PDA

View Full Version : Perplasja mes dy asteroideve!


~AnnA~
13-02-10, 13:43
http://www.astronews.com/news/bilder/2007/0709-006.jpg

Perplasje kozmike mes dy asteroideve nuk ishte zbuluar kurre me pare. Tani teleskopi hapesinor “Hubble” i NASA-s e fotografoi.
Impakti ka ndodhur 150 milione kilometra nga Toka dhe pasojat e tij u ngaterruan me te nje komete. Imazhi ne fakt tregonte nje berthame me diameter 150 metra i ndjekur nga nje bisht i gjate.

Duke e studiuar foton u vu re se trupi nuk emetonte asnje lloj gazi sic ndodh me kometat kur i afroheshin Diellit pas shkrirjes se akujve, por mbante te pandryshuara karakteristikat e tija shkembore

http://www.astronews.com/news/bilder/2010/1002-005.jpg

Burimi: http://www.astronews.com/news/artikel/2010/02/1002-005.shtml

Makresh
13-02-10, 14:21
A ka pas mundesi qe te duket edhe nga planeti tok ?

~AnnA~
13-02-10, 16:20
A ka pas mundesi qe te duket edhe nga planeti tok ?

Kolozioni ka ndoshur 150 milione kilometra larg Tokes, e veshtire per t'u vrojtuar me sy te lire nga Toka...

Makresh
13-02-10, 16:34
Kolozioni ka ndoshur 150 milione kilometra larg Tokes, e veshtire per t'u vrojtuar me sy te lire nga Toka...

Sa toka larg diellit 150 milion km, edhe per kete thash "helbete".

Falemnderit per pergjigje :)

~AnnA~
13-02-10, 16:42
Sa toka larg diellit 150 milion km, edhe per kete thash "helbete".

Falemnderit per pergjigje :)

Dielli eshte milione here me i madh dhe me i ndritshem se ky kolozion, andaj mund te vrehet...

shfletuesi_
14-02-10, 09:02
Keso perplasjesh ndodhin thuaj se qdo dite por nganjehere ua kap sateliti nganjehere smund tu a kap :)


Si aksidentet ne planetin toke ashtu edhe ne galatike ndodhin axidente :) ne mes astereoideve.

~AnnA~
14-02-10, 17:10
Keso perplasjesh ndodhin thuaj se qdo dite por nganjehere ua kap sateliti nganjehere smund tu a kap :)


Si aksidentet ne planetin toke ashtu edhe ne galatike ndodhin axidente :) ne mes astereoideve.

Perplasje te tilla s'ka cdo dite.Per t'u kuptuar me mire, eshte fjala per nje perplasje te dy asteroideve, kurse kolozionet me te shpeshta ndodhin mes meteoreve te vegjel, gje qe s'vrehet dukshem as nga satelitet , as nga teleskopet...
Ky kolozion i dy asteroideve ( ne galaksine tone) eshte i pari qe eshte vrejt deri me tani...Ne galaksi (Rrugen e qumeshtit) jan zbuluar me qindramije Asteroide, por per shkak te distances gjigande mes veti, nuk vjen deri tek perplasja e tyre.Pra, ngjasa qe te kolodohen dy asteroide eshte 1/100.000.000.Eshte njejte sikurse gjasa per t'u perplas nje asteroid me token.Ka meteore te vegjel qe biejn shpesh ne toke, mirepo jo Asteroide(jan shume me te medhej se meteoret).
Po te bie nje Asteroid ne Toke, atehere kemi dhe fundin e botes, sikurse asteroidi qe ra para miljon vitesh ne Amazonas(ishte ky dhe shkaku i zhdukjes se Dinosaureve).
Mendohet te ndodhe dhe kjo-nje asteroid eshte i drejtuar drejt tokes, mirepo ky asteroid do arri te perplaset me token pas 3 miljon vitesh, ku toka do te shendrrohet ne pluhur...deri atehere kemi kohe :smile:

Dashnorja
15-01-11, 08:53
Ti e ceke se po te bie nje asteroid ne toke do te ishte fundi i botes*
pastaj the qe ka ren nje asteroid dhe ka zhdukur dinosauret!
Bota qenka dinosaur a qka??!
Me mir thuaj fundi i tokes se Bota perfshin te gjith universin e padefinuar!
Astoroid ka ren ne amazonas vetem zhdukja e dinosaureve paska ndodhur dhe bota ka vazhduar prape!
Si eshte kjo puna e botes * po u zhduka dhe po lind prap a!
Apo vall ke dashur te thuash qe nese bie nje asteroid Do te kemi fatkeqesi te medha
katastrofa te medha....mirpo planeti tok do te vazhdoj*apo do te kemi zhdukjen e dinosoureve
saktesisht perfundimin e tokes dhe lindjen e nje toke te re te cilen ne po jetojm sot:P??
dua nje spjegim dhe nje lidhje me te kuptueshme!
Flm per mirkuptim Anna

Dashnorja
15-01-11, 09:07
Edhe diqka deshta me te pyet anna...Keta maeteoret ne qfar mase e demtojn token?
deri ne cilen mas?
me respekt Flm tpershendes shum!

