PDA

View Full Version : Puērrat e rinisė, tortura qė ta “prish syrin” ...


Jana
26-01-10, 17:13
Nė moshėn mė tė bukur, ato “prishin syrin”. Janė puērrat e rinisė qė nė gjuhė shkencore quhen “acne juvenilis”. Pėr tė tjerėt paraqesin vetėm njė problem estetik, por pėr vetė tė rinjtė qė i kanė nė lėkurė, ėshtė edhe problem shėndetėsor. Puērrat e rinisė shfaqen nė moshėn e pubertetit, nė 12-13 vjeē pėr vajzat dhe 14-16 vjeē pėr djemtė dhe vazhdojnė gjatė periudhės sė rinisė deri nė moshėn 30 vjeē. Nė popull ka mendime se kėto puērra, po nuk i ngacmove, ikin vetė. Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Ky ėshtė njė mendim i gabuar, pasi pa u kuruar kėto puērra vazhdojnė me vite dhe njeriu vuan jo vetėm bezdinė e tyre, por edhe paraqitjen e pakėndshme. Madje, disa qė i kanė nė forma tė rėnda, izolohen nga shoqėria, u vjen rėndė kur shkojnė nė shkollė, nuk i frekuentojnė festat e shoqėrisė e me radhė. Por ka njė predispozicion organik qė i bėn disa t’i kenė nė gjendje tė acaruar; acne juvenilis gjejnė terren tė pėrshtatshėm nė fytyrat ku gjėndrat e yndyrės janė shumė tė zhvilluara, por kėtu influencon shumė edhe ngacmimi i tyre.
http://www.telegrafi.com/fo/pucrrat(1).jpg
Hormonet
Puērrat e rinisė kanė bazė hormonale. Kur hormonet androgjen (mashkullore), janė mė tepėr se ē’duhet nė raport me hormonet femėrore, estrogjenet, tek ata djem qė kanė dendėsi qimesh, por edhe tek vajzat. Predispozicioni pėr njė shfaqje tė acaruar tė puērrave ėshtė mė i madh sepse edhe “bimėsia” ėshtė shprehje e nivelit tė lartė tė androgjenėve. Por kėto mund tė mjekohen me shumė sukses.
Dieta
Pėr eliminimin e puērrave tė rinisė ka shumė rėndėsi mjekimi: mos hani shumė ėmbėlsira, sidomos ēokollata, tė skuqura, tė pjekura si dhe pikante. Kėto ushqime si dhe alkooli ngacmojnė shumė gjėndrat e yndyrės qė rėndohen, zmadhohen dhe, duke mos e zbrazur dot yndyrėn, krijojnė vatra gjithnjė e mė tė mėdha qelbi.
Higjiena
Higjiena e lėkurės ėshtė njė faktor ndihmės qė mund ta lehtėsojė kėtė situatė. Kėshillohet qė lėkura tė pastrohet me solucion dhe sapun me ph tė lartė qė largon yndyrėn e tepėrt. Nėse nuk tregohet kujdesi i duhur pėr higjienėn e lėkurės, krijohen tė ashtuquajturat “pika tė zeza”, ky yndyra e grumbulluar nėpėr pore oksidohet dhe kthehet nė pikė tė zezė.
http://www.telegrafi.com/fo/pastrimi.jpg
Pomadat
Nė asnjė mėnyrė tė mos pėrdoren pomada e kremra sepse kėto shtojnė yndyrėn e lėkurės. Kremrat i bllokojnė poret, duke e acaruar mė keq gjendjen. Por a mund tė pikohen nga jashtė me pomada antibiotiku si klorofenikol, tetraciklinė, sikurse reklamojnė shpesh farmacistėt? Krem mbi krem nuk duhet vėnė, se i bllokon mė tepėr poret. Pėrvoja ka treguar se, kur pacientėt kanė pėrdorur me mendjen e tyre pomada antibiotiku, ata janė paraqitur nė gjendje mė tė rėndė mė pas. Pomadat nuk duhen pėrdorur nė asnjė mėnyrė. Po qe nevoja pėr antibiotik ato rekomandohen pėr t’u marrė nga goja me doza tė vogla.
http://www.telegrafi.com/fo/pomadat.jpg
Si mjekohen puērrat e fytyrės?
Mos i ngacmoni puērrat, mos hani ėmbėlsira, tregoni kujdes pėr higjienėn e lėkurės. Mjekimi mė i mirė ėshtė me vitaminė A dhe E bashkė, nga 2 kokrra nė ditė pėr 3 muaj rresht, tetraciklinė me doza tė vogla nga njė nė mėngjes dhe nė darkė pėr 100 ditė dhe dizinfektimi i puērrave nė mėngjes dhe nė darkė, me alkool mentol, jo salicilik, pasi ky shpeshherė e rrjep lėkurėn dhe e than. Mjekimi mė i shpeshtė ėshtė me metodėn e krioterapisė, ku krioterapia ėshtė njė solucion, azot i lėngshėm me tė cilin lėkura bėhet njė herė nė 2-3 javė.
http://www.telegrafi.com/fo/mjekimi.jpg