PDA

View Full Version : Kerkoj nje hartim


Syntax
01-02-10, 16:30
Kerkoj njė hartim TEMA:Njė Padrejtėsi qė duhet tė pėrmirėsojė

per neser e kam :P

shfletuesi_
01-02-10, 16:39
Kerkoj njė hartim TEMA:Njė Padrejtėsi qė duhet tė pėrmirėsojė

per neser e kam :PKete e gjen te Albin Kurti.O Syntax, nese e gjen hartimin ti ketu. E nese profesori ka mbaru shkollen si ti keshtu duke kerkuar hartime ne internet bej kujdes se te zen duke vjedhur... :) ishte nje keshille kjo dhe pak ndihmese se ku mund ta gjesh kete hartim.

Syntax
01-02-10, 16:41
Kete e gjen te Albin Kurti.O Syntax, nese e gjen hartimin ti ketu. E nese profesori ka mbaru shkollen si ti keshtu duke kerkuar hartime ne internet bej kujdes se te zen duke vjedhur... :) ishte nje keshille kjo dhe pak ndihmese se ku mund ta gjesh kete hartim.

Faleminderit per keshillen :D

un e kam menduar a te kerkoj a jo??

Jana
01-02-10, 18:13
Besom ...ka koh qe jam duke u mundu me te ndimu ...por nje tem te till s'po mu me gjet kerka,,,

E me shkru une ,s'kam qysh me shkru sepse ktu ki me shkru diqka personale...

Koncentrohu pak...nuk te vyn shum koh me shkru ne lidhje me ket tem...

Suksese...

Syntax
01-02-10, 18:29
Besom ...ka koh qe jam duke u mundu me te ndimu ...por nje tem te till s'po mu me gjet kerka,,,

E me shkru une ,s'kam qysh me shkru sepse ktu ki me shkru diqka personale...

Koncentrohu pak...nuk te vyn shum koh me shkru ne lidhje me ket tem...

Suksese...

keto tema ka thene me i bo :S se kam haruar ti shenoj

1.Para Permendores se deshmorit Liman Rekaj
2.Nje Padrejtesi qe duhet ta permirsoj
3.Para permendoreve te deshmorve te kosoves :D njeren ka thene ars. :D

Makresh
03-02-10, 16:31
Kerkoj njė hartim TEMA:Njė Padrejtėsi qė duhet tė pėrmirėsojė

per neser e kam :P

Padrejtesin qe mund ta pėrmirsosh, eshte te mos e mashtrosh profesorin.

Idila
05-02-10, 16:25
Padrejtesin qe mund ta pėrmirsosh, eshte te mos e mashtrosh profesorin.
Makresh, mendoj se je/do tė jesh njė baba i shkėlqyer kundrejt fėmijėve tė tu. :)

4peace
05-02-10, 17:17
***

Me zhvillimin e teknologjisė, dinamikės sė saj, nė njėrėn anė dhe
mefshtėsisė ("mėrzisė" pėr tė bėrė/mesuar diēka vet) nė anėn tjetėr...


...s'do tė na ēudiste as ajo kur, njė ditė prej ditėsh, tė na paraqitet kėtu ndonjė fillorist, i cili do tė kėrkonte ndihmė pėr ndonjė shkronjė (se si shkruhet ajo)
...vetėm e vetėm pėr njė notė...


...sepse, sot nota/lavdi ėshtė "vlerė"...
...e kurrsesi dija!!!

Edhe ky djali (nxėnės), faktikisht nuk ka kėrkuar ndihmė por DAJAK. Tė fortė bile.

He shkollėn ta dhjefshin... qė do ta kryejsh ti!!!


***

LOJETARI
06-02-10, 00:02
Pse po hyni ne gjynah me cunin qe kerkon ndihme ?Une jam i sigurt qe mesuesi i tij as edhe idene me te vogel nuk e ka se ne cfare sikleti gjindet nxenesi para nje hartimi te tille . Per te hartuar dicka duhet se pari qe femijet te kene lexuar dicka , apo t“u ket lexuar dikush dicka te ngjashme .Kjo fillon qysh ne moshen me te re .Ata femije, te cileve prinderit u lexojne p.sh para se te bien ne gjume e kane shume me lehte te te shprehen , apo te hartojne dicka . Prej nga ta formuloj nxenesi nje fjali nese i mungon burimi i informatave?Pak ka te tille .Ndersa gati e ngjashme eshte gjendja edhe ne shkolle , te rrallte jane ata mesues qe kane aftesi te te shprehurit ,apo aftesi per tu ofruar femijeve shprehje te mira .Ky rasti i ketij cunit nuk eshte per tu gjykuar ,por eshte per te te ardhe keq , sepse me kujton momente qe me te vertete te vinte per te vjelle kur prej teje kerkohej e pamundura .Po theme e pamaundura sepse ishim plotesisht te papregatitur per gjera te tilla .Ka pase raste kur teme e hartimit kater vjete me radhe ka qene "Stina e pranveres "Se paku nentdhjeteepese perqind e e punimeve kane qene identike ,kjo nuk eshte faj i femijeve , por faji duhet te kerkohet diku me thelle , prandaj kur dikush kerkon ndihme mos ju gjuni si ujqit , po mendoni pak me shtruar do te jeni me te suksesshem .