~AnnA~
15-01-11, 12:39
Ti e ceke se po te bie nje asteroid ne toke do te ishte fundi i botes*
pastaj the qe ka ren nje asteroid dhe ka zhdukur dinosauret!
Bota qenka dinosaur a qka??!
Me mir thuaj fundi i tokes se Bota perfshin te gjith universin e padefinuar!
Astoroid ka ren ne amazonas vetem zhdukja e dinosaureve paska ndodhur dhe bota ka vazhduar prape!
Si eshte kjo puna e botes * po u zhduka dhe po lind prap a!
Apo vall ke dashur te thuash qe nese bie nje asteroid Do te kemi fatkeqesi te medha
katastrofa te medha....mirpo planeti tok do te vazhdoj*apo do te kemi zhdukjen e dinosoureve
saktesisht perfundimin e tokes dhe lindjen e nje toke te re te cilen ne po jetojm sot:P??
dua nje spjegim dhe nje lidhje me te kuptueshme!
Flm per mirkuptim Anna

Pershendetje Dashnore!
Kur flas per fundin e botes* flas per perfundimin e jetes ne Toke( lehte per ta kuptuar meqe behet fjale per planetin Toke).
Me mir thuaj fundi i tokes se Bota perfshin te gjith universin e padefinuar!
Nuk kam thene ndryshe nga ajo qe ke thene ti ne nje postim:
Veq 1 zot e din kur esht fundi i botes..!Asteroidi qe ra ne Amazonas zhduku vetem nje pjese te Planetit toke(ku jetonin Dinosauret) dhe ky Asteroid ishte me permasa shume me te vogla se disa Asteroide qe jane zbuluar koheve te fundit* qe po koloduan me Token kemi zhdukje te Planetit( qe une e quaj fundin e botes apo jetes ne TOKE).Nuk e paske kuptuar postimin tim te meparshem*apo behesh sikur nuk e kuptove :)

Keta maeteoret ne qfar mase e demtojn token?
deri ne cilen mas?
Sa me te medha permasat* aq me te renda pasojat.Nje meteor mund te zhduke nje shtet te tere* por jo nje planet.Me asteroidet katastrofat jane me fatale.Mund te zhdukin nje kontinent* deri ne nje Planet.
Sa me i madh te jete nje Meteor ose Asteroid* aq me e madhe eshte dhe shpejtesia.Eshte njejte sikurse me nje veture: sa me shspejt te jeshe* nese peson nje aksident* aq me pasoja te renda ke.Po u ndeshe me nje vetur ke ngjasa te shpetosh(edhe pse vetura e demtuar)* po u ndeshe me nje autobus me nje shpejtesi shume te madhe (Asteroidi me Token ne kete rast:) ngjasat per te shpetuar jeten jane te barabarta me ZERO

Dashnorja
16-01-11, 03:26
Ashtu Flm shum!
Se ju e ceket per perfundimin e Botes
nuk te kuptova paraprakisht!*
Tani e kuptova sepse e sqarove bukur.!
Flm shum!

Dashnorja
16-01-11, 03:31
Anna nese ka mundesi Te ma spjegosh Ma ne detaje punen e universit
e di qe nuk eshte statik eshte ne rritje*dhe edi qe ska fund ose fundi i tij nuk eshte percaktuar..!
mirpo me intereson sipas zbulimeve ne Astronomi..perafersisht sa galaktik egzistojn*sa yje perafersisht e keshtu..!
Dhe nese ka mundesi nese nuk priton te ma spjegosh punen e pjeses ton ne univers?
Sa eshte e madhe galaktika jon peraferisht..sa planete e perbejn ?
Sistemi diellor sa planete e keshtu ?
Toka?
Flm shum per mirkuptim!
me respekt

~AnnA~
16-01-11, 09:34
Anna nese ka mundesi Te ma spjegosh Ma ne detaje punen e universit
e di qe nuk eshte statik eshte ne rritje*dhe edi qe ska fund ose fundi i tij nuk eshte percaktuar..!
mirpo me intereson sipas zbulimeve ne Astronomi..perafersisht sa galaktik egzistojn*sa yje perafersisht e keshtu..!
Dhe nese ka mundesi nese nuk priton te ma spjegosh punen e pjeses ton ne univers?
Sa eshte e madhe galaktika jon peraferisht..sa planete e perbejn ?
Sistemi diellor sa planete e keshtu ?
Toka?
Flm shum per mirkuptim!
me respekt

Dashnorja* pergjigjet i ke neper temat e rubrikes se Astronomise.
Hudhu nje sy ketyre temave*se mua me duhet vetem te riperseris ate qe kam postuar me pare

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26182

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=27125