ne terren. Pėrveē disa veprimtarive luftarake ne vitet 1990, 1991, 1992; ne vitin 1993 ende nuk ishim ne situatė pėr te kryer veprimtari te njėsishme dhe ne gjerėsi te territorit tonė te pushtuar, sepse ende nuk kishte as shtrirje dhe as njė komandė unike qendrore pėr te gjitha ato njėsi ushtarake. Njėsitet nuk kishin strukturė.
Njėsitet luftarake ishin kryesisht ne Drenicė, ne Dukagjin ne anėt e Lumthatit, komunat e Gllogovcit e Skėnderajt, Malishevės dhe Deēanit. Kishte njėsi te vogla ushtarake edhe ne Liap, e ne disa fshatra te Ferizait. Me vonė u zgjeruan dhe u organizuan njėsitet ēlirimtare edhe ne vendet tjera, deri ne viset e pushtuara shqiptare nėn Maqedoni. Viti 1993 shėnon pėr hčre te pare datėn kur, edhe pse pak, ne tėrėsi ne vend kishim njėsi ēlirimtare te cilat vepronin te pavarura dhe te lidhura me Kryesinė e Degės.
Prandaj, me organizimin e njėsive te para nga viti 1990 u kalua ne organizimin edhe te njėsive te tjera, te cilat ēojnė deri tek ndėrtimi i saj si ushtri. Kjo u arrit ne vitin 1993 kur u strukturua organi udhėheqės, Shtabi Qendror, si dhe kur u emėrtua UĒK-ja nga Kryesia e Degės se LPK-sė. Anėtarėt e pare te kėtij organi ishin nga S.ektori i rėndėsisė se veēantė te Degės jashtė vendit. Ndėrsa, si organ udhėheqės, me kompetenca politike, organizative, diplomatike, etj, mbeti Kryesia e Degės j.v. e cila e udhėhoqi atė deri me 01.05.1998. Ne kėtė kohė bėhet grushti politik ndaj kėtij organi dhe nga ky moment kalohet ne kooptimin e organit udhėheqės te UĒK-sė, si dhe te sektorėve tjerė.
Ne kėtė kohė, njėsitet kishin program te vetin pėrcaktimin politik te organizatės qė i udhėhiqte, pėrkatėsisht LPK-nė Dega j. v. Kryesia e saj ishte udhėheqėse politike, pėr te mos thėnė edhe Shtab i Pėrgjithshėm i njėsive te armatosura, UĒK-sė. Ky organ lėshonte informatat mbi punėn, aktivitetin dhe me vonė edhe komunikatat ne emėr te SHQ-sė te UĒK-sė. Sipas programit te LPK-sė dhe udhėheqjes se saj jashtė vendit, u pėrcaktuan edhe detyrat e saj pėr pavarėsinė e Kosovės dhe bashkimin me shtetin tonė te te gjitha viseve etnike e te pushtuara nga shtetet sllave.
Njėsitė ushtarake nuk kishin rregullore dhe as program te vetin te veēantė. Ato vepronin mbi dispozitat qė kishte LPK-ja. Dokumentet e kėsaj organizate, pėrkatėsisht programi, statuti, rezolutat dhe vendimet e kėsaj organizate kishin vierė politike e jundike edhe pėr njėsitet e UĒK-sė. Pas kėsaj, u dhanė bazat politike nga LPK-ja edhe pėr UĒK-nė e cila me vonė u shndėrrua ne subjekt dhe ajo mbi kėto dispozita veproi ushtarakisht.

Dilaver
14-12-09, 23:33
b) Financimi i UĒK-sė

Ndėrtimi i njėsive te para paraqiti para organizatės sonė dhe detyrėn e financimit te tyre. Ne si subjekt e kishim financimin e brendshėm i cili bėhej nėpėrmjet anėtarėsisė sonė. Por, ky financim ishte vetėm pėr organizatėn, aq me tepėr qė ishte shumė simbolik, sepse kuotimet mujore qė paguheshin ishin shumė te vogla.
Fillimisht u bė financimi i njėsiteve te tilla nga finanēat e LPK- sė. Ato jepeshin ne forme te parave te gatshme, te mjeteve te ndryshme dhe ne mjete luftarake te cilat siguroheshin ne mėnyrė ilegale, kudo ku i gjente grupi i punės, i ndihmuar nga Kryesia ne tėrėsi. Mjetet ndaheshin sipas territorit, njėsive e veprimtarisė qė e kryenin ato. Me vonė, pas vitit 1995, sic do te shohim, ato iu dėrguan Shtabit Qendror te UĒK-sė dhe ai kryente administrimin e mjeteve. Kjo ndodhi deri ne janar te vitit 1997, sepse pas dėmtimit te radhėve te UĒK-sė, ne vitin 1997, administrimi i mjeteve pėrsėri u bė nga Kryesia.
Mirėpo, deri ne vitin 1993, ky subjekt luftarak qė po krijohej ende nuk kishte strukturė. Ne nuk e kishim dhėnė ende informacionin ne organizatė se mjetet e LPK-sė po i dedikoheshin radhėve ēlirimtare. Zaten, organet e organizatės as qė i informuam pėr ekzistimin e njėsive luftarake ne anėtarėsinė e vet, prandaj edhe mjetet financiare qė i dedikonim nga anėtarėsia e jonė kėsaj veprimtarie i fusnim ne kuadėr te buxhetit qė i dedikohej radhėve te organizuara brenda vendit, ku pėrfshiheshin edhe njėsitet e tilla luftarake. Vetėm ne vitin 1995, para MP te Peste te LPK-sė Dega j. vendit, doli zyrtarisht para KP te organizatės dhe informoi pėr ekzistencėn e UĒK-sė si force ushtarake (MP e Peste e LPK-sė)
Financimi i njėsive ne kėtė kohė nuk e kalonte shumėn 4-6 mijė DM ne muaj. Kishte muaj ku as kėto nuk mund t'i siguronim, ndonėse nevoja ishte e madhe. Prandaj, ne vitet 1991-1993, disa herė u nxorr vendimi qė anėtarėt e Kryesisė se Degės te japin ndihma financiare pėr punėn e njėsive ēlirimtare. Kjo edhe u bė. Kishte raste, viti 1993, kur u dhanė nga njė mijė DM. Kjo u pėrsėrit disa herė nė punėn tonė. Ndėrsa, ne vitet e mėvonshme kėsaj iu shtuan edhe anėtarėt e KP-sė dhe ēdo anėtar i LPK-sė (Vendimet e Kryesisė dhe te KP e LPK-sė mbi ēeshtjen financiare). Te gjithė anėtarėt e LPK-sė ishin te detyruar, me vendim, te paguanin shuma te veēanta.
Ne vitet 1990-1993, pėr te cilat po diskutohej financimi, nuk kishte asnjė subjekt tjetėr, as partiak, as qeveritar, organizėm kulturor, shoqatė, etj, qė dha qoftė edhe njė ndihmė financiare pėr UĒK-nė. Financimi i vetėm ne vite ishte nga LPK-ja. E tėrė anėtarėsia e LPK- sė shkonte tek njėsitet ēlirimtare. Asnjė lek nuk kishte mundėsi te mbahej pėr nevojat e LPK-sė. Ēdo shpenzim tjetėr mbulohej individualisht, qoftė edhe pėr organizatėn. Kjo na dėmtoi pa masė. Por, kundruall financave te vogla, kjo ishte domosdoshmėri pėr kohėn.

c) Emėrtimi dhe ndėrtimi juridik i UĒK-sė

Ne vitin 1993 u ndėrtua subjekti ynė ushtarak. Atij iu krijua struktura e organizimit dhe u bė ndarja e njėsive nėpėr terren. Para emėrtimit, u nxorr njė rregullore e pėrkohshme pėr funksionim te brendshėm e cila e pėrcaktonte strukturėn e saj, ndarjen dhe komandimin nėpėr terren, por vetėm deri tek emėrtimi. Me pas u pėrcaktua nxjerrja e rregullores.
Ky subjekt nuk kishte ne kėtė kohė as emėr, as rregullore te pėrhershme dhe as dokumente normative. Prandaj, ky mosrregullim juridik me dispozita, ishte njė ndėr ēėshtjet me te rėnda dhe mbi te cilėn ne Kryesinė e Degės j.v. u diskutua shumė here. Ne kėtė kohė ishin tri ēėshtje, pėr te cilat kishim frikė se shumė lehtė mund te rrėshqisnim ne pozitė te palakmueshme, ku mund te na kapnin si force destruktive, ne mos terroriste. Pėr kėtė, ne emėr te sektorit politik e juridik u paraqit platforma mbi kėtė ēėshtje:
- Se pari, te gjendej njė emėrtim qė do t'i jepte kėsaj force karakter te pėrgjithshėm kombėtar, mbi te cilėn dhe rreth se cilės, mund dhe te duhej, te bashkoheshin te gjitha forēat e popullit tonė, duke ndėrtuar Frontin Ēlirimtar te Kosovės, subjektin shtetėror te pėrbashkėt ne Kosovė.
- Se dyti, te punohej pėr rregullimin juridik te kėtij subjekti ushtarak me dokumentet pėrkatėse, ku te pėrcaktohej karakteri i saj, pozita e saj dhe struktura, komandimi, pėrgjegjėsia ushtarake dhe udhėheqja qendrore ushtarake dhe politike.
- Se treti, te punohej pėr te gjetur bashkėpunėtorė, subjekte politike, organizative e shtetėrore, te cilat se bashku me ne, do te punonin pėr te ndėrtuar Frontin Ēlirimtar te Kosovės, si subjekt shtetėror dhe te cilit do t'i nėnshtroheshin te gjitha forēat politike ne Kosovė, pa dallim bindjeje politike, organizimi, feje e territori ku shtrihej ai (Ditari i MK).
Ēėshtjet e theksuara i futėm ne shqyrtim ne organin tonė, ne Kryesinė e KP te LPK-sė Dega j.vendit. Ne si Kryesi, analizuam kėto tri problčme qė po lindnin. Ne Kryesi pėrveē emrit aktual te UĒK-sė, u paraqitėn edhe dy propozime tjera: Forēat e Armatosura te Kosovės dhe Lėvizja Ēlirimtare e Kosovės. Mirėpo, pas analizės se tyre mbi bazat politike, ushtarake e juridike, si dhe pas diskutimit te gjerė me vota unanime, 7-tė pro dhe asnjė kundėr (tėrė anetaret e Kryesise), ne maj te vidt 1993, u pranua propozimi i sektorit, qė kjo force ushtarake, qė u organizua dhe po udhėhiqej nga LPK-ja, te emėrohej Ushtria Ēlirimitare e Kosovės (Vendimi i KryesisėseKP tė LPK-sė, maj 1993). Ky emėrdm u aprovua pėr shkak te tri ēėshtjeve qė i theksuam me lart, te cilat i jepnin asaj force karakterin e njė ushtrie te rregullt shtetėrore. Ky emėrdm kishte rėndėsi edhe pėr fakdn se kėshtu krijohej baza juridike e politike pėr ndėrrimin e Frondt Ēlirimtar te Kosovės, ndėrsa nėpėrmjet saj pėrcaktohej karakteri i luttes pėr liri pėrballė pushtuesit dhe qendrave polirike ndikuese ne bote.
Ndėrsa, pėr te marre karakterin shtetėror, pas emėrtimit u paraqit edhe ēėshtja e rregullimit juridik te pėrhershėm me dokumente dhe te shndėrrimit te UĒK-sė ne ushtri te shtetit. Me emėrtim dhe rregullim te tille juridik, si ushtri e shtetit, askush nuk kishte te drejtė dhe as mundėsi te akuzonte kėtė subjekt ushtarak pėr terrorizėm a me ndonjė akuzė tjetėr kriminale. Ky pėrkufizim i lidhur me aksionet qė duhej te kishin karakter thjesht ēlirimtar, te liruar nga veprimtaria qė futej ne terrorizėm. Me urdhėrat qė kishte lėshuar LPK-ja Dega j.v. e shndėrroi kėtė ne ushtri te rregullt.
Lidhur me kėtė rregullim u diskutua mjaft gjerė ne organin udhėheqės te LPK-sė. Ne Kryesinė e Degės u paraqit propozimi ne emėr te sektorit politiko-juridik me anė te njė projektrregulloreje ku ishin pėrpiluar dispozitat dhe propozohej te miratoheshm disa qėndrime mbi karakterin politik e juridik te UĒK-sė. Pas diskutimit te gjerė doli kjo rregullore e saj: "UĒK-ja duhet te kryejė aksione ēlirimtare me karakter te drejtė, ku nuk goditen objektet social-kulturore, popullsia civile e objektet me rėndėsi pėr jetėn e popullit".

UĒK-ja duhej te godiste:

1. Objektet ushtarake dhe policore, vetėm makinerinė pushtuese, si dhe te gjitha mjetet e komunikacionit dhe te telekomunikacionit te atyre objekteve qė pushtuesi i fut ne shėrbim te luftės kundėr popullit tonė.
2. Te goditen njėsitet spéciale policore dhe forēat ne shėrbim te armikut, si vulinetarėt serbe, paramilitarėt e ushtarakėt e sjellė nga Kroacia e Bosnia e Hercegovina ne Kosovė te cilėt kryejnė vepnmtari te rėnda kriminale pėrballė kombit tonė.
3. Edhe elementėt shqiptarė, pėrkatėsisht tradhtarėt, mund te ekzekutohen, por vetėm pasi te ishte bėrė analiza dhe te ishte paralajmėruar mbi veprimtarinė tradhtare, duke ia lėnė edhe afadn e tėrheqjes, ne mėnyrė qė te pėrmirėsoheshin. Pas kėsaj, lejohej te merrej vendimi pėr ekzekudmin, kuptohet, ne organe me te larta dhe duke lajmėruar popullin, si dhe kėrkohej te tregoheshin edhe shkaqet e njė mase te dllė.
4. Aksionet nuk lejohen te kryhen ne vende publike, aty ku mund te rrezikohej jeta e qytetarėve, pavarėsisht nga rėndėsia qė paraqet objekti ne aspektin ushtarak. (Platforma e LPK-sė pėr luftėne armatosur ne Kosovė).
Mbi njė bazė te tille politike u paraqit njė projektrregullore nga udhėheqėsi i grupit te punės, Xhavit Haliti i cili deklaroi ne Kryesi se vjen nga SHQ i UĒK-sė, pėr te diskutuar. Kėtė miratoi edhe Ali Ahmeti. Ne projekt pranoheshin vendimet tona, por nuk tregohej struktura e brendshme e UĒK-sė. Ne fakt, ne kėtė nuk e lypnim, sikundėr as kuadrin e saj, as organet, kompetencat e aq me pak udhėheqėsit. Ne projekt vetėm tregohej se UĒK-ja e pranon LPK-nė si organizatė udhėheqėse te cilės i kaloheshin kompetencat ne fushėn politike, juridike, diplomatike e financiare (Rregllorja e UĒK-sė). Mbi kėtė u autorizuam ne te Kryesisė edhe pėr nxjerrjen e komunikatave ne emėr te SHQ te UĒK-sė.
Ky projekt hyri ne fuqi. Ne MP te katėrt te LPK-sė Dega j.v, ne vitin 1993, u diskutua gjendja brenda vendit. Aty u bė fjalė pėr luftėn dhe pėrpjekjet tona ne kėtė anė, por nuk u tregua ekzistenca e UĒK-sė. Para mbledhjes sonė jashtė vendit ishte mbajtur MP e Katėrt brenda vendit, por ajo nuk pāti jetė, pėrveē disa ditėve, sepse shumė anėtarė te saj u kapėn. Kėndej, kaluan pėrsėri kompetencat tek Dega jashtė vendit. Kjo, me heshtje u pranua edhe nga delegatėt, ndonėse nuk u diskutua, sepse ishte vendim. Me kėtė u pėrforcua edhe me shumė pikėmbėshtetja jonė ne punėn tonė te ardhshme.

Dilaver
14-12-09, 23:36
KAPITULLI II

VEPRIMTARIA DHE NDĖRTIMI I UĒK-SĖ

Vitet qė pasuan pėr UĒK-nė ishin te njė rėndėsie te madhe. Veprimtaria e saj, ndonėse ende jo e gjerė, shtroi ēėshtje te ndryshme pėr te zgjidhur. Forcave qė merreshin me ēėshtjen e ndėrtimit te kėtij subjekti u duhej njė punė e madhe pėr te ndėrtuar UĒK-nė, qė te ishte ne gjendje pėr te kryer aksione ēlirimtare. Ajo pėrcaktohej nga qėndrimet politike te LPK-sė si subjekt qė do te mblidhte rreth vźtes tėrė spektrin politik, juridik e shoqėror, tėrė kombin tonė, i cili ishte duke kaluar ditėt me te errėta ne histori. Atij i duhej njė subjekt ushtarak i aftė, qė e thyente monotoninė e krijuar ne kuadėr te popullit tonė se, gjoja ne s'kemi rrugė tjetėr te veprimit, veē asaj pasive.
Dalja ne skenė e kėsaj force paraqiste para nesh si Kryesi edhe detyra tjera te mėdha dhe ne shumė sfera. UĒK-ja duhej te organizohej ne ushtri dhe te mbrohej e pėrkrahej ne aspektin politik, juridik e shoqėror, ne atė moral dhe diplomatik. Ajo kėrkonte edhe mjete financiare. Pikėrisht pėr kėto shkaqe u pėrcaktuan disa qėndrime ne vitet 1993-1996, te cilat pėr disa vite me radhė qenė udhėheqėse te UĒK-sė, si ne sferėn politike e juridike, ashtu edhe ne atė ushtarake. Ne kėtė kohė rame ne kontakt edhe me qeverinė e Bukoshit pėr te diskutuar situatėn ne pėrgjithėsi, sidomos ne fushėn politike e financiare.

Ēėshtja filloi te marre edhe kahjen e vźt. Tani punohej nė ndėrtimin e sistemit ēlirimtar ne Kosovė. Ne kėtė kohė askush nga ne nuk ishte kundėr kėtij sistemi. Dukej se zotėronte njė unitet i plotė politik e juridik, shoqėror e ēlirimtar. Ēdo kush e dinte ne Kryesi te Degės se pa bashkimin e tėrė forcave kombėtare mbi bazėn e sistemit politik ēlirimtar, ēčshtja jonė nuk mund te ecte pėrpara ne rrugėn e lirisė.

1. Veprimtaria organizative dhe ushtarake e UĒK-sė

Uniteti ne Kuadėr te Kryesisė se Degės pėr ndėrtimin e UĒK-sė ishte, nga emėrtimi e deri ne janar te vitit 1997, i mbėshtetur ne vulinetin pėr te ndėrtuar kėtė subjekt ushtarak. Ne kuadėr te radhėve tona dhe te UĒK-sė'nuk kishte konflikte, fėrkimc a grupe te ndara. Te gjithė punonin sipas vendimeve te nxjerra ne Kryesi. Ēdo kush i kjshte detyrat e veta dhe ato se bashku pėrbėnin te pėrgjithshmen e ushtrisė sonė.

Kjo vazhdoi deri né janar te vitit 1997, kur UĒK-ja nga burgosjet dhe vrasjet pėsoi dėme te mėdha, kur praktikisht mbeti ky subjekt pa udhėheqje ushtarake te vetėn. Tash nuk kishte me Shtab Qendror. Ai nuk funksiononte, sepse anėtarėt e tij ishin shpėrndarė; ēa u vranė madje edhe u burgosėn, ēa ikėn jashtė vendit. Tėrė udhėheqja kaloi ne kuadėr te Kryesisė se KP te Degės j.v. Me kėtė filluan te duken edhe fėrkimet e para, sepse dy anėtarėt e sektorit (Xhavit Haliti dhe Azem Syla) kishin krijuar lidhje me disa forēa brenda vendit, te cilat pretendonin te dilnin ne udhėheqje, edhe pse ne asnjė sferė nuk kishin aftėsi profesionale, njohuri e nuk zotėronin as artin e luftės dhe te ushtrisė. Kėta te dy se bashku me disa brenda vendit, krijuan klaninqė bėri grusht politik.

Mirėpo, edhe pėrkundėr kėtyre vėshtirėsive dhe faktit se Kryesia nuk i njihte radhėt e UĒK-sė, me njoftimin e dhėnė nga sektori, bėmė njė punė te madhe ne ndėrtimin e saj. Kryesia ishte, ne fakt, ai organ qė i dha radhėt e veta dhe ndihmoi UĒK-nė ne shtrirjen e radhėve te saj, duke i dhėnė ne gjirin e saj shumė baza (keshilla popullore) te cilat u shndėrruan ne baza (njėsi) ushtarake te ushtrisė sonė ne ndėrtim.

a) Organizimi dhe shtrirja e UĒK-sė

Kryesia e dinte se UĒK-ja kishte mungesa te mėdha ne te gjithė fushat e veta. Ajo ishte njė subjekt qė u krijua nga radhėt e LPK-sė dhe si e tille, ishte shumė jo profesionale. Ne radhėt e saj zotėronte urrejtja dhe dėshk'a pėr ēlirim, por nuk kishim njė organizim e shtrirje ne tėrė vendin tonė. Ajo ishte me shumė e karakterit popullor, pa njė subjekt drejtues.

Duke e pare kėtė ne Kryesi, dhamė shumė kėshilla ne ushtri dhe pas organizimit te Mbledhjes se Katėrt te Pėrgjithshme (viti 1993) te LPK-sė brenda dhe jashtė vendit, (ndonese brenda vendit u zhduk brenda disa ditėve, pasi u burgosėn njė numėr i madh i shokėve dhe te tjerėt u arratisen nė botėn ejashtmč), kaluam ne organizimin e shtrirjen e radhėve te UĒK-sė. Tėrė puna e jonė, ne pėrbėrjen e re te KP dhe te Kryesisė se Degės qė e udhėhiqte edhe LPK-nė brenda vendit, si me UĒK-nė ne sferėn politike, juridike, shoqėrore e diplomatike e cila mori edhe detyrėn e Shtabit Qendror te UĒK-sė, kaloi ne fushėn e organizimit ushtarak te radhėve tona, duke dhėnė edhe bazat politike, ato juridike e shoqėrore, si dhe diplomatike pėr ndėrtimin e njė ushtrie te rregullt pėr luftė ēlirimtare.

Edhe pas MP te Katėrt (ne vitet 1993-1995) Kryesia e Degės pėrbėhej nga te njėjtėt anėtarė, me pėrjashtim te Agush Bujės qė u zėvendėsua ne vitin 1993, ne mbledhjen e Degės me Adem Grabovcin. Sektorėt e Kryesisė se Degės mbetėn te njėjtė, pėrveē sektorit te veēantė dhe atij pėr lidhmbajtje brenda vendit. Ne sektorin e veēantė ishin vetėm dy shokė, Xhavit Haliti e Ali Ahmeti, qė mbetėn nga pėrbėrja e vjetėr. Si Kryesi ishim ne gjetje te anėtarėve tjerė pėr kėtė sektor. E kishim hequr Emrush Xhemailin tė cilit i dhamė sektorin pėr lidhmbajtje brenda vendit nė kuadėr tė LPK-sė. Ky sektor pėrbėhej edhe nga Gafurr Elshani dhe Ali Ahmeti. I ndihmonte nė kėtė kohė edhe Adem Grabovci dhe me vonė edhe Rexhep Ibėrdemaj tė cilėt ne vitin 1995 u bėnė anėtarė te rregullt tė atij sektori (Ditari i MK).

Te gjithė sektorėt e tjerė, ai politik me Muhamet Kelmendin udhėheqės, financiar, me Gafurr Eishanin udhėheqės, et), mbetėn te njėjtė, sepse mbledhja zgjodhi pėrsėri te njėjtėt anėtarė nė organet udhėheqėse te LPK-sė, pėrkatėsisht ne Kryesi.

Dilaver
14-12-09, 23:39
Si u organizua UĒK-ja?

Pas zgjedhjeve nė Kryesi tė Degės, tė gjitha kėto forca, si sektor e organ, u pėrqendruan nė organizimin e radhėve tė UĒK- sė dhe nė shtrirjen e saj nė tė gjitha territoret e pushtuara shqiptare. Pėr ne, si organizatė, nuk kishte dallim midis viseve dhe popullit tonė qė ishte i pushtuar, qoftė nga serbėt, qoftė nga maqedonėt, qoftė nga malazezėt, sepse nė programin tonė, qė ishte baza edhe e saj, ishte sanksionuar tėrėsia territoriale, pa dallim pushtimi e ndarjeje qė i ishte bėrė Kosovės nga armiqtė.

Edhe pėr UĒK-nė mbretėronte ideja e bashkimit popullor tė tė gjitha viseve shqiptare nė njė shtet kombėtar.

Nga radhėt e LPK-sė u dhanė shumė kėshilla pėr strukturėn luftarake tė UĒK-sė. Kėshtu i kaluam nga viti 1992-93 deri nė vitin 1995 disa kėshilla popullorė tė Pejės, Deēanit e Gjakovės, pastaj te Lumthanit e Prizrenit, tė Malishevės e Rahovecit, te Drenicės dhe Llapit, tė Gollakut e tė Tetovės dhe Kumanovės, tė Gostivarit e Kėrēovės ne njėsi tė UĒK-sė Raporti i sektorit tė veēantė nė mbledhje, Ditari i MK-se). Nė fakt, ne zgjodhėm rrugėn e forcimit te subjektit ushtarak pėrballė atij politik e organizativ, por duke punuar edhe nė ndėrtimin e LPK-sė. Megjithatė, pėr ne nuk kishte asnjė dallim midis kėtyre dy subjekteve. Kryesia e njihte strukturėn, organet dhe aktiviteun qė e kryente UĒK-ja.

Nė organizimin e UĒK-sė mė tej u mor sektori i rėndėsisė se veēantė. Por, kėsaj pune i ndihmuan edhe sektorėt e tjerė, sidomos ai i lidhmbajtjes dhe politik e juridik. Mund tė themi se nė Kryesi u pėrcaktuan format dhe mėnyrat e organizimit tė njėsive ushtarake. Aty u dha shtrirja territoriale e subjektit dhe u pėrcaktua lloji i aktivitetit, mėnyra e veprimit dhe format e tjera te punės. Me njė fjalė, edhe pas emėrtimit (viti 1993), sikundėr pėrpara, e tėrė puna e UĒK-sė u pėrcaktua nė Kryesinė e Degės j.v. Ndėrsa, sektori i veēantė kishte pėr detyrė vetėm lidhjen brenda vendit. Ai pėrgjigjej edhe pėr zbatimin e vendimeve tė LPK-sė nga UĒK- ja dhe anasjelltas.

Kėtij sektori, nė vitin 1995, nga Mbledhja e Pėrgjithshme e Pestė e LPK-sė jashtė vendit, iu bashkėngjitėn me zgjedhje me vote nė Kryesinė e Degės edhe disa anėtarė te tjerė. Ai pėsoi ndryshime. Nga mbledhja doli njė Kryesi e rindėrtuar. Tash, anėtarė te Kryesisė ishin edhe Azem Syla, Bashkim Mazreku dhe Rexhė Ibėrdemaj. Nga Kryesia kaloi nė Kėshillin e Pėrgjithshėm tė Degės vetėm Gafurr Elashni. Tė tjerėt u rizgjodhėn. As udhėheqja nė Kryesi tė Degės nuk pėsoi ndryshime, me pėrjashtim tė sektorit financiar, ku pėrgjegjės u zgjodh Bashkim Mazreku i cili pas disa muajve dha dorėheqje pėr shkak te mos centralizimit te mjeteve financiare, sidomos te atyre qė vinin nga fondi "Vendiindja Thėrret". Ndėrsa, nė sektorin e veēantė futėm edhe Azem Sylen dhe Jashar Salihun, ndėrsa ne sektorin e lidhmbajtjes zgjodhėm Rexhė Ibėrdemen dhe Adem Grabovcin, veē Emrush Xhemailit e Gafurr Elshanit qė ishin anėtarė tė kėtij sektori qė nga pėrbėrja e vjetėr e Kryesisė se Degės. Me kėtė pėrbėrje u vazhdua me punė pėr ndėrtimin organizativ e juridik tė UĒK- sė (MP e Pestė e LPK-sė, viti 1995).

Ne kėtė kohė nė fushėn politike, diplomatike, financiare, etj, Kryesia e Degės, ende ishte Shtabi Qendror i UĒK-sė, pėrveē fushės aktive ushtarake. Prandaj u vendos qė UĒK-ja tė kishte njė organizim tė vetin politiko-juridik, ne mėnyrė qė tė shndėrrohej dhe ndėrtohej nė ushtri tė shtetit. Pėr kėtė u veprua nė organizimin e radhėve tė cilat, nė vitin 1995, u shtrinė nė tė tėra viset e pushtuara shqiptare dhe u ndėrtua struktura e brendshme organizative e UĒK-sė. Ajo kishte si subjekt edhe dispozitat juridike tė veēanta dhe vepronte ushtarakisht si ushtri e shtetit. Nga Shtabi Qendror i UĒK-sė u bė edhe rindarja, riorganizimi ushtarak i veprimit dhe komandimit nė zona dhe nėnzona tė veprimit operativo- luftarak, zona qė edhe aktualisht janė tė njėjta dhe veprohet mbi to. (Raport i Sektorit te veēante.)

Dihet se kėtij organizimi i mungonin vetėm forcat profesionale tė cilat nuk ishin pėrfshirė nė te. Kuptohet se nė atė kohė (vitet 1993-1997) UĒK-ja ishte njė subjekt ilegal, i ndjekur me tė madhe dhe i nėnēmuar nga subjektet politike shqiptare. Askush nuk besonte nga subjektet politike e politikanėt shqiptarė se do tė ndėrtohej njė ushtri e tillė ēlirimtare, ku pas sė cilės do te lidhej e ardhmja e kombit tonė. Shumė forca mendonin, madje edhe nga radhėt tona, se ky ishte vetėm emėr, pa njė strukturė te vetėn. Kishte tė tillė qė nuk besonin se kishte mundėsi faktike, pėrballė forces ushtarake e policore serbe, diktaturės se egėr qė mbretėronte nė viset tona tė pushtuara, se kishte mundėsi tė ndėrtohej njė ushtri ēlirimtare, para hundės sė armikut dhe ta luftonte atė.

Pas njė pune kėmbėngulėse, nė vitin 1995 u arrit qė tė kemi njė strukturė unike tė organizimit juridik, politik e shoqėror. UĒK-ja u ndėrtua organizativisht nė ushtri tė Kosovės. Tash u krijua njė strukturė e ngjeshur, me njė komandė luftarake qendrore. UĒK-ja vepronte edhe me mjete ēlirimtare kundėr forcave pushtuese e tradhtare tė vendit. Vetė ky fakt tregonte forcėn si subjekt ushtarak.

Ndėrtimi juridik

UĒK-ja kishte rregulloren e vet. Por, ajo nuk pėrcaktonte ende fushėn e veprimtarisė dhe as kompentencat e organeve te saj. Ne rregullore ishte pėrcaktuar struktura, por nuk zbatohej me rigorozitet. Rregullorja e brendshme ishte dokument formal.

Nė anėn tjetėr, mungonte njė dokument komplet dhe qė tė rregullonte nė tėrėsi ēėshtjet juridike, raportet dhe pozicionet midis UĒK-sė dhe LPK-sė. Ndonėse ishte njė rregullore, po jo komplete, nga ana e sektorit tė veēantė u paraqit projektrregullorja e raporteve tė UĒK-sė ne fushėn politike e juridiko-shoqėrore, si dhe ne atė shtetėrore. Me te u rregulluan edhe raportet me LPK-nė. Kėtė projektrregullore e pranoi Kryesia e Degės dhe e shndėrroi nė rregullore tė saj. Rregullorja e UĒK-sė). Me anėn e kėtij dokumenti kalonin tė gjitha kompetencat, nė fushėn politike, juridike e diplomatike nė Kryesinė e Degės jashtė vendit. LPK-ja mbante edhe anėn financiare me Fondin "Vendlindja Thėret". Ky ishte organ politik dhe LPK-ja organizata politike e saj.

Kryesia me rregullore u ngarkua qė tė lėshonte komunikata, si dhe tė bėnte analizėn e gjendjes dhe tė jepte ide e mendime, si dhe te pėrcaktojė vijėn pėr veprimtari ēlirimtare te UĒK-sė. Ky organ kishte tė drejtė te nxirrte qėndrime e vendime, madje edhe te lėshonte urdhėresa dhe tė kėrkonte zbatimin e tyre. Gjithashtu, nėpėrmjet Kryesisė se Degės j.v, kalonte informacioni, puna diplomatike nė drejtime tė informimit tė komuniteti ndėrkombėtar mbi ēėshtjen luftarake nė vend, luftėn dhe aksionet ēlirimtare, qė kryheshin nėpėr vendet e ndrvshme tė Kosovės. Ajo duhej qė ato t'i mbulonte me veprimtari politike e kėrkesa ndėrkombėtare. Me njė fjalė, ne Krvesinė e Degės kaloi e tėrė puna e UĒK-sė e cila pėrgjigjej edhe politikisht para kombit tonė dhe botės.

Duhet informuar gjithashtu se Rregullorja e ngarkonte Kryesinė edhe me marrjen e vendimit kundėr nxjerrjes se vendimit pėr pranimin e saj si subjekt politiko-organizariv tė veēantė. LPK-ja pranonte edhe aksionet luftarake, duke i treguar ato dhe duke i komunikuar, kuptohet nė bazė tė rregullores dhe aksioneve. Ndėrsa, UĒK-ja e konsideronte LPK-nė me rregulloren e vet tė brendshme krah te vetin polirik, si udhėheqėse e saj politike e shoqėrore. Mirėpo, ky pėrkufizim juridik nuk u pranua nga organizata, sepse Kryesia e Degės ishte pėr organizimin e sistemit ēlirimtar nė Kosovė nėn Fronrin Ēlirimtar te Kosovės. Pėr kėtė shkak, Kryesia e la tė hapur kėtė ēėshtje dhe vendosi tė vazhdohej puna duke kombinuar karakterin ushtarak qė i mbetej UĒK-sė, me atė politik, juridik e diplomatik si dhe financiar tė LPK-sė. Kjo tregoi sukses tė madh, dhe ky funksionim u sanksionua.

Dilaver
15-12-09, 00:06
Zgjerimi i radhėve te UĒK-sė

Me dhėnien e bazės politike - juridike si ushtri e shtetit tė Kosovės, nė radhėt e UĒK-sė filluan tė futen edhe njerėz tjerė tė viseve tė ndryshme dhe te partive tė ndryshme, persona qė nuk ishin nė LPK-ė dhe qė ishin tė gatshėm pėr tė luftuar pėr ēlirimin e vendit. Ata ishin anėtarė tė partive tė ndryshme qė u futėn ne radhėt e UĒK-sė pėr te luftuar kundėr pushtuesve tanė. Ky ishte hapi i pare i karakterit shtetėror tė ushtrisė.

Mirėpo, ne kishim pėrsėri pengesa te mėdha. Deri nė shpėrthimin e konfliktit tė hapur ushtarak (pas kėsaj do te flitej nė vend tjeter) radhėt ushtarake tė UĒK-sė ishin jashtėzakonisht tė mbyllura dhe shumė konspirative. Kėtė e diktonte edhe gjendja e rendė nė vend, por edhe vetė dispozitat juridike dhe mėnyra e organizimit. Me rritjen e veprimtarisė se saj u diktua puna nė gjetjen e formave pėr ndėrtimin e ushtrisė mbi bazat e shtetit, qė tė institucionalizohej si ushtri e Kosovės. Pėr kėtė shkak u paraqit nevoja e marrjes sė masave konkrete juridike, duke e hapur subjektin, nė mėnyrė qė tė zgjeroheshin radhėt e UĒK-sė me anėtarė.

Dilaver
15-12-09, 00:11
Po, si u zhvillua procedura?

Detyrėn pėr ndėrtimin juridik e politik tė sistemit ēlirimtar e kishim filluar shumė mė herėt. Kishte kohė qė Kryesia kishte tė dhėna se radhėt e UĒK-sė nuk ishin forca tė mjaftueshme politike, juridike e ushtarake pėr tė organizuar popullin dhe pėr ta udhėhequr atė nė luftėn ēlirimtare. Nė anėn tjeter, populli ynė ishte i ndarė nėpėr parti e organizata, gjė qė e paraqiste detyrėn e bashkimit vetėm nė sistem.

Prandaj, gjatė viteve 1993-1997, ēėshtja e ndėrtimit te UĒK- sė u bė temė kryesore e radhėve tona tė organizuara. Shumė punė u kryen, ndėrsa ne fillim te virit 1997, menjėherė pas vrasjes se disa shokėve dhe burgosjeve tė disa tė tjerėve, Kryesia e Degės mori vendim pėr tė ndihmuar UĒK-nė nė tė gjitha fushat e jetės sė saj, jo vetėm nė anėn politike e juridike, por edhe me kuadro tė ndryshėm. Pas vrasjes nė pritė afėr Vushtrrisė te Zair Pajazitit, Haki Zejnullahut dhe Edmund Hoxhės, si dhe te burgosjes sė mė shumė se 20 vetave, nė janar tė kėtij viti, u paraqit si domosdoshmėri dėrgimi i kuadrove nė Kosovė, zgjedhja e njė grupi pune pėr t'u marrė me kuadrin ushtarak, nė mėnyrė qė kėta tė futeshin ne radhėt e UĒK-sė dhe ta ndėrtonin atė ushtarakisht.
Ne kėtė kohė u kap edhe ēėshtja e ndėrtimit te sistemit, u pėrpilua projekti dhe filluan kontaktet me subjektet e ndryshme ne vend dhe jashtė.

Nga janari i virit 1997, UĒK-ja ishte prakrikisht pa Shtabin Qendror ne Kosovė (Raporf i sektorit te veēantė). Atė e udhėhiqte vetėm Kryesia e KP te LPK-sė dega j.v. Kjo i lėshonte tėrė komunikatat dhe tregonte fushėn e veprimit.

Duke e ditur kėtė gjendje, ne vitin 1997, u ndėrmor njė fushatė e gjerė e dėrgimit te shokėve ne Kosovė. Pėrveē kalimit me te madh te radhėve te LPK-sė ne njėsi ushtarake, dėrguam edhe shokė brenda vendit. Ne kėtė vit u kontaktua edhe me kuadrin ushtarak ne botėn e jashtme. Nga ata u kėrkua te futeshin ne radhėt e UĒK-sė. Por, ne kuadėr te kushteve te krijuara, fėrkimeve dhe organizimit te oficerėve ne kuadėr te qeverisė, ishte e pamundur shkėputja dhe dėrgimi i tyre. Ndėrsa, vetė qeveria nuk pranonte kontakte dhe as qė donte te dėgjonte pėr luftėn ēlirimtare.

UĒK-ja kishte nevojė pėr ēdo shqiptar. Prandaj, ne kėtė vit rame ne kontakt me shumė subjekte dhe lėshuam thifrje te brendshrne, ku bėnim thirrje pėr vulinetarė qė do te shkonin ne radhėt e UĒK-sė. Kuptohet se nga sektori, sidomos nga Xhavit Haliti dhe Azem Syla, u kėrkua qė te lidhemi me shokėt e Shtabit qė vepromn ende ne Kosovė, para se te dėrgoheshin vulinetarė brenda vendit. Kėtė e pranuam, edhe pse ata kishin mbetur jashtė, pa shtab. Por, pas njė kohe (maj 1997) erdhi pėrgjigjia se gjoja (anėtarėt e Shtabit} nuk kishte nevojė pėr vulinetarė, pėrveē pėr mjete financiarc dhe arme (Raporti i sektorit te veēant'č). Kjo nuk u mor parasysh nga Kryesia. Pėrkundrazi, duke ditur dėmtimin qė kishte pėsuar UĒK-ja dhe mos ekzistimin faktik te Shtabit Qendror, iu futėm punės pėr dėrgimin e vulinetarėve dhe kėrkuam qė te bėhej organizimi i organit udhėheqės. Pėr ne ishte e qartė se pa atė organ nuk kishte ushtri.

Gjendje e njėjtė ishte edhe tek mjetet financiare. Mjete dėrgoheshin, por ato, gjatė vitit 1997, u bllokuan diku ne Kosovė, apo humbisnin nga sektori gjatė rrugės. Shumė radhė te organizuara a njėsi te shumė rretheve te organizuara te UĒK- sė mbetėn pa mjete. Vlen pėr kėtė te pėrmendet pjesa e Prekazit e forcave te UĒK-sė, Liapi e Rrafshi i Dukagjinit (Informacion nga terrent ne mbledhje te KrJesise). Ne kėtė gjendje ishin edhe njėsitet luftarake ne Tetovė, Kumanovė e viset tjera shqiptare. Kėto rrethe e forēa ishin lėnė fare pa mjete financiare, pėr ēka u detvrua Kryesia e Degės (viti 1997-1998) te bėnte vźte ndarjen e mjeteve financiare.

Ne gjendje me te mire nuk ishte as vetė jeta e brendshme e UĒK-sė. Nuk kishte me asnjė organ udhėheqės. Komanda ishte shpartalluar. Ēdo njėsi, rreth e organ i UĒK-sė vepronte sipas vendit dhe rrethanave qė ishte. Nuk kishte asnjė lidhje ne kuadėr te UĒK-sė. Ne kėtė kohė, nėntor 1997, disa ēeta te Drenicės dalin publikisht para popullit. Kjo theu tėrė dyshimin e "ekzistencės" apo jo te UĒK-sė si force ushtarake (Koha Ditore, tetor-nėntor 1997).
Pse u refuzuan kėrkesat pėr dėrgimin e kuadrove?

Ne kuadėr te dėrgimit te kuadrit brenda vendit, ne vitin 1996 kishim ēuar shumė shokė ne radhėt e UĒK-sė. Ndonėse kishte luhatje dhe rezerva tek dy anėtarėt e sektorit, ne asnjėherė nuk patėm mosmarrėveshje te thella ne Kryesinė e Degės pėr dėrgimin e anėtarėve te LPK-sė, simpatizantėve apo te veprimtarėve tjerė ne UĒK. U vendes me vota. Ēdo kush kishte te drejtė te paraqiste kėrkesėn dhe mbi te merrej vendimi. Pas kėsaj shokėt dėrgoheshin nga sektori brenda vendit.

Ne vitin 1996 shqyrtuam kėrkesėn e Fehmi Ladrovcit te cilėn e paraqiti Ali Ahmeti (Ditari i MK). Ai kishte kėrkuar lejen nga Kryesia pėr te shkuar brenda vendit pėr vetė, pėr bashkėshorten e vet dhe mėse 10 shokė. Ne si Kryesi e kishim shqyrtuar kėtė kėrkesė disa here, por kundėr shkuarjes se grupit te Fehmi Ladrovcit brenda vendit ishte kryesisht Xhavit Haliti dhe Azem Syla, me arsyetimin se, ky njeri dhe shokėt e tij janė kanenstė, njerėz qė shkojnė atje pėr te udhėhequr luftėn e jo pėr te luftuar (Deklarata ne Kryesi e anėtarėve te sektorit te vecante). Ky bllokim kuptohet se bėhej ne emėr te Shtabit Qendror te UĒK-sė, duke kėrcėnuar e lėshuar mbledhjen. Den ne maj te vitit 1997 e bllokuan vendimin e dėrgimit te Fehmi Ladrovcit me shokė.

Arsyetimi i kėtyre dy vetave, ne emėr te SHQ te UĒK-sė, sepse, Ali Ahmeti ishte pėr t'i lejuar, ndėrsa Jashar Salihu nuk ishte anėtar i Kryesisė, ndaj as qė merrte pjesė ne mbledhje, e bllokoi Kryesinė dhe ishte shumė negativ. Ata, pėrveē qė akuzonin pėr karrierizėm e mosdėgjueshmėri, me thėnien: "shokėt brenda vendit nuk kanė nevojė pėr shokė nga jashtė, por vetėm pėr para" (Deklarata ne Kryesi e Xhavit Halitit dhe Azem Sylės), krijuan njė fėrkim dhe mosbesim te madh. Ne emėr te kėsaj kjo thėnie ne Kryesi gjeti pėrkrahje, u shty pėr njė kohė te pacaktuar marrja e vendimit pėr dėrgimin e Fehmi Ladrovcit me shokė ne Kosovė.

Duke u mbėshtetur ne kėtė gjendje, ne vitin 1997, shkruam njė letėr drejtuar Shtabit Qendror, ne te cilin bazoheshin dy anėtarėt, pėr te shqyrtuar situatėn e krijuar. Kėtu po tregoj vetėm pėrmbajtjen ne mėnyrė te pėrmbledhur.

Ne letėr shpjegohej situata jonė politike, juridike e diplomatike ne bote; shkruhej pėr akuzat ndaj luftės dhe kėrkohej qė te dy organet, ai i UĒK-sė dhe Kryesia te takoheshin se bashku, ne nivel te tyre, apo te dy a me shumė delegatėve, diku ne Shqipėri a ne Kosovė. Ne te lypsej te diskutohej situata aktuale, gjendja e brendshme e dėrgimi i forcave, detvrat dhe, sidomos, kėrkohej qė te bisedohej mbi Frontin Ēlirimtar te Kosovės te cilin ne donim te ndėrtonim (Projekti i letrės). Letra iu dha Azem Sylės dhe ai na premtoi se do ta dėrgonte ne vend, tek Shtabi Qendror. Por, si duket, kjo letėr kurrė nuk iu ėshtė dėrguar shokėve atje. Ajo ka mbetur ne sirtarėt e tij, nėse i ka, ne xhepa apo veē ėshtė zhdukur. Ne vend te kėsaj, ai i kishte lajmėruar shokėt brenda vendit, se ne po shkonim pėr te udhėhequr luftėn nga jashtė. Prandaj, filluan edhe fėrkimet e para midis Azem Syles dhe Xhavit Halitit ne njė anė, dhe pjesės tjetėr te Kryesisė se Degės jashtė vendit, duke u mbėshtetur ne gjoja faktin se "nga bregu do te udhėhiqnim luftėn".

Mirėpo, dobėsimi i radhėve brenda vendit, megjithė kundėrshtimin e tyre, pas janar-shkurtit 1997, kur UĒK-ja mbeti pa organ te vetin udhėheqės, pėrveē Kryesisė qė e udhėhiqte atė, pėrsėn morėm ne shqyrtim kėrkesėn e Fehmi Ladrovcit. Ne maj te vitit 1997, edhe pse pėrsėri dy ishin kundėr Azuem Syla dhe Xhavit Haliti), u vendos dėrgimi i tyre ne Kosovė. Pėr realizimin e kėtij vendimi u caktua Ali Ahmeti, Xhavit Haliti dhe Azem Syla. E bėmė kėtė me qėllim qė kėta te mos i nxirrnin vėshtirėsi grupit te Fehmi Ladrovcit gjatė rrugės dhe ne vendiindje, sepse nėse nuk veprohej kėshtu kishte rrezik qė te precipitonte deri te konfliktet e brendshme, ne kuadėr te UĒK-sė. Pėrkundėr tėrė kėsaj ngjarjeje, vendimi nuk u realizua, pėr shkak te vrasjes nga forēat serbe te Luan Harajdinajt duke kaluar kufirin me shokė. Por, e pėrbashkėt ėshtė se, pėrkundėr dobėsimit te radhėve te ushtrisė, me bllokimin e vulinetarėve e kuadrove, u veprua edhe kundėr kėrkesave te shokėve te tjerė te Kryesisė a te KP te Degės j.v. te cilėt e shprehėn gatishmėrinė pėr te shkuar brenda vendit. Ēdo kėrkesė qė bėhej ne Kryesi nga dy anėtarė te sektorit (Xhavit Haliti dhe Azem Syles), u refłzua kategorisht, ne emėr te UĒK-sė, e, gjoja se nuk kishin nevojė, ndėrsa dėrgonin persona te tjerė, anėtarė qė i kishin nėn kontrollin e tyre. Kėtė e refuzonte Ali Ahmeti, duke treguar se ato nuk ishin vendime te UĒK-sė (Ditari i MK).

Ne kėtė kohė nga kėta dy anėtarė te sektorit, paraqitet kėrkesa pėr gjetjen e ndėriidhėsve midis Kryesisė se Degės dhe UĒK-sė. Nga Xhavit Haliti dhe Azem Syla u paraqitėn Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli, si kuadro te vyeshėm e te sakrificės pėr detyrėn e tille. Ne nuk i njihnim, por me propozim te sektorit Kryesia i pranoi dhe ata nga sektori u dėrguan si ndėrlidhės nga Cyrihu i Zvicrės, ku ishin vendosur brenda vendit. Kjo, natyrisht, ishte e drejtė, por e keqja ėshtė se kėshtu nga kėta paraqiteshin dy kute krejtėsisht te kundėrta: ai i refuzimit te shokėve qė nuk i kishin nėn kontroll Xhavit Haliti e Azem Syla, si dhe te pranimit nga ata te dy pėr te dėrguar te tjerė brenda vendit, kuptohet sipas raporteve qė kishin ata.


vazhdon

Dilaver
15-12-09, 00:12
Puna e tille e sektorit, me mire te themi e krijuar kėshtu, nuk kishte asnjė diskutim qė bėhej me qėllim moslejimin e ndėrtimit te radhėve te UĒK-sė me forēa profesionale, me forēa qė ishin pėr ndėrtimin e sistemit ēlirimtar, pėrveē se me ato forēa te cilat drejtoheshin prej tyre edhe ishin kundėr atij sistemi. Ne kėtė kohė kėta ende nuk dilnin kundėr sistemit a shokėve. Mirėpo, ne emėr te saj vepronin kundėr, me qėllim pėr mos ndėrtimin e UĒK-sė dhe Frontit Ēlirimtar te Kosovės. Pėr kėtė, ne emėr te luttes, forcuan dv ish ndėriidhėsit, Hashim Thaēin e Kadri Veselin, ne emėr te radhėve brenda vendit, duke kundėrshtuar dėrgimin e shokėve qė nuk i konsideronin shokė apo mobilizimin e kuadrit te aftė ushtarak, ne llogari te kuadrit te paaftė e karierist.
Ky bllokim e pengoi punėn e UĒK-sė.

Dilaver
15-12-09, 00:14
b) Veprimtaria ushturuke e UĒK-sė

Krahas ndėrtimit organizativ dhe politiko-juridik te UĒK- sė, detyrė tjetėr qė doli para kėsaj force ushtarake ne ndėrtim, ishte edhe aktiviteti ushtarak kundėr forcave pushtuese. Fillimisht ato ishin te ndara, pa njė komandė gjenerale, si dhe te njė rėndėsie jo te madhe. Ndėrsa, pas organizimit te Shtabit Qendror dhe rregullimit te saj juridik e te knjimit te sistemit komandues, aksionet ishin me te koordinuara.

Ne kėtė kohė lėshohen edhe udhėzimet nga Krycsia e Degės jashtė vendit mbi veprimtarinė e UĒK-sė ne sferėn politiko-jundikc-diplomatike. Ne ato rregulla, sikundėr folėm me pare, pėrcaktoheshin kahjet e aksionevc, vendi dhe mjetet e objektet qė duhej te sulmoheshin. Kjo bėhej thjesht pėr te mos u akuzuar veprimtaria jonė si vepėr penale terroriste. Pėr kėtė qėllim u lėshuan rregullat e veprimit ushtarak dhe njėsitė ushtarake kryen mbi kėto baza jundike aksione ēlirimtare. Prandaj, qė nga dita e pare e veprimtarisė, me aksionet ne Kosovė nuk u krye as edhe njė aktivitet terorrist, (aktivitet qe me norma ndėrkombėtare e teorinė e terrorizmit mund tė kualifikohet nė tė tillė). Ato ishin thjesht akte ligjore ēlirimtare.

Duke u mbėshtetur ne pikėsynimin e ēlirimit te vendit qė nga viti i pare i themelimit te UĒK-sė, ne aspektin zyrtar kur u emėrua dhe u sanksionua zyrtarisht ky subjekt e deri ne mars- prill 1998, nga Kryesia ėshtė kryer punė dualiste.

Se pari, ne sferėn e aftėsimit te disa kuadrove tona me taktikė e mjete luftarake, me artin e luttes dhe me strategjinė e saj;

Se dyti, u punua ne ndėrtimin e njėsive te afta goditėse kundėr armikut.

Ne sferėn e pare ka qenė vetė Kryesia e Degės j.v. qė ka organizuar veprimtarinė e pėrgatitjes se kuadrit ushtarak. Ajo i ka zgjedhur njerėzit dhe i ka ēuar ne kurse teorike e praktike. Ka raste kur nga disa vetė kanė mėsuar artin e luttes ilegale dhe ne kushte te rėnda. Veē kėsaj, ėshtė punuar edhe ne mėnyrė teorike, ne mėnyrė qė luftėtarėt te dinin te vepronin ne kushtet e pushtimit te rende.

Gjatė gjithė kėsaj kohė, falė kėsaj pune kėmbėngulėse e ndėrtimit te brendshėm ushtarak, ne kemi shumė aksione te pėrbashkėta te cilat tregojnė unitetin, komandimin dhe unifikimin e subjektit tonė ushtarak. Kėto aksione luftarake kundėr forcave pushtuese serbe u kryen ne vitin 1995, ne vjeshtė, kur u sulmuan me mjete te ndryshme luftarake dhe me bomba disa objekte policore e ushtarake dhe ne prill te vitit 1996, kur mėse 10 aksione u kryen ne tėrėsi ne Kosovė, po ashtu ndaj objekteve ushtarake e policore. Pas kėsaj kohė u kalua ne aksione me peshė, inviduale dhe kryesisht kundėr forcave pushtuese, si policore e ushtarake, ashtu edhe kundėr objekteve dhe mjeteve luftarake. Ato ishin te komanduara nga njė qendėr deri ne janar te vitit 1997. Me aksionet e armikut kundėr udhėheqjes se UĒK-sė, ne kėtė kohė, ky subjekt mbetet pa organ udhėheqės, komandim te vetin unik. Tash fillon veprimtaria e pavarur dhe ne ēdo anė te vendit, tamam sipas organizimit ushtarak.

Ne kėtė kohė komandimi kaloi ne zonat operative dhe nėnzonat e vendit (Raporti i sektorit tė veēantė, 1997). Ato organizuan ne vitin 1997 aktivitet ēlirimtar, jashtė komandimit te pėrgjithshėm. Nga zonat e nėnzonat operative u planifikuan dhe u kryen aksione kundėr forcave te pushtuesit ne shumė vende. Nga ky moment, nuk kemi me komandė qendrore ushtarake, prandaj edhe shumė aksione u kryen edhe nga njėsitet operative, jashtė komandave te zonave operative te veprimit ushtarak, jo vetėm jashtė asaj qendrore, por edhe te atyre te zonave e nėnzonave. Kjo, pėr shkak se nuk ishte Shtabi Qendror pėr te bėrė koordinimin, gjė qė bėri qė ne -sferėn ushtarake, pėrgatitja, operacionalizimi dhe komanda te kalonte ne zona, nėnzona dhe ne njėsi te vendit, jashtė rregullave te veprimit luftarak (Raporfi i sektorit te veēante, 1997).

Mirėpo, ky decentralizim ne veprimtari, ndonėse pėr karakterin e ushtrisė jo i lejueshėm, ne kushtet tona ndikoi pozitivisht. Zonat e nėnzonat fituan besim ne aftėsitė e veta operative, prandaj aksionet luftarake u thelluan. Edhe njėsitet luftarake e shtuan aktivitetin. Kėtu duhen pėrmendur aksionet e njėsive operative te Drenicės ne janar-maj dhe shtator-nėntor te vitit 1997. Kėto njėsi disa hčre i thyen forēat pushtuese serbe. Disa hčre u thyen forēat e pushtuesit serb nga fshati i Prekazit dhe te fshatrave te tjera te Skėnderajt. Aksione pati ne kėtė kohė edhe ne Prishtinė, kundėr rektorit serb te Universitetit te Prishtinės, pastaj kundėr shumė njėsive policore ne Llap e ne Rrafsh te Dukagjinit, sidomos kundėr stacioneve, policore serbe ne Komaran, ne Kievė, ne Kliqinė e Irzniq te Deēanit. UĒK-ja kreu aksione edhe kundėr kriminelėve serbe, tradhtarėve e bashkėpunėtorėve te ndryshėm ne terren (Raporti i sektorit te veēanttė). Kemi, kėshtu, njė veprimtari te gjerė luftarake e cila shkonte duke u thelluar e intensifikuar.

Falė kėsaj veprimtarie te gjerė u zgjerua lufta jonė ēlirimtare. Ne mars-prill te vitit 1998, ajo shpėrtheu me vrullin me tė lartė te shekullit te fundit, sepse armiku kreu ofensiva kundėr Prekazit e disa fshatrave ne Drenicė dhe me vonė ne Dukagjin, ku masakroi e dhunoi me dhjetra veta, duke shuar familje, gjė qė shtroi terrenin pėr rezistencėn popullore. Nga kjo kohė u kalua ne mobilizimin e kombit tonė. Ai u ngrit moralisht dhe nga ai moment u kalua ne kryengritje popullore te gjerė. Me UĒK-nė u bashkuan shumė fshatra, lagje e krahina te vendit; u bashkuan punėtorėt, intelektualėt, fshatarėt e gjithė popullsia. Lutta jonė ēlirimtare u thellua dhe, pėr periudhėn e marre ne shqyrtim, u ēliruan mbi 40% te territorit te Kosovės. Kjo kohė e vitit 1998 shėnoi bashkimin me te madh te popullit me luftėn.

Pėrveē aksioneve te pėrbashkėta dhe unike qė u kryen, ku u vendes kontrolli i UĒK-sė mbi shumė vise te Dukagjinit e Drenicės, Rrafshit te Kosovės, etj., kemi pasur shumė aksione te veēanta te cilat kryheshin ne disa vende, veē e veē, nga forēat e UĒK-sė. Kėtu duhen pėrmendur aksionet ne Līap, ne Gollak e ne viset e Kaēanikut, ne Shalė te Bajgores, etj. Edhe ne kėto vise kishte njėsi te UĒK-sė, ndonėse jashtė komandės. Pō, veē kėtyre aksioneve, kemi edhe nėpėr qytete te ndryshme aksione kundėr forcave pushtuese te cilat duhej domosdoshmėrisht te futeshin ne tėrėsinė e luttes ēlirimitare. Vien te pėrmenden kėtu edhe manifestimet popullore pėr te bėrė mobilizimin e masės.

Por e pėrbashkėta ėshtė: aksionet u kryen jashtė komandės se pergjithshme, kurse populli u bashkua si rezulat i dhunės e emrit te lartė te UĒK-sė, jashtė punės se saj.

Dilaver
15-12-09, 00:17
2. Mbrojtia politike, juridiko-diplomatike e morale e UĒK-sė nga LPK-ja

Ēėshtja tjetėr qė u paraqit para nesh gjatė kohės se kryerjes se aksioneve ēlirimtare ishte edhe marrja ne pėrgjegjėsi e veprimeve ushtarake. Fillimisht nuk ishte ndonjė problem i madh, sepse aksionet ishin te rralla, pa ndonjė peshė dhe pėr pėrgjegjėsi a mbrojtje nuk kishte nevoiė. Por, me thellimin e aksioneve dhe me shtrirjen e tyre, kjo ēėshtje u shtrua me force para organit tonė pėr te shqyrtuar dhe marre vendim.

Me ndėrtimin juridik te strukturės se UĒK-sė, ne vitet 1993-1994, nga Shtabi Qendror qe paraqitur kėrkesa dhe qe lėnė nėn kompetencat e Kryesisė nxjerrja e vendimit se si te veprohej me kėtė ēėshtje. Shtabi Qendror na komunikoi me shkrim se ai, si organ i UĒK-sė, ishte pėrgjegjės vetėm pėr anėn ushtarake te aktivitetk luftarak dhe se nuk donte fare te futej ne ēėshtje tjera, ne ato politike, juridike, shoqėrore a diplomadke. Kėto anė te sferės se veprimtarisė i takonin Kryesisė dhe LPK-sė, e cila duhej te vendoste formėn se si te mbroheshin, sqaroheshin e ligjėsoheshin aksionet ēlirimtare te kryera ne Kosovė nga njėsitet
lurtarake te UĒK-sė (Ditari i MK).

Duke u mbėshtetur ne kėtė vendim, para MP te Peste, viti 1995, Kryesia e Degės, nėpėrmjet sektorit te vźt me anėtarė Muhamet Kelmendin, Fazli Veliun dhe Emrush Xhemailin, te cilėt patėn bėrė projekdn, mori vendimin pėr mėnyrėn e mb.rojtjes se aksioneve. Kv vendim iu paraqit edhe KP te Degės dhe vetė MP te Peste te LPK-sė.

Ne projekt ishin dy ēėshtje kryesore: se pari, a te dilnim para opinionit me emėr te UĒK-sė si subjekt ushtarak, ndėrsa LPK-ja te dilte ne mbrojtje politike, juridike, morale e dipiomatike. Pas shqyrtimit te gjerė te ēėshtjeve dhe, duke u mbėshtetur ne gjendjen tė zotėronte dhe ne pikėsymmin pėr te ndėrtuar Frontm Ēlirimtnr Kosovės, u zgjodh rruga e dytė (Projektrregullorja e sektont holitik te i LPK-se). Kjo forme e koordinimit te veprimtarisė ishte shumė me e vėshdrė, por, natyrisht, kėshtu tregohej karakteri popullor-shtetėror i UĒK-sė e liruar nga subjektet politike. Thjesht, vendosėm ta mbronim e ta pėrkrahnim ne fushat e pėrmendura.

a) Pėrkrahjen politike e juridike

Para LPK-sėLPK-ja, Dega jashtė vendit lėshoi te giitha komunikatat deri ne atė te 49-tė, ne emėr te UĒK- sė, duke dalė edhe me emrin e tij vetė ne mbrojtje dhe ne pėrkrahje e UĒK-sė, para qytetarėve, armikut dhe subjekteve ne bote e qendrave atje. Gjatė gjithė kohės, dv ishin veprimtaritė e Kryesisė se Degės, te cilat ajo i kryente njėkohėsisht dhe ne marrėveshje me UĒK-nė.

- Se pan, informimi dhe pėrpilimi politik e ushtarak i komunikatave, te cilat Kryesia e Degės i lėshonte ne emėr te UĒK-sė pas ēdo akdvited ushtarak ne terren.

- Se dyti, ishte puna e vźt ne pėrkrahje politike e juridike, morale e diplomadke, shoqėrore, etj te veprimtarisė ēlirimtare ne emėr te LPK-sė brenda dhe jashtė vendit (Ditari i MK).

Veprimtaria ne emėr te UĒK-sė ishte mjaft e kufizuar. Me anėn e komunikatave te saj flitej vetėm pėr karakterin ushtarak, duke shpjeguar aksionet ēlirimtare, veprimtarinė ushtarake te njėsive ne terren dhe vetė frondn e luttes. Nėpėr to informohej edhe veprimtana e armikut, masat qė ndėrmerrte, ai etj. Ne komunikata tregohej karakteri ushtarak i veprimtarisė, qėllimi i aksioneve dhe detyrat e UĒK-sė si force ushtarake ēlirimtare. Shpjegoheshm edhe aksionet kundėr armiqve, tradhėtarėve e bashkėpunėtorėve te armikut. Pas shpėrthimit te frontit flitej edhe pėr vijėn luftarake, forēat qė pėrdoreshin nga armiku ne terren, si dhe tregoheshin sukseset ne luftė. Me komunikata u bėhej thirrje edhe organizmave ndėrkombėtarė, pėr te pėrkrahur luftėn ēlirimtare. Edhe vetė subjektet tona politike shqiptare te popullit ftoheshin qė te dilnin ne anėn e veprimtarisė se UĒK-sė.

Pas kėsaj pune, ne emėr te UĒK-sė, Kryesia e Degės lėshonte komunikatat e veta, dekiaratat politike dhe thirrjet pėr popullin tonė. LPK-ja lėshonte edhe informacione ne gjuhė te huaja. Nėpėr to pėrkraheshin aksionet ēlirimtare dhe merreshin ne mbrojtje politike, juridike e shoqėrore, duke i arsyetuar dhe mbėshtetur ne aktet ndėrkombėtare. Njė pėrkrahje e tille politike u bė mbi bazėn e gjendjes politike te krijuar brenda vendit nga pushtimi i gjatė dhe i egėr i pushtuesit serb. Me komunikata tregohej se shqiptarėt s'kishin rrugė tjetėr, veē asaj ēlirimtare. Kėsaj i ndihmonte edhe analiza mbi gjendjen ne Kosovė, mbi te cilėn ishte vendosur diktatura e pushtetit racist serb. Me pas, kjo shpjegohej edhe ne aspektin juridik, duke lėshuar informacione, nėpėrmjet te cilave tregoheshin vetė ligjet e qeverisė se Beogradit, me te cilat u sanksionua racizmi serbomadh ndaj shqiptarėve.

Por, pėrkundėr kėtyre, ende ishim larg kryerjes se detyrės. Mendimi mbi dy bazat kryesore te mbrojtjes politike e juridike nėpėrmjet Fazli Veliut dhe Muhamet Kelmendit, anėtarė dhe pėrgjegjės te sektorit politik u aprovua ne mbledhjen e Kryesisė se Degės. Ky vendim u miratua edhe nga UĒK-ja. Mbi kėto dy baza te mbrojtjes se UĒK-sė u punua me vite te tėra.

- Ne anėn politike tregohej me fakte se Kosovės i ishte hequr me dhunė autonomia, organet administrative ishin mbyllur e shqiptarėt ishin nxjerrė ne rrugė. Edhe ne arsim, kulturė, shėndetėsi, etj, ishte vendosur diktatura serbomadhe. Gjuha ishte ndaluar. Shqiptarėt s'kishin te drejtė ne jetė. I tėrė pushteti politik kishte kaluar ne Beograd.

- Ne sferėn juridike kapeshin ligjet. Ne Kosovė ishin futur me qindra ligje raciste dhe terroriste ne fuqi. Ata e mohonin ēėshtjen tonė kombėtare. S'kishte fushė, si ne politike, ne ekonomi, ne kulturė, ne mbrojtje, etj, qė nuk u sanksionua pushtimi, dhuna e terrori i egėr. Shqiptarėt dilnin thjesht qytetarė te cilėt duhet te zhdukeshin.

Kėto dy baza ishin te forta dhe LPK-ja ne informacionin e vet i sqaronte. Kėshtu u veprua ne aksionet gjenerale, dy, sa ishin, si dhe ne aksionet e veēanta. Pastaj, me rastet e dhunės, burgosjeve (janar 1997), vrasjet e shokėve ne Vushtėrri, janar 1997, me vonė ne Kliqinė dhe ne Drenicė, ne kufi te shteti shqiptar, apo ato ne shkurt-mars 1998, kur u masakruan e terrorizuan me qindra vetė, ose ne kumtesat pėr demonstratat e studentėve (1997); kudo ne shkrimet e veta kėto ēėshtje i trajtonte mbi bazėn politike e juridike, duke dalė ne domosdoshmėrinė e ēlirimit te vendit. Kėsaj, kur i shtohej edhe diskriminimi ne sferėn e lirive dhe te drejtave njerėzore e qytetarė, te cilat ishin te theksuara, e rrisnin edhe me forcėn e tyre.

Mbrojtja politike e juridike u mbėshtet edhe ne veprimtarinė e serbėve si pushtues, ne konfiskimin e banesave, shtėpive e tokave te shqiptarėve. Edhe djegiet e shkatėrrimet masovike ishin objekt shqyrtimi. Ndėrsa, masat e dhunės, ato te terrorit, vrasjet e masakrimet, burgosjet, etj, shėrbenin si mjet pėr te treguar shovinizmin fashist serb, qėllimin e tyre pėr te zhdukur kombin tonė ne Kosovė. Mbi kėtė mbrojtje politike e juridike te LPK-sė, pėr UĒK-nė, kjo e fundit qartėsohej si subjekt ushtarak, duke i dhėnė peshėn juridike e politike-kombėtare, atė ushtarake. Natyrisht, kjo e pėrkrahur ne fushėn morale dhe diplomatike e rriti UĒK-nė ne ushtri te Kosovės.

Ne doiėm me ato dy baza para qytetarėve tanė, subjekteve e organizatave te ndryshme, ne mbrojtje te UĒK-sė dhe te aksioneve te saj ēlirimtare. Si me shkrim, me komunikata, etj, ashtu edhe ne rubime informative, ne konferenca pėr shtyp nėpėr qendra e ne artikuj, apo ne kontakte me subjekte te vendit e te huaj, deri edhe me qeven i mbronim aksionet mbi bazėn politike e juridike.

Ndėrsa, duke dalė kundėr punės pasive qė predikonin dhe mbėshtesnin subjektet legale, nėpėrmjet masave ēlirimtare tregohej se, pa bashkimin dhe kombinimin e masave pasive me ato aktive dhe ēlirimtare, nuk mund te ecej ne rrugėn e ēlirimit te vendit. Tehu i gjithė aktivitedt ishte te tregohej me fakte karakteri ēlirimtar dhe kjo detyrė e shtetit.

Pėr te qartėsuar kėtė, ne komunikata silinim shembuj te shumtė te shteteve tjera, te cilat provuan se vetėm forēa ushtarake e kombinuar me atė polirike dhe e udhėhequr nga njė mekanizėm unik shtetėror, e ēliron vendin dhe e shpie ēėshtjen para qendrave ne bote, si problem qė duhet te zgjidhet, jo kundėr tij, po sipas vulinetit te shtetit.

Dilaver
15-12-09, 00:22
b) Pėrkrahja diplomatike dhe morale

Ne mbrojtjen e UĒK-sė nuk mjaftonte vetėm ana politike e juridike. Asaj i duhej edhe njė pėrkrahje morale dhe mbrojtje ne arenėn ndėrkombėtare, para qendrave ne bote. Kjo, pėr te treguar me fakte se UĒK-ja nuk ishte terroriste, organizatė kriminale, raciste a fashiste, por ushtri ēlirimtare, e lindur nga populli dhe qė i shėrbente shtetit te Kosovės.

UĒK-ja, ne fillim, vierėsohej ne bote si njė organizatė me elementė ēlirimtare, por edhe terroriste. Kishte politikanė, deri edhe ata amerikanė, deri ne fillim te vitit 1998, qė e vierėsuan si ushtri me elementė terroriste, e cila duhej te ishte me e kujdesshme ne veprimtari, ne mėnyrė qė te mos kalonte ne njė pozitė te tille. Kėsaj propagande i ndihmonte shumė edhe propaganda e ashpėr e Beogradit e cila kudo dilte me akuza pėr terrorizėm, duke sjellė gjoja edhe fakte te tilla. Kishte shtete qė e pėrkrahnin kėtė. Vetė ky fakt paraqiti para LPK-sė dhe Kryesisė se Degės njė detyrė te madhe ne shpjegimin e karakterit te saj ne sferėn juridike e organizative, te mbėshtetura ne normat ndėrkombėtare. Ne kumtesat tona dhe ne konferencat pėr shtyp, kudo ne veprimtarinė tonė, ne e shtjelluam veprimtarinė e UĒK-sė mbi bazėn e dispozitave ndėrkombėtare mbi veprimtarinė ēln-imtare. Ne tregonim me fakte se terrorizėm nuk čshtė lutta e njė populli qė lufton pėr ēlirimin e vendit, ku nuk kryhen aksione kundėr popullsisė civile, ne vende publike, ndaj fėmijėve e grave, objekteve social-kulturore, etj. Te gjitha aksionet kishin vetėm karakter ēlirimtar, sepse kryheshin ne mbrojtje dhe kundėr forcave pushtuese.

Kjo ilustrohej me aktet ndėrkombėtare te OKB-sė dhe organizmave tjerė, si me aktin pėrfundimtar te Konferencės se Helsinkit mbi OSBE-nė, si dhe me dispozitat tjera mbi luftėn, terrorin dhe marrėdhėniet midis shteteve, te sanksionuara edhe ne dokumentet e Parlamentit Evropian. Ne silinim prova konkrete dhe te ilustruara mbi terrorizmin serb, te kryer ndaj shqiptarėve mbi baza shtetėrore, si dhe pushtetin diskriminues, racist e antinjerėzor te vendosur ne Kosovė nga Serbia. Kjo ilustrohej pastaj me aktet e plaēkitjes, te dhunės e bastisjeve te shtėpive shqiptare, etj. Edhe masakrimet e dėnimet e rėnda zunė vend me rėndėsi ne kėtė kapitull.

Sipas rnarrėveshjes se shteteve ne luftė kundėr terrorizmit ndėrkombėtar, parashikoheshin edhe faktet kur njė veprimtari cilėsohej terroriste, si brenda shtetit, ashtu edhe pėrballė te tjerėve, ne bote. Kėndej, disa hčre ne shkrimet e botuara ne "Zėrin e Kosovės", ne vitin 1996-1997 dhe 1998 duke folur pėr terrorizmin si veprimtari kriminale pénale, shkruheshin kėto elementė te veprimtarisė dhe bėhej krahasimi e ilustrimi me fakte i aktivitetit ēlirimtar te UĒK-sė. Lidhur me kėtė, me kėrkesėn e Kryesisė, u shkruan edhe shumė punime. Ato tregonin karakterin e drejtė te luftės. Ndėrsa, ne punimin qė Nėnkrytari i Degės shkroi mbi veprimtarinė tonė ēlirimtare, bėhej krahasimi i saj sipas dispozitave ndėrkombėtare te terrorit me veprimtarinė terroriste, prej nga nxirreshin fakte se lufta e jonė ishte luftė e drejtė dhe ēlirimtare, pa asnjė élément te terrorizmit. Ky punim u botua ne "ZK" dhe, meqenėse u bė bazė e mbrojtjes se UĒK-sė nga LPK-ja, po sjell para jush disa pjes.ė te punimit. Ne punim, mes te tjerash, shkruhej:

"Veprimtaria ēlirimtare e njėsive te UĒK-sė ne Kosovė nuk i ka elementet e terrorizmit, mbi te cilėn mbėshtetet veprimtaria kriminale, sepse me akte mbi terrorin, te sanksionuara ne marrėveshjen ndėrkombėtare duhet te plotėsohen disa kushte pėr te cilėsuar si te tille njė a shumė aksione te subjekteve luftarake.

1. Aktet te kryhen ndaj popullsisė, te goditen qytetarėt, civilėt, gratė e fėmijėt, pleqtė dhe pjesa e pafajshme e saj, si dhe tek objektet e vendbanimit te tyre.

2. Te goditen objektet social-kulturore, ato shoqėrore dhe te karakterit historik e qė nuk kanė rėndėsi ushtarake.

3. Veprimtaria te kryhet ne vende publike, ku rrezikohet jeta e qytetarėve, si ne aéroporté, ne stacione te trenit, ne lokale, ne rrugė publike, shkolla.

4. Subjekti qė i kryen aksionet e tilla te ketė organizim terrorist " Zėri i Kosoves" 1997)

Pėr kėtė ēėshtje pas vizitės se zotit Robert Gelbard ne Prishtinė ne ZK u shkrua njė punim tjetėr me titull: "UĒK-ja nuk bėn veprimtari terroriste". Aty shkruhej:

"Ne kohėn e fundit bėri njė vizitė ne Kosovė i dėrguari i posaēėm i presidentit amerikan, Bill Klinton, zoti Robert
Gelbard. Gjatė vizitės ne Prishtinė, pasi ky u takua me Z. Rugovėn, me A. Demaēin dhe me pėrfaqėsues te tjerė shqiptarė e serbe te instaluar, mbajti njė konferencė pėr shtyp, ne ambientet e Zyrės Amenkane ne Prishtinė.

Duke falėnderuar zotin Rugova pėr "kujdesin qė po tregonte ne bartjen e vijės "paqesore", zoti Gelbard foli pėr bisedimet me shqiptarė e serbo-malazezė, si dhe pėr mundėsinė e dialogut shqiptaro-serb dhe pastaj nxorri me nikoqirin e vźt, zotin Rugova, edhe konkiudimet mbi luftėn e popullit shqiptar, pėrkatėsisht mbi UĒK-nė e veprimtarinė e saj. Gjatė kėsaj vizitė nuk u la pa u pėrmendur edhe rėndėsia e zgjedhjeve te 22 marsit ne Kosovė, jo ne kuptimin e rrezikimit te pushtuesit serb, por te ruajtjes se njė lėvizjeje te qėndrueshme pėrpara veprimtarisė ēlirimitare te popullit shqiptar.

Ne deklarimin e tij lidhur pėr veprimtarinė e UĒK-sė, zoti Gelbard theksoi se ai "ėshtė i brengosur thellė mbi ciklin gjithnjė e me te madh te dhunės qė po ndodh kėtu dhe e dėnojnė atė. Policia ėshtė pėrgjegjėse pėr pjesėn me te madhe te dhunės qė po ndodh ne Kosovė (...) Ne te njėjtėn kohė, une i konsideroj aksionet e UĒK-sė, siē kam theksuar me pare, ne aksione terroriste, dhe ėshtė politikė e SHBA-sė, qė plotėsisht te kundėrshtojmė ēdo aksion terrorist dhe te te gjitha organizatave terroriste". Ndėrsa zoti Rugova kėtė deklaratė e vėrteton me thėnien se "ne jemi te kujdesshėm dhe denojme ēdo akt dhune dhe terrorizmi ne Kosovė".

Pėr t'i tėrhequr masat shqiptarė pas zotit Rugova dhe si pėrgjigje ndaj kėsaj deklaratė antishqiptare, pa e kualifikuar dhe dėnuar taksativisht edhe dhunėn serbe mbi bazėn e terrorizmit, duke e vlerėsuar ashtu sikundėr ishte ne dhunė terroriste shtetėrore, Gelbard i pėrkrahur nga zoti Rugova, paraqiti zgjedhjet e 22 marsit, pasi sipas tij "ruhet lėvizja paqėsore dhe ajo e fiton legimitetin e vet, ne akt te rėndėsishėm pėr paqe, pėrballė gjendjes ne te cilėn ndodhet vendi.

Kjo "pėrkrahje" e zgjedhjeve u bė pėr te tėrhequr vėmendjen e popullit tonė nga UĒK-ja dhe lufta ēlirimtare drejt veprimtarisė formate, asaj zgjedhore pėr gjoja président e parlament, e cila ne ato momente ishte e dėmshme, antidemokratike. Ajo nuk e ndihmonte ēėshtjen tonė, pėrderisa vendi ishte i pushtuar dhe mbahej me dhunė terroriste. Kjo nga njėra anė, pse nuk mund te zhvilloheshin zgjedhjet e lira dhe mbi bazėn demokratike, kur Kosova ishte nėn pushtetin ushtarako-policor terrorist. Ndėrsa, nga ana tjetėr, ato zgjedhje po bėheshin pėr te krijuar kushtet politike e juridike ne bote pėr te dėnuar UĒK-nė.

Mirėpo, pėr te kualifikuar UĒK-nė dhe veprimtarinė ēlirimtare te saj ne veprimtari te kriminalitetit terrorist dhe ne organizatė kriminale, sikundėr bėri zoti Gelbard dhe Rugova, duhej, sipas dispozitave juridike ne fuqi te shteteve dhe te se drejtės ndėrkombėtare mbi luftėn kundėr terrorizmit te orgamzuar, te pėrmbusheshin disa fakte si pėr organizatė, ashtu edhe pėr veprimtarinė e atij subjekti mbi te cilat mund dhe duhej te vierėsohej njė organizatė dhe veprimtaria e saj luftarake si veprimtari terroriste kriminale. Pėr atė vierėsim kualifikues politiko-juridik duhej; se pan, qė vendi i kryerjes se vepres penale te bėhej ne mėnyrė publike dhe ne prezencė te qytetarėve; se dyti, objektivi i sulmit kriminal te ishte objektet civil, social e shoqėror, apo kulturor e publik; se treti, koha e kryerjes se vepres terroriste te pėrputhej me lėvizjen e qytetarėve nėpėr objekte a ne rrugė; dhe se kaférti, nga veprimtaria aksionale, rrezikshmėria e jetės se qytetarėve te ishte e lartėsisė se madhe, deri edhe mbytja e tyre.

Elementė te tille janė pėrcaktuar pėr organizata e veprimtari terroriste. Sipas kėtyre elementeve pėr veprimtari kriminale e terrorizėm te organizuar del edhe veprimtaria terroriste e shurnė subjekteve sot ne bote, madje dhe e shteteve, sikundėr ishte ajo e Jugosllavisė se mbetur ndaj popullit shqiptar ne Kosovė. Por, a mundet, qė ky rregull juridik ndėrkombėtar mbi luftėn kundėr kriminalitetit dhe terrorizmit, te aplikohej edhe tek lufta e popullit shqiptar, pra, tek UĒK-ja?

UĒK-ja nuk ishte e organizuar mbi bazėn e grupit terrorist kriminal dhe as nuk vepronte mbi bazat e krimininalitetit terrorist, qoftė politik, qoftė ekonomik, qoftė social apo racisto-nacional dhe te urrejtjes, por mbi bazat juridike te shtetit te Kosovės dhe te vulinetit te popullit shqiptar pėr ēlirimin e vendit. UĒK-ja ishte ushtri e shtetit dhe jo grup organizativ terrorist i kėtij a atij kombi, shtresė a grup qytetarėsh. Ndėrsa, duke u shtrirė ne popull, UĒK-ja ishte bėrė ushtri popullore e rregullt, qė kishte disiplinė ushtarake, rregulla juridike dhe qė mbronte popullin e Kosovės nga sulmet terroriste dhe aksionet fashiste te qeverisė serbe te Beogradit.

Dilaver
15-12-09, 00:24
Veprimtaria terroriste gjendej tek pushtuesi serb i Beogradit qė po kryente terrorizėm mbi popullin shqiptar. Dhe, kjo kryhej ēdo dite. Pushteti serb po terrorizonte shtetin e Kosovės dhe njė popull prej me shumė se dy milionėsh te cilin e kishte vėnė nėn rrethimin te egėr ushtarako-policor dhe te vulinetarėve ēetnikė serbe. A ka terrorizėm me te lartė shtetėror se sa, me dhjetra fshatra te Drenicės te bllokoheshin e te liheshin pa ushqim, kujdes shėndetėsor, rrymė elektrike, etj? Pėr te thelluar kėtė, pushtuesi i Beogradit mobilizoi ēetinkėt serbe, malazezė, etj, dhe i armatosi ata. Mbi 50 mijė trupa policore serbe e malazezė u vendosėn ne Kosovė, pėrveē mbi 30 mijė ushtarė te sjellė nga viset qendrore e veriore te Serbisė. Policėve dhe vulinetarėve u paguhej mėditje e lartė, sipas suksesit ne luftėn kundėr shqiptarėve. Kishte raste, sikundėr u veprua ne Prekaz ndaj famiījes 30 anėtarėshe te plakut Jashari, ku familja u godit me granata pėr ta zhdukur atė tėrėsisht.

Vet ky element, zoti Gelbard, tregon terrorizmin serb te cilin ju as qė e pėrmendėt, madje e anashkaluat me disa vierėsime kritike, sikurse veproi dhe zoti Rugova, i cili e shihte ēėshtjen e Kosovės nga pozita e personit te tretė, duke e barazuar veprimtarinė mbrojtėse te popullit shqiptar me atė terroriste te pushtetit serb.

Ndėrkohė qė, pėr dhunėn serbe nuk u veprua sipas dispozitave juridike mbi terrorizmin, a keni te drejtė, atėherė, zoti Gelbard, gjithmonė sipas aksioneve te UĒK-sė, te fusni veprimtarinė e saj ne kuadėr te kriminalitetit terronst? Ju zoti Gelbard e dini, jeni ekspert dhe pėrgjegjės pėr polidkėn kundėr terrorizmit ne SHBA, se kėrkohet te plotėsohen te katėr kushtet e theksuara pėr terrorizėm si pėr atė shtetėror, ashtu edhe atė jo shtetėror, ne mėnyrė qė te kemi terrorizėm politik, ekonomik a kombėtar e ndėrkombėtar, si dhe kundėr njerėzimit. Vetė dokumenti i KS te OKB-sė te vitit 1989, kur ndodhi rasti me aeroplanin ne Skoci, ku humbėn jetėn mbi 250 udhėtarė, i ka pėrcaktuar kėto clémente juridikė.

Prandaj, veprimtaria e UĒK-sė nuk ėshtė terroriste, zoti Gelbard. Ju e dini gjendjen ne Kosovė. Nuk mund te pranohet ai vlerėsim kur UĒK-ja ishte organizatė ēlirimtare. UĒK-ja nuk vepronte nėpėr vende ku pėr asgjėsimin e objektivit ushtarak kalonte rruga publike a komunikacioni hekurudhor, ai tokėsor a ajror, etj, ishte objekt me rėndėsi shoqėrore publike e ku kishte frekuentim te lartė te qytetarėve, apo ndonjė vend a objekt me rėndėsi kulturore e sociale, me rėndėsi shėndetėsore, élément te pare pėr kualifikim terrorist. Objekt i sulmit te UĒK-sė ishin vetėm forēat pushtuese, ato te armatosura ushtarake e policore serbe te cilat po terrorizonin dhe dhunonin qytetarėt shqiptarė, duke rrahur, vrarė e masakruar. Ne fakt, UĒK-ja vetėm po mbronte qytetarėt e Kosovės nga terrorizmi serb, veprim qė zoti Gelbard e vierėsoi pėr terrorizėm. Kjo s'ka logjikė.

Nėpėrmjet kėtyre aksioneve nuk pėrmbushej as elementi i kohės dhe ai i rrezikimit te jetės se qytetarėve civile, te fėmijėve, grave e pleqve, atyre qė nuk merreshin me luftė. Pėrkundrazi, UĒK-ja mbronte te gjithė qytetarėt e shtetit, pa dallim pėrkatėsie kombėtare, gjinie a shtrese. Duke u organizuar dhe vepruar sipas Kushtetutės se shtetit te Kosovės, te gjithė qytetarėt ishin te njėjtė, shtetas te Kosovės, ushtri e te cilit ishte UĒK-ja. Edhe koha e kryerjes se aksioneve dhe rrezikshmėria pėr qytetarėt e pafajshėm nuk ekzistonte. Pėrkundrazi, UĒK-ja i mbrojti qytetarėt e shtetit ne prag te shtėpisė, ndėrsa pėr t'u mbrojtur edhe ka sulmuar objekte, kur as me i vogli element i rrezikimit te jetės se qytetarėve nuk ekzistonte. Asnjė objekt civil, banesė, shkollė, etj, nuk u sulmua nga UĒK-ja. Pra, kemi te bėjmė vetėm me aksione ēlirimtare, te drejta dhe ligjėrisht te justifikueshme.

Veprimtaria e UĒK-sė mbėshtetej edhe ne dispozitat juridikė te shtetit te Kosovės. Ne Kushtetutėn e Kosovės ishte rregulluar ana juridikė e ushtrisė se shtetit. Aty del se Kosova duhej dhe kishte te drejtė te organizonte ushtrinė e vet te rregullt. Duke u mbėshtetur ne dispozitat kushtetuese u organizua UĒK-ja. Ajo, me vulinet te LDK-sė apo pa te e te zotit Rugova, te organizmave ndėrkombėtare, etj, ishte shndėrruar ne ushtnte shtetit te Kosovės. Dhe, kjo ushtri duhej respektuar domosdoshmėrisht. Ajo ishte kompetente, sepse doli nga vulineti i popullit dhe me luftė mbrojtėse fitoi legjitimitetin politik e juridik ne Kosovė.

Madje, kjo ėshtė e drejtė e ēdo shteti. Ne te kundėrtėn, pse shtetet i kanė forēat e veta te armatosura? Ēfarė i duhen atėherė SHBA-sė mbi 3 milionė ushtarė, CIA, FBI-ja, apo pse ekziston pakti i NATO-s? Sikurse ēdo shtet ka forēat e veta, edhe Kosova i kishte organizuar forēat c veta te armatosura ne UĒK-ė. Kjo ishte e drejrė legjitime.

Mbi kėtė bazė juridikė tregohej karakteri ēlirimtar i UĒK- sė si subjekt i organizuar ushtarak dhe ne fushėn e aktivitetit te vet ne terren. Kjo ishte njė mbrojtje e madhe jo vetėm morale, por edhe politike e juridikė e UĒK-sė. Kėsaj i ndihmonin edhe vetė aksionet ne Kosovė. Kėto aksione ishin ēlirimtare, ndonėse kishte ndonjėherė edhe aksione jo shumė te studiuara dhe jo te kapshme pėr momentin. Por, parimisht ishte njė veprimtari thjesht ēlirimtare. UĒK-ja nuk plotėsonte asnjė element te veprimtarisė kriminale terroriste, a shoviniste fashiste. Vetė organizimi i saj ishte i pėrcaktuar ne bazė te dispozitave juridike. Edhe aksionet nuk kishin karakter te terrorizmit. Aksionet kishin karakter ēlirimtar, sepse kryheshin si ndaj subjekteve fizike, ashtu edhe ndaj objekteve jo te tilla, qė ishin vėnė ne shėrbim te terrorizmit shtetėror serb. Asnjė veprimtari nuk u krye ndaj subjekteve, bazave a objekteve me rėndėsi pėr popullin dhe kombin.

Kjo mbrojtje para arčnes ndėrkombėtare ishte e ashpėr. Me vite te tėra, qė nga viti 1992, dolėm me ashpėrsi provuese ne pėrkrahjen juridike- diplomatike. Me anėn e ndihmės sonė, pėrballė akuzave te mėdha, nuk u arrit kurrė qė UĒK-ja te futej ne kuadėr te organizatave terroriste e kriminale. UĒK-ja karakterin e vet e mori ne vidn 1997-1998. Fundi i vidt 1997 dhe shpėrthimi i luftės frontale e vuri subjektin e jashtėm para akdt te kryer pėrballė UĒK-sė. Tash (viti 1998) askush nuk kishte mendimin se UĒK-ja kishte elemente te terrorizmit. Veē fakti se ajo kishte dalė ne balle te kombit, ne mbrojtje te familjes shqiptare, te jetės se fėmijėve, grave e qytetarėve, i jepte karakterin e njė ushtrie popullore. Ky element e vuri UĒK-nė ne taban te ushtrisė, si te ēdo ushtrie te shteteve, me norma e rregulla juridike pozitive ne botė.

sefedin
16-12-09, 19:32
3. Financimi i UĒK-sė

Krahas detyrave pėr tė cilat u diskutua mė lartė, njė punė tjetėr e madhe dhe po aq e rėndė sa edhe detyrat nė fushat e pėrmendura, pėr UĒK-nė ishte veprimtaria e Degės sė LPK-sė nė gjetjen e mjeteve dhe tė formės sė financimit pėr financimin e UĒK-sė.
Mė lartė treguam mėnyrėn e financimit pėr periudhė tė caktuar. Por, theksuam gjithashtu se deri nė vitin 1993 mjaftonte nė njė masė forma e ndihmave nėpėrmjet anėtarėsisė. Ajo pėr kohėn ishte e mjaftueshme, ndonėse kishte mungesa.
Me ndėrtimin organizativo-juridik, si dhe me zgjerimin e radhėve tė UĒK-sė u thellua edhe nevoja e mjeteve. Tashmė nuk mjaftonin mjetet qė siguroheshin nėpėrmjet anėtarėsisė dhe ndihmave vullnetare tė anėtarėsisė sė Kryesisė dhe KP-sė. Duhej, si organizatė, tė gjenim forma tė ndryshme tė financimit pėr tė bėrė tė munduar funksionimin e saj si ushtri.
Nga diskutimet nė Kryesi u pėrcaktuan dy forma tė financimit:
1. Financimi nga LPK-ja dhe mėrgimtarėt (d.m.th LDK vėrejtja jone, se mėrgimtarėt, nė atė kohė, tė gjithė ishin anėtarė tė LDK)
2. Financimi i UĒK-sė nga qeveria e Bukoshit dhe subjektet politike (prapė nga LDK sepse subjekte tjera politike s’kishte nė diasporė)

Financimi nga LPK-ja dhe mėrgimtarėt (lexo mėrgimtarėt d.m.th LDK

Ky financim ishte formė qė zbatohej, por jo sa kishte nevojė lufta. Pėr kėtė shkak kjo ēėshtje u mor nė shqyrtim shumė herė. Madje, u pėrcaktuan edhe mjete tė veēanta financiare pėr anėtarėt e Kryesisė sė Degės, tė KP-sė dhe mė vonė pėr tė gjithė anėtarėt. Shuma pėr t’u paguar ishte 1000 Fr. zvicerane. Por, kjo formė e financimit ishte shumė pak, sepse ishte e pamundur tė mbuloheshin tė gjitha shpenzimet e ushtrisė. Ajo nuk arrinte tė mbulonte as njė tė tretėn e nevojave financiare.
Nė kuadėr tė analizave pėr gjendjen financiare, nga pėrgjegjėsi financiar Gafurr Elshani, nė vitin 1993-1995, u paraqitėn nė organet e organizatės disa propozime pėr financim. Ato konsistonin nė tri drejtime.
1.Financimi nėpėrmjet anėtarėsisė sė anėtarėve tė LPK-sė.
2.Pėrcaktimi i shumave vjetore a mujore pėr anėtarė, simpatizantėt e LPK-sė, nė lartėsi prej 1000 Fr. zvicerane, apo nė kundėrvlerė nė DM dhe nė valuta tjera.
3.Hapja e njė Fondi dhe ndėrtimin e Kėshillit tė Financimit pėr tė patur mundėsi tė ndihmohej sipas vullnetit (Vendimi i LPK-sė).
Ēėshtje tė tilla u shqyrtuan nga Kryesia me disa rregulla, sidomos nė formė dhe u paraqitėn nė KP tė LPK-sė pėr t’i miratuar. Por, edhe pse u aprovuan, kėto nuk mund tė fuqizoheshin pa miratimin e Mbledhjes sė Pėrgjithshme tė LPK-sė. Kėshtu qė, nė M tė Katėr, nė vitin 1993, u aprovuan tė tri kėto forma tė financimit tė UĒK-sė dhe LPK-sė. Vetėm pėr formėn e parė pati fėrkime, sepse u paraqitėn dy propozime ; ai me shumė tė caktuar mujore dhe ai me pėrqindje. Mė nė fund u vendos pėr shumė mujore prej 60 frs dhe nė kundėrvlerė nė DM e monedha tjera tė shteteve nė Evropė. Ndėrsa, financimi vullnetar mbeti nė vullnetin e masave. Pėr atė nuk mund tė vendosim. Nė njė mbledhje e lamė prej 1000 DM. Me vendim tė KP prej vitit 1995 e deri nė vitin 1998, u ekzekutua pesė herė nga anėtarėt e Kryesisė dhe tė KP tė LPK-sė Dega jashtė .vendit, si dhe tri herė nga tė gjithė anėtarėt.
Nga mjetet e anėtarėve tė organizatės bėhej financimi 50% me 50%. Shuma e parė i dedikohej UĒK-sė, ndėrsa pjesa e dytė ndahej nė dy pjesė:
1.Nė financimin e radhėve jashtė vendit nė shumė prej 20%, dhe
2.Nė financimin e radhėve brenda vendit nė shumė prej 30% (Vendimi i MP tė PLK-sė, 1995)
Por, edhe pse u bė ko ndarje, mjetet pėrsėri kaluan vetėm pėr UĒK-nė. As edhe njė pėrqindje tė vogėl nuk u shfrytėzua pėr punėn e brendshme tė LPK-sė, pa bėrė fjalė pėr nevojat e organizatės jashtė vendit. Ati mbuloheshin individualisht. Por, pėrsėri ishte pak. Me kėrkesėn e UĒK-sė pėr mjete, nuk kishte rrugė tjetėr, veē futja e tė tėra mjeteve nė fondin e dedikuar pėr UĒK-nė. Por, pikė e dobėt nė kėtė rast ishte, se pėrgjegjėsit nuk raportonin. (D.m.th, edhe anėtarėt e LPK-sė manipuloheshin, v.j)
Me qėllim tė mbledhjes sė financave ishte hapur Fondi “Vendlindja Thėrret”.
Kjo u aprovua njėzėri nė MP tė Degės, pa asnjė votė kundėr. Para kėsaj mbledhjeje kishim zgjedhur edhe Kėshillin e Fondit, i cili funksiononte nėn pėrgjegjėsinė financiare tė LPK-sė. Mė vonė u zgjodh kryetari i tij, Jashar Salihu, si dhe anėtarė tė tjerė tė kėtij kėshilli nėpėr nėnkėshilla nė shtete tė ndryshme, qė njėherėsh ishin dhe anėtarė tė Kėshillit Qendror tė Fondit “Vendlindja Thėrret”. Ndėrsa, mbledhja e ndihmave bėhej nė dy forma:
1.Nėpėrmjet nėnkėshillave e kėshillave tė cilėt shkonin tek bashkatdhetarėt dhe mblidhnin nė bazė vullnetare mjete financiare.
2.Nėpėrmjet shpėrndarjes sė ēeqeve tė plotėsuara bashkatdhetarėve, ku mungonte vetėm shuma e cila caktohej nga personi qė e paguante atė sipas dėshirės.
Si njėra, ashtu edhe forma tjetėr e ndihmave kalonin nėpėrmjet Kėshillit tė Fondit. Ndėrsa mbi kėto ishin organet e LPK-sė, tė udhėhequra nga Kryesia. Por, pėr funksionim pėr tė vepruar, iu la mė shumė fushė kėshillave tė financimit pėr tė vepruar. Kjo, d.m.th. se, deri nė shumėn prej 5000 DM kishte tė drejtė kėshilli pa vendim pėr t’i ndarė pėr punė tė veēanta edhe pa lejen e Kryesisė sė Degės. Mbi kėtė shumė duhej, sipas qėndrimit tė Kryesisė dhe KP-sė, tė vendosej nė organin mbi bazėn e kėrkesės. (Vendimet e LPK-sė)

sefedin
16-12-09, 19:45
Njoftim


Pasi Dilaver e ka hapur ketė temė si tė veēantė, pjesa tjetėr e librit do tė postohet kėtu.
Veē kėsaj, edhe pse nuk pajtohem me ndonjė paragrafė apo pjesė tė librit tė Z. Muhamet Kelmendit, megjithatė, me deshirėn time, nuk do tė bėj as mė tė voglin ndryshim.

I lus tė gjithė ata/ato qė deshirojnė tė komentojnė pjesė tė librit ,mos ta bėjnė nė kėtė temė por nė atė tjetrėn qė e kam hapur unė, apo nė ndonjė temė tjetėr.

Faleminderit!

sefedin
17-12-09, 21:25
Struktura juridike e organeve financiare


Nė dhjetor tė vitit 1995 u mbajt Mbledhja e Pestė e Pėrgjithshme e Degės. Nė mbledhje u zgjodh KP i Degės. Ky zgjodhi Kryesinė e tij. Aty u bė edhe organizimi dhe plotėsimi i sektorit tė veēantė me Azem Sylen qė i kishte fituar votat pėr anėtar tė Kryesisė dhe me Jashar Salihin qė e zgjodhi Kryesia e KP tė Degės sė LPK-sė si pėrgjegjės tė Fondit. Edhe pėrgjegjėsi financiar u ndryshua nė mbledhje. Bashkim Mazreku ishte pėrgjegjės i tėrė veprimtarisė financiare pa dallim nga fusha e financimit.
Tashmė nė kuadėr tė organeve kishim tØrė strukturėn:

Sektori financiar i LPK-sė ishte organ udhėheqės dhe pėrgjegjės i tėrė sistemit financiar.
Kėshilli Qendror i Fondit “Vendlindja Thėrret” i dalė nga KP, i miratuar nė MP tė Pestė dhe duhej tė raportonte tek pėrgjegjėsit financiar i organizatės.
Kėshillat e financimit dhe kėshillat tė cilat vepronin nė terren. (Vendimet e KP dhe tė Kryesisė sė LPK-sė 1995)Nxjerrja kėtyre organeve u bė mė vonė. Por, pikėrisht plotėsimi i kėtyre sektorėve me njerėz tė rinj nxori probleme. Tani kryetari i Fondit Jashar Salihu nuk raportonte tek pėrgjegjėsi financiar. Jashar Salihu thoshte se sipas vendimit nuk i nėnshtrohet Bashkim Mazrekut, por Kėshillit tė Pėrgjithshėm, as edhe tė Kryesisė. Kjo gjendje nuk u pranua nga Bashkim Mazreku dhe ai dha dorėheqje tė parevokueshme. Por, kjo nuk e zgjodhi ēeshtjen nė financė. Ne e futėm pėrseri Gafurr Elshanin nė pėrgjegjės financiar. Por, Zoti Saliu as kėtij nuk i dha raportim financiar dhe as Kryesisė. Pėr te nuk ekzistonin organet e Degės, sipas gjoja vendimeve. Por, vendim ishte mosdhėnia e mjeteve financiare miratin tė Kryesisė e cila duhej tė vendoste pėr shumėn dhe vendin ku shkonin. Kėtė e shkelte kryetari i Fondit. Prandaj mos dhėnia e pėrgjegjėsive, nė njėrėn anė dhe, nė anėn tjetėr, dėrgimi i mjeteve brenda vendit pa informim tė organeve tė organizatės, por vetėm nėpėrmjet sektorit tė veēantė e vuri Kryesinė nė gjendje tė rėndė.
Pse, kur nė dokumentet e LPK-sė thuhej:
“Kryesia e KP tė LPK-sė Dega jashtė vendit ėshtė organ politik, ekzekutiv, administrativ e udhėheqės i i Degės brenda dy mbledhjeve tė KP tė LPK-sė. Para tij pėrgjegjėn tė gjitha subjektet qė veprojnė nė kuadėr tė Degės, pavarėsisht veprimtarisė qė kryejnė”. (Statusi i LPK-sė dhe Rregullorja e Kryesisė dhe e KP tė LPK-sė)
Kjo bazė juridike detyronte ēdo pėrgjegjės tė jepte llogari para Kryesisė. Por, ai i pėrkrahur nga sektori i rėndėsisė sė veēantė deklaronte se nuk raportonte para Kryesisė, veē para KP, pasi ai ishte sektori i veēantė dhe kryetari i tij Xhavit Haliti duhej tė raportonte nė Kryesi. Ky ishte arsyetimi, ndonėse i padrejtė, sepse as nė KP nuk raportohej plotėsisht. Ndėrsa, nė Kryesi Xhavit Haliti, si kryetar nuk jepte raporte tė qarta. Ai tregonte shumat qė dėrgoheshin nė Kosovė, sipas regjistrit tė vet, pa sjellė prova se kush konkretisht i ka pranuar mjetet. Megjitahtė, deri nė prill tė vitit 1997, u pranua nė heshtje nga KP kjo formė e financimit, duke u mbėshtetur nė vullnetin se edhe ēėshtje do tė rregullohej, nėse do tė arrihej tė ndėrtohej njė ushtri ēlirimtare e shtetit.

sefedin
17-12-09, 21:26
Mėnyra e financimit tė UĒK-sė


Deri nė janar tė vitit 1997, kur UĒK kishte strukturėn e vet tė organizimit, financimi bėhej nė mėnyrė qendrore nga organet e atij subjekti ushtarak. Ndėrsa, mjetet financiare nga kėshilli i financimit i dėrgoheshin ndėrmjet sektorit Shtabit Qendror tė UĒ-sė. Ai bėnte ndarjen mjeteve financiare nėpėr zona e nėnzonat e saj.
Pikėrisht kjo formė e mėnyrė e financimit ne janar tė vitit 1997 u dėmtua shumė, sepse disa u vranė e disa tė tjerė u kapėn, gjė qė e dėmtoi financimin e UĒK –sė. Ndonėse sektori tregonte para Kryesisė tė kundėrtėn. Kjo edhe besohej, sepse ne, veē anėtarėve tė sektorit, pėr tė cilėt e dinim se ishin anėtarė tė Shtabit Qendror, tė tjerėt nuk i njihnim. Mirėpo, me kalimin e kohės, diku nė mars tė atij viti, nga ana e disa shokėve tė LPK-sė informohej se shumė njØsi, zona e nėnzona tė UĒK-sė (kėtė e konfirmoi nė mbledhje tė Kryesisė Rexhė Ibėrdemaj, Ali Ahmeti, si dhe Fondi nga RFGJ qė kishte dėrguar vet mjete financiare nė Llap e Prishtinė) nuk kishin marrė mjete financiare qė nga janari i atij viti (Raporti i anėtarėve tė Kryesisė, prill-maj 1997).
Kjo ēėshtje futi nė lėvizje organin tonė. Pėr kėtė shkak ftuam njė mbledhje nė muajin prill tė vitit 1997 dhe kėrkuam sqarime nga sektori, sidomos tre anėtarėt, pėrkatėsisht Xhavit Haliti, Azem Syla dhe Ali Ahmeti, lidhur me ato informacione tė cilat ishin shpėrndarė nė radhėt e LPK-sė. Kėta i pranuan kėto fakte,. Ata thanė se Shtabi Qendror ėshtė dėmtuar dhe se lidhjet nuk janė siē duhet midis zonave e nėnzonave. Kjo e vėrtetoi faktin qė ne na kishin informuar me shkrim dhe me gojė se qė nga janari i atij viti, as Llapi, as njėsitet e UĒK-sė nė fshatrat e Prekazit, me komandant Adem Jasharin , as ato tė Rrafshit tė Dukagjinit, as njėsit tjera nėn pushtimin maqedon nuk kishin marrė mjete financiare. Veē kėsaj, kishim tė dhėna pėr bllokimin e armėve edhe ndaj disa njėsive nė Drenicė, tė cilat kishin shtruar kėrkesėn pėr armė tė veēanta, po pa sukses, ndonėse nga sektori u ishte premtuar.
Deri nė kėtė informim ne si Kryesi, e dinim nga sektori i veēantė s, Shtabi Qendror po i ndante sipas aktivitetit, aksioneve e njėsive mjete financiare gjithandej nė vend. Ndėrsa, me informacionin e kėsaj mbledhjeje, e tėrė ajo qė ishte thėnė me muaj tė tėrė doli e pavėrtetė dhe mashtrim. Mbi kėtė bazė, si dhe pas konfirmimit gojor dhe me shkrim qė arriti nė Kryesinė e Degės edhe nga kėshilla tė LPK-sė, qė kishin lidhje me radhėt e UĒK-sė brenda vendit, i kaluam kompetencat e mjeteve financiare nė kuadėr tė Kryesisė sė KP tė Degės. Duke ia hequr Fondit dhe sektorit tė drejtėn pėr t’i administruar dhe ndarė mjetet (Vendim i Kryesisė sė KP tė LPK-sė, 1997). Me ketė morėm vendimin pėr t’i centralizuar tė tėra mjetet financiare, pa dallim fondi.
Pėr rrjedhojė, nė maj tė vitit 1997 vendosėm t’i ndajmė mjetet financiare vet sipas tė dhėnave qė i kishim. Kėshtu, ne ndamė mjete financiare pėr njėsitet ēlirimtare tė Drenicės, pėr ato tė Prekazit, njėsitet e Prishtinės dhe Llapit, tė Rrafshit tė Dukagjnit dhe pėr Pollog, viset nėn pushtimin maqedon. Tashmė ishte Kryesia e Degės sė LPK-sė j. v. Qė vendoste shumėn dhe vendin e financimit. Krahas kėsaj, sektori i veēantė dhe fondet, sidomos nė Zvicėr dhe Gjermani, pa dijeninė e Kryesisė financonin dhe dėrgonin mjete nė terren nė Kosovė. Kėtė nuk mund ta ndalnim, sepse KP ishte jo funksional nė kėtė fushė si organ; ajo ishte shndėrruar nė vegėl tė grupeve, duke bllokuar vendimet e Kryesisė pėr centralizimin e mjeteve. Prandaj, deri nė mars tė vitit 1998, vazhdoi kjo formė financimi e dyanshme: nga Kryesia e Degės, nė njė anė dhe, nė anėn tjetėr, nga sektorėt dhe fondet.
Pra, ekzistonin tri forma tė financimit tė radhėve tė UĒK-sė:

Financimi nga Kryesia e Degės.
Financimi nga sektori i veēantė
Financimi nga kėshilli i fondit “Vendlindja Thėrret”.Veē kėtyre formave, edhe shpenzimet ishin nė tri a katėr forma

Shpenzimet nė botėn e jashtme
Shpenzimet e sektorit tė veēantė dhe grupeve tjera nė Shqipėri.
Shpenzimet pėr logjistikė.
Shpenzimet pėr financimin e UĒK-sė.Pikėrisht llojshmėria e madhe dhe e bėrė nga shumė organe krijoi njė decentralizim tė ashpėr nė kuadėr tė mjeteve financiare. Fondi u nda dhe u grimcua nėpėr veprimtari dhe individė tė cilėt, gjithashtu, financoheshin sipas lidhjeve qė kishin kėrkuar, qoftė me njėsitet e UĒK-sė, qoftė me grupet e punės nė atdhe, qoftė me sektorin qė merrej me logjistikė. Tė tėra kėto veprimtari ishin pavarėsisht plotėsisht.
Qė nga janari 1997 pati konflikte tė mėdha me sektorin, kėshillat dhe pėrgjegjėsit e Fondit. Ata nuk raportonin, ndėrsa kur jepnin raporte, ato ishin tė shkurtra, tregonin vetėm shumėn dhe jo se kush ishte marrėsi i mjeteve. Ndėrsa, shumat qė dėrgoheshin ishin shumė tė mėdha; madje kalonin shifrėn e 30 mijė DM, kishte edhe 50 e 100 mijė DM, mos edhe mė shumė. Kjo e detyroi Kryesinė tė paraqiste ēėshtjen nė KP tė Degės. Aty u diskutua dhe iu la pėrsėri Kryesisė pėr tė vendosur. Kjo ishte vetėm forma pėr tė ikur nga pėrgjegjėsia, sepse kėshtu shkohej kah decentralizimi i tėrėsishėm. Dhe, muajt qė pasuan e vėrtetuan kėtė ēėshtje. Askush nuk pėrgjigjej pėr mjetet financiare, nė kohė qė ato harxhoheshin nė forma tė ndryshme.
Ky element e detyroi Kryesinė qė pėrsėri mė 18 tetor 1997 tė paraqiste ēėshtjen nė KP. Pėrsėri kjo ia kaloi ēėshtjen Kryesisė. Duke e parė kėtė paaftėsi financimi, tė pėrkrahur nga disa anėtarė tė tjerė, u shkua nė luftė frontale kundėr Kryesisė. Kjo u sforcua sidomos pas shpėrthimit tė konflikteve tė armatosura nė Kosovė. Nė kėtė kohė filloi edhe mbledhja e ndihmave nė shumė tė mėdha, prandaj lufta kundėr Kryesisė u bė mė e ashpėr. Ajo kishte pėr qėllim marrjen e mjeteve financiare, para se tė vihej tek konfrontimi.
Sektori pretendonte t’i kishte mjetet financiare nė diskonim tė plotė. Ai donte tė vendoste vetė pėr mjetet qė dėrgonte brenda te UĒK-ja, apo ato mė tė cilat bliheshin armė nė Shqipėri, si dhe pėr shpenzimet tjera, tė cilat e kalonin shumėn e dhjetėra-mijėra DM: Pikėrisht kjo, nė mars tė 1998, e detyroi Kryesinė qė nė tėrėsi tė ndalonte sektorin dhe kėshillin e financimit tė bėnin administrimin apo ndarjen e mjeteve tė Fondit “Vendlindja Thėrret” (Vendimi i Kryesisė sė KP tė LPK-sė, 1998). Vendimi iu dėrgua tė gjitha fondeve. Me tė tregohej se e tėrė administrata, vetė ndarja dhe pėrcaktimi i shumave kaloi nė Kryesi, sė cilės i paraqiteshin kėrkesat dhe nė bazė tė tyre vendosej pėr mjetet. Udhėheqėsi i sektorit nga Kryesia pėr administrimin e mjeteve u pėrcaktua Muhamet Kelmendi, ndėrsa anėtarė u zgjodhėn Ali Ahmeti dhe Adem Grabovci. Nė kėtė kohė e tėrė Kryesia ishte nė Tiranė, jo vetėm pėr ēėshtje financiare, por kryesisht pėr kontakte dhe pėr problemin politik, atė tė ndėrtimit tė Frontit Ēlirimtar tė Kosovės.
Mirėpo, meqenėse konfliktet ishin thelluar, sidomos nė Shqipėri, midis sektorit tė veēantė dhe grupit tė furnizimit tė njėsive tė UĒK-sė me mjete luftarake. Kryesia u mor nė mbledhjen e vet nė Tiranė, edhe me ēėshtjet e tilla. Nė Shqipėri, Kryesia e Degės thirri ata (sektorin e veēantė dhe atė tė furnizimit) nė mbledhje tė gjėra dhe caktoi dy baza tė furnizimit me mjete, atė tė Tropojės, tė udhėhequr nga Dema dhe tė Kukėsit. Grupi i Tropojės, kishte tė drejtė edhe pėr tė blerė mjete pėr UĒK-nė, pėrveēse merrej edhe me dėrgimin e mjeteve tė luftės brenda vendit, tė cilat i sillte sektori i veēantė, pėrkatėsisht Xhavit Haliti dhe Azem Syla. Armėt ua blinte Raif Gashi dhe nėpėrmjet tij bėhej dėrgimi i tyre nė baza tė rrethit tė Kukėsit. Kėta ishin kompetentė pėr tė furnizuar edhe bazėn e Tropojės me mjete. (Vendimi i Kryesisė, mars 1998)
Kjo formė tregoi suksesin e vet tė plotė, sepse bėhej kombinimi i blerjes dhe furnizimit e transportit tė mjeteve. Kėshtu u kėnaqėn edhe epshet e veēanta. Sektorėt merreshin nė mėnyrė tė ndarė me detyrat e ngarkuara, ndonėse kishte pakėnaqėsi. Nė fund tė marsit tė vitit 1998, pėrsėri nė Tiranė bėmė konfirmimin e kėsaj mėnyre pune, tė ndarė nė grupe tė veēanta pėr tė rėnė dakord tė dyja grupet. Por, ajo e futi nė luftė frontale klikėn kundėr Kryesisė dhe formave tė tilla tė punės. Qė nga ky moment filloi fronti pėr zhdukjen e udhėheqjes politike tė LPK-sė.

sefedin
17-12-09, 21:30
Mėnyra e financimit tė UĒK-sė

Deri nė janar tė vitit 1997, kur UĒK kishte strukturėn e vet tė organizimit, financimi bėhej nė mėnyrė qendrore nga organet e atij subjekti ushtarak. Ndėrsa, mjetet financiare nga kėshilli i financimit i dėrgoheshin ndėrmjet sektorit Shtabit Qendror tė UĒ-sė. Ai bėnte ndarjen mjeteve financiare nėpėr zona e nėnzonat e saj.
Pikėrisht kjo formė e mėnyrė e financimit ne janar tė vitit 1997 u dėmtua shumė, sepse disa u vranė e disa tė tjerė u kapėn, gjė qė e dėmtoi financimin e UĒK –sė. Ndonėse sektori tregonte para Kryesisė tė kundėrtėn. Kjo edhe besohej, sepse ne, veē anėtarėve tė sektorit, pėr tė cilėt e dinim se ishin anėtarė tė Shtabit Qendror, tė tjerėt nuk i njihnim. Mirėpo, me kalimin e kohės, diku nė mars tė atij viti, nga ana e disa shokėve tė LPK-sė informohej se shumė njØsi, zona e nėnzona tė UĒK-sė (kėtė e konfirmoi nė mbledhje tė Kryesisė Rexhė Ibėrdemaj, Ali Ahmeti, si dhe Fondi nga RFGJ qė kishte dėrguar vet mjete financiare nė Llap e Prishtinė) nuk kishin marrė mjete financiare qė nga janari i atij viti (Raporti i anėtarėve tė Kryesisė, prill-maj 1997).
Kjo ēėshtje futi nė lėvizje organin tonė. Pėr kėtė shkak ftuam njė mbledhje nė muajin prill tė vitit 1997 dhe kėrkuam sqarime nga sektori, sidomos tre anėtarėt, pėrkatėsisht Xhavit Haliti, Azem Syla dhe Ali Ahmeti, lidhur me ato informacione tė cilat ishin shpėrndarė nė radhėt e LPK-sė. Kėta i pranuan kėto fakte,. Ata thanė se Shtabi Qendror ėshtė dėmtuar dhe se lidhjet nuk janė siē duhet midis zonave e nėnzonave. Kjo e vėrtetoi faktin qė ne na kishin informuar me shkrim dhe me gojė se qė nga janari i atij viti, as Llapi, as njėsitet e UĒK-sė nė fshatrat e Prekazit, me komandant Adem Jasharin , as ato tė Rrafshit tė Dukagjinit, as njėsit tjera nėn pushtimin maqedon nuk kishin marrė mjete financiare. Veē kėsaj, kishim tė dhėna pėr bllokimin e armėve edhe ndaj disa njėsive nė Drenicė, tė cilat kishin shtruar kėrkesėn pėr armė tė veēanta, po pa sukses, ndonėse nga sektori u ishte premtuar.
Deri nė kėtė informim ne si Kryesi, e dinim nga sektori i veēantė s, Shtabi Qendror po i ndante sipas aktivitetit, aksioneve e njėsive mjete financiare gjithandej nė vend. Ndėrsa, me informacionin e kėsaj mbledhjeje, e tėrė ajo qė ishte thėnė me muaj tė tėrė doli e pavėrtetė dhe mashtrim. Mbi kėtė bazė, si dhe pas konfirmimit gojor dhe me shkrim qė arriti nė Kryesinė e Degės edhe nga kėshilla tė LPK-sė, qė kishin lidhje me radhėt e UĒK-sė brenda vendit, i kaluam kompetencat e mjeteve financiare nė kuadėr tė Kryesisė sė KP tė Degės. Duke ia hequr Fondit dhe sektorit tė drejtėn pėr t’i administruar dhe ndarė mjetet (Vendim i Kryesisė sė KP tė LPK-sė, 1997). Me ketė morėm vendimin pėr t’i centralizuar tė tėra mjetet financiare, pa dallim fondi.
Pėr rrjedhojė, nė maj tė vitit 1997 vendosėm t’i ndajmė mjetet financiare vet sipas tė dhėnave qė i kishim. Kėshtu, ne ndamė mjete financiare pėr njėsitet ēlirimtare tė Drenicės, pėr ato tė Prekazit, njėsitet e Prishtinės dhe Llapit, tė Rrafshit tė Dukagjnit dhe pėr Pollog, viset nėn pushtimin maqedon. Tashmė ishte Kryesia e Degės sė LPK-sė j. v. Qė vendoste shumėn dhe vendin e financimit. Krahas kėsaj, sektori i veēantė dhe fondet, sidomos nė Zvicėr dhe Gjermani, pa dijeninė e Kryesisė financonin dhe dėrgonin mjete nė terren nė Kosovė. Kėtė nuk mund ta ndalnim, sepse KP ishte jo funksional nė kėtė fushė si organ; ajo ishte shndėrruar nė vegėl tė grupeve, duke bllokuar vendimet e Kryesisė pėr centralizimin e mjeteve. Prandaj, deri nė mars tė vitit 1998, vazhdoi kjo formė financimi e dyanshme: nga Kryesia e Degės, nė njė anė dhe, nė anėn tjetėr, nga sektorėt dhe fondet.

sefedin
17-12-09, 21:32
Pra, ekzistonin tri forma tė financimit tė radhėve tė UĒK-sė:

Financimi nga Kryesia e Degės.
Financimi nga sektori i veēantė
Financimi nga kėshilli i fondit “Vendlindja Thėrret”. Veē kėtyre formave, edhe shpenzimet ishin nė tri a katėr forma

Shpenzimet nė botėn e jashtme
Shpenzimet e sektorit tė veēantė dhe grupeve tjera nė Shqipėri.
Shpenzimet pėr logjistikė.
Shpenzimet pėr financimin e UĒK-sė. Pikėrisht llojshmėria e madhe dhe e bėrė nga shumė organe krijoi njė decentralizim tė ashpėr nė kuadėr tė mjeteve financiare. Fondi u nda dhe u grimcua nėpėr veprimtari dhe individė tė cilėt, gjithashtu, financoheshin sipas lidhjeve qė kishin kėrkuar, qoftė me njėsitet e UĒK-sė, qoftė me grupet e punės nė atdhe, qoftė me sektorin qė merrej me logjistikė. Tė tėra kėto veprimtari ishin pavarėsisht plotėsisht.
Qė nga janari 1997 pati konflikte tė mėdha me sektorin, kėshillat dhe pėrgjegjėsit e Fondit. Ata nuk raportonin, ndėrsa kur jepnin raporte, ato ishin tė shkurtra, tregonin vetėm shumėn dhe jo se kush ishte marrėsi i mjeteve. Ndėrsa, shumat qė dėrgoheshin ishin shumė tė mėdha; madje kalonin shifrėn e 30 mijė DM, kishte edhe 50 e 100 mijė DM, mos edhe mė shumė. Kjo e detyroi Kryesinė tė paraqiste ēėshtjen nė KP tė Degės. Aty u diskutua dhe iu la pėrsėri Kryesisė pėr tė vendosur. Kjo ishte vetėm forma pėr tė ikur nga pėrgjegjėsia, sepse kėshtu shkohej kah decentralizimi i tėrėsishėm. Dhe, muajt qė pasuan e vėrtetuan kėtė ēėshtje. Askush nuk pėrgjigjej pėr mjetet financiare, nė kohė qė ato harxhoheshin nė forma tė ndryshme.
Ky element e detyroi Kryesinė qė pėrsėri mė 18 tetor 1997 tė paraqiste ēėshtjen nė KP. Pėrsėri kjo ia kaloi ēėshtjen Kryesisė. Duke e parė kėtė paaftėsi financimi, tė pėrkrahur nga disa anėtarė tė tjerė, u shkua nė luftė frontale kundėr Kryesisė. Kjo u sforcua sidomos pas shpėrthimit tė konflikteve tė armatosura nė Kosovė. Nė kėtė kohė filloi edhe mbledhja e ndihmave nė shumė tė mėdha, prandaj lufta kundėr Kryesisė u bė mė e ashpėr. Ajo kishte pėr qėllim marrjen e mjeteve financiare, para se tė vihej tek konfrontimi.
Sektori pretendonte t’i kishte mjetet financiare nė diskonim tė plotė. Ai donte tė vendoste vetė pėr mjetet qė dėrgonte brenda te UĒK-ja, apo ato mė tė cilat bliheshin armė nė Shqipėri, si dhe pėr shpenzimet tjera, tė cilat e kalonin shumėn e dhjetėra-mijėra DM: Pikėrisht kjo, nė mars tė 1998, e detyroi Kryesinė qė nė tėrėsi tė ndalonte sektorin dhe kėshillin e financimit tė bėnin administrimin apo ndarjen e mjeteve tė Fondit “Vendlindja Thėrret” (Vendimi i Kryesisė sė KP tė LPK-sė, 1998). Vendimi iu dėrgua tė gjitha fondeve. Me tė tregohej se e tėrė administrata, vetė ndarja dhe pėrcaktimi i shumave kaloi nė Kryesi, sė cilės i paraqiteshin kėrkesat dhe nė bazė tė tyre vendosej pėr mjetet. Udhėheqėsi i sektorit nga Kryesia pėr administrimin e mjeteve u pėrcaktua Muhamet Kelmendi, ndėrsa anėtarė u zgjodhėn Ali Ahmeti dhe Adem Grabovci. Nė kėtė kohė e tėrė Kryesia ishte nė Tiranė, jo vetėm pėr ēėshtje financiare, por kryesisht pėr kontakte dhe pėr problemin politik, atė tė ndėrtimit tė Frontit Ēlirimtar tė Kosovės.
Mirėpo, meqenėse konfliktet ishin thelluar, sidomos nė Shqipėri, midis sektorit tė veēantė dhe grupit tė furnizimit tė njėsive tė UĒK-sė me mjete luftarake. Kryesia u mor nė mbledhjen e vet nė Tiranė, edhe me ēėshtjet e tilla. Nė Shqipėri, Kryesia e Degės thirri ata (sektorin e veēantė dhe atė tė furnizimit) nė mbledhje tė gjėra dhe caktoi dy baza tė furnizimit me mjete, atė tė Tropojės, tė udhėhequr nga Dema dhe tė Kukėsit. Grupi i Tropojės, kishte tė drejtė edhe pėr tė blerė mjete pėr UĒK-nė, pėrveēse merrej edhe me dėrgimin e mjeteve tė luftės brenda vendit, tė cilat i sillte sektori i veēantė, pėrkatėsisht Xhavit Haliti dhe Azem Syla. Armėt ua blinte Raif Gashi dhe nėpėrmjet tij bėhej dėrgimi i tyre nė baza tė rrethit tė Kukėsit. Kėta ishin kompetentė pėr tė furnizuar edhe bazėn e Tropojės me mjete. (Vendimi i Kryesisė, mars 1998)
Kjo formė tregoi suksesin e vet tė plotė, sepse bėhej kombinimi i blerjes dhe furnizimit e transportit tė mjeteve. Kėshtu u kėnaqėn edhe epshet e veēanta. Sektorėt merreshin nė mėnyrė tė ndarė me detyrat e ngarkuara, ndonėse kishte pakėnaqėsi. Nė fund tė marsit tė vitit 1998, pėrsėri nė Tiranė bėmė konfirmimin e kėsaj mėnyre pune, tė ndarė nė grupe tė veēanta pėr tė rėnė dakord tė dyja grupet. Por, ajo e futi nė luftė frontale klikėn kundėr Kryesisė dhe formave tė tilla tė punės. Qė nga ky moment filloi fronti pėr zhdukjen e udhėheqjes politike tė LPK-sė.

sefedin
18-12-09, 17:08
2. Financimi i UĒK-sė nga qeveria dhe subjektet politike

Pėr kėtė formė tė financimit tė luftės, deri nė maj tė vitit 1998, po diskutojmė vetėm pėr tė treguar pozitat e tyre (klikės) nė kėtė fushė, pėr tė mos thėnė se dhe qesharake pėr UĒK-nė
Me qeverinė e Kosovės, ne si Kryesi, kishim rėnė nė kontakt disa herė. Ajo kurrė nuk kishte dėgjuar dhe as qé donte te dėgjonte pėr UĒK-nė. Megjithatė, ne nuk e ndalnim interesimin tone. Si Kryesi bėmė disa kėrkesa dhe tentuam te vendosnim edhe kontakte. Por, deri nė vitin 1996, e gjithė puna jonė ne kėtė anė ishe e kotė, sepse jo se nuk. ndihmonin, pot as te takoheshim nuk donte zoti Bukoshi dhe tė tjerėt nė qeveri..
E njėjta pozitė ishte edhe me subjektet
Le t'i shqyrtojmė me radhė.
'Ndihmat" nga. qeveria nė mėrgim e B. Bnkoshit.
nOrgan e LPK-sė kishin ndėrmarrė veprimtari te pandėrprerė pėr tė bashkėpunuar ne fushėn financiare, nėse jo nė sfera tjera, me qeverinė. Pėr ketė disa herė dėrguam nė emėr tonė letra tek qeveria: shkuam nė zyrat e saj dhe kėrkuam bashkėpunim. Por, kjo iniciativė e jona u refuzua kategorish nga B. Bukoshi, madje ne mėnyrė injoruese dhe pa dhėnė shpeshherė as pėrgjigje pėr kėrkesat tona.
Tė mbėshtetur nė qėndrimin e Kryesisė pėr té bashkėpunuar
e koordinuar veprimtarinė e punėn kombėtare, ishin caktuar shokė pėr tė kėrkuar forma dhe pėr tė gjetur mundėsi tė kontakteve me kėto forca politike dire me B. Bukoshin, si “kryeministėr”. Nė ketė kohe flitej se A. Demaēi kishte raporte tė mira, mos edhe tė thella me B. Bukoshin. Pikėrisht, pėr ketė shkak, kur ne nėntor te vitit 1995, erdhi pėr punė ne Hamburg Adem Demaēi, u takova me te. Nė fakt, ai erdhi aty pėr tė organizuar “Bashkėsinė Demokratike Shqiptare" - shkurt "“Lobin Shqiptar”, sikundėr e quante ai. Pėr kėtė shkak u takuam nė shtėpinė time dhe biseduam pėr ēėshtjet qė paraqiti ai.
Dy tema ishin kryesore:
Bashkėsia Demokratike Shqiptare
Gjetja e formave tė bashkėpunimit nė llogari tė UĒK-sė, Lidhur me kėto dy ēėshtje shtruam mendime tė ndryshme. Ai ishte pėr te shuar tere jetėn atė organizative, etj, nė llogari tė Bashkėsisė, nderkohė qe i thashė se edhe nėse unė pajtohem me njė propozimin te tillé., jeta politike ka shkuar aq thellė, sa qė pa arritur bashkimin politik nė Kosove, asgjė nuk mund te arrihej. Kjo, ne fakt, u vėrtetua edhe nė mbledhjen tė cilėn e organizoi Demaēi dhe ku tė gjithė pėrfaqėsuesit e kundėrshtuan, duke thėne se nė Prishtinė bėhej bashkimi, e jo nė boten e jashtme.
Mirėpo, pėrveē kėsaj teme, ne takimin me Demaēin, shtrova ēėshtjen e bashkimit politik e juridiko ushtarak M sistem, si forme e mundshme pėr te arritur tek ndėrtimi i njė sistemi shtetėror. Unė isha i qartė se gjendja do te keqėsohej e situata do te mente rrugėn e vet ēlirimtare. Por, Demaēi as qe mendonte se kishim pėr t'ia arritur kėsaj, duke menduar, gjė qe edhe e theksoi, se "shqiptarėt s'kanė aq aftėsi sa tė kryejnė aksione profesionale". Megjithatė, i propozova qė ai tė shfrytėzonte lidhjet me B. Bukoshin, nė mėnyrė qe ai te na ndihmonte financiarisht, nėse nuk donte pėr tė bashkėpunuar a pėr tė koordinuar punėn me forcėn tone politike e ushtarake. Nė kėtė kėrkesė, zoti Dernaēi mu pėrgjigj pozitivisht, duke me thėne "se sa para doja pėr njė aksion”. Natyrisht se ndihma dhe financimi nuk jepej ne kėtė formė, pot nė mėnyrė tjetėr, duke mos e lidhur me njė aksion. Por, ai pėrsėri m'u drejtua me pyetjen: "A mjaftojnė. 30 mijč a 50 mijé DM pėr njė aksion?". Kėtu i thashė se edhe njėra edhe shuma tjetėr, nėse jepen nė muaj janė tė mirėseardhura, ndonėse nė tė ardhmen kjo shumé mund té rritej. (Shėnimet nga takimi me Adem Demaēin).

Kėtu e pėrfunduam takimin, me shpresė se ai do tė shfrytėzonte lidhjet me Bukoshin dhe do te hapeshin rrugėt e bashkėpunimit nė fusha té ndryshme. Nga kjo, né Kryesi,vendosem pėr t'iu drejtuar me letėr zotit Bukoshi. Kėtė e bėmė nė dhjetor tė vitit 1995. Ai nuk u pėrgjigj fare. Edhe nė shkurt tė vitit 1996 e diskutuam kėtė ēėshtje. - Pėrsėri e vendosem qė t’i drejtohemi me letėr dhe pėrsėri asnjė pėrgjigje nuk ka ardhur nga zotėria. Nė qershor ngarkuam E. Xhemailin pėr ta ftuar dhe kėrkuar takim me Bukoshin. Ai e kishte ftuar atė dhe pas tri ditėve Bukoshi dha pėrgjigjen se donte te takohet me ne nė fillim tė korrikut, nė Ulm pėr tė diskutuar ēėshtjet e shtruara.

Nė takim, shkova unė (Muhamet Keimendi) dhe njė shok tjetėr (Emrush. Xhemajli. Nė anėn tjetėr vetėm -Bujar. Bukoshi.
Temat e diskutimit i hapa unė. Ato ishin:
1. Bashkėpunim nė sferėn politike dhe organizative.
2. Ndihma ushtarake.
Pėr ē’shtien e parė, si unė ashtu edhe Xhemaili, treguam qėllimin e
bashkėpunimit, qė duhej tė shkonte kah koordinimi i aktivitetit tonė politik e aksionar, nė mėnyrėn qė shpėrthimi i luftės tė na gjente té bashkuar nė Frontin pėr ēlirimin e Kosovės. Ne kėrkuam qe ai t’i vinte nė shėrbim tė luftės institucionet e shtetit sepse pa njė sistem ēlirimtar mbi bazėn shtetėrore nuk mund tė korrnim sukses. Ky ishte arsyetimi ynė.
Lidhur me kėtė ai u pėrgjigj prerazi:
“Unė nuk guxoj tė bashkėpunoj me ju, aq mė pak qė tė lidh ndonjė marrėveshje, apo tė vė institucionet e mia nė favor tė luftės. Ne jemi pėr format paqėsore, ndonėse e di qė ato nuk korrin asnjė sukses, por unė vij nga njė bazė e tillė dhe duhet ta pėrkrah atė”. (Shėnimet nga takimi, 1996)
Ndėrsa pėr ēėshtjen e dytė, pasi i shpaguam ekzistencėn e UĒK-sė dhe faktin se aksionet nė Kosovė po kryheshin nga njėsitet ushtarake, tė kėtij subjekti ushtarak, tė cilėn e ka krijuar dhe ndėrtuar LPK-ja, kėrkuam qė qeveria e Kosovės tė na ndihmonte financiarisht, sepse nevoja e mjeteve ishte shtuar dhe ne nuk kishim aq mjete financiare sa kėrkonte situata e krijuar. I thamė se UĒK-sė i duhen aktualisht 30 mijė DM nė muaj pėr tė ekzistuar si subjekt nėpėrmjet aksioneve ēlirimtare.

Pėr atė ai u pėrgjigj se ka biseduar Dernaēi dhe se ai ėshtė dakord té japė shumėn prej 30 mijé DM nė muaj, por –vetėm fshehurazi, sepse nuk guxonte nga tė tjerėt tė merrte mjete, pa dhėne llogari e aq me pak pėr ndonjė subjekt tjetėr, siē ėshtė Meqė ai tha kėtė, me propozimin e Bukoshit, ne ramė dakord dhe e gjetėm mėnyrėn e komunikimit me pseudonime e shenja kur ai tė kishte mundėsi tė jepte ndihma. I treguam edhe personin qė kishte pėr té shkuar pėr t’i marrė mjetet nė dorėzim. Bukoshi dha dy muaj mjete; njėherė 30 mijé DM„ pėr. korrikun dhe nė shtator té 'vitit 1996, 20 mijė DM. Kurrė mė, pas vitit 1996 deri nė mars té vitit 1998 nuk dha mjete dhe as pranoi tė bisedojė me forcat tona tė LPK-sė. Pėr te, ne nuk ekzistonim mė.

sefedin
18-12-09, 21:25
Mirėpo, me shpėrthimin i luftės sė armatosur, pas dhunės e terrorit masakrave mbi popullatėn civile nė Drenicė, me 28 shkurt 1998, si dhe ne viset tjera, ne caktuam pėrsėri shoke pėr tė shkuar e biseduar me te. Pėr atė kishim biseduar shumė shokė edhe mė herėt. Thuhej se disa vetė kanė shkuar dhe biseduar me te nė emėr tė UĒK-sė nė emėr personal si shqiptarė. Por, sa qėndron kjo unė nuk jam informuar. E di se nė organet e LPK-sė, kėndej edhe tė UĒK-sė, sepse ende ishte Kryesia e LPK-sė qė vendoste edhe pėr UĒK-nė , ėshtė biseduar dhe ėshtė caktuar njė
shok pėr tė shkuar pėr bisedime me zotin Bukoshi. Ky e kishte edhe autorizimin. Ai ishte Xhemail Fetahu, tė cilin e kishim pajisur edhe me vendimin e Shtabit Qendror tė UĒK-, vendimin qė e kishte lėshuar Kryesia. Kėto kompetenca i kishim edhe ne tė Kryesisė sė Degės. (Vendimi i ShQK UĒ-sė, mars 1998)
Krahas kėtij qė shkoi dhe bisedoi me Bukoshi nė emėr tė LPK-sė dhe UĒK-sė kishte informacione se me tė kishin biseduar edhe Shaban Mujaj (Magjupi), Jashar Salihi e ndonjė person tjetėr. Ata vepruan nė kokė tė vet. Kishin kontakte me tė edhe disa njerėz tė tjerė tė cilėt nuk ishin nė
Lidhje me LPK-nė dhe as qė ishin anėtarė subjekteve qė ne udhėhiqnim. Nėpėrmjet kėtyre personave, pėrkatėsisht Gent: Kelmendit, nė mars tė vitit 1998, B. Bukoshi kishte paguar 300 mijė DM pėr UĒK-nė. Ai mblidhte mjete financiare nė emėr lutės se Drenicės kundėr terrorit serbomadh nė emėr tė masakrave nė Kosovė. Edhe pse tė dhėnat e Kėshillit Qendror Emergjencės, tė krijuar nga B.Bukoshi, kishin mbledhur me miliona DM pėr lutėn dhe UĒK-nė ai dėrgoi vetėm 300 mijė DM ndihmė,
Ēfarė veprimesh qesharake!
Vetė shuma e tillė ishte injoruese. Ne tė Kryesisė ishim nė dilemė dhe vetė Kryesia u nda nė dysh: njėra palė e kryesisė ishte pėr tė pranuar mjetet, ndėrsa pala tjetėr ishte kundėr. Por, pas analizės sė situatės, si dhe duke marrė pėr bazė qėllimin qė i kishim vendosur vetes pėr ndėrtimin e sistemit, pranuam mjetet me qėllim qė tė mos shkėputen lidhjet dhe tė jepnim shembull pėr bashkėpunim nė tė ardhmen edhe unifikim tė luftės sonė nė sistemin shtetėror ēlirimtar. Ky qėllim ishte shkaku pse ne i pranuam mjetet me sasinė qesharake tė Bukoshit. Gjithashtu, ishte mendimi se ato mjete duheshin refuzuar, pavarėsisht qėllimeve, deri sa ai di dorėzonte tė tėra mjetet nė fondin tonė.
"Pėr luttė janė mbledhur mjetet nga Bukoshi dhe vetėm luftės i duhen dorėzuar". Kjo ide teorikisht ishte e drejtė, por pėr kohėn e gabuar, sepse nė fakt edhe pse ai pėr luftė e terror; pėr Drenicė e Kosovė i kishte mbledhur mjetet financiare, po ende s'ishte koha. pėr tė vendosur njė formė tė tillė, me ultimatum, dorėzimin e tyre nė Fond. Ne si subjekt politik e ushtarak ende nuk i kishim lėshuar thirrjet zyrtare pėr tė ardhur nė Kuvend, pėr tė ndėrtuar Frontin pėr Ēlirimin e Kosovės, sistemin ēlirimtar me tė gjitha subjektet politike, organizative pa dallim pėrkatėsie politike e organizative. Prandaj, me kėto kushte, dalja me vendim pėr
dorėzuar tė gjitha mjetet, apo pėr tė marrė masa tė tjera ndaj di, e pengonte kryesisht kėtė detyrė tė madhe kombėtare, atė tė ndėrrimit apo tė ndėrtimit tė qeverisė ēlirimtare.
Pėr kėtė shkak i pranuam mjetet dhe kėshtu dhamė tė kuptohej se jemi pėr bashkėpunim, qoftė edhe duke na injoruar me shuma tė tilla qesharake. Ne kėshtu deshėm tė tregonim se, pėr Kosovėn kemi tė drejta tė barabarta dhe vetėm tė bashkuar mund tė ecnim nė rrugėn e madhe tė lutės pėr liri.
Nėpėrmjet kėtij veprimi konfliktet u thelluan nė organet tona. Pala qe, ishte pėr t'i kthyer :mjetet, pėrfaqėsuesit tė Fondit "Vendlindja Thėrret", me Jashar Salihun e Agush Bujėn nė ballė, tė pėrkrahur nga ..Adem Grabovci, Shaban Muja Bilal Sherifi, Bardhyl Mahmuti e ndonjė tjetėr, tė cilėt ishin organizuar nė njė grup tė vetin, jashtė organizatės, shkuan me kėtė edhe ma tej nė luftė kundėr Kryesisė. Ndėrsa, anėn tjetėr edhe pse bėmė kėtė rrezikim, zoti Bulkoshi nuk e pa tė arsyeshme tė kontaktonte me organet, edhe ose u propozua nga ana ime, me porosinė qė dėrgova nėpėrmjet Xhemail Fetahut dhe Dukagjin Kelmendit, pėr t'u takuar nė Bonn apo nė Tiranė, ku tė donte ai. Pėrkundrazi, mjeteve financiare dhe kėrkonte lidhje individuale me ndonjė person, sikundėr bėri mė vonė, duke dhėnė mjete individėve, jashtė strukturave organizative.

sefedin
18-12-09, 21:27
Flitet tek aktivistėt e ndryshėm tė UĒK-sė e LPK-sė nė Tiranė e jashtė, se Ahmet Krasniqi, nė emėr tė zotit Bukoshi ka patur njė transaksion me Xhavit Halitin nė emėr tė UĒK-sė nė muajt‑korrik-shtator 1998. Ky transaksion, sipas atyre tė dhėnave, e kalon shumėn e 7 milion markave gjermane. Por, pavarėsisht nga ajo se nuk dua te besoj ne lidhje tė tilla individuale, nėse besohet nė tė dhėnat e aktivistėve, mjafton ky fakt pėr treguar qėllimin e qeverisė. Sė Bukoshit. Megjithatė, nuk dihet a ėshtė fjala pėr mjete tė gatshme financiare, apo pėr mjete tė investuara nė ndonjė veprimtari a transaksion ekonomik, pasi pėr kėtė nuk flitet. Po tė lėmė lemė kėtė ēėshtje nė njė anė, ashtu sikur flitej nėpėr Tiranė.

Pra, si konkludim del: qeveria e Kosovės deri nė maj-qershor tė vitit 1999, zyrtarisht i ka dhėnė vetėm 350 mijė pėr UCK-*nė. Ajo gjatė tėrė kėsaj kohe, sikundėr edhe mė vonė,mblodhi mjete pėr Kosovėn., madje lėshoi thirrje pėr vetėfinancim, etj, por asnjė qindarkė mė shumė nuk ka dhėnė pėr tuftėn. Ky ėshtė "financimi" nga qeveria.
“Ndihma” nga subjektet politike
G]Kjo ēėshtje as qė duhet tė diskutohet, sepse asnjė subjekt politik a organizatė, pėr periudhėn qė flasim, nuk e ka financuar UĒK-nė, ndonėse kėtė e kanė ditur dhe kanė pasur mundėsi dhe mėnyra pėr tė bėrė, sepse janė informuar me kohė.
Mirėpo, edhe pse kjo dihet, kėtu duhen treguar disa veprime tė cilat Kryesia edhe nė emėr tė UCK-sė i ka bėrė ndaj subjekteve tjera, brenda dhe jashtė vendit, nė mėnyrė qė tė gjendet mėnyra e financimi tė kėsaj force ushtarake qė ishte ne ndėrtim. Kjo shėrbeu njėherėsh edhe si mjet pėr tė ofruar bashkėpunimin tonė nė drejtim tė bashkimit tė, forcave tona, nė luftė kundėr pushtuesit, formė kjo qė do tė krijonte terren edhe pėr luttė te pėrbashkėt ēlirimtare, duke ndėrtuat Frontin Ēlirimitar tė
Kosovės.
Prej viteve tė '90, disa here janė lėshuar kėrkesa nė adresė tėLDK-sė, mė vonė edhe ndaj subjekteve tjera, si LBD-ja,
nė mėnyrė qe edhe ata tė dilnin me qėndrimin pėr tė pėrkrahur
Fondin "Vendlindja Thėrret". Edhe nė kontaktet me ta, qoftė
dypalėshe, apo shumė pakėshe, si nė Zvicėr, FGJ, nė Austri, nuk lamė asnjė rast pa e kėrkuar kėtė bashkėpunim. Madje, ne hoqėm dorė, nga shumė ēėshtje qė na ndanin, nga ato politike, organizative, etj, ēėshtje tė karakterit kombėtar dhe tė platformės sė subjekteve nė llogari tė bashkimit tonė nė fushėn financiare pėr UĒK-nė. Edhe kjo mendonim se krijonte terren pėr bashkimin tone, sepse nėpėrmjet kėsaj pune, krijohej terreni pėr bashkimin e tė gjitha forcave shqiptare edhe nė fushėn politike e ushtarake nė njė sistem ēlirimtar e shtetėror.
Mė kujtohet nėntori i vitit 1997. Nė atė kohė u organizua ne BPSH-ja njė mbledhje me subjektet organizative e shoqėrore pėr ēėshtjen e arsimit shqip nė nivelin e subjekteve nė botėn e jashtme, nė RFGJ, nė Hamburg. Nė mbledhje ishin tėrė delegacionet e partive. Ishte edhe ministri i arsimit tė qeverisė sė Bukoshit. Edhe aty u kėrkua bashkėpunimi politik e organizativ me subjektet. Tė dyja kėto u refuzuan. U kėrkua edhe ndihma nė anėn financiare. Por, edhe kjo formė e punės sė pėrbashkėt u refuzua nga pėrfaqėsuesit e subjekteve politike (LDK-ja, PDJ-ja etj). Pėr mė tepėr, ato akuzuan LPK-nė, sikundėr bėri LDK-ja nė Prishtinė, se po dilte nė mbrojtje te njė subjekti (kupto UĒK-nė) qė nuk "dihet" se kush e ka organizuar, perse lufton dhe pėr kė lufton, duke aluduar se atė forcė ushtarake e ka "krijuar" shteti serb e jo shqiptarėt (Rilindja, 1997).
Edhe nė kėtė tubim, nga pėrfaqėsuesit e LIDK-sė u paraqit mendimi i udhėheqjes se kėsaj partie, se gjoja UĒK-ja mund tė jetė forcė e vetė Serbisė, e organizuar nga ajo pėr t'i krijuar terren forcave policore e ushtarake serbe pėr tė bėrė masakra, etj, etj, sepse shqiptarėt na qenkan vetėm pėr format e aktivitetit paqėsor. De, mbi kėtė bazė tė akuzės subjektet e tjera nuk u futėn fare nė deklarimin e tyre. Pėrkundrazi, heshtėn ndaj thirrjeve pėr tė ndihmuar njėsitet e UĒK-sė sė bashku financiarisht dhe e sabotuan. Ata krijuan frontin e rezistencės politike pėrballė mbledhjes sė mjeteve pėr UĒK-nė.
Subjektet politike e organizative e gjenin tė udhės tė mblidhnin ndihmė pėr veprimtari tė ndryshme, si pėr veprimtari partiake, pėr arsim, pėr studentė, pėr raste tė ndryshme, si familje,
cilat ishin tė mirėpritura dhe u pėrkrahėn edhe nga ne, po nuk e gjetėn tė udhės tė bashkoheshin nė financimin e UĒK-sė. Vetėm pas shpėrthimit tė luftės frontale, masakrave tė rėnda dhe kur dhuna e terrori u thellua nė vend, filloi njė bashkėpunim, por edhe ky ishte shumė i kufizuar, mė tepėr deklarativ, se sa faktik. Ndėrsa mėrgimtarėt pėr ēdo ditė i pėrgjigjeshin mė shumė thirrjes sė vendit, jepnin ndihma dhe e ndihmonin Fondin, duke mos parė se, kush e ka organizuar dhe kush e administronte. Falė ndihmės sė tyre u bė edhe financimi i UĒK-sė.
Pėr UĒK-nė shumė subjekte politike lėshuan thirrje dhe dhanė edhe deklarime publike pėr tė ndihmuar e pėrkrahur Fondin “Vendlindja Thėrret”, po pėrsėri nuk u futėn nėpėr kėshilla, si dhe as qė krijuan forma tė ndihmės pėr kėtė subjekt ushtarak. Ata as mė vonė nuk e financuan UĒK-nė, por mbetėn vetėm nė deklarime.

sefedin
18-12-09, 21:32
... Ahmet Krasniqi, nė emėr tė zotit Bukoshi ka patur njė transaksion me Xhavit Halitin nė emėr tė UĒK-sė nė muajt‑korrik-shtator 1998. Ky transaksion, sipas atyre tė dhėnave, e kalon shumėn e 7 milion markave gjermane....

- Kėtė fakt duhet ta dijė Hilmi Nebihi, atėherė shef i sigurimit tė tė zyres sė Ministrisė sė Mbrojtjes.
(SK)

sefedin
22-12-09, 16:36
Po filloj po postimin e kapitullit tė katėr tė librit. Lus administratorėt qė sė paku pėr njė kohė mos ti ndėrrojnė ngjyrat qė i kam vėnė nė disa vėnde. Aty shifet manipulimi qė i ėshtė bėrė UĒK-sė dhe popullit nė pėrgjithėsi.


KAPITULLI III


SHPĖRTHIMI I LUFTĖS DHE GJENDJA POLITIKE NĖ KOSOVĖ


Dihet se Kosova kishte kohė qė jetojnė nėn pushtimin e egėr fashist serb. Asaj ia kufizuan, mohuan dhe ia ndaluan me ligj, qė nė vitit ’80, tė gjitha tė drejtat autonome. Gjatė atyre viteve u krijua njė situatė e rėndė, ku tė gjitha tė drejtat politike, juridike shoqėrore, duke e shndėrruar Kosovėn nė koloni tipike serbe. Nė vitin 1989 u be edhe faktikisht likuidimi i statusit tė krahinės. Kosova me ligj u bė pjesė e Serbisė, u tjetėrsua nė vend serb.
Ky likuidimi juridik krijoj ndarje midis pushtuesit dhe populli shqiptar. Forcat serbe shkuan duke e thelluar veprimtarinė e tyre diskriminuese. Pėrveē mohimit tė tė drejtave nė sfera tė ndryshme, ndaj popullit tėrė u thelluan masat politike, atė policore mbi baza raciste, duke vrarė e terrorizuar nga pozitat shtetėrore. Pėr shtetin serb mjaftonte pėrkatėsia kombėtare, si fakt, pėr tė dhunuar, vrarė dhe masakruar. Me kėtė bazė u vranė gjatė viteve 1990-1997 mbi 250 shqiptarė, rreth 2 mijė u burgosėn dhe mbi 500 mijė u detyruan tė lėshonin Kosovėn. E tėrė kjo veprimtari, diskriminuese fashiste u krye zyrtarisht. Populli shqiptar u soll, nga masat shtetėrore serbe, buzė likuidimit. (Raporti i KMLDN i RFGJ 1998).
E gjithė kjo veprimtari u pėrcoll edhe me ligje, akte nėnligjore e masa diskriminuese. Shteti serb sanksionoi pushtimin ne fushėn politike dhe kolonializmin ne atė ekonomike. Ai e ndaloi arsimin, kulturėn e shkencėn shqiptare. Kjo veprimtari zgjoi kundėr reak*sionin, idenė pėr vetorganizim dhe pėr gjetjen e forcave pėr te rezistuar kundėr zhdukjes sonė kombėtare. Populli ynė nuk mund te qėndronte vetėm ne rezistence paqėsore, pėrballe masave te egra raciste, atyre zhdukėse, etj. Atė ishin te pasuksesshme, sepse nuk mund tė ndalnin masat fashiste serbe dhe tė ēlironin vendin.
Janė dy faktorė qė shpien tek lufta ne Kosove.
- Se pari, ne njėrėn ane ishte armiku, qe shkoi duke e thelluar luftėn diskriminuese. Ai kishte kohe qė ishte futur ne veprimtari pėr te zhdukur kombin tone. Qeverise serbe te Beogradit i duhej. lufta, gjė qė thelloi diskriminimin, dhunėn e terrorin, masat shfarosėse e deri tek shpėrthimi i luftės, me qellim te serbizimit te Kosovės, dhe;
- Se dyti, ne anėn tjetėr ishte populli yne, ai qe nuk mund te jetonte si me pare, nen pushtim dhe diskriminim, nen dhunėn e egėr dhe i terrorizuar, pa mbrojtje. Kjo solli vetorganizimin. dhe fillimin e luftės pėr vetėmbrojtje dhe pėr ēlirim. Kėtė dy elemente ēuan deri tek krijimi i kushteve pėr shpėrthimin e luftės me pushtuesit dhe organizimin tonė ushtarak, i cull u zgjerua me shpejtėsi ne pranverėn e vitit 1998.

1. Shpėrthimi i luftės se armatosur ne Kosove

Thamė me lart se pėrgatitjet paraprake pėr shpėrthimin e luftės se armatosur ishin bere. Kosova nuk mund te mbetej ne gjendje tė tulle, as ne lufte dhe as ne page. Faktet pėr te ardhur deri tek shpėrthimi i luftės se hapur te armatosur ishin prezent.
Armiku kishte sjelle forca te mėdha ne Kosove. Krahas ushtrisė se rregullt serbo-malazeze, qė sipas te dhėnave, nė fund te vitit 1997 kishte mbi 35 mije veta, ne Kosove kishin sjelle edhe 40 mije forca speciale policore, deri edhe 3 mije vullnetare ruse e ukrainas. Ne territorin e Kosovės u vendosen edhe vullnetarė ēetnike serbe te Arkanit dhe te tė ashtuquajturit kapiten Draganit, te cilėt kishin luftuar ne Kroaci dhe ne Bosnjė e Hercegovinė. Veē kėtyre forcave, pushteti serb beri edhe armatimin e forcave vullnetare serbe e malazeze ne Kosove, tė cilėt e kalonin shifrėn e 10 mijė. Nė dhjetorė te vitit 1997 dhe ne fillim te vitit 1998, pak para se te shpėrthente lufta frontale, ne Kosove ishin mbi 100 mije forca te armatosura serbe. (Tė dhėnat nga vjetari anglez Militär 1997).
Ky fakt tregonte se armiku se shpejti do te shkonte ne sulme frontale ushtarake e policore, pėr te bere spastrimin e territorit shqiptar nga shqiptarėt, qėllim historik, ky, i shovinizmit serbomadh. Mirepo, paraprakisht, pushteti serb ne vitin 1997, beri disa provokime te armatosura, ne emėr te luftės kundėr • njėsive te armatosura te UCK-se, si ne Llaushe, ne Prekaz e ne disa fshatra te tjerė qė me vonė, nė janar te vitit 1998, edhe ne Rrafshin e Dukagjinit, me qėllime te caktuara ushtarake. Me ane te kėsaj, armiku donte te shihte edhe te konstatonte disa ēėshtje te cilat, pėr te shkuar tek lufta e armatosur ishin te njė rėndėsie te madhe. Pushteti serb donte te dinte edhe reagimin e faktorit te jashtėm:
1. Te konstatonte organizimin e popullit tonė ne UĒK dhe shtrirjen e saj ne nivel territori;
2. Armėt, me te cilat ishin te armatosur njėsitet ekzistuese te UCK-se, si dhe aftėsinė ushtarake te ndjesive te armatosura, strukturėn dhe komandimin e tyre ne nivel shteti;
3. Te vėrtetonte reagimin e shqiptareve dhe aftėsinė mobilizuese te popullit tonė, si ne sferėn politike e diplomatike, ashtu edhe ne atė ushtarake e te vetėmbrojtjes;
4. Tė shihte reagimin e faktorit te jashtėm, si atij te organizmave ndėrkombėtare, te OKB-se, OSBE-se, UE-se, etj, ashtu edhe tė shteteve, sidomos te SHBA-se pėrballė Kosovės.
Pėr kėtė qėllime, ai beri disa provokime te ashpra te armatosura ne viset e ndryshme te Kosovės, sidomos ne Drenice, duke shkuar ne shatėr, tetor e nėntor te vitit 1997 me njėsitė e veta si dhe duke u tėrhequr, pas sulmeve e bombardimeve me arme te renda mbi fshatrat e kėtij rajoni, prej nga bėrė analizėn ne ēėshtjen e pėrmendura dhe me 28 shkurt te vitit 1998, me sulme te armatosura te nivelit me te larte ushtarak kundėr popullit tonė, duke sulmuar me forca te mėdha policore e ushtarake dhe me atė vullnetare serbe fshatrat tė cilat ishin shndėrruar ne qendėr te rezistencės dhe te luftės se popullit tonė pėr liri, shtet e pavarėsi. kombėtare.

sefedin
22-12-09, 16:50
Ky sulm ushtarako-policor me arme ne dore; me tanke, me
minahedhėse, me praga, me arme automatike dhe te kalibrit te larte, deri edhe me aviacion, shenon daten e fillimit te luftes armatosur ne Kosove me forcat pushtuese serbe.
Kunder ketyre sulmeve barbare mbi fshatrat e Drenices u vune njesitet e UCK-se. .Atė i dolen pėrballė armikut dhe me njė heroizėm te pashoq, ndonėse pak te armatosura, ne numėr gjithashtu jo te madh, thjesht si familje, u pėrballen me banditet serbe, tė cilėt bombardonin dhe Benin shkrumb e hi ēdo gjė qe gjenin. Duhet domosdo te pėrmendet kėtu heroizmi i familjes Jashari, me komandantin legjendar Adem Jasharin ne ballė, tė cilėt me shembullin e familjes dhe tė jetės se tyre, pa u tėrhequr as edhe njė milimetėr nga beteja me armiqtė shume me te forte, me arme dhe njerėz, sfiduan armikun dhe i treguan popullit tonė rrugėn e luftės pėr liri, pavarėsi dhe demokraci. Familja Jashari veproi pa pare demin qe po pėsonte, humbjen e me te afėrmve, fėmijėve e nenave, baballarėve te tyre.
Ky fakt i heroizmit te larte tregon, se pėrkundėr analizave, armiku nuk e kishte bėrė llogarinė se populli ynė, pavarėsisht nga organizimi jo i mire, gjendja dhe armatimi, atė dhune te egėr si mbi fshatrat e Drenicės martire, nuk mend tė pranonte ne heshtje. Duke marre shkas nga kjo dhune e papare masakruese dhe me brutalitet te larte sakatues, kur nga dora gjakatare serbe u vranė brenda disa ditėve, ne mėnyrėn me barbare, mbi 100 fėmije e gra, burra e pleq, familje te tera u vetorganizuan UCK-e dhe, me njė shpejtėsi te rrufeshme, u armatosen me atė arme qe patėn mundėsi dhe u dolen perballe banditeve te Beogradit.
Lidhur me ketė LPK-ja lėshoi njė thirrje drejtuar popullit dhe njė deklarate politike, ne te cilat tregohej shpėrthimi i dhunės terroriste e masakrave. Atė treguan me fakte diagonalen e shpėrthimit te konflikteve te armatosura. Me tė i behej thirrje popullit pėr bashkim, unitet e heroizėm, duke i treguan rrugėn e bashkimit nen flamurin e lirisė te udhėhequr nga UCK-ja. Natyrisht, tregoheshin edhe detyrat e ēdo subjekti pėrballė armikut dhe, shprehej mendimi pėr bashkimin politik e aksional ne lufte ēlirimtare. Ketė dokumente u shpėrndanė ne shkurt e mars te vitit 1998, ne Kosove (Dokumentet e LPK-se; viti 1998, mars).
Me ketė thirrje, masat shqiptare, ne qytet e ne fshat, u organizuan ne njėsi dhe shpallen vendin e tyre te lire. Ishte kjo njė revolte e pėrgjithshme e cila brenda dy muajve ēoi deri tek kryengritja e pėrgjithshme popullore. Tashme, kishim neper fshatrat shqiptare shtabe tė vetorganizuar te UCK-se, njėsi luftarake, si. dhe atė pėr logjistike, furnizim e ndihma tjera. Nėpėrmjet kėtij vetorganizimi, nga luftėtaret e atyre vendeve u shpall e lire njė tėrėsi e gjere territoriale e .Kosovės. Me vullnet dhe heroizėm u shtri territori qe kontrollonin forcat e UCK-se ne mbi 50 % te Kosovės.
Vija e frontit ne muajin prill te vitit 1997 shkon nga fshatrat e
Skenderajt, ne kufi me Mitrovicėn, deri ne kufi me shtetin shqiptar,
duke kaluar neper komunėn e Gllogocit, atė te Malishevės, te
tė Deēanit, shumė fshatra te brezit kufitar, deri ne kufi.
Keshtu forcat vullnetare arritėn te ngrihen ne kryengritje te pėrgjithshme popullore, duke krijuar zonat e lira shqiptare, nen kontrollin e njėsive te UĒK-se. Meqenėse kishim te bėnim me ngritje spontane popullore, ne propagande flitej pėr "mbrojtje te pragut tė shtėpisė" e jo pėr lufte ēlirimtare.
E vėrteta ėshtė se armiku e imponoi luftėn, ndėrsa populli ynė e pranoi jashtė dėshirės se vete ketė gjendje lufte, sepse u sulmua barbarisht. Shqiptaret u futen me shpejtėsi ne UĒK-e, pavarėsisht prej organizimit qe kishte si subjekt ushtarak, sepse kishte frike se do te masakrohej. Me ketė shėnohet fillimi i luftes ne Kosove.

2. Gjendja organizative e UCK-se

Shpėrthimi i luftės se armatosur ne Kosove e gjeti UGK-ne ne njė gjendje organizative jashtėzakonisht te rende. Ky subjekt ushtarak nuk kishte organizim dhe nuk kishte as komande te veten unike qendrore. UGK-ja nuk ishte riorganizuar pas burgosjeve dhe vrasjeve qe iu bene ne vitin 1997, ndonėse njėsitet e saj ishin shtuar, por pa krijuar njė ushtri te organizuar dhe te centralizuar.
Qe para luftes frontale, UCK-ja kishte pėsuar dėme te mėdha. Asaj i mungonte organ udhėheqės, Shtabi Qendror. UĒK-ja nuk kishte strukture te vete organizative. Qėndrimet i kishte te papėrcaktuara dhe shume zona i kishin mbetur jashtė kontrollit tė vet.

sefedin
22-12-09, 16:53
Nė kėtė gjendje, nga Kryesia u morėn shume iniciativa por u bllokuan te gjitha. Ajo donte te ndihmonte me atė mundėsi qe kishte UĒK-ne. Tani ajo e pėrkrahte politikisht, e mbronte me mjete juridike dhe ne arenėn ndėrkombėtare, e financonte, madje dhe u fut edhe ne veprimtari pėr te ndihmuar ketė force ne ndėrtimin ushtarak te saj. Ajo donte te ndihmonte edhe ne ndėrtimin e sistemit ēlirimtar shtetėror.
Pėr kėtė qėllim dolėn disa detyra.
1. Ndėrtimi i organizativ i UCK-se dhe i Shtabit Qendror.
2. Ndėrtimi i sistemit ēlirimtar te pėrbashkėt ne Kosove.
3. Profesionalizimi i UCK-se me kuadėr ushtarak, politik etj.
4. Krijimi i bazės unike te financimit. (Shėnimet nga mbledhjet e Kryesisė se KP LPK-se; 1997-98).
Lidhur me ketė ēėshtje, fill pas janarit te vitit 1997, filluan bisedimet ne kuadėr tė organit tonė. Pėr kėtė shkak ne e kėshilluam sektarin e veēante dhe nga ai kėrkuam qe, brenda njė kohe prej disa javėsh (shkurt 1997) te na informonte, se deri ku ishte UĒK-ja ne ēėshtjet e shtruara. Vetė sektori, (Azem Syla dhe Xhavit Haliti), deklaruan se ne UĒK-e ėshtė rregulluar ēdo gjė. Asaj i duhen vetėm mjete. Ndėrsa, anėtari tjetėr, Ali Ahmeti u shpreh se UCK-ja ėshtė dėmtuar ne shume sfera te veta. (Shėnime nga mbledhja). Ajo ėshtė pa organ udhėheqės dhe nuk ekzistojnė lidhje midis zonave e nenzonave. Atė veprojnė te pavarura. Kjo u vėrtetua edhe nga te dhėnat ne fushėn financiare, qe u diskutua e ku dilte se, shume zona nuk kishin marre ndihma financiare.
Kjo gjendje e qartėsoi Kryesine pėr shume probleme te UCK-se. Pėr kėtė shkak, ky organ autorizoi sektarin politik te caktonte projektin e letrės pėr SHQ te ushtrisė sonė. Sektori u mor me atė heshtje dhe nga ai doli projekti pėr anėn politike e organizative, si dhe pėr kėrkesat te cilat u mbėshtetėn ne katėr ēėshtjet e theksuara me lart ne Kryesi te KP te LPK -se Dega j.v. Letra jone ishte thjeshte, informative, pa akuza dhe kėrkonte njė konsultim dhe lidhje me te forte midis organeve. Ajo shprehte mendimin pėr anėn politike e organizative dhe kėrkonte informacion mbi situatėn luftarake ne vend (Projekt letra e Kryesisė, 1997).
Kjo letėr me kėrkesat e Kryesisė iu dėrgua Shtabit Qendror te UCK-se. Ndonėse, kishim te dhėna se SHQ ishte jo funksional, apo se nuk ekzistonte fare pas rasteve te janar-shkurtit 1997, ne e pranuam atė organ. Kjo letėr iu dha Azem Syles. Aty u caktua edhe afati. Por, nuk erdhi asnjė pėrgjigje. Nė vend tė saj, erdhi informimi, nga ai, se UCK-ja ishte rindėrtuar, funksiononte mire dhe se asaj i duheshin ndihma (Shėnimet nga Kryesia).
Pikėrisht kjo, shkonte ndesh me kėrkesat e zonave pėr ndihma financiare dhe me vete informimin se, Shtabi Qendror dhe drejtuesit e tij ishin vetėm Kryesia, pasi UCK-ja nuk kishte udhėheqje, sepse ende nuk ishte organizuar Shtabi Qendror. Pėr kėtė shkak, ne morėm mjetet financiare dhe i ndamė vete, ashtu sikundėr u tha. Veē kėsaj, vendosem te dėrgonim njė kuadėr politik, organizativ dhe ushtarak ne vend. Por, e gjithė kjo u refuzua. Madje, ne korrik, Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli sollėn kėrkesėn e SHQ pėr pėrjashtimin e Ali Ahmetit nga anėtar i Shtabit.
Nė arsyetim thuhej:
"Kėrkohet nga Kryesia e KP te LPK-se Dega j.v. te miratoje vendimin e Shtabit Qendror te UCK-se pėr pėrjashtimin e Ali Ahmetit nga Shtabi dhe te Emrush Xhernailit nga organet, sepse kėta pa lejen e Shtabit dhe ne kundėrshtim me sektorin, kane dėrguar Fehmi Ladrovcin me shoke ne Kosove, duke krijuar e shkaktuar keshtu vrasjen e dėshmorit Luan Haredinaj" (Kėrkesa e Sektorit, shėnimet nga mbledhja e Kryesisė se LPK-se).
Kėtė kėrkesė e refuzuan nė mėnyrė kategorike si jo reale, tė dėmshme dhe armiqėsore. E bėmė kėtė, sepse ata kishin vepruar nė bazė tė vendimit tė Kryesisė sė KP. Ndėrsa, nga tė dhėnat e dėshmitarėve okularė, qė kishin qenė nė grup dhe letra e vėllait tė Haradinajt, Smajlit (Ramush Haradinit v.j.) delte se kjo akuzė ishte e pavėrtetė, sepse, grupi, gjatė kalimit tė kufirit kishte rėnė nė pritė tė armikut dhe nė luftė e sipėr ndodhi dhe rėnia e dėshmorit (Kėtė e dėshmon deklaratėn e Fehmi Lladrofcit dhėnė Kryesisė sė KP nė qershor 1997)
Kėtė gjendje e patėn dėshmuar edhe dėshmitarė tjerė, Ali Ahmeti, Emrush Xhemaili, etj. Nga tė gjitha kėto vėrtetohej se grupi kishte rėnė nė pritė.
Mirėpo, edhe pse rasti ishte ndriēuar, u kalua nė sulme nga anėtarė tė Kryesisė pėr tė larguar vėmendjen nga puna jonė pėr ndėrtimin e UCK-se. Kjo tani ishte qarte. Prandaj insistuam me kėmbėngulje ne realizimin e kėrkesės sonė. Mirepo shokėt e sektorit ikėn nga mbledhja dhe pėr muaj te tere u vendosen ne Tirane. Pėr kėtė shkak u dhamė edhe vėrejtje, duke u bere te qarte se nėse nuk vinin ne mbledhje do te nxirreshin nga organizata (Shėnime mbi vėrejtjen qė Kryesia ia shqiptoi Xhavit Halitit e Azem Syles.) Kjo gjė i solli ata ne mbledhje, ku folėn kundėr grupit te furnizimit me mjete luftarake, te ēilet ishin te vendosur ne Tropojė. Kjo ishte vetėm njė orvatje dhe asgjė tjetėr, sepse nga te dhėnat ata vepronin shume mire dhe kishin arritur suksese te mėdha ne detyrat qe kishin marre pėr te kryer.
Ne mbledhje te Kryesisė se KP u diskutua pėrsėri gjendja jone. Tashme ishte periudha e nėntor-dhjetorit 1997. Lisa muaj ata nuk morėn fare pjese ne mbledhje dhe as qe dinte kush ku ishin, pėrveē qe thuhej ne Tirane. Keshtu qe, ne mbledhjen e 20 dhjetorit 1997, u kalua ne vendime pėr ēėshtjen qe preokuponte LPK-ne. Ne mbledhje u vendos qe te mos zbatohej asnjė veprim pa u takuar ne nivel me te larte UĒK-ja me LPK-nė, ndėrsa sektorit iu kufizua aktiviteti. Lidhur me kėtė iu shkrua pėrsėri SHQ edhe njė letėr. Kau po sjell projektin e letrės, sepse origjinali i saj iu ėshtė dėrguar anėtareve qe thuhej se i takonin Shtabit Qendror te UCK-Se. Ne projekt thuhej:

sefedin
22-12-09, 16:56
"Shtabit Qendror te UCK-se nga
Kryesia e KP te LPK -se D.j.v

Te dashur shoke!
Qė nga krijimi i UCK-se raportet midis nesh kane qene shume mira. Zyrtarisht LPK7ja kishte dale ne pėrkrahje politike, morale, juri dike e diplomatike, si dhe po e financonte atė, ndėrsa nė realitet marrėdhėniet tona ishin me tė afėrta, derisa mund themi se i takonim tė njėjtit subjekt.
Mirepo, duke a nisur nga situata e krijuar ne viset tona te pushtuara, nga detyrat qe dalin para nesh dhe nga gjendja e krijuar ne fushėn ushtarake e politike-organizative, paraqitem kėrkesėn qe tė dy organet tona udhėheqėse takoheshin.
Pet kėtė takim propozuam:
1. Shqyrtimin e gjendjes aktuale ne vend (asaj politike, organizative edhe ushtarake).
2. Shqyrtimin e raporteve midis LPK-se dhe UĒK-sė.
3. Gjetjen e rrugėve pėr tė ndėrtuar sistemin ēlirimtar tė luftės sė pėrgjithshme ēlirimtare nė Kosovė. Kėtu ėshtė fjala pėr perspektiven tonė luftarake.
Takimi ynė pėr t'i shqyrtuar ēėshtjet e paraqitura a kėrkua tė realizohet pėr shkak tė gjendjes ne prag shpėrthimit tė konfrontimeve luftarake dhe luftės sonė ēlirimtare.
LPK-ja mendonte se viti 1998 ishte viti i aksioneve tė mėdha: viti i njė lufte tė gjerė ēlirimtare; viti prej te cilit do te varej e ardhmja e kėsaj pjese kombit, organizimit tonė politiko-ushtarake, etj, duke pėrcaktuar edhe taktikat dhe strategjinė e luftės sonė.
“Pra, takimi ka vetėm kėtė pikėsynim. Ai mund tė mbahet brenda janarit.
Vendin dhe kohen mund ta pėrcaktoni dhe vendosni ju. Pėrshėndetje revolucionare nga Kryesia e LPK-se Dj.v."

20.121997
(Letra e Kryesisė. se KP tė LPK-si)

Kjo letėr iu dha anėtareve te sektorit pėr ta dėrguar te shokėt Shtabit Qendror. Afati u pėrcaktua, por as ndaj kėsaj letre nuk pėrgjigj. Pėr ne ishte e qarte, se nuk kishte Shtab Qendror, pėrveē individėve te ēilet vetėthirreshin Shtab, pėrkatėsisht Hashimit, Kadriut, Azemit, Xhavitit dhe ndonjė personi brenda vendit, ne tė cilin mbėshteteshin kėta. Prandaj, as qe iu dha pėrgjigje letrės sonė. Pėr me tepėr, dy anėtaret e sektorit (Azem Syla dhe Xhavit Haliti) u vendosen ne Tirane dhe as qe merrnin pjese ne mbledhje.
Gjate kėsaj kohe, ndodhen sulmet barbare dhe masakrat e renda ne Drenice. Ajo e gjeti UCK-ne ne njė gjendje te rende, pa asnjė lloj organizimi. Dhe konkretisht mund te thuhet se gjendja ishte si me poshtė:
1. UCK-ja ishte pa strukture organizative, hallka te lidhshmėrisė midis bazave te veta dhe pa Shtab Qendror, si or*gan komandues dhe udhėheqės ne luftėn tonė.
2. Zonat dhe nenzonat, njėsitė luftarake nuk ishin te lidhura njėra me tjetrėn dhe zonat, njėsitė a bazat ushtarake, pa asnjė lidhje vepronin vetėm sipas situatės.
3. Lufta ne Kosove zhvillohej pa njė komande qendrore, as tė karakterit komandues dhe as te karakterit operativ, si dhe pa asnjė plan paraprak ushtarak, por vetėm mbi bazat e reagimit popullor te masave shqiptare ndaj dhunės, forma te cilat i jepnin forcave pushtuese lehtėsi te madhe ne terren, sepse transportimi i mjeteve behej pa asnjė rrezik nėpėr Kosove, deri tek fronti ku sulmoheshin forcat tona popullore, ne vend qe atė te goditeshin gjate tėrė rrugės dhe ne gjerėsi.
4. UĒK-j a nuk kishte as vije te veten politike, ndonjė subjekt politik
e mbronte politikisht, apo qė ia pėrcaktonte vijėn dhe i paraqiste kėrkesat politike para atyre ushtarake, brenda ne vend, pėrballė subjekteve, armikut dhe ne bote, ndėrkohė qe ishte organizuar njė "bėrthamė" hashimse e cila as qe e dinte situatėn aktuale.
5. Nė mungese tė kėsaj u vetorganizua populli ne baze te lagjes e fshatit, rrethit e krahinės, duke shkuar edhe ne aksione sipas bazės pėrkatėse. Me moton "fshati ndihmon fshatin" u vetarmatėsen me mjete luftarake te cilat gjithashtu i transportonte vete deri ne destinacion.
edhe ne fushėn financiare kishte mungesa te mėdha, keqpėrdorim e. harxhime te panevojshme, pa ditur se ēka po blihej, sepse ne vend qe te bėhej riorganizimi i logjistikes, si dhe i ushtrisė me njerėz profesioniste, me te merreshin .njerėzit analfabete pėr atė ēėshtje, me teorinė se "vetėm hekur po blejnė". Ngaqė ishte keshtu, ishte e pa mundur te kontrolloheshin se ē’kalonin neper xhepat e tyre ne mėnyre diletante.
7. E gjithė lufta ne Kosove behej ne mėnyre vullnetare, me tipare te kryengritjes se pėrgjithshme popullore, jashtė ēdo kontrolli te forcės ushtarake. (Shėnimet mbi analizėn e bere Kryesi pėr gjendjen ne vend.) (Konstatim me vend)
Ne kėtė gjendje ishte UĒK-ja kur ndodhi shpėrthimi i luftes. Ne ketė kushte, pėrsėri u thirr mbledhja e Kryesisė se Degės me kėtė teme. Por pėrsėri mungonin dy anėtare: Azem Syla dhe Xhavit Haliti, te cilat ne janar dhe shkurt, nga dhjetori i 1997 qėndronin ne Tirane. Zaten kėta nga dhjetori i vititl997, as qe vinin ne mbledhje. Por edhe pa ata, me te shpėrthyer lufta frontale, me 28 shkurt tė vitit 1998 u mblodh Kryesia e Degės j.v dhe i lėshoi, si ēdo here, komunikatat nė emėr te Shtabit Qendror tė UCK-se (Komunikata 43, 44 e SHQ tė UCK-se). Po nė njė mbledhje tė tillė u vendos pėr te shkuar ne Tirane, sepse atje i kishim edhe dy anėtarėt, tė cilėt nuk vinin pėr tė marre pjese ne mbledhje. Keshtu, ne fillim te marsit udhėtuam si Kryesi ne Tirane, ne mėnyre (le te shqyrtojmė gjendjen dhe te dalim me qėndrime politike, organizative dhe ushtarake. Qe ne mbledhjen e pare te Kryesisė, me 10 mars, u vendos qe te diskutohej pozita organizative e UCK-se, sepse pėr ne kishte mungesa tė mėdha te cilat veē u theksuan. Atė mund te kaloheshin vetėm me riorganizim, si dhe me dėrgimin e kuadrit ushtarak, politik e me ndėrtimin e Frontit pėr Ēlirimin e Kosovės (Shėnime mbi punėn e Kryesisė; mars-qershor 1998 ne Tirane)
Gjate kohės ne Tirane u lėshuan disa komunikata. Gjithashtu u mbajt edhe njė mbledhje informative, ne Hotel Rogner, mbi situatėn ne Kosove dhe luftėn e popullit tonė. Ne Tirane ishin edhe shume oficerė, tė cilėt kishin ardhur e me te ēilet u caktua te punonte njė komision. Edhe ne aspektin e logjistikes gjendja ishte katastrofike. Pėr te gjitha ketė ēėshtje u diskutua dhe u vendos mbledhje te Kryesisė se cilat do te kapeshin e shqyrtoheshin ne veēanti. Kėtu duhet te kthehem tek heshtjet e paraqitura me sipėr, sepse ne kėtė kohe doli ne shesh ndėrtimi grupor i cili e kishte mbėrthyer UCK-ne dhe nuk lejonte ndėrtimin e saj.

sefedin
22-12-09, 16:58
Kryesia e KP e dinte se UCK-ja ishte ne gjendje shume te rende. Edhe sektori e dinte kėtė, por pėr te mos lejuar ndėrtimin Frontit pėr Ēlirimin e Kosovės, bėnė bllokimin e tėrė punės tjetėr, gjė qe popullit tonė ne vitin 1997-1998 i kushtoi shume rendė. Si me herėt, sektori kėrkoi qe te vinte deri tek kontakti me Shtabin Qendror, pėr te cilin thuhej se ekzistonte, ndonėse edhe syri i thjeshte e provonte te kundėrtėn. Gjatė kėsaj kohe, nė Shoqatėn e Shkrimtareve te Shqipėrisė, ku ishim duke mbajtur mbledhjen e Kryesisė, u futen ne mbledhje Azem Syla e Xhavit Haliti, Hashirn Thaci e Kadri Veseli si perfaqesues te Shtabit Qendror te UĒK-se. Ne kėta i njihnim si ndėrlidhės midis lukse dhe UĒK-se, ndėrsa tani na dilnin si anėtarė te atij organi i cili kurrė nuk ėshtė dėmtuar, ndonėse ishte gjendja tjetėr, e kundėrta asaj. Dhe, pėr me tepėr vinin pėr te thane se UĒK-ja e ka bazėn e vet politike, prandaj asaj nuk i duhej asnjė organizim tjetėr politik, aq me pak Fronti. (Shėnime nga Puna e Kryesisė)
Ky ishte pėr Kryesine njė "sihariq" jo edhe i papritur. Kjo loje e sektorit ishte vene re, por, qe ne emėr te luftės te shkohej kaq thelle, pa marre parasysh as viktimat, as demet materiale dhe shkatėrrimet, kjo ishte e pakuptimte. Te gjithė e kishim kuptuar se kėta zotėrinj gėnjenin. Nuk kishte organ te ndėrtuar te UĒK-se; ai u kooptua formalisht pas disa muajve, kur Azem Syla futi si zėdhėnės tė tij Jakup Krasniqin, por nuk ekzistonte as baza politike, pėrkatėsisht subjekt i organizuar politiko*-organizativ, pėr te mos folur pėr ndonjė Front tė Hashim Thaēit, Kadri Veselit, pėrkatėsisht te Azem Syles dhe Xhavit Halitit. Ata donin thjesht ne kėtė mėnyre te bllokonin punėn dhe ndėrtimin e atij subjekti ne mėnyre ushtarake, duke dale kundėr bashkimit te subjekteve dhe organizimit te popullit tonė, pa dallim partie, bindjeje e krahine ne Frontin Ēlirimtar tė Kosovės. Dhe, forme me e mire pėr kėtė bllokim ishte kjo: thirrja ne atė organizma.
Mbledhja ne Tirane me kėta zotėrinj pėrfundoi me vendim qė pėr kėtė do te diskutohej e vendosej ne mbledhje te KP tė LPK-se, e cila ishte vendosur te mbahej ne gjysmėn e dyte te muajit mars. Prej kėtij momenti, pasi lėshuan disa komunikata, deri ne atė te 49, sektori ndaloi lėshimin e tyre. (Komunikatat 44-49). Prandaj UĒK-ja mbeti pėr me tepėr se dy muaj (prill-qershor 1998) pa asnjė informacion. Ne kėtė kohe u bllokua edhe dėrgimi i kuadrit politik e ushtarak, pėrdeg atyre qe viheshin ne shėrbim te tyre, apo qe kishin lidhje te ndryshme, krahas atyre familjare edhe shoqėrore, me kėta anėtarė. Askush nuk mend te depėrtonte ne radhėt e UCK-se pa u vene ne shėrbim te klikės, ose pa pasur lidhje individuale me zonat ne vend.
Nė Tiranė lėshuam edhe vendimin pėr grupin e furnizimit, ku ngarkuam Mėrgimin e Demin udhėheqės, ndėrsa atė te furnizimit ku ishte Xhaviti udhėheqės, ndihmės Azemi e Raifi, si dhe grupin me pune me oficeret, ku ishte udhėheqės Ali Ahrneti dhe anėtarė Ibrahim. Kelmendi e Naser Idrizi (Projektvendimet e Kryesisė). Pėrveē kėtyre punėve, nuk ėshtė kryer tjetėr veprimtari ne emėr te UCK-se. Ndėrsa, me UCK-ne merreshim vesh vetėm nėpėrmjet mjeteve te informacionit te cilat me moton "mbrojtja e pragut te shtėpisė", tregonin ne televizionin shqiptar (TVSH) kryengritjen popullore. Dhe, ne fakt, kjo lufte e popullit shqiptar ishte duke u vetorganizuar, fshat pas fshati e lagje pas lagjeje, ne formacione ushtarake te UCK-se. Kjo lufte edhe u vetarmatos, sikundėr edhe u financua nga populli ynė.
Me kėtė nuk u ndėrtua as UCK-ja dhe as sistemi ēlirimtar ne Kosove. Ndėrsa, grupi qe ishte organizuar, ne maj beri kooptimin e njerėzve ne Shtabin Qendror dhe me vone doli edhe me pėrfaqėsues politike, sikundėr i kemi dėgjuar ne mjetet e informimit.


Fundi i KAPITULLIT - 3tė

sefedin
23-12-09, 16:33
KAPITULLI - IV

VEPRIMTARIA DHE PENGESAT PER NDERTIMIN

E FRONTIT ĒLIRIMTAR NE KOSOVE
Periudha 1997-98 paraqet kohen me te rende ne ter& lėvizjen tonė ēlirimtare te dekadave te fundit. Nė kėtė kohe u diskutuan dhe u kapen shume ēėshtje nga ana e organeve te LPK-se dhe se. Atė kalonin nga mbledhja ne mbledhje, here tek UCK-ja dhe here te LPK-ja, si dy organe kryesore ne tabanin e organizimit tonė ēlirimtar ne Kosovė. Por, as njeri dhe as objekti tjetėr nuk arritėn te kryejnė detyrėn e vet.
Ne kuadėr te diskutimeve u kapen disa ēėshtje. Atė konsistonin:
-Sė pari, ne pėrforcimin e UĒK-se me kuadėr politik, organizativ e ushtarak, nėpėrmjet te cilėve do te ndėrtohej njė ushtri pak. a shume, kuptohet sipas kushteve, profesionale.
-Se dyti, nė punėn e madhe qe kish bere LPK-ja, jo vetėm ne prag a pas shpėrthimit te luftės se armatosur, por shume me beret, qe ne themelimin e saj, ku ishte pėrcaktuar Fronti Ēlirimtar i Kosovės, si forme e organizimit te luftės ēlirimtare ne vend.
Se treti, ne pėrfshirjen e tere masave shqiptare ne kėtė lufte ēlirimtare.
Me ketė ēėshtje ne balle ia filloi punės Kryesia. Ajo ishte e bindur se pa bashkimin e masave ne njė subjekt ēlirimtar nuk fitohej liria dhe pavarėsia. Ky paraqitej si faktor pėrcaktues pėr fatet e ēlirimit dhe tė bashkimit mbarėkombėtar te tė gjithė shqiptareve.

1. Veprimtaria politike e juridike e LPK-se pėr ndėrtimin e sistemit ēlirimtar
Histeria e luftėrave ēlirimtare te shqiptareve ne periudha tė. ndryshme, pot jo vetėm fe shqiptaret, por tė tė gjithė popujt e robėruar, ka treguar se pa bashkim s'ka fitore. Ēdo here kur populli shqiptar ka arritur te bashkohet, ai ka treguar force te madhe dhe ėshtė bere i pathyeshėm pėrballė armiqve. Pa bashkim shqiptaret nuk do te kishin ekzistuar si komb, pėrballė armiqve te shumtė qe kane pasur gjate histerisė se vet te lavdishme.
Njė ide e tille kombėtare ishte sanksionuar ne dokumentet e organizatės, pėrkatėsisht ne program dhe ajo Me vendim kishte dale si ēėshtje kryesore neper ēdo mbledhje te saj. Ne e dinim se bashkimi i popullit shqiptar ne trojet e pushtuara, ne njė Front ēlirimtar te Kosovės (ky bashkim mund t’i quhej .edhe me emėr tjetėr, si sistemi ēlirimtar, sepse vetėm kjo kuptohet) nuk mund te arrihej lehte dhe menjėherė. Ai do te krijohej dhe forcohej ne lufte me regjimin pushtues serb, me te cilin ishte duke u konfrontuar qe prej njė shekulli duke bėrė sakrifica tė mėdha dhe te ēdo sfere.
Ne luftėn tone te madhe duheshin kapėrcyer ndarjet he subjekte politike, ne organizim e ne ideologji te ndryshme, ne llogari -te bashkimit tone ne njė Front. Kjo mund te arrihej, por kėrkohej pune kėmbėngulėse, si me forcat politikė e me masat shqiptare, ashtu. edhe me vetveten, sepse ne ishim ata qe e iniciuam atė bashkim,.prandaj ne duhej ta ndėrtonin atė bashkim ne sistemin ēlirimtar te Kosovės, duke dhenė shembullin tone.
Me kėtė ide ia nisėm punės sonė tė madhe.

a) Veprimtaria politike-shoqėrore

Pėr te ardhur deri tek krijimi i terrenit pėr bashkimin e te gjitha energjive te kombit tonė, ne punuam ne shume drejtime; u angazhuam ne bazėn politike e shoqėrore, pėr te vene themelet politike, nėpėrmjet te cilave qartėsohej politikisht bashkimi ynė ne Frontin Ēlirimtar te Kosovės. Kėtu dhe pėr atė qellim, asnjė lloj demagogjie nuk lejohej. Dihej se pa atė bashkim nuk mund te tėrhiqeshin masat me vete. Prandaj, lypsej njė platforme politike e cila te pėrcaktonte vijėn politike te kombit tonė pėr realizimin e aspiratave te lirisė dhe te pavarėsisė se shumėpritur kombėtare.
Me anėn e kėtyre dokumenteve, sidomos duke u lidhur me ane te veprimit te zjarrte, aksionit dhe shembullit te trimėrisė, sakrificės,pėrkushtueshmerisė, mendonim se mund te kapėrceheshin pengesat e krijuara gjate jetės shumėpartiake, atė midis veprimtarisė paqėsore, aktive e luftarake dhe te ēlironim vendin. Ne ishim te bindur se pa kombinimin e tyre, beshtja jone s'kishte ardhmėri.
Pikėrisht pėr kėtė, fill pas rėnies se: shokėve, janar 1997, e kapem kėtė heshtje pėr ta shqyrtuar. Kryesia ngarkoi sektorin politik e juridiko-shoqėror (Muhamet Kelmendin, Fazli Veliun dhe Emrush Xhemailin) si pėrgjegjės pėr te pėrgatitur anėn politike te bashkimit te popullit tonė, pa dallim subjekti e krahine ne Front. Prandaj, pas njė periudhe te shkurtėr, beshtja u paraqit pėrsėri ne Kryesi. Mirepo, tash ishte veē. materiali. Ne kėtė material politik paraqitej pėrparėsia politike, organizative dhe ushtarake e sistemit unik ēlirimtar ne Frontin Ēlirimtar te Kosovės, pėrballė formės aktuale, ku kishim ndarje dhe konflikte midis politikes, organizimit c armės, midis forcave bėna. Ne plan u kap se pari, ana politike e juridike:
1. Baze e platformės politike e shoqėrore duhet te jete vullneti i popullit shqiptar te shprehur ne Referendumin e vitit 1992, pa lėnė mėnjanė aspiratėn histerike te kombit tonė pėr bashkimin e tij, ne njė shtet kombėtar e demokratik te shqiptareve.
2. Ky pėrkufizim juridik duhet te shkoj kah krijimi i platformės unike kombėtare, pavarėsisht prej asaj qe ėshtė sanksionuar ne programor e subjekteve, si forme e bashkimit, duke pėrcaktuar vijėn unikale tė bashkimit politik shqiptar.
3. Nėpėrmjet saj lypset qe subjektet politike, pavarėsisht organizimit tė pavarur juridik, tė heqin dorė dhe tė shpallin marotorium mbi veprimtarinė e vete politike, ne llogari tė vijės politike qe do te dale riga bashkimi i tyre ne sistemin pėr ēlirimin Kosovės.
4. Ky vullnet pėr ēlirimin e viseve tona. dhe pėr realizimin e shtetit dallon ne mjete e forma tė veprimtarisė, tė cilat mund tė tejkalohen, nėse kemi kėrkesa unike, sepse ēdo subjekt e di se pa kombinim tė mjeteve e tė formave tė punės, midis atyre paqėsore, aktive e luftarake nuk .mund tė ēlirojmė vendin dhe tė arrijmė aspiratėn e kombit.
5. Ne kėtė bashkim ne Front, me rendėsi ėshtė qe tė .mos kemi konflikte midis partive, subjekteve e forcave qe bashkohen, por tė gjithė duhet tė pėrfshihen ne platformėn ne atė tė ēlirimit tė shtetit dhe te bashkimit tė popullit.
6. nėpėrmjet kėsaj lypset ndėrprerja e luftės politike kundėr subjekteve politike, politikaneve e organizatave, ne mėnyrė qe me shembuj konkret te tregojmė qėllimin tonė politik, se mendojmė drejt dhe se shembull pėr kėtė ėshtė veprimi ynė.

sefedin
23-12-09, 16:36
7. Platforma politike, me ketė pika kryesore, duhet tė nxirret ne mbledhje tė pėrbashkėt (Kuvend), si vend ku do tė marrin pjese tė gjitha subjektet me delegacionet e veta, pa pėrjashtuar as njerėzit e shkencės, tė kulturės dhe me influence ne terren, de cilėt duhet tė ftoheshin dhe tė merrnin pjese si delegate pa baze organizative" (Plani pėr ndėrtimin e sistemit ēlirimtar Ditari i MK).
Pas pėrkufizimit tė tille politik u kalua ne anėn organizative dhe ushtarake tė platformės. NE kėtė dokument tregoheshin ēėshtjet qe e forconin luftėn tonė, kur tė behej unifikimi i tė gjithėve, duke pėrfshire edhe kuadrot ushtarake, atė organizative, politike e juridike, tė gjithė. Me njė dokument tė tillė tregohej edhe rėndėsia e pėrhapjes se luftės ēlirimtare ne tėrėsi, ne popull dhe vend. Dokumenti tregonte:
1. Me sistem krijohet bashkimi forcave politike dhe tė popullit tonė, pa dallim vendi. e .territori, ideologjie politike dhe ndarjeve tjera.
2. Me kėtė bashkim shtrihet rezistenca. ne tėrėsinė e Kosovės, gjė qe e detyron edhe armikun tė grimcohet, forme kjo shume e pėrshtatshme pėr luftėn tonė ēlirimtare.
3. Arritje e profesionalizimit tė njėsive ushtarake dhe armatimi cilėsor, me arme moderne, jo te nivelit qė i kishte armiku. Por tė pėrafėrta me te,
4. Te goditej armiku shume me ashpėr dhe tėrėsi, duke i shkaktuar dėme tė mėdha ne njerėz dhe ne material, si dy forma shume tė forta pėr tė detyruar qeverinė serbe tė pranonte shtetin e Kosovės,
5. Tė pėrfitonte peshėn e vet pala shqiptare pėrballė qendrave ne botė" (Projektplatforma e Kryesisė, 1997-98).
Paraqitja e kėtyre ideve u miratua nga Kryesia dhe u vendos qe mbi kėtė baza di pėrgatitej arsyetimi dhe tė dilej para KP tė LPK-se Dega pėr tė marre vendim dhe pėr tė zgjidhur grupin e punės qė do tė vazhdonte punėn me subjektet. Paraprakisht u vendos tė thirrej pėr konsultim Shtabi Qendror, Mbi ketė baza dėrguam edhe dy letra, tė parafundit ne dhjetor tė visit 1997, nėpėrmjet Azem Syles dhe tė fundit, ne prill tė vitit 1998, kur kėrkuam kontaktim me ta. e, ne vend tė tyre ne mbledhjen e Kryesisė erdhi Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli dhe ku me ndihmėn e Azem Sylės dhe Xhavit Halitit u nda tėrėsisht UĒK-ja nga sistemi dhe u shndėrrua ne ushtri tė grupit. Mirepo, para kėsaj janė kryer edhe shume veprime. Qysh nė vitin 1997, ne Kryesi dhe jashtė saj ne forma tė ndryshme, nė biseda. me anėtarėt e sektorit, u paraqiten edhe dy pikėpamje nga sektori: Se pan, ajo e Xhavit Halitit i cili ishte qe UĒK-ja te dilte me pėrfaqėsues politik, jashtė sistemit, duke caktuar Adem Demaēin si pėrfaqėsues gjeneral. Kundėr kėtij vendimi, ishte Azem Syla i cili ishte pėr lidhje me disa forca., jashtė UĒK-se, me atė qe me vone u ndanė nga LDK-ja dhe u riorganizuan ne LBD (Shėnimet ne Ditar nga MK). Por, pavarėsisht nga kjo ndarje e sektorit te veēantė nė dysh, kur ishte fjala pėr te ndėrtuar Sistemin Ēlirimtar ne Front, ne mbledhje kėta ranė dakord me anėtarė tė tjerė tė Kryesisė, ndėrsa prapashpine e kishin rindėrtuar klikėn ēėshtja e sistemit u paraqit zyrtarisht ne tetor tė vitit 1997 ne KP te LPK-se, Dega j.v. Por, anėtarėt e KP-se, me arsyetimin se nuk ishin te pėrgatitur pėr kėtė ēėshtje, kėrkuan shtyrjen e saj. Natyrisht, sektori politik duke u mbėshtetur ne dėshirėn qe kjo ēėshtje te dilte sa me e pėrgatitur, propozuam qe ajo te shtyhej. Ajo u bart ne mbledhjen tjetėr, duke kėrkuar qe ne kėtė mbledhje, kjo te shqyrtohej domosdoshmėrish. Por as ne mbledhjen janarit te vitit 1998, ne Wiizburg, nuk u shqyrtua kjo ēėshtje . Edhe kėtu e shtyme kėtė ēėshtje pėr mbledhjen tjetėr, e cila do te mbahej ne Wintertur te Zvicrės, me datėn. 31.02.1998. Ne atė mbledhje u fol pėr sistemin, por jo gjerėsisht, sepse si ne mbledhjen e mėparshme, ashtu edhe kėtu, u futen ēėshtje t e raporteve midis grupeve te krijuara, gjė qe bėri. qe te caktohej njė mbledhje e njė niveli tjetėr, me shokėt e caktuar dhe te interesuar pėr te kontribuar e marre pjese enkas pėr kėtė ēėshtje. (Mbledhjet e KP Nentor 1997, shkurt 1998). Mbi kėtė vendim mbajtėm mbledhjen. Aty u analizua situata dhe u pėrcaktua vija politike. Mbledhja ishte dy ditore, me 20-22.02.1998 ne Bruksel. Aty u shqyrtua ne tėrėsi platforma politike, u dhėne mendimet mbi ēėshtje t e paraqitura dhe u vendos qe, te lėshohej njė deklarate e cila u hartua nga komisioni i zgjedhur ne mbledhje. Mbledhja dha kahet e ardhshme te LPK-se dhe la tė hapur ēėshtjen e Frontit pėr Ēlirimin e Kosovės. Pra, as kėtu nuk u arrit qe te merrej vendimi mbi ēėshtjen e madhe luftės sonė clirimtare, sepse kundėrshtimet ishin jashtėzakonisht te mėdha. Kishte edhe ferldme te thella. edhe mosmarreveshje ndryshme. Ne mbledhje ishin pothuajse te gjithe anetaret e KP. Kishte edhe tė interesuar.
Sistemi clirimtar u shtrua ne forme te Frontit ne mbledhjen e marsit te vitit 1998 te KP tė LPK-se Dego. j.v. Nė atė mbledhje, edhe pse ishim ne Tirane paraprakisht, sikunder edhe u fol me lart, ata tė sektorit nuk erdhen fare. Te gjithe e dinin qellimin e kesaj mbledhjeje, por tashme klika politike ishte ndėrtuar, pavarėsisht se nuk ishte shpallur. Atyre u duhej kooptimi anėtarėve ne Shtabin Qendror te UCK-se, zėdhėnėsi, qe doli me vone, bėri te njohur grupin (le doli nga deklarimi i Hashim Thaēit me shoke ne mbledhjen e .Kryesisė ne 'Tirane, ne mars 1998. nėpėrmjet kėsaj, u pa se po punohej pėr ndėrtimin e njė subjekti jashtė sistemit ēlirimtar.
Nė mbledhje te KP te Degės, ky grup e kishte klikėn e vet, atė te udhėhequr nga Bardhyl Mahmuti, Jashar Salihu dhe Agush Buja, te pėrkrahur nga disa te tjerė. Vija e pare, ajo e sistemit ēlirimtar u mbrojt riga unė, ne emėr tė Kryesisė, ndėrsa vija e dyte, ajo e pėrfaqėsimit politik, duke dale Shtabi Qendror me deklarate autorizonte personat me atė detyre, doli nga Bardhyl Mahmuti, Pėr ketė dy vija politike u diskutua dhe me shumice votash u vendos ndėrtimi i sistemit ne .Kosove me emrin Fronti ēlirimtar i Kosovės. Vija e. pėrfaqėsimit u refuzua. Kjo u vendos me vota. (Shenimet nga mbledhia e KP tė LPK-se, mars 1998)
Pėr te arritur deri tek ky vendim, unė po sjell pjese te diskutimit tim tė 'here ne emėr tė Kryesisė se KP tė Degės, si dhe mbi bazėn e planit te bėrė nga ai organ, pėr sistemin ēlirimtar. Kau, si tėrėsi plani ėshtė i gjate, mirėpo pėr shkak se elementet janė te njėjta me atė qė permenda mė lart, po ndalem ne disa ēėshtje , tė cilat i theksova ne mbledhjen e .KP pėr Frontin. Aty, midis te tjerash thashė:
"Te dashus anetarė te KP-sė!
Shteti i Kosoves nuk mund tė ēlirohet, nėse kemi ndarje midis forcave politike, atyre organizative e ushtarake (...) Ēėshtja nuk ėshtė te krijimi i njė force te re, pot te njė subjekti ēlirimtar qe i bashkon tė gjithė shqiptaret, pa dallim subjekti, vendi ne luften e madhe te kombit tėne per clirimin e vendit. Per te realizuar kete, ju e dini. se LPK-ja ka te sanksionuar nėprogram Frontin clirimtar te Kosoves, si forme te organizimit. Ajo gjendet nė program,.ndėrsa ne e kemi pėr detyre pėr realizuar.
Po si do te arrijmė tek ēlirimi i vendit nėse nuk e fusim kombin ne njė kryengritje te pėrgjithshme popullore? Dhe, as kjo nuk mjaftėn, po qe se nuk e kemi njė udhėheqje dhe nuk zhvillohet njė lufte ne emėr tė shtetit dhe kombit. Po, nė kėtė ndarje, kur dhe institucionet aktuale shtetėrore nuk do te futen ne veprimtari luftarake, s'ka tjetėr mėnyre, pėrveē ndėrtimit te njė Fronti ēlirimtar te Kosovės. Me kėtė do te arrijmė tė shtrijnė rezistencėn e kombit ne tėrėsi, ne masat tona popullore dhe te fitojmė mbi armikun. Ne nuk duhet te lejojmė qe populli ynė te jetė i pėrēare. Nėse ne luftėn politike tolerohen fėrkimet, kundėrthėniet a mosmarrėveshjet, ne atė te armatosur, atė janė te tmerrshme dhe e dobėsojnė frontin e rezistencės kundėr armikut. E kėtė ne nuk duhet tė tolerojmė si. organizate. Ne kemi perspektive vetėm nėse bashkohemi. Ne kėtė qėndron e ardhmja e luftės sonė dhe kombit shqiptar, qe ėshtė futur ne luftėn e vet te madhe, ne atė ēlirimtare.

sefedin
23-12-09, 16:39
(...) Sistemi ēlirimtar nuk u ndėrtua deri tash nė Kosovė. Atė po e pengojnė shume forca, midis tjerash, edhe shume nga. "shokėt" tonė, te cilėt nuk janė kėtu prezent (...) Ata nuk duan te "dine" se Kosova dhe viset tjera shqiptare, pavarėsisht se ku janė atė, janė te gjithėve dhe velem tė bashkuar ne njė Front unik ēlirimtar, pa dallim bindjeje politike, shtrirjeje territore feje, vendi a lokaliteti kemi mundėsi pėr te ēliruar vendin tonė nga pushtuesit (...)
Nėse, pra, bėjmė pėrjashtime ne organizimin tonė, padyshim arrijmė tek:
1. Ndarja e politikes me ushtrinė, e institucioneve te shtetit nga arma e vet, ajo e luftės, duke krijuar keshtu ndarje, ne kohen kur duhet bashkimi i tere forcės sonė.
2. Pa sistem do te thellohen. konfliktet ne kuadėr te subjektit shqiptar e atij politik, pikėrisht ne kohen kur Kosovės i duhet uniteti politik, si organizativ dhe ushtarak, nen sistemin ēlirimtar, duke u bashkuar ketė subjekte, ne njė baze ēlirimtare te forte.
3. Me mosndertimin e shtetit ēlirimtar po dalim para. bores te pa ngritur dhe tė paafte pėr te ndėrtuar njė shtet me parti e sistem demokratik, me liri te gjera politike e demokratike, si njė shtet do te ndėrtohet dhe zhvillohet me forcat e veta.
4. Mosndertimi i sistemit ēlirimtar po bėri ndarjen e kėrkesave politike, atyre shoqėrore e kombėtare, duke krijuar vija te ndryshme te ēėshtje sonė, sikur me qenė fjala pėr dy a me shume popuj a shtete, te cilėt nuk kane gjė te pėrbashkėt me njeri-tjetrin.
5. Ndarja e mjeteve financiare neper fonde e subjekte, si dhe te mjeteve te tjera luftarake, gjė qe e dobėson dhe do te dobėsojė edhe me shume bazėn luftarake, si ne financa, ashtu edhe ne mjete, te cilat ne kushtet tona kane rol dominues.
6. Ky mosunitet, me siguri, do te krijoje dėme me te mėdha, me shume viktima e terror, e masa te tjera masakruese shume te renda, te cilat pas bashkimit do te bėhen pėrsėri, por me njė intensitet me te ulet, sepse vete kompaktėsia dhe uniteti ne lufte e krijon mbrojtjen tonė me te mire krahasuar me mungesėn e sistemit.
7. Ky mosunitet dobėson edhe frontin e luftės, sepse ushtaret e vullnetaret nga ky mosbashkim, humbasim besimin tek forcat tona politike, madje edhe ushtarake, sepse shohin se edhe ne lufte nuk po behet bashkimi, gjė qe e dobėson vullnetin
8. Nėpėrmjet kėsaj dobėsohet edhe me shume pala shqiptare ne bote, tek subjektet te cilat do te intervenojnė dhe dobėsohemi edhe pėrballė palės serbe, etj.
Natyrisht, ketė ēėshtje nuk mund te arrihen pėr njė dite. Atė duhet tė vihen nėn bazat e tilla te sistemit, duke lėnė mundėsi dhe kohe qe gjate zhvillimit te luftės, ai te ndėrtohet. Fronti pėr Ēlirimin e Kosovės ndėrtohet dhe profesionalizohet vetėm gjate luftės, gradualisht dhe shkalle-shkalle, duke u ndėrtuar juridikisht. Sistemi nuk ėshtė diēka qe krijohet brenda ditės. Ai do pune, unitet dhe veprimtari konkrete luftarake. Te tera ketė virtyte i ka lufta jone. Ne kemi forca te mjaftueshme, qofte politike, qofte organizative, qofte ushtarake, qofte te tjera. Atė duhet vetėm t'i .bashkojmė ne njė tėrėsi politike e juridike-ushtarake. Pėr kėtė jemi te pėrcaktuar si organizate dhe jashtė kėsaj nuk kemi te drejte programore pėr te vepruar" (Diskutimi mbi Prvjektrregulloren e FĒK mars 1998).
Ēėshtja e sistemit u hap si problem kryesor pėr diskutim ne KP te LPK-se Dega j.v. Pati ide e mendime te kundėrta. Kishte edhe propozime dhe miratime -re kėrkesės Kryesore te Degės pėr FCK-ne. Dhe, pėrveē kėsaj, u paraqiten nga disa anėtarė edhe kundėrpropozime, te cilat shkonin ne ekstremitete te thella. Por, mendimi me i ashpėr dhe kundėr propozimit pėr sistemin e shprehur, u paraqit ne emėr grupit, ne mbledhjen e KP te Degės nga Bardhyl Mahmuti. Madje ai, si kundėrpėrgjigje dha shpjegime dhe beri edhe propozime, ku pėrveē diskutimit, tha:
"Ky sistem ėshtė i mire, duke i marre pėr baze dhe anėt juridike, po nuk mund tė ndertėjme, sepse subjektet jane kunder, sikunder edhe shumE politikane tė tjere, prandaj propozoj qe Shtabi Qendror i UCK-se te dale me komunikate a deklarate politike dhe te autėrizoje grupin e njerezve per te mbrojtur politikisht UCK-ne, si perfaqesues politik". (Sbenimet nga cliskutimi ne KP tė LPK-sė .
Kėto dy ēėshtje u diskutuan dhe me vota u vendos ndėrtimi i sistemit me emrin "Fronti Ēlirimtar i Kosovės". Pėr te realizuar kėtė u caktua edhe grupi i punės nen udhėheqjen time (Muhamet Kelmendit). Natyrisht, pėr shkak. te punės se madhe u caktua edhe ndihmesat, si Emrush Xhemaili, Adem Grabovci e Ali Ahmeti, te cilėt do te punonin pėr kėtė ēėshtje (Vendimi i KP mars 1998). Kėta edhe ia nisen punės pėr ndėrtimin e sistemit ēlirimtar, por menjėherė u be bllokimi nga sektori i rendėsish se veēante. Pėr te realizuar atė deklaronin "UCK-ja e ka Shtabin Qendror, e ka bazėn e vet politike, juridike e organizative, udhėheqjen politike jashtė LPK-se, si bėrthame udhėheqėse e saj". (Shėnimet nga mbledhja e KP.) Me kėtė baze ata bllokuan ndėrtimin e FCK-se.
Por, pėrkundėr kėsaj, mbi vendimin e KP, para MP te LPK¬se, me 14.04.1998, iu shkrua nga ana ime, ne emėr te sektorit politik te KP, te vete Kryesisė dhe te grupit te punės te cilin unė e udhėhiqja, Shtabit Qendror te UCK-se, kjo letėr:"Kryesia e KP tė LPK-se Dega j. v. pėr Shtabin Qendror te UĒK-se
Te dashur shokė!


LPK-ja duke e pėrcjelle me vėmendje aktivitetin luftarak te UCK dhe varėsi nga ajo gjendje i ka vene ne shėrbim te luftės dhe te UCK-se tera forcat e saj mendore, politike, fizike e ushtarake, veē atyre financiare. Por, kjo nuk mjafton ne luftėn tonė te madhe, pėrballė organizimit, armės dhe forcės qe ka armiku ynė.
Ai ėshtė pėrgatitur pėr tė na zhdukur. Masakrat e Drenicės dhe vrasjet nė kufirin shqtptaro7shqtptar (ne rrethin e Gjakovės dhe Deēanit) flasin se kemi te bėjmė me njė arme profesionale serbe, dhe vetėm te unifikuar politikisht, te organizuar ne bazė kombėtare, ku te kemi bashkimin e te gjithėve, pa dallim subjekti, krahine e ideje, kemi mundėsi tė shndėrrojmė Kosovėn ne varr pėr forcat pushtuese serbe. Nė tė kundėrtėn do te kemi kufizime nė luftė, nė forrca dhe bilokime te medha ne vend.
Kjo nuk duhet lejuar

sefedin
23-12-09, 16:41
Shokė,

Ēėshtja jonė pas shpėrthimit tė konfliktit tė armatėsur ka marre rrugen e vėshtirė atė tė njė lufte mbarėkombėtare. Kjo na detyron qe takohemi dhe diskutojmė pėr detyrat qė dalin para nesh. Ne, ne LPK-ė mendojmė se duhet tė punojmė:
1. Pėr te here bashkimin politik e shtetėror-ushtarak tė tere popullit tonė ne sistemin ēlirimtar (Front (ēlirimtar tė Kosovės), si forme e vetme e organizimit, adekuat pėr tė luftuar me sukses armikun.
2. Nėpėrmjet kėsaj kėrkohet qė tė caktojmė qartė vijėn politike tė luftės, mbi tė cilėn duet tė bėjmė mobilizimin e tė gjitha masave shqiptare, madje edhe tė tjerėve ne sistem ēlirimtar.
3. Te punohet pėr profesionalizimin e radhėve tė UCK-se me forca te kualifikuara ushtarakė (oficerė), tė cilat i ka populli ynė, pėr te cilat nga qeveria e Bukoshit dhe sektori i rėndėsisė sė veēantė qė ėshtė edhe i UĒK-se nuk po lihen t'i angazhojmė
4. Te arrijmė ndėrtimin e sistemit tė logjistikes.
5. Tė bėjmė ndėrtimin e sistemit tė financave mbi njė bazė unike.
6. Tė punojmė sė bashku, ne emėr te LPK-sė dhe ju ne emėr tė UCK-se pėr te realizuar kėto detyra tė mėdha, tė cilat janė e domosdoshme pėr luftėn tonė.
7. Pėr kėtė qėllim tė organizojmė grupin e punės, grup qė duhet te dalė pas diskutimeve tė ēėshtjeve tė theksuara, ne bashkėpunim mes subjekteve tona.
Ēėshtje tė tilla domosdoshmėrisht duhet te shqyrtohen bashkėrisht. Qė ketej, vimė tek mendimi se popullit tone i duhet domosdo nje organkim nė nivel shteti. Luftes sonė flirimtare i duhen tė tėra fircat, ēdo subjekt dhe ēdo njeri, prandaj kėrkohet tė punohet ne. bashkimin tonė, ne mėnyrė qė lufta ēlirimtare te fitojė karakter shtetėror.
Presim pėrgjigjen tuaj. Takimi mund te bėhet nė Kosovė.

Pėr grupin e punės
nėnkryetari i Kryesisė M. Kelmendi"
(Letra e derguar nė emėr tė Kryesisė, pill 1998)

Kjo letėr iu dėrgua Shtabit Qendror nėpėrmjet Xhavit Halitit. Por as kėsaj kurrė nuk i janė pėrgjigjur. Ndoshta, edhe kjo e ka pėsuar fatin e letrave te tjera.
Asnjėra prej kėtyre veprimeve nuk korri sukses. Puna pėr ndėrtimin e sistemit u bllokua. Ndėrsa, fill pas kėsaj u mbajt MP e LPK-sė Dega j.v..ne datėn 01 dhe 02.05.1998..Ajo, sikundėr do te shohim, shėrbeu thjesht si vend pėr te shkatėrruar ēdo gjė, kuptohet ne emėr te Shtabit Qendror, i cili deri nė kooptimin e anėtareve, maj-qershor, nuk ekzistonte. Ne shtab ishin dy a tre-kater veta qė vertiteshin nė Tiranė.

sefedin
24-12-09, 19:41
b) Veprimtaria juridike dhe organizative

Krahas punės qė u bė ne aspektin politik e shoqėror, nga sektori politik u punua edhe ne fushėn juridike e organizative. Kur pėrmenden ketė sfera, zakonisht mendohet se ēėshtje tė tilla rregullohen dhe pėrcaktohen juridikisht, me dokumente dhe e sanksionojnė atė organizativisht, duke i dhėnė karakterin e subjektit.
Ne kėtė ane dolėn disa detyra. Kush do te merrte pjese ne mbledhje? Dhe, ēka po organizonim?
Pyetjes sė parė iu dha pėrgjigje nga vetė jeta politike dhe shogerore shqiptare. Vete fakti se donim te krijonim nje sistem te pėrbashkėt ēlirimtar, duke organizuar Frontin Ēlirimtar te Kosovės, paraqiti si te domosdoshėm pjesėmarrjen e te gjitha forcave politike te organizuara, pavarėsisht riga koha. e organizimit, madhėsisė dhe, pozitės qe kishte subjekti. Kuptohet Se ishim edhe pėr pjesėmarrje te disa forcave me influence nė jetėn shoqėrore, kulturore e shkencore tė vendit, si tė shkencėtarėve, intelektualeve me zė dhe veprimtareve tė vyeshėm tė jetės, duke i dhėnė vend ne Front pėr pjesėmarrje ne Kuvend, si dhe pleqve me influence ne tere hapėsirėn shqiptare..
Por, nga kjo rregull kishte edhe njė pėrjashtim. Ne fakt duhej, ne marrėveshje me subjektet e tjera, tė pėrcaktoheshin kushtet kur nuk kishte tė drejte tė merrte pjese njė subjekt a individ ne bashkim, duke pėrcaktuar edhe shkaqet. Ne mendonim ne ketė kushte, pėr tė cilat duhej tė merrej edhe akordimi i subjekteve. Atė ishin:
1. Subjekti a individi tė jete pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tė popullit shqiptar.
2. Atė tė mos jene kundėr masave a formave qe lejon etika kombėtare dhe ndėrkombėtare e aktivitetit kur njė popull a shtet ėshtė i pushtuar dhe luftėn pėr lirin e vet.
3. Nėse njeri a tjetri subjekt janė vene ne shėrbim tė armikut dhe bashkėpunon me tė ne fusha tė ndryshme, duke i shkaktuar dėme popullit tonė dhe luftės se tij.
4. Shpallja publike e moratoriumit politik pėr subjekt, pa e shuar atė, por duke ndaluar veprimtarinė pėr njė kohe, deri sa tė realizohet ēlirimi i vendit dhe tė shkohet ne zgjidhje (Projektvendimet e LPK-se, 1997/98).
Me anėn e kėtyre kushteve. pėrcaktohej edhe mėnyra e pjesėmarrjes. Ēdo subjekt qe i plotėsonte kėto kushte, pavarėsisht se ishte subjekt politik a organizativ, si person me influence dhe vete qeveria, a ndonjė institucion tjetėr i shtetit, kishte tė drejte tė merrte pjese ne Kuvend tė Frontit pėr Ēlirimin e Kosovės me delegatet, pėr tė ndėrtuar sistemin ēlirimtar. Kufizime tė tjera juridike e politike, apo shoqėrore nuk kishte. Duhej tė ishte edhe vullneti pėr sistem ēlirimtar i subjektit. Ndėrsa, atė subjekte, individė, etj, qe nuk i plotėsonin ketė kushte, duhej tė mos ftoheshin ne mbledhje.
Por, pėrveē kėsaj, duhej caktuar edhe vendi dhe koha e mbledhjes. Pėr atė duhej tė kishim rregullore, komisione e grupe pune. Pėr ēdo gjė duhej tė kishte edhe dispozita tė veprimit. Ne ketė dokument duhej tė pėrcaktohej forma e zgjedhjes se udhėheqjes se mbledhjes, numri i Kryesisė se punės se mbledhjes, komisionet, si ai i ēėshtje s politike .e shoqėrore, ai i anės statusore e programore, ashtu edhe komisioni i rezolutave, i deklaratės politike pėr sistem, si dhe vete. i zgjedhjeve tė organeve tė pushtetit. Nė veēanti, duhej tė pėrcaktohej mėnyra e zgjedhjes.
Te gjitha ketė ēėshtje duhej tė rregulloheshin me rregullore. Prandaj, u autorizua grupi i punės i cili duhej tė vihej ne kontakt me subjekte tė tjerė, me njerėz me influence etj. Grupi i punės kishte pėr. detyre vetėm sjelljen deri ne Kuvend tė delegatėve tė subjekteve pjesėmarrėse. Tė gjitha gjerat e tjera, ndėrtimi i sistemit, vete Fond Ēlirimtar i Kosovės, zgjedhjet e qeveria ēlirimtare, ishin ēėshtje qe duhej tė diskutoheshin e tė vendoseshin ne Kuvend. Nėpėrmjet kėsaj jepej edhe pėrgjigjja ne anėn juridike tė ndėrtimit tė sistemit, ajo ēka po ndėrtonim, por ketė duhej tė dilnin. vetėm ne mbledhje. Grupi i punės kishte pėr detyre pėrgatitjen, mund edhe tė propozonte, por fjalėn e fundit e kishin delegatet.
Ne kėtė procedure tė pėrcaktuar juridike u be bllokimi i punės. Mbeti e tere puna pėrgjysmė, pa ndėrtimin e sistemit ēlirimtar, kurse ne anėn tjetėr u bėnė ndėrtime grupore, ndėrtime qe shkuan duke i keqėsuar e ashpėrsuar marrėdhėniet.
2. Lufta pėr marrjen nen kontroll tė UCK-se
Fill pas janarit tė vitit 1997, u pa se ne kuadėr tė forcave tė ndryshme linden ide tė kundėrta. Atė shkuan duke u fėrkuar njėra me tjetrėn dhe, arritėn deri ne ndarje dhe krijirni tė veprimeve tė kunderta, tė cilat cuan edhe tek organet e vecanta.
Nepermjet kesaj u krijuan gradualisht tre grupe:
1. Grupi qe vepronte ne baze te programit tė LPK-se pėr te ndėrtuar Frontin Ēlirimtar te Kosovės, si forme e mjet qe te realizonte bashkimin e tere forcave shqiptare:
2. Grupi qe ishte i lidhur me forca. qe u ndanė nga, LDK-ja, qe ishin kundėr atij sistemi, por qe thirreshin ne qeveri, ne mėnyre qe tė pėrfitonin ne kohe pėr t'i vendosur forcat e veta ne udhėheqje te UCK-se.
3. Grupi qe u ndėrtua mbi bazėn e pėrfaqėsimit politik, i cili edhe korri sukses ne bashkėpunim me grupin e dyte, pėr kompromise pėr te zhdukur vijėn e luftės ēlirimtare.
E tere analiza e ēėshtje ve qe do te pasojnė do te behet nėpėrmjet analizės se kėtyre grupeve. Atė, qė kane qenė faktorė qe nuk u ndėrtua sistemi ēlirimtar, janė bashkėvepruesit e tere gjendjes se rende te krijuar ne fushėn organizative, atė ushtarake dhe financiare. Natyrisht se, kėsaj i kane ndihmuar edhe shume forca te tjera, tė cilat do te vihen ne spikamė me poshtė, kapitujt e tjerė, te kėtij libri.

sefedin
24-12-09, 19:51
a) Lufta pėr mosndėrtimi e sistemit ēlirimtar

Lufta pėr te mos ardhur deri tek ndėrtimi i sistemit ēlirimtar, organizimin e Frontit si organizimin me tė larte, Brenda te cilit do te ndėrtohej qeveria ēlirimtare, ne kuadėr te LPK-se, u duk ne fillimit te vitit 1997. Fill pas janarit te atij viti, u be njė lufte jashtėzakonisht e madhe dhe ne mėnyrėn me tė fshehte, jashtė ēdo rregulli organizativ, shoqėror e luftarak. Ajo ishte, thjesht, lufte shkatėrrimtare:
a) Se pari, ne dėmtimin e luftės sonė ēlirimtare, duke moslejuar ndėrtimin e sistemit dhe pėrforcimin e UCK-se me kuadėr ushtarak, politik, etj.
b) Se dyti, ndaj vete shokėve te LPK-se, te ēilet kishin merita te padiskutueshme pėr ndėrtimin e UCK-se, ndaj te ēileve nė formėn me te ulet u hapen thashethemet mbi akuzat me monstruoze, si "tradhtarė", "elemente destruktive" e "vrasės".
Pėr te realizuar dhe ndėrtuar grupin politik e organizativ individualist jashtė ēdo rregulli organizativ e luftarak, ata zyrtarisht, deri ne mars te vitit 1998, nuk dolėn kundėr Kryesisė se Degės. Pėrkundrazi, ishin vete ata qe i mbronin pikėpamjet e LPK-se, qėndrimet e vendimet te cilat dilnin nga mbledhjet. Deri ne kėtė kohe u be njė lufte shume konspirative, sepse kėrkohej ndėrtimi grupor ne emėr te organizatės e kundėr saj dhe, pastaj pritja e momentit pėr te shkuar ne lufte frontale.
Gjate kėsaj periudhe u krijuan dy grupe ne formėn me te fshehte, te ēilet mund te kuptoheshin vetėm nėpėrmjet diskutimeve, jo nėpėrmjet votės, as qėndrimeve zyrtare qe mbanin. Keshtu, u krijua grupi i Xhavit Halitit, ne te cilin Benin pjese Adem Grabovci, Bardhyl Mahmuti e Jashar Salihu. Ne grupin tjetėr ishte Azem Syla udhėheqės, prapa kishte Hashim Thaēin, Mehmet Bislimin, Kadri Veselin dhe Agush Bujen. Vete ky ndėrtim i kėtyre dy grupeve, ndau dhe krijoi edhe grupin tjetėr, i cili nuk ishte grup, por udhėheqja e Degės kundėr se citės u be njė lufte e madhe. Qėllimi i pėrbashkėt i tyre ishte: likuidimi i udhėheqjes se Degės, pėr te shkuar ne pėrjetėsimin e interesave individualiste, tė ngushta e armiqėsore, kuptohet ne emėr te UCK¬se dhe luftės, por kundėr saj sa edhe vete armiku.
Dy grupet e para bėnė bllokimin e tere aktivitetit ne drejtim te realizimit te planit politik te LPK-se pėr ndėrtimin e sistemit ēlirimtar. Ato, nė mbledhje, (deri nė MP te LPK-se; madje as aty nuk dolėn kundėr ndėrtimit te Frontit), bllokuan tere punėn ne ndėrtimin e tij. Pėr te arritur tek kjo, ne mars te vitit 1998, ne Tirane, ne mbledhjen e Kryesisė, dolėn nėpėrmjet gojės se Hashim Thaēit dhe Kadri Veselit ideja se "UCK-ja tashme ndahet nga LPK-ja jashtė vendit. Ne Kosove e kemi krijuar LPK-ne dhe prandaj nuk e kemi nevojėn tuaj. UCK-ja e ka bėrthamėn e vet, prandaj nga sot e tutje nuk kepi te drejte te veproni ne emer te UCK-se" (Nxjerre nga shėnimet e mbledhjes sč. Kryesisė sė LPK-se Dega j.v. tė vitit 1998).
Me kėtė deklarim u pajtuan tė dy udhėheqėsit e grupit, si dhe vet Adem Grabovci i cili deri ne kėtė kohe nuk e kishte treguar pozicionin e vet. Ne kėtė moment ai doli kundėr e hyri ne grupin e Xhavitit. Kundėr ishte Fazli Veliut, Muhamet Klemendi, Emrush Xhemaili, Ali Ahmetit dhe Rexhė Iberdemaj. Por, pavaresisht kesaj, ketu u be bllokimi i tere i punes. Ne pėr kėtė shkak thirrėm mbledhjen e KP te por as ne mbledhje nuk erdhėn zotėrinjtė udhėheqės. Ndėrsa, veglat e tyre, Hashimi e Kadriu nuk ishin anėtarė.
Ne mbledhje te KP te Degės se LPK-se doli vendimi per te vazhduar punėn per ndėrtimin e sistemit ēlirimtar. Ata, nėpėrmjet Bardhylit, Jasharit, Bislimit e Agush Bujės nuk arritėn te ndalin ēėshtje n e ndėrtimit te sistemit. Paraqiten edhe propozim te kundėrt, por nuk u aprovua. U nxor vendimi per ndėrtimin e Frontit Ēlirimtar te Kosovės. Vetė ky fakt i tmerroi se tepėrmi, prandaj, ata ndėrmorėn aktin me te skajshėm, atė te thirrjes se MP te LPK-se, jashtė vendimit te Kryesisė, ndėrkohe qe ajo ishte ende ne punė ne Tirane mbėshtetur ne Statutin e saj, ku pėrcaktohej mbajtja e saj ne dy vjet. Natyrisht, ai propozim u kundėrshtua, jo pse ishim kundėr, por pse ishte gjendje e jashtėzakonshme, e tere Kryesia nuk kishte marre pjese ne mbledhje dhe nuk kishim kohe per tė pėrgatitur mbledhjen. Por, kjo te zotėrinjtė politikanė nuk luajti rol, sepse veglat e te dyja grupeve, te cilėt ishin anėtarė te KP te Degės, kishin vendosur zhdukjen e organizatės. Ata ishin futur edhe ne komisione te programeve te verifikimit te mandateve, vetėm e vetėm per te krijuar terrenin per zhdukjen e te tėrė vijės se LPK-se. Kete nuk e arritėn.
U thirr Mbledhja e Gjashte e Pėrgjithshme. Ishte caktuar edhe komisioni per pėrgatitjen e dokumenteve dhe te vete mbledhjes.
Dhe, sikundėr thashė, pėrsėri ne "udhėheqje" doli Bardhyl Mahmuti, Billal Sherifi, Agush Buja e Jashar Salihu. Koha ishte shume e shkurtėr. Ishte thuajse njė muaj. Por, edhe gjate kesaj kohe, Kryesia mbajti mbledhje dhe i futi ne veprim tere mekanizmat e veta, per te shpejtuar procedurėn e thirrjes se subjekteve ne diskutim. Ne iu drejtuam pėrsėri kompetenteve te UCK-se. Ata nuk dhanė pėrsėri pėrgjigje. Duket se ishte zgjedhur rruga e bllokimit tė ēdo iniciative deri ne mbledhje. Por, pėrkundėr kesaj, ne kete kohe u lėshua thirrja e LPK-se drejtuar tere subjekteve politike shqiptare, brenda e jashtė atdheut. Me kete thirrje kėrkohej qe te gjithė te dilnin ne anėn e luftės per ēlirimin e vendit tonė, te UCK-se, dhe behej thirrje qe subjektet politike, organizative, etj, tė pėrgjigjeshin kėrkesės per ndėrtimin e Frontit per Ēlirimin e Kosovės. Kėrkohej, gjithashtu, qe atė te bėnin. presion. Per kete u pėrcaktua koha edhe vendi i mbajtjes se Kuvendit themelues. Ne thirrje tregohej edhe pozita ushtarake dhe ndėrkombėtare e Kosovės. (Thirrja e LPK-se mars 1998).
Ne thirrjen e tille nuk u pėrgjigjėn. Duke vepruar keshtu ne fakt iu dha pėrkrahje grupit politik anti-Front qe po ndėrtohej. Jo vetėm subjektet shqiptare politike ne Kosove, atė nen sundimin maqedon e malazez qe nuk u pėrgjigjėn, por me punėn e vete qeverise se Bukoshit kjo u luftua. Qeveria e Bukoshit beri bllokimin e UCK-se ne ēėshtje t me kryesore. Ajo, si me mjete financiare dhe me veprimtari politike parciale, .anti-Front, ashtu edhe me kuadėr ushtarak, te cilėt i futi nen kontroll dhe nuk i la per te shkuar brenda vendit, ne Kosove ne kuadėr te UCK-se, krijoi situatėn konfliktuale dhe shume te pėrshtatshme per grupet qe ndėrtoheshin. Me atė, ajo e hapi dhe e pėrforcoi me shume luftėn kundėr nesh. Ne veēanti, kur zoti Rugova e cilėsoi UCK-nė "vepėr tė huaj", ne mos edhe te qeverise serbe tė Beogradit, tėrėsisht jashtė interesit te Kosovės, dhe kur ne lufte u mbajtėn zgjedhjet per Kuvend e president te
Kosoves (mars 1998), ra shume vullneti per Front. Pse? Sepse, kėtė dy elemente u morėn si shkak dhe u hap akuza kundėr nesh me thėnien: "Ja se me cilat forca duan te ndėrtojnė Frontin".
Kuptohet se kėto akuza nuk thuheshin ne mbledhje, por rrugėve, neper kėshilla, ne UĒK-e, ne Tirane, etj. nėpėrmjet kesaj u hap urrejtja ndaj nesh dhe filloi lufta e ashper.
Nė mbledhjen e Pėrgjithshme tė LPK-se doli KP i saj. Ne emėr te akuzave ndaj Kryesisė se vjetėr, mbi bazat e "vrasjeve tė shokėve, mos nėnshtrimit ndaj organeve brenda vendit, keqpėrdorimeve dhe konflikteve te brendshme" te bėra nga Hashim Thaēi, tani udhėheqės i klikės qe i futi nen ombrelle te dy grupet, pushoi se vepruari dhe u zgjodh Kryesia Teknike me kryetar Beri islamin, anėtarė Bardhyl Mamutin, Jashar Salihun, .Agush Bujen, Mehmet Bislimin, Sabri Kiēmari dhe Rrahim Ramen. U "zgjodh" kjo Kryesi per njė periudhe prej disa jave, maksimalisht njė muaj, 'deri ne shqyrtim te akuzave. Por ajo vazhdoi per muaj, deri ne korrik, kur unė dhashė dorėheqjen nga organet e zgjedhura te LPK-se. Madje, kjo .Kryesi, me kete kryetar kishte si qellim te saj vetėm bllokimin e punes se ndėrtimit te sistemit ēlirimtar ne Kosove (FC,K), ēėshtje e sanksionuar ne Programin e LPK-se.
Me kete, faktikisht, pėrfundoi veprimtaria per ndėrtimin e Frontit. Ne nuk kishim me kompetenca, ndėrsa Kryesia Teknike per tre muaj, pas mbledhjes se fundit, me 7 maj 1998 ne Shtutgard, nuk mbajti asnjė mbledhje. Ishte i kote intervenimi, sepse ne fakt kryetari i saj kishte marre per detyre mosthirrjen e mbledhjes, ne mėnyrė qe grupet te konsolidoheshin. Kjo periudhe shendon edhe rėnien e LPK-se si organizate. Ne fakt, keshtu edhe u be. LPK-ja mbeti si organizate vetėm formalisht (Shėnime nga mbledhjet e KP te Degės).
Ndėrsa, ne UCK-E u kooptuan anėtarė te rinj, ata qe i shėrbyen asaj klike. Shume prej tyre u angazhuan ne detyra te reja, ndėrsa LPK-ne e shndėrruan ne servis financiar. Per ēėshtje politike doli grupi prej pese vetash si pėrfaqėsues politik, ku u fut edhe Bardhyli e Jashar Salihu. Po ne kete moment doli edhe zėdhėnėsi i
Kjo shėnon datėn e fillimit te fundit per sistemin ēlirimtar ne Kosove.

sefedin
24-12-09, 19:55
b) Dega e LPK-se vepronte kundėr programit te vet politik

Lufta per ndalimin e ndėrtimit te Frontit Ēlirimtar te Kosovės dhe te zhdukjes e likuidimit te LPK-se, ėshtė bere pothuajse njėherazi. Unė e shtjellova sistemin paraprakisht, sepse ka rendėsi me te madhe, ndonėse prej kesaj (LPK) varej edhe ajo.
Megjithatė, ne kete lufte te ashpėr u hap edhe lufta kundėr LPK-se. MP e Gjashte e LPK-se Dega j.v. u be edhe per te shkatėrruar vetėm. Komisionet nuk kishin punuar fare. Asnjė dokument nuk ishte pėrgatitur. Ēdo gjė kishte mbetur si me pare, prandaj qe ne ditėn e pare, me 01.05, ashtu edhe me 2.05.1998, u pa se behej .fjale per grusht politik kundėr Kryesisė, ne mėnyrė qe ketė dy grupe te krijonin mundėsinė per te ndėrtuar bashkėrisht njė klike politike ne emėr te Shtabit Qendror te .UCK-se, duke shkatėrruar edhe LPK-ne. Por, meqė kesaj klike i duheshin mjetet financiare dhe njerėzit e LPK-se ne bote, lypsej ekzistenca e saj, deri sa te arrihej tek pavarėsia e Fondit "Vendlindja Thėrret". Prandaj u kalua ne qėrim hesapesh vetėm me Kryesine.
E vlerėsoj te rėndėsishme te them disa flak mbi zhvillimin e punimeve.
Mbledhja filloi me 01.05.1998. Vazhdoi dy dite, edhe me 02.05.1998. Me "vota" u zgjodh Kryesia e punes. Udhėheqės i saj u "zgjodh" Bedri Islami dhe Bardhyl Mahmuti. Ne Kryesine e punes nuk u arrit te futeshin njerėz sipas rregullores qe ishte caktuar: njė nga Kryesia, dy nga KP dhe dy delegatė nga mbledhja.

Kjo rregullore u shkel dhe grupashėt propozuan kėto dy zotėrinj udhėheqės, si edhe Mehmet Bislimin Agush Bujėn dhe Ramizin anėtarė. Bedri Islamin e caktuan kryetar per te treguar se janė asnjanės, forme kjo jo e drejte, sepse ai nuk e njihte fare organizatėn, problemet dhe nuk ishte nė rrjedhojat e organizatės(Shėnimet nga MP e gjashtė LPK-se maj 1998). Vetė ky fakt flet se ai Ishte vetėm vegėl e tyre.

Nė fakt mbledhja pėrfundoi pa asnjė rezultat. Ajo mund te theksohet ėshtė "zgjedhja" e anėtarėve te KP, pa kritere, sipas idesė: "kush propozon edhe fitet ne lute". U nxorėn edhe disa rezoluta politike, por atė ishin formate, sa per te thėnė se ėshtė punuar diēka, krejtėsisht ne fushėn e njohur te pėrkrahjes dhe vazhdimit te veprimtarisė ēlirimtare. Ndėrsa, KP nuk paraqiti fare referat mbledhje, sepse ai qė ishte pėrgatitur nga unė ne baze te vendimit KP Degės u ndalua, si i ashpėr pėrballė UCK-se dhe Tiranes zyrtare, ndonėse nuk kishte fare ashpėrsi, veēse pėrmendeshin disa ane negative. Por, duke iu frikėsuar hapjes se problemeve brendshme, u tha se duhet ndryshuar e meqė unė nuk pranova, ndaj as qe u lejua lexohet.
Pikėrisht per kete shkak po sjell ne tėrėsi referatin. Ne te thuhej:

" Tė nderuar delegatė e delegate”!

Gjendja ne. Kosove dhe viset e pushtuara shqiptare nga e Mbledhja e Pėrgjithshme e deri kete MP te LPK-se Dega j•v. ka pėsuar ndryshime thelbėsore nė thyerjen e "rezistencės" pasive, asaj nėnshtruese, duke dal ne lėmin politik, aksionar e ēlirimtar,
prej nga ėshtė duke u zhvilluar nė Kosove lufta ēlirimtare. Nga kjo, edhe ne aspektin ndėrkombėtar ka kthesa pozitive, sepse ēėshtja e Kosove tani e disa muaj ėshtė bėrė ēėshtje kryesore politiken e organizmave e tė shteteve nė bote:
Nė vitet qe i kaluam, konstatėhet nga LPK-ja se gjendja politike ne Kosove dhe vise, ka shkuar duke u kristaktuar politiko-organitativisht dhe ushtarakisht. Me aksionet qė aktualisht po kryhen brenda periudhės sė marrė nė shqyrtim, nė territorin e ngushtė tė Kosovės, shumėēka ėshtė sqaruar tek populli ynė. Me kėtė duhet thėnė se aksionet ēlirimtare tė UĒK-sė nė vitet 1996/97 e 1998 kanė krijuar situatė shumė tė favorshme politike pėr forcat ēlirimtare, duke krijuar terren pėr veprimtari mė tė gjerė ēlirimtare, si dhe duke ua vėshtirėsuar punėn “forcave” pacifiste. Ata duket se po shkojnė duke humbur e likuiduar vetė, por nė kėtė gjendje, pėr mos gjetjen e mekanizmit tė duhur luftarak, politikisht po mbijetojnė.
Nė kėtė gjendje luftarake ēlirimtare, edhe LPK-ja ka ngelur jashtė rrjedhojave. Kryesia dhe KP i LPK-sė Dega j.v nuk ka asnjė informacion zyrtar nga radhėt e UĒK-sė, pikėrisht “Shtabi Qendror” i saj. Prandaj, duhet tė pėrkujtojmė se analizat pėr gjendjen nė terren vijnė jo mbi bazėn e raporteve zyrtare, sespe nga Sektori i Veēantė i Kryesisė, nuk ėshtė raportuar, por mbi bazėn e vrojtimit anėsor tė veprimtarisė ēlirimtare.

Vllezėr motra!

Tani nė shtetin tonė ėshtė vendosur nga pushtuesit gjendja e jashtėzakonshme. Ka territore (Drenica dhe Rrafshi i Dukagjinit me Deēan e Gjakovė , pastaj Malishevė e Klinė, ku veē ka shpėrthyer lufta e armatosur. Dhuna e terrori po vazhdon. Por, pas thyerjes sė disa aksioneve tė forcave pushtuese kundėr UĒK-sė nė Drenicė dhe nė fshatrat e brezit kufitar me shtetin amė nė nėntor e dhjetor tė vitit 1997 dhe mars e prill tė 1998, rezistencės kundėr rrethimit ushtarako-policor, si dhe sulmit qė po bėhet mbi 100.000 foeca serbo-malazeze mbi Drenicėn e fshatrat e Dukagjinit, kėto tė dyja janė bėrė qendėr e rezistencės dhe luftės ēlirimtare.
Veprimtaria ēlirimtare, pėrveē kėtij territori ku po zhvillohet lufta, ėshtė zgjeruar dhe pritet tė thellohet edhe nė Llap duke u zgjeruar e shtrirė nė Gollakė e nė viset tjera shqiptare tė pushtuara nga sllavėt e jugut. Tani atje kemi veprimtari aktive, veprimtari e cila i paraprinė asaj ēlirimtare. Dhe, pėr tė kaluar tek ajo, po punohet shumė shumė edhe nė viset e tjera tė Kosovės: Prandaj, pritet qė lufta tė marrė hov mė tė theksuar ēlirimtare dhe shtrihet nė tėrė territorin e shtetit tonė.


Delegatė tė nderuar!

Sulmit te forcave pushtuese serbo-malazeze po i ndihmon shume politika pacifiste ne Kosove: Ajo duke e shfrytėzuar gjendjen luftarake dhe moskonsolidimin e radhėve tona, po shfrytėzon gjakun e popullit tonė per interesa vetjake„ per te arritur gjoja ndonjė fitore si ajo e arsimit. Madje, per tė treguar se ėshtė kundėr forcave fitimtare ka organizuar G.15, njė grup per bisedime me palėn serbe, qe ehte tėrėsisht kundėr luftės ēlirimtare dhe nuk ka te drejte e pėrfaqėsojė popullin tonė.
Kjo gjendje po shkon ne favor te pushtuesve. Qė klika serbomadhe arrinte te. sulmonte terroristet shqiptarė, lėshoi pak ne arsim dhe filloi sulmin fashist mbi Drenicėn me rrethina dhe disa komuna tjera, si Klinėn, .Malishevėn e Deēanit, fshatrat ne brezin kufitar me shtetin ame, duke vrarė e masakruar me qindra shqiptare: Por, krahas dhunės, Beogradi dėrgoi delegacione pas delegacioneve ne Kosove dhe zhvilloi edhe referendumin ne Serbi, kundėr palės se trete per ndėrmjetėsim ne bisedime, vetėm e velem qe tė pėrgatitej brenda dhe jashtė; ne bote; terreni per sulme tė armatosura mbi shqiptaret. Dhe k/o veprimtari u krye dhe po zhvillohet ne emėr te. luftės kundėr "terrorizmit", se me "demokratet" shqiptare ka mundėsi per bisedime dhe per te arritur tek ".zgjidhja" e ēėshtjes pa pale te tretė.
Forcat politike ne Kosove; ende nuk po e pėrkrahin luftėn ēlirimtare nuk mund te tolerohet, jo pse jemi kundėr sistemit plural, por pse ky sistem kėrkon unitet te' plote politik dhe ēlirimtar. Prandaj; mbi te gjitha subjektet bie pėrgjegjėsia politike e penale, sa kohe qe nuk pėrkrahet dhe nuk, ndihmohet politiko-ushtarakisht lufta fitimtare nga ketė forca, sepse pa njė ndihme konkrete velem luhet me interesat kombėtare te popullit tonė.

sefedin
26-12-09, 21:38
Pjesėmarrės tė nderuar!

Edhe pse ka mungesė tė informacioneve ne formė tė raporteve zyrtare, LPK-ja ka dale hapur nė pėrkrahje dhe mbrojtje te UCK-se, kuptohet edhe aksioneve ēlirimtare. Prandaj, e pėrkrah UCK-ne moralisht, politikisht e finandalisht. Per kete edhe ka krijuar fondin: "Vendlindja Thėrret". Veē kesaj, disa here ka dale me qėndrime dhe ka lėshuar disa thirrje e dekorime publike drejtuar popullit shqiptar per te ndihmuar UĒK-nė me mjete, njerėz e forma te ndryshme qe e shihen tė nevojshme.
Tani mund te themi lirisht se forca kryesore, qofte ushtarake, qofte vendore ėshtė bere UĒK-ja dhe LPK-ja. Populli shqiptar po e lidh fatin e vet me ne. Prandaj, na mbetet ne qe edhe tė ndihmojmė atė; pėrveē pėrcaktimeve tona tė njohura edhe duke ndėrtuar sistemin politik e shtetėror nė formėn e Frontit Ēlirimtar te Kosoves. Duke mos vepruar keshtu, sektori i veēante po e lufton vetė LPK-nė, sepse po shkel mbi Programin tonė dhe ne vend te atij sistemi po ndertėn grup!
Kjo nuk tolerohet.
Lidhur me ketė, flet vetė situata aktuale. Ne Kosove po luftohet, vriten e masakrohen shqiptaret, por nuk informohet askush, as opinion i vendit; nuk, lėshohet asnjė komunikate, nuk pėrfaqėsohen forcat ēlirimtare ne vend dhe bote: Ndėrsa, LPK-ja po nga ky grup i caktuar per lidhmbajtje, jo nga UĒK-ja, pasi nuk DIMĖ GJĖ ėshtė lėne tėrėsisht anash, sikur te mos ekzistonte si organizate qe ka bartė barrėn kryesore per shumė ēėshtje qe nga organizimi i UCK-sė.
Kjo nuk duhet te lejohet. Pėrkundrazi, duhet kėrkuar qe, urgjentisht, tė veprohet nga LPK-ja mbi bazėn e vendimeve tė KP per organkimine Frontit Ēlirimtar tė Kosoves i cili do te jetė batėsi kryesor i lutės. Mirėpo, pėr tė ndertuar kete mekanizėm, duhet te ndertėhet edhe LPK-ja brenda vendit e cila per shkak tė
neglizhences se sektorit te lidhmbajtjes, nuk eshte ndertuar. Per me tepėr, ēėshtja ka shkuar duke u vėshtirėsuar, saqė aktualisht jemi ne njė pozite kur nuk kemi organizatė. Tani po punohet per te shkatėrruar edhe Degėn j.v.
Per kohen, pra, qe po kalojmė; ēėshtja e Frontit dhe e LPK-se duhet te jetė detyrė mbi detyrat dhe veprimtari kryesore.

Tė nderuar delegate e delegate!

Aksione politike e luftarake janė kryer edhe ne viset shqiptare ne Maqedoni. Atė u pėrshėndeten nga LPK-ja sepse kemi mendimin se atė i ndihmojnė ēėshtje se ēlirimit te vendit tonė; sepse me atė veprime dhe aksione politike e kombėtare, po tregohet uniteti politik e organizative, forca dhe rėndėsia e zgjidhjes se ēėshtjes shqiptare ne mėnyre unike.
Kemi mendim gjithashtu, se vazhdimi i veprimtarisė politike tė shqiptareve ne Maqedoni e Mal tė Zi, sikundėr ne Shqipėri e ndihmon dhe e shpejtėn procesin e zgjidhjes se ēėshtjes se Kosovės dhe nėse nuk realizohet bashkimi kombėtar, realizohen te drejtat konkrete politike kombėtare, shteti i Kosovės. Te tregohet uniteti politik e kombėtar i kombit tonė, kjo ka rėndėsi pėr te treguar rrezikun qe mund deri tek ;zgjerimi problemeve dhe konflikteve tė gjėra luftarake ballanike dhe prandaj edhe intervenimi nga bota per zgjidhjen e ēėshtjes do tė jetė me i shpejte; nėse pikėrisht veprohet me unitet tė plate: Por, edhe kjo veprimtari, koha dhe vendi i saj duhet analizohen mire: Kete e provon situata aktuale. Dhe, nė fund, veprimtaria ne gjerėsinė tonė kombėtare duhet tė behet tamam mbi pėrcaktimin tonė politik.
Edhe veprimtaria e masave gjera tė popullit tė Kosoveės ka ndikuar nė ndryshimin e gjendjes kuptohet nė favor forcave ēlirimtare.
.Mirėpo, pėrveē qe ėshtė pėrkrahur kjo veprimtari, LPK ka kėrkuar dhe pa punon, qe ajo veprimtari te zgjerohet edhe fushėn shoqėrore e luftarake, duke paraqitur kėrkesa politike e shogėtėve-kombėtare, si dhe vetė aksionet luftarake, d.m.th. qė protestat tė jenė aktive, tė zgjerohen dhe shtrihen ne tėrė Kosovėn dhe ne masat shqiptare.

sefedin
26-12-09, 21:48
Njė ēėshtje tjetėr qe e ka pėrcjellė LPK-ja janė "zgjedhjet" e "lira dhe demokratike" presidenciale dhe parlamentare nė Kosovė. Tė gjithė ne e dimė qėndrimin e LPK-se mbi zgjedhjet, sepse disa here kemi dalė me qėndrime kundėr tyre. Edhe ne maj tė vitit te kaluar ėshtė thėnė nga LPK-ja se nuk ka zgjedhje te lira dhe demokratike, pėrderisa vendi ėshtė i pushtuar dhe lėngon nen dhunė e terror. Ky mendim mendojmė se ka fuqinė e vet juridike edhe sot. Edhe para zgjedhjeve dolėm kundėr tyre. Kjo, per shkak te. luftės nė vendin tonė:
Ne, jo vetėm qe jemi kundėr "zgjedhjeve",por edhe nuk mund te pranojmė forcat legale tė pėrfaqėsojnė Kosovėn pėrballė subjekteve ne bote; sepse ashtu u krijohet terreni forcave nėnshtruese per te vepruar ne emėr te Kosove: fitojnė ato legjitimitetin per te vendosur, qofte edhe kundėr vullnetit tė kombit, si dhe duke mohuar forcat ēlirimtare.
Natyrisht, ketu mund tė thuhet se duam qe tė lėnė Kosovėn pa qeveri, organe politike e parlamentare, duam tė luftojmė vete shtetin. Por, kjo nuk qėndron. LPK-ja mendon se aktualisht Kosovės i duhet njė sistem qėndrueshėm juridik, politik e shoqėror, si dhe ushtarak. Nuk i duhen shtetit tonė organet shtetėrore sa per forme; por i duhen organet shtetėrore per veprim te vendosur politik e ushtarako-ēlirimtar. E kjo arithet me ndėrtimin e sistemit politik shtetėror mbi bazėn ushtarake dhe sipas gjendjes se jashtėzakonshme, asaj ēlirimtare, duke ndėrtuar Frontin per ēlirimin e Kosovės. Velem ne kete kuadėr mund dhe duhet te punohet.

Pjesėmarrės tė nderuar!

LPK-ja ka mendimin se ky vit do tė jete viti vendimtar per ēėshtjen tonė kombėtare. Ne mendojmė se as shqiptarėt, sikundėr as pushtuesit nuk mund tė durojnė situatėn aktuale, por do te veprojnė.
Tani shihet botėrisht se ēėshtja jone ka marre hov te theksuar ēlirimtar, e prandaj edhe armiku do te veproje kundėr forcave ēlirimtare. Mu per kete.` duhet qe veprimet tė intensifikohen, duke vepruar jo vetėm ne fushat e deritanishme, por edhe ne ndėrtimin e sistemit dhe duke e ndihmuar konkretisht luftėn ēlirimtare, duke i ndihmuar forcat brenda me njerke me ide politike, organizative e shtetėrore.
Dihet se problemet ekonomike e sociale, sanksionet dhe lufta e gate i kane dobėsuar pushtuesit. Dhe, ky dobėsim i pushtuesve ėshtė faktor me rėndėsi ne lufte: Kesaj po i ndihmojnė edhe marrėdhėniet konfliktuale malazezo-serbe. Por, posaēėrisht ne favor tė festes shkon pozita strategjike e viseve shqiptare pushtuara dhe interesat e shteteve tė ndryshme pėrballė hapėsirės ballkanike, te cilat e kane shtuar interesimin e qendrave nė bote:
Pikėrisht kjo, dhe sidomos aksionet ēlirimtare kundėr forcave pushtuese kane rritur interesimin e qendrave ndėrkombėtare mbi ēėshtjen shqiptare, sepse kėtu po behet gradualisht edhe populli ynė force serioze. Falė luftės sonė ēlirimtare, ēėshtja jone ėshtė futur si problem edhe ne kuadėr tė Grupit tė Kontaktit. Ky organizėm (shiko: SHBA-ne, Rusinė, Francėn,. Gjermaninė, Anglinė, Italinė) mbajti tre mbledhje, tė fundit me 29. 04.1998 ne Rome; por nuk arriti rezultate. Mirepo kjo solli kthese. Ėshtė vete Rezoluta e KS mbi Jugosllavinė per armėt njė Rezolute kundėr Kosones, se sa kunder Jugosllavisė. Edhe sanksionet tjera tė G.K. nuk janė frytedhenese, sepse nuk e detyrojnė pushtuesin tė bėjė lėshime.
Megjithatė ka rėndėsi futja e Kosovės si problem i GK dhe KS te OKB-ės dhe tė organizmave tė tjera botėrore. Prandaj po vizitohet kohe pas kohe Kosova nga delegacionet e huaja; po intervenohet mbi forcat nė konflikt dhe po kėrkohet qe palėt tė tėrhiqen nga porcionet politike, sidomos Kosova nga pavarėsia. Pritet qe ky lloj presioni tė thellohet ende me shume kuptohet sipas luftės qe do tė zhvillohet nė vendin tonė
Ne bote ėshtė duke u krijuar njė dualizėm mbi luftėn tonė ēlirimtare. Ka forca, shtete e institucione qe ende nuk kane dhėne vlerėsim politik mbi veprimtarinė. tonė ēlirimtare, sikundėr qė ka forca qė e vlerėsojnė UCK-ne si force: "terroriste". Dhe, pikėrisht, pse forcat legale dhėne vlerėsim negativ mbi aksionet ēlirimtare ne Kosove e nė Maqedoni, ka filluar tė lėkundet pozicionimi politik ne Kosove e ne. Maqedoni„ ka filluar tė lėkundet pozicionimi politik ne bote; tek qendrat e vendosjes, pėrballė UCK-se Por, ky pozicion do tė varet kryesisht nga forcimi i subjektit shqiptar ne lufte kundėr pushtuese sllavė. Sa me i forte tė behet subjekti ynė politiko-organizativo-ushtarak, aq shume pyetet dhe vlerėsohet pozitivisht
zgjidhjen e ēėshtjes dhe anasjelltas.
Ende, as SHBA-te nuk kane qėndrim per UCK-ne, sikundėr as UE e shtetet, OSBE, etj. Por, rreziku per vlerėsim negativ (terrorist,) do tė rritet, per aq kohe sa ne nuk do tė ndėrtojmė sistemin e tėrėsishėm ēlirimtar me t e gjitha organizmat dhe mekanizmat, per aq kohe sa lejohet sistemi formal politik e shtetėror nė Kosove: Pse? Sepse nuk mjaftėn velem ekzistenca e njė fuqie ushtarake, pa ndėrtimin e sistemit politik, shoqėror e juridiko, diplomatik, atij organizativ dhe qe vepron bashke me atė ushtarak, ne mėnyre qė ēėshtja e ēlirimi tė rrjedhe si tėrėsi politike.

Delegate tė nderuar!

Edhe qendrimet e shtetet shqiptar i ka percjellė me vėmendje L PK-ja. Ketu duhet te pėrmendim pozicionin dualist dhe frikėsues te shtetit shqiptar pėrballė forcave ēlirimtare, pėrkatėsisht UĒK-se LPK-ja ka ftuar dhe bėnė thirrje ne Tiranė qe zyrtarėt atje tė mos nguten me deklaratė tė pastudiuara, duke vlerėsuar forcat ēlirimtare me epitete "kriminale" e tė pėrgatitura nga shėrbimi sekret serb. Nga zyrtarėt, atje, LPK-ja kėrkon qe ēėshtja jonė tė vlerėsohet drejt, si ēėshtje ēlirimtare dhe tė ndihmojnė ne organizimin e UCK te cilėn nuk po e pėrkrahin.
Por, edhe pėrkundėr lėshimeve tė tilla politike, LPK-ja mendon se shteti shqiptar po luan nje rol pozitiv ne informimin e opinionit tė gjere botėror, pėrballė subjekteve ndėrkombėtare, etj. Ndėrsa, per kohėn kalon kombi ynė, kėrkohet qe informimi nėpėrmjet RTSH-se tė jete objektiv dhe real, pa frikėsime e devijim tė luftės ēlirimtare. LPK-ja ka kėrkuar i tere informacioni mbi luftėn tonė tė pasqyrohet drejt nga ana e mjeteve informative, sidomos nga nuk po ndodh keshtu. Edhe ne kontaktet me shtetet ne rajon i ftojmė zyrtaret e Tiranė, qė tė kenė kujdes ne qėndrime, sepse prej tyre del edhe uniteti ynė.
LPK-ja nuk do konflikte me Tiranen, por nuk:, do tė lejoje qe ēėshtja kombėtare tė injorohet e mohohet, ne llogari tė kesaj apo asaj politike. Para kombit nuk ka asjė interes tjetėr me tė madh se liria e bashkimi i vendit.

Vėllezėr e motra!

Duke e kapur ēėshtjen shqiptare ne tėrėsi, ashtu si ėshtė paraqitur me lart, vijmė nė pėrfundim:
Ne gjendemi ne fazėn e ndėrrimeve tė mėdha politike e kombėtare; ne prag te luftės sė pėrgjithshme popullore, prandaj para LPK-se shtrohen detyra tė mėdha ne fushėn politike e juridike dhe aksionale si, atė tė ndėrtimit sistemit, tė cilat urgjentisht duhet tė kryhen. Kemi mendimin se bashkėrisht do tė realizojmė pikėsynimet tona.

Lavdi tė rėnėve pėr liri!
Rroftė UCK-ja!
Rroftė LPK-ja!
Rroftė populli shqiptar!
27.04.1998 Kryesia e KT tė LPK-se Dega j.v;

sefedin
26-12-09, 21:51
Unė doja qe me ane te kėtij diskutimi te hapja edhe ne MP te ILK-se temėn mbi sistemin, vėshtirėsitė e problemet e ndjeshme, doja te hapja temėn e ndėrtimit tė Frontit dhe te punes antilevizje te disa grupeve, ne mėnyre qe delegatet te futeshin ne diskutime. Me kete tėrhiqja vėmendjen edhe ne purine aspak normale ne favor te zyrtareve nga Tirana, sidomos ne drejtim tė disa deklaratave qe i kishin bėrė si dhe ne ēėshtjen e bashkimit te forcave shqiptare ne lufte te pėrbashkėt, per te cilėn unė kisha fakte se ata po e luftonin kete ide madhore historike.

Per keto shkaqe nuk u lejua leximi. (!!!)

Ne mbledhje ishin pranuar edhe dy te ardhur, gjoja si te "deleguar" nga brenda, Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli. U hap diskutimi per pjesėmarrjen e tyre ne mbledhje. Ndėrkohe qe ata ishin prezent ne mbledhje, pasi m'u drejtuan disa pyetje, unė thashė: "Kota te dy duhet me qenė ketu ne mbledhje si vėzhgues, sepse janė persona nėpėrmjet tė ēileve po bėhen shume gjera, qofte te dėmshme, qofte te mira, prandaj duhet lejuar" (Shėnime nga MP e gjashte e LPK-si). Me kete doja te tregoja se temat do t'i hap ne mbledhje. Por, kryesia e punes, nuk e lejoi atė. Kota u pranuan nė mbledhje, ndonėse ishte e qarte se deklarimi im, pro a kundėr, nuk luante as edhe njė rol, deri sa ata ishin lejuar dhe futur brenda ne mbledhje dhe komision i verifikimit te mandateve, i udhėhequr riga Agush Buja, i kishte lejuar kundėr rregullores.
Mbledhja e Pėrgjithshme pėrfundoi me "zgjedhjen" e anėtarėve té KP U "zgjodhėn" 31 anėtarė. Si zakonisht, pas kesaj mbledhje, thirret mbledhja e KP-se, me pėrbėrje te re dhe anėtaret e KP te vjetėr. Mbledhja behet e pėrbashkėt dhe ne te behet kalimi i punes nga KP i vjetėr ne KP te ri, tė zgjedhur. Por, ne vend te kesaj, ketu filloi lufta e ashpėr, ende pa shkuar tek zgjedhja e organeve ne kuadėr te KP te Kryesisė dhe udhėheqjes. Madje, Kryesia e punes se MP nuk lejoi sipas rregullores se KP te Degės, qe Kryesia e vjetėr e KP te udhėhiqte mbledhjen e pare te
pėrbashkėt te KP té Degės, siē ishte e drejte ligjore para dorėzimit te punes se KP, pot e udhėhoqi vete si Kryesi e -punes se MP, kundėr dispozitave ne fuqi te organizatės sonė (Shėnimet nga mbledhja e pare e KP, maj 1998) . Ajo u be me qellim qe te mėnjanohej tėrėsisht udhėheqja e vjetėr e LPK-se. Nėpėrmjet kesaj krijohej terreni per grupe tė punes, sepse u hapén ēėshtje te cilat ishin aq te renda, sage nuk ecej pėrpara.
Ketu nuk ishte fjala nėse ishin te vėrteta akuzat, insinuatat e gėnjeshtrat qe i pėrdoren, po vete fakti si paraqiten aty. Sipas rregullores shqyrtimi i tyre behej nga njė komision asnjanės, qe dike nga mbledhja dhe i pėrgjigjej asaj. Ky ishte edhe
klikės, me akuzat monstruoze, tejet idiotėsie dhe pa asnjė baze reale. Qėllimi ishte krijimi i terrenit per te likuiduar Kryesine e vjetėr dhe per te mos shkuar ne zgjedhje te reja, po per te zgjedhur njė udhėheqje te pėrkohshme. Keshtu edhe u veprua, sepse vetėm keshtu krijohej terreni per pune tė pjelleshme per grupin.
Klika e kishte pėrgatitur Hashim Thaēin dhe Kadri Veselin per te akuzuar. Ata nuk u futėn fare tė gjendjen aktuale, ne ēėshtjet te cilat e kaplonin situatėn, por shkuan tek ēėshtjet, te cilat i kishin rregulluar vet, nė mėnyrė qe te akuzonin dhe te hapnin probleme per te arritur tek. krijimi i "fakteve" anti-Kryesisė.
(Lexoni mirė akuzat e Hashim Thaēit. A nuk janė tė punuara nga e njėjta kuzhinė sikur ato qė i viheshin nė qafė LDK-sė gjatė e sidomos pas luftės? ) v. ime – SK

Hashim Thaēi, nga shėnimet qe kam marrė, midis tjerash, tha: (MK)

"Ne kemi shumė per te thėne, por ketu, po ndalem vetėm ne ēėshtjet qe akuzohen nga baza jone politike brenda vendit (inekzistente). Nuk akuzohet tėrė Kryesia, por vetėm njė pjese e saj (..)”.
Baza brenda vendit dhe UCK-ja akuzojnė njė pjese te Kryesisė se vjetėr (kupto ketu: Ali Ahmetin, Muhamet Kelmendin, Emrush Xhemailin, Rexhe Iberdemaj, ne mos edhe Fazli Veliun), Ali Ahmetin dhe Ernrush Xhemailin i akuzonin pėrgjegjės per vrasjen e shokut Laun Haradinajt nė kufi, ne muajin maj te vitit 1997, kur ishte duke kaluar grupi i Fehmi Ladrovcit me shoke nga Shqipėria ne Kosovė.
Ndėrsa, njė pjesa tjetėr e Kryesisė akuzohej edhe per vrasjen e shokėve, ne janar te vitit 1997 afėr Vushtrrisė, Zari Parazitit, me shoke. Veē kesaj, nėpėrmjet LPK-se kane dashur te krijonin sistem te vecante jashte organizimit qe eshte ne Kosove.
Pjesa e kėsaj Kryesie ka bere "harxhime" te mjeteve materiale pa kritere, pa qene kompetente dhe pa pasur te drejte te administroje mjetet financiare te Fondit. Duke vepruar kundėr organizatės, ne kundėrshtim me te, shkuan ne Tirane dhe atje luajtėn rol "anarkik", duke krijuar "konfuzion" ne radhėt e organizatės "sonė". Kėta (Kryesia) i kane dhėne pėrkrahje grupit tė furnizimit ne Tropojė, forme kjo qe nuk ėshtė pėrkrahur nga UCK-ja dhe baza politike" (Shėnimet nga diskutimi ne KP, maj 1998).

Natyrisht, keto akuza ishin shumė te renda dhe kuptohet se, unė, si nėnkryetar i ish-Kryesisė se deriatėhershme, e mora fjalėn dhe njė nga njė i shpjegova ēėshtjet ne shqyrtim. Mirepo, pjesėmarrėsit nuk u "binden", por thirren njė mbledhje pas njė jave ne Shtutgard, me 09.05.1998. Ne mbledhje u "zgjodh" Kryesia Teknike, ajo qe ne fakt ishte klika e krijuar ne organizate.
Per ēėshtjet qe u akuzuam thashė:

"Me vjen shumė keq pse unė duhet te diskutoj lidhur me ēėshtje te tilla. Ėshtė normale qe ose kryetari ose unė duhet te shpjegojmė gjendjen, nėpėrmjet se ēiles shihet e pavėrteta e akuzave tė tilla monstruoze. Prandaj, pasi kryetari nuk po e merr fjalėn, po filloj unė me radhe sipas akuzave:
Lidhur me vrasjet qofte ne Vushtrri ne janar te vitit 1997, qofte per burgosjet po ne atė muaj, dua te them se ne si Kryesi, pėrveē ndoshta anėtarėve te sektorit, nuk i kemi njohur. Deklaroj me pėrgjegjėsi se askush prej nesh ata shoke nuk i ka njohur. Ne kemi njohur vetėm organin, Shtabin Qendror, vendimet qe kane dale prej tij dhe raportet tona i kemi ndėrtuar nėpėrmjet sektorit dhe pikėrisht, si bartės te qėndrimeve ka shėrbyer Hashim Thaēi e Kadri Veseli; kėta te dy, qe po akuzojnė, kane bashkėpunuar me Xhavit Halitin dhe Azem Sylen. Nėpėrmjet .tyre ka qene e ndėrtuar lidhja e Kryesisė se Degės me UĒK-nė. Duke e ditur kete, nėse ndokush duhet te pėrgjigjet, duhet kėta tė pėrgjigjen, si edhe vetė anėtaret e sektorit, te cilėt po pėrkrahin. idenė se ne kemi te bėjmė me kete ngjarje. Duhet te pėrgjigjeni vete per ata qe i keni njohur dhe keni pasur kontakte me ata qe rėne ne Vushtrri.
Ndėrsa, kur ėshtė fala e vrasjes ne kufi, te dėshmorit Haredinajt, duke e kaluar Fehmi Ladrovcin, duhet te themi se ne si Kryesi., nuk jemi marrė me kete ēėshtje . Me te janė marrė anėtaret e sektorit, te ēilet i kane dėrguar shokėt deri ne Shqipėri, i kane pėrcjellė deri ne njė baze dhe pastaj, ata kane vepruar ne mėnyrė te pavarur, nen. drejtimin e grupit per bartjen e shokėve brenda vendit. Mund tė akuzojmė vetėm per forme, fjala ėshtė pse me te ėshtė marre edhe Emrush Xhemaili, i cili nuk i ka takuar sektorit. Po, pavaresisht formės, sipas informatave qe i kemi nga shokėt, po sidomos nga letra e Rarnush Haredinajt, del se ky grup, duke kaluar ne kufi ka rėnė ne kontroll te armikut dhe gjate asaj lufte ka rene dėshmor, ndėrsa grupi ėshtė tėrhequr prapa.
Por kur ėshtė fjala per organizimin e radhėve brenda vendit duhet gjithashtu te themi se, ne nuk kemi LPK-e brenda vendit. Ne kemi atje kėshilla te organizuara. Kėta duhet te riorganizohen dhe te thirret mbledhja per organizimin e organeve udhėheqėse. Ndėrsa, ajo qe thuhet ketu, ėshtė gėnjeshtėr. Asgjė s'ka te beje me realitetin. Ne Kosovė UCK-ja. nuk ka asnjė baze politike. Ajo s'ka as organ te vetin Shtab Qendror, i cili vetėm tani ka, filluar te ngrihet me njerėz te kooptuar nga kėta qe po akuzojnė.

E tere kjo po behet me qellim, per te mos lejuar riorganizimin e LPK-se, te UCK-se dhe ndėrtimin e sistemit ēlirimtar, sepse vetėm pa tė kėta zotėrinj dhe klika e tyre kane mundėsi per t'u forcuar dhe per te mos lejuar njė lufte tamam ēlirimtare.
Kesaj ēėshtje je i shėrben edhe akuza per grupin e punes ne Tropojė, i cili nuk ka bere gjė tjetėr, veē se ka barte mjete nga Tropojė ne Kosove, atė mjet qe Xhavit Haliti dhe Azem Syla nėpėrmjet Raif Gashit i kane dėrguar ne baze atje dhe nė bazat e tjera afėr. Kosovės. Nuk dua te them se nuk ka fėrkim midis tyre, pot atė .ne mbledhjen e Tiranes, ne Kryesi janė zgjidhur dhe ne pėrpikėri janė ndare punėt midis kėtyre dy grupeve. Grupi i Tropojė merret vetėm me transportin e mjeteve luftarake ne Kosove, ndėrsa grupi i Tiranes (Xhaviti, .Azemi, Raifi dhe te tjerėt rreth tyre), i blejnė dhe i transportojnė deri ne Tropojė. Kjo ėshtė e tera. Dhe, nga kjo klike po vlerėsohet si veprimtari "anarkiste", "konfuze". Kjo ndarje e punes po vlerėsohet keshtu nga kėta, sepse duan tė likuidojnė, ne mėnyrė qe te bėhen tė plotfuqishėm.

sefedin
26-12-09, 22:03
Ne Tirane, gjithashtu, patėm bėrė centralizimin e mjeteve financiar, sepse harxhimet nga sektori si dhe nga pėrgjegjėsi i Fondit "Vendlindja Thėrret" ishin pa kriter, si dhe askush nga ne nė organ, as Kryesia dhe KP nuk kishte te dhėna se ku po shkonin mjetet financiare, po kjo Kryesi duhej te raportonte per mjetet financiare, si ėshtė e mundur qe ne si organ te raportojmė dhe tė mos kemi as edhe njė te dhėne se ku po shkojnė mjetet nga Xhaviti, Azemi dhe Jashar Salihu, ose nga nenfondet, si ai i (germanise, me I.Kelmendin udheheqes, ai i Austrise, etj etj. Per te ndaluar kėtė decentralizim dhe harxhim pa kriter, sipas dėshirės dhe pa dhėne asnjė raport, kur dihej se ēdo gjė blihej ne te zezėn, u be centralizimi i mjeteve. Tashme ēdo kush duhet te paraqiste kėrkesė me shkrim per mjete financiare duke e arsyetuar.
Kėtu fola edhe per shkaqet pse ne si Kryesi, mjetet financiare, ne vitin 1997 i patėm ndare vete neper bazat e njėsiteve luftarake te gjithandej ne Kosovė bėrė e kemi bere sepse shume rrethe, njėsi e luftėtarė nuk kishin marre me muaj te tėre mjete financiare, as edhe arme. Prandaj ne vitin 1997 e bėmė ndarjen e mjeteve sipas kėrkesave dhe nevojave te rrethit. Atėherė patėm thėnė sektorit se ne atė moment kur ndarja e mjeteve tė behej proporcionalisht, ne hiqnim dore nga kjo pune. Keshtu vazhdoi deri tani.
Ja shoke, kėto ēėshtje po vlerėsohen "armiqesore". Dhe, me ndėrgjegje te plotė po deklaroj se ky ėshtė vetėm mjet per te penguar punėn tonė nga tri ēėshtje :
1. Ndėrtimi i LPK-se brenda. vendit,
2. Organizimi, riorganizimi dhe profesionalizimi i UCK.-se dhe,
3. Nga ndėrtimi i sistemit ēlirimtar
Po e pėrfundoj: Te gjitha ketė akuza ketu drejtohen me te vetmin qellim se ata duan te ndėrtojnė UĒK per klikėn e vet" (Diskutimi nė mbledhje tė KP).

sefedin
27-12-09, 18:50
Por, zotėrinjve te Kryesisė se Mbledhjes se Pare te KP LPK-se, ketė shpjegime nuk. u bėnė pune. Ata propozuan njė mbledhje tjetėr, pas njė janė nė Shturgard. Nuk mbeti tjetėr veē se edhe unė dhe shoke tjerė te pajtohemi. Ne kete mbledhje u "zgjodh" Kryesia Teknike e Degės, ne pėrbėrjen e njohur me larte.
Ne mbledhjen e Shtutgardit te dy KP te Degės u .kapen pėrsėri per ēėshtje t e theksuara. Nga udhėheqja teknike, Bedri Islami, pėrsėri ia dha fjalėn akuzuesve (Hashim Thaēit dhe Kadri Veselit). Tash fjalėn e mori Kadriu. Edhe ai akuzoi mbi atė baza. Mbledhja zgjati dy dite. U diskutua per ketė probleme dhe pati mbi 30 diskutime. Shume kush e mori fjalėn dy a tri here. Por, fundi arriti pa vendim per ēėshtje t. U "zgjodh" njė komision per t'i analizuar akuzat dhe in dha "mandati" Kryesisė Teknike per te vazhduar me udhėheqje deri ne mbledhjen tjetėr, e cila duhej te mbahej pas tri javėsh.
Nga diskutimet doli se mbledhja u nda ne dy taborė:
Ne kuadėr te taborit akuzues, te cilin e udhėhiqte Kadri Veseli u bė njėfarė rrėshqitjeje. Ata i kishin zbutur pakėz akuzat. Grupi u largua nga akuzat e vrasjes se shokėve nga tradhtia, duke kaluar vetėm tek organizimi dhe anarkia e krijuar ne Tirane. Kėsaj iu bashkua edhe kundėrveprimi per ndėrtimin e sistemit, i cili u kundėrshtua dhe u paraqit si element destruktiv ne luftėn qe po zhvillon UĒK-ja nė Kosovė.
Ne favor te grupit diskutoi Hashim Thaēi, Azem Syla, Agush. Buja, Ramadan Avdiu, Shahan Muja, Jashar Salihu, Bilal Sherifi. Ne veēanti ofendues dhe pa ndėrgjegje dhe aspak shoqėror u tregua Agush Buja. Ai, duke akuzuar, tha: "e vlerėsoj ketė pjese te Kryesisė te pandėrgjegjshme, gėnjeshtare, antiradheve te organizuara brenda vendit (KP te LPK-se), si dhe vete UCK-se, kundėr te ēiles po luftohet nga ana e tyre". Kete ide e pėrkrahu Shaban Muja, Jashar Salihu e Ramadan .Avdiu.
Ne veēanti Jashar Salihu doli me akuzė tė ashpėr. Ai e vlerėsoi tėre aktivitetin e Kryesisė "te dėmshme, si ne organizimin e radhėve, ashtu edhe ne dėrgimin e kuadrove, oficereve dhe ndėrtimin e sistemit, po edhe armiqėsorė, per vete qėndrimin e saj Tirane, atje ku veē ka krijuar vėshtirėsi dhe probleme".
Tė tjerėt, kush me shume dhe kush me pak mbėshtetėn akuzat, vlerėsimet dhe kėrkuan shkarkimin e Kryesisė dhe vazhdimin e punes nėn udhėheqjen e Kryesisė Teknike. Ata dolėn tėrėsisht kundėr Kryesisė se vjetėr, nė emėr te asaj, se ajo ka devijuar luftėn ēlirimtare, duke u futur nė organizim te LPK-se brenda vendit dhe ne ndėrtimin e sistemit ēlirimtar. Kishte asi qe edhe akuzonin pet keqpėrdorim te mjeteve, ndonėse pėrgjegjės ishte vetėm Jashar Salihu, sepse ai i kishte administruar mjetet dhe me vite nuk kishte dhenė as edhe njė raport („Shėnimet nga mbledhja e KP, maj 1998).
Per tė nuk kishin me asnjė rėndėsi vendimet e LPK.-se, as programi dhe as statuti i saj, sikundėr as rezolutat e nxjerra qe nga themelimi. i organizatės nuk vlenin. As raporti i dhenė nga Kryesia per punėn ne Tirane nuk vente. Por, vetėm e kundėrta e asaj, ajo qe ne ishim fajtor per te tera. Ēėshtje. Pse? Vetėm pse Kryesia veproi ne baze te vendimeve te organizatės, beri centralizimin e punėve dhe te mjeteve, si dhe ndarjen e detyrave, duke .ndaluar kompetencat atyre. Ne fund te fundit, e tėrė puna jone rridhte nga programi i LPK-se, i cili kishte pėrcaktuar

125
Frontin per e Kosovės, e jo nga ne. Kryesia vetėm e aktualizoi ēėshtjen dhe veproi. Kjo ishte e qarte. Por ata kishin kaluar ne shėrbim tė klikės, prandaj asgjė pozitive, as programi dhe statuti nuk. kishin rėndėsi. Dėshira per fitore i bėnte qesharake, te pandėrgjegjshėm dhe arrogante.
Edhe ne ditėn. e dyte, menjėherė pas diskutimit akuzues te grupit, ne emėr te Kryesisė pėrsėri i tregova faktet dhe bėra thirrje, qė per hir te luftės brenda vendit, t'i linim ēėshtjet qe na ndanin, atė te luftės per pushtet punonim ne ndėrtimin e sistemit, te vete organizatės sonė brenda vendit, sepse ajo qe thuhej aty nuk ishte reale. Bėra thirrje tė punonim duke u mbėshtetur ne programin tonė dhe ne vendimet e LPK-sė. Por, kjo nuk u dėgjua.
Prandaj vazhdoi diskutimi nga anėtarėt e KP.
Nė taborin e dyte te diskutuesve u fol shkarazi kundėr akuzave, ndėrsa shume mbi gjendjen ne pėrgjithėsi, por pa dale ne diskutime konkrete mbi. te cilat u hap biseda. Ketu diskutoi Gafurr Elshani, Ujkan Nikēi, Ibrahim Kelmendi dhe Naser Idrizi. Pyetjet i paraqiti Ali Ahmeti dhe Emrush Xhemaili, te cilėt po nuk diskutuan. Kėta tė gjithė, kush me shume e kush me pak, ishin per mbajtjen e vijės se organizatės, duke kėrkuar qe te respektoheshin dokumentet e LPK-se, puna dhe programi i saj.
Ne diskutimin e vet, Gafur Elshani foli vetem pse ka dhėnė dorėheqje nga Kryesia., duke i pėrcaktuar dy momente:
1. Moscentralizimin e mjeteve financiare nen kompetencat e pėrgjegjėsit financiar, per te cilin i fajėsonte dy fondet, atė ne Zvicėr me Jashar Salihun udhėheqės, si dhe atė te Gjermanisė„ me Ibrahim Kelmendin udhėheqės.
2, Mosfunksionimin ne nivel te organeve te Degės, Kryesisė dhe te KP tė LPK-se."
Ndėrsa, Ibrahim Kelmendi me shume u pėrqendrua ne punėn e gjatė te tij, ne aktivitetin dhe veprimet e bėra ne Tirane, gjate kones qe ishte ai atje, per devijimet etj. Tha, gjithashtu, se lufta ne formėn aktuale te organizimit nuk ecte pėrpara, sepse pa i futur forcat e afta, sidomos oficerėt, UĒK-ja. nuk mund tė dilte pėrballė, me sukses, kundėr pushtuesve serbe, etj, si dhe te korrte suksese ne late kundėr armikut. Foli ne pika te shkurtra edhe mbi gjendjen ne organizate dhe per ēėshtjet e tjera, si raportet me Xhavit Halitin, Azem Sylen, etj. Foli negativisht edhe per tere Kryesinė e vjetėr te KP.
Edhe te tjerėt shprehen mendime e biseduan. Ali Ahmetin e kishin dėrrmuar nė mėnyrėn me jonjerėzore, duke e akuzuar per vrasės dhe kriminel. Prandaj, kaloi ne heshtje dhe nuk diskutoi fare. Por, diskutimet e tjera ishin te gjata. Te gjithė folėn ne lidhje me punėn e kryer, akuzat dhe kėrkuan llogari riga sektori i veēantė, i cili nuk kishte punuar ne baze tė vendimeve, duke mos e pėrjashtuar as Kryesine, te ēilen e vlerėsonin si etatiste dhe tejet centraliste. Sektori u akuzua per keqpėrdorim te mjeteve, ndėrsa u kap edhe puna e oficereve, te cilėt klika i ofendonte dhe i bllokonte per te shkuar ne Kosove. Pati edhe konflikte te ashpra, sidomos ne anėn e ndėrtimit te UĒK-se.
Ne mbledhje diskutoi edhe Dema ne cilėsinė e pėrfaqėsuesit te grupit per furnizim me mjete te njėsiteve te UCK-se. Ai i ngarkoi .me pėrgjegjėsi, si per mjete luftarake, ashtu edhe per mjete tjera; deri edhe per ushqim te luftėrave, te cilėt vinin ne Tropojė per te marre arme kryesisht sektorin e veēantė, drejtpėrdrejt Azem Sylen dhe Xhavit Halitin. Por, krahas kesaj, ai falėnderoi pjesėn e Fondit, atė ne Gjermani, i cili kishte bore te mundur zbutjen e situatės, pasi kishte dėrguar mjete financiare dhe me atė ishin blerė arme e municion. Ai ishte ne mbledhje ne cilėsinė e pjesėmarrėsit nga brenda (Shėnimet nga mbledhja e KP, maj 1998).

sefedin
27-12-09, 18:54
(Lexoni me kujdes akuzat e Demės!!!)


Dhe, pikėrisht ne ditėn e dyte, ne mbledhje u informuam se "Mėrgimi" ishte vrarė ne rrugė e sipėr, nė Qafė tė Malit, nga grupet kriminale, duke transportuar mjete per nė Tropojė. Kjo e qiti jashtė kontrollit Demėn, i cili ishte ftuar si dėshmitar i ngjarjeve ne Shqipėri dhe pėrveē se akuzoj Zekėn (Xhavit Halitin) dhe Dajėn (Azem Sylen) per sabotim tė luftės e shpėrdorim te mjeteve materiale dhe bllokim te furnizimit me mjete luftarake per UĒK-ne, ngarkoi personalisht kėta dy persona si vrasės tė “Mėrgimit” (Ilir Konushefcit). Madje ai pėrdori fjalėt "...ja, gjarpėrinjtė, mos te shkojmė mė tutje nė kėrkim te fajtorėve, sepse kėta janė fajtoret"... Ketu ky e humbi kontrollin dhe ofendoj edhe te tjerėt. Atij iu dha vėrejtje. Megjithatė, ai u bė dėshmitar dhe provoi tėrėsisht veprimtarinė e dėmshme te sektorit, kundėr te cilit kishte qenė edhe "Mėrgimi". Por, vrasja e "Mėrgimit" ishte goditje per te gjithė, sidomos per forcat e sistemit ēlirimtar, per punėn ne Shqipėri dhe per UĒK-n. Ai ishte luftėtar i kesaj ideje tė madhe ēlirimtare dhe kishte kontribuar jashtėzakonisht shume. UĒK-ja humbi njė luftėtar jashtėzakonisht te zellshėm.
Nė fund te ditės se: dyte te punes se KP te Degės u propozua qe mos te vendoset, po te shkohet kah krijimi grupit te planės prej tre vetave. Kundėr kėtij propozimi. ishin shume, po vete akuzat kėrkonin njė analize te gjere. Pėrsėri ketu, nga dy ketė baza "zgjodhėn" Bedri Islamin kryetar. Ketu qėndron edhe dėmi me i madh, sepse kete tani e kishin ne dorė, sepse ai tani ishte vegėl, i cili .me kohe, do t'iu jepte mundėsi ne lufte per te ndėrprerė punėn e ndėrtimit te sistemit ēlirimtar. Zaten ketu ishte edhe qėllimi. Ndėrsa, ky njeri nuk e dinte as gjendjen, dhe nuk e njihte LPK-ne brenda vendit, sikundėr as UCK-ne dhe detyrat qe dilnin para forcave tona. Ai dhe anėtarėt e KT e KP te Degės nuk e njihnin punėn e kryer nga Kryesia, detyrat qe ishin shtruar pėrpara organizatės ne ndėrtimin e Frontit. Dhe, pėrkundėr kėtij shpjegimi, ky fare politikani me paturpėsi e mori detyrėn e kryetarit dhe, ne fakt, e likuidoi organizatėn, kėndej edhe bazėn e luftės, Frontin Ēlirimtar te Kosovės. Nė fakt, ata, si KT e Degės, klikėn ne fortonim e organizim ishin me te pėrshtatshmit. Ne emėr tė tyre mund te behej shume.
Ky grup kishte per detyre te shqyrtonte akuzat dhe ne mbledhjen tjetėr, pas dy-tri javėsh te raportonte per atė ēka. akuzohej Kryesia e KP te Degės. Veē kesaj, iu "zgjat" mandati Kryesisė Teknike qe doli pas MP te Gjashtė te Degės. (Shėnime nga mbledhja.) Keshtu, ne fakt, korri sukses ky klan, sepse edhe te beret ne mbledhje kush me vetėdije, kush riga frika dhe mashtrimet„ pėrfitimet individuale, si dhe te frikėsuar sidomos nga gjendja, dolėn dhe e pėrkrahen atė vendim, i cili ndaloi dhe zhduku punėn e madhe per luftėn ēlirimtare ne Kosove. Ndėrsa, klika kete donte, pėrkatėsisht punonte per tė fituar nė kohe, sa tė ndėrtohej grupi politik i UCK-se dhe pastaj pavarėsohej edhe si subjekt. Klika e dinte se asnjė nga akuzat nuk do te vėrtetohej. Por, faktikisht, ajo pėrfitoi tre muaj nga mospuna. ape vetėdija e vete Kryesisė Teknike, me mire te themi, vete Kryesia Teknike dhe Kėshilli i Pėrgjithshėm i Degės, ia krijoi kete gjendje dhe tėrėsi u ndėrtua klika e tillė si brenda ashtu edhe jashtė. E tere veprimtaria ishte drejtuar ketu. Me vendimet e u hap rruga e shkatėrrimit te LPK-se. Pas kesaj mbledhjeje tė KP tė LPK-se nuk u mbajt njė tjetėr per tre muaj. Dhe, pėrgjegjės per kete ėshtė drejtpėrsėdrejti kryetari i Kryesisė Teknike, njėfarė personi nga Shqipėria, Bedri Islami, i pėrgatitur per dredhi, me fjalor ledhatar, e duke u mbėshtetur ne atė se "akuzat janė shume te renda, qe kėrkojnė kohe dhe pune per t'i verifikuar", nuk thirri fare mbledhje te KP per shume muaj, edhe pse u kėrkua nga tere anėtarėt e ish-Kryesisė. Ne, ēdo thirrje pėrgjigjej: Ja, se shpejti ne do tė ftojmė mbledhjen e KP. Kemi shume pune. Mos keni frike. Po punojmė shume" (Shėnimet nga Ditari i MK). Por, duke mos e ftuar me se tre muaj mbledhjen, ai me kete la keshtu kohe per te shkėputur tėrėsisht LPK-ne nga vija e vet politike, e pėrcaktuar ne programin e vet politik dhe nė status. Nėpėrmjet kėsaj, e tere Kryesia Teknike doli kundėr organizatės, forme kjo qe u. pėrkrah edhe nga KP i Degės ne mbledhjen e korrikut te vitit 1998, duke krijuar terren te pėrshtatshėm politik kundėr vetes si organizate, sepse u shkatėrrua pavarėsia dhe humbi vete LPK-ja.
Kėtu ne fakt mori fund ēėshtja e bashkimit te te gjitha forcave shqiptare ne sistemin ēlirimtar si pikėsynim programor i LPK-se. Me kete edhe organizata u likuidua si subjekt luftarak, sepse u shkelen atė ide politike madhėshtore, atė qe ne organizate i kishim sanksionuar. Fronti ēlirimtar i Kosovės. Por, me qellim qe te dal. ne skene e tere armiqėsia e KP, sidomos e Kryesisė Teknike, do te flasė me vone, si per shembull, per mbledhjen e fundit te KP te korrikut 1998, ku unė (Muhamet Kelmendi) dhashė dorėheqje te parevokueshme nga te gjitha organet e LPK-se. Aty pėrfundon tėrėsisht ēėshtja dhe klika fiton.

sefedin
12-01-10, 18:34
c) Ndėrtimi i klikės dhe baza e saj juridike


Per ndėrtimin e klikės qe uzurpoi UĒK-nė ne aspektin politik, ushtarak, juridik e financiar, ne njė mėnyre bėme fjale edhe me sipėr, por, duke u mbėshtetur ne faktin se, kjo klikė lindi dhe u ndėrtua nėpėrmjet dy grupeve, te cilat ishin te pavarura dhe kishin interesa te kundėrta, do te futem edhe njė here ne kete ēėshtje . Kjo, edhe per faktin se keshtu kuptohet edhe kuadri i tashėm i UĒK-se si subjekt.
Deri ne fillim te vitit 1998 nė kuadėr te radhėve te organizuara, i kishim tri baza te cilat ishin krijuar vetvetiu ne kuadėr te LPK-se dhe UCK-se, por (ne pėrmbajtje) me vetėdije te plote. Deri ne njė faze tė caktuar synimet e tyre nuk u pėrputhen, por kur rreziku i tyre per te humbur nga Kryesia u rrit, dy grupimet qe kishin pretendime te kundėrta, per te fituar kundėr pjesės sė mbetur tė Kryesisė, te ēilen unė e kam vlerėsuar si grupim i ndaluar nga Kryesia e vjetėr, u bashkuan ne mendime dhe kėrkesa. Atė dy grupime se bashku vepruan kundėr organeve tona, pėrkatėsisht

130
KP dhe Kryesisė se Degės, vete qėndrimeve politike e organizative.
Pa tė ardhur deri tek rrėzimi i vijės politike tė LPK-se qe ishte edhe e UĒK-se dhe tė ndėrtimit i saj, ne mars-prill, u be bashkimi i dy grupeve tė krijuara, atij tė Azem Sylės dhe tė grupit tė Xhavit Halitit ne njė mekanizėm. Kétė dy grupe u shndėrruan ne njė dhe se bashku arritėn tė mundin LPK-ne. Por, kjo klike e lindur nga kėtė dy grupe kėrkonte konsolidim tė vete politik e juridik, prandaj bėmė kompromise ne mes tyre, ne sferėn e kuadrove e me vone edhe politike dhe se bashku, arritėn tė formojnė klikėn e cila doli ne bane tė UCK-se si force politike, ushtarake dhe diplomatike. Ne maj-qershor tė vitit 1998 pėrfundimisht arrihet konsolidimi i klikės si me kuadėr, ashtu edhe me sferėn juridike, kuptohet pas zhdukjes se Kryesisė se KP tė degės, por ne atė kohe ende nuk ishte krijuar organi udhėheqės i UCK-se. U desh edhe njė kohe qe tė dilte edhe udhėheqja e saj politike, ushtarake e organizative etj.
Konsolidimi dhe rregullimi juridik i saj u be ne dy ane:
1. Ne pėrcaktimin e "kuadrit" politik, ushtarak, financiar dhe diplomatik per UCK-ne.
2. NE rregullimin juridik tė UCK-se si subjekt jo vetėm ushtarak, po edhe politik, duke shndėrruar LPK-ne, Degėn dhe tete kete subjekt, vetėm ne servil financiar.
Kėto dy baza u arritėn duke bėtė kompromise. Grupit tė Xhavitit iu dha udhėheqja e pėrgjithshme politike, si Adem Demaēi dhe ai vet me Bardhyl Mahmutin, i cili qėndronte si kuadėr per tė dyja grupet. Ndėrsa grupit tė Azem Sylės iu dha pozita e zedhenesit tė UCK-se, duke mundėsuar edhe futjen e tyre ne Shtab Qendror, me vone tė Pėrgjithshėm. Kishin mbetur tė vetėm udhėheqėsit e tė dy grupimeve Hashim Thaēi e Kadri Veseli, tė ēilet i ndihmonte Adem Grabovci dhe Agush Buja. Te dy ketė grupe e vendosėn edhe me tej si pėrgjegjės financiar Jashar Salihun.

131

Ndėrsa, Hashim Thaēit iu dha pozita e koordinimit tė tyre, dhe me vonė edhe e udhėheqjes (Vendimet e SHP te UCK-se). Pas kėsaj zgjedhjeje futet rregullimi i ri juridik si subjekt. Me tė shndėrrohet LPK-ja ne serivis, duke ia hequr kompetencat ne fushėn politike, ndėrsa SHP shndėrrohet edhe ne organ politik, juridik e shoqėror, veē atij ushtarak.
Ky rregullim i kuadrit dhe i sferės juridike sjell deri tek dalja ne mėnyrė zyrtare para opinionit publik shqiptar dhe atij ndėrkombėtar me udhėheqje politike, ushtarake, diplomatike e financiare. Ne kete kohe u kooptuan edhe anėtaret e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UCK-se nga tabori i lidhjeve miqėsore. Shtabi tash krijoi edhe drejtori tė ndryshme neper sfera, ku tera ato u mbuluan nga personat qe u kishin takuar grupimeve politike. Edhe Ramė Buja rrjedh si rezultat i grupimit, i cili nėpėrmjet Shukri Bujės, person ne shėrbim total tė Hashim Thaēit, u fut nga pozita e qytetarit tė Prishtinės, (pa asnjė lidhje me UĒK-ne, pa qenė as anėtare i saj) ne Shtab tė pėrgjithshėm. Me vone iu dha atij edhe pozita e udhėheqėsit politik e juridik.
Ky "rregullim" e largoi me dispozita UĒK-ne nga fusha e luftės institucionale, ndonėse ishte e mbėrthyer ne front tė ashpėr me armikut. Kėndej u dobėsua udhėheqja ushtarake e saj. Por, kjo per klikėn s'ka rendėsi, pėrballe faktit se me kete ligjėsohet klika si ana kadrovike e udhėheqjes se UCK-se. Kėta e shndėrruan LPK-nė nė servil, ne mjet qe mbledh mjete financiare per Fondin, e cilin e udhėhiqte Jashar Salihu, si person i besuar i tyre ne organizate. Ndėrsa, si pėrfaqėsues kryesor politik jashtė vendit (Caktuan Bardhyl Mahmutin, me ndihmės Agush Bujen e Ramadan Avdiun. Me vone edhe Sabri Kiēmarin etj. Por, krahas kesaj politike kadrovike, i tėrė ky konglomerat u rregullua me rregullore dhe, iu dha Adem Demaēit e drejta per tė ftuar Ansambleve dhe pėr tė ndėrtuar qeverinė ēlirimtare. Kjo ishte vetėm sa per forme, le mėnyre qe mos tė duket grupimi i krijuar ne kokė tė UCK-se.

132

Me kete edhe pėrfundoi ēėshtje n e ndėrtimit tė klikės. Ajo doli ne ballė dhe u be udhėheqėse e UCK-se.

d) Lufta per marrjen e mjeteve financiare dhe tė logjistikes


Njė lider faktorėt e tjerė te konflikteve te ashpra midis grupimeve tė organizatės ishin padyshim ēėshtja e financave dhe ajo e logjistikes. Ketė dy ēėshtje shkonin se bashku, sepse ai qe e kishte logjistiken ne fakt dispononte edhe mjetet.

Financat


Nga njėsite me te larta pame mėnyrėn e mbledhjes se mjeteve financiare. per UCK-ne. Ndėrsa, tani po flasim per ndarjen e tyre deri ne vendin e destinimit, duke kapur kete fushe ne kontekst tė te dhėnave qe ka disponuar vetėm Kryesia.
Organi financiar, Kėshilli Qendror i Financimit te Fondit, vet J. Salihu ne rolin e kryetarit, ne vitet e fundit nuk raportoi, pėrveē se dha shifra te mjeteve qe kalonin neper fond. Ne fakt edhe ne vitin 1997 ishte here ndarja e njė pėrqindjeje te mjeteve nga Kryesia neper njėsitet e UCK-se, por administrimin, pėrkundėr kesaj e kishte kryetari. Dhe mosdhėnia e llogarisė bėri, sikundėr thamė, qe ne mars te vitit 1998 pėrfundimisht iu deshtė Kryesisė se Degės te beje centralizimin e mjeteve financiare tė tė gjitha strukturave te financimit. Ai veprim rrodhi si i domosdoshėm edhe per faktin se, as bartėsit e mjeteve, sektori i rėndėsisė se, veēante, nuk i kishte dhėne as vete Kėshillit ndonjė informacion (raport) me shkrim a goje mbi mjetet qe i kishte marre ne dorėzim nga fondi ynė. Ndėrsa ne vend filloi diskutimi se mjetet po shkonin djathtas e majtas, pa asnjė kontroll te organit udhėheqės. Vete shifrat ishin te mėdha, shifra qe kalonin shumat e qindra mijėra markave, por atė ishin pambulesė, vetėm si te tilla, duke treguar mallin dhe vendin ku kane shkuar atė mjete (“Shėnimet nga mbledhjet e Kryesisė se" Degės 1997-1998).
Per Kryesine ky lloj raportimi per mjetet e popullit, qe mblidheshin ne mėnyrė vullnetare dhe me vete ndihmat e anėtareve te LPK-se, ishte i pamjaftueshėm. Mėrgimtarėt filluan te japin ndihma te mėdha, ndėrsa anėtaret dy-tri e katėr here ne vite nga 1 mije marka per UCK-ne. Pra, nuk ishte me fjala per mijėra marka, por per qindra e mijėra marka, franga e dollarė amerikane, te ēilet mblidheshin neper fondet e Fondit "Vendlindja Thėrret" kudo ne bote, deri edhe pėrtej oqeanit.
Deri ne dhjetor tė vitit 1997, ne si Kryesi e bėmė investimin. e njė sasie tė pėrqindjes, me ato mjete qe na vinin ne emėr te njėsive ushtarake nė Kosove. Shuma nuk e kalonte shifrėn prej 88 -mije markash, kuptohet te atyre mjeteve qe i ka ky organ. (Shėnimet nga tė dhėnat financiare nė Kryesi.) Por, flitej se ne Fond, si ne atė tė Zvicrės, ashtu edhe ne atė te Gjermanisė, nėpėrmjet kanaleve te ndryshėm, sektorit, kryesisht kane kaluar rreth 500 mije marka brenda vendit. Kishte te dhėna qe shkonin deri ne 1 milionė marka. Dikush nga anėtaret e KP kishte deklaruar se shifra e mjeteve e kalonte shumėn prej 1 milion e 200 mije marka. Per te gjitha ketė, organi nuk kishte asnjė informacion.
Pikėrisht kjo gjendje beri qe pėrkundėr kundėrshtimit te
te behet centralizimi i mjeteve ne kuadėr te Kryesisė, ndėrsa, pėr administrimin e tyre, nga ky organ u caktua komisioni prej tre vetash. Por, ky nuk ishte centralizimi i tėrėsishėm. Jashtė Kryesisė kalonin me shume se 70 % mjete. Ndėrsa, pėrgjegjės financiar nuk kishte. Ai (Gafurr Elshani) ishte larguar nga pozita e anėtarit re Kryesisė mu per shkak te mos centralizimit te mjeteve financiare, tė cilat u aplikuan ne pune pa kontroll.

sefedin
12-01-10, 18:39
Nuk mjaftonte vetėm shifra per te raportuar. Tash, pas dhjetorit, ne muajin shkurt e mars 1998, hynė me shume mjete.
Raportet me shkresa me dy a tri te dhėna, qe jepte sektori rendėsish se veēantė dhe fondi, pa vėrtetim té palėve, nga nuk delte as vendi, dorėzuesi a marrėsi, dedikimi i mjeteve etj., per shpenzimet qe e kalonin shifrėn e 300 a 500 mije markave gjermane, ishin jo tė mjaftueshme. Ishte koha kur duhej te intervenonim me force per te venč ne binar financimin. Fjala ishte per mjetet e popullit. Ne nuk kishim te drejte tė lejonim kete ērregullim kaq té ashpėr te sektorit te financave dhe tejkalimin e. shumės prej 5 mije markave gjermane, qe kishte te drejte per te dhėne pėrgjegjėsi financiare pa vendim te Kryesisė se KP te Degės (Vendim i Kryesisė 7997). Po ja qe fondet, pavaresisht se cili (ai i Zvicėr dhe i Gjermanisė) nuk pyetnin me askėnd. Kjo duhej ndalur. Ishte koha e fundit per te vepruar me vendosmėri.
Edhe njė fakt e zgjoi interesin tonė: mjetet luftarake, atė te transportit etj, harxhimet e ndryshme, ushqimi, fjetja ne Shqipėri dhe ne boten e jashtme dhe blerjet pa prova. asnjė prove (dėftese), nuk paraqiste sektori per mjetet qe shfrytėzonte per blerjen e mjeteve dhe per harxhimet tjera. Ne anėn tjetėr, kureshtja e njerėzve u zgjua ndaj mjeteve. Rrugėt e Tiranes ishin mbushur me njerėz qe financoheshin nga Fondi. Ata rrinin lokaleve duke harxhuar, ushqeheshin neper kafe etj, Te gjitha ketė harxhime barteshin nga Fondi.
Dhe, meqenėse mjetet bliheshin nėpėrmjet Xhavitit, Azemit, Raifit dhe Ilirit e Demes se bashku, midis tyre kishte filluar njė lufte e ashpėr. Azemi dhe Xhaviti thoshin se vetėm ata (Xhavit-Azem) kishin kompetenca per te blerė mjete dhe financuar UCK-nė. Si te tillė nuk raportonin fare, duke deklaruar se i pėrgjigjen vetėm Shtabit. Ne anėn tjetėr, Raifi deklaronte se pa te asnjė mjet nuk mund té blihet ne Tirane dhe ne Shqipėri, pasi edhe mjetet e transportuara deri tash kishin kaluar nėpėrmjet tij. Kurse grupi i trete, i udhėhequr nga Dema-Mėrgimi, financohej nga Fondi ne Gjermani, kuptohet jashtė kontrollit tė Kryesisė, sepse as kėndej nuk respektoheshin vendimet. Edhe kėta, sikundėr thoshin, per shkak se nuk kishin mjete ne Tropojė, u detyruan vete tė merren me mjete, jashtė vullnetit te tyre, vetėm e vetėm qe populli qe vinte vullnetarisht ne Tropojė, te kete mjete dhe te mos kthehej i paarmatosur dhe te rrezikohej.
Kjo gjendje u ashpėrsua. Prandaj, centralizimi u be per disa shkaqe:
1. Te mjeteve te mėdha te cilat filluan te futen ne llogarinė tonė.
2. Ndarjes proporcionale dhe sipas nevojės te mjeteve neper leme dhe fusha qe i kėrkonte lufta jone ēlirimtare.
3. Mbajtjes nen kontroll te mjeteve financiare qe u pėrdoren per blerjen e armeve ne Shqipėri.
4. Per te futur nen kontroll mjetet e popullit, ne mėnyrė qe tė mos bėhej keqpėrdorimi i tyre, si nga kėshillat e financimit, ashtu edhe nga pėrgjegjėsit financiare, ata te logjistikes etj.
Me ketė ide u nxor vendimi ne Kryesi dhe ne mars, (me 07) tė atij muaji u bė centralizimi i mjeteve. Kėtij vendimi iu pėrgjigjen nenfondet nėpėr shtete, por jo ai me qendėr ne Zvicėr, as mjetet tė cilat vinin nga SHBA nėpėrmjet aktivisteve ne Shqipėri. Ndėrsa, pėrgjegjės kryesore nga Kryesia, te ēilet edhe duhej te nėnshkruanin per mjetet qe hynin dhe dilnin nga Fondi qe ishte nen kontrollin e Kryesisė se Degės u caktuan: Muhamet Kelmendi, Ali Ahmeti dhe Adem Granovci. Udhėheqės u zgjodh M. Kelmendi. Kėta duhej te nėnshkruanin dėftesėn per financimin e ēdo veprimtarie. Pa nėnshkrimin e tyre nuk mund te financohej
asnjė fushe.
Duhet thėne, ne mėnyrė qe te shihet se per dare shumash ėshtė fjala, se cilat mjete financiare brenda periudhės prej 07.03. e deri me 15-20.04.1998 kane hyre tek Kryesia dhe te cilat i ka Administruar ky organ. Fjala ėshtė ketu vetėm per kete periudhe, sepse Kryesisė iu deshtė te marsit dhe ne prill e maj te vitit 1998. Pas kesaj date, sidomos pas mesit te prillit ne nuk kemi as edhe njė tė dhėne.
Ne Kryesi kane ardhur:
Nga Gjermania fondi dha dy here mjete financiare. Njė here shuma prej 130 mije markave dhe herėn tjetėr kane ardhur 60 mije marka. Ndėrsa nga Austria janė futur 210 mijė marka gjermane. Nga qeveria Bukoshit 280 mije marka. Nga Hamburgu 61 mije marka i solli Muhamet Elshani. Ka pasur shuma qe kane ardhur nga. Belgjika, Franca e viset e tjera. Por, per fat te keq per atė nuk ka shėnime, sepse me lėshimin e Tiranes, pėrsėri ai regjistėr, si dhe vete mjetet kalojnė ne sektor. Ai i ka ato te dhėna dhe kurrė mė nuk ka dorėzuar mjetet dhe dokumentet.
Duhet thėnė se gjate kesaj periudhe kane hyre dhe iu kane dhėne pėrfaqėsuesve te sektorit, kryesisht Xhavit Halitit dhe Azem Sylės edhe disa shuma te tjera, edhe pse ata me vendim nuk kishin. te drejte t'i pranonin mjetet. Nga Gjermania i ishin dorėzuar Xhavit Halitit 200 mije marka nga Xhemail Duraku, me vendim te lėshuar nga Kryesia e Degės, ne emėr te Shtabit Qendror tė LPK-se, prej nga ngarkohej ai me detyrėn e tille, i kishte mbledhur ne Ceki. Nga SHBA-ja i ishin dorėzuar te njėjtit nėpėrmjet njė aktivisti rreth 300 mije dollarė, nuk dihet saktėsisht shuma. Dhe, jemi njoftuar edhe per njė shume prej 170 mije dollarėsh qe i kane marre kėta ne dozim ne Rinas. Nuk kemi te dhėna te tjera per asnjė fond. Nuk i dimė te hyrat ne Zvicėr, Austri, SHBA etj, as te hyrat per grupet e punes ne Tropojė, Tirane etj, te cilat bėheshin nga Fondi ne Gjermani. Ketė mjete nuk kane byre ne evidence te Kryesisė dhe nuk kemi as edhe njė shėnim per atė. Kryesisė nuk i ka dhėne raport, ndėrsa ne pyetjen dhe insistimin tonė qe te jepet raport me shkrim dhe te dorėzohen mjetet nga sektori, mu nga pėrgjegjėsit ne Tirane (Xhavit Halitin) na e tha né mbledhje:
"Ne kemi blere hekura! Kosova po mbushet"!
137
Mjetet ne kete kohe janė shfrytėzuar per blerjen e mjeteve per lufte. I janė dhėne dy here Fadil Demirit mjete financiare per transaksionet ne Bosnje e Hercegovine. Dy here nga. 150 mije marka. Pastaj per oficeret, rrugėt e tyre, janė dhėne 20 mije marka. Kurse, per shpenzimet e tyre ne Tirane 10 mije marka. Rreth 200 mije marka iu dhėne Azem Sylės dhe Xhavit Halitit, si dhe Adem Grabovcit per mjete. Shuma tjetėr ka mbetur dhe ėshtė dorėzuar para se te behet grushti politik.
I thashė kėto per te pare se me dare kishim te bėnim, ndonėse ishte vetėm fillimi, sepse me vone ka te dhėna se janė futur mjete shume me te mėdha.
Mirepo, megjithatė, kjo e beri efektin e vet. U arrit qe deri nė prill 1998 rreth 70% te mjeteve te centralizohen. Mbeten vetėm dy baza. E Zvicrės dhe ajo e Tiranes, nen drejtim te Xhavit Halitit , Jashar Salihut e Azem Sylės, te cilėt nuk i dorėzonin mjetet sipas vendimit. Njė pėrqindje nuk e dorėzonte as fondi nga Gjermania. Kėtu ėshtė edhe baza, pse pas MP te LPK-se, ne mbledhjen e Pare te KP te ri te Degės, nga Hashim Thaēi u bė akuza per keqpėrdorim te mjeteve financiare nga Kryesia, ne kohen kur ky organ, me bazėn e vet te re, si dhe me pėrgjegjėsinė financiare ishte pėrgjegjės i tėrė punes, edhe i mjeteve financiare te mbledhura. Por, tash zotėrinjtė nuk kishin mundėsi per tė bėrė harxhime pa kritere, pa mbuloje etj, ndaj ngritėn akuza te tilla. Ata donin te vazhdonin administrimin e mjeteve pa asnjė kriter dhe kontroll.
Shpenzimet ishin te mėdha. Sikundėr dihet, nėpėrmjet sektorit dhe grupeve te punes ne Shqipėri kalonin financat né Kosovė, bliheshin mjetet ne Shqipėri e jashtė, mbuloheshin shpenzimet e veprimtarive kudo, ne Shqipėri, jashtė vendit etj. Per te gjitha ketė, deri ne centralizimin, nuk kishte Kryesia as edhe njė informacion, pėrveē shumave te dhėna fiks dhe pa mbulese. Me centralizim, Kryesia nuk dilte kundėr grupeve te tilla, punes dhe aktiviteti tjetėr, po kundėr keqbėrėsve plėngprishės te mjeteve nėpėr rrugėt e Shqipėrisė, pranė qendrave jashtė etj. Ato ishin shuma jashtėzakonisht te mėdha. Prandaj, u kėrkua me centralizim qe ēdo sektor, grup e individ, tė paraqesė kėrkese me shkrim, duke treguar vendin, mjetet dhe qėllimin e mjeteve financiare qė kėrkonte. Ne baze to saj vendosej nga Kryesia per mjetet financiare. Ky ishte zaten edhe vendimi i kėtij organi.

sefedin
12-01-10, 18:43
Ky centralizim i .veprimtarisė financiare i ndaloi deri ne prill te vitit 1998 harxhimet e mjeteve pa kritere dhe i vuri nen kontroll kėta zotėrinj, duke i detyruar ata te paraqesin kėrkesa dhe te japin raporte to metalizuara me shkrim per shpenzimet. Duke thėne se me kete vendim u akorduan te gjitha kėshillat e financimit. Ndėrsa, si shkak per decentralizim, nga vete sektori
veēante dhe Jashar Salihu, edhe me tutje paraqitej Fondi nga Gjermania, duke akuzuar kete kėshill si vend qe po berate investime pa kritere, nėpėrmjet Dėmės dhe Mėrgimit. Po, kėta kishin dhėne raporte konkrete dhe nga marsi e bėnin dorėzimin e njė pėrqindjeje te madhe te mjeteve ne Kryesi (Shėnimet nga Puna e kėshillat te financave te Kryesisė se Degės, mars -prill 1998). Kishin mbetur vetėm mjetet qė kalonin nėpėrmjet fondit ne Zvicėr jashtė kontrollit, ato qe vinin nga SHBA-ja per te cilat mendonim se gradualisht do te vihen nen kontroll.. Pėrkundėr kesaj dobėsie, ky centralizim i mjeteve vazhdoi deri ne fund te prillit, kur u ftua mbledhja dhe u be grusht politik ndaj udhėheqjes se LPK-se.
Mirepo, me te dale pėrsėri Kryesia Teknike ne balle te LPK-se, pas "zgjedhjeve" te reja, 01-09.05.1998 ne KP, me financat dhe fondet ne pėrgjithėsi vazhdoi kėnga e vjetėr, ajo e financimit pa asnjė kontroll nga organet, te sektorit (klikės) qe i kishte ne dore mjetet. As pas tre muajve nuk u dha asnjė raportim (shiko mbledhjen e KP to korrikut, to pare pas asaj date kur nuk u raportua). Tash, nga fondi ne Gjermani, financohej grupi i punes ne Tropojė, bliheshin arme per Kosove dhe ushqeheshin vullnetaret qe shkonin atje me urdhėr te njėsive tė UĒK-se per te marre mjete dhe dėrgoheshin
139
mjete financiare ne terren. Mesa, mjetet e tjera shkonin nėpėrmjet atij te Zvicrės, si dhe to sektorit tash te pėrgjithshėm ne Tirane, te cilat e furnizonin sektorin ne Kukės, te tjerėt ne Tirane, e ku jo. Por, e pėrbashkėta ėshtė se para KP te LPK-se, deri ne korrik te vitit 1998, nuk iu paraqit asnjė informacion mbi mjetet financiare.
Pikėrisht kjo anarki e ngrinte kete ēėshtje me force per diskutim dhe ne te ardhmen me siguri s'do te shqyrtohet. Pse? Sepse, ėshtė jashtėzakonisht jo njerėzore per Fondin, sektorin e veēantė, LPK-ne dhe UCK-ne lénia ne situate te anarkisė totale, pėrveē dy muajve, te te gjithė gjendjes financiare. E ardhmja do te flasė qarte.
Logjistika
Njė ēėshtje tjetėr, qe u paraqit me ashpėrsi ne kuadėr te punes sonė to organizuar, ishte logjistika. Per kete sfere patėm brenda periudhės qe ėshtė marre ne shqyrtim fėrkime, mosmarrėveshje dhe konflikte te mėdha. Ēdo njėra force, sidomos ato te sektorit
veēante, e bene bllokimin e tėrėsishėm te kesaj sfere te rėndėsishme te luftės. Ata donin qe, asgjė pa ata te mos blihet dhe t transportohet ne vend.
Me kete veprimtari sektori u shndėrrua ne force kryesore. Duhej vetėm vula e tyre. Pikėrisht per kete shkak, ėshtė dashur shume me beret per te intervenuar. Por, per shkak se anėtaret e sektorit te veēante nuk erdhėn ne mbledhje te Kryesisė, kjo nuk pan Mundėsi per t'u zgjidhur. Ketu u be gabimi me i madh, pse ky organ nuk arriti dhe lejoi deri ne mars te vitit 1998, kėta per*sona te sektorit te veēante te merren edhe me kete ēėshtje, me logjistike, te ēilen ata e shfrytėzuan si mjet per te ndikuar ne radhėt I trendė vendit, tek UCK-ja dhe te bėhen vete anėtar te Shtabit, pikėrisht nėpėrmjet kesaj mase. Ata i shfrytėzuan mjetet financiare mase per te futur nen tutele UCK-ne.

Edhe nėpėrmjet logjistikes, ky sektor i keqpėrdori radhėt e UCK-se dhe atė e futi nen kontrollin e vet. Per atė shkak nuk u ndėrtuan as organe udhėheqėse e komanduese ushtarake. Si u zhvillua kjo veprimtari?
Deri ne janar to vitit 1997 nuk patėm probleme to kesaj natyre. Ndonėse, sektori i caktuar nga Kryesia nuk kishte kompetenca per kete fushe te punes, Kryesia e pranoi ne heshtje edhe kete veprimtari, si veprimtari e sektorit .te veēante. Mirepo, vendim lidhur me kete heshtje ne organin tone nuk ėshtė nxjerre. Vendimi i pare ne Kryesine e Degės per kete ēėshtje arrihet ne muajin qershor te vitit 1997, kur u nxor vendimi per mjetet materiale (luftarake), te cilat iu dedikuan rretheve te veēanta ne vend (Llapit, Drenicės, Dukagjinit, Pollogut etj), sepse nga te dhėnat e terrenit del se, ata nuk kishin mjete te mjaftueshme, as financiare dhe as luftarake. NE kete muaj u blenė, me vendim te organit to Degės, disa mjete per Drenice (Prekaz), pastaj per disa -vise te pushtuara nga shteti maqedon, si dhe per njėsitet e Llapit.
Ky vendim Ben fėrkimin e pare. Nga ky moment u thellua kontrolli mbi sektorin qe merrej me kete ēėshtje. Nėpėrmjet kėtij organi dhe ne kete organ, u caktuan muaj pas muaji mjetet luftarake, pėrveē atyre qe blinin ne mėnyrė tjetėr, nga sektori. Ne dhjetor te vitit 1997, kėtij sektori iu shtua edhe njé grup i punes, i cili vinte nga Brenda me Leman dhe Mėrgimin udhėheqės. Ne kuadėr te kėtij grupi ishin edhe disa te tjerė, si Gania, Lumi etj, te cilėt vepronin ne grup. Edhe kėta fillimisht kishin kompetenca per te blere mjete per UCK-ne. Mirepo, detyre parėsore e kėtij grupi ishte kryesisht transportimi i mjeteve pėrtej kufirit, ne Kosove, tek njėsitet luftarake. Dhe, duke u mbėshtetur ne suksesin e madh te tyre, sidomos ne transportim pėrtej kufirit dhe ne mjetet qe i gjenin ne territorin e shtetit shqiptar, ky grup u be shume i njohur. Ai arriti nga dhjetori 1997 deri ne maj, qe te kryej njė pune kolosale.

Por, ky grup kishte edhe vėshtirėsi. Ato ishin kryesisht te natyrės se mjeteve luftarake, si dhe te financave, te cilat nevojiteshin grupit. Ky grup, pikėrisht per shkak te suksesit, nuk furnizohej si duhet, ndėrsa vete nuk kishte mjete te mjaftueshme. Ky bllokim i punes se tyre, kishte bare qe ky grup i punes te financohej, sikundėr kemi dėgjuar me nga Fondi ne Gjermani. Edhe kėta pa e informuar Kryesine paraprakisht, pėrveē pas investimit, duke raportuar me shkrim, dhanė mjete. Nga raporti qe u dha ne Kryesi nga Fondi doli se deri ne mars me mjete te ardhura nga ky Fond kishin blere mjete luftarake per njėsitet luftarake. te UCK-se. Nga ky Fond financohej edhe ushqimi per vullnetaret qe vinin ne atdhe per mjete nga Kosova. Nėpėrmjet kėtij behej edhe furnizimi i ca radhėve ne Kosove, te cilėt, sipas raportit, ishin lėne pa mjete.
Ndėrsa, sektori "kompetent" si ne punėt e tjera, as ketu nuk dha asnjė informacion a raport me shkrim per punėn e vet. Grupi i punes ne veri dha me shkrim raport, ndėrsa kėta me goje. Per sektorin mjaftonte te thuhej se, kane blere hekura per Kosovėn! 'Po sa kane kushtuar ata hekura, ku i kane blere dhe a ishin ne rregull, sektori nuk dinte, sikurse edhe vete grupi qe i transportonte, sepse te dy palėt ishin laike dhe nuk kishin njerėz te kualifikuar per kete veprimtari. Te vetmin njeri qe e mori sektori ishte Raif Gashi dhe atė, per shkak te lidhjeve qe i kishte ne Tirane dhe ne shtet (Shėnimet nga puma ne Tirane deli ne prill 1998).
Ne kete gjendje e gjeti lufta logjistiken. Me te shkuar ne Tirane, Kryesia e Degės u mor edhe me kete pune. NE mbledhjen e pare
trajtua kjo ēėshtje. Aty u pa se konfliktet janė vetėm per te administruar mjetet financiare, si baze per te vendosur. Prandaj u krijuan fėrkimet ne kete fushe me rendėsi per luftėn se kush to marre atė ne dore. Lufta per logjistiken u be per disa qėllime me rendėsi.

sefedin
12-01-10, 18:46
a. Se pari, nėpėrmjet logjistikes shtrihej ndikimi tek zyrtaret ne Tirane, duke krijuar lidhje e kontakte me ta, lidhje te cilat nuk ishin aspak ne bazė organizative.
b. Se dyti, shtrihej ndikimi tek radhėt e organizuara to UCK¬se, duke fituar pozicione ne strukturėn e saj, si ne Shtab Qendror, ne sektorėt e drejtoritė e tjera, organe to cilat tash veē kishin filluar nga klika per t'u rindėrtuar nėpėrmjet kooptimit;
c. Se treti, nėpėrmjet logjistikes arrihej ndikimi absolut mbi mjet financiare, te cilat kishin rol dominant ne tėrė gjendjen vend. Teoria: kush i ka parat e ka gjendjen, zotėronte;
d. Se katėrti, me logjistike krijohej terreni edhe per te pėrfshire nen ndikimin e vet edhe te kuadrove ushtarake, -LE cilat veē kishin shprehur dėshirėn per t'u futur ne radhėt e UCK-se.
Per shkak te kėtyre elementeve ishte e pamundur per te ulur sektorin ne bisedime. Te gjitha kompetencat ne Tirane i kishte marrė Xhavit Haliti dhe Azem Syla. Zeka nuk linte asnjė kontakt me asnjė nga zyrtaret, pavaresisht nivelin. Ne ane tjerėt, Azem Syla ishte i ashpėr, ofendues edhe aspak tolerant, njeri qe nuk donte per te dėgjuar per organet dhe nevojat e luftės. Ēdo gjė qe nuk kalonte nėpėrmjet atij e Xhavit Halitit dhe njėfarė mjekut (Shaip Mujes) ne Tirane, nga Kosova, qe merrej me shitblerjen e medikamenteve, ishte jo e drejtė dhe luftohej ashpėr (Shėnimet nga diskutimet e tyre nga mbledhjet e Kryesisė) Asnjė grup tjeter i punes nuk pranohej. Per ata madje nuk kishte kompetenca as Kryesia e Deges.
Megjithate jane dy shkaqe qe i detyruan ata te nenshtrohen ne organ:
1. Anėtarėsia ne Kryesi to KP té Degės dhe,
2. Dhėnia me shumice e armeve falas nga shteti, ndėrsa nga sektori ėshtė dhėne shuma e mjeteve qe gjoja janė blere kėto arme, edhe pse del e kundėrta (Dėshmitė e dėshmitareve ne Tirane).
Kėto dy fakte per kohen i detyruan ata te ndalen dhe ne Kryesi te Degės arritėm te bėjmė kompromise me grupin tjetėr qe vepronte ne veri tė Shqipėrisė. Mbeti qe sektori i veēante (Xhavit , Azem) te blejė arme ne popull, gjithandej ne shtet, qe thoshin se aty po i marrim, e, jo tek shteti. Per kohen u caktuan llojet e armeve, duke kėrkuar antitanke, mjete kundėr aviacionit dhe topa te kalibrave te ndryshėm. Kėto mjete u tha se i duhen UĒK-se per te bere balle ne lufté me forcat pushtuese serbe. Ndėrsa, mjetet e blera u vendos, pėrveē atyre qe shkojnė ne rrethin e Bukėsit, pas transportit té tyre ne veri, te merret grupi i Mėrgimit me to. Ai duhej per mjetet te kujdesej, duke e bere largimin e tyre ne vend -LE sigurte, pastaj pastrimin dhe shpėrndarjen ne vendet e caktuara, sipas kėrkesave te njėsiteve te UCK-se.
Ky vendim hyri ne fuqi menjėherė, me 07 mars 1998.
Pėrveē kesaj ndarjeje te punėve, ne mbledhjen e marsit, ne lokalin e Raifit ne Tirane, pastaj ne mbledhjet e mbajtura ne 'Universitetin e Tiranes dhe ne Lidhjen e Shkrimtareve te RP te Shqipėrisė, ku ishte stacionuar per kohen Kryesia, u caktuan edhe disa grupe te tjera, te cilat futeshin ne logjistike dhe mendonim se kėto grupe te punes do te kompletoheheshin per kėtė fushe shume te rėndėsishme per luftėn tone ēlirimtare. Ky lloj organizimi te logjistikes ishte menduar te vepronte deri ne ndėrtimin e sistemit ēlirimtar, ku edhe kjo fushe mendohej te ndėrtohej mbi baza shtetėrore, ne sistem, duke e gjetur mekanizmin adekuat. U krijuan kėto grupe te punes:
1. Grupi per gjetjen dhe transportimin e rrobave ushtarake.
2. Grupi sanitar, ai per gjetjen e mjeteve sanitare dhe transportin e tyre, deri ne Tirane, si te medikamenteve ashtu edhe to mjeteve per intervenimin kirurgjik etj.
3. Grupi per kujdesjen ndaj Vullnetareve.
4. Grupi per te plagosur.
5. Grupi i punes per llogarinė e mjeteve ne Tirane, (Vendimet e Kryesisė mars 1998).
Edhe kėto vendime u futen ne fuqi menjėherė. Ato filluan edhe te realizohen neper fushat qe u zgjodhėn. Tani ēdo grup i punes merrej profesionalisht me punėn e vet. Keshtu u gjeten rrobat ushtarake, mjetet medicinale, medikamentet etj. 'Te tjerėt kujdeseshin per vullnetaret. Mjetet qe siguroheshin per UĒK-ne i transportonin vete grupet e punes deri ne Durrės. Aty i merrte dorzim sektori i vecante;tash i logjistikes. Sipas te dhenave, keto grupe, me ndryshime te vogla kane funksionuar den ne vitin 1999. Por, askush deri ne korrik te. vitit 1998 nuk ka patur to dhena per punen e logjistikes.
Sipas kėtij vendimi u punua ne shume fusha. Por, ēdo grup i punes kishte urdhėr qe, pa dijeninė e Kryesisė dhe pa vendimin e saj te mos ia dorėzonte mallin Xhavit Halitit a Azem Syles, as edhe "mjekut" Shaip Muja ne Tirane. Edhe pse ky vendim ishte ne fuqi, ne u detyruam te pranonim. tė kundėrtėn, sepse sektori bllokoi punėn tek organet e shtetit shqiptar. Nėse nuk veprohej keshtu behej bllokimi i punes nga sektori tek organet e shtetit. Per te mos ardhur deri tek bllokimi i punes, pranuam ne heshtje. Ndėrsa, vendimi mbi blerjen e anėtarėve, transportin c tyre dhe sigurimin e vendit, me zyrtaret, nuk u zbatua nga sektori. Ata ishin te plotfuqishėm, sepse vetėm ata e kishin lejen e shtetit. Mirepo, ata donin t'i kishin edhe mjetet financiare, ne mėnyrė qe to vepronin te pakontrolluar, si dhe vete te mbanin lidhjet me qeveritaret nė Tirane, jashtė organizatės. Pengese ishin mjetet. Ndėrsa, financat me vendim i dispononte dhe i administronte vete Kryesia, ndonėse nuk i kishte te gjitha. Kjo e tmerroi atė sektor, i cili filloi te mos blejė arme dhe te lere pa e furnizuar grupin e punes ne veri, sidomos ne kohen kur atje kishin filluar te shkojnė vullnetare, to organizuar nga rrahet e UĒK-se edhe me qindra e tjera vetė. Nė kete gjendje, kėrkuam qe ne sektor to futen edhe forca to kualifikuara ushtarake, ato teknike, si Fadil Demiri, njė ish ushtarak, shok e i burgosur dhe besnik per luftėn ēlirimtare, te cilin veē e angazhuam me pune tė veēanta sidomos jashtė vendit. Me te dhe kuadro to tjera mendonim te profesionalizonin gradualisht kete sferė shume te rėndėsishme te luftės. Kėrkuam gjithashtu te futen ne grup edhe Xhemail Fetahu dhe Naser Idrizi, pėrndryshe anėtare te KP to LPK-se, pot as kėta dhe asnjeri nuk u pranuan nga grupi i logjistikes.
Kishte raste kur mjetet e blera nga sektori, si: pushkėt, kallashnikovėt, pushkomitrolozet, pushkėt 10 e 20-e, armėt antitanke etj., bliheshin pa kritere. Kishte gjithashtu taste, sidomos topat 75 mm, apo minahedhėsit 20, nuk funksionon si duhet. Ato mjete ishin shpeshherė ne rregn11, po iu mungonte ndonjė pjesč, si shenja optike a mekanike e operimit. Kjo gjendje e rriti rendėsin e Kryesisė qe domosdo sektori i logjistikes te zgjerohet me teknike ushtarake, me forca qe kishin njohuri per armėt. Prandaj, u nxor njė vendim i tille (vendimi mbi logjistiken, mars 1998). Ai hyri pas faktit, i cili erdhi nėpėrmjet informacionit se shume arme nuk po funksionojnė, si edhe me faktin se tash duhej te paraqiteshin me shkrim kėrkesa per mjetet qe u blenė, ne mėnyrė qe Kryesia te jetė ne gjendje per te vendosur pro a kundėr kėrkesės per armėt c veēanta. Lidhur me kete ishin edhe shkresat nga terreni, ku theksoheshin llojet e armeve ne lufte. Duke u mbėshtetur ne kete, nxorr vendimi, i cili e tmerroi sektorin e vecante. Ata, ne vlugun veprimtarive per furnizimin me mjete te UCK-se, tere mjetet qe i kishin ne diskonim i bllokuan. Dolėn edhe ne emėr tė Shtabit Qendror me vendim se vetėm ata janė kompetente per te gjitha ēėshtjet ne sferėn e logjistikes, ku i futnin edhe veprimtaritė qe thashė. Por, kjo nuk ishte e keqja, sepse edhe pėrkundėr kėsaj, ata nuk blinin mjete dhe nuk dėgjonin te tjerėt per t'i blere mjete efektive per lufte, si dhe nuk i kryenin as punėt e tjera. Kjo e detyroi Kryesine qė jashtė vullnetit te vet, te ndaje mjete dhe te dėrgojnė jashtė vendit persona per te blere mjetet luftarake to domosdoshme per njėsitet UCK-se. (Shėnimet nga veprimtaria ne Tirane.) Por, kjo nuk ishte e mjaftueshme. NE njeren ane, se mjete I inanciare nuk kishim sa duhet, sepse ato vinin kohe pas kohe, te cilat edhe u morėn nga sektori dhe nuk u dorėzuan ne grupet e punes dhe, ne anėn tjetėr, nuk i kishim krijuar lidhjet me organet e vendit ne Shqipėri. Me kėta i kishte lidhjet vetėm Xhaviti. Ai kishte leje tė veēante, prandaj i mori tėrė mjetet dhe u lidh me zyrtaret ne Tirane jashtė organizatės, duke u dale dėrguesve tė mjeteve financiare ne Rinas, ne aeroport, apo ne Limanin e Durresit dhe duke ua marre ato, to cilat ai nuk i dorezonte ne Kryesi.

sefedin
12-01-10, 18:48
Lufta per logjistike e ndau ne tėrėsi klikėn nga organizata. Ky ishte gjoja faktori pse urgjentisht u thirr mbledhja e KP to Degės, pa u konsultuar me Kryesine. Mbledhja u thirr me anėn e Nėndegės se LPK-se ne Zvicėr. Thirrjet ishin lėshuar, prandaj Kryesia u detyrua per to lėshuar Tiranen, sepse nga thirrja dilte se ishte mbledhja paraprake e KP, ajo qe kishte per qellim per to krijuar terrenin per pėrgatitjen e MP to Gjashte tė Degės, nėpėrmjet se citės u be grushti politik mbi Kryesi (Thirrje pėr MP gjashte te Degės). Ėshtė pikėrisht, kalimi i kompetencave ne kuadėr to Kryesisė, edhe per logjistike, qe i tmerroi pėrtej mase kėta zotėrinj dhe e shtynė kete organizėm ne kete veprim antistatuore. Pas mbledhjes se .KP u kthye njė pjese e Kryesisė se KP ne Tirane. Atje kishte mbetur ēdo gjė ne vend. Sektori nuk pranonte me kontakte me Kryesine, edhe pse ende ishin ata (Xhavit Haliti e Azem Syla) anėtare to saj.
Ne situate to tille lindi ideja: "fshati financon fshatin". Kjo erdhi thjesht nga moskryerja e detyrave sektorit to logjistikes pėrballė luftės. Pse? Sepse, shume qytetare qe vinin nga viset e ndryshme to Kosovės ne Tropojė per armatim, ktheheshin ne vendlindje pa arme. Ky fakt beri qe shume rrethe, lagje e vende to vetorganizohen. Keshtu filloi mbledhja e ndihmave financiare ne devize nga luftėtarėt e Kosovės. Ata i kishin dėrguar njerėzit e vete dhe blinin arme neper fshat, lagje e qytete, ne kazerme etj, si dhe i transportonin mjetet ne vendin e vet. Ishte ne Tirane njė ērregullim i pėrgjithshėm. Askush nuk pėrgjigjej per asgjė. Kishin mbėrritur radhe to organizuara dhe jashtė saj. Me qindra e mijėra qytetare shqiptare nga Kosova endeshin rrugėve to Tiranes e Shqipėrisė. Ēdo kush prej tyre .kishte mjete financiare. Ata kėrkonin, blinin dhe transportonin arme ne veri, e prej andej ne Kosove (Dėshmitė e dėshmitarėve, Tirane. 1998).
Prandaj, per to ndaluar kete gjendje, nga Kryesia e Degės u kėrkua me force qe tere sektori i veēante tė vije ne mbledhjen e saj. Ne donim qe me organizim t'i dilnim pėrballė kesaj gjendjeje. Por, sektori ne emėr to Shtabit Qendror, atij shtabi qe vetėm ne letėr ekzistonte, sepse ende ishte ne kooptim e sipėr, e refuzoi kete organ udhėheqės. Me herėt Kryesia e pate bore centralizimin c tere mjeteve ne mėnyrė qe to detyroje sektorin dhe grupin e punes per to vepruar sipas vendimeve. Por, ishte e kote. Ata nuk erdhėn me jave ne vendin ku rrinte Kryesia, ndėrsa per here tė fundit erdhėn ne fillim to prillit. Erdhėn per tė marre mjete financiare. The, Kryesia me qellim to afrimit me kete sektor, pa u paraqitur kėrkesė ia dha mjetet e kėrkuara. Por, me tė marre ata mjete pėrsėri u larguan nga organi. Me kurrė Kryesia, sa kohe qe ka qenė ne udhėheqje, deri ne mbledhjen e pare, pas MP, kur u bėnė akuzat, nuk i ka pare kėta anėtarė tė Kryesisė. Ne fakt ishte koha kur sektori veē e kishte mare tėrė punėn e logjistikes nė dore dhe vepronte pa asnjė kontroll. Per atė veprimtari e kishin marre ata "lejen" e organeve ne vend.
Edhe per mjetet qe vinin nga bota e jashtme u be njė lufte e ashpėr. Ata kalonin vetėm nėpėrmjet dorės se Xhavitit dhe Azemit. Xhaviti kishte leje per to marre ne dorėzim mjetet ne kufi (Leja hyrėse zyrtare). Te tjerėt nuk lejoheshin nga organet e shtetit per t'u futur brenda dhe per t'i pranuar mjetet e mallin, sepse nuk leshohej leje tjeter. Edhe pse ishte keshtu, Kryesia nuk kundėrshtoi. Qėllimi ishte uniteti ne pune, por ajo qe e shqetėsonte ishte fakti se as per kėto, qofte mjete financiare, qofte medikamente, qofte arme nuk ka tė dhėna, sepse kurrė nuk ėshtė raportuar ne Kryesi. Per to thuhej nga sektori (Xhavit-Azem) se janė ne dore te "sigurte" ne atdhe dhe se po shkojnė brenda, tek njėsitet e UCK-se, ndėrsa nga brenda i kėrkonin mu ato mjete, te cilat u thoshin se nuk kane ardhur ende nga atdheu ne vend.
Duhet gjithashtu per to theksuar sidomos fundin e prillit, ditėt midis 20-25 prill te vitit 1998. Ne atė kohe, vjen ne Tirane lajmi nga grupi i furnizimit se atje, ne veri te shtetit, ne Tropojė gjenden mbi 4 mije vullnetare shqiptare nga Kosova, te cilėt kane shkuar te organizuar nga njėsitet e UCK-se per tė marrė mjete. Ky fakt na detyroi qe se bashku me Adem Grabofēin, i cili ende qėndronte pranė Kryesisė, per tė udhėtuar ne kufi. Atje e gjetėm grupin, i cili ishte shume nervoz. Me ta ishte I. Kelmendi. Ata ishin pėrpjekur per to zgjidhur atė ēėshtje, po pa sukses, sepse nuk kishte financiare, te cilat i kishte marre sektori nga fondet. Grupi ishte i shqetėsuar. Ata nuk kishin as mjete financiare per te blere
ushqim per vullnetaret.
Kryesia i kishte ne disponim vetėm 50 mije DM. Ato i morėn me vete. Te njėjtat ia dhamė grupit per ushqim, sepse per t'i ushqyer 4-5 mije veta duheshin shume mjete, aq me tepėr kur buke nuk kishte mjaftueshėm dhe vete ne duhej t'i ushqenim. Mjetet luftarake per ēka kishin ardhur nuk kishte. Ishin qytetaret tanė nga te gjitha viset e Kosovės. Ēdo grup e kishte shkresėn nga komandanti i zonės, nenzones a vendit ku gjendej per te ardhur per te marre arme. Por, arme nuk kishte! Mbėrritėm ne ora 20. Shkuam me Ademin dhe Mėrgimin ne baze, mbi Tropojė, ku ishin te vendosur vullnetaret. E pame vete gjendjen e tyre. Pa arme
Atje dhe shume te uritur. Kishte disa dite qė nuk ishin ushqyer. Zyrtaret nuk lejonin ushqimin e tyre. E vullnetaret kishin udhėtuar me dite e net te tera per te ardhur, ndėrsa aty nuk kishte mjete.
U pritem nga Dema shumė ashpėr. Pati edhe ofendime, por ato i morėm si te momentit, nga gjendja qe ishte ne vend. Ndėrsa, as unė dhe as Ademi nuk kishim mundėsi per te zgjidhur ēėshtjen. Ne nuk kishim as mjete financiare per ata.
U takuam tė nesėrmen me zyrtaret ne Bajram Curr. Ata nuk donin te dėrgonin buke per vullnetaret. Me intervenim arritėm qe ne marrėveshje te dėrgohet buka. Po, arme nuk kishte. Kėrkuam arme. Ne baze nuk kishte mjete luftarake. Para nuk kishte. Ne kontakt me zyrtaret, te nesėrmen erdhėn edhe nga Tirana, shefi i SHIK-te, Fatos Klosi, me te cilin ishte edhe njė pėrfaqėsues i shtetit amerikan. Pas bisedimeve u lejua blerja e mjeteve vetėm ne vend, pėrkatėsisht ne rrethin e Bajram Currit. Po mjete financiare nuk kishim, ndėrsa shteti vet nuk. jepte arme per vullnetaret qe ishin ne Tropojė. Per atė shkak, vete A. Grabocvi e thirri me telefon ajror Azem Kylėn dhe Xhavit Halitin. Me ta bisedoi Adem Grabovci. Edhe pse u tha se me mjete financiare mund te gjinden arme, gjė qe Mėrgimi kishte premtuar se i gjente ne vend, ata nuk u pėrgjigjen ne kėrkesėn tone per mjete financiare. Mbeti baza dhe tere vullnetaret pa mjete luftarake. Kete ia thamė zyrtareve te Tiranes ne Bajram Curr, duke menduar se ata, do ta kuptojnė gjendjen dhe do te japin mjete. Po mjete nuk dhanė. Shume vullnetare duke u kthyer ne Kosove edhe u vranė (Shėnimet nga ngjarjet e prill 1998 ne Bajram Curr.)
Tėrė kete ēėshtje e kam shkruar ne letėr dhe ia kam dėrguar KP ne mbledhjen e fundit te pėrbėrjes se vjetėr. Ajo u mbajte disa dite para MP te Gjashte te Degės, pikėrisht ne fund te prillit. Por, edhe pse ne ketė pune unė fajėsoja sektorin, i cili kishte mare mjetet financiare edhe ishte larguar, KP nuk mori masa ndaj tyre, por pėrsėri akuzoi Kryesine. Ndėrsa fakti se prej vullnetarėve ne Tropojė, rreth 20 ranė ne minat dhe ne pritat e ushtrisė serbe, sektori nuk beri as edhe njė vėrejtje per te reflektuar drejt. Ne kishim mundėsi, po nuk kishim mjete financiare per to blere arme, por ato nuk u dhanė nga sektori dhe Fondi, prandaj mbetem pa arme dhe vdiqėn kėta qytetare. Kjo eshte akuza. (pushkatim!!!)

sefedin
12-01-10, 18:51
Mirepo, ēėshtja ne pėrgjithėsi shkoi ne kahje tjetėr. Per atė akuze nuk u morr askush nė pėrgjegjėsi. Pėrkundrazi. Mbi vendimet e Shtabit fiktiv te UCK-se, pas Mbledhjes se Pėrgjithshme, Kryesia e Degės nuk kishte me kompetenca per ēėshtje politike, logjistike, mjete financiare etj. Ajo ne fakt u. grushtua edhe nga kompetencat ne fushėn politike e organizative. Te tera punėt kaluan ne Kryesine Teknike dhe ajo ia la tėrė punėn ne dore sektorit te veēante, i cili ne baze te vendimit te atij Shtabi fiktiv, vepronte pa asnjė kontroll mbi ēdo fushe qe kishte te bėnte me mjete, sende e arme, duke pasur kompetenca absolute. Kryesia Teknike e Degės nuk vepronte si organ dhe u shua. Prandaj, tė gjitha mjetet financiare nga Fondi i Zvicrės, Gjermanisė ne shumice, Austrisė, Norvegjisė, SHBA-ve dhe nga shtetet e tjera, kalonin tek sektori i veēante. Ky i mori ne dore punėn me mjetet. Sektori i veēante ishte i plotfuqishėm per gjithė ēėshtjet ne Tirane e kudo, per logjistike e finance. ne Duhet ndriēuar gjithashtu fakti se mjetet luftarake kėrkoheshin.
Kosove nga radhėt e UCK-se. Unė jam informuar se grupin ne Tropojė, prej majit e deri ne shtator 1998 e ka financuar Fondi nga Gjermania. Nėpėrmjet kėtyre mjeteve financiare janė blere armė dhe janė furnizuar njėsitet e UCK-se. Ndėrsa si ka shkuar puna e logjistikes neper sferat e punes nuk dihet. Ata nuk kane raportuar per kete ēėshtje. Edhe ne mbledhjen e fundit, ku mora pjese, nuk u paraqit fare raport per atė veprimtari te rėndėsishme te luftės. Po, natyrisht, duhet thane se mjete luftarake, sidomos te renda kėrkoheshin ne Kosove, ndėrsa radhėt e UCK-se ne Drenice nuk kishin as mjete te lehta te mjaftueshme. E tare kjo ngarkon me pėrgjegjėsi sektorin i cili ishte i gjithėfuqishėm.

e) Lufta per te pėrvetėsuar kuadrin (oficeret) per klikėn e UCK-se


Krahas ndėrtimit te strukturės se UCK-se, duke filluar nga njėsitet luftarake e deri tek Shtabi, komanda operative, etj, u punua deri ne maj 1998 edhe ne profesionalizimin e kesaj force me kuadėr ushtarak, perverse me ata politke, organizative etj., por kjo pune u bllokua nga sektori dhe kuadrot nuk arritėn te futen ne veprimtari.
Dihet se edhe ne kete ane pati vėshtirėsi te mėdha. Duke u mbėshtetur ne faktin se sektori i kishte rrėmbyer te gjitha kompetencat ne emėr te Shtabit Qendror fiktiv te UCK-se, pas janarit te vitit 1997, kur ra ky organ, ēėshtja e punes me oficeret kaloi ne kompetence te Kryesisė se Degės se LPK-se. Deri ne kete kohe ishin dy grupe, ai politik e juridik dhe ai i rendėsish se veēante qe ishin caktuar per te rene ne kontakt me kuadrot ushtarake. Por, pėrballė rėndėsisė se veēante per lufte ēlirimtare, sektori politik kishte pak shanse per te kontribuar ne kete fushe ushtarake, sepse ishte i zėnė me shume pune te tjera, per te cilat ishte kompetent. Kjo ishte arsyeja pse kaluan kompetencat ne Kryesi te Degės per kete ēėshtje kaq te rėndėsishme.
Qysh prej janarit 1997, Kryesia u mor ne mėnyrė aktive me kete ēėshtje. Ajo u takua me shume oficere shqiptare. Lidhi kontakte me oficeret shqiptare ne Kroaci, ne Slloveni, ne Bosnje e Hercegovina dhe ne vendet e perėndimit. Me ta u shqyrtua edhe gjendja ushtarake. Prej tyre pad edhe keshilla qe edhe u pranuan nga UcK-.ja. Mirepo, qellimi i kesaj pune me oficeret, nuk ishte roli keshillues perballe luftes sone clirimtare, por ai aktiv, duke i lutur kėto kuadro profesioniste ne UĒK-e ne udhėheqje, ne mėnyrė qe lufta jone te korrte sukses.
Me oficeret patėn kontakte gjate vitit 1997 edhe shoke te tjerė tė KP te Degės, pėrveē sektorit te veēante, i cili pėrsėri nuk raportonte ne organ (Kryesi). Kur Kryesia takohej me oficerėt thoshin: "Kato ēėshtje ua kemi percjelle nepermjet kontakteve me shoket tuaj". Dhe, ne fakt kontaktet realizoheshin nga Ali .Ahmeti Adem Grabovci Fehmi LLadrovci Rexhe Iberdemaj, Xhavit Haliti, Shaban Muja, Jashar Salihu, Naser Idrizi, etj, por ata per ēudi nuk informonin me kohe detalisht. Prandaj, nxorėm vendim per te ndaluar punėn individuale me oficeret, pėrveē anėtareve te Kryesisė se Degės. Nga shokėt e larte u organizuan edhe tubime publike, konferenca, etj, duke menduar se keshtu po shkohet ne dasmė. Njė kėsi tubimi u mbajt ne Munchen, ne fund te vitit 1997, ku mori pjese sektori i rendėsish se veēante, por jashtė dijenisė se Kryesisė. Kjo nuk qe informuar fare per atė takim me oficeret, sepse as qe do te lejonte publicitetin e tij.
Pikėrisht kjo gjendje anarkike e shtyu Kryesine e Degės te lidhte kontakte te drejtpėrdrejta me oficeret shqiptare. Kishim kontakte dhe kėshilla edhe me oficeret gjermane, austriake, etj. Por, tashme biseda u koncentrua me oficeret, me ata qe prisnin futeshin ne Kosove, sepse shume prej tyre vetem nepermjet qeverise kerkonin te viheshin ne sherbim te UCK-se. Keshtu Kryesia pati kontakte me Naim Malokun, Bislim Zyrapin, Agim Celen etj. Nepermjet Ali Ahmetit e Rexhe Iberdemajt kishte kontakte edhe me oficeret ne boten e jashtme, me Fadil Demirin, apo me ata ne Bosnie e Hercegovine, si me z. Bicaj, zotin Kastrati, etj. Por, perkunder gjithe kesaj, oficeret perseri nuk u afruan ne gjirin e UCK-se. Duke pare kete, ne zgjodhem rrugen tjeter, ate te organizimit kjo te oficereve ne keshilla, duke i afruar ata prane organizates, menyre qe i ngarkoi ata me kompetenca dhe vetiu u riorganizuan ne dy grupe, sipas lidhjeve pro UCK-se a kunder saj, me qeverine e B. Bukoshit. Tani ishte grupi i oficereve te diet pavaresisht nga rrethanat kishin vendosur te futeshin ne lufte per clirimin e Kosoves. Kishte edhe lufetare te shumte, luftetare qe kishin luftuar ne Kroaci dhe ne Bosnje e Hercegovine, te, cilėt gjithashtu e shprehen vullnetin per t'u futur ne radhėt e UCK-se.
Njė pune te radhe ne riorganizimin e radhėve te oficereve kane luajtur dy oficere, Naim Maloku dhe Fadil Demiri. Kėta ishin te pėrkrahur nga oficeret luftėtare te ish-republikave jugosllave, nga ata qe kishin luftuar ne Kroaci e Bosnje e Hercegovine kundėr pushtuesit Serb, por jo edhe nga oficeret qe nuk kishin marre pjese ne luftėrat e atyre shteteve. Kėta e ndihmuan shume punėn e Kryesisė ne organizimin dhe riorganizimin e oficereve.
Por, krahas punes se Kryesisė, kishte edhe forca te tjera qe punonin me oficeret:
1. Qeveria e Bukoshit me organizatėn e oficereve, e cila nuk lejonte qe ata te punonin jashtė institucioneve te qeverise, pėrkatėsisht ajo kishte ndaluar qe oficeret te futeshin ne shėrbim te UCK-se dhe te luftonin.
2. Sektori i Rendėsish se veēante bėnte ēmos qe oficeret t'i lidhte pas qerres se vet, ne emėr te Shtabit Qendror, duke shkelur parimet baze te ndėrtimit te njė ushtrie profesionale, sepse ne atė forme mund te merrte njeriu disa vete, po nuk mund te ndėrtonte njė ushtri te afte ēlirimtare, te denje per te luftuar kundėr pushtuesit.
3. Kryesia ishte e interesuar qe ata te futeshin sa me shume ne kuadėr te UCK-se, forme kjo e -vetme per te profesionalizuar kete Fora ushtarake. Krahas, kesaj punohej me ta edhe ne institucionalizimin e luftės ēlirimtare, nėpėrmjet ndėrtimit te sistemit ēlirimtar.
Nė kuadėr te kesaj pune ndikim shume te madh ne oficeret kishte Bukoshi. Ai u paguante atyre edhe rroga dhe i mbante financiarisht. Prandaj, ndikimi i tij ishte evident mbi kuadrot ushtarake, ndonėse kishte prej tyre qe ishin edhe kundėr, sepse ishin thjesht per te ndihmuar UCK-ne, pavaresisht gjendjes qe do tė vinte ne skenėn politike, bashkimi i forcave a ndarja e tyre. Nė kėto kushte filloi lufta e armatosur ne Kosove. Prandaj, u ftuan oficeret ne Tirane. Te tri kėto grupe shprehen mendimin per takuar ne Shgiperitu, qofte edhe me B. Bukoshin, qofte me pėrfaqėsuesit e UCK-se. Mirepo, kuptohet se ndikimin e kishte kryesisht Bukoshi, i cili i kishte organizuar ata. Ardhja e oficereve ne Tirane, diku me shume se 30 veta, hapi njė lufte te madhe midis grupeve te pėrmendura. Bukoshi i la ata nen mėshirėn e fatit, si ne kuptimin. financiar, ashtu edhe nė ndėrtimin dhe ne drejtim te futjes se tyre ne strukturėn e UĒK-se. Ndėrsa ne, si Kryesi .ishim te interesuar per kete kuadėr ushtara.k, d.m.th. per futjen ne strukturėn organizative to ushtrisė sonė, sepse ende nuk kishte UĒK-ja struktura reale, komandė tė veten, prandaj i duheshin forcat profesionale per te ndėrtuar njė ushtri te shtetit te Kosovės. Ky ishte pikėsynimi ynė ne fushėn ushtarake, sepse ishim tė bindur se UCK-ja pa kuadrot ushtarake, nuk mund tė ndėrtohej dhe nuk mund te ecnim .ne rrugėn e madhe te luftės per ēlirimin e Kosovės.
Mirepo, kishte forca te tjera, te cilat e shfrytėzuan ketė situate per t'i afruar oficeret tek vetja. Klika i donte, jo per te ndėrtuar njė ushtri te mirėfillte, po per t'i futur neper strukturat e veta, mėnyrė qe te ndihmoheshin prej tyre. E kjo nė emėr tė profesionalizimit dhe operimit ushtarak, pa u pėrziere ne ēėshtjet politike, ne ato te udhėheqjes se kesaj force.

sefedin
12-01-10, 18:53
Ne kėto kushte, u mbajt njė tubim me oficeret ne Tirane. Atė tubim e udhėhoqi B. Bukoshi. Ne tubim, mars 1998, ai u tha. atyre: "Nuk ka Kosova mundėsi per to futur ne 146 ēlirimtare dhe se ata duhet te kthehen nga kane ardhur, neper vendet e tyre" (Deklarata e Ali Ahmetit ne Kryesi, mars 1998). Kate gjendje e shfrytėzuam si Kryesi dhe menjėherė a lidhem nėpėrmjet grupit me oficeret. Z. Bukoshi edhe ketu doli kundėr luftės. Ai jo vetėm ne sferėn politike, juridike e financiare qe ishte kundėr, por as kuadrot nuk i la, duke i urdhėruar te kthehen neper vendet e veta. Ky ishte kulmi.
Tash mbeti puna jone me oficeret. Ne angazhuam Demirin nė veprimtari tė veēante, Nairn Malokun ne Kėshillin per Luftė, i cili pastaj u fut ne Kosove. Filluam kontaktet dhe arritėm marrėveshjen me oficeret nga Bosnja e Hercegovina, te udhėhequr nga Hall Bicaj, te cilin e konsideronim kuadėr shume te afte per lufte. Kėtyre u dhamė edhe mjete financiare, sepse donim qe te tjerėt, ata qe ishin ende ne Kroaci e ne Bosnje e Hercegovina te vijnė ne Kosove. Po ne kete kohe u krijuan lidhjet edhe me Bislim Zurapin te cilin e kishin lėne oficeret ne Tirane si udhėheqės te grupit te oficereve nė vend, derisa te vinte person tjetėr, qe ishte ne hierarki ushtarake me lart se ai.
Me kėta oficerė u morėn zyrtarisht Ali Ahmeti, Rexhe Iberdemaj, Ibrahim Kelmendi dhe Xhavit Haliti (Vendimi i marsit 1998). Por, ky grup i punes i caktuar nga Kryesia, kishte shume vėshtirėsi. Pse? Sepse ne bisedat me oficere te tullė, sidomos me Bislim Zyrapin, Xhavit Haliti, me vonė edhe Azem Syla, flisnin ne emėr te Shtabit Qendror, qe ende nuk ekzistonte, ne kohe qe me oficeret ishte pėrcaktuar te bisedohej shtruar, pa dorashka e gėnjeshtra, sepse vetėm keshtu ndihmonin UCK-ne dhe luftėn tonė. Natyrisht se oficeret duhej te zgjidheshin, sepse jo te gjithė ishin to mirėseardhur ne UCK-e. Pra, me ta duhej to bisedonim mbi pozitat e njė ushtrie ne ndėrtim e qe kishte nevoje per ta. Ky ishte vendimi i Kryesisė, dhėnė anėtarėve qe duhej te punonin me bishtaraket. Ata nuk kishin to drejte te gėnjenin, sepse keshtu nuk i ndihmonin luftės.
Mirepo, duket se pėrveē disa oficerėve, te cilėt shkuan nėpėrmjet Ali Ahmetit, grupit ne Tropojė dhe Kryesisė, disa tė re u vune ne sherbim te Xhavit Halitit e Azem Sylės, qe bisedonin me ta nė emer te Shtabit Qendror. Kėtė lloj baze politike e mori Bislim Zyrapi me disa oficere. Duket se kane qenė rreth 7-8 veta. Kėrta, lidhja e ketij grupi, i dergoi ne Kosove dhe disa i futen ne Shtab Operativ, tė tjerėt i ēuan ne terren, neper zona e nenzona operative, por jo ne SHP, sepse pas kooptimit te anėtareve te Shtabit to Pėrgjithshėm, anėtaret mbeten tė njėjtė, me pėrjashtim te B. Zyrapit, tė cilin me vone e futen ne kete organ. Por, kjo ėshtė ēėshtje tjetėr, sepse per kohen ky vendim i z. Zyrap ėshtė i drejte, sepse shkuarja e tyre ne Kosove ka ndihmuar shume pozitivisht ne lufte, pasi ata atje i organizuan dhe riorganizuan njėsitet e UCK-se dhe me ndihmėn e tyre, u arrit njė shkalle e mire e organizimit te luftės.
Pėrkundėr kesaj, duhet thėne se, megjithatė, ne kete fushe nuk u arrit sukses. Duke mos e ndėrtuar Frontin per Ēlirimin e Kosovės, nė fakt u bllokua puna me oficeret, si nga qeveria e Bukoshit, ashtu edhe nga grupi qe vepronte ne emėr te Shtabit Qendror te UCK-se, Xhavit Halitit, Hashim Thaēit dhe Azem Syles. Ne fakt erdhi. koha kur ndaj Kryesisė u be grushti politik dhe ushtarak i luftės ēlirimtare. Edhe kjo gjė mbeti nen mėshirėn e grupit, anėtaret e te cilit per te ndėrtuar klikėn e vet ne UCK, paraqiteshin edhe si komandante gjeneralė te UCK-se ne Tirane (shih: Deklarata e Xhavit Halitit ne Hotel Rogner, apo ajo e Azemit Syles mbi rolin vendor ne UCK-ne). Kjo shėrbeu si mjet per t'iu treguar kuadrove (oficereve e zyrtareve ne Tirane) se kush vendos ne emėr te UCK-se, duke treguar keshtu se ndaj tyre duhet te pėrkulėn. Ishte kjo puna me e dėmshme pėrballė kesaj force ushtarake, e cila kishte nevoje per ēdo force, qofte politike, qofte ushtarake, etj. UCK-ja ishte duke u rindėrtuar, prandaj duhej ndihmuar e jo vene nderskamcat, duke dale si gjeneralė, komandante dhe diktatore te UCK-se.
Qe11imi ketu nuk ėshtė per te kundėrshtuar atė pozite te zotit Xhavit, sepse nuk e di a ka qenė apo jo komandant, apo te zotit Azem se a ka qenė i plotfuqishėm, qofte edhe te zotit Hashim, gjoja udhėheqės i kėtij subjekti, duke shkelur ēdo rregull te brendshėm. Mirepo, e di se me atė u bllokua puna me oficeret, sepse, pėrveē disave qe shkuan me B. Zyrapin ne Kosove (shih: shkuarjen e shtate oficereve ne prill 1998), te tjerėt mbeten neper rrugėt e Tiranes, shume u kthyen prej nga kishin ardhur dhe nuk dėgjuan te shkonin ne vend, ne njėsite e UCK-se. Ishte koha kur tere ata u vunė ne shėrbim te B. Bukoshit, si dhe ministrit te tij, Ahmet Krasniqit, i cili edhe pse lufta zhvillohej ne Kosove, vazhdonte to qėndronte ne Tirane etj, duke i riorganizuar ne njėsi te tjera, si formacion i FARK-ut te ri, si dhe duke u lidhur me grupin ushtarak te Kosovės.
Ėshtė e njohur lidhja e Xhavit Halitit dhe Ahmet Krasniqit ne emėr te UCK-se dhe Qeverisé se B. Bukoshit. Kėta u ndihmuan reciprokisht dhe dhanė edhe mjete financiare. Por, ato mjete nuk i shkuan radhėve te UCK-se. Kjo veprimtari u be per grupe dhe interesa individualiste. Askush nuk di se sa mjete financiare japė keqpėrdorur. Nuk ka te dhėna as se si ka shkuar ne UCK Tahir Zema, apo pse ai e tėrhoqi ushtrinė nga Rrafshi i Dukagjinit. Duket se kjo ēėshtje ketu e ka lidhjen.
Ky ishte kulmi!!!
Dy fakte pra, ishin shkaktaret per kete ēėshtje: Qeveria e Bukoshit dhe grupi i Xhavitit-Hashim-Azem ishin ata qe e bllokuan shkuarjen me shurnice te oficereve ne radhet e UCK-se. Mund te akuzohet dhe te thuhet gjithcka ne llogari te ketij apo atij kuadri ushtarak, par e verteta eshte se, lufta midis tyre per UCK-ne, c ka ndaluar shkuarjen e oficereve ne vend.

sefedin
12-01-10, 19:00
3. Pengesat tjera per ndertirnin e sistemit clirimtar

Me lart folėm per pengesat nga ana e brendshme per ndėrtimin e sistemit ēlirimtar ne Kosove (FCK). Folėm per shume fusha tė veprimtarisė nga ana politike, financiare e kuadrovike, deri tek interesat tjera te cilat kishin karakter te dėmshėm. Kėndej folėm dhe per forcat qe u organizuan dhe riorganizuan, te cilat arritėn, ne lidhje a jo, apo vetėm ne heshtje, te lidhen me forca te tjera politike, ne mėnyrė qe to marrin udhėheqjen politike to UCK-se. Kėto futen ne radhėn e faktorit te pare per mosndertimin e njė sistemi ēlirimtar ne Kosove. Por, nuk janė vetėm keta e ky fakt, qe ka ndikuar te mos arrihet ndėrtimi i Frontit per Ēlirimin e Kosovės.
Ky qellim nuk do te arrihej nėse nuk do te shkonin edhe disa faktorė te tjerė ne dobi te grupit qe ishte organizuar ne kuadėr te LPK-se dhe UCK-se dhe, qe tash po dilte si kėrpudha pas shiut. Ketu, ėshtė fjala per forcat e tjera, ato politike e organizative ne Prishtine, pastaj per Qeverinė e Bukoshit, per Tiranen zyrtare, ngase forcat tona te brendshme te cilat me interesa te ndryshme, thjesht te veta dhe te ngushta politike, kush me vetėdije te plote, e kush pa te, kush nga pozitat karrieriste interesat individualiste, etj, vepruan dhe e pėrkrahen njė grupim to tille, te ndėrtuar brenda .UCK-se, duke ndaluar punėn me te radhe, atė te ndėrtimit te Frontit tone ēlirimtar.
Njė rol po kaq te pakuptimte ka luajtur edhe faktori i jashtern, i cili siē duket per te mos ardhur deri tek pavarėsia e Kosovės, beri shume pune qe te mos lejoje bashkimin e forcave politike me ato ushtarake e organizative ne njė sistem ēlirimtar. Faktori i jashtėm e dinte se, po qe se vinte ky bashkim i shqiptareve, populli ynė kishte forca te mjaftueshme' per t'u ēliruar nga hordhitė sllave ne Ballkan.

a) Forcat politike ne Kosove

Marsi i vitit 1998 e gjeti popullin shqiptar te papėrgatitur politikisht-organizativisht e ushtarakisht. Ai ishte i ndare ne subjekte dhe me veprimtari te ndryshme. Kishte edhe ndarje lokale. Edhe ne kuadėr te vete subjektit dhe te sakrificės se kombit tone, problemi me i madh ishte tek mosekzistenca e njė subjekti te pėrbashkėt politiko-ushtarak, si mjet per t'i vene ne shėrbim te luftės ēlirimtare te gjitha forcat e popullit dhe ēdo energji te kombit tone.

159
Pa kete, fronti i luftės u dobėsua, sepse forcat u ndanė. Dile, padyshim, ne kete kane ndikuar shume subjekte, per te mos thene te gjitha forcat politike, perderisa ato nuk dolen ne anen e ndertimit te sistemit unik clirimtar ne Kosove. Ne kete kohe, e pa.raqiti zyrtarisht kerkesen Kryesia e Deges per ndertimita e sistemit clirimtar (Fronti per c7lirmin e Kosoves) (Vendimi i KP Degés, mars 1998). Nje kerkese e tille i qe drejtuar subjekteve politike, organizative etj. Ajo u be edhe zyrtarisht publike, duke dale me punime e deklarime, sikunder beri me deklaraten publike LPK-ja ne mars te vitit 1998, kur iu drejtua popullit tone me thirrjen per bashkimin e te gjitha forcave ne Front (Deklarata e LPK-se). Nė thirrje, shpjegohej pozita e kombit pas shpėrthimit te luftės frontale dhe ajo kėrkonte bashkimin e kombit ne njė organizėm politik e ushtarak unik, duke shpallur moratorium mbi subjektet politike e organizative, deri sa vendi te ēlirohej.
Megjithatė, kjo u kundėrshtua. Kush dilte me deklarata, kush e kundėrshtonte atė, duke thėne se e kemi shtetin, organet, etj. Dhe, e vėrteta. ėshtė se, asnjė subjekt nuk u bashkua me luftėn
faktikisht, pa bere fjale per ēėshtjen. e ndėrtimit te sistemit. Té shohim tani veprimtarinė e subjekteve.