PDA

View Full Version : Njė banjė e nxehtė gjatė mbrėmjeve tė dimrit ėshtė e nėvojshme ..


Jana
11-01-10, 20:12
Gjatė kėsaj stine mė shumė preferohet bėrja e dushit, kėshillojnė dermatologėt, pėr shkak se, sikur qė nxehtėsia shkakton djersitje, po ashtu edhe uji mė i nxehtė se temperatura e trupit, i hap poret dhe e than lėkurėn.


Pas bėrjes sė dushit apo banjės ‘sė pjesshme’, tereni lėkurėn lehtazi me peshqir, duke e lėnė nga pak tė lagėt.
Nė mėnyrė qė tė pengoni avullimin e lagėshtisė nga poret e hapura, e ashtu edhe tharjen e lėkurės, menjėherė pėrdorni ndonjė losion ushqyes pėr trup i cili nuk duhet tė jetė i yndyrshėm.
Njėri nga mitet dimėrore kozmetike thotė se, gjatė dimrit, mė tė preferuar janė losionet e yndyrshme, kremozė, por edhe ata mė tė butė, tė payndyrshėm janė njėsoj efikas, thonė ekspertėt.

Losionet e yndyrshme parandalojnė avullimin e lagėshtisė, kurse pėrbėrėsit e fuqishėm tė losioneve tė buta e fusin lagėshtinė nė lėkurė, duke rregulluar njomjen e shtresės sė jashtme tė saj. Lėkura e njerėzve qė rri njė kohė tė gjatė jashtė gjatė dimrit, nė tė shumtėn e rasteve nuk ėshtė e thatė dhe e dehidruar, thotė dermatologu amerikan Frederik Brandt.
Kjo haset mė shumė te njerėzit qė rrinė shumė nė ambiente tė ngrohta, meqė nxehtėsia e than lėkurėn. Edhe pse pirja e ujit ruan lagėshtinė e lėkurės, teprimi me ujė pėrshpejton nxjerrjen e lėngjeve nga trupi. Pėr kėtė shkak, tharjen e lėkurės duhet penguar duke ngrėnė ushqime qė ndihmojnė nė njomjen e lėkurės.

Kėto janė ushqimet e pasura me thartira yndyrore omega-3, sidomos peshku salmon. Me depilimin e kėmbėve me zhiletė, nuk vjen deri te tharja e lėkurės, pohon dermatologia amerikane Ranella Hirsh. Me depilim me zhiletė, pėrpos qimeve, do t’i largoni edhe qelizat e vdekura tė sipėrfaqes sė lėkurės.

Peja-Boy
11-01-10, 20:24
>Shyqyr se sjom en Ks se ish Dasht me pagu ka 1,000euro veq per uj te Nxeht qe hargjoj ne dush mbrenda dites ....

Mua me ndihmon dush ne shume aspekte e me se shumti kur jam nervoz apo merzitshem !!