Fshatari
06-02-10, 12:40
Pse po hyni ne gjynah me cunin qe kerkon ndihme ?Une jam i sigurt qe mesuesi i tij as edhe idene me te vogel nuk e ka se ne cfare sikleti gjindet nxenesi para nje hartimi te tille . Per te hartuar dicka duhet se pari qe femijet te kene lexuar dicka , apo t“u ket lexuar dikush dicka te ngjashme .Kjo fillon qysh ne moshen me te re .Ata femije, te cileve prinderit u lexojne p.sh para se te bien ne gjume e kane shume me lehte te te shprehen , apo te hartojne dicka . Prej nga ta formuloj nxenesi nje fjali nese i mungon burimi i informatave?Pak ka te tille .Ndersa gati e ngjashme eshte gjendja edhe ne shkolle , te rrallte jane ata mesues qe kane aftesi te te shprehurit ,apo aftesi per tu ofruar femijeve shprehje te mira .Ky rasti i ketij cunit nuk eshte per tu gjykuar ,por eshte per te te ardhe keq , sepse me kujton momente qe me te vertete te vinte per te vjelle kur prej teje kerkohej e pamundura .Po theme e pamaundura sepse ishim plotesisht te papregatitur per gjera te tilla .Ka pase raste kur teme e hartimit kater vjete me radhe ka qene "Stina e pranveres "Se paku nentdhjeteepese perqind e e punimeve kane qene identike ,kjo nuk eshte faj i femijeve , por faji duhet te kerkohet diku me thelle , prandaj kur dikush kerkon ndihme mos ju gjuni si ujqit , po mendoni pak me shtruar do te jeni me te suksesshem .

Nuk e luen topi kete gjykim kaq te drejte te Lojtarit.Shqiptari eshte pėrtac e jo kurreshtar edhepse eshte inteligjent, mendjemprehte, i afte intelektualisht te asimiloje gjerat shpejt e mire. Per edukimin e femijve tane nuk mjafton vetem buka, kripa e zemra...

LOJETARI
06-02-10, 13:00
Me kujtohet nje teme e hartimit ne klasen e trete fillore (1981) "Pioneret dhe rendesia e tyre gjate LNC-se (lufta nacional clirimtare)".Mesuesi yne mungonte ate dite ,ndersa mesuesi i paraleles fqinje na bashkoi dy paralelet ne nje klase.Nga tridhjetepese nxenes sa ishin ne klasen tone tani u shtuam ne shtatdhjete .Paramandoni cfare temperature mbreteronte ,si dhe shtojani edhe temperaturen qe vinte nga sikleti qe na fuste tema e hartimit .Per bese , kurre nuk do ta harroj ate gjendje te mjerueshme , gati te ngjashme me pamje filmike te te burgosurve gjate luftes se dyte boterore .Ndersa nga neve kerkohej te hartonim nje teme per te cilen perveq informatave nga filmi "Boshko Buha" ,haber nuk kishim se cka kane bere "pioneret" gjate luftes .Sikur atehere te ekzistonte daddania.de edhe une do te kerkoja ndihme sikur hapesi i temes .

panta_rhei
06-02-10, 14:06
Ani qysh mundohet njoni m'i arsyetu dyshat e shkolles fillore :tongue:

LOJETARI
06-02-10, 15:44
Ani qysh mundohet njoni m'i arsyetu dyshat e shkolles fillore :tongue:

Pasha Kuranin jo ! Mirėpo , paradoks ka qenė qė unė e merrja pesėshe , sepse e kisha mėsuesin kusheri ...

Qika^Me^Kule
06-02-10, 15:58
Pasha Kuranin jo ! Mirėpo , paradoks ka qenė qė unė e merrja pesėshe , sepse e kisha mėsuesin kusheri ...

aghghaghaghaghghaghagh Si e pat emrin ai kushrini jot bre aa??? Se dashta te ja qoj do gelaqa.. e te ja kalon vitin :biggrin: :tongue: Sevap tybe.....

panta_rhei
06-02-10, 16:17
Pasha Kuranin jo ! Mirėpo , paradoks ka qenė qė unė e merrja pesėshe , sepse e kisha mėsuesin kusheri ...
Epo nuk eshte leht me e pasė mėsuesin kusheri... duhet me qenė i aftė :tongue: ...kusheriri ;